BEURSTHERMOMEIER van Vrijdag. LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN. ONDERWIJS. sSEURS- EN WISSELKOERSEN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELANDb ZEEUWSCH-7LAANDEREN W.D. AFLOOP VERK00PINGEN. AMSTERDAM, 16 Febr. is de vorige de officieele notee- notee Het eerste getal ring, daarop volgt ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 1011011/»- Ned. 17 1000-4Vs 1011./»101 Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 83%83%. O. Indië 22 1000-6 97% O. Indië 32 1000-5 98%—98%. O. Indië 26 1000-4% 94%—94. Denemarken Oblig. 1926-5 86851/2. Duitschl. 100-7 57%—57%. Duitscbl. 30 1000-5% 53%—53%-53%. Zwitserl. oblig. '24-5 101% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 99%IOOV2 Amsterdam 1933-5 100% 's-Gravenhage 1929-41/2 101100%. Rotterdam 1926-1930-4% 9494. Utrecht, prov. 1929-41/2 103 Berlijn 1925-6% 30 Zeeuws, Hyp. B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. A Amsterd. Bank 116115%. C Rott. Bankver. 7978%. A Twentsche Bank 8081. A Pref. Gruyter Zn. A 121%126%. A Pref. Jurgens A 8686. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 382 A De Schelde N.B. 24 A Ver Papf v. Gelder 6261%. C Am. Car Foundry 197220%. C Am. Smelt Ref. 30%—30%. C Farbenind. I.G. 77%77%. C U. States St. C. 35%—3572. C North Am. Cy. 1414%. A Born. Sum. H.M. 1211211/». A Linde Teves en Stokv. 66— A Ned. Wol Mij. 109% A Singkep Tin M. 8989. A J. C. Japan Ln. 2525%. A Rotterd. Lloyd 45% A S. M. Nederland 48%48. A Amst. Thee C.M. 57%—59%. December j.l. de werkverschaffing ge sloten moest worden. Het gevolg was, dat toen veel kasuitkeeringen moesten plaats hebben- B. en W. achtten hei billijk, van het overschot van de gel den voor werkverschaffing toegestaan, 125 toe te kennen aan de Plaatse Ujite kas. De heer Abrahamse was tegen 't voorstel, want nu zou men dit bedrag uitsluitend ten goede doen komen aan de kasleden, terwijl zij, die daarbij n et zijn aangesloten er n'et van profiteeren. De v o o r z. zette uiteen dat B. en W, dit anders zien; het is een van de mid delen om een steunregeling te voorko men. Hij waarschuwde er tegen om niet te licht te denken over opheffing van deze kas, hetgeen zoowel voor de be trokkenen als voor- de gemeente be zwarende gevolgen zou hebben. Verge ten mag ook niet worden, dat niet-aan- geslotenen geen contributie betalen. Voorkomen moet worden, dat de werk- loozen wanneer er geen werkverschaf fing kan plaats vinden, onmiddellijk ten laste van instellingen van weldadigheid zouden komen, of een steunregeling zou moeten worden in 't leven geroepen. Zoolang dit eenigszins mogelijk is, zul len B. en W. trachten loon voor arbeid te geven, al brengt dit voor hem, maar veel meer nog voor wethouder Wonder- gem veel zorg en werk met zich. De heer Hamelink achtte dit laat ste juist gezien. In vele gemeenten wordt nu pas tegenprestatie gevorderd voor uitgaven aan werkloozen. Dat is heele- maal geen primeur, zooals de bladen aangeven, want deze gemeente heeft nog nimmer anders gedaan. Wethouder Wondergem wees er o.m. nog op, dat bij aansluiting bij vakbonden, de gemeente weinig of niets meer te zeg gen heeft en gaf verschillende voorbeel den van de voor alle partijen nuttige en zuinige werking van deze eigen kas. De heer Riemens had alle waardeering voor dit voorstel van B. en W. en ver heugde zich er over, dat zij zooveel voor de werkloozen doen. Met de stem van den heer Abrahamse tegen, werd het voorstel aangenomen. De v o o r z. deelde vervolgens mede, dat de financieele toestand der kas van dien aard is, dat deze op een nieuwe basis, uitgaande van een sluitende be grooting moet worden opgezet. Hoewel het als offer voelende, hebben de leden der kas zich een verhooging van de con tributie getroosl, zoodat de 13 losse en 4 vaste leden voortaan ruim 300 con tributie zullen betalen. Daarbij is het noodig dat de uitkeeringen van 36 da gen ad 1.40 worden verlaagd tot 12 dagen van f 1.40; 12 van 1.25 en 12 van 1.15 en dat de gemeentelijke sub sidie dit jaar op 300 wordt gebracht. De heer Marinissen, die ook lid van het comité van de kas s, was bli met dit voorstel en bracht den dank van het comité hiervoor over. Hij zou gaarne vernemen of het toekennen van subsid:e aan de kas voor de gemeente voordeeliger is dan een steunregeling en of het blijven voortbestaan der kas voor de werkloozen voordeehger is. In een uitvoerige toelichting beantwoord de de V o o r z. beide vragen bevesti gend, er den nadruk op leggend, dat de voorzieningen, inzake de werkloos heid, zooals die thans plaats heLben, vooral uit moreel oogpunt de voorkeur verdienen. Op een desbetreffende vraag van den heer Riemens deelde de V o o r z. mede, dat het door Reglementswijzi ging mogelijk is gemaakt, in bijzondere gevallen, in overleg met B. en W., meer dan 36 trekdagen toe te staan. Op een vraag van den heer Hame link, of het geen nadeel kan zijn dat vele werkloozen niet bij deze kas zijn aangesloten, antwoordde wethouder Boon, dat bijna alle anderen in vak bonden zijn georganiseerd. Hierna werd het voorstel z.h.s. aan genomen. KRABBENDIJKE. Woensdagavond vergaderde het ziekenfonds Onderling Belang. De heeren J. bij de Vaate en Jan Vergouwe werden gekozen in de controle-commissie; de heer W. Visser als vice-secretaris in de vacature P. Leys. De wijziging in tarief B. werd met algemeene stemmen aangenomen. A Houth. Alberts 3736%. C Baltimore Ohio 197 220%. A Southern Rlw. 20%21%. C Union Pac. Rr. 78—79%. C Int. Nickel Cy. 14%14%. A Kol. Bank 53%—53%. A N.l. Hbk. 1000 52%—52%. C Ned. H. M. 1000 47—47. A Alg Kunstz. U. 33%—33%-33. A v. Berkels Pat. 20% C Calvé-De ft 57—57. A C. SuJter Mpij 21%22, A Ned. Ford h.M. 172%—171 %-70%. A Philips G. B. aafg. 249%—249%-50% C Un.lever 79%—80%-%. C Anaconda Cop. 10%10%. C Bethlehem St. 28%29%-%. C Kennec Copper 13%13-14. C Un, States Leather 6%7-7%. A A.N.I.E.M.—N.B. 205—204% A Kon. Petr. Mpij. 177%—178-77% C Contin. Oil Cy. 11%—11%-% C Sheel Union O.C. 6%6%-6% C Tide Water Ass. Oil 6%6%-6% KRUININGEN. De gasfitter K. alhier de^vacature-v. d. Linde, C. Traas werd op den weg aangereden door de vrachtauto van J. D. alhier, waardoor K. met een smak in de sloot geslingerd werd. Zijn arm zwol hevig op. De dokter constateerde een bloeduitstorting. A K.N. Stoomb. Mij. 9- A Ned. Scheepv. U. 46%47 A H. V. Amsterdam 189%—189%-90 A Java Cult. Mij. 103%104 A N.I. Suiker U. 80—79% A Oeti oa^avia 127%127%-% C Deli Mij. 1000 117%118%-18 A Senembah 146145% C Cbicago Milw. 4%4%-4% A Amst. Rubb. C. 102%—102%-04 A Den-Bat. Kubb. 43—43-44 A Hessa Rubber 3435%-36 A Serbadjadi S.R. 3030% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 15 Febr. Londen 7.54% Berlijn 58.53 Parijs 9.7872 Brussel 34.63% Zwitserland 48.01 Kopenhagen 33.72% New-York 1.49% 16 Febr. 7.60 58.62% 9.78% 34.66 48.031/2 34.00 1.49% Markt - Suiker Amerika Rubber KoninkL Philips Unilever Industrie Tabak Ako BIEZELINGE. Donderdag werd het 20-jarig bestaan van de Vereeniging „Ziekenzorg" alhier in het lokaal „Alge meen Belang" herdacht. De voorzitter, den heer Slabbekoorn heette de talrijk opgekomen leden wel kom, inzonderheid den heer A. Ganse man van Ovezande, den oprichter, den man van wien het initiatief is uitgegaan om te komen tot oprichting van deze vereeniging. Het deed spr. goed om ook het hoofd van de gemeente, burgemees ter Bierens te kunnen begroeten. De burgemeester heeft getoond deze ver eeniging een warm hart toe te dragen. Vervolgens wendde spr. zich tot den eere-voorzitter dokter Pfeiffer, die steeds met de zuster een wakend oog houdt over het verp.egingsmateriaal. Het was voor spr. een genoegen om ook nog die bestuursleden achter de ta fel te zien, die vanaf de oprichting lid waren. Spr. noemde de heeren De Graaf en C. van de Linde die 16 Oct. 1933 moest bedanken wegens lichame lijke ongesteldheid. Ook de heer P- Fraanje is een van de oude garde even als de penningm. C. Lansen, trouwe le den die in het bestuur een waardige plaats ingenomen hebben. Alle leden wekte spr. op tot krachti ge medewerking. Vervolgens werd het woord gegeven aan den w.n. secr. die meedeelde dat bericht van verhindering om deze ver gadering bij te wonen was ingekomen met de beste wenschen van mevr. A. G. van der Have-Lucieer bestuurslid van Wijkverpleging en Zuster Kuyper. Uit de rekening van den penningmees ter bleek dat het bezit der vereeniging bedraagt 369. Aan zieken en herstel lenden werd 480 1 melk verstrekt, bene vens versterkende middelen tot een ge zamenlijk bedrag van 38. Aangeschaft en vernieuwd werden voor een bedrag van 84 aan verplegingsmateriaal. In totaal was uitgegeven in 1933 190 de inkomsten bedroegen 193. Voor het nazien der rekening 1934 werden aangewezen L. Verhulst en H. Zuidweg. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental is bestendigd op 225, Alles liep geregeld, de functionarissen kweten zich uitstekend van hun taak. Voor het ver plegingsmateriaal dat op pijl is werden de dokter en Zuster geregeld geraad pleegd. Vervolgens gaf de heer De Graaf een overzicht over de 20 jaar; 12 Febr. 1914 was de geboortedatum. Dr. Knaap des tijds te Kapelle werd eere-voorzitter, 213 leden traden toe en de contributie bedroeg dit eerste jaar 247. Edele geestdrift bezielde allen om de zieken en lijdenden te helpen. Alle lof zwaai de spr. dr. Pfeiffer toe, die door het hou den van lezingen bijdroeg tot het wel slagen- Genoemd werden de Zusters, die men in al de jaren voor wijkverpleging gehac heeft en die zoo trouw hebben mede gewerkt om de zieken te helpen en het lijden te verzachten. Spr. wees op de Ver. Wijkverpleging, welke onmisbaar is geworden. De verg. benoemde den heer v. d Linde tot eerelid. De heer A. Ganseman, oud-voorzitter verklaarde dat het hem genoegen deec weder onder oude vrienden te zijn. Met blijdschap constateerde hij den goeden gang, doch alle lof komt hem niet toe, er waren krachtige helpers, Spr. gevoel de het als een plicht om te helpen, wees op het doel en het streven naar een- drachtiglijke samenwerking, welke hijer niet ontbreekt. Burgemeester Bierens wenscht de ver eeniging geluk met dezen dag en hoopte dat zij ten zegen mag zijn nog voor vele jaren. De heer Fraanje sprak als voorzitter van Wijkverpleging en wenschte haar in opdracht van de oud-zuster Scheffer de vereeniging met dezen dag geluk Van uit Amsterdam denkt zij steeds nog met genoegen aan haar vorigen werk kring. Herkozen werden de aftredende be stuursleden A. Slabbekoorn en D. Poort vliet-van den Boomgaard en gekozen in De voorzitter sloot met een opwek kend slotwoord. COLIJNSPLAAT. Donderdagavond is een vergadering gehouden van „Het Groene Kruis", onder leiding van den voorzitter, dokter L. P. Maas. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental bijna geen verandering ondergaat. In het af- geloopen jaar zijn 109 keer materialen uitgereikt. De financiën gaven reden tot voldoening. De aftredende bestuursleden, de hee ren M. de Bruijne en A. de Pree werden als zoodanig herkozen. Bij de rondvraag werd het ziekenver- voer ter sprake gebracht. Gevraagd werd of het niet mogelijk is een zieken auto voor Noord-Beveland te verkrij gen. De voorz. antwoordde, dat reeds vroeger hierover besprekingen zijn ge voerd, doch dat de kosten van zulk een auto te hoog zijn. Vroeger is deze ver eeniging lid geweest van de Provinciale Zeeuwsche Groene Kruisvereeniging vwaarmee de heer Krijger een overeen- tomst heeft afgesloten voor het ver voer per ziekenauto), doch dit was veel te duur. Verder zijn nooit ernstige dachten ingekomen over het tegen woordige vervoer van zieken, terwijl jovendien altijd de mogelijkheid bestaat een ziekenauto aan te vragen. Op bo venstaande gronden achtte de voorzitter dan ook geen termen aanwezig tot ver andering over te gaan. RAAD VAN CADZAND. De pers. belasting voor koffie huishouders. CADZAND. De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdag j.l. voltallig. De voorz. deelde mee dat o.m. was inge komen de goedkeuring door Ged. Sta ten van de begrooting voor 1934. Ver der een verzoek van den timmerman P. R. Toussaint alhier om den grond ter weerszijden van den ingang der begraat- plaats van de gemeente te mogen koO' pen ten einde daarop woningen te zet' ten. Dit stuk gaf aanleiding tot langdu rige besprekingen. Het verkoopen van bouwterrein is in deze gemeente een teere kwestie. Een paar leden waren van oordeel dat het verzoek niet be hoorde ingewilligd te worden, omdat er elders voldoende bouwgrond aanwezig is en de gemeente dit perceel niet dient te verkoopen- Een paar anderen merkten op, dat inderdaad in de kom genoeg bouwgrond aanwezig is, maar dat de eigenaren die niet willen afstaan, zeer ten schade van het gemeentebelang. Het verzoek van Toussaint werd aan gehouden om te onderzoeken of de in williging er van ook kosten met zich zou kunnen brengen. Een verordening werd vastgesteld waarbij wordt bepaald, dat perceelen uitsluitend dienende tot uitoefening van het bedrijf van koffiehuishouder, bij de toepassing van de wet op de perso neele belasting, voor wat de huurwaar de betreft, slechts voor twee-derde als belastbaar worden beschouwd. De op brengst der personeele belasting za hierdoor ongeveer- met 120 dalen. Voorts werd een nieuwe bouwveror dening vastgesteld; bij nieuwbouw za ook in deze gemeente het maken van bedsteden zijn verboden. Het primitief kohier der hondenbelas ting werd vastgesteld met 37 honden in de eerste en 10 honden in de tweede klas op een totale opbrengst van 121 politie en het veili^heidscorps, dat onaf gebroken in touw is geweest, krijgt thans eenige rust, In de buitenwijken en in de buurten waar de strijd heeft ge woed zijn alle maatregelen gehandhaald De zuiveringsactie in de gemeentecom plexen rondom Weenen worden syste matisch voortgezet, waarbij steeds nieu we voorraden worden ontdekt en ver scheidene personen worden gearres teerd. Groote groepen Schutzbunders trach ten over de Tsjecho-Slowaaksche grens te vluchten, wat de gendarmerie tracht te voorkomen. De regeering ruimt te Weenen de sporen op van het soc. dem rewind. Het oude wapen van de stad Weenen, de dubbele adelaar, is weer ïersteld. Tal van schilderijen, beelden en portretten van socialistische strek ting worden uit de dienstlokalen van iet Raadhuis verwijderd, terwijl bij de afdeeling onderwijs alle sociaal demo craten uit hun functies zijn ontslagen. NA DEN STRIJD. Oostenrijk begint op adem te komen. Zeer langzaam herstelt zich te Wee nen, na vier dagen bloedigen burgeroor log 't gewone stadsbeeld. De afzettings maatregelen in de binnenstad zijn voor het grootste gedeelte opgeheven. De tiams rijden weer en morgen worden de theaters en bioscopen weer geopenc De openbare gebouwen staan nog onder militaire- en politiebewaking. Door de straten trekken nog steeds militaire troepen en Heimwehrafdeelingen. De Kantongerecht Midde'burg. Zitting van 7 Febr. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens verkeersdelicten, overtreding rijwielwet enz.. F. L. te Vlissingen: 3 b. s. 3 d. h.; J. T. v. d. B. te Tholen, 1 b, s. 1 d. h; A. R. te Westkapelle: 1 b. s. 1 d. h.; G. P. S. te Wemelding 15 b. s. 15 d. h.; J. v. L. te Kats: 3 b. s. 3 d. h.; J. L. te Westkapelle: 3 b. s- 1 week tucht school; J. J. W. te Hansweert 1 b. s, 1 week tuchtschool K. B. te Westkapelle 5 b. s. 5 d. h.; L. B. te 's-Heer Arends kerke: 1 b. s. 1 d. h.; D. S. te Waarde: 3 b. s. 3 d. h.; J. van D. te Vlissingen: berisping; O. H. K. te Goes: J 3 b. s, 3 d. h.F. M. te Hans- weert. 3 b. en 2 b. s. 3 en 2 d. h. M, B. te Hoedekenskerke, 2 b. s. 2 d He. B. Aa. H. te Vlissingen, 25 b s. 15 d. h.; C. H. te Axel, ƒ3 b. s. 3 d, V. A. G. te Vlissingen; Vrijspraak P H. te Vlissingen, berisping; A, L. te Vlis singen: berisping; A. G. M. M. te Wis- senkerke: vrijspraak. Wegens dronkenschap: A. V. te Mid delburg, 25 b. s. 25 d. h.; H. d. H. te Terneuzen 10 b. s. 10 d. h. Wegens overtreding IJkwet: P. L. R. berisping met verbeurdverklaring der ingeslaggenomen gewichten. Wegens hande.ingen in strijd met het reglement op de wegen en voetpaden. J, C. Fzn. te Arnemuiden: 25 b. s. 10 d. h, C. v. K te Serooskerke: berisping. Wegens belemmering van een tram P. C. v. d. B, te Middelburg: 1 b. s. d. h. Wegens overtreding ventverbod. Ja v. E. te Schore: ontslag van rechts ver volging. Tot onderwijzeres aan de Chr school te Zierikzee is benoemd mej. W. Reijnhout te Oud Vossemeer. Wettig gedeponeerd.) BffiaiGvmmiinim'iiwiw 2. Bouwland te Ni s s e, groot 49 a 30 ca, aan den heer Marinus Goeman te Heer Abtskerke voor 816.64. Samen f 2946.64. Bij de op Donderdagavond door notaris H. R. Struve gehouden veiling in het veilingsgebouw „Mercurius" te Middelburg, werden publiek ver kocht de navolgende onroerende goe deren, allen gelegen aldaar, als: Een woonhuis en erf aan de Lange- viele K 228, groot 1 are 10 ca. Kooper L. Joosse voor 3050. Een woonhuis en erf aan den Veer- schen singel S 74, groot 1 are 55 ca. Koo per N. A. Gillissen voor 3100. Een woonhuis en erf aan de Kleine Werfstraat T 38, groot 72 ca. Kooper J. Louws q.q. voor 1625. Alle koopers wonen te Middelburg. Gister werd door notaris Jonkers publiek verkocht te 's-H eer Abts kerke. 1. Een hoefje, bestaande uit woonhuis, schuur, erf en bouwland, in de gemeente 's Heer Abtsk erke, groot 56 aren 50 centiaren, aan den heer P. de Wilde te Goes voor 2130. STAMBOEK NEDERLANDSCfM TREKPAARD. Vergadering van de afdeeling Zeeland. De afdeeLng Zeeland van het „Stam boek van het Nederlandsche Trek paard" (B-T.) vergaderde Donderdag middag in Schuttershof te Goes. Ook jhr. J. van Vredenburch, de -voor zitter van het S. N. T. behoorde tot de aanwezigen- De voorz., de heer H. A. H a n k e n, ïeet in het bijzonder den heer Van Vredenburch welkom, en wees er op, dat e splijtzwam, die in de afdeeling ge woekerd had, zichzelf vernietigd heeft. Gelukkig, aldus spr., had de tegenwoor dige nrnister een beter inzicht dan zijn voorganger. Spr- besloot met de hoop uit te spreken, dat Zeeland verder een drachtig zou staan, daarbij herinnerend aan de juist gehouden keuring, waarop men trotsch kan zijn om hetgeen voor gebracht is. De Voorz. deelt, na goedkeuring der notulen, mede, dat een schrijven in gekomen is, van de afd. O.Z. Beveland, betreffende de te houden tentoonstel ling te Kruin'ngen enz. Besloten wordt den kring wederom een bijdrage van 100 te verleenen. De Voorz- wijst er op, dat de rijks subsidies wel verminderden, doch een lichtpunt is, dat er hoop is, dat bij de verdeelng der gelden van defensie, de koud-bloed gelijkgerechtigd zullen wor den met de warmbloed paarden. Dit is beduidend, daar er thans, in geval van oorlog, 60.000 paarden nood g zullen zijn tegen vroeger 15.000 en de verhou ding van koudbloed tot warmbloed wel 2 tot 1 zal zijn. De hr. S c h e e 1 e vraagt, of het niet gewenscht is, meer aansluiting te zoeken met de centrale organisaties, inzonder heid met de paardenfokkerij. Dit ook omdat vaak verkeerde adviezen worden gegeven. De Voorz. wijst op de innige sa menwerking met de drie landbouworga nisaties, ook met betrekking tot de paardenfokkerij. Besloten wordt hierna, op voorstel van den Voorz., het jaarverslag 1933 van de Prov. Regelingscommissie, te la ten drukken en aan de leden te zen den. Een gunstig 1933. De secr., de hr. A. J. L a c o brengt hierna zijn jaarverslag uit. „Voor het eerst, aldus spr., sinds lan gen lijd kunnen wij weder een opgewek- ten toon laten hooren, en plukten reeds meerdere fokkers de vruchten voor hun onwrikbare standvastigheid, waarmede zij de fokkerij verdedigden. Zonder over drijving kan worden geconstateerd, dat de groote crisis, voor wat de paar denfokkerij betreft, voorbij is. De prijzen in den paardenhandel wa ren aanmerkelijk beter dan een jaar te voren. In het eerste halfjaar 1933 waren zelfs reeds alle jonge en ook de oude ruinen, die voor den handel waren, be stemd, opgeruimd, terwijl van af half Juni een levendigen handel in goedsoor- lige merrieveulens plaats had, welke ge middeld zeer goede prijzen opbrachten. Gedurende de laatste maanden des jaars werden een niet onbelangrijk aantal goede achttienmaandsche en oudere merriën verkocht, de achttienmaanders gingen voor hel grootste deel naar an dere provinciën terwijl de oudere mer ries meest voor Duitsche rekening wer den aangekocht. Ook in den hengsten- handel zat meer leven. Waren de prij zen voor dekhengsten in het voorjaar nog een wenig teruggeloopen, in het na jaar werden meerdere hengsten, vlug verkocht, tegen bevredigende prfznn. Het is de handel, welke de energie on zer fokkers stimuleert, waarom wf er hier nogmaals op aandringen, zich hier naar te richten, dat wil zeggen, dat

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2