DIAMANT mm 1934 KROfóSEK van den DAG. SÏAÏEN-GENERAAL Bak- en Braadvet ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 15 FEBRUARI 1934. No. 39. BARBARA, DE HEKS VAN WINSLEA WALCHEREN. GEOPEND VAN 10 V.M.-5NM. EN VAN ÖMM.—I0NJ"1. SLUITING ZONDAG 18 FEBR 5U.N*: j.J6»I De Duitsche wetgeving op het ariërschap. Een principiee' succes voor de niet-ariërs m 't algemeen en de Joden in 't bij" zonder. Dr. Frick, de Duitsche minister van binnenlandsche zaken, heeft begin dezer maand een verorden'ng betreffende de wetgeving op het ariërschap het licht doen zien, die van meer belang schijnt dan de aanvankelijke korte berichten daaromtrent deden vermoeden. Volgens den Berlijnschen correspondent van de N.R.Crt. althans kan zij tot zekere hoog te beschouwd worden als een principieel succes voor de Joden en de niet-ariërs in het algemeen. De onduidelijkheid ten opzichte van hetgeen voor deze uit hoofde van het principieele anti-semitisme had te ge- sch:eden met niet-arisch kantoorperso neel, met industrieeie arbeiders en hand werkers, gaf meermalen tot wrijving en onverkwikkelijkheden aanleiding. Ver schillende groepen van arbeidersfronten o.a. bedrijfscellen van de National-So- zialistische Betriebs-Organisation (N.S B.O.) hadden er zich hevig tegen verzet, dat bij noodzakelijk gebleken inkrimping van personeel arische personen werden ontslagen terwijl niet-arisch personeel nog in dienst bleef. Men verlangde van de werkgevers dat zij geen ariërs ge daan zouden geven zoolang nog een niet ariër in dienst was. Vooral werkgevers, die zelf niet of slechts gedeeltelijk ariërs waren en in de verdenking konden ko men, dat zij rasgenooten boven ariërs wilder: voortrekken, raakten aldus meer malen in een moeilijk parket. Van regeéringszijde werd aan dit drijven echter lang niet altijd steun ver leend. Men zag in, dat het niet aanging den Joden den toegang tot staatsbetrek kingen, tot militaire betrekkingen, tot 't beroep van geneesheer, advocaat enz. geheel of voor het grootste deel te ver sperren zonder hen in de gelegenheid te stellen zich op andere beroepen en in 't bijzonder op het handwerk toe te leg gen. De Joden hebben in hun weekbla den niet nagelaten voortdurend erop te wijzen, en de mogelijheid tot „Berus- umschichtung" te verlangen. Hun schijnt nu voor een goed deel recht gedaan te worden. De verordening van minister Frick bepaalt n.l. dat men zich in de be drijven aan de bestaande wetgeving heeft te houden, hetgeen op een veroor deeling van het bovengenoemde gedoe der N.S.B.O. neerkomt. Ook wat betreft de huwelijkswetge ving kan van een succes voor het Jood- sche volksdeel sprake zijn. De ambtena ren van den burgerlijken stand waren totdusver meermalen in twijfel wat zij moesten doen, indien een paar in den echt wenschte te worden verbonden, waarvan, de eene helft wel en de andere niet-arisch was. Soms wendden de amb tenaren zich tot hun superieuren, zon der afdoend uitsluitsel te bekomen; soms stelden zij als voorwaarde voor de vol trekking van het huwelijk, dat het niet- Joodsche deel eerst Joodsch zou wor den; soms ook weigerden zij kortweg het huwelijk te voltrekken. Zij deden dit op grond van de overweging, dat zulk een huwelijk niet meer te vereenigen is met de theorie, dat daardoor de zuiverheid van het arische ras wordt aangetast. Konden zij het verantwoorden hun me dewerking te verleenen tot een inbreuk op een van de beginselen op grond van welke de huidige staat wordt geregeerd, te meer waar toch eerlang een wet te verwachten scheen waarbij zulke huwe- k j11 eenvoudig zouden worden ver boden? De verordening van minister rrsck maakt aan deze onzekerheid een emde. Voorloopig kunnen en moeten zelfs gemengde hu- we lij ken nog worden voltrok ken. Ten opzichte van deze zaak is de toe komst echter nog onzeker. Mettertijd komt natuurlijk gelijk met de nieuwe constitie een nieuw staatsburgerrecht, en of dan de Joden in allen ge valle het staatsburgerrecht zul.en kun nen bezitten, en of de gemengde huwe lijken dan nog zullen worden voltrokken daar weten wij nog niets van. Van duurzamen aard is natuurlijk wel het voorschrift van minister Fick dat de politie de Joden evenzeer te bescher men heeft als andere staatsburgers, voor het geval zij bescherming of hulp in roepen, en dat te dezen opzichte ook niet door een zekere passiviteit of hang tot u'tstel en onderscheid zal mogen worden gemaakt. EEN RADIO-DEBAT IN DE EERSTE KAMER. De V,A.R,A,-straf voor de vijf minuten stilte na de berechting van v. d. Lubbe, In de Eerste Kamer kwam gisteren bij de behandeling van de Postbegrooting de Radio-kwestie ter sprake. De heeren M e n d e 1 s (s. d.) en De Zeeuw (s d.) protesteerden tegen de maatregelen, die de Radio-Omroep-Contróle-Commis- sie de laatste maanden op de V.A.R.A. had toegepast. Zij oordeelden dat de V. A.R.A. bij de andere radio-vereenigin- gen wordt achtergesteld, zooals o.m. bleek bij de straf, die haar werd opge legd voor de vijf minuten pauze na de voltrekking van het doodvonnis op v. d. Lubbe. Minister De Wilde antwoordde hierop o.m., dat op 10 Januari j.l. de V. A.R.A. zonder overleg te plegen met de Controle Commissie den zender vijf mi nuten had doen zwijgen nadat was me degedeeld, dat Marinus v. d. Lubbe in den vroegen ochtend te Leipzig was onthoofd. Op voordracht van de Com missie had spr. toen de V.A.R.A. de be voegdheid om op Zaterdag 27 Januarj uit te zenden ontnomen. Nog nooit vóór het geval-v. d. Lubbe was een „zwij gende" demonstratie voorgekomen. Spr. achtte het onaannemelijk, dat de V.A. R.A. er geen politieke beteekenis aan hechtte en het bezwaar van geen-toe stemming niet inzag. Immers was wel telefonisch vergunning gevraagd voor uitzending van het doodvonnis zelf. En bovendien kan zwijgen meer zeggen dan spreken. Hierop was de V.A.R.A. bij een vorige gelegenheid onder andere omstandigheid reeds gewezen. Er zit systeem in de houding der V.A.R.A. al dus spr. Stapels correspondentie zijn er reeds met haar moeten worden ge voerd. Het is het standpunt der Vara: Hoever kunnen we gaan Spr. wees te dien aanzien op „Het Volk" van den be- wusten Zaterdag der 5 minuten stilte. Het blad schreef, dat de 5 minuten stilte wel degelijk als protest golden. Later is het daar echter op teruggekomen. De stilte is algemeen opgevat als een pro test, een politieke daad. De radio-voor- door MAY WYNNE. 9). - Zoo voor 't oog had hij zich die min ne behandeling laten welgevallen. Hij was een rijk man, ongetrouwd, bezat vele hectaren grond en een mooi, oud huis en met zijn gullen aard was hij weldra met beide partijen op goeden voet van verstandhouding en was hij altijd het middelpunt van alle feeste lijkheden- Een eigenaardige vriend voorwaar voor den strengen gouveneur van Pon- tefract, evenzeer van hem verschillend I in karakter, als in voorkomen. Er werd al om gelachen dat kolonel Cotterell niet meer buiten Dick Mor- rice scheen te kunnen, en, inderdaad als Morrice bleef overnachten op het kasteel, dan stond de gouverneur er op, dat hij bij hem in bed sliep, zóózeer was hij op zijn kameraadschap gesteld. Oi het gevoelen wederkeerig was, hieromtrent scheen niet zooveel zeker heid te bestaan en mistress Barbara Carcroft had zich tot taak gesteld deze vraag op te lossen. Een vrouw weet in den regel zeer goed wanneer het zoover is gekomen, da{ een man 's nachts van haar droomt en overdag naar haar smacht, en zoo 45 ets p. pond - 22| ets p. half pond (Ingez. Med.) begreep Barbara ook wel degelijk, hoe kolonel Morrice tegenover haar stond. Zijn verlangen naar haar gezelschap was in het geheel niet naar den zin van den uitgesproken vrouwenhater James Cotterell, en terwijl die nauwelijks den hoed afnam voor de jonge dame, reed hij vei der en zijn somber gelaat keek nog eens zoo zwart. „U stond naar mij uit te kijken?'" vroeg Morrice, nadat hij zijn paard aan een elzenboom in het weiland had vast gebonden en hij zich door haar liet ge leiden naar den oever van de rivier met de ranonkels. Barbara lachte en hief het gezichtje zóó op, dat haar donkere oogen met de lange wimpers duidelijk gezien werden. „Al meer dan een uur", antwoordde zij met een zucht, die hem een zaligheid beduidde. Maar Morrice Was altijd op zijn hoede tegenover een, wier plaagzucht hem dikwijls tot 't slachtoffer van haar spot deed zijn. „Had ik dit maar geweten", zei hij zacht, „dan zou ik degene zijn geweest, die had moeten wachten!" „Foei, sir, dat kan ik niet aannemen. U zult toch mijn vriendschap niet gelijk stellen met die van den gouverneur van Pontefract?" Vol verwijt astwoordde hij: „Gelijk stellen in het geheel niet, mistressI Ik zou u niet zoo willen be- leedigen!" schriften zijn er niet bij in acht genomen. Er is gespeculeerd op de goedhartigheid van het publiek bij de actie tegen de straf der V.A.R.A. Het gaat hier om het principe: wie zal er baas zijn in den aether, de omroepverenigingen of de overheid Hierop is slechts één ant woord mogelijk. Liet men de Vara haar gang gaan, des te eerder zou ze zelf vast loopen op de ergernis der meerderheid van ons volk De V.A.R.A. is een Nederlandsche in stelling, in Nederland gegroeid, die blijkbaar, kortzichtig als ze is, tegen zichzelve moet worden beschermd. Men vergete ook niet dat gevaarlijke uitingen door de radio gewoonlijk vol gen op vroolijke programma-nummers en dat zonder toezicht ieder die maar in zijn huiskamer zou moeten aanhooren De actie van de Vara is niet zuiver Bovendien, alleen de Vara draagt een politiek karakter. De andere omroep vereen:gingen zijn ook wel eens stout maar op geheel ander gebied. De heer M e n d e'1 s (s.d.a.p.): De andere druipen van de polit ek. De Minister ontkende di Sprt zal zorgen dat in de radio het laatste woord aan de overheid moet en zal zijn, voral nu hiér een radio-vrijheid bestaat als in geeti ander land- En an ders zou er een ander systeem moeten komen. Men moet zich stipt houden aan de voorschriften. Na re- en dupliek werd de postbe grooting vervolgens z.h.s. aangenomen DE TWEEDE KAMER VERSCH^px HAAR REGLEMENT VAN ORDE, Het kwam de laatste jaren herhaalde lijk voor, dat bepaalde Tweede Kamer leden zoodanig te keer gingen, dat aan de waardigheid van het parlement af breuk werd gedaan. Daartegen kon na tuurlijk wel wat worden gedaan: De Kamer kon op voorstel van den voorzit ter besluiten de(n) herriemaker(s) voor een bepaalden tijd uit de vergadering te sluiten. Dat was echter een omslachtige methode, ook daar een stemming meest moest plaats vinden in een opgewonden sfeer. Voortaan zal dit niet meer noodig zijn, Gisteren heeft de Tweede Kamer een voorstel aangenomen van de fractie leiders der R.K., A.R., C.H. V.D. en V.B. om den voorzitter de macht te ge ven een lid, dat herrie schopt voor één dag uit te sluiten en in overleg met de commissie voor de stenografie on betamelijke uitingen uit de „Handelin gen" te weren. Verder kan een uit het gebouw verwijderd lid den toegang tot de Kamer voor 'n geheele zittingsduur worden ontzegd. Daartoe is dan echter op vc oi stel van den voorzitter een besluit van de meerderheid der Kamer uoodig. De communisten en de heer Sneevliet (rev. soc.) stemden tegen. DOMBURG. Dinsdagavond hield de afdeeling Domburg van de Vereeniging „Rijwielpad Walcheren" eene Algemee- ne Vergadering, waain als bestuurslid en als lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer L. J. van Voorthuy- sen- Ut het jaarverslag bleek, dat het aantal leden, der afdeeling sinds het vo rig jaar niet verminderd is. Besproken werd de doortrekking van het Rijwiel pad van Westkapelle naar Domburg hetgeen eerst zou geschieden nadat het pad was gelegd van Zoutelande naar Westkapelle. Waar plannen bestaan om in 1935 de Zij trok het voorhoofd in rimpels en zei: „Ik heb gehoord, dat de genegenheid tusschen u beiden zoo iets is, als die van Damon en.dien anderen man uit de Oudheid, waarvan oom wel spreekt. Ja, Pythias, geloof ik, of „Genegenheid!" viel hij uit. „Zoudt u het gevoelen voor de vrouw, die ik lief heb, gelijk stellen met dat voor een, wiens glimlach zoo koud is, als die van een doodshoofd en die mij daardoor steeds herinnert aan een efnde, dat men toch liever altijd vergeet?" „Geen onaardige vergelijking", zei ze, naast hem op den oever plaats nemend, „en waaruit duidelijk blijkt, dat de vriendschap met James Cotterell u al even onaangenaam is, als het gevolg van een besluit, waar te onberad^ai toe werd overgegaan." Er trad een pauze iri, gedurende welke de jonge man zich op de onderlip beet en zich met verwondering afvroeg, wat ter wereld dit aardige meisje toch meende met die stoute bewering. Voorzichtigheid echter en Dick Mor rice waren twee verschillene dingen en zijn liefde deed hem uit het oog verlie zen het gevaar, om een vrouw te ver trouwen. Dus kwam hij rond voor zijn dwaling uit en zei: „Een man heeft maar één leven, waarde nrstress; had ik nog eens mo gen beginnen, dan zou ik nooit een goe den heer geruild hebben voor een, die weg DomburgWestkapelle te bestra ten walarbij dan waarschijnlijk een goec rijwielpad zal worden aangelevd kaï. wel worden verwacht dat binnen n:et te langen tijd het verlangen van de afdee ling, zij het dan op eenigszins andere wijze dan aanvankelijk werd bedoeld vervuld zal worden. AAGTEKERKE. Dinsdagavond hield de plaatselijke afdeeling van den N. C L. B. haar tweede jaarvergadeing onder leiding van den heer J. Jobse. Jaarver slag van den secetaris en penningmees ter werd uitgebracht, waaruit bleek, dat er een goed slot is van 17- De aftredende bestuursleden werden herkozen. De afgevaardigde van den Chr. Besturenbond Oostkapelle en Om streken spraken een Woord van geluk- wensch. RAAD VAN VEERE. De Godshuisquaestie: het sa laris van den geneesheer gehandhaafd. Burgemeester Dronkers neemt afscheid: 'n huldeblijk van de burgerij. VEERE. Woensdagmiddag vergader de de voltallige Raad dezer gemeente, voor het laatst onder voorzitterschap van den scheidenden burgemeester, den heer H, Dronkers. De Voorz. deelt mede, dat een be spreking is gehouden tusschen het be stuur der gemeente en dat van het Gods huis, waarbij de gemeentearts aanwezig was, ten aanzien van de voorgestelde korting van 1214 pet. op diens honora- ruim. Dr. Taytelbaum kon zich met deze korting vereenigen. De verharding van den Torenwal zal in behandeling worden genomen zoodra goedkeuring van den Raad is verkregen op een uitgaaf van 10 als schadever goeding aan den pachter. Aldus beslo ten met zes tegen één stem (tegen de heer Blind). Een poging zal worden aangewend de garnalenvisschers steun te verleenen. Te dien einde is een vergadering gehouden te Rotterdam van de belanghebbende gemeenten en waar Veere in den per soon van wethouder C a s t e 1 was ver tegenwoordigd. Een federatie van gar nalenvisschers is toen opgericht, die ten doel heeft de belangen van de garnalen- visscherij, visschers en -handel te be vorderen. De contributie zal 50 ct. per lid bedragen, terwijl een subsidie ge vraagd wordt van 25, hetwelk B. en W. voorstellen te verleenen. Aldus met algemeene stemmen besloten. Er is een verzoek ingekomen van de ingelanden van den Ouden Veerschen- weg en Vioskeweg, die geldelijken steun vragen voor het verharden van die we gen. Berekend was, dat vervoerloon van puin ten hoogste 100 zou kosten, waarvan reeds door ingelanden 52. was bijeengebracht. B. en W. stellen voor een bedrag van ten hoogste J 48. beschikbaar te stellen. Aldus besloten met 5 tegen 2 stemmen (tegen de heeren Wouters en Gideonse). Verder was ingekomen een verzoek van den carousselhouder Van Beke om wederom in 1934 een standplaats te mo gen huren tegen 10 ingevolge het raadsbesluit van 10 Febr. 1933. De heer Gideonse wil dit besluit vernietigd zien, omdat requestrant verleden jaar niet verschenen is. De voorz. merkt op, dat dit een ge val van force majeure was, daar Van Beke verhinderd was naar Veere te ko men door den storm. De heer Simonse wil het staan geld weer op 20.brengen, hetgeen verworpen wordt. Een voorstel om het od 10.te houden en vergunning te verleenen wordt aangenomen met vijf tegen twee stemmen (tegen de heeren Wouters en Gideonse). mij gebruikt, als hij mij noodig heeft en mij dan weggooit als een afgedragen deedingstuk." Zij glimlachte en zei, met den blik steeds op hem gericht. „Is het mogelijk, dat de trouw aan de oude zaak herleeft, of heeft u genoeg van al die vroomheid of overgrooten eenvoud in die kleeding?" Hij haalde de schouders op en wenschte in zijn hart, dat zij hem een meer persoonlijk onderwerp liet inlei den. „Wat de vroomheid betreft", ant woordde hij, „die heerscht in het eene camp volstrekt niet meer dan in het an dere. De menschen handelen er hetzelf de om of ze er nu een tekst of een vloek jij zeggen. En wat de kleeding bètreft ik draag wat mij staat en kwel er mij het hoofd niet om of het 't vuur rood van Babylon is, of het sobere bruin van de niet tot de Staatskerk be hoorenden." „Dit alles klinkt nu wel heel goed", zei ze, en liet den toon van lichten spot1 varen, dien zij gewoonlijk aansloeg, om nu hoogst nadrukkelijk door te gaan. „Maar ik zou graag als man tegen man j spreken, als u voor dezen keer eens vergeten wilde, dat ik een vrouw ben." Hij maakte een spottend gebaar. „Dan eischt u een onmogelijkheid, mistress! Niet alleen blijf ik in gedach ten houden, dat u een vrouw en een heel mooie vrouw is, maar bovenal weet (Ingez. Med.) De GodshvJ.squaeptjie. De heer Dekker vraagt of de Gods huisquaestie nu niet afgehandeld kan worden en stelt voor, dat het honorari um van den gemeentearts voor genees kundige behandeling en medicijnen voor de inwoners van het Godshuis op 250 zal blijven bepaald, algezien van de reeds gevoerde onderhandelingen. De heer C a s t e 1 zegt, dat alle par tijen genoegen hebben genomen met een korting van 12 K> pCt., doch daar het Godshuisbestuur nog geen voorstel heeft ingediend is het beter, hierop te wachten voor 'n besluit genomen wordt De héér V' a n Beveren vraagt waarom zij niet eerder met hun voorstel zijn aangekomen, daar toch verzocht was dit vóó'r Woensdag in te dienen. De heer Gideonse vraagt of het bestuur van het Godshuis het met alle voorstellen van bezuiniging eens is, of alleen in het geval van den gemeente arts; men moet dan maar met alles gaan bezuinigen, maar niet op één punt. De heer Blind merkt op, dat de heer Castel sprak van alle drie partijen. Het bezuinigingsvoorstel ten opzichte van den dokter is echter als een pistool op de borst. Eerst heeft men gezegd, dat hij niets meer kreeg en toen, dat er 12 Vt pet. van zijn honorarium af zou gaan. Is hij toen niet gedwongen om zich tevre den te stellen? De Voorz. meent, dat de partijen tevreden uiteen gegaan zijn en zou deze aangelegenheid liever op een andere vergadering te berde ge bracht zien. De heer Castel blijft bij zijn voorstel om het verzoek van het Godshuis eerst af te wachten. In stem ming gebracht, wordt het voorstel van den heer Dekker (handhaving van het salaris van 250) aangenomen met 4 tegen 3 stemmen (tegen de heeren Wouters, Simonse en Castel). Afscheidsrede Burgemeester Dronkers. In een gloedvolle rede nam de schei dende burgemeester vervolgens afscheid van de gedurende vier jaren aan zijn zorgen toevertrouwde gemeente. De heer Dronkers betuigde hoe het hem speet Veere te moeten verlaten, indachtig het oordeel van een vriend van Veere, die eens zeide: wanneer men eenmaal in Veere woont, krijgt men het lief. Spr. verlaat de gemeente dan ook slechts noode, doch waar hem de gele ik, dat u de eenige vrouw ter wereld voor mij is!" Barbara sprong op, vuurrood van drift en verontwaardigd klonk het van haar: „Schaam u wat, sir, u vergeet.... waarna ze geheel onverwacht na deze uitbarsting, naast hem ging zitten, het gelaat met beide handen overdekte en snikte, dat zij trilde van het hoofd tot de voeten. Dick Morrice begreep er niets van, ofschoon hij zijn uiterste best deed om haar te betuigen, dat hij niets dan de eerbiedigste gevoelens voor haar koes terde. Zij wilde niet naar hem luisteren en verklaarde, dat zij hem enkel door eigen onbeschaamdhe'd tot zulk een familari- teit gedreven had. Dit alles bracht hem tot wanhoop en deed haar dan ook makkelijk de be lofte van hem verkrijgen, dat hij tot haar spreken zou, als man tot man even open en oprecht. En toen ineens door haar tranen heen glimlachend of zij de godm van den Springvloed was, deed zij hem de pak kende vraag: „Zou je in waarheid den koning nog eens willen dienen, Morrice?" (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5