SNEL WERKEND en onschadelijk Tegen een opko mende ongesteld heid en tegen hoofd pijn helpt As pirin afdoen de. Let erop, dat U de "echte Aspirin krijgt met het Bayer-kruis den oranje band. Die alleen helpt snel, zonder schadelijk/ te zijn. KiRS2iJiw6i5*kM ter Matthijsen, en het havenmeester schap laat hij over aan een ander, terwijl hij wel het salaris er voor opstrijkt.... De VOORZ.: een algemeene klacht kan natuurlijk geuit worden, maar een zoo gedetailleerde klacht over een ambtenaar had in de secties behandeld moeten worden, opdat B. en W. er op voorbereid waren. De hr. MES zegt, dat de openbare behandeling der begrooting bevestigt, wat hij vreesde: het is een herhaling in het kort van wat in de secties gezegd is. Spr. zal zelf weinig meer zeggen, doch hij wil alleen zeggen, dat hij erkentelijk is voor den ter rechterzijde ondervon den steun inzake den kinderbijslag. Spr. erkent, dat men bij de R. K. niet allen gelijk denkt over den kinderbijslag, maar dat is nu eenmaal de vrijheid, die er bij ons roomsch-katholieken heerscht .Maar denkt men bij de soc.-democraten wèl gelijk over het boekje van den heer Duys, over de religieuze gevoelens van den heer Schaper, over de meening van dr. Henri Polak ten aanzien van het ont slag der gehuwde onderwijzeres? Het is nu eenmaal een dogma van de leiders der sociaal-democratie, dat ze tegen den kindertoeslag zijn, maar hun volgelingen zijn er dikwijls wèl voor. (Hoongelach bij de soc.-demo craten). De heer Paul moet de encycliek Re- rum Novarum maar eens lezen, om beter op de hoogte te geraken van de r.k. op vattingen. Een der leden van B. en W. vraagt niet: waar moeten de 9000 vandaan komen voor het voorstel van 't G. O.; datzelfde lid vraagt „als" B. en W. m e- d e bij een volgend voorstel: waar moet ge die 2000 vandaan halen?? Weth. ONDERDIJK: vraag ik dat persoonlijk? De hr. MES: Als lid van B. en W. toch? De hr. JERONIMUS: en waar haalt gij het geld voor den kinderbijslag dan vandaan? De hr. MES: bewaarschoolopheffing en verhooging van het marktgeld. Verder raamt spr. de kosten voor B, A. op 13.000; daarvan gaat door ver schillende zaken nog 10.000 af. Over de laatste 3 maanden gaf het B. A ruim 43 000 uit, over de 9 eerste ƒ113.000, totaal 162.000. Het B. A. schrijft zelf reeds, dat nog een suppletoire begrooting op komst is. Hoe kwam het aan 154.000 voor die begrooting? Dat werd natuurlijk in de eerste helft van 1933 opgemaakt, ook de tweede helft van '33 was véél ongunsti ger. Elk jaar stijgt het B. A, met een ƒ15 000. In 1934 wordt de toestand ze ker nog veel slechter, en dan is 180.000 zeker niet te hoog.,.. De hr. CORNELISSE: Je bent er toch een beetje naast. De hr. MES: de toestand van Middel burg is zeer precair. Er bestaat geen crisis, die zie ik niet. We gaan steeds meer terug naar normale tijden. Moge God Middelburg betere tijden schenken, op de crisis van dezen tijd alleen mogen we niet bouwen. De hr. DEN HOLLANDER zegt te ge voelen, dat het pijnlijk is te moeten af breken, wat in vele jaren werd opge bouwd. Wat kan er gedaan worden echter om den toestand in Middelburg, de achter uitgaande stad, te verbeteren? B. en W., zoo hoopt, spr., zullen alles wil len doen om den economischen toestand te verbeteren. Zal de door te voeren af braak misschien de aantrekkings kracht van Middelburg beïnvloeden? Er zijn er van onze stedelingen, die on ze stad verlaten, dicht bij hier, of ver weg, De hr. JERONIMUS: Naar Oostkapel- le De hr. DEN HOLLANDER bestrijdt een vage uitlating in de sectieverslagen, dat een lid zich onder het huidige colle ge van B. en W. veiliger voelde dan vroeger; dat lijkt spr. persoonlijk ge richt tegen menschen, die zich niet meer verdedigen kunnen, Spr. bestrijdt de toenemende baldadig heid der straatjeugd, getuige een onbe woond huis aan het Molenwater, dat stelselmatig vernield wordt. Spr. behan delt dan de vlucht uit Middelburg van een patiënte die de 1 X daagsche be zoeken van dr. Schuurman niet betalen kon, terwijl de huisdokter een bezoek 1 X Per week meer dan voldoende vond. Zeer tegen haar zin moest die pa tiënte naar Vlissingen vervoerd worden. Vervolgens zegt spr., dat een progres sieve korting zeer wel mogelijk was, en dan kwam spr. niet tot 24 pet., doch slechts tot 10 pet. Spr. zal zijn schema echter niet in een voorstel neerleggen, want volgens Ged. Staten was 12 34 pet. voldoende en zijn stelsel zou voor de hoogere ambtenaren 18 54 pet. korting beteekenen. Bij de sneeuwperiode had spr. die sneeuw willen laten opruimen door steuntrekkenden. Het Ëoskoopsche (niet Alphensche) stelsel acht ook spr. zeer aanbevelenswaard. Zou het zoo erg zijn als ook onze steuntrekkenden eens eeni- ge tegenprestatie léverden Spr. is voor opheffing van de gémeen- tebewaarschool, doch niet voor stopzet ting van alle subsidie ook aan de bijzon dere bewaarscholen, aangezièn van de laatsten het voortbestaan wenschelijk is. Men kan zich toch niet'van èlle sociale verplichtingen lös maken en zeggen: y hebben wil, moet het zelf maar .betalen. Ten aanzien van den kinderbij slag maakt spr. zich lös van zijn fractie; spr. acht zulk een bijslag niet een toe slag boven een normaal loon, doch een bijdrage op een te laag loon. Ook acht spr. hei een aantasting der be staande Middelburgsche loonregeling. De hr. PORTHEINE heeft heel weinig bemerkt van gevolg geven aan 's voor zitters uitnoodiging tot bekorting in de besprekingen. Sp r heeft geen spijt gehad van het feit, dat hij verleden jaar bij de begroo ting uitlokte tot hef nu zo- bleken rapport inzake bezuiniging op de gemeentehuiishouding. Spr. aanvaardt de serieuze bedoeling van een door B. en W. als sluitend aan den Raad voorgelegde begrooting. Inzake de crisiskort'ng neemt spr. met bes'istheid stelling tegen het denkbeeld eener kinderbijslag. Spr. is princ'pieel tegen zulk een bijslag, maar er is geen salaris regeling doch slechts een tij delijke salaris korting aan de orde ^Vat de snheidiSti bereft. d° hïl1"l<- he'd en redelijkheid eischt, dat van in stellingen die een maatschappelijk en so ciaal doel beo°gen, niet een stuk of twee worden uitgekozen, om za den r>°k om te draaien. Dan moeten alle instelli"*"" gelijdeliik meedragen. Het is een schrU- „fmde onbillijkheid het door den heer De Bruin geringschattend beiegende, be- waarschonlnnderwiis de dune te laten worden. Het voorziet 'n Middelburg in een groote behoefte Er zijn 430 'eerHn- gen op de 4 bewaarscholen, een bewijs, dat het gewaardeerd wordt. Bezu:n:gen en bekn'bbe^n erop is onvermijdelijk. Het bijzondere bewaarschoolonderwijs moet het wel ontzaglijk zuinig aandoen. Wil men naar de meening van enkele Raadsleden beknibbelen, dan maakt men het bestaan dier bijzondere scholen on- moge'ijk Het behoud van het M'ddelburgsch Muziekkorps acht sor., objectief beke ken, zeer wenschelijk. Het heeft een ze kere naam, een historisch bestaansrecht, en het bestuur wil met alle kracht pro- beeren, met de voorgestelde zeer be scheiden subsidie dezen moeilijken tijd door te komen. De vergadering wordt nu verdaagd tot 854 uur. AVONDVERGADERING. De De VOORZ. heropent te 854 uur de vergadering en deelt mede, dat de :n de middagvergadering gedane voor stellen van de heeren De Bruin en Van der Feltz schriftelijk zijn ingeko men, benevens een voorstel van den heer VAN DER FELTZ om dokter Weijl met ingang van 1 Mei 1934 ont slag te verleenen als gemeentegenees heer- Algemeene beschouwingen. De VOORZITTER, burgemeester Fernhout, beantwoordt als eerste spre ker namens B. en W., de sprekers in eerste instantie. Dat onze begrooting, die veel hoofd brekens kostte, eerst laat wordt be handeld, heeft naast schaduwzijden ook z'n voordeelen, immers, tal van reeds behandelde begrootingen van andere gemeenten moesten nadien weer ingrij pend op de helling. Op zichzelf gezien acht spr., alsnu tot de financieele be schouwingen overgaande, Middelburgs financieele positie niet zoo slecht. Onze gemeentehuishouding 'is niet op te weelderige leest geschoeid; rente en aflossing maken slechts 10 pCt- onzer uitgaven uit, 6 54 pCt. productief, 3 54 pCt. improductief. De betrachte soberheid in vroeger tijd door vorige colleges van B. en W. maakt echter het vinden van verdere bezuiniging niet gemakkelijk. Ondanks alle tegenvallers wisten B. en W- een tekort van 130.000 gulden te dekken en de begrooting sluitend te ma ken, mede dank zij den heer Boasson, in wien de gemeente een goed toegerust en ijverig wethouder gevonden heeft. Overwegende principieele bezwaren tegen de reservekorting op het elec- triciteitsbedrijf ziet spr. niet trou wens, daarzonder ware de begrooting niet sluitend te maken geweest, wilde men althans de burgerij niet onder be lastingen begraven. Men moet dezen maatregel echter zien en aanvaarden als een noodzakelijk onderdeel van een noodzakelijk geheel van maatregelen Een daarvan is de 16.000 opbrengende salariskorting, welke spr., alles in aan merking nemende, volkomen toelaat baar acht. De amendeering van het voor stel van de meerderheid van B. en W- met een kindertoeslag acht spr. onjuist, zonder dat daarover het Gerg. Overleg ingevolge de Ambtenarenwet geraad pleegd zou zijn. Het voorstel-de Bruin zou 3400 minder korting opbrengen; hij wil de eerste 500 ongekort laten. Dat is het eenige verschil, want B. en W. willen een eventueel op te leggen pensioenkorting van 154 pCt. in de door hun meerderheid voorgestelde 5 pCt. als verdisconteerd beschouwd zien. Spr. acht tenslotte den eenen maat regel gedekt en geoorloofd door den anderen. De middelen aan de hand ge daan, om 314 pet. korting op de sala rissen mogelijk te maken, acht spr. niet juist. Het belang eener zt>o gering mo gelijke belastingverhooging slaat spr. hoog aan; de druk hier is reeds hoog en het rijk verzwaart die toch al reeds. De burgerij hepft er recht opw dat het mogelijke gedaan wordt, om de stijging te temperen. Het college heeft dus be zwaar tegen verdere verhooging van de opcenten op de Personeele Belasting met nog 13 pet. Het eenige wat Middel burg practisch nog rest is immers die verhooging met nog 50 opcenten, het welk 35.000 zou opbrengen; daarvan reeds nu 13 opcenten aan te spreken om de salariskorting minder hoog te doen zijn, zou spr. onjuist achten. Ook kan opvoering der Pers. Bel., evenzeer als de straatbelasting, leiden tot meer leeg komen van groote perceelen. Inzake de straatbelasting: de begroo ting wijst voor wegen, riolen, afvoer, kortom de kosten der straten, 120.000 aan; de opbrengst zal 40.000 zijn; is dat te veel gevraagd? De begrooting sluit, maar niet ferm; zij zou steviger sluiten, indien men de subsidie voor het Midd. Muziekkorps zou laten vervallen en de gemeentelijke bewaarschool werd opgeheven, met in trekking van de subsidies voor het bijz. bewaarschool onderwijs. Spr. teekent 't aspect, dat de begrooting voor 1935 zal bieden; een nadeel bij 1934 van 17.000, te verhoogen met 7500, rond 25.000 nadeelig saldo, is dus om te beginnen te verwachten. Het belastbaar inkomen van de R. I. B. beweegt zich voortdurend in dalende lijn, het liep de laatste jaren terug van 11 mi'joen in 1929 tot 9 miljoen; er is dus ook voor de nabije toekomst rekening te houden met een belang rijk mindere belastingop brengst. Daarbij is niet te garandee ren, dat het B. A. met de te voteeren 150.000 zal uitkomen. Beschikt men al over de andere helft der bedrijfsreserve, dan nog is het as pect voor 1935 somber genoeg. Wij zijn bezig snel te verarmen, dat valt niet te ontkennen. Daarom moeten we bezuini gen, om maatregelen als opteren der re serves op te vangen. Daarom is opheffing van de gemeente bewaarschool per 1 Juli wenschelijk en eveneens stopzetting der subsidies voor de bijz. bewaarscholen. Voor '35 zal dat 8000 opleveren. Het is een bittere pil, maar ze moet geslikt worden. Spr. heeft zelf in een andere gemeen te jaren gelaveerd om het eerbiedwaar dige muziekcorps.... een paar maan den geleden werd het doodvonnis er over geveld. Elders heeft spr. jaren met lust me degewerkt om drie openbare bewaar scholen in stand te houden en op hoog peil te brengen. Maar het Rijk vordert ophefting en intrekking bij gemeenten, die niet meer alleen kunnen varen; wij leven reeds zelf zeer dicht bij die grens, m o- g e n wij deze dingen nu in stand hou den? In 1935 zullen wij dat onderwijs en die subsidie niet meer kunnen fi nancieren; dan is eisch van goed be leid n u tot opheffing>, tijdig, te beslui ten. Dan kan 1934 er nog eenige ver sterking van ondervinden. We moeten de zaak dus nu aan het particulier initiatief overlaten; zouden 't Nut en de besturen der bijzondere be waarscholen dat nu onder de huidige omstandigheden op geen enkele wijze voor elkaar kunnen krijgen? Spr. zou zijn voor 10 inplaats van 20 opcenten op de straatbelasting; dan zal met intrekking subsidie van het M. M. en de bewaarscholen het onvoorzien pl.m. 24.000 zijn. Spr. behandelt nu enkele detailpunten. Cyclostyleerwerk wordt steeds meer noodzaak, de gemeenten mogen eenvou dig geen groote bedragen voor druk werk uitgeven. Aan de herplaatsing wordt dezerzijds alle aandacht ge schonken. Het vraagstuk der grenswijziging komt iets meer naar voren in B. en W. Inzake de winkelsluiting op Zondag: de Raad zal binnenkort in de gelegen heid gesteld worden hieromtrent een uit spraak te doen. B. en W. ontvingen een circulaire van Ged. St. inzake het ambtenarenregle ment. Sedertdien is blijkbaar een circu laire van den minister in aantocht, met ontslag van huwende vrouwelijke amb tenaren die in concubinaat leven, etc. B. en W. wachten op deze de zaak uitbrei dende ciculaire, eveneens wacht daarop het prae-advies op het voorstel-Den Hollander inzake de huwende onderwij zeres. Over de baldadigheid der straatjeugd zal spr. met den commissaris van poli tie spreken. Daartegen moet opgetreden worden. Een goede organisatie van de luchtbe schermingsdienst zal financieele offers kosten. Wat kan geschieden, moet ech ter geschieden; volgende week zal hier over met de hoofden van dienst overleg gepleegd worden. Een uit de burgerij opkomende vereeniging zou spr. nuttig achten. Weth. ONDERDIJK bespreekt eerst de salariskorting, die de grens der bil lijkheid nimmer mag overschrijden. Men kan niet maar altijd als er tekorten zijn, zeggen: er zijn nog ambtenaren en werk lieden, snijd daar maar weer van. Voor zulk een systeem past spr. Het levenspeil stijgt; de omzetbelas ting doet zich gelden en daaraan zijn de ambtenaren ook onderworpen. Spr. richt zich nu tegen de aantijging vap den heer Van der Feltz dat spr. in het G. O. laatstelijk demagogie bedreef; spr. zegt, dat er tegenwoordig meer moed toe uoodig Ui tegen loonsverlaging daö er voor te zijn. -< Aanvankelijk was spr. tegen elke Iponsverlaging;, de tegenvaller-circulai-1 res van den minister wijzigden spr.'s (Ingez Meu standpunt in zooverre, dat hij weliswaar na de 8% pet. korting de loonen aan den lagen kant bleef vinden, maar des alniettemin het G. O. wees op den ern- Kant van de gemeentefinanciën, waardoor tenslotte over de 354 pet. overeenstemming bereikt werd. Maar meer kan,naar spr.'s meening, niet door den beugel de salarissen mogen geen sluitpost worden. Spr. releveert de ge schiedenis der totstandkoming van de salarisregeling in Middelburg; in 1919 kwamen de salarissen achteraan sukke len, in 1920 werd daaraan een einde ge maakt, in 1924 volgde een werktijdver lenging en in 1925 een pensioenkorting voor nieuw personeel. Spr. heeft een lijst van 50 met Middel burg vergelijkbare gemeenten daarvan staat onze stad op de vierde plaats. van onderaf; 46 van de 50 hebben dus hoogere loonen dan Middelburg. Ondanks de korting van jongstleden zijn in Vlissingen de loonen nog hooger dan hier. De hr. JERONIMUS: hoe zijn ze in Koudekerke en St. Laurens (Gelach) Weth. ONDERDIJK: op grapjes ant woord ik niet. De hr. JERONIMUS: het zijn geen grapjes Weth. ONDERDIJK: ik doe er niet aan mee, het gemeentepersoneel naar het Armbestuur te zenden. We mogen, m.i. niet lager gaan dan 354 pet. Spr. noemt het aanvechtbaar, dat de Comm. v. Georg. Overleg slechts een adviseerende stem zou hebben. Een sa- lariscommissie zooals mevr. Weijl wil, is te vinden in het Georganiseerd Over leg, indien men dit laatstgenoemde een, door spr. nader aangegeven, vorm zou willen geven, waarbij het overleg niet met B. en W„ doch met den Raad zou plaats vinden. Wat is er op tegen, in gezamenlijk overleg de salarissen en werkvoorwaarden, niet-bindend, te re gelen Ook spr. beaamt, dat sterke verzwa ring van onze belastingen vrijwel on mogelijk is; we zijn vrijwel aan de grens. Wat het Boskoopsche stelsel betreft, spr. gelooft niet dat van daar de victo rie begint. Vergelijk'ng is heel moeilijk. Gedurende vele jaren hadden wij werk verschaffing hier en de objecten raken u:tgeput- Met het Boskoop-Alphensche stelsel zou men het werk van gemeente werken door steuntrekkende werkloo- zen laten verrichten. Van de 350 trek- gerechtigden waren de laatste jaren 't heele jaar 125 a 150 in werkverschaf fing werkzaam, wat is er nu in vredes naam voor aantrekkelijks in dat Bos koopsche stelsel? Daar is het uitgekeer de werk-s teunbedrag plm. 35 ct. per uur, hier in de w e r k v e. r- schaffing is het hoogste loon plm. 33 ct. per uur. De steunnormen hebben in Middel burg hun grenzen bereikt; 12 voor man en vrouw plus 1.25 per kind; 'n bouwvakarbeider komt /soms niet bo ven de 10-20, omdat nimmer meer dan 65 pCt. van het laatst verdiende loon uitgekeerd mag worden. De Vitrite Works verlaagde zijn loonen ook en daardoor verlaagt de steun zichzelf, soms beneden het bedrag voor 't aller noodzakelijkste levensonderhoud. Van de steunregeling begrijpt slechts hij iets, aie het uitbetaalt, zoo'n ingewikkelde doolhof is dat. Verschillende objecten van werkver schaffing zijn in voorbereiding; o.a. de uitbaggering van de Vesten. Het B. en W. daartoe destijds voorgelegde plan was onaanvaardbaar; verleden week is een nieuwe begrooting van de Heide- Mpij hieromtrent ingekomen en een dito ontwerp van een aannemer, die het in werkverschaffing wilde uitvoeren. Eerst was de begrooting pl.m. 200.000, nu is dat al tot ongeveer 100.000 gedaald. Hieromtrent wordt met het betrokken departement overleg gepleegd. Spr. weerlegt 's heeren Den Hollan ders opmerkingen over den sneeuwval. De directeur der reiniging zeide, daar over direct na Nieuwjaarsmaandag ge raadpleegd, het best met zijn personeel af te kunnen. Voor 1934 trokken B. en W. 153.000 uit voor steunverleening, dat was ver leden jaar pl.m. 165.000, d. i, 12.000 minder. Er zal dit jaar door verschillen de oorzaken pl.m. 18.000 minder steun uitgekeerd behoeven te worden. Spr. acht het een onrechtmatig verwijt, dat men hem zegt: je komt altijd boven de raming. Er kan niet anders geraamd- wórden dan naar den toestand van het afgeloopen jaar; vrijwel geen enkele ge meente in den lande kan vóór het eind van het jaar, als wij, zeggen wat de steun haar kost. Spr. becijfert in den breede, dat de eigenlijke uitgaven voor werkverschaf fing over 't vorige jaar, bij nauwkeurige ontleding en in aanmerking nemen van de Rijksbijdragen, 24.300 zijn, dat is slechts 1300 boven het begrootingsbe- drag, en dat kan z.i. toch volkomen door den beugel. De 37.000 die voor 1934 geraamd is, is dus zeker ook ver antwoord. Het Rijk zeide echter, geheel onvoor zien, dat voor 1934 Slechts 46/75 van den steun van verleden jaar te verwachten ïsï i-i» n> Het verschaffen van bezigheid aan jeugdige werkloozen kan op dë mede werking van B. en W. rèkénpn- De meening van den hr. Faal, dat de onverzekerden beter behandeld zouden worden dan de verzekerde paria's, is Uitsluitend verkrijgbaar in de oranjeband-buisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. (Ingez.. Med.l onjuist; Middelburg streeft er naar, het juiste midden te vinden. Werklooze ar beiders zijn echter momenteel vaak niet in staat zich bij een werkloozenkas aan te sluiten. Niemand is er meer dan B. en W. van overtuigd, dat te sterke bezuiniging op onderhoud van gemeentewerken zich in de toekomst zal wreken; er is echter in 1933 voldoende materiaal gekocht om voor 1934 nog voori te kunnen gaan met het werk voor onderhoud der bestra ling b.v. Centralisatie van de boekhouding van alle bedrijven acht ook het verificatie bureau der Ver. v. Ned. Gemeenten voor Middelburg op dit oogenbiik niet voor deel-brengend. Het onderbrengen van de boekhou ding der Reiniging bij de Bedrijven zou slechts voordeel brengen, indien een der kantoor-ambtenaren elders onderge bracht zou kunnen worden, dus zonder dat hij op wachtgeld gesteld zou behoe ven te worden. Van de wenschelijkheid van een Grondbedrijf is spr. in het algemeen wèl, doch voor dit oogenbiik niet overtuigd. Ten aanzien van den directeur van gemeentewerken beantwoordt spr. den heer Harthoorn. Grieven ten aanzien van een hoofdambtenaar dienen, naar goed gebruik, in de kamer van B. en W. te worden geuit, daar kan de betrok kene zich wel, in den Raad niet verant woorden. De vraag is, wat overheerscht, het goede of het kwade Naar spr.s meening overheerscht hier het goede. Niemand meer dan de directeur van ge meentewerken leeft dag aan dag in een glazen huisje, die altijd met bouwers te maken heeft. Tenslotte adviseert de directeur van gemeentewerken slechts, doch B. en W. beslissen. De bouwers, de Raad, het publiek weten ook heel wel, dat men bij B. en W. terecht kan. Spr. wil absoluut tegenspreken, dat het werk van den directeur aan den hoofdopzichter zou worden opgedragen dat is een leugen. Het havenmeester schap is een oud stokpaardje; dit is een der onderdeden van gemeentewerken, hetwelk de directeur door een zijner on dergeschikten kan laten uitvoeren. Den heer Portheine antwoordt spr. ten aanzien van het Midd. Muziekcorps, dat een verlaging van 3000 tot 1000 het voortbestaan reeds bedreigde naar de meening van de meerderheid van B. en W. Het is niet een beetje blazend di lettantencorps, maar een traditie met historische rechten. Wat de door den hr Portheine ge- wenschte gelijkelijke verlaging van alle contributies betreft: B. en W. oordeelen, dat de subsidies met de hoogste cultureele waarde het laatst verlaagd moesten worden. Spr. zegt tenslotte het recht te heb ben te e i s c h e n, dat men zijn eerlijke overtuiging respecteert, evenzeer als spr. niet twijfelen mag aan die van den heer Van der Feltz. Men mag niet aan spr.'s goede trouw twijfelen en hem de magogie of kiezersnalooperij verwijten, dat heeft spr. toch wel getoond in de vele jaren, dat hij hier in den Raad zit, Weth. BOASSON wijst er og eens na drukkelijk op, dat B. en W. in volkomen vrijheid moeten beslissen over de voor stellen van het Georg. Overleg. Inzake het bewaarschoolonderwijs zegt spr.',' dat men moet trachten zoo mogelijk al- geheele afbraak te voorkómen en het bewaarschoolonderwijs behoort, naar spr.'s meening, tot de onontbeerlijkhe den. Het voorstel, zoo als het er nu van de meerderheid van B. en W. ligt, is 't eenig mogelijke dat het voortbestaan dezer scholen niet in gevaar brengt- Dit geldt ook voor het voorstel-Van der Feltz, dat het voortbestaan der scholen in ernstig gevaar brengt. De opheffing der gemeentelijke be waarschool zal niet de voorgestelde be zuiniging brengen, zoowel vanwege de wachtgelden als het overgaan van leer lingen der gemeente- naar de bijz. be waarscholen. Spr. ontkent, dat het Mid delburgsche bewaarschoolonderwijs ont aard zou zijn. Een herziening van het gymnasium- schoolgeld met ihgarig van den nieuwen cursus ligt in het voornemen van B. en W.: De meening vin" den hr- Van der Feltz dat dé begrooting der Godshuizen mét 6000 benadeeld zou worden, doordat een zestal „verpleegden" zou worden ge ëvacueerd, is onjuist; plus en min valt tegen elkaar weg hier. Inzake de rekeningen van dr. Schuur-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7