WIENER BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 37. TWEE BLADEN. DINSDAG 13 FEBRUARI. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Een Roseboek met Rocd Vergif. BIJ MIDDELBURG BURGERLIJKE STAND. Wijziging der voorschriften. TEGEN REVOLUTIONNAIRE UITINGEN. De minister van justitie vraagt scherper optreden, WEER EEN Een nieuwe partij: Nederlandsche Unie. De ZAL MUSSERT WORDEN ONTSLAGEN DE N.S.B, EN MINISTER COLIJN. BELASTING OP RADIOTOESTELLEN GONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN STIKSTOFHOUDENDE MESTSTOFFEN. Statenkring Middelburg der Chr, Historische Unie. MR. J. J. BOASSON GEMEENTE SECRETARIS VAN DEN HAAG. Middelburg, 13-II-'34. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 9.8 °C (50 °F); laagste 4.4 °C (40 °F). Heden 9 h: 6 °C; 12 h: 9.6 °C. 0.1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 785 mm; laag ste 783 mm. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige O. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag lichte dooi. Hoog- en Laagwater te Viissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. CiOESs Ongelukkige val. Christ. Besturenbond. - ''ra -- wie itftwittcifite MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per k-v«i'i«aï Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sy contr. rooi- beide veel lager; tar. op aanvr n iniiiaiiiiii GOESCHE COUBANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Midde'burgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer eon* rant" 10 ct. extra Bevysnommers 5 cent Het N.J.V. 't Nationaal Jongeren Verbond is een der uitingen van den nieuwen Nederlandschen geest, van het besef onder onze jongeren, dat we met de sociaal-democratie hopeloos in het moeras terecht gekomen zijn, en dat andere, waardiger ideologieën van hoo- gere waarde noodig zullen zijn, om den wagen weer in het rechte spoor op den goeden weg te brengen. Als zoodanig heeft zijn streven onze sympathie, zooals het meerendeel der uitingen van dezen geest op onze in stemming staat kan maken. De Persdienst van dit N.J.V. nu is op een even merkwaardig als nuttig denk beeld gekomen. Op den 4en Februari 1934, den dag waarop het juist een jaar geleden was dat Hr. Ms. in de Oost In dische wateren vertoevend oorlogsschip 4,De Zeven Provinciën" in handen eener muitende bemanning zee koos, heeft zij de wereld ingezonden een „Roseboek van de Muiterij". De naam Rose-boek duidt er, door het kleur-element, reeds op dat men hier met een documentair werkje te maken heeft; immers, regeeringen plegen wit-, oranje- en andere boeken uit te geven wanneer zij over belangrijke voorvallen in het leven van den staat de wereld authentiek documentatiemateriaal wil len verschaffen In dezen zin is dit uit gaafje ook op te vatten, want het bevat materiaaluit de bladen van de Arbeiderspers in die dagen Een sober gestelde inleiding slechts gaat er aan vooraf, daarin wordt be toogd, dat het doel van dit boek is aan te toonen het ware dat wil zeggen revolutionaire en, wanneer 't er op aan komt, altijd op z'n minst onbe- trouwba re karakter van de so ciaal-democratische arbeiderspartij in Nederland, Te dien einde is het, naar de meening van het N.JV., niet noodzake lijk terug te gaan tot de November-ge- beurtenissen van 1918; de muiterij van 1933 op de „Zeven Provinciën" biedt daartoe aars inziens ook het materiaal. En dit is juist gezien. Van p, 1583 zijn in dit Rose-boek samengevat artikelen, beschouwingen, vergaderingsverslagen, redevoeringen, versjes, plaatjes etc. uit die zeer bewo gen dagen. Ze zijn ontstellend-leerzaam voor den niet soc.-democratischen staatsburger, en ze moeten voor de nuchtere en niet in demagogischen ver gaderingsstijl-waan bevangen sociaal democraat wel uitermate pijnlijk zijn. Men zou de vraag kunnen stellen, of het dan maar niet beter ware, dit voor val met den mantel der liefde te bedek ken 1 Om den drommel niet Men heeft volkomen gelijk, wanneer men betoogt, dat de S.d.a.p. haar w a- t en aard juist toont in zulke dagen van labiliteit, en het is voor de gezonde po litieke en staatkundige verhoudingen in ons land van groot belang, dat omtrent dezen waren aard juist geen misver stand besta. Daarom is dit Rose-boek buitenge woon nuttig; daarom mogen we er er kentelijk voor zijn, dat het N.J.V. dit materiaal uit de rose bladen der roode Pe" verzameld en gebundeld heeft. Want er blijkt dit uit: de persen van ,*\msterdamsche Hekelveld zenden in giftigen, ondermijnenden, opruienden trant gestelde dagbladen vol laatdun kendheid. venijnigheid en onwaarachtig- sentimenteele zgn. opstandigheid de we reld m nog, eiken dag. Zij zullen daarom scherp in het oog gehouden moeten wor den, De pers is een machtig wapen, en dit wapen is in de handen der socialistische arbeidersbeweging helaas op angstwek kend verkeerde wijze gevormd en aan gewend. Wanneer daarin geen verandering komt, dan zouden de duizenden arbei ders die hun geestelijk voedsel uit die bronnen putten, wel eens te laat tot het inzicht kunnen komen dat zij lanzaam vergiftigd zijn geworden. Vooj vergif pleegt men in de medicij nen te waarschuwen door een zwart eti ketje met een afschrikwekkend-spre- kend embleem op potje of fleschje te plakken. Dit Rose-boek heeft het Vergif-etiket diep gebrandmerkt op de bladen van de Arbeiderspers, waaraan de Nederland- WITTE WEEK (Ingez. Med. Bij de Tweede Kamer is ingediend 'n wetsontwerp tot wijziging van de voor schriften betreffende den burgerlijken stand. De voornaamste wijzigingen zijn de volgende: 1. afschaffing van het register van huwelijksafkondigingen 2. het scheppen van de mogelijkheid van afgifte van bijzondere uittreksels uit geboorte-akten; 3. afschaffing van het veeisphte van twee ge tuigen bij aangifte van geboorten; 4. het volstaan met één aangever bij overlijden; 5. de plaatsing van den geslachtsnaam vóór de voornamen in de akten van den burgerlijken stand; 6. het stellen van enkele andere re gelen de namen betreffende; 7. aanvulling van de registers met ge gevens nopens nietigverklaring van hu welijk, verkrijgin'g; van brieven van wettiging en dergelijke. In een nieuwe circulaire aan de pro cureurs-generaal bij de gerechtshoven heeft de minister van justitie, zich aan sluitend bij het standpunt van zijn ambtsvoorganger, er nog eens de aan dacht op gevestigd, dat in de tegen woordige omstandigheden eerste eisch is, de overtredingen van strafbepalingen, die betrekking hebben op de veiligheid van den staat, de Koninklijke waardig heid en de bescherming van het aanzien van de overheidsorganen. Nog steeds komt het voor, schrijft mi nister Van Schaik, dat revolutionnaire uitingen in woord en geschrift, misdrij ven van opruiing en beleediging, onver- volgd blijven. Eenerzijds moedigt dit de daders aan tot voortzetting van hun af keurenswaardige praktijken, anderzijds kwetst dit het rechtsgevoel van de over- groote meerderheid des volks, welke, terecht, van oordeel is, dat het Staats gezag niet straffeloos mag worden aan getast en in zijn dragers gehoond. Delicten tegen de openbare orde en tegen het aanzien van de staatsorganen en staatsinstellingen, dienen derhalve met de meeste kracht en voortvarend heid te worden opgespoord en vervolgd. Het opruien tot terreur, het systema tisch aanzetten tot dienstweigering, het beleedigen van hooggeplaatste over heidspersonen met het oogmerk, het aanzien van het gezag bij de menigte te verminderen, zijn dan ook in wezen ge vaarlijker delicten dan diefstal of ver duisteringen van individueelen eigendom of op zichzelf staande beleediging van particulieren. Het behoort mede tot de taak der par ketten om zelfstandig regelmatig kennis te nemen van de revolutionnaire uitin gen van links en rechts binnen hun res sort en waar noodig opsporingsonder zoek uit te lokken en te leiden. Misdrijven door middel van de druk pers dienen zooveel mogelijk vervolgd te worden door het parket van het res sort, waar de geschriften zijn vervaar digd. (Tel.) sche arbeiders voor een belangrijk deel hun lafenis zoeken. Ze zullen wel niet gewaarschuwd wil len wezen en zeker niet door ons. Maar dan zal de tijd het hun wel lee- ren. Het vergif werkt door —soms na vele jaren. Duizend aanleidingen tot verdriet en honderd redenen tot vrees bestor men eiken dag den dwaas; maar den verstandigen mensch deren zij niet. Aanstaande Maandag zal te Utrecht een nieuwe politieke partij gesticht wor den: de Nederlandsche Unie. Als hoofdbeginselen dezer Unie wor den voorgesteld: Trouw aan het Oranje huis. Onvoorwaardelijke gehoorzaam heid en steun aan het wettig gezag. Waarborging van godsdienst- en gewe tensvrijheid met erkenning van het Christelijk karakter van ons volksleven. Het voeren eener zakelijke politiek in tegenstelling met de program-politiek der partijen. In het voorgestelde urgentieprogram worden de volgende punten genoemd: 1. Omvorming der besturende colleges zoo danig, dat in de praktijk van het leven staande en mede daardoor gevormde menschen, de besturende organen lei den. 2. Opheffing van den werkloos heidssteun door het onverwijld creëeren van werk voor alle steuntrekkenden, te gen toekenning van een behoorlijk inko men, met gelijktijdige invoering van den arbeidsplicht. 3. Opheffing van den klassenstrijd door het tot samenwerking brengen van kapitaal en arbeid. 4. In grijpende vermindering van den belas tingdruk door inkrimping op groote schaal der overheidsbemoeiingen. 5- Aanpassing der kosten van levenson derhoud in de richting van het peil daarvan, bij de ongeveer op hetzelfde behoefteniveau levende volken. 6. Ver sterking der weermacht in het alge meen, doch speciaal voor het Aziatisch deel van het rijk. Tot zoover het bericht. Wij zouden een amendement op het urgentiepro gram willen voorstellen: een gegaran deerd inkomen van iederen staatsbur ger, uit nader en onverwijld te creeëren bron, van 5000 per jaar, en invoering van den wereldvrede door instantelijke uitroeiing van alle boosheid des ge- moeds in heel het menschdom. Als resultaat van deze plannen der Ned. Unie-stichterij voorzien wij óf stemmenverknoeierij, óf één man die over een paar jaar de Tweede Kamer op z'n alleentje binnenwandelt.... Bij Kon. besluit is aan den Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht machtiging verleend tot het bij eenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting in de loopende maand of in de maand Maart e.k., ten einde alsdan aan de orde te stellen ver schillende voorstellen van Ged. Staten van spoedeischenden aard. Op de agenda van deze vergadering zal voorkomen een voorstel om eervol ontslag te verleenen aan ir. A. A. Mussert als hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, zoo hij vóór 20 Fe bruari niet bedankt voor de N.S.B. Uit vroeger afgelegde verklaringen van ir. Mussert is bekend, dat hij zijn functie van hoofdingenieur zal opoffe ren, terwille van het partijbelang van de N.S.B. En ook thans nog wordt uit zeer betrouwbare bron verzekerd, dat hij er niet aan denkt zijn functie in de N.S.B. los te laten. Naar aanleiding van de bekende pas sage uit de rede van minister Colijn, omtrent de N.S.B.: „Als gij, zoo ongeveer was de inhoud dier tweede uitlating, bedankt voor de N.S.B., blijft uw nummer open; thans zijt gij de slaaf van een regeering, d e haar macht ontleent aan een corrupt bonzenstelsel; gij hebt aan mij een be lofte gedaan, deze gelofte praevaleert boven de trouw aan een corrupte re geering", heeft het Utr. Dagblad nader de mee ning gevraagd van den leider der N-S. B„ den heer Mussert. Deze gaf de re dactie woordelijk het volgende ant woord op haar vraag, of hij zich wel eens aldus zou hebben uitgelaten: „In dien ik ooit iets in den geest van de uitspraak van minister Colijn zou heb ben gezegd, of zou hebben doen zeggen, dan zou ik totaal ongeschikt zijn om op te treden als leider van de Nationaal Socialistische Beweging. Het is ten eenenmale onjuist, dat ik mij ooit aldus zou hebben uitgelaten." Naar het Hbl. verneemt is sinds eeni- gen tijd bij de regeering de heffing van een belasting op radiotoestellen in voor bereiding. De bedoeling schijnt te zijn, deze heffing afzonderlijk te doen ge schieden en derhalve niet onder de per- soneele belasting te doen vallen. Een be sluit omtrent het bedrag der belasting is nog niet genomen, noch wat betreft de bezitters van eigen toestel, noch wat de aangeslotenen bij centrales betreft. Omtrent een en ander is wel reeds de meening der omroeporganisaties ge vraagd; is het blad goed ingelicht dan zien deze organisaties ernstige bezwa ren in bedoelde heffing, welker op brengst uitsluitend de schatkist en géén omroepdoeleinden ten goede zal komen. Binnen niet al te langen tijd wordt een beslissing verwacht. Bij Kon. besluit van 12 Febr. is be paald, dat het gewenscht is tot tijdelijke beperking van den invoer van stikstof- houdende meststoffen over te gaan. Artikel 1 luidt als volgt. Gedurende het tijdvak van maanden aanvangende 1 Januari en eindigende 30 Juni, is de invoer uit ieder land verboden van kalk- salpeter, kalkammonsalpeter en ander ammoniumnitraat, zoomede van leuna- salpeter en zwavelzuren ammoniak, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de hoeveelheid, welke gemiddeld in de maanden Januari tot en met Juni van het jaar 1933 uit dat land is ingevoerd. ftlDOELBURG. Zaterdagnamiddag hield de Staten kring Middelburg een praatmiddag in 't gebouw van de Chr. Jongenm. Vereen, alhier, waarbij als spreker was genoo- digd jhr- mr. J. W. H. Rutgers van Ro zenburg, lid der 2e Kamer. Genoemd Kamerlid had als onder werp: „Niet fascistisch, niet Marxis tisch, doch Christelijk Historisch." Deze vergadering, welke onder voor zitterschap stond van mr. W. F. E. ba ron van der Feltz, was de eerste welke als praatmiddag, was uitgeschreven. Er was veel belangstelling, vooral van de Kiesvereenigingen uit de omgeving. Van de gelegenheid tot vragenstellen wercï ruim gebruik gemaakt. Het onderwerp gaf daar ruimschoots gelegenheid toe. In de Maandagmiddag gehouden raads- raadsvergadering van 's-G ravenha- g e was aan de orde de benoeming van een gemeentesecretaris in de plaats van mr. dr. ter Pelkwijk, die benoemd is tot burgemeester van Utrecht. Op de voordracht van B. en W. wa ren geplaatst mr. J. R. M. van Angeren, ref. bij het dep. van justitie, en mr. A. Koelma, secretaris van Alkmaar. Na een geheime vergadering werd tot stemming overgegaan, waarbij van de 44 uitgebrachte stemmen mr. Van An geren 19 stemmen, mr. J. J. Boasson, referendaris, chef der afdeeling sociale zaken ter gemeentesecretarie aldaar, die niet op de voordracht stond, 18 stemmen, en mr. Koelma 7 stemmen ver kregen. Bij de tweede vrije stemming was het resultaat in dezelfde volgorde 19, 19 en 6 stemmen. Bij de daarop volgende herstemming tusschen Van Angeren en Boasson, wer den op eerstgenoemde 20 stemmen, en op mr. Boasson 23 stemmen uitgebracht, zoodat deze laatste gekozen is. Mr. Boasson is te Middelburg gebo ren, heeft daar school gegaan en te Lei den in de rechten en de staatsweten schappen gestudeerd, In laatstgenoemd vak is hij in 1911 gepromoveerd op een proefschrift over „de rechter tegenover de vrijheid der administratie". Hij is in Februari 1916 in dienst van de gemeente 's-Gravenhage getreden als hoofdcom mies in algemeenen dienst. In 1918 werd hij bevorderd tot referendaris. Later werd hij met de leiding van de afdeeling 2 VAN 1U V.M.-43I4M. EN VAN CjN.M.-iyW.M. SLUITING ZÖMDAG SS FM Sum (Ingez. Med.) Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 785.3 mm te Berlijn; laagste 743.0 te Jan Mayen. Zon op: 7 h 23; onder: 17 h 07. Licht op: 17 h 37. Maan op: 7 h 13; onder: 16 h 31. N.M. 14 Febr. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Di. Wo. Do. Februari. Hoogwater, 13 0.29 12.55 14 1.15 13.42 15 S 1.57 14.27 Laagwater. 7.06 19.25 7.58 20.08 8.40 20.48 Februari. Hoogwater. Laagwater. Di. 13 2.26 14.49 8.04 20.28 Wo. 14 3.18 15.41 8.54 21.12 Do. 15 S 4.03 16.28 9.36 21.53 arbeidszaken, waaruit de afdeeling so ciale zaken is gegroeid, belast. Hij is ook secretaris van verschillende gemeentelijke scheidsgerechten en is verder nog secretaris van de Staatscom missie voor de herziening van de Ge meentewet geweest. Mr. Boasson heeft zich veelvuldig be zig gehouden met de wijsbegeerte van het recht en heeft over dit onderwerp ook o.a. voordrachten gehouden aan de Leidsche universiteit. De slagersknecht F. M„ werkzaam bij den heer C. B. in de St- Adriaan- straat kwam Maandagmiddag, bij het ophangen van vleesch, zoo ongelukkig te vallen, dat hij daarbij met de hand door een vleeschhaak sloeg. Geneeskundige hulp moest verleend worden. Maandagavond hield de Chr. Bestu renbond een besturenvergadering. De meeste van de 28 aangesloten vereeni- gingen waren vertegenwoordigd. Besloten werd aan het eind van het jaar vermoedelijk in de Kerstweek weer een huisvlijttentoonstelling te or- ganiseeren.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1