BINNENLAND. ZEELAND. KRONIEK van de» DAG. I- I TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 9 FEBRUARI 1934. No. 34. BARBARA, DE HEKS VAN WINSLEA MIDDELBURG. AüwmmmmL- ÊÊÊ^mmöNSTBam GEOPEND WN 10 V.M.-5NM. EN van 8UM.-I0nm., SLUITING ZONDAG 18 FEBR 5u.M.M: WALCHEREN. CT. (raat 5 ct. 5 ct. inge- 6. van 4 st. rdes- ons. K p. rg- /eg f ante :out- per ■ijgb. ïidd. 2 ct. cent. ct. it. 2 Ver- Za- ach- ven, te- ard. >6. 158, alle per ïee- len. :ren- ade. t. 2 ct. ct. IVer- 4 a ten, et 2 ct, 30 a lidd. Na het oproer te Parijs. Uiting van een opgekropte volkswoede tegen bepaalde misstanden. Nog geen streven naar een principieele wijziging van den staatsvorm. De gebeurtenissen, die zich de laatste dagen te Parijs hebben afgespeeld, kan ®en moeilijk als een incidenteel ver schijnsel beschouwen. De hevigheid der uitbarsting van Dinsdagavond wees op een opgekropte volkswoede, die reeds langen tijd een latent groeiproces moet hebben doorgemaakt. Dergelijke dingen ontstaan niet in één dag; ze hebben ver borgen oorzaken, die hen voortdurend voeden, totdat ze op springen komen te staan. En dan is een kleine vonk vaak voldoende, om een explosie te bewerk stelligen. Uit den aard der zaak is men geneigd met het oog op wat de jongste ge schiedenis in ons werelddeel heeft opge leverd de diepere oorzaken van de gebeurtenissen te Parijs te zoeken in „het bankroet van de parlementaire de mocratie". Vrijwel alle landen van West-Europa zijn in meer of minder hevige mate in dat bankroet betrokken geraakt. Bij sommigen (Italië, Duitsch- land) enz., ging dat gepaard met een radicale omwenteling, die als nieuwe staatsvorm het fascisme bracht. Elders (Engeland, Nederland) werd de invloed der volksvertegenwoordiging terugge drongen en nam het gezag der uitvoe rende macht toe, zonder eigenlijke aan tasting van de grondbeginselen der de mocratie. Weer elders, zooals in Frank rijk en België, is nog slechts een soort van parlementaire lijdensgeschiedenis ontstaan, die soms het karakter van po litieke barensweeën aannam, zonder dat tot dusver evenwel duidelijk een vrucht geboren werd met de belofte van het nieuwe in zich. Tenzij men het Parijsche oproer als 'n soortement van bevalling zou willen aanmerken, 't Moet echter nog blijken, of een „nieuwe koers" daar van het gevolg zal zijn. De 70-jarige oud president Doumergue, die de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet heeft aanvaard, is weliswaar met goeden moed bezield, doch hij zal de noodige mede werking moeten vinden, om zijn ideeën omtrent „nationale eenheid" tot uitvoe ring te kunnen brengen. Het komt er op 't oogenblik voor Frankrijk op aan, of de heeren parlementariërs, die nu al jarenlang een regime van min allooi in 't leven hebben gehouden, uit de bloe dige demonstraties van de laatste da gen de noodige lessen zullen weten te trekken en de hand in eigen boezem stekend van de dwalingen huns weegs zuilen weten terug te keeren. Aan het misselijke politieke gekonkel, waarbij eigenbaat veelal de drijfveer was, moet een einde komen. Dat geldt zoowel voor rechts als voor links. Ditmaal was het de linkerzijde, waartegen de volkswoede zich vooral richtte, omdat die linker zijde nu toevalligerwijze aan het bewind was, toen het Stavisky-schandaal als het ware de vonk vormde, die de uitbarsting zou veroorzaken. Vermoedelijk echter zou die explosie ook gekomen zijn, in dien een andere groepeering de laatste maanden de teugels in handen had ge had. Van links tot rechts dus zullen de politici zich hebben te beteren, indien zij niet nog veel grooter onheil over Frankrijk willen brengen. Want on danks de min of meer vulkanische ver schijnselen lijkt het ons niet erg waarschijnlijk, dat het Fransche volk in zijn meerderheid een principieele wijzi ging van den staatsvorm begeert, m.a.w. dat het fascisme nu opeens een goede kans in Frankrijk zou hebben. Al is er dan een fascistische partij opgericht, de uitbarsting van Dinsdagavond was van fascistische smetten vrij. De opgekropte door MAY WYNNE. 4). „Bleef ik maar langer in Yorkshire, da® zou ik menige vriendschap kunnen hernieuwen en leeren waardeeren". die u nü weinig telt", vulde zij •pottend aan, met verhoogden blos, want zij was boos, dat hij haar nog zijn ver trouwen weerhield. „Toch zal ik bewij zen, dat koning Karei minderwaardiger dienaren heeft gehad, dan Barbara Car- croft en dat zulk een dienst hem even goed door een vrouw, als door een man bewezen kan worden". De terugkeer van lady Ainslie maakte einde aan dit gesprek en Barbara luisterde met eerbiedige aandacht naar de wijze, waarop de olie het best werd aangebracht op het aangedane lichaams deel en vervolgens naar een preek over het ongepaste voor een jonge dame om 's avonds, om elf uur, nog over de land- Wegen te gaan, JJk zal het vast en zeker in gedachten houden, madam", beloofde zij en de breede rand met de veteren \zr over verschool gelukkig de ondeugende kuil tjes in de wangen. 'Maar zij was weg, eer haar ladyschap weer kon voorstellen, dat Honour en I woede leek zich meer tegen evidente misstanden te richten, dan dat zij een omwenteling in den eigenlijken zin des woords ten doel had. Men wilde zijn haat tegen zekere personen en hun op treden eens luchten en heeft dat gedaan zonder leuzen aan te heffen. Het Parij sche volk vooral mag dat zoo nu en dan graag eens doen, al blijven de ge volgen dan meestal heel wat minder erg dan ditmaal het geval is geweest. De afgezette politie-prefect Chiappe wist steeds in dergelijke aangelegenheden bloedvergieten te vookomen. Het moet voor zijn opvolger daarom wel heel on prettig zijn, dat er Dinsdagavond zoo veel slachtoffers vielen. Indien Doumergue er in slaagt een ka binet van boven de partijen staande, of althans als onkreukbare bekend staan de en bekwame persoonlijkheden te vor men, en de Kamer tegelijkertijd tot het besef komt, dat er met de politieke me thoden, die de laatste jaren in zwang waren, gebroken dient te worden, mag men ook thans nog verwachten, dat Frankrijk niet den fascistischen kant op zal gaan. Wordt aan die voorwaarden echter niet voldaan, dan gaat men er vast en zeker een roerigen tijd tege moet. Duitschland heeft pas een „vreed zame" revolutie achter den rug. Het staat te vreezen, dat een revolutie aan den anderen kant van den Rijn heel wat minder „vreedzaam" zou zijn. In dit op zicht zou men kunnen zeggen: „ons kent ons", dat dan aan de hand van de his torie. CORRUPTIE MOET GEWEERD WORDEN. Commissie geïnstalleerd, die een onderzoek zal instellen inzake ongewenschte praktij ken bij de uitvoering der cri sismaatregelen. Donderdag heeft de minister van Eco nomische zaken, de heer Verschuur, een commissie geïnstalleerd (voorzitter is mr. dr. Beumer), die een onderzoek zal instellen naar de geruchten, dat er bij de uitvoering der diverse crisis-maatre gelen minder gewenschte praktijken worden toegepast. De minister zeide in zijn installatie rede o.m. het volgende: Tot de kostbaarste goederen van een natie reken ik reinheid van politieke ze den. Zoodra baatzucht gaat heerschen in de kringen der politici, zakt de staat kunde af, wordt het gezag besmeurd, lijdt het volk. Ik geloof, met een gevoel van nationale fierheid te mogen zeggen, dat onze Nederlandsche staatkunde zich heeft vrij gehouden van corruptie, van aanwending der staatsmacht ten bate van vrienden en magen, van omkooperij. Nu is het een algemeen belang, dat corruptie geweerd wordt, maar even zeer, dat geen vrees voor corruptie de volksziel bekruipt. Voor de vele be langhebbenden, die met de crisisinstel lingen in aanraking komen, moet elke waarborg te»meer, naast het toezicht der Rekenkamer en van den Crisis Accou- tantsdienst, welkom zijn. Ook voor de mannen, die in de crisisinstellingen zulk een zwaren en dikwijls ondankbaren ar beid verrichten, moet het een reden van voldoening zijn, dat de Regeering er op bedacht is, een instantie te scheppen, welke elke opkomende verdenking zal onderzoeken en hen van elke ongemo tiveerde blaam zal zuiveren. Het is dus een nationaal belang van ongemeene beteekenis, waarvoor gij, mijne heeren, en uw groot prestige èn uw kunde beschikbaar hebt willen stel len. Bij deze gelegenheid verzoek ik u reeds aanstonds een onderzoek te wil een paar bedienden haar zouden terug brengen naar Rettesley Manor. „Een vreemd meisje!" merkte sir Mar- maduke op, terwijl hij zijn gastvrouw den arm bood, toen zij de welkome aankon diging uitsprak, dat het avondeten was opgediend, „Ze schijnt een zeer vrije opvoeding te hebben gehad". Lady Aisne zuchtte. „Arm kind!" antwoordde zijl- „Haar oom wordt oud en lastig door zijn voort durende rheumatische pijnen en in waar heid voelt hij maar heel weinig voor zijn nichtje. Zij doet dus, wat zij wil, en gaat, waar zij wil, en is over het algemeen zoo eigendunkelijk, als zij lieftallig is- Het zou mij ten zeerste verheugen, als ik hoorde, dat zij verloofd was met een kalmen, bezadigden man, die haar lee ren zou hoe het hoort voor een dame van rang en stand". Sir Marmaduke keek wat bedenke lijk. Hij kon zich mcseilijk voorstellen dat dit drukke, levendige jonge din)g zich bevredigd zou voelen onder de een tonige huiselijke bezigheden en zich zou laten leiden, al was het dan ook door nóg zulk een waardigen echtgenoot. „Is zij niet van eenigszins geheimzin nige afkomst?" vroeg hij, n^et voldoe ning kijkend naar het groote stuk pastei, dat de gastvrouw eigenhandig voor hem neerzette, terwijl zij zijn roemer met den besten Alicante vulde, en antwoordde: ,,Ja, geheimzinnig was het wel, zooals len instellen in verband met veel ver spreide geruchten, omtrent de vraag, of bij de gestie van de Crisis Varkens Cen trale in welk onderdeel dan ook, iets geschied is, wat uit een oogpunt van politieke moraliteit afkeuring verdient. Van zelf spreekt dat uw rapporten on verwijld en onverkort zullen worden ge publiceerd. Bij de vraag, welke onderwerpen nog nader aan uw oordeel zullen worden on derworpen, zal ik mij niet laten leiden door mijn meening over de vermoedelij ke juistheid van beschuldigingen, doch alleen door mijn opinie omtrent de be langen der publieke moraliteit, welke zelfs geen onweersproken geruchten duldt. Gij zult, mijne heeren, bij alle instel lingen volledige medewerking vinden, in gevolge mijne lastgeving; niets van wat gij wenscht te weten zullen zij u onthou den, geen onderdeel van hun bescheiden en boeken zal niet voor u open liggen, indien gij er van wenscht kennis te ne men." Ir. MUSSERT GEDAGVAARD. Namens het Tweede Kamerlid gep. ge- neraal-majoor Duymaer van Twist is 'n aanklacht wegens laster ingediend tegen den leider van de N.S.B. ir. Mussert. Artikelen van de hand van ir. Mussert in de pers, waarin de heer Duymaer van Twist van 't een en ander wordt beticht, zijn naar wij vernemen aanleiding ge weest tot het indienen van deze klacht. Ir. Mussert is op 27 Febr. gedagvaard voor de rechtbank te Utrecht. (Utr. Dagbl.) ZOO NOODIG 100 km PER UUR, De directie der Ned. Spoorwegen heeft o.m. vastgesteld, dat reizigerstrei nen, samengesteld uit zes- of vierassige personen-wagons onder bepaalde voor waarden met een snelheid van 100 km mogen rijden op de baanvakken Dor drechtRosendaal en RosendaalVlis- singen, indien vertraging kanworden ingehaald. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 28 Januari tot en met 3 Februari, in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Arnemuiden 1, Kortgene 1, Krabbendij- ke 5 (in één gezin), Sluis 3 (w.o. 1 geval in een pensionaat, waar de ziekte reeds voorkwam), Tholen 1, (het 2e geval in één gezin). Diphtherie: Goes 1. ONTSPANNINGSAVOND VOOR DE WERKLOOZEN. Donderdagavond was in het Militair Hospitaal een ontspanningsavond voor de werkloozen georganiseerd, waarvoor een zeer groote belangstelling bestond. Nadat de heer J. Lorier Jr. dezen avond had geopend, heeft de Accorde- on-vereeniging „Crescendo" uit Vlissin- gen verschillende muzieknummers ten gehoore gebracht. Zij oogstte daarvoor een dankbaar applaus. De heer J. Bastiaanse te Mid delburg hield een interessante lezing over het bekende boek van den vlieger schrijver A. Viruly „We vlogen naar In- dië". Het is moeilijk van het verhaal een geheel te maken, doch de momenten van de vlucht, die de schrijver in dit boek vertelt, aldus spr. boeien en doen meeleven met de dappere luchtvaar - ders. Spr. las enkele gedeelten van het boek voor. Tenslotte werden lichtbeelden ver toond welke spr. nader verklaarde, en1 die vnl. betrekking hadden op de Indië-1 route van de K.L.M. Ir. B. C. Roeters van Lennep heeft „Crescendo" en de heeren Bastiaanse en Grool voor hun medewerking aan de zen geslaagden avond dank gezegd, de hoop uitsprekende, dat nog meer zulke „gemengde avonden" gegeven zouden f kunnen worden. Bewaarschoolonderwijs. De meerderheid der Financieele com- missie is van meening, dat zonder drin gende redenen het bewaarschool-onder wijs niet moet worden opgeheven, omdat dit beteekent een gevaar voor de kin deren en een ramp voor zeer vele ouders. Haar minderheid is van meening dat de toestand der gemeente-financiën nu en in de komende jaren zoo beden kelijk is, dat de gemeente door de harde werkelijkheid gedwongen wordt een groot deel van wat zij in den loop der jaren zonder wettelijke noodzaak op zich genomen heeft, los te laten. Die minderheid zou echter gaarne nog een uiterste poging willen doen, om het bewaarschool-onderwijs, in stand te doen blijven voor zoover dit in particu liere handen is. Zij stelt daarom voor, de gemeentelijke bewaarschool op te hef fen op het in het voorstel van B. en W. bepaalde tijdstip en aan de 3 bijzondere bewaarscholen een subsidie uit te kee ren van 15 per leerling boven de vier jaar tot een maximum van 1500 per school voor den tijd van een jaar. De geheele Fin. commissie vereenigt zich overigens met het voorstel van B. W. om op het adres van de Vereeniging tot instandhouding eener voorbereiden de klasse aan de leerschool afwijzend te beschikken. Het denkbeeld van de minderheid der Commissie achten B. en W. niet aan vaardbaar. Schoolregelingen. 6 December 1933 deelden B. en W. reeds mede, dat zij genoodzaakt waren voor te stellen het instituut „bovental lige onderwijzer" op te heffen, waar door voor het eerste jaar een besparing van rond 2000,zou worden verkre gen. Thans is van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen een beschikking ontvangen, houdende dat vanaf het tijdstip van opheffing van school K. de Gemeente voor hare scho len geen kosten meer zal hebben voor een „boventallige" leerkracht. Een gevolg van deze beschikking is o.a. dat de bijzondere schoolbesturen op de vergoeding voor boventallige leer krachten, slechts recht hebben tot 1 Maart 1935, zoodat op de Gemeente- begrooting voor 1936 een belangrijke besparing terzake zal zijn verkregen. Na verkregen toestemming van den minister stellen B. en W. den Raad ver der voor te besluiten tot overplaatsing van den onderwijzer A. Dekker van school J naar school K, en tot over plaatsing van den onderwijzer W. H. Hardon van school K naar school J, beide met ingang van 26 Februari a.s. Regeling gevolgen coupon-belasting. Aangezien de Gemeente nog verschil lende obligatieleeningen heeft loopen en dus coupon-belastingplichtig zal worden, stellen B. en W. den Raad voor te besluiten, dat deze belasting op de schuldeischers zal worden verhaald. B. en W. hebben met 1 April 1934 aan den meteropnemer-geldophaler bij de gemeentebedrijven C. Kandel, we gens reorganisatie eervol ontslag ver leend. Zij stellen den Raad voor hem, met ingang van dien datum wachtgeld te verleenen, berekend naar zijn laatstge- Ralph Carcroft haar nu zeventien jaar geleden op Rettesley bracht, als baby van een jaar en haar een paar maanden later, eer hij stierf, als zijn kind erken de. Nu wordt er, helaas, dikwijls genoeg van vaderlooze kinderen gehoord, maar van moederlooze maar zelden. Mijn hart bloedt dan ook voor die arme Barbara!" „En het klopt misschien van vrees voor haar zoon", dacht sir Marmaduke met eenig vermaak. Hij kon zich niet be grijpen, dat een jonge man niet onder den invloed zou komen van zóóveel schoonheid en zóóveel geest, als mistress Barbara bezat. Hij zou misschien minder goedmoedig over dienzelfden geest heb ben gedacht, als hij een blik had kunnen werpen achter een stevig, dichtgetrok ken gordijn in de studeerkamer van sir Hugh Ainslie en daar een lange, slanke gestalte in een donker rijkleed had ge zien, dicht tegen den muur gedrongen, terwijl een hoed met veeren behoedzaam door een ruitje van het venster op het met dauw overdekte laantje was gewor pen. Mistress Bab was iemand van ijzeren vastberadenheid en, daar zij er van over tuigd was, dat sir Marmaduke voor drin gende zaken op Barkleigh Towers was gekomen, had het dan ook onmiddellijk bij haar vastgestaan dat zij er achter zou komen, wat die zaken waren wélke de gevolgen daarvan mochten zijn. HOOFDSTUK II. Een zending, die volbracht zou worden. „Naar Schotland, zegt u?" riep Squire Brotherton in spanning. En als in echo werden die woorden herhaald door het groepje heeren, dat om de tafel zat ge schaard in de studeerkamer van sir Hugh Ainslie. Het was al ver na middernacht, maar geen van allen voelden ze slaap, zoo zeer waren zij verdiept in hetgeen de reiziger uit 't zuiden hun had weten te vertellen. Oude vrienden, buren en krijgsmakkers als ze waren, had sir Marmaduke geen oogenblik gedraald hun alle geheimen toe te vertrouwen, die hij voor Bar bara Carcroft verborgen had gehouden „Ja," antwoordde hij, „ik rijd «aar Schotland, op uitnoodiging van vele voorname personen, om daar met hen samen te werken, teneinde een leger op de been te brengen, dat die macht zal breken van die schurken van Rond hoofden en dat in triomf den kon;ng naar zijn eigen land zal terugleiden." Wat klonk die korte toespraak hun opwekkend! In triomf, juist! De eenzame gevan gene op Carisbrook, die daar tot hun schande opgesloten zat, zou in triomf terugkeeren! Er hoorde een groote zelfbeheter- sching toe, om de juichkreten te onder (Ingez. Med.) noten wedde van 1700 gedurende 12 jaar, 2 maanden en 19 dagen. RAAD VAN AAGTEKERKE. Er komt een brandput bij de kerk. De heer J. Boogaard Czn. tot gemeente-ontvanger benoemd. De positie der werkloozen. AAGT0KERKE. De Dinsdagmiddag, onder voorzitterschap van den burge meester, den heer J. Bosselaar, gehou den Raadsvergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren werd door den V o o r z. geopend met een terugblik op het jaar 1933. Hij wees er daarbij op dat in dat jaar één der leden grafwaarts was gedragen, dat een ander, na een ernstige operatie weer geheel hersteld in de vergadering mocht terugkeeren, terwijl in de eerste dagen van 1934 de gemeen te-ontvanger overleed. Verder dat zoo wel de gemeente als ieder persoonlijk de nood der tijden voelde, hoewel men dankbaar kon zijn dat ons land voor groote rampen gespaard was gebleven en ieder er nog in vrijheid voor zijne be ginselen kon uitkomen. Spr. hoopte, dat in 1934 onder Gods zegen in het belang der gemeente weer, als voorheen, aan genaam zal kunnen worden samenge werkt. De heer M o e n s dankte voor de goe de wenschen en bood deze wederkeerig namens den Raad aan. Tot leden van de Commissie tot we ring van Schoolverzuim werden herbe noemd de heeren Bouman, Jac. de Voogd en L. de Visser, terwijl benoemd werden de heeren L. Hugense en Jac. de Visser Cz. Van pachters van verschillende ge meentegronden was een verzoek inge komen om 50 pel. verlaging van pacht. Besloten werd m. a, st. om de pacht te verlagen van 0.45 tot 0.25 per roede. De vergoeding voor exploitatiekosten toe te kennen aan de Lagere School voor Onderwijs op Geref. Grondslag werd be paald op 1078.98, die voor de Diaco nieschool op ƒ623.28. Het voorschot op die vergoeding voor 1934 te verleenen werd voor die scho len vastgesteld resp. op 700 en 100. Van den Kerkeraad der Geref. Ge meente was een verzoek ingekomen om een brandput te maken in de omgeving van de kerk dier gemeente. De kerke raad verklaarde zich daarbij bereid den drukken, die zoo graag zouden opgeste gen zijn van degenen, die ontroerden bij het enkele noemen van den naam van den koning! Allen, zonder onder scheid keken met naijverigen blik naar sir Marmaduke, zooals hij daar, achter over geleund in zijn stoel, aan het hoofd van de tafel zat, een schrale, al wat oud achtige man, die toch zulk een ont zag wekte, dat allen hem als hun leider erkenden. En ook als leider sprak hij tot hen, ofschoon hij zich op den ochtend van den dag, die al haast aanbrak, op een tocht zou begeven, waarvan hij moge lijk niet zou terugkeeren. Toch had hij hun wenken en bevelen *e geven en verplichtingen op te dra gen. „Wil de koning succes behalen", zei hij, .dan moeten aller blikken niet uitslui tend op Schotland worden gericht. Ter wijl Oliver zijn leger naar het noorden zendt, om daar het oproer te dempen, moeten allerwegen in Engeland gelijk soortige opstanden ten gunste van den koning uitbreken, zoodat hij niet zal weten, waar hij het best zijn mannen heenstuurt. En vanwaar kan er beter gestreden worden voor de zaak van den koning, dan vanuit kasteel Pontefract, Dat moest het hoofdpunt zijn. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5