1 in zeeland! middelburgsche BEKENDMAKINGEN. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LANDBOUW. RECHTZAKEN. COURANT VERKEERSWEZEN P. T. T. LEGER EN VLOOT. LAATSTE BERICHTEN. BURGERLIJKE STANC. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. MIDDELBURG. 's-HEER ARENDSKERKE. ABONNEMENTEN es AD VERTEN- TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent 1 C. VAN DER PLASSCHE. FRANKRIJK. SCANDINAVIË. VEREENIGDE STATEN. Te houden Aanbestedingen V té» De heer A. van der Flier, Theol eand., en hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente te Terneuzen, stelt zich thans als predikant in de Ned. Herv. Kerk beroepbaar. Onder buitengewoon groote be langstelling heelt ds. W. L. Weiter te 's-Gravenhage, emeritus-predikant der Haagsche gemeente, het zeldzame feit herdacht dat hij voor zestig jaar het predikambt aanvaardde. Onder degenen die den grijzen predi kant persoonlijk kwamen complimen teeren, waren de Koningin en Prinses Juliana. Met een hartelijk woord heeft de Koningin den oud-hofprediker een fraaie bloemenhulde aangeboden. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Alkmaar N. J. Visser met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar der R.H.B.S. te Z i e r i k z e e. Met ingang van 9 Febr. benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de o.l. school te Vlaardingen J. S. Versprille te Aardenburg. Dinsdag zal de afdeeling Middel burg van de Z. L. M. hare jaarverga dering daar ter stede houden. Daar zal ir. J. D. Dorst een lezing houden over „Crisis". PRODUCTIEVE ARBEID VOOR WERKLOOZEN? Op de jaarlijksche vergadering van de afd. Stavenisse van de Z. L. M. heeft de voorzitter, de heer H. J. Dorst, een lezing gehouden over „Dijk- en Oeververdediging door Rijk en Provin cie". Spr. acht het alleszins wenschelijk, dat de enorme bedragen, die aangewend worden voor steunuitkeeringen, produc tief worden aangewend. Hij wil dit voor de provincie Zeeland bereiken door de helft van het bedrag, waarop Zeeland volgens zijn aantal inwoners recht zou hebben (geschat op 1/32 van 70 millioen gulden) aan te wenden voor verzwaring van zeedijken enz., waardoor de thans zoo zware lasten, die op den grond drukken, verminderd zouden kunnen worden. De vergadering nam z, h. st. de navol gende motie aan: De aid. Stavenisse van den kring Tho- len en St. Philipsland van de Z. L. M. in vergadering bijeen op 6 Febr. j.l. gehoord hebbende de inleiding van haar voorzitter, den heer H. J. Dorst, over de idee dijk- en oeververdediging voor rekening te nemen van rijk en pro vincie; overwegende dat elke poging, die kan leiden tot vermindering der water schapslasten gesteund dient te worden; wendt zich tot het hoofdbestuur van de Z. L. M. om een grondig onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid daarvan. Ook werd een motie aangenomen waarin de wensch werd uitgesproken, dat er vermindering komen zal van de lasten voortvloeiende uit de sociale wet ten, daar het landbouwbedrijf die niet meer kan opbrengen. Crisisbotermerk. De prijs van het crisisbotermerk van 11 tot en met 17 Februari is 1 per kg. Vervoervergunning buitenlandsche bo ter 1. BESTRIJDING VAN VELDMUIZEN. In het Groninger Landbouwblad van 27 Januari j.l. is in de rubriek „Korte berichten" een artkeltje opgenomen over de muizenplaag, dat door andere landbouwbladen is overgenomen en dat dus onder de aandacht van zeer veel landbouwers is gekomen. In dit artikel wordt ter bestrijding van veldmuizen aanbevolen strychnine-tarwe over het land te zaaien. Deze methode moet naar de meening van den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen echter zeer beslist afgekeurd worden, daar' dan vele korrels door vogels, kippen, azanten enz. kunnen worden opgege- en, we ke dieren er eveneens aan sterven. Wij weten uit ervaring, dat het op deze. wijze aangewende muizengif een ware slachting kan aanrichten onder de vogels. Een tweede bezwaar van deze metho de is, dat de overgebleven korrels kiem- krachtig blijven en een zeer hinderlijken opslag tusschen het gewas kunnen ver oorzaken. Het is daarom veel beter om de giftige korrels uit te leggen in drai- neerbuisjes of onder dakpannen, die re gelmatig over het land moeten worden verspreid en eventueel bedekt kunnen worden met wat stroo. De muizen vin den de korrels dan gemakkelijk, terwijl zij voor alle vogels onbereikbaar zijn. De ze voederplaatsen moeten gecontro leerd worden en de hoeveelheid gifkor rels moet telkens worden aangevuld, totdat er met meer van gebruikt wordt, ^an kan worden aangenomen, dal de muizen gedood zijn. Bij het inzamelen van de draineer- buisjes of dakpannen verzamelt men ook de overgebleven korrels. Er moeten plm. 50 van deze voederplaatsen per ha worden aangelegd. Uitvoerige inlichtingen, ook over andere bestrijdingswijzen van veldmui zen, worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa geningen. Bij Kon. besluit is benoemd tot substituut griffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden mr. J. Suyling, gewe zen griffier bij het voormalig kantonge recht te Geldermalsen. Hij wilde theologie studeeren. Voor de rechtbank te Amsterdam stond een „journalist" woonachtig te Den Haag, terecht verdacht van oplich ting subs, verduistering. Up geraffineerde wijze had hij een gepensionneerd hoofd eener school te Amsterdam en een onderwijzeres bewo gen hem in totaal ruim 6000 te geven, om hem in staat te stellen in Leiden theologie te studeeren. De man is reeds verschillende malen veroordeeld en was, toen hij in kennis kwam met zijn jongste slachtoffers, juist uit de gevangenis ont slagen. De officier requireerde wegens het voortgezet misdrijf van oplichting een gevangenisstraf van drie jaar. Nieuwe lichtseinen bij de Nederlandsche Spoorwegen. Het Weekblad van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel verneemt, dat binnenkort bij de spoorwegen een gewijzigd seinregle- ment zal verschijnen, waarbij de tot nu toe gevolgde lichtkleuren voor „veilig" en „langzaam rijden" zullen vervallen en andere kleuren daarvoor in de plaats zullen worden gesteld. Het ligt in de bedoeling op den langsten dag van dit jaar tot invoering van de nieuwe licht seinen over te gaan. Het witte licht voor „veilig" zal worden vervangen door groen licht en het groene licht voor „langzaam rijden" door geel licht. Bij beschikking van het departe ment van Defensie js met ingang van 1 Maart 1934 in actieven dienst hersteld bij het 18e regiment infanterie de kapi tein op nonactiviteit J. F. W. Hendrikz van het 14e -R. I., vroeger te Middel burg. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 3000 1473 100 19212 VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE MIDDELBURG, op Dinsdag den 13 Februari 1934, des namiddags te 2 en te 8 uur, zoo noodig, voort te zetten Woensdag den 14 Fe bruari 1934, des namiddags te 2 en te 8 uur, ter behandeling van de onder staande zaken: 1. Ingekomen stukken. 2. Nadere regeling in verband met opheffing School K en overplaatsing leerkrachten. 3. Eervol ontslag leeraar Avondschool voor Nijverheids-onderwijs. 4. Eervol ontslag en benoeming leer kracht school C, 5. Verleening wachtgeld ontslagen gemeente-ambtenaar. 6. Aanvullend subsidie 1933 Burg. Armbestuur. 7. Regeling gevolgen coupon-belas ting. 8. Verhuring gebouwtje Vlissingsche Bolwerk. 9. Verpachting gemeentegrond Kle- verskerksche weg. 10. Bezwaarschriften schoolgeld aan slagen 1933/34, 11. Gemeentebegrooting 1934 c.a. Middelburg, den 8 Februari 1934. De Burgemeester, M. FERNHOUT. Middelburg. Van 7 tot 9 Febr. Overleden: C. v. d. Kleijn 62 j. wedn. T. Davidse; M. H. Parren 74' j. wedn. A. B. H. Boermans; S. de Jonge 62 j. gehuwd met A. de Vis ser. Goes. Bevallen: H. J. Merison, geb. van Eijs- den, d. Overleden: A. van der Louw, 57 j„ vrouw van J. Tanis, Nieuwerkerk. Vlissingen. Van 18 Februari. Ondertrouwd: A. A. de Bruijne, 26 j. en N. J. Lameijn. 21 j. P. A. van der Staal, 26 j. en D. H. Verhoef, 26 j. A. N. Willemse, 31 j. en J. Pieters, 24 j. Getrouwd: R. A. M. van den Aard weg, 25 j. en M. E. A. Muche, 21 j. S. P. F. van der Meer, 25 j. en C. J. van Dijk, 22 j. A. Schriek, 21 j. en H. Daane 18 j. N. Boer, 22 j. en N. Dekker, 21 j. Bevallen: M. P. Verhoeff, geb. Bos, d. A. Arnscheidt, geb. Broere, d. A. E. de Lang, geb. Nieder, z. J. M. van Dijk, geb. Van Vliet, z. N. Post, geb. Schroe vers, d. A. Stouthart, geb. De Smet, z. T. van Rijswijk, geb. Sijnke, d. S. Kaat, geb. van der Poel d. M. van Belzen, geb. Vogel, z. Overleden: T. Jobse, 10 j. I, van de Kreke, 45 j., man van L. J. van de Vel de. A. Post 45 j., man van A. van der Struik. W. Huvers, 16 j. lerseke. Van 29 Februari. Ondertrouwd: M. C. de Witte jm. 27 j- en Sa. Aa. Nouse jd. 23 j. Getrouwd: K. W. Kegge te Rotter dam v.h, te lerseke jm. 25 j. en N. M. 3eerbolte jd. 25 j. Bevallen: Ca- Ridderhof geb. Schip per d. Overleden: Wa. Ca. Sinke d. 5 m. DE NEDERLANDSCHE WERKNE MER IN DUITSCHLAND. Dezer da gen zullen tusschen Nederland en Duitschland besprekingen betreffende de positie van den Nederlandschen werknemer op de Duitsche arbeidsmarkt gehouden worden. Beide landen hebben elkaar gelijke rechten toegezegd, maar door de bepaling, dat de plicht der ar- beidsbureaux, hun eigen landslieden bij het tewerkstellen de voorkeur te geven, uitdrukkelijk erkend wordt, wordt deze afspraak tamelijk waardeloos. Het aantal Duitsche werknemers in Nederland bedraagt 56.000; hiervan zijn 36.000 dienstmeisjes. Bij de 20.000 an dere Duitsche werknemers bevindt zich intusschen een zeer groot aantal, dat een leidende functie bekleedt. Al deze Duitschers hebben werk. Het aantal in Duitschland gevestigde Nederlandsche werknemers, schijnt ca. 16.000 te be dragen; hiervan zijn er echter minstens 12.000 werkloos, waarvan er van Neder landschen kant 7000 steun ontvangen Het aantal in Nederland werkende Duit schers bedraagt dus minstens het tien voud van het aantal op het oogenblik in Duitschland nog werkende Nederlan ders. Dit is een wanverhouding. Men neemt aan, dat de onderhandelingen hieraan een einde zullen maken, te meer, omdat van Duitsche zijde zelf ingezien wordt, dat een goede verstandhouding tusschen Nederland en Duitschland ook op dit gebied in het belang van beide landen is. NIEUWE SMOKKELTRUC. Op 't stationsemplacement te Roermond heeft de politie twee personen, een Duitscher uit Rheydt en een Nederlan der uit Vlodrop aangetroffen. Daar de aanwezigheid dezer personen op deze plaats en op dezen ongewonen tijd de politie verdacht voorkwam, werd een onderzoek ingesteld met het gevolg, dat twee zakken met tabak, koffie en cacao onder een spoorwagen werden gevon den. Het tweetal bekende, dat hun plan was de goederen op die manier fraudu leus in Duitschland binnen te krijgen. ONVOORZICHTIGHEID MET NOOD LOTTIG GEVOLG. Woensdagmid dag speelden eenige kinderen op het Sassenplein te Helmond. Het 11 jarige meisje v. V. beging de onvoor zichtigheid op de spaken te klauteren van het wiel van een met paard be spannen bakkerswagen. Toen de bak ker K. zijn weg wilde voortzetten merkte hij helaas het meisje niet op en terwij het paard voortliep werd het kind, dat met de beenen tusschen het wiel be klemd zat een honderdtal meters ir->" gesleurd, waarbij het telkens met het noofd op <te Keien sloeg. Vreeselijk verwond aan hoofd en beenen werd het meisje naar het zieken huis overgebracht. Het is aan de bekomen verwondingen overleden. AANSLAG OP ALLEENWONENDE VROUW. Donderdagavond is te T e g e 1 e n een aanslag gepleegd op de 53-jarige alleen wonende mej. S. Men vond het slachtoffer in haar woning, ba dend in haar bloed, met eenige diepe hoofdwonden. Zij verklaarde niet aange vallen te zijn. Haar verwondingen zou zij bij een val hebben opgeloopen. Het onderzoek heeft echter het tegen deel uitgewezen. De verwondingen ble ken met een vrij scherp voorwerp te zijn toegebracht. In voorloopige hechte nis is genomen, de in de buurt wonende Chr. V,, die echter verklaarde dien avond wel een bezoek aan de vrouw te hebben gebracht, maar haar toen reeds verwond te hebben aangetroffen. Het slachtoffer is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Tegelen overgebracht. De drijfveer van deze zaak weet men nog niet. Niets wordt vermist. DE SITUATIE IN FRANKRIJK. Vanavond het kabinet-Dou- mergue gereed? De Parijsche ochtendbladen verwach ten met zekerheid, dat Doumergue van avond zijn kabinet gereed zal hebben. Hij zal een kabinet du salut publique, van nationale eenheid en van burger vrede vormen. Doumergue schijnt naar Parijs te zijn gekomen, aldus enkele bla den, met een lijst van een geheel gereed ministerie, waarop o.a. volgens de „Echo de Paris" ook de ontslagen prefect van politie te Parijs, Chiappe zou hebben gestaan. Bij de besprekingen zou Doumergue hierbij echter op moeilijkheden zijn ge stuit. De „Petit Parisien" weet mee te deelen, dat Doumergue voornemens is de fractievoorzitters persoonlijk om medewerking te verzoeken. Indien zij dit afwijzen zal hij hun ver zoeken leden van hun fractie te noemen, die voor toetreden in de regeering in aanmerking komen. Doumergue zal dezelfde pogingen doen, die Poincaré in 1926 tot voldoe ning van groote volksgroepen heeft ge daan. Men verwacht dat alle fractie leiders van Herriot tot Marin zich tot medewerking in eenigerlei vorm bereid zullen verklaren, met uitzondering waar schijnlijk van Léon Blum, den leider der socialisten. De vermoedens omtrent de bezetting van de verschillende ministeries loopen sterk uiteen. Het is niet uitgesloten, dat Doumergue naast het ministerpresidium de portefeuille van justitie of die van buitenlandsche zaken zelf zal aan vaarden. Te Parijs is het rustig geworden. Ech ter worden thans uit Lyon vrij ernstige botsingen gemeld. De politie maakt daar jacht op duistere elementen, die van de situatie gebruik maken om te rooven en te plunderen Vanavond verwacht men ook weer te Parijs ernstige incidenten, aangezien de socialisten en de communisten op de Place de le Republique een groote pro test demonstratie willen houden. Tegen Maandag a.s. hebben de Fransche vak- vereenigingen een staking van 24 uur uitgeschreven, die systematisch wordt voorbereid. Een lid van den Parijschen gemeen teraad heeft een voorstel ingediend om op de Place de la Concorde een her- inneringsplaat aan te brengen met de mededeeling: „dat hier sedert 1871 voor de eerste maal een regeering het ge waagd heeft op de Parijsche bevolking te laten schieten". SPOORWEGONGELUK. Niet ver van het station te Lens is een goederentrein op een personen trein met mijnwerkers, die van Lille kwam, geloopen- De laatste wagen van den personentrein werd geheel ver nield. Voorzoover tot nu toe bekend zijn 2 mijnwerkers om het leven gekomen, terwijl 15 werden gewond. STORM. Verscheidene slachtoffers. Woensdag en Donderdag heeft boven Denemarken een hevige storm gewoed, die gepaard ging met sneeuw en. onweer. Te Kopenhagen zijn tal van huizen zwaar beschadigd, vooral veel dakbe dekking werd afgerukt en vensters wer den ingedrukt. In de stad stond het ver keer op vele plaatsen stop. In een voor stad is iemand door een omgewaaiden boom getroffen en gedood. In Jutland is een oude vrouw gedood doordat de schoorsteen van haar huis door het dak woei en haar trof. Op het Silkikingsmeer in Jutland is een visschersboot omgeslagen. Eén vis- scher is verdronken. Bij Roshilde is een stal ingestort; 18 koeien zijn bij dit ongeluk gedood. Door windhoozen zijn in Jutland drie molens vernield. In de Kleine Belt stond het water zóó laag dat het verkeer ge stremd werd. Het luchtverkeer moest worden stopgezet. Ook boven Zuid-Zweden is het nood weer geweest Te Malmö viel een hooge schoorsteen op een meubelmakerij, waarbij twee arbeiders werden gedood," Tenslotte komen nog berichten over stormweer uit Duitschland. Langs de geheele Noordkust ondervond de scheepvaart grooten hinder. In de nabijheid van den Hoheweg- vuurtoren bij Bremen is de Duitsche treiler „Kondor" vergaan. Van de be manning is één matroos, Kuni genaamd, door het kabelschip Norderney gered. Over het lot van de overige opvarenden is niets bekend. Te Hamburg heeft de storm op het vliegveld Fulhsbuettel de westelijke der beide groote radiomasten vernield. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij gebeurd. In de haven van Altena zijn twee vaartuigen lekgeslagen. Te Reinichendorf, een voorstad van Berlijn, werd de geheele dakconstructie van een huizenblok losgerukt. Balken en planken hagelden op straat neer, ge lukkig zonder dat er menschen gekwetst werden. EEN OPZIENBARENDE ZELFMOORD. Uit Sioux Fall in Zu:d Dakota wordt gemeld, dat een berucht bandiet, San- ckey, die o.a- betrokken was bij de ontvoering van twee rijke zakenlieden, en die ervan verdacht wordt, betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van de baby van Lindbergh in de staatsge vangenis een eind aan zijn leven heeft gemaakt. mmmmmm. Zierikzee, 8 Febr. Aanvoer en vraag gering. Chevaliergerst 5.Ha ver 6.Bruine boonen 8.Schok kers 14.50 alles per 100 kg. Aardap pelen: bonken, eigenheimers f 0,80 id. bintjes 1.per 70 kg. Aardappelen blauwe 3,35 id. bonte 3.10, id. be velanders 2.10 alles per 100 kg. Uien groote bruine en witte 0.600.65 per 50 kg. Stroo per 1000 kg 5.50. Kippeneieren 2.102.50 per 100 st. Boter 0.600.66 per 5 hg plus 4 pet, omzetbelasting. Leeuwarden, 8 Februari. De Leeuwarderboternoteering is vastgesteld op 46 ct. per kg. V r ij d a g 16 Febr. 's middags 12 uur bij J. J. van Overbeeke te Kapelle, door bestuur waterkeering Wil lem Annapolder, aanbesteding: zinkwerken en steenbestorting tot verdediging onderzeeschen oever genoemden polder, tusschen peil- raaien 20 en 22a. Zie Middelb. Crt. 9 Febr. '34. Woensdag 28 Febr. v.m. 11 uur geb. Prov. Bestuur te Midde.burg: 't maken onderbouw bijk. wer ken voor de brug over het ka naal door Z.-Beveland. Raming 450.000. Zie Stcrt. 16 Januari 1934. Woensdag 28 Febr. v. m. 11 uur geb. Prov. Bestuur te Middelburg: 't leveren graniet voor de brug over het kanaal door Z.-Beveland te Vlake in 2 perceelen. Zie Stcrt. 16 Januari 1934. W oensdag 7 Maart v. m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg het uitvoeren baggerwerk in het Ned. gedeelte kanaal Terneuzen en in de W. en O. Buitenhaven te Ter neuzen enz. Zie Staatscrt. 5 Febr. 1934. 464ste STAATSLOTERIJ. 5de klasse. 16de lijst. Trekking van Dinsdag 8 Februari. Prijzen van: 31000 19891 1000 755 5902 400: 2615 5921 14249 19344 200 44 11055 14544 19886 100 2928 3021 3346 3842 4422 7148 7542 7566 11784 13188 14267 15170 15916 17390 17823 18678 18754 PRIJZEN VAN 70. 2900 2931 4981 11412 14823 19781 2926 4948 7422 11449 14871 NIETEN. 2903 4902 4988 11415 14862 19760 2914 4924 7413 11438 19728 2966 4962 7418 14802 19744

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3