50 35 20 KT nar KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. LANDBOUW. SPORT. FINANCIEELE BERICHTEN. Van onze Adverteerders. GEMENGD NIEUWS. AFLOOP AANBESTEDINGEN. BURGERLIJKE STAND. KWATTA's SOLDAATJES Geen reden tot ongerustheid blijven hun waarde altijd houden NU goedkooperl het inslaan der goederen betaalde be lasting van het eindproduct, terug te vragen. Verder wees spr. nog op artikel 21 laatste lid der wet, waarin wordt be paald, dat handelaren, die slechts in bij- komstigen zin fabrikant zijn en niet voor meer dan 1000 per jaar aan zelf ver vaardigde goederen afleveren aan par ticulieren, vrij zijn van omzetbelasting, indien althans deze goederen zijn ver vaardigd uit grond- en hulpstoffen, waar over teruggaaf van omzetbelasting naar art. 2t lid 2 der wet mogelijk is en de eindproducten zelf eveneens belast zijn. Zoo zal dit b.v. bij een pindabrander geen toepassing kunnen vinden omdat de grondstoffen (ongebrande pinda's) vrij zijn. Doch voor een suikerbakker die-., b.v. bruidsuikers bakt, geldt deze vrijstelling wel (de grondstoffen en het eindproduct- zijn belastbaar.) Tenslotte vestigde spr. nog de aan dacht op art. 39bis der wet, waarin wordt bepaald dat een fabrikant die op- het tijdstip der inwerkingtreding van de wet hier te lande goederen in voor raad had, die hij uit het buitenland had ingevoerd, deze binnen een bepaalden termijn onder door den minister noodig geachte voorwaarden zonder betaling van omzetbelasting dient af te leveren. Ook handelaren die tevens fabrikant zijn,- kunnen in de ^-el-egenlieid worden gesteld den op 1 Januari aanwezigen voorraad van niet zelfvervaardigde goederen binnen een bepaalden termijn vrij van omzetbelasting te verkoopen. Hiervan verleent de Inspecteur op ver zoek onder bepaalde voorwaarden toe stemming. Spr, zou nu kunnen eindigen met nog een overzicht te geven van de straf bepaling en de navorderingen, doch hoopte dat het publiek daarmede geen kennis zal behoeven te maken. Van de daarna gegeven gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verschillende leden een druk gebruik gemaakt. De heer Edelman wist op al leszins duidelijke wijze deze vragen te beantwoorden. De vice-voorzitter, de heer M. H. Bo- asson, bracht hierna den spreker dank voor de sappige wijze waarop deze het op zich zelf eenigszins droge onderwerp heeft behandeld. GEMEENTE-BEGROOTING 1934 MIDDELBURG. II BEDRIJVEN. Reorganisatie bedrijven. Ten aanzien van de gestelde vragen over inkrimping van de bestaande con trole op de boekhouding en op de ma gazijnsadministratie verstrekken B, en W. uitvoerige inlichtingen: 1. De controle op de hulpboeken en de journalen, in dien zin, dat elke post wordt gecontroleerd, vervalt. Ditzelfde geldt ook ten aanzien van de loon- en magazijn-verdeeling. De hoofdboekhou der kan zich derhalve bepalen tot het nemen van steekproeven, teneinde na te gaan of de ambtenaren hun werk naar behooren verrichten. De controle op de boekingen in de grootboeken blijft ge handhaafd. De Raad kan zich verder overtuigd houden, dat zij de afvloeiing van perso neel zoo billijk en rechtvaardig moge lijk behandelen en daarbij ook mogelijke overplaatsing bij andere takken van dienst nauwgezet overwegen, Het brengen van een offer door amb tenaren ter voorkoming van ontslag van mede-ambtenaren zou eventueel in ieder geval van de betrokkenen moe ten uitgaan. Maar ook dan zouden B. en W. nog moeten overwegen, of de gemeente daar wel in eenig opzicht steun kan ge ven. De benoodigde speciale schrijfmachi ne, zal, zoo dit maar eenigszins mogelijk is, worden aangeschaft door bemiddeling van een stadgenoot. BEGROOTINGEN. Gas-, Water- en Electriciteits- bedrijf. Muntgas. De levering van muntgas is voor het bedrijf rqzds geen voordeelige zaak; daarom zouden B. en W, verlaging van 't verplicht minimum-jaarverbru k tot 150 m3 een gevaarlijk experiment achten. Electricite'.tshedrijS. Het aantal aansluitingen aan het Eiectriciteitsbedrijf bedroeg op 1 Janu ari 1934: 4272. Tot dien datum waren 1131 aanvragen ingekomen voor vast rechttarief, waarvan 192 waren tot stand gekomen- GEMEENTE-BEGROOTING. B. en W. meenen het doen van voor stellen tot verlaging van het presen tiegeld voor leden van den Raad, aan de prudentie van leden van den Raad te moeten overlaten. B. en W- zien geen kans om de uit gaven voor verzorging van het zerar belangrijke Middelburgsche archief nog verder te verlagen. Telefoon. B. en W. achten het gewenscht, dat de leden van het College en ook Raads leden, zich ten allen tijde met den Se cretaris telefonisch, in verbinding kunnen stellen, terwijl het dienstbelang meebrengt, dat de Secretaris de diens ten bereiken kan en omgekeerd. Gaarna zullen B, en W. den Raad in de gelegenheid stellen, zich eerlang uit te spreken over het eventueel cyclo styleeren der handelin- tum de tegenwoordige overeenkomst nog loopt, en over eventueele bekor ting van het verslag. Ten aanzien van de herstelling der agentenwacht wenschen B. en W, niet op de schrapping terug te ko men. Voor 1934 is gerekend op het schil deren van ongeveer 150 lantaarns. De straatverlichting gesch edt naar een vast plan van onderlinge afstanden voor de geheele gemeente. B. en W. ontraden voor de brand weer ten sterkste verlaging der ra ming voor benzine, olie enz., omdat dan het aantal oefen ngen, ook met het schuimblusch-apparaat, zou moeten verminderd worden. Nu de Raad eenmaal heeft toege stemd in de vereeniging van de be- trekkng van Directeur van Gemeen tewerken met architect der Godshuizen, schijnt 't B. en W. te genover den tegenwoordigen titularis niet gemotiveerd, deze vereeniging te aeëindigen. Uit de combinatie is geen vermeerdering van werkzaamheden voor den hoofdopzichter voortgevloeid. Ten aanzien van het herstel van het Dovendeel van den Abd ij toren zijn B. en W. in onderhandeling met 's Rijks monumentenzorg. B. en W. zijn bereid moeite te doen om voor de uit te voe ren werken subs die van het Rijk te verkrijgen. B. en W. zijn bereid den brug wachters met klem te wijzen op ïun plicht tot behoorlijk schoonhouden van Dokbrug, Spijkerbrug, Bellinkbrug en Bateau-port. De overige bruggen worden schoongehouden door den Rei- nigingsd enst. Het metselwerk van het nieuwe uri noir aan het Koorkerkhof zal zóó worden gemaakt, dat het past bij de omgeving. De betrekkilng van torenwachter achten B. en W. zeer zeker noodzake lijk. Hij is onder meer belast met het 2 keer per dag winden der uurwerken, hetgeen telkenmale 1 uur vordert, met het rondleiden van bezoekers en met het schoonhouden van de torenkamers. De emolumenten kunnen op 500 per jaar gesteld worden- B. en W. verminderen, den post Schoolbibliotheken L.O. als nog met 100, gelet ook op de ophef fing van school K; evenzoo voor School- bibl'otheken U.L.O- alsnog met 30. In aanmerking nemend, dat ook de ouders der leerlingen nog bijdragen in de kosten der schoolreisjes, die voor vele kinderen van minder goed gesitueerden een bijzonder vreugdevol len dag meebrengen, wenschen B, en W. geen verlaging voor te stellen. Blijkens van het bestuur der Ver. voor Kindervoeding beko men inlichtingen, komen voor voeding en/of kleeding alleen schoolkinderen Jn aanmerking, van wie de ouders tot een zeker maximum inkomen genieten. Bi) een gezin van 4 personen mag het in komen niet hooger zijn dan 10 per week; voor elk kind meer wordt dit bedrag 2.50 hooger gesteld. Schooltuintjes, De subsidie verlaging voor school tuintjes is reeds belangrijk en B. en W. ontraden het om verder te gaan. Inkrimping van het aantal vakken of samenvoeging van klassen op het gym nasium achten B. en W., nog daar gelaten de mogelijkheid, een begin van afbraak, waaraan zij voor de eenige in richting van hooger onderwijs in Zeeland niet wenschen mede te werken. Naar het gevoelen van B. en W. kan de directeur van het Sportterrein niet gemist worden en zou een lagere be looning dan 500 (bruto) toch wel heel sober worden. B. en W. wenschen met het uitgetrok ken bedrag Subsidie Armbestuur te volstaan en zij vertrouwen dat het B. A. het uiterste zal willen doen om zich daar aan te houden. De posten Steunregeling en werkverschaffing werk 1 o o- zen zijn geraamd naar de laatst be schikbare gegevens en daarbij is reke ning gehouden met een stationairen toe stand van de werkloosheid. Voor uitvoering in werkverschaffing zullen B, en W. in aanmerking brengen aanleg eener spee'plaats aan den Se- geerssingel, verbetering der opgespoten weilanden naast „de Griffioen", opknap pen van plantsoenen en schoonhouden van slooten, verbetering van buitenwe gen (speciaal den Schroeweg.) Het College heeft de uitdieping der vesten reeds geruimen tijd onder zijn aandacht, doch de oplossing van dit punt is niet eenvoudig en zij vereischt daar er zeer belangrijke kosten rmee ge moeid zullen zijn, nauwgezette voorbe reiding. In verband met een en ander moeten zij zich er ook nog van verge wissen of in de kosten Rijksbijdrage en een bijdrage van den polder Walcheren zal zijn te verkrijgen. Ter zake van de Rijksbijdrage hebben reeds besprekin gen met het betrokken departement plaats gehad. Juist dezer dagen is een nieuw desbe treffend plan van de Heide Maatschap pij ontvangen, dat nog nadere bestudee ring behoeft. Ter zake van de verschaffing van werk aan jeugdige werkloozen zijn B, en W. diligent. INKOMSTEN. Verhooging der marktgelden, b.v. voor niet-ingezetenen, moeten B. en W. ontraden. Het verheugend drukke bezoek aan de weekmarkt, hetwelk voor onze gemeente van groote betee- kenis is, zou ermede in de waagschaal worden gesteld. Het buitenplein van het Stationsge bouw behoort in eigendom bij de Ne- derlandsche Spoorwegen en B. en W. meenen derhalve, dat de gemeente niet de bevoegde instantie is om aldaar standplaats-vergunninge n uit te reiken. Onoverkomelijke bezwaren tegen een dadelijk ingaande schoolgeldverhooging voor het Gymnasium zijn er niet, maar B. en W. zouden een dergelijke handel wijze minder juist achten. (Ingez. Med.) Geref. Gem. Op het tweetal te Werkendam komt voor ds. M. Hofman te Krabbendijke. ter van den Minister, dat de tarwe-richt- prijs met een nader te bepalen bedrag zal worden verlaagd. Tot dusver zagen we van de zijde der Prov. Landb. Maat schappijen nog geen enkel protest daar tegen opgaan. We begrijpen dat niet. De tarwe is het eenige product dat een loonende cultuur gaf en dit is nog meer aan Moeder de Natuur dam aan den richtprijs te danken geweest. Twee bes te oogstjaren hebben we gehad, prachtig weer en een reuze-beschot. Dat kan ook anders zijn. Naar onze meening is er geen enkel steekhoudend motief aan te voeren om den tarweprijs te verlagen- Nog altijd produceert het landbouwbe drijf met verlies en het heette destijds dat via de tarwe een tegemoetkoming zou worden gegeven aan andere, ver liesgevende producten; de tarwe-wet heette een steun te zijn voor den akker bouw in zijn geheel. Waarom opeens die veranderde koers? Voor zandgronden moge dit in verband met den steun aan de rogge, eenigszins te verklaren zijn, voor de klei-bedrijven is deze maatre gel uit den booze. (Ingez. Med.) Muziekuitvoering te Oostburg. OOSTBURG. „Polyphonia" heeft zich sedert hare oprichting steeds mogen verheugen in de belangstelling onzer ge meentenaren; dit bleek ook weer Dinsdagavond, toen zij hare laatste uit voering gaf in de Beurs. Alle zitplaat sen tot en met de gallerij waren bezet. We zagen ook velen uit omliggende ge meenten. Wij zijn overtuigd, dat hier toe ook heeft bijgedragen de aankondi ging, dat mej. G. van Melle (sopraan) uit Breskens hare medewerkiing had toegezegd. De a capella gezongen num mers er waren oudere bij en goede bekenden werden zuiver gezongen, terwijl 't strijk-ensemble („Klein maar Dapper" zou het wel mogen heeten) zich uitstekend van zijn taak kweet; de ouverture „Leichte Kavallerie" van Von Suppé en een potpourri uit de „Czardasfüirstin" van Kalman, die aeide beduidende moeilijkheden bieden mochten luiden bijval verwerven. Dit deed ook in hooge mate de zang van mej. van Melle, die, uitstekend ge accompagneerd door ds- Kelder, even eens uit Breskens, o.a. ten gehoore oracht het „Höre Israël" uit de „Elias" van Mendelssohn, een romance uit „Guillame Tell" van Rossini en „So ic war een voghel Clein" van Oscar Roels. Uit deze liederen blaek over welke goede capaciteiten mej, van Mel le beschikt. De haar gebrachte bloe menhulde was ruimschoots verdiend. We hoorden nimmer een „Cadzand- sche" zoo heerlijk zingen; een aller liefst melodieus lied, waarvan wij den titel niet vernamen, kregen we als toe gift. De avond werd besloten met „Rozen uit het Zuiden" van Joh- Strauss, voor koor en orkest; dit altijd mooie num mer werd goed vertolkt. In een slotwoord bracht de voorzit ter der vereeniging dank aan allen voor hunne medewerking, in 't bijzonder aan mej. van Melle en haar begeleiding, hun werd een hartelijk „toe weerziens" toegewenscht. Ook de directeur, de heer J. H. van Kampen had bijzonde ren dank in ontvangst te nemen voor zijn belangloos maar moeilijk werk. Na mens de werkende leden ontving hij ten geschenke het werk van Caspar Höweler „De geschiedenis der Mu ziek." Alles bij elkaar genomen, was het een mooie avond. Verdacht van meineed. Voor het kantongerecht te Middel burg werd Woensdag behandeld een zaak tegen C., koopman te V 1 i s s i n- g e n, wegens overtreding van de Motor en Rijwielwet. In diens zaak werd als getuige a décharge gehoord de koopman D. C. te Vlissingen, broeder van ver dachte. Op grond dat de kantonrechter van oordeel was dat deze getuige niet de volledige waarheid vertelde, heeft hij termen gevonden tegen dien getuige een bevel tot inhechtenisneming uit te vaar digen als verdacht van meineed. Na af loop der zitting is verdachte ter beschik king van de justitie te Middelburg ge steld. STRAPERLO HAZARDSPEL? 2C00 boete geëischt. Dinsdag heeft de Haagsche rechtbank behandeld de zaak tegen D, Strauss en J. Perel, tegen wie proces-verbaai opge maakt was wegens het exploiteeren van het z.g. Straperlo-spel in het Kur- haus Scheveningen in den zomer van 1933. Uitgemaakt moeste worden, of men hier te doen heeft gehad met een z.g. hazard-spel, waarbij alles van het toeval afhangt en dat door de wet is verbo den, dan wel met 'n z.g. behendigheids spel, waarbij de spelers het een en an der omtrent de vermoedelijke uitkomst kunnen berekenen en dat niet verboden is. De Officier van Justitie concludeerde op grond van verschillende feiten, dat „Slraperlo" een hazard-spel is en eisch- te tegen beide verdachten 2000.boe te subs. 100 dagen hechtenis. Zeeuwsche Uien-export. In de periode van 1 Juii tot en met 31 December werden uit Zeeland 21.816.90 kilo uien uitgevoerd tegen 16.825.565 kilo in de overeenkomstige periode van 1932. VERLAGING TARWE-RICHTPRIJS UIT DEN BOOZE. Onze landbouwkundige medewerker schrijft ons. In de Memorie van Toelichting op de begrooting van het Landbouw-Crisis- fonds voor het dienstjaar 1934 schrijft de Minister: „voor den oogst 1934 (hier is bedoeld de tarwe-oogst), die vanaf Sep tember a.s. aan de markt komt, moet de prijs nog worden vastgesteld". Een dezer dagen vernamen we opeens ech Het Zuidelijk Elftal. Voor de op 10 Febr. te Den Bosch te spelen districtswedstrijden is, naar de „Sportkroniek" meldt, het Zuidelijk elf tal als volgt samengesteld: Pöttgens (Miranda); Van Run (P.S.V.); Van der Linden (N.A.C.); Pellikaan (L. O.N.G.A.); De Leeuw (Willem II); Oprin- sen (NO.A.D.); Dee Gier (Eindhoven); Broeken (L.Ó.N.G.A.); Voge (Middel burg); Maas (Willem II); Piederiet (N. A.C.). Reserves: Verhoeven (L.O.N.G.A., Van Meer (N.A.C.), Van Kooyk (P.S.V.) Dit is nagenoeg dezelfde ploeg, die in October j.l. zoo fraai van Luxemburg gewonnen heeft. Zij is nog versterkt door opneming van Van Run, die toen ver hinderd was. De Vlismar. In de Woensdag te Vlissingen gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Vlissingsche Mi neraal-olie en Asphalt-Maatschappij, ge houden ten kantore der maatschappij, waren vertegenwoordigd 190 aandeel houders, uitbrengende 82 stemmen. Met algemeene stemmen werd aan genomen de wijziging van de statuten in overeenstemming met de wet op de naamlooze vennootschappen. Nog werd aangenomen een voorstel tot uitbreiding van het kapitaal tot 1 millioen met voorloopige uitgifte van ongeveer 500.000, naar gelang van ka pitaalbehoefte. POKONRECLAME. Van den Kunstmesthandel H. P. Ben dien, Pokonfabriek te N a a r d e n, ont vingen wij een herdruk van de bekende serie kleurenfoto's van kamerplanten Op de achterzijde van iedere kleuren foto staat een verzorgingsaanwijzing van de betreffende plant. Deze uitgave is ook nu weer voor de gebruikers gra tis bij de Pokonleveranciers verkrijg baar gesteld. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Dinsdagavond heeft op den Putschenweg te Bergen op Zoom een aanrijding met doodelijken afloop plaats gehad. De voerman O. werd van achteren aangereden door een auto, be stuurd door den wielrenner J. van Hout uit Eindhoven. Het slachtoffer overleed spoedig aan de bekomen verwondingen. De auto werd aan de voorzijde gedeelte lijk vernield. DOOR VLIEGWIEL GEGREPEN. Aan boord van een aan den Omval te Den Haag liggende motorsleepboot is Maandagavond de 46-jarige schipper van deze boot in de motorkamer met zijn jas in het in beweging zijnde vlieg wiel geraakt met het gevolg, dat hij be kneld werd, waardoor hem het lichaam geheel werd opengereten. In hoogst ern- stigen toestand is het slachtoffer naar 't ziekenhuis vervoerd. RANGEERDER DOODGEDRUKT. Op het stationsemplacement te Weesp is de 47-jarige rangeerder P. v. V., toen hij achter een wagon wilde omloopen, door dezen wagon, die juist op dat mo ment een stoot kreeg gegrepen. De on gelukkige werd tegen het stootblok doodgedrukt. Hij was gehuwd en had vijf kinderen. BENZINE SCHEEPJE IN DE LUCHT GEVLOGEN. Het Duitsche tank-mo torschip Stormvogel" dat zich op reis van Amsterdam naar Stettin bevond, en benzine aan boord had is Maandag op 7 a 8 mijl ten westen van Norderney in de lucht gevlogen. De uit 4 personen be staande bemanning is daarbij om het leven gekomen. De zeilschepen die zich in de buurt bevonden, voeren terstond naar de plek des onheils, doch konden noch van het schip, noch van de bemanning eenig spoor ontdekken. ONTVANGEN BOEKEN. Wij ontvingen het „Financieel Jaarboek voor 1934", uitgaaf van De Nederlandsche Financier, Dagelijksche Beurscourant te Amsterdam, Het algemeen overzicht in dit Jaar boek geeft een schets van de ontwikke ling der voornaamste financieele en eco nomische gebeurtenissen in het afge- loopen jaar, zooals de bankkrach in de Ver. Staten en het Duitsche transfermo ratorium. Opgenomen zijn verder uittreksel van in 1933 verschenen prospectussen, kapi taalswijzigingen, reorganisaties enz Voorts ook beschouwingen over de sui ker-, rubber-, tabaks- en de koffiemarkt over het grootscheepvaartbedrijf enz. Het Jaarboek bevat een groote hoe veelheid statistisch materiaal, als over zicht van de goederenprijzen, tabel der laagste en hoogste koersen enz., enz. Heden werd ten provincie-huize te Middelburg aanbesteed het uitvoeren van baggerwerk in het Veergat in de nabijheid der buitenhaven van het ka naal door Walcheren te Veere en in de Zandkreek nabij Kortgene. Inschrijvers: A. Bos Pz., Dordrecht, h 0.08; N. V. A. Prins Th.zoon's Aanneming Maatschappij, Sliedrecht, 0.084; N.V. Baggermaatschappij „Hol land", Hardinxveld, 0.117; B. van Noordenne Ezn., Sliedrecht, 0.129 al- Jes per kub m. (Reeds gemeld in een deel der oplaag van ons vorig nummer). Goes. Overleden: A, Minnaar, man van J. Pouwer, Kruiningen, 44 j. Kloetinge. Van 28 Jan.4 Febr. Bevallen: C. de Zwarte, geb. Witte, z. Groede. Van 131 Jan, Getrouwd. F. Remijn, jm. 39 j. met L. M, A, Taalman, jd. 35 j. Bevallen: B. M. M. van 't Westeinde, geb. Taalman, z.; C. van de Velde, geb. Oosterling, d.; M. A. van der Lijcke, geb, Bentschap, Knook, d. Overleden: J. Leenhouts, man van N. Leijsen, 91 j.; E. Salomé wed. van Z. C. Risseecw, 75 j.; M. E. Porreij, wed. van A, Rookns, 81 j. Elec. Drukkerij G, W. den Boer, M'buTg,

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6