KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND. Ruwe Huid Vlug geholpen is DUBBEL geholpen! HelP. u zelf vlug! A!s U zich niet heelemaal goed, wat onbehaaglijk voelt, neem dan met een wat Aspirin 1 Zorg, dat U de echte Aspirin krijgt met Bayer-kruis en met den oranje-band om de verpak king DE STERRENHEMEL 7—14 FEBRUARI 1934, 20 h MT. ZUIP iJ*«CREME 20-30-60ct i Natuurlijk is vaststelling der verhoo- ging alleen voor luxe honden mogelijk, maar B. en W. kunnen haar niet aanbe velen. Reorganisatie politie. Tengevolge van verschillende oorza ken en belemmerende omstandigheden zal de voorgenomen reorganisatie van 't politie-personeel nog niet tegelijk met de openbare behandeling der begrooting aan de orde kunnen worden gesteld. Combinatie van diensten. Voor zoover in het sectierapport be doeld mocht zijn de geschiktheid van een der of beide tegenwoordige Direc teuren in twijfel te trekken, moeten B. en W. die meening op de meeste be sliste wijze tegenspreken. Vereeniging van Gemeentewerken en Reiniging onder één nieuwen Directeur zou h.i. gedurende lange jaren voor de gemeente een belangrijke grootere uit gaaf meebrengen. Het denkbeeld van verpachting van den Reinigingsdienst achten zij, mede op grond van vroeger opgedane ervaringen, verwerpelijk. Niet temin willen zij vereeniging der boek houdingen overwegen. Winkelsluiting. B, en W. zullen den Raad vóór het be gin van het reisseizoen in de gelegen heid stellen, zich afzonderlijk over dit punt uit te spreken. (Wordt vervolgd.) Uitsluitend verkrijgbaar in de oranjebandTbuisjes;van 20 tab'!. 70 ets. en óranjezakjês van 2 tab!a 10 ets. (Ingez. Med.) Aanwinsten Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Middelburg: Canus, L.: Het geweten van Iepenburg; Coolen, A. De man met het Jan Klaassenspel; Dom misse, Fré: Waren wij kinderen?; Schen- del, A, van: De Waterman; Severen, Machteld van: Allerheiligen-zomer; Vries-Brandon, R, de: Als kinderen roe pen; Gomez de la Serna, R.. Dokter hoe is het mogelijk?; Bos, I. B.: Geologie voor natuurvrienden; Goudsmit, F. W.: Bridge; Hindus, M.: Het groote offen sief; Jong, A. M. de: Querido; Kearton, C, De dieren komen drinken; Praat- en plaat-serie: 6 din.; Valkhoff, C.: Om- zetbelastingswet. Wij ontvingen het verslag 1933 be treffende de proefvelden in Zeeland, sa mengesteld door ir. A. W. van der Plas- sche, rijkstuinbouwconsulent te Goes. Het is een handig, typografisch uitste kend verzorgd boekske, dat een schat vein gegevens en behartenswaardige wenken bevat voor eiken teler van fruit en groenten. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag zijn de vol gende zaken behandeld: J. A. P. V,, 25 jaar, zonder beroep te Zaandam, werd ten laste gelegd dat hij te Vlissingen op 25 November j.l. den inspecteur van politie heeft geslagen en geschopt toen deze hem beetpakte om hem voor den commissaris van politie te geleiden en zich daartegen heeft verzet. Eisch en uitspraak 1 maand gevang. P. B., 21 jaar, werkman te N. en St. Joosland, werd ten laste gelegd: lo, dat hij op 1 Januari j.l. te N. en St. Joosland Simon Janse op het hoofd heeft geslagen; o. dat hij op 26 December j.l. te N. en St. Joosland in de woning van S. J. eeni- ge glasruiten heeft stuk gegooid. Eisch 30 of 15 d. h. Uitspraak 25 of 10 d. h. J. Q., 35 jaar, uitvoerder bij de Heide- Maatschappij te N. en St. Joosland, werd ten laste gelegd dat hij op 19 De cember j.l. te N. en St. Joosland Johan na Rijsdijk gewelddadig in haar arm heeft geknepen. Eisch en uitspraak 5 of 5 d. h. J. B., 42 jaar, metselaar te Schore, werd er van verdacht dat hij op 10 De cember j.L te Hansweert den gemeente veldwachter Janse, die daar dienst deed, heeft beleedigd, en zich tegen dien amb tenaar heeft verzet, toen deze hem beet pakte om hem uit een schuur te verwij deren. Deze zaak werd uitgesteld om den verbalisant te hooren. H, C. v. d. L., 34 jaar, huishoudster te Middelburg, werd er van verdacht dat zij op 18 December j.l. te Middelburg een geldsbedrag van 10, toebehooren- de aan M. van Wijngen, heeft weggeno men, Eisch en uitspraak 20 of 10 d. h. C. G,, 23 jaar, werkman te Oudelande, werd ten laste gelegd dat hij op 17 De cember j.l. te Oudelande heeft wegge nomen een paar schaatsen met schoe nen, toebehoorende aan Pieter Kribbe. Subsidiair werd hem verduistering van die schaatsen ten laste gelegd. Deze zaak werd verwezen naar den Rechter-Commissaris. A. M. v, Z., 49 jaar, werkman te Waarde, werd ten laste gelegd dat hij op 23 December j.l. te Waarde Pieter Fraanje heeft beleedigd. Eisch en uitspraak 10 of 5 d. h. lo. D. R., 28 jaar, vrachtrijder, en 2o. P. R., 25 jaar, vrachtrijder, beiden te 's-Heerenhoek, werd ten laste gelegd dat zij te zamen en in vereeniging op 27 December j.l. te Middelburg een vracht auto, waar wegens overtreding van de Landbouw-Crisiswet beslag op was ge legd, aan dat beslag hebben onttrokken, Eisch en uitspraak ieder f, 25 of 10 d. h. J. de W., 19 jaar, winkelier te Honte- nisse, werd er van verdacht dat hij op 19 November j.l. te Kloosterzande den opperwachtmeester der marechausée Cambier, die met andere ambtenaren L. A. S. de W. naar de kazerne op bracht, heeft beleedigd. Eisch en uitspraak 15 of 10 d. h. A. N. K., 24 jaar, landbouwersknecht te 's H. Arendskerke, werd er van ver dacht dat hij op 16 December j.l. te 's H. Arendskerke, toen de Rijksveldwachter Eversdijk die hem op heeterdaad op overtreding betrapte, hem een hooivork wilde afnemen, zich daartegen heeft verzet. Eisch 20 of 10 d. h. Uitspraak 15 of 10 d. h. A. L., 37 j., varensgezel te Wilder- vank, werd ten laste gelegd dat hij in den nacht van 18 op 19 December j.l. te Vlissingen, toen de agent van politie De Voogd hem wegens dronkenschap opbracht, zich daartegen heeft verzet. Eisch en uitspraak 25 of 25 d. h. H. C., 30 jaar, werkman te Arnemui- den, werd ten laste gelegd dat hij op 19 December j.l. den gemeenteveldwach ter Deliger, die surveillancediensten verrichtte, heeft beleedigd. Eisch en uitspraak 15 of 10 d. h. Een niet nuchter auto-bestuurder. Op 26 Juni j.l. werd de 31-jarige vee handelaar A. B. uit Scherpenisse door den kantonrechter te Tholen ver oordeeld tot een boete van 50 subs. 30 dagen hechtenis met intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van 12 maan den, omdat hij in den nacht van 3 Juni 1933 met zijn auto over den Langeweg te Scherpenisse had gereden, verkeeren- de onder invloed van sterken drank. Maandag werd deze zaak in hooger beroep voor de Bredasche rechtbank behandeld. Verdachte ontkende ten stelligste dronken of onder drankinvloed te zijn geweest. De auto was in een sloot te rechtgekomen, waarbij een der inzitten den verwond was geraakt. Volgens ver dachte was de oorzaak hiervan een de fect stuur. De verbalisant, de rijksveldwachter A. P. B. uit St. Maartensdijk verklaarde dat dien nacht zoowel verdachte, evenals de andere inzittenden onder drankin vloed waren 'geweest. Hierna werden op verzoek van verdachte's verdediger een vijftal getuigen a décharge gehoord. Zij verklaarden dat verdachte niet onder drankinvloed ws geweest. De Off. van Justitie, hierna requisi toir nemende achtte het aan verdachte ten laste gelegde feit bewezen. De door den kantonrechter opgelegde straf oor deelde hij evenwel te licht. Eisch: 8 dagen hechtenis en 1 jaar ont zegging van het recht om motorrijtuigen te besturen. De verdediger bepleitte vrijspraak. De moord te Ha'elen. De Roermondsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen P. G. v. R., die H. Puts te Haelen van het leven be roofde. Op 23 Jan. j.l. eischte het O. M. tegen den verdachte 15 jaar gevangenisstraf wegens doodslag en 3 jaar gevangenis straf wegens rijwieldiefstal. De rechtbank veroordeelde v. R. tot twaalf ja-ar gevangenisstraf wegens doodslag en 2 jaar gevangenisstraf we gens rijwieldiefstal. BEERTJES OP STAP. Te Alk maar hebben een paar jonge wasch- beertjes van hun hok uit een onderaard- schen gang gegraven. Zij kwamen in den Alkmaarschen Hout waar zij gehuis vest waren in de Hertenkamp terecht en zijn daarna in den Hout verdwenen. Later zijn zij opgemerkt door een wan delaar, die oorspronkelijk meende met groote katten te doen te hebben. Twee dagen zijn de diertjes thans op stap. Maandag werd er een in een boom ont dekt en na een algemeene jacht gevan gen. De tweede houdt zich nog schuil. AAN BRANDWONDEN OVERLE DEN. Het éénjar.g zoontje van J. A. op Klein Molenbeek te Bergen op Zoom dat dezer dagen het ongeluk had een kan kokende koff'e van de ta fel te trekken is aan de bekomen brand wonden overleden. DE POSTZAKDIEFSTAL. In ver band met den diefstal van een postzak te Woerden vernam het Alg. Han delsblad thans, dat de postbeambte, die kort na het misdrijf gearresteerd is, Za terdagavond wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten is gesteld. Nog steeds tast de politie in deze in gewikkelde zaak in het duister. WEER LOSGELATEN. De ge meentesecretaris van W y c h e n, die verleden week gearresteerd en in bet huis van bewaring te Arnhem werd op gesloten, onder verdenking zich te heb ben schuldig gemaakt aan frauduleuze handelingen, is weer op vrije voeten ge steld. Een onderzoek naar mogelijke an dere frauduleuze handelingen wordt nog ingesteld. EEN NOODLOTTIG GEVAL. Zon dagmorgen is uit den Vliet te R ij s w ij k ter hoogte van het gemaal aan het Jaag pad het lijk opgehaald van een 35-jari- gen man, die later is gebleken H. D. uit Pijnacker te zijn. De man is door een ongeluk, hetzij slippen met de fiets, hetzij misleiding door de duisternis des nachts te water geraakt en jammerlijk omgekomen. Toen het lijk werd opgehaald zat een been vast in een oude stoel. Dit vroeger in het water gegooide meubel heeft hem wel licht belet zich naar boven te werken. ONDER EEN VALLENDEN BOOM GEDOOD. De ongehuwde arbeider H. M., die achter zijn huis te Vriezen- veen met zijn broer bezig was een boom om te hakken, is, toen de boom werd omgetrokken, gestruikeld. De boom viel op hem. Zijn hersenpan werd ver brijzeld, terwijl hij tevens inwendige kneuzingen opliep. Hij werd dood opge nomen. Oesterverzending. De oesterverzending uit I e r s e k e over Januari bedroeg naar Nederland 164.215, België 838.833, Duitschland 253.940, Engeland 641.575, Frankrijk 31.475, andere landen- 21.400. Totaal 1.951.438. Vorig jaar bedroeg dit 2,399.067. L Afzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort I Ster v/<i 3' grootte, of Wetaer Ster */t 2' grootte. Ster v/,j le gr. Z-— Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau Yd lodustrieelen Eigendom ondeT No. 6 4 2 2 2 EERSTE KV.' VOLLE MMN LAATSTE KVAKIlER e NIEUWE MMN VENT® MAKS© JUPITER Q SATURNUS© DE BLAUWENDIJK TE MIDDELBURG. Mijnheer de Redacteur Als zakenman, meenende mede de tolk te zijn van alle bewoners van den Blauwendijk en vele andere belangheb benden, moet het me van 't hart, de maat is vol. Ons Gemeentebestuur heeft 18 Augustus 1933 aanbesteed: het verbe teren van den Blauwedijk en de Vlis- singschesingel, waarvoor, naar ik zeker meen te weten, slechts twee geldige in schrijvingen binnen kwamen. Deze scha mele binnenkomst van aanbiedingen van de in onze omgeving toch te-over wer kende en wonende flinke aannemers, vond zijn oorzaak in de, in het betref fende bestek voorkomende, afwijkingen van de normale aannemingsvoorwaar- den, reden waarom vele aannemers niet naar dit werk wenschten in te schrijven. Het werk werd aan den laagsten in schrijver gegund, dewelke het geheel zal hebben te voltooien 6 maanden na op dracht, Laten we stellen dat door on werkbaar weer (de vorst) 2 maanden aan tijd verloren gaat, dan zou de eind- oplevering plaats moeten hebben, in dien de gunning per 30 Augustus heeft plaats gehad, op einde April a.s„ Ge zien de huidige uitvoering, is deze da tum voor mij een groot vraagteeken. Verder Mr. de Redacteur zou ik U willen vragen, moet voor een dergelijk werk, de geheele wegbreedte en leng te tegelijk onder handen worden geno men of kan dit niet in vakken of stuk ken, te beginnen van het een of van het andere einde, of moet dat zoo als nu, vandaag hier en morgen daar werken en daarmede een toestand scheppen welke over den geheelen afstand voor aanwo- nenden en passage onhoudbaar is en voor die menschen een niet te bereke nen schade mee brengt Daar komt nog bij dat sinds eenigen tijd de Tram gedwongen is haar oorspronkelijke stop plaats halte Blauwedijk te verleggen naar de Loskade, daar het onmogelijk is op eerstgenoemde stopplaats voor passagiers in of uit te stappen; dit is voor ons zakenmenschen een strop te meer. Moeten wij het slachtoffer zijn van de door het gemeentebestuur ge- Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te acht uur Middelbare Tijd, gelijk aan 5 h 9 min Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge teekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriën tatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het Z.O. naar het N.N.W., door de sterrebeelden Groote hond, Tweelingen, Wagenman, Perseus, Cassiopeia en Zwaan een ge bogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon veran dert deze maand van 21° tot 30°, de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), van 9 uur tot 10% uur. De schijngestalten der maan zijn: L.K.: 7 Febr.; N.M.: 14 Febr.; E.K.: 21 Febr.; een volle maan valt er niet in Februari 1934! DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3.7) is in het begin der maand te dicht bij de zon nog, om voor observatie geschikt te zijn; later is -zij morgen-ster, in den Steenbok. Mars (m 1.4) staat eveneens te dicht bij de zon, om waargenomen te worden. Jupiter (m 1.8) is morgenster in de Maagd. Saturnus (m 0,09) is te dicht bij de zon om waargenomen te worden. Omdat geen enkele der planeten deze maand des avonds om 8 uur al op of waarneembaar is, geven wij hieronder wederom, als de vorige maand, een af zonderlijk kaartje, waarop Mars, Satur nus en Venus in hun onderlingen stand geteekend zijn. (m magnitude helderheid, ver geleken met een ster van de le grootte, die m 1.0 heeft.) Morgenster wil zeggende pla neet komt éérder op dan de zon; avondster: zij gaat na de zon onder. volgde manier van aanbesteden Moe ten voor de uitvoering van dergelijke belangrijke werken nu niet die voor waarden en conditiën worden gesteld welke voor dergelijke menschen nor maal en aannemelijk zijn U Mijnheer de Redacteur beleefd dan kend voor de verleende plaatsruimte. Een zakenman. [Van bevoegde zijde teekent men het volgende hierbij aan: „Dat er slechts drie inschrijvers wa ren, was een gevolg van de bepaling, dat enkele belangrijke materialen door de Gemeente zelf zouden worden geleverd; daardoor hebben vele aannemers zich ten onrechte van inschrijving onthou den, met de bedoeling het gemeentebe stuur te dwingen genoemde bepaling te doen vervallen. De gunning voor het werk is gesteld op half September. Vorst en andere on voorziene omstandigheden hebben een remmenden invloed op den voortgang gehad. Een juiste uitvoering van de verschil lende onderdeelen van het werk, alsme de de noodzakelijkheid tot het verplaat sen van groote hoeveelheden grond van de eene plaats, waar te veel, naar de andere, waar te weinig was, maakten het noodzakelijk den weg over de geheele lengte onder handen te nemen. Mogelijk is dit voor den inzender niet erg begrijpelijk, doch vele technische factoren te zamen bepalen de juiste wijze van uitvoering van het werk. Bui tendien is er ook toch eenige rekening mede te houden wat het meest econo misch is voor den aannemer." Red,] onderwijzers". Met toelichting door G. N, Hagenaar. De tweede druk van „Roode leu gens over Italië" of De laster van Pie- tro Nenni. Brochure door dr. Alfred A. Haighton, naar aanleiding van: Zes jaren burgeroorlog in Italië, door Pietro Nen ni, Uitgave N.V. Haagsche Drukkerij Uitgevers Mij., Den Haag. „Afrikaansche Mielepitten". Een bundeltje Afrikaansche liedjes voor zang met piano-begeleiding, verzameld door Trekker. Uitgave N.V. Drukkerij Uit geverij J. H. de Bussy te Amster dam. ONTVANGEN BOEKEN. Van de N.V. Uitgevers-Mij, „Kos mos" te Amsterdam ontvingen wij: „Kamergymnastiek voor mannen", „Ka mergymnastiek voor vrouwen", „Kamer gymnastiek voor kinderen". Alle drie de deeltjes zijn van de hand van Th. Heeg, leeraar M. O. Lich. Opv. Zij be vatten elk een dertigtal foto's. Bij de Uitgevers W, J. Thieme Cie te Zutphen verscheen de tweede druk van ,,De wachtgeldregeling voor de (Ingez. Med.) Oostkapelle. Bevallen C. Castel geb. Bakker z. Overleden: G. Jobse 79 jaar vrouw van C. Back. Westkapelle. Van 29 Jan.—5 Febr. Bfevallen. Kj, Roelse geb. Minderhoud z, L. vaK Hoepen, geb, Louwerse z. Nisse. Van 28 Jan.3 Febr. Bevallen: M. Kopmels, geb. Geljon, (levenl. m.) Oostburg. Van 16 tot 31 Januari. Getrouwd: J. van den Heuvel jm. 27 j. met M. Deunink j.d. 24 j. Overleden: Fr. Jansen 47 j. te St. Jan- steen man van Ges. Arjaans. Alph. van den Bossche 69 j. te Sluis, man van Vlis Verdouw. Js. Verplanke 73 j. man van M. E. de Koene. Elec, Drukkerij G. W. den Boer, M%ttr£

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6