SPORT. LANDBOUW. Voor kleine fsssnen. BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. Voetbal. Walcherensche Voetbalbond. BESTRIJDING VAN DE IEPENZIEKTE METAPHYSIKA OP DEN GRONDSLAG DER ERVARING. Da Nederlandsche vertaling van een belangrijk Neder- landsch werk. Voorjaarsplanting van hees ters en boomen. FRANKRIJK. EEN MILLIOENEN-ERFENIS. DUITSCHLAND. TRAGISCHE DOOD VAN EEN GEZIN. EIGENAARDIG. OOSTENRIJK. DE VAL VAN EEN WONDERKIND. HET BLAUWE BANDJE is het kertteeken van het OXO BOUIL LON BLOKJE der Cie Liebig, het bouillonblokje metLiebigVleesch- extract bereid. In busjes vanaf 24 cents. EGYPTE. VEREENIGDE STATEN. HET BANDIETISME. STEUN VAN WERKLOOZEN. ONTVANGEN BOEKEN. Serooskerke. Domburg. Borssele. Schore. Wolphaartsdijk. Colijnsplaat. lan£" GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Zonen. Venn.: P. Herman Sr., P. Her man Jr. en C. Herman. Rotterdamsche Bankvereeniging, N.V. (F.), Lange Noordstraat C 30/1. Afgetr. Dir. kantoor Middelburg, mr. J, G, Velt- man Fruin. Nieuwe Dir. kantoor Middel burg: H. Oldeman. Nieuwe Proc. kantoor Middelburg: A. J. P. Romijn. M. Vriesman Co., Lange Delft B 144 groothandel en winkel in confectie en mode-artikelen en kieeding naar maat. Uitgetr. Venn.: M. Jesayes. Vennoot schap onder firma ontbonden. Handels naam gewijzigd in: M. Vriesman. Eige naar. M. Vriesman. Wedstrijduitslagen van Zaterdag 3 Febr. Afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen. Z.C.S.Othene 12. HoekHoeksche Boys 02. Wedstrijduitslagen van Zondag 4 Febr. Ie Klasse C, SteenHontenisse 21. Ie Klasse D. NoordgouweBurgh 14. 2e Klasse A. Zeelandia IIIDomburg 14. E.M.M.Vlissingen IV 21. Middelburg IVEiland Boys II 42. R.C.V.De Zeeuwen III 2—8, 2e Klasse C. Terneuzen IVB.K.V.V, 37. Tern, BoysWestdorpe 32. 2e Klasse D, Hoofdplaat IIN.G.D. 54. Biervliet II—Sasput II 51. 3g K1&SS6 A. De Zeeuwen IVEil. Boys III 100. Zeelandia IVDe Noormannen 31. Domburg IIVlissingen VI 73. 3e Klasse B. B.K.V.V. IIZuiddorpe 22. 1© Klasse. Scheldestroom 7 5 1 1 11 2415 A.S.C. 6 3 3 0 9 22—13 D.O.S. 7 2 3 2 7 21—22 Hermes 7 1 2 4 4 2327 W.S.V.S. 7 115 3 13—26 2e Klasse A. V.I.G.S. 5 4 1 0 9 20—7 Scheldestr. II 6 3 1 2 7 12—17 N.V.V. 6 114 3 19—20 Hermes II 2 10 12 64 D.O.S. II 3 0 12 1 6—15 2e Klasse B. A.S.C. II 6 4 0 2 8 16—17 R.V.C. 3 2 0 1 4 8—9 O.K.B, 2 10 12 7—6 R.K.S. 3 1 0 2 2 14—11 Zandijk 4 1 0 3 2 11—13 Aan een bericht van den directeur van het Staatsboschbeheer en den in specteur, hoofd van den Piantenziekten- kundigen Dienst, ontleenen wij het vol gende: In den afgeloopen zomer heeft de ie penziekte in ons land weer talrijke slachtoffers gemaakt. Ruim 70.000 iepen zijn vanwege bo vengenoemde diensten van een merk- teeken in den stam {1 of 2 kruisen) voorzien en vervolgens door den Minis ter van Economische Zaken voor velling aangewezen. Vele der opgespoorde iepen waren reeds de^r de iepenspintkevers tot broedplaats uitgekozen. De schors zit dan vol met witte larven, welke alle in het volgende voorjaar kevers zullen zijn geworden, die de ziekte verspreiden. Op den 2en Juni 1927 heeft prof. dr. G. Heymans in de aula van Gronin- gens universiteit zijn afscheidscollege gegeven. Hij wierp toen een terugblik op zijn onderwijs in de wijsbegeerte en verklaarde daarvan, dat het voorname lijk door twee leidende denkbeelden werd gekenmerkt: de overtuiging van de bruikbaarheid en onmisbaarheid der empirische methode in de filosofische wetenschappen, en het geloof in de echtheid van het bewustzijn en van al le bewustzijnservaringen. Deze echtheid dient naar Heymans in zicht verstaan te worden als diepste we zenlijkheid, in dezen zin, dat pogingen om het bewustzijn tot een beweging van atomen of molekuleri, van stof of van kracht-„centra" te reduceeren, voor al tijd tot mislukking gedoemd zijn, en zul len blijven, evenzeer als nooit mogelijk zal blijken de evidentie onzer oordeelen terug te brengen tot de associatie van voorstellingen of van bewustzijnsaan- doeningen. Dat hier met stelligheid het oordeel van 't heden ook voor de toe komst geldig verklaard wordt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de gestelde on mogelijkheid niet berust op een moei lijkheid of een, wellicht later slechts schijnbaar te blijken, onoverwinnelijk heid van een opgave, maar op een logi sche onvereenigbaarheid of strijdigheid. Dergelijke boomen werden met 2 krui sen gemerkt en omdat ze zulk een groot gevaar opl^verjen voor de omgeving, moeten ze dadelijk, met het dikke tak- hout, na de velling worden ontschorst, terwijl de schors moet worden verbrand. Zoolang de schors nog aan deze iepen zit, is het vervoer verboden. De veiling moet vóór 1 April a.s. geschieden. Een nog grooter deel der gemerkte iepen is wèl zeer ernstig ziek, doch nog niet door kevers aangetast. Deze iepen kregen 1 kruis. Aangezien de kevers in het komende seizoen dergelijke iepen voor broedplaats uitzoeken, is het van het grootste belang, dit te verhinderen. Vandaar de Ministerieele bepaling, dat men deze iepen eveneens vóór 1 April met het dikke takhout, na de velling óf onder water moet bewaren óf moet ontschorsen of met timmermanscarbo- lineum bestrijken. Wanneer we daartoe de gelegenheid hebben is ongetwijfeld het 'najaar de meest geschikte tijd voor het planten van de meeste houtgewassen. Evenwel is het door verschillende omstandighe den vaak niet mogelijk om dan te plan ten. Ook Februari en Maart zijn, wan neer strenge vorst het ons niet ver hindert, geschikte maanden om te plan ten. Vooral met bladverliezende hout gewassen moeten we niet langer wach ten daar immers in April de jonge blaad jes al weer voor den dag komen. Groen- blijvende heesters en Coniferen, welke omdat ze met 'kluit verplant worden veel minder hebben te lijden, kunnen zelfs tot begin Mei met eenige zorg worden verplant. Wie nog het een en ander aan te planten of te verplanten heeft dient daar dus rekening mede te houden. Voor nieuw aan te leggen tui nen is het gewenscht nu een grondbe werking toe te passen. Eventueele nachtvorst zal haar weldadigen invloed nog kunnen doen gelden op de struc tuur van den grond. Vooral bij nieuw gebouwde huizen is een dergelijke grond bewerking hoogst noodzakelijk. Immers is door het werk en door de aangebrach te "bouwmaterialen de grond,vastgetrapt en samengeperst. Vooral met het oog op de behoefte der zwakgroeiende soorten is een goede structuur een eerste ver- eischte. En juist deze zwakkere groei ers onder de houtgewassen zijn bijzon der geschikt voor beplanting van onze tegenwoordige kleine stadstuinen,. Im mers zullen forstfh groeiende heester- soorten als grootbloemige Jasmijn, Bud- dleija, Vlier, veel Cornus- ViSumum- soorten e.a. hoe mooi ze overigens ook zijn, in deze tuinen te veel ruimte inne men. Daarom zijn veel soorten van: Be- reberis, Cotoneaster, Cytisus, Hibiscus, Hypericum, Malus, Potentilla en Conife ren het geliefde materiaal voor beplan ting van kleine tuinen. Maar om deze soorten met succes aan te planten moe ten we bijzondere aandacht wijden aan een goede grondbewerking. Waar de hoedanigheid van den grond te wenschen overlaat .zullen we ook overgaan tot grondverbetering. Te schrale, zanderige grond bemesten we met halverteerden stalmest waarvan we per 100 m2 1 tot 1J4 m3 gebruiken. Voor kluitplanten is het bovendien goed om door den grond een laag turfmolm vermengd met koe mest te verwerken. Dezelfde materialen zijn geschikt om de structuur van te stij ve gronden te verbeteren. Is de grond Men zal in de rekenkunde nimmer twee appels met drie turven kunnen ver menigvuldigen; zoo zal men in de filosofie, kenniskritisch gesproken, nimmer een bewustzijnsverschijnsel kunnen terugbrengen tot, en dus vele malen minder als den we zenlijken grond daarvan kunnen aanwij zen of vinden, een beweging of zekeren onderlingen stand van stofdeeltjes of krachtkernen of hoe men het, atomis tisch denkend, dan ook maar noemen wil. De wetenschappelijke fundeering en uitwerking van deze belangrijke grond stelling, zoo belangrijk, dat zij de gehee- le verdere structuur van ons filosofische were;dbeeld doordringt en beheerscht heeft Heymans voornamelijk neergelegd in zijn standaardwerk. „Einführung in die Metaphysik". Het betrekkelijk ge ringe debiet, dat voor 'n wetenschappe lijk filosofisch studiewerk van dezen aard verwacht kon worden, was oor zaak dat dit boek evenals zijn andere hoofdwerken (de „Gesetze und Elemen- te des wissenschaftlichen Denkens" en de „Einführung in die Ethik") bij Barth te Leipzig in het Duitsch verscheen. Voor de studenten in de wijsbegeerte, de theologen, artsen en anderen, die op wetenschappelijk terrein met de filoso fie in aanraking kwamen, of tegen haar op botsen, mocht dit geen bezwaar hee- ten: het boek was te krijgen voor en te lezen door, hem die van 't bestaan ervan vernam en de lezing mocht wenschen. Maar aan dezen toestand was toch één bezwaar verbonden: er zijn buiten deze betrekkelijk weinigen nog denkende zoekers en zoekende denkers te over, al te slecht dan zal een gedeelte moeten worden afgevoerd en vervangen door goeden tuingrond. Omstreeks 1870 vertrok 'n zekere Chr. Schaeffer van Bischheim (Elzas) naar Amerika om daar fortuin te maken. Z'n zaken gingen goed en hij werd rijk. Hij stierf in 1885 en liet twee kinderen na, 'n dochter en 'n zoon. Z'n zoon bleef ongetrouwd en stierf in 1914, Z'n doch ter, die dus alles erfde, trouwde mr. Ga- rett, die groote tabaksplantages bezat in Missouri. In Nov. 1930 stierf deze grond bezitter en liet z'n vrouw kinderloos, maar met bergen geld achter. Z'n vrouw stierf echter de maand daarop en het geld bleef liggen wachten op den recht- maligen erfgenaam. In Amerika, Frankrijk en Duitschland doken natuurlijk direct heele scharen Schaeffers op. De onderzoekingen leid den echter naar een schippersfamilie in den Elzas en het is den advocaten ge lukt om hun aanspraken wettig te staven. Deze maand nog zul len ze de 17 millioen dollars krij gen. Aan een journalist verklaarde een van de dochters van de plotseling rijk geworden familie "die op 't douane-kan toor werkt, dat ze gewoon op het bu reau zou blijven doorwerken. Zaterdag is te Nimschutz bij Bautzen een heel gezin om het leven gekomen. Het vierjarig dochtertje van het echt paar Malder was met haar slede op de Spree door het ijs gezakt. De moeder sprong het kind na, doch zonk zelf in de diepte weg. Daarna begaf ook de va der zich te water. Alle drie zijn verdron ken. Ter gelegenheid van een concours- nippique vond Zondag te Berlijn 'n rèu- nie plaats, waar ook Fransche ruiters aan deelnamen. Vice-kanselier Von Pa pen sprak de heeren toe. Wij hopen, zeide hij, dat gij goede in drukken van Berlijn en van Duitschland mede naar huis zult nemen. Misschien hebt gij U verwonderd over de belang stelling, welke het publiek aan den dag heeft gelegd voor de militaire schow- nummers van het tornooL Dat is echter niet de uitdrukking van een militairen geest, doch slechts de aanhankelijkheid van den Duitscher aan zijn soldaten en hun traditie, evenals Frankrijk trotsch is op zijn schitterend leger en het heroïs me van zijn zonen". (Typisch dat Von Papen zich als 't ware gedrongen voelde, een onschuldig verschijnsel goed te praten.) De Weensche politie heeft onder be schuldiging van fraude een vrouw gear resteerd, die vele jaren geleden als kind in korte rokken de aandacht van de we reld trok als vio.iste. Ze was de dochter van een bekende persoonlijkheid in Weensche kringen en gaf blijk van een vroeg ontwikkeld mu zikaal talent. Bij een concert te Berlijn trok ze de aandacht van Joachim, wiens leerling zij werd en zij werd door 'n En- gelsche familie als kind aangenomen. Zij had zelfs het genoegen voor koning Ed ward van Engeland te mogen spelen, öxo (Ingez. Med.) toen deze in Marienbad vertoefde. De koning bood haar een broche met het koninklijk monogram aan, In 1906 gaf zij haar muzikale carrière op en vertoefde eenige jaren in Schot land en reisde met haar moeder in het Oosten, Na den dood van haar moeder keerde zij-naar Weenen terug. Zij huw de met een advocaat, doch het huwelijk werd spoedig voor ontbonden verklaard, waarna zij ging samenwonen met een hoteleigenaar, die door haar vioolspel in verrukking was gebracht. Verscheidene malen kwam zij wegens frauduleuze ondernemingen in aanraking met de politie en nu wordt zij beschul digd van een ernstig geval van fraude gepleegd onder Engelschen naam. Reeds te voren had zij bij andere gelegenheden verschillende Engelsche namen aange nomen. R.-K. GEESTELIJKE VERMOORD. Bandieten hebben een roofmoord ge pleegd op den 52-jarigen roomsch-katho- ïieken geestelijke Carden, die alleen te Helmia woonde, op ongeveer 10 km. van Cairo. De bandieten sneden hem blijk baar na hevig verzet de keel door en plunderden vervolgens het huis. Drie personen zijn waarschijnlijk hierbij be trokken. Later zijn drie verdachten ge arresteerd. Bij een strijd tusschen politie en een viertal bandieten te Sapulpa in Okla homa werden tweei politiemannen en twee bandieten gedood, terwijl de beide andere bandieten gearresteerd werden; een van hen erpstig gewnnd. Toen de beide arrestanten in de ge vangenis waren afgeleverd, verzamelde zich een groote volksmenigte voor het gebouw, waarop de autoriteiten snel 'n afde(el:ng militairen zonden om een poging tot lynchen van de misdadigers te beletten. Een democratisch afgevaardigde heeft in het Congres een wetsontwerp inge diend, waarbij een inkomstenbelasting wordt ingevoerd tot steun van de werkloozen. Dit wetsontwerp 'wordt beschouwd als een eerste stap tot een wettelijke werkloosheidsverzekering iin de Vereenigde Staten. In de serie „Weten en Kunnen" verscheen bij de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Amsterdam: ^,Hc<è maak ik zelf mijn Gramofoonplaten", door J. W. Hiskes. Met 20 afbeeldingen, „Open brief aan Zijne Excellentie Dr. H. Colijn", door J. E. H. Libourel. Uitgave N.V Drukkerij en Uitgeverszaak „De Mercuur" te Hilversum, wier algemeene geestelijke structuur hen zeker in staat zou stellen, met vrucht en voordeel van Heymans' hoofdwerk kennis te nemen, zoo het slechts in een gangbare Nederlandsche uitgave te hun ner beschikking zou staan. Maar: nu het tot voor kort slechts bij een buitenland- schen uitgever in een vreemde taal ver schenen was, bleven zij er onkundig van, het zij dan, wijl zij de Duitsche taal niet voldoende machtig waren om een stu diewerk op een voorloopig wat uitzon derlijk immers meta-physisch ter rein door te worstelen, het zij, dat ze er aan voorbij gingen wijl niemand hen deze schoone bloem in buurmans tuin wees. Voor een werk, dat uitsluitend ten doel heeft examenkennis bij te brengen, dan wel een studeerboek, hetwelk zich slechts tot een relatief kleinen kring kan lichten, mag dit geen bezwaar heeten. Voor Heymans' boek, dat iederen den ker veel te zeggen heeft, juist over de eerste en diepste vragen, waarvoor te zijner tijd iedere mensch gesteld wordt, was het zonde en jammer, dat dit boek van een groot Nederlandsch filosoof niet in zijn eigen taal ter beschikking van het Nederlandsche volk stond. Men zal het daarom verstaan, dat wij de Nederlandsche vertaling van Hey mans' „Einführung", die onlangs bij de Wereldbibliotheek in Amsterdam ver schenen is, met vreugde begroeten als een belangrijke aanwinst der eigen filo sofische literatuur. De vertaling, door H. Tulner, geschiedde onder toezicht van prof. mr. dr. Leo Polak, een van Hey mans' scherpzinnigste leerlingen en 's meesters opvolger op dat gedeelte De tweede druk van „Beknopte gids bij de Omzetbelastingwet", samen gesteld door Dr. M, J. H. Smeets, Insp. D. B. Verschenen bij A. J. Veen's Uit gevers Mij. te Amsterdam. Bij de N.V. Uitgevers Mij. Gebr. Kluitman te Alkmaar, verscheen in de serie „Ons Genoegen", Bibliotheek voor jongens en meisjes: „Het goede spoor". Een padvindersverhaal door Jac. Berghuis Jr. Geïllustreerd door Pol Dom. Bij de uitgevers W. J. Thieme Cie. te Zutphen verscheen: „L'esprit framjais", Anthologie k l'usage des éco- les dei l'enseignement secondaire, par Robert Grémaux, professeur a Breda. Met inleidingen van Benjamin Valloton en Maréchal Lyautey. Met bijbehooren- de vocabulaire. Van 131 Jan. Bevallen. W. N. Cop- poolse, geb. Koster, d.; M. J. Jobse, geb. de Voogd, d.; E. Allaart, geb. Mal- jaars, d.; K, C. A. Groenenberg, geb. Ta- nis, z. Overleden: M. Gideonse vrouw van P. Coppoolse, 77 j. Van 131 Jan. Bevallen. M, Koning, geb. Visser, d. Van 28 Januari3 Februari, Getrouwd: J. van Nieuwenhuijze 23 j. en G. Verburg 23 j. Overleden: A. Veerhoek 72 j. weduw naar van L. van Dalen. Van 131 Jan. Gehuwd: W. Bom, jm. 22 j. te Ierseke en J. N. de Jonge, jd. 24 jaar. Bevallen: T. L, Bruijnzeel geb, Zoete- weij, d. Van 131 Jan. Bevallen: C. M. v. d. Velde, geb. Van Wel, d.; M, Klompe, geb. Vogelaar, d,; A. Lobbezoo, geb. Blaas, d.; M. J. Kramer, geb. Rooze, d. Overleden: A. Boot, wedn, van M, L. van Lieren, 80 j.; J. C. Berkeveld, man W. Schipper, 80 j. Van 27 Jan.3 Febr. Ondertrouwd: C. Rooze, 19 j. te Kats en W. Hage, 16 j.; D. J. de Regt, 24 j. te Wissenkerke en D. C. Versluis, 31 j.P. Schier wedn. 45 j. en A. van Sabben, 37 j, te Goes. Bevallen: L. Hollestellee, geb. Jobse, dochter. Overleden: A. Hollestelle, wedn. van T. Hoogerheide, 83 j. van den Groninger leerstoel, hetwelk er bij de splitsing, na Heymans' dood, voor de metaphysica en ethica overbleef (de psychologie ging nl. naar prof. dr. H. W. Brugmans). Prof, Polaks toezicht waar borgde ons een correcte vertaling, naar de letter en naar den geest, en dat is bij zulk een subtiele materie, waar een ietsje foute vertaling het geheele beeld zou kunnen verwringen, van groot be- Slechts twee opmerkingen zouden wij ons willen veroorloven. In de eerste plaats de titel: als Duitsch studieboek was er tegen „Einführung in die Meta physik" geen enkel bezwaar; daar de Nederlandsche vertaling zich echter zonder twijfel tot een veel breeder pu bliek wil wenden, zou een sprekender, den leek meer zeggende titel, onzes in ziens aanbevelenswaard geweest zijn; („Over den laatsten grond der dingen"; „Een wetenschappelijk wereldbeeld op grondslag der ervaring", of iets van dien aard). En in de tweede plaats werkt, voor wie Heymans' gedegen, Oud-Hollandsch wetenschappelijken betoogtrant kent, het klaarblijkelijk principieele gebruik van ,,'t" voor „het" beslist irriteerend en daardoor storend; het past, doordat het zoo gewild modern aandoet, niet in dezen stijl. Maar dat zijn tenslotte toch maar twee kleinigheden, die niets afdoen aan de groote waardeering die wij voor het bezit van deze vertaling koesteren. Men mag de W.B. dankbaar zijn, dat zij deze Nederlandsche uitgave van een groot Nederlandsch filosoof aangedurfd heeft. Damesport met inh., Murk, L. Delft B 21. Lipssleutel B. v. P. Portemonnaie, Raaijmaker, Domb. Schuitvlot Q 207. Padvindersport. met inh., Holthuizen, Dam N.Z. F 98. Damesparapluie, Post kantoor, alhier. Belastingmerk, De Ja ger, Langstr., Arnemuiden A 164. Arm bandhorloge, A. Geense, L. Viele K 200. Wollen mutsje, J. J. Doeleman, Rouaan- schekaai G 131. Kindermutsje, Zwigt- man, Spanj.straat E 77. Kinderhand schoen, Castel, Schuitvlotstr. Q 297. Zwarte port., Bogard, Segeersweg V 104. Mand met tang, Taal Markt C 2. Sleuteltje, Wed. Ton, Seisweg R 120. Kinderhandschoen, Mej. Smolders, L. Breestraat O 155. Kinderschoentje, C. Moens, Oud Arn. pad, T 151. Actetasch, Hamelink, Leliestraat S 149. Veiling- kist H. C. Wouters, Noordweg R 12 Ceintuur, J. v. Kaam, Dam N.Z. F 146. Belastingmerk, kop elec. lantaarn, M. de Vos, N. en St. Joosland, Roode Leeuw. Glacé Dameshandschoen, Steen, B. v. P. Riem, v. d. Mooren, Seisweg R 141. Schroevendraaier, L. Heijmans, Station straat P 273. Boodschaptasch, Dekker, Noordsingel S 176. Rijbewijs t. n. Huis- zoon, W. v. Loenhout, Teerpakh.straat P 18. Padvindersport., B. v. P. Alpine muts, F. Beks, Bagijnhofstr. E 197, Vul potlood, Seijbel, Hendrikstr. W 59. Port. met inh., Steenland Tramsingel E 16. Damesport. met inh-, J. Verburg, L. Vielesingel D 82. Wollen muts, C. Bassie, Segeerssingel V 66, Damesport. met inh., A. Carol, Heerenstraat H 130. Ceintuur, B. v. P. Portemonnaie, Raaij maker, Domb. Schuitvlot. Dameshand schoen, De Vries, Dam Z.Z. C 53, Elec. Drukkerij G, W. den Boer, M'burg,

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6