BEURS- EN WISSELKOERSEN. GOES. VLISSINGEN. WALGHEREN. BEURSTHERMOMETER van Dinsdag. PROMPT ZUI ■MBI AMSTERDAM, 6 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van beden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 lOl1/::—101%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 99Va—99%. Ned. 33 1000-4 99%—-99%. Certificaten-3 84%84Va. O. Indië 22 1000-6 97%—97%. O. Indië 32 1000-5 99—98. O. Indië 26 1000-4 96%—95V2. Denemarken Oblig. 1926-5 89%89. Duitschl. 100-7 59%—58%, Duitschl. 30 1000-5 55%—54-54%. Zwitserl. oblig. '24-5 99%100. Zwitserl. Staatssp. '27-4% 102%—101%. Amsteerdam 1933-5 100%100%, 's-Gravenhage 1929-4% 100% 101. Rotterdam 1926-1930-4% 94%94%. Utrecht, prov. 1929-4% 103 Berlijn 1925-6% 31%—30%. Zeeuws. Hyp. B-5 100100% Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. A Amsterd. Bank 117—116% C Rott. Bankver. 8080 A Twentsche Bank 81 A Pref. Gruyter Zn. A. 121% A Pref. Jrgens A 87 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 382375% A De Schelde N.B. 24%24 A Ver. Papf. v. Gelder 6363 C Am. Car Foundry 21%21%. C Am. Smelt Ref. 28%—27%. C Farbenind I.G. 80%78%. C U. States St. C. 37%—37%. C North Am. Cy. 13%14%. A Born. Sum. H.M. 120120%. A Linde Teves en Stokv 67%67%, A Ned. Wol Mij. 110%—111%. A Singkep Tin M. 901/291%. A J. C. Japan Ln. 2627. A Rotterd. Lloyd 4747%. A S. M. Nederland 50% A Amst. Thee C.M. 58%60. dacht gevestigd op het groote belang van een juiste en snelle alarmeering. Wanneer men uit onze aanteekenin- gen nagaat, dat er om 17 h 55 min nog geen vlam te zien was, en 17 h 59 min, dus slechts vier minuten later de vlammen aan alle kanten fel uit het dak sloegen, terwijl een vonkenregen zich k toen over de omgeving verspreidde, dan pas beseft men van hoe enorm belang het is, dat de brandweer ten snelste en juist ingelicht wordt, opdat zij snel en juist haar menschen kan oproepen en het juiste materieel zoo snel mogelijk naar den brand kan dirigeeren. Enkele minuten eerder of later water geven kan over het lot van heele panden be schikken Dat de groote spuit geweigerd heeft was een betreurenswaard ongeluk, waarmede wij ons overigens niet behoe ven te occupeeren; onze brandweerlei ding kan het onderzoek naar de oorza ken dezer storing en de middelen ter voorkoming ervan in de toekomst, met een gerust hart overgelaten worden. Het groote nut, ja de onmisbaarheid van den ladderwagen is bij deze op een zol derverdieping begonnen brand o.i. af doende bewezen. En tenslotte was het een genoegen te zien, hoe onze mate rieel goed geoutilleerde en deugdelijk voor haar werk gekleede brandweer op rustige en gedisciplineerde wijze haar taak verrichtte. 's Avonds om tien uur zijn twee brandwachts als nabewaking achterge laten; de spuiten waren toen al inge rukt. De blussching stond onder leiding van den onder-commandant der brandweer, den heer A. J. W. Matthijsen; op het terrein van den brand waren, met den burgemeester, onderscheidene gemeen telijke autoriteiten aanwezig. „HANDELSBELANG". Gisteravond heeft de ver. „Handels belang" in de Bovenzaal der Sociëteit „De Vergenoeging" een algemeene ver gadering gehouden onder voorzitter schap van den heer M. H. Boasson, we gens ongesteldheid van den heer L. A. Stofkoper. Daar is besloten den „Bouwmeester avond" te houden op Vrijdagavond 23 Februari a.s. in den Schouwburg al hier; hij zal toegankelijk worden gesteld voor leden met één introducé. Het rapport inzake den Bijenkorftrein is daarna behandeld. Daaruit blijkt o.m dat bij een aanvraag om een extra-trein te laten loopen, bijv. zooals dit is ge daan vlak voor St. Nicolaas van Vlis- singen naar Rotterdam, de Spoorwegdi rectie zonder tusschenkomst van den Minister van Waterstaat, bevoegd is zulk een trein in te leggen. De heer Boasson wijst op de vele pro testen die zoowel uit Middelburg als van vele andere plaatsen uit Noord-Bra bant en Zeeland gezonden zijn, en die hun uitwerking niet zullen missen. Hij maakt bekend dat de deputatie bestaande uit de heeren L. A. Stofkoper, voorzitter van Handelsbelang, J. P. A. Machgeels, voorzitter der zustervereeni- ging „De Hanze" afd. Middelburg, A. M. Simons, Goes, R. K. Handelsvereeni- ging „De Hanze" afd. Goes en J. M. Deurwaarder, Souburg, voorzitter van „Nemidso", aldaar op audiëntie bij den minister van Economische Zaken is ge weest. Al kon men niets definitiefs toe zeggen, de voorzitter meent toch dat verwacht mocht worden, dat dergelijke z.g. Bijenkorftreinen niet meer zullen worden ingelegd. Daarna werden eenige mededeelingen gedaan betreffende het ontwerp wet, van de regeling op uitverkoopen en op ruimingen in den detailhandel. In hoofd zaak is het de bedoeling met zulk een wet te voorkomen de vele excessen op het gebied van opruimingen. De Kamers van Koophandel worden volgens het Wetsontwerp bevoegd tot het verleenen van die vergunning. De Kamers zullen deze bevoegdheid over dragen aan een commissie van leden uit hun midden, teneinde den goeden gang van zaken te bevorderen. De practijk zal nog moeten uitwijzen in hoeverre deze wet nog aanvulling be hoeft zooals b.v. het houden van open bare verkoopen. Bij de rondvraag meende de heer W. Vermeulen critiek te moeten uitoefenen op de V.V.V., die, naar hij zeide, een gids uitgeeft welke in Amsterdam wordt gedrukt. Hij vond dat deze gids in Mid delburg gedrukt moest worden. De heer Leydesdorff als bestuurslid van V.V.V. zeide, dat hij het jammer vond, dat er door den heer Vermeulen crtitiek op de V.V.V. werd uitgeoefend, welke critiek niet verdiend is. V.V.V. doet zeer veel voor Middelburg en dit komt indirect ten goede voor alle winkeliers. Wat de uitgave zelve betreft: Het uitgeversbureau D. Y, Alta in Amster dam gaf ook den vorigen gids uit. Deze gids wordt door V.V.V. en Alta samen uitgegeven. Men kan wel zien, dat V.V. V. er werkelijk veel belang bij heeft dat in deze gids veel advertenties geplaatst worden. In den te drukken gids voor hier staat een voorwoord, geschreven door onzen Burgemeester en door den voorzitter en secretaris van V.V.V. terwijl het re dactioneele gedeelte door niemand min der dan de bekende dr. P. H. Ritter wordt verzorgd. Dat V.V.V. in Middelburg al het drukwerk liet maken, toonde spreker aan met te zeggen, dat alleen in 1932 voor ongeveer duizend gulden in Mid delburg aan drukloon werd betaald. De heer A. C. W. Edelman, surnume rair,„ adjunct-inspecteur der belastingen te Vlissingen hield daarop een lezing over: De Omzetbelasting in Practijk. Op deze zeer begrijpelijke lezing komen we in een volgend nummer terug. Lezing Z. T. I. Zaterdagmiddag werd in het Grand' Theatre een lezing met lichtbeelden ge houden door den heer ing. J. G. S. de Haan, van de Kromhoutmotorenfabriek te Amsterdam, over auto-dieselmotoren Spreker begon met te wijzen op de groote overeenkomst met den benzine motor. Alleen de carburator is vervan gen door de brandstofpompen en de bou gies door de verstuivers. De werkings wijze van de dieselmotor werd in het kort besproken en daarbij werd gewezen op de verschilpunten met den benzine motor en de voordeelen van den diesel De voornaamste hiervan zijn wel: het hoogere rendement en de goedkoopere brandstof. De ontwikkeling der diesel motoren werd op overzichtelijke wijze uiteengezet. Uitvoerig werd daarna de constructie van de door de Kromhout-motorenia fabriek vervaardigde motoren nagegaan Deze maakt motoren met 3, 4, 5, en 6 cilinders, waarvan boring en slag even groot zijn, zoodal alle onderdeelen voor de verschillende types uitwisselbaar zijn. De krukas heeft steeds een lage méér, dan het aantal cilinders bedraagt dat is noodig vanwege de hooge druk ken Het aanslaan is onder alle omstam digheden met de hand mogelijk. De eeni ge regeling bestaat in de snelheidsrege ling, die verkregen wordt door de span ning van de veer van de regulateur door middel van een pedaal te veranderen Met verschillende lantaarnplaatjes were deze interessante lezing toegelicht, die door de leerlingen van het Z. T. I. en vele andere aanwezigen met groote be langstelling werd gevolgd. Hierna were de Kromhout-film vertoond, die de ver vaardiging en toepassing liet zien van een scheepsmotor. De secretaris van het Zeeuwsch Tech nisch Instituut dankte na afloop de aan wezigen voor de getoonde aandacht en vooral den heer De Haan voor zijn leer zame voordracht. Houth. Alberts 3636%. Baltimore Ohio 21%21%. Southern Rlw. 22%22. Union Pac, Rr. 83%82%. Int. Nickel Cy 14%15%, Koloniale Bnk. 5455 N.I, Hbk. 1000 54—54 Ned. H. M. 1000 47%—48% Alg. Kunstz. U. 32%—32%-34 v. Berkels Pat. 21%—21% Calvé-Delft 5960 C. Suiker Mpij. 2323 Ned. Ford A.M. 174—171%-72% Philips Gem. B. afg. 259%—255%-57 Uniler 84%—82%-84 Anaconda Cop. 11%11%-% Bethlehem St. 3030%-% Kennec Copper 14%14% Un. States Leather 7%7% A.N.I.E.M.—N.B. 203—200 Kon Petr Mpij, 181 181 %-80%. Contin. Oil Cy 12%—12%-%. Shell Union O.C. 7%7%. Tide Water Ass. Oil 7 7% -7%. cende tooneelstuk van Heyermans. Dit zal het eerste optreden van mevr. Je Boer in ons land zijn na haar suc cesvol tournée door Vlaanderen. Zoo als men zich herinneren zal, was bij de opvoering van „Levensavond" de „Prins van Oranje" uitverkocht. We twijfelen niet of ook ditmaal zullen alle liefheb bers van goede kunst onze groote too- neelspeelster in een stuk van een onzer grootste tooneelschrijvers willen zien! A K.N. Stoomb. Mij, 9%9%, A Ned. Scheepv. U. 49%49%-%, A H.A. Amsterdam 194%191-92%, A Java Cult. Mij. 103%—103%. A N.I. Suiker D. 81%—79%. A Deli Batavia 130%130%. C Deli Mij. 1000 125-123-24%. A Senembah 149149-151. C Chicago Milw. 5%5%-5%. A Amst. Rubb, C. 105%—104%-105%. A Deli-Bat. Rubb. 44%44%. A Hessa Rubber 35%35%. A Serbadjadi S.R. 31%31%. Prolongatie 11, WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 5 Febr. 6 Febr. 7.77 58 95 9.79 34.75 48.24 34.70 1.57 7,66% 58.85 9,79 34.74 48.22% 34.25 1.54% Schepen Suiker - Amerika Philips - Tabak De Algemeene Vergadering van de Vereen'iging het Schoolmuseum te Middelburg zal dit jaar gehouden wor den in Goes op Zaterdag 26 Mei. Op de middagvergadering zal als spreer optreden de heer K. Brants, hoofdin specteur van 't Lager Onderwijs te 's- Gravenhage, die zooals gemeld tegen 1 Mei eervol ontslag als zoodanig heeft aangevraagd. Mevr. Esther de Boer-Van Rijk. Naar een advertentie in één onzer vorige nummers meldde komt mevr. de Boer-Van Rijk te Goes nogmaals een voorstelling geven in de „Prins van Oranje", Maandagavond zal zij daar de hoofdrol spelen in „De Meid", het be- Rectificatie, Het bericht van gisteren in ons blad over een geopend groepshuis van de N. S. B. berust op een vergissing van on zen berichtgever. Niet de N.S.B., maar de N.S.N.A.P. ïeeft in het pand Stationsweg 37 een gouw-centrale voor Zeieland gevestigd. Directeur N.V. Haven van Vlissingen. Ten Raadhuizte te Vlisiignen is he denmiddag in een vergadering van den iaad van Commissarissen van de N.V. faven van Vlissingen tot directeur de zer vennootschap benoemd de heer M. C. van Hall, vertegenwoordiger van de Con. Ned. Stoomboot Maatschappij ln Columbia, thans met verlof hier te ande. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen is in de afge- loopen week vehminderd met 76 en be draagt thans 1064, waarvan 139 in de werkverschaffing zijn te werk gesteld, AAGTEKERKE. Onder leiding van ds. J. G. Panhuise werd alhier een Her vormde Jongens-Club opgericht onder den naam „Excelsior" met aanvankelijk 16 leden. ARNEMUIDEN. Door de plaatselijke afdeeling van de stichting „Vrederust' was ds. J. S. Hartjes, Hervormd predi kant te Vlissingen, Zondagavond uitge- noodigd een rede te houden in de Ge reformeerde Kerk alhier. Na een inleiding van den plaatselijken correspondent, den heer J. J. C. van de Graaff, sprak ds. Hartjes over het schriftgedeelte Johannes 11 vers 33 tot 38. Spreker liet uitkomen de mensche lijke ellende en de geestelijke krank heid, ter verzachting waarvan boven genoemde stichting in het leven werd geroepen. De Christelijke barmhartigheid doet alles om het lijden dragelijk te maken Spr. wekte de aanwezigen op, om te genover deze zaak niet onverschillig te staan, MELISKERKE. Men schrijft ons: Op een ouderavond der „Boaz-school" heeft het hoofd dier school de heer H. Jansen eenige mededeelingen omtrent het leer' lingental gedaan. De eerste inschrijving gaf een 55-tal leerlingen, toen 1 Augus tus 1932 de school geopend werd was dit aantal 70 en na 5 maanden was het gestegen tot 88 leerlingen; momentee zijn er 94, terwijl ouders van een 10-tal kinderen toezegden met 1 Maart a.s. Eun kinderen te zenden. Na de in- en afschrijving met 1 Mei a.s. zullen er ver moedelijk 113 ingeschreven staan. Die uitbreiding bracht mede den uitbouw met een derde leslokaal. Zaterdag a.s. zal de aanbesteding van dit derde les lokaal, dat evenals het staande gebouw geheel voor eigen rekening is gezet, plaats hebben. RAAD VAN SEROOSKERKE. Een vermoedelijk overschot op de rekening voor 1933 De ijsvereeniging krijgt een terrein voor ijsbaan. SEROOSKERKE (W.) Maandagmid dag vergaderde de Raad dezer gemeen te voltallig onder voorzitterschap van burgemeester Dregmans. Aangezien het de eerste vergadering in 1934 is spreekt de v o o r z. een geluk- wensch uit, hopende dat ieder lid met zijn gezin een gezegend jaar mag wor den toebedeeld. Voor wat de gemeente betreft is het jaar 1933 een niet al te ongunstig jaar geweest. Niettegenstaan de een aanzienlijk bedrag aan buitenge wone uitgaven en verlaging der belas tingen, zal de rekening 1933 vermoede lijk nog met een overschot kunnen slui ten. Het hoogst aantal werkloozen be droeg 46 (thans 42). De hr. A. Melis beantwoordt deze toespraak en hoopt, dat ook 1934 voor den voorz. en zijn echtgenoote een ge zegend jaar mag zijn. Bij de ingekomen stukken is de goed keuring van Ged. Staten van de be grooting 1934. Verder een schrijven van den Vleeschkeuringsdienst „Kring Oost- kapelle", met de mededeeling, dat 12% pCt. korting zal worden toegepast op de salarissen van keurmeesters en hulp keurmeester,. De heer H o e g e n meent, dat de kos ten van het gebruik der auto door den hulp-keurmeester zouden kunnen ver vallen door een en ander per rijwiel af te doen. Uit een toelichting van den voorz. en weth. Goedbloed blijkt, dat de kosten voor het gebruik van de auto niet in dien zin verhoogend wer ken, dat voor dezen kring de keurloo- nen hooger zouden zijn dan in andere kringen. Afschaffing van de auto zou voor dezen uitgebreiden kring haast on overkomelijke moeilijkheden voor den landbouwer opleveren. Het schrijven wordt daarop voor ken nisgeving aangenomen. Van den Minister van Sociale Zaken is bericht ingekomen, dat de steunrege ling tot 26 Mei a.s. kan worden besten digd. Alle herbenoemde leden der Commis sie tot Wering van Schoolverzuim heb ben bericht deze benoeming te aanvaar den. Op een verzoek om voorschot op de gemeentelijke vergoeding tot een be drag van 1200 ten behoeve van de school der Vereen, voor Geref. Lager Onderwijs wordt gunstig beschikt. Aan de school van de vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs wordt een voorschot verleend van 480. Een voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen voor 1934 van een be drag van 60,90 aan het crisis-comité B voor extra hulp aan werkloozen wordt z. h. st. aangenomen. Eveneens een voorstel van B. en W, om in principe te besluiten, behoudens goedkeuring van hoogere autoriteiten, om aan de Ijsvereeniging „Nooit Ge dacht" alhier te verkoopen de percee- len E no. 749 en E no. 752, o.m. onder deze voorwaarden, dat de Ijsvereeni ging rechtspersoonlijkheid verkrijgt; dat een diepte van 25 meter, van het meest Zuidelijk gelegen perceel over de volle breedte indien noodzakelijk, ten allen tijde, door het gemeentebestuur kan worden genaas tegen den huidigen koopprijs per m£ en het gemeentebe stuur voorrang heeft tot aankoop van beide perceelen tegen den eveneens hui digen koopprijs, indien de Ijsvereeni ging later tot verkoop zou moeten of willen overgaan. De voorz, deelt nog mede, dat B. en W. de aldaar bestaande puinplaats niet meer noodig achten; alsmede, dat de enkele kadavers der noodslachting op een andere plaats kunnen worden begraven. De heer H o e g e n zegt, dat het hem buitengewoon genoegen doet, dat B. en W. een gunstig prae-advies op het door de Ijsvereeniging ingediend verzoek, hebben uitgebracht. De heer P. Melis vraagt, of het toch niet gewenscht zou zijn de genoem de 25 meter diepte, definitief in eigen dom te behouden. De Voorz. en de heer H o e g en zijn van meening dat dit thans niet noodig is. De rondvraag levert niets op. Aku KonfnkL Markt Unilever Rubber (Wettig gedeponeerd werkend bij trage Ont lasting, maar zonder schade voor den Verkrijgbaar bij apo thekeren drogistep (Ingez. Med.J „HEBT UW NAASTEN LIEF, AjLS U ZELVEN." Het eerste lustrum herdacht. WESTKAPELLE. Maandagavond hield de dijkwerkers vereeniging „Hebt Uw naasten lief, als U zelven" in het Evangelisatielokaal alhier onder leiding van den heer P- Westerbeke, haar vijf de jaarvergadering, die zeer druk be zocht was. Een 170-tal leden was te genwoordig. De Voorz. opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de tal den heer ds. Reus, eere-voorzitter der vereeniging. Van den burgemeester was een schrij ven ingekomen, dat hij tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn. De burgemees ter wenschte de vereeniging van harte geluk met de viering van haar eerste lustrum. lm zijn openingsrede memo reerde de Vozrz. in het kort het ont staan der Vereeniging en wat zij tot dusver heeft volbracht. Spr. deelde ook mede, dat het bestuur in het begin van dit jaar een conferentie met het Polderbestuur van Walcheren heeft ge had in verband met een loonsverlaging Aangezegd was een loonsverlagng van 10 cent per dag met ingang van 1 Mei a.s. Bij die bespreking meende de Voorzitter te moeten opmerken, dat de bezuiniging voor den Polder zeker niet veel te beteekenen had, gezien de wei nige werkzaamheden, die aan den dijk verricht werden, zoodat deze loonsver laging den dijkwerker nog te meer treft. Verkregen werd de toezegging, dat dan ook geen ziektegeld van het loon afge trokken zou worden, zoodat de loons verlaging 7 cent per dag zou worden. Een paar leden uitten hun ontevre denheid over deze verlaging, waarbij zij opmerkten, dat 2 jaar gelede* ook al 10 pCt. van hun loon afgetrokken was. Dit werd toen gebracht van 3 op 2.70 per dag, terwijl zij vreesden, dat misschien het volgend jaar weer ge- cort zal worden. Zij waren van meening dat de loonsverlaging niet aanvaard ron worden. Na breedvoerige bespreking werd evenwel met groote meerderheid van stemmen besloten aan het polderbestuur 0 te berichten, dat de loonsverlaging werd aanvaard. In het jaarverslag memoreerde de se cretaris dat er in het afgeloopen jaar voor den dijkwerker zeer weinig werk geweest is De vereeniging bestaat thans uit 270 leden met nog enkele begunsti gers. Uit het financieel verslag, door den penningmeester uitgebracht, bleek, dat de inkomsten in 1933 bedroegen met 'l goed slot van het vorige jaar, 43,15 en de uitgaven 19,37. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. Westerbeke en M. Heljt. Daarop deelde de voorz. mede, dat een oude dijkwerker zijn plaats beschik baar gesteld had voor een jongere kracht. Gekozen werd de heer W. Wester beke Hz. Van deze verkiezing zal de goedkeuring gevraagd worden aan den opzichter en den uitvoerder der werken. Daarop deelde de voorz. mede, dat den vorigen zomer het geval zich heeft voorgedaan, dat een dijkwerker voor 'n zieken collega diens beurten had waar genomen, evenwel het dagloon werd dezen door hem uitbetaald. Alhoewel de voorz. en ook de vergadering dat prach tig vond, was er in strijd gehandeld met de statuten der vereeniging, welke voor schrijven, dat een zieke, hersteld zijnde, later zijn beurten mag inhalen. Na am pele bespreking werd besloten, dat een regeling als bovengenoemd, toegestaan zal worden in het vervolg onder beding, dat na twee maanden het verdiende loon het bestuur ter hand gesteld zal worden, dat dit dan weer aan den rechthebben de zal uitbetalen. Bovendien zal ook 'n doktersverklaring geëischt worde*. Daarop werd ds. Reus de gelegenheid ken staan In vroeg dorp heen zee W^ spr. In dat aantcj mede accc He| op over de de z| ware voor trokl Vc kan lijke I dat D<j danl med' Bil waai den De ze t kan ovei den tot denj kwa een l indi' lenv ver j] ven heel D, ring mid, 297 bij ChJ vaii Hel H. L. de uit] tra spa eei ge kg st: del Ni de H de rijke aanwezigen, in het bijzonder ook 1 gegeven een opwekkend woord te «£re- ■■i eJm

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2