R-A-I i HONIG'5 BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEED? BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 5 FEBRUARI 1934. No. 30. i VAN DANTE, BALZAC, HEINE EN BIERVLIET» N.V. GLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL 'S-GRAVENHAGE A AMSTERDAM MIDDELBURG. WALGHEREN. koopen prima snt per 202, zakke- Wand- 15 ct., fcrd het prschot, lidd. Drie voor berij J, Telef. Daan den tabak net u van iMidd. igerij, Kentering in Spanje. Stre ven naar eenheid ter verwe zenlijking van nationale doel einden. De politieke koers in Spanje is de laaste maanden onmiskenbaar naar het gematigde omgebogen. Dr.e jaar lang heeft de republiek er nu bestaan en drie jaar lang heeft men getracht er n soort van socialistisch gemeenebest te stich ten. Vijf kabinetten versleten daar hun krachten op. Maar het resultaat was veelal lichtelijk anarchistisch. En nu schijnt het Spaansche volk genoeg van het experimenteeren te hebben. De in November j.l. gehouden verkiezingen voor het parlement brachten de recht- sche partijen reeds aanzienlijke winsten. Sinds blijkt de wind voor deze groepen nog gunstiger te zijn gaan waaien. Het republikeinsche bewind schijnt vooral een ongelukkige hand gehad te hebben in haar politiek tegen de roomsch-katholieke kerk. Het heeft daarbij een groot deel van het Spaan sche volk pijnlijk getroffen. Het was voor de roomsch-katholieken zeker aanvaardbaar geweest als er een een voudige scheiding van Staat en Kerk was gekomen, maar de nieuwe grond wet bevatte principieel vijandige bepa lingen tegen de katholieke kerk, en de uitdrijving van de Jezuïeten, het verbod van het onderwijs door geestelijken en de verbeurdverklaring van bezittingen griefde velen tot diep in hun hart. Dit bracht vele katholieken, die bereid wa ren geweest zonder ernstig voorbehoud de republiek te erkennen, tot tegen actie. Men mag dat niet onderschatten, vooral niet nu het bewind als overal elders in de wereld te kampen had met een oeconomische depressie, die het aanvankelijk enthousiasme heel spoedig bluschte. De kwijnende welvaart, die Spanje drukte bij het uitroepen van de republiek en die tot haar totstandko ming bijdroeg, is na 1931 nog aanmer kelijk verergerd. Handel, nijverheid en landbouw leden bovendien door geïm proviseerde socialistische „geneesmid delen" ernstig en de met zooveel opti misme verwachte maatregelen van de regeering hebben vrijwel alle betrokke nen teleurgesteld. De oude staatsman, de graaf van Romanones schreef reeds bij het tot stand komen der republiek, dat geen enkel bewind zeker van het volk kan zijn, als het dat volk slecht gaat en het daardoor het geloof in de beginselen en de maatregelen der regee ring verliest. De monarchie had dat er varen, wellicht zou ook de republiek geen andere ervaring opdoen. Deze woorden schijnen thans maar al te zeer door de feiten achterhaald te zullen worden. Het kan verkeeren drie jaar geleden bracht „de stem van het en thousiaste volk" de republiek. Thans is dat enthousiasme vrijwel geheel ver dwenen. De stemming keert in alle lagen van de Spaansche samenleving, niet het min ste bij de academische jeugd. De inge nomenheid met het socialiseerend par lement is daar geluwd, de liefde voor de traditie en de oude beginselen van Spanje komt weer op, met het streven naar eenheid ter verwezenlijking van nationale doeleinden en het opnieuw verwerven van vergeten of verworpen geestelijk bezit, dat tot grondslag moet worden van een gemeenschap van allen en niet voor een sectarische groep. Het nationale streven komt ook weer in Spanje op, en oit is de ergste tegenkan- ter van een republiek, die gebaseerd is op voornamelijk marxistische beginse- door J. P. van der Leeuw te Cadzand. 5)- (Slot) En van de puffabriek na een heerlijk kopje koffie bij bevriende Bressiaansche visschers, kwam ik langs een prachtigen binnenweg in Sasput. Met het vriendelijke stoomtrammetje, „gezellig huiselijk als een boeren-in- terieur stoomde ik, hast plechtig, de kleine dorpsstraat van Biervliet binnen. Mi)n hart klopt een beetje, van ver wachting zeker. Ja ik was gespannen op iets heel moois. En ik kwam langs een hoogen molen die, prachtig, boven op een groenen heuvel stond. Zeker komen er niet veel reizigers in Biervliet. De vriendelijke molenaar kwam op me af en liet me heel dat prachtige, wonderlijke mechanisme zien en vertelde me, trachtte me de over brenging van de bewegingen uit te leg gen. ïk probeerde te volgen, even voel de ik me weer den schooljongen naast den goedhartigen leeraar in werktuig kunde, en natuukunde, die, met onuit puttelijk geduld mijn steeds weg vluch tende aandacht leidde naar wat ik toch weten moest voor 't „ejnd-examen." Van dat alles weet ik nu haast niets meer, zoo weinig, even weinig „als sommige menschen van kunst" zei ik vroeger wel eens. len, welke de academische jeugd niet meer zal aanvaarden, omdat zij ze ver ouderd en voor het land schadelijk acht. De actie der rechtsche partijen strekt zich steeds verder uit, en al ontwikkelt men zijn werkzaamheid binnen de er kenning van de republiek, zoo wordt deze toch langzaamaan richting gebracht. in een andere DE FRAUDULEUZE INVOER VAN BACON IN BELGIë. Een schandelijke zaak. Wij hebben de vorige week melding gemaakt van een onthulling in de „Bre dasche Courant" betreffende den frau- duleuzen invoer van varkensvleesch, de z.g. bacon, in België. Thans meldt het „dagblad van Noord-Brabant" daarom trent nog een heele reeks bijzonderhe den. Uit een en ander blijkt, dat er den laatsten tijd op ontstellende wijze is ge knoeid met de vergunningsbriefjes, de z.g. consenten, welke de crisisvarkens- centrale aan exporteurs verstrekt voor den uitvoer van varkensvleesch naar België. Doordat de smokkelhandel kans gezien heeft deze consenten op onwet tige wijze afgestempeld te krijgen, was 't mogelijk op e.ke kilo frauduleus over de grens gebracht varkensvleesch plm. 25 cent extra te verdienen. Tienduizen den kilo's zouden op die wijze België binnen gesmokkeld zijn. De zaak kwam korten tijd geleden aan het licht, toen Belgische gendarmen er in slaagden, een gepantserde auto aan te houden te Zandhoven bij Hoog straten. De wagen was door Belgische kommiezen gesignaleerd, de grenspos ten werden gewaarschuwd, men kon nog op het nippertje blokken hout van een wagenmakerserf op den weg slee pen, en toen de bestuurder van den pantserwagen en een medehelper, die naast hem zat, op een afstand de ver sperring zagen, lieten zij den wagen in den steek en vluchten weg. In den wa gen bevond zich ruim 3500 kg bacon, af gestempeld met het driehoekige offici- eele Nederlandsche roode stempel. De helper, die niet zoo spoedig kon ontvluchten als de bestuurder, werd nog door een gendarm bij den kraag van zijn jas gegrepen. Door deze snel uit te schieten kon hij een goed heenkomen zoeken, waarbij hij evenwel nog een schot in een vinger kreeg. De gendarmen hebben aan de hand van het stempel een onderzoek geopend, om te kunnen achterhalen van wie dit frauduleuze vleesch afkomstig is. En zoo is deze aanhouding oorzaak geworden, dat ook in Nederland thans een diep gaand onderzoek naar een en ander is ingesteld. Daarbij wordt verteld, dat dit vleesch geladen is voor rekening van een firma te Boxtel, doch opgeladen is bij een firma te Oss. Tevens verluidt, dat ook herhaaldelijk vleesch voor frau- duleuzen invoer in België is opgeladen op adressen in Boxtel, Weert en Rot terdam. Verder zijn namen genoemd van lastgevers elders in het land en van verschillende smokkelaars in Westbra bant en Zeeuwsch-Vlaande- ren. Hoe de vork precies aan de steel zit, moet nog blijken. Gefluisterd wordt echter reeds, dat er heel wat „groote bazen" bij deze onverkwikkelijke zaak betrokken zijn. Moge aan hun schande- stand (Ingez. Med.) ■fijmhiw»'»» --SB lijke praktijken spoedig een einde ko men. De crisismaatregelen zijn toch eigenlijk niet in 't leven geroepen, om duistere individuen aan een zekere „crisis winst" te helpen. SMOKKELARIJ VAN REVOLVERS. Vragen van den heer Albarda, Het Tweede Kamerlid Albarda heeft tot den minister van justitie de volgende schriftelijke vragen gericht: 1 Heeft de minister kennis genomen van de mededeeling in de pers, volgens welke op of omstreeks 24 Jan. een ge pantserde auto met een partij van 3000 Belgische revolvers bij Reusel het land is binnengekomen en de Nederlandsche douane tevergeefs heeft getracht die au to te achtervolgen? 2. Heeft de minister ook vernomen, rat, ter verzending uit Breda of Tilburg, groote partijen Belgische revolvers te koop worden aangeboden? 3. Wil de minister onderzoeken, wat er van deze berichten waar is, en de uitkomsten van dat onderzoek mededee- len en wil de minister dan tevens mede- deelen, voorzoover hem dit bekend zal zijn geworden, voor wie die ingevoerde wapens bestemd zijn of aan wie zij ver kocht werden? 4. Wil de minister overwegen of er geen aanleiding bestaat tot het nemen van bijzondere maatregelen tegen den verboden invoer en den sluikhandel in wapens en of het geen aanbeveling ver dient opnieuw de aandacht van de Bel gische regeering op den clandestienen invoer van wapens uit België in Neder land te vestigen? TEGEN DE PARTICULIERE WAPEN-INDUSTRIE. Zaterdag is te Zaltbommel een bui tengewone ledenvergadering gehouden van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede". Een resolutie werd aangeno- nomen, waarin de vergadering den wensch uitsprak, dat allen, die daartoe kunnen bijdragen, krachtig zullen stre ven naar een internationaal verbod van de particuliere wapenindustrie en wa penhandel, Ten aanzien van de Neder landsche wetgeving op het vervaardi gen enz. van wapenen en munitie oor deelde men het wenschelijk, dat het nu reeds aan particulieren verboden zal zijn zonder vergunning der regeering oor logsmateriaal in den ruimsten zin des woords te fabriceeren. FAILLISSEMENTEN IN 1933. De stijging tot stilstand gekomen. Volgens een publicatie van het cen traal Bureau voor de Statistiek zijn in 1933 in Nederland 4583 faillissementen uitgesproken tegen 4582 in 1932 en 3404 in 1931. Vertoonde 1932 dus ten opzich te van 1931 'n stijging van maar eventjes 33 pet., in 1933 is deze gelukkig tot stilstand gekomen. Dit verschijnsel is nog verheugender, indien men in oogen- schouw neemt, dat de eerste zeven maanden van 1933 nog 65 faillissemen ten meer opleverden dan de over eenkomstige maanden van 1932. Daar na is een daling ingetreden; de laatste vijf maanden van 1933 gaven 64 geval len minder dan de overeenkomstige van 1932. WATERLEIDING MIJ. „ZEEUWSCH VLAANDEREN". De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 13 Februari a.s. Gp de agenda staat o.m. het wetsontwerp tot beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten behoeve van de N.V. Waterleiding Maatschap pij „Zeeuwsch Vlaanderen", gevestigd te Terneuzen. GEWETENSGELD. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastin gen te Heinkenszand 230.60, on der de letters N.N.; 72.90 onder de letters N.N.; 18 onder de letters N. N.; 16.84 onder de letters N. N., en te Kortgene 14,78. Voorts wegens het niet doen van aan gifte van den voorraad suiker voor de crisisheffing, bij den ontvanger der in voerrechten en accijnzen te V 1 i s s i n- gen 31.50. Het Comité tot verstrekking van kleeren aan kinderen beneden den leerplichtigen leeftijd alhier heeft Za terdag j.l. aan 133 kinderen uit 78 ge zinnen kleedingstukken kunnen uitdea len. Het Comité wil gaarne in deze (Ingez. Med.) Ik keek liever door de kleine luiken, naar 't stralende land, ik had het kerkje al gezien. en ik snoof den lekkeren geur van 't gemalen graan- Wonderlijk viel het licht over de grijs bestoven oude balken. De goede molenaar lei alles zoo prachtig uit, ik luisterde.... natuurlijk: beleefd maarik moest toch geen eind-exa men meer doen En toen zag ik snijwerk; er is, in veel molens, snijwerk van binnen. Als de molenaars vroeger op den wind wach ten, kortten ze den tijd met al dat hout werk keurig te besnijden, met passes- ornamenten veelal, naïve 'cirkelversie ringen waarin, toch, de rust en de har monie van die achttiende en vroeg-ne- gentiende eeuwsche dorpsmolenaars te lezen is. Het is „kunst" zooals oude kanten „kunst" zijn en de oude besne den messen van de Zeeuwsche boeren, en de antieke broeksknoopen van Axel, Walcheren en Zuid Beveland. En daar zag ik in dit snijwerk.de ha ring, de „Bülcking" zou Heine zeggen, die niet heelemaal op de hoogte was..: de haring van Willam Beukelszoon, als °P een heidensch altaartje, tusschen twee potten bloemen in het hout ge sneden. Daar stonden „1810" en de voorletters van den vroegeren mole naar, die geloof ik precies heette als die van nu. Vijf kwarteeuwen molenari- aat! Als ik heel rethorisch wou zijn en 't u eens flink wou doen lachen zou ik met drie ui troepteekens zeggen: steeds leeft die haring van Willem Beukelszoon nog in de harten der Biervlietenaren. Toen ging ik Biervliet nog eens rond. Het kerkje, daar heb ik U al van ver teld, het kerkje staat op 't hoogste punt van een klein hellend straatje. Links staan, voor een rustig huis enkele goe dige trouwe linden. Van de linde heeft Heine iets heel liefs gezegd, die is de Duitsche dichterboom „want elk blad is een hart". En daarom geloof ik toch dat Goethe ongelijk had. Even voorbij die kerk staat het Stad huisje, en ik zou den zetter willen vra gen die regel extra dik te drukken: HET BEDREIGDE STADHUISJE VAN BIERVLIET. Het is een klein gebouwtje. Op zich zelf onaanzienlijk, niet zeer beduidend. Er boven op staat een klein houten torentje met een vredige bel en boven op dat torentje! de haring, de eerbied waardige haring van Willem Beukels zoon en die heeft daar den haan vervan gen. Die haring heeft daar zijn stand beeld, hoog in de lucht en is daar ver eeuwigd, als Willem Beukelszoon ver eeuwigd is in die schoon gekleurde vensters „Vereeuwigd",zoo dacht ik! Een vriendelijke, en ook wel wat nieuwsgierige (maar dat mag ik wel) vrouw kwam naast me staan. Ge zult er niet lang meer naar kun nen kijken. Ze gaan 't afbreken. Met een ruwen schok schrok ik wak ker uit mijn droomerijen. Want dat straatje was zoo mooi, dat eenvoudige geveltje, de kerk die zoo harmonisch dit fraaie straatje afsloot, de glorie van Biervliet! Zou nu djit land van Van Dale, het land van Vandalen worden? Lezers! Lezers! nu moet ge allemaal naar Biervliet toe komen en dien blinddoek losknoopen van de oogen van den „schout en de schepenen". (Ik wil voor niets ter wereld persoonlijk worden en gebruik den titel van den „verleden tijd".) Dan komt er „vreemdelingenverkeer" in Biervliet, Er is plaats genoeg- Er zijn als ik me niet sterk vergis, acht en twintig ver gunningen in Biervliet! Misschien heeft men zich dit verplcht geacht aan dien bier vlietenden naam? En ge moet daar koeken koopen en bier of 'n kogelfleschje als ge geheel onthouder zijt, en dan moet ge zeggen dat ge voordat stadhuisje komt, enkel voor dat stadhuisje met die oude be roemde kerk daarachter, die, alleen heelemaal niet mooi meer zal zijn. Want dan is alles totaal verminkt, evenmin nog mooi als een beeldschoon wees meisje dat men midden door heeft ge zaagd, zooals de fraaie ballade luidt. In ernst! Het is triest dat we nu zoo weinig liefde moeten ontdekken in West Zeeuw'sch Vlaanderen voor wat schoon en oud is. We moeten ons niet zakelijk aan oude dingen hechten. richting blijven werken maar vertrouwd op versterking van haar kas. De pen- ningmeesteresse van het Comité is me vrouw Schlïiiterde Nijs. De werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs alhier staan inge schreven als geheel werkloos: 912 man nen en 6 vrouwen; gedeeltelijk werk loos: 73 mannen en 4 vrouwen. Niet werkloos: 6 mannen. Algemeen totaal vorige week 973, bij gekomen 61, afgegaan 33, over 1001. De Nederlandsche Reisvereeniglng. De 28e jaarvergadering der Ned. Reisvereeniglng zal op Vrijdag 11 Mei, des avonds 8 uur, in Grand Hotel „Bri tannia" te Vlissingen worden gehouden en op Zaterdag 12 Mei, des morgens 9 uur worden voortgezet. De agenda bevat ingekomen stukken en mededeelingen, financieel verslag, begrooting 1934 en benoeming van een financieele commissie en periodieke verkiezing voor leden van het hoofdbe stuur. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren J. J. van Egmond, S- de Leve en mr. W. W. Osinga. N.- EN ST. JOOSLAND. Zaterdag hield de Coöperatieve Vereeniging „Weegbrug Nieuwland" haar jaarverga dering, in het café Fritz. Aanwezig wa ren 33 aandeelhouders. De voorz., de heer M. I. Verhulst herdacht wijlen den heer M. Joosse, die eenige jaren een ac curaat secretaris-penningmeester i6 ge weest. De rekening over 1933 bedroeg in ontvangst 702.22 en in uitgaaf een bedrag van 608.43; batig saldo f 95.79. In het reservefonds is aanwezig 640.50 Uit het 15de jaarverslag bleek, dat ge wogen zijn 5.798.970 kg suikerbieten en 384 kg pulp. Met andere producten werd in totaal op de weegbrug gewo gen 7.214.085 kg, dus belangrijk meer dan in 1932. De weegtarieven voor 1934 blijven gelijk aan wat ze waren. De aan deelhouders hebben in 1933 voor bieten en pulp slechts 5 ct per 1000 kg betaald. Als bestuurslid, vacature Joosse, werd met 23 stemmen gekozen de heer Joh. Crucq Gz, terwijl op den heer J. de Gof- fau 10 stemmen werden uitgebracht. Als commissieleider voor het nazien der re kening over 1934 werden aangewezen de heeren C. P. Reijnhout en P. de Vis ser %z., voor het wegen werd bij accla matie weer aangewezen de heer J. W. Fritz op hetzelfde salaris als in 1933, De jaarwedde van den secretaris-penning- Maar, economisch gesproken dan heeftdit kleine Biervliet een nieuw stadhuis n o o- d i g, als, met de helft van de kosten, of nog minder, een wat bouwvallig dak kan worden hersteld, een paar oude ka mers wat geriefelijker kunnen worden gemaakt? En wat zou er voor in de plaats ko men? Een architectonisch monster, zoo als de „peperbus" van Aardenburg, zoo als het volk dat ding scherp en juist ty peerde. Er hoort een stadhuisje, zooals de plannen zijn geloof ik, buiten de „kom" het middenpunt, van het plaats je, in wat- we „nieuw Biervliet" zouden kunnen noemen. Er mag niet geschonden worden. Met oneindig veel kosten wordt er gerestaureerd aan een of ander oud ge veltje tusschen moderne huizen, soms. Dikwijls is zoo'n geveltje heel interes sant en mooi maar van veel meer belang is een totaal aspect. De schoone, moderne architectuur van Amsterdam, waar heel Europa naar komt kijken bewijst dit, Dit is juist „de nieuwe tijd.", een ge heel te bewaren, geen individueele en grove grillen meer, die bovendien veel, duur, geld kosten. Het „geheel" moet en mag niet ge schonden worden. En om Biervliet, om 't stadhuisje, met den haring boven in den top, heb Ik dit alles geschreven.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5