binnenland. weer li mm. ZEELAND. LEGER El VLOOT; GEMENGD NIEUWS. NUMMER 30. TWEE BLADEN. MAANDAG 5 FEBRUARI. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDÜEIBURG. GOES. ZUSD-BEVELAND. NOORD-iEYELAND. SC^OUWEN-DUIVELAND. lEEUWSGK-VLAANDEREN W.D. MIDDELdUQGSCHE courant DftgWadVoor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 8 ct. P- w- Advertentiën 30 ct. per regèi, Ingea. ine'dedeelingen 60 ct. p. r. SJj conir voor beide veel lager: tar. op aanvr. goesche courante Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Posfcreken ing no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Burean voor Publiciteitswaar de der Vereenigïng de Nederlandsrbe Oagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Ruüjrieïs „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mat „Brieven" of „Bevragen bureau dezer CSU' rant" 10 ct. extra Ëevysnommers 5 cer«S GEDENKPLAAT IN DE PELIKAAN. Het „Bataviaansch Nieuwsblad" meldt, dat de Ned. Indische Vereen ging voor Luchtvaart in de „Pelikaan" een plaat zal laten aanbrengen. Op de plaat zal derhalve de vermel ding van de recordvluchten en de na men van de bemanning, een kaart wor den gegraveerd, waarop de weg, wel ken de „Pelikaan" genomen heeft en de uren van aankomst en vertrek ver meld staan. Voor zijn vertrek naar Holland zal de plaat worden aangebracht en wel op Woensdag 7 Februari. VOOR HET DORUS RIJKERS-FONDS, De minister van justitie heeft aan 't hoofdbestuur van het Dorus Rijkers fonds toestemming verleend tot het houden van een loterij van 60.000 lo ten a 1 ten bate van het bestaans- doel der vereeniging. Bij Kon. besluit is aan C. H. van Empet op zijn verzoek met ingang van 1 Febr. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commissaris van politie te Amsterdam met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. «Krsssserszae Aan het postkantoor Middelburg en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Januari 1934 ingelegd ƒ119.429 en terugbetaald 103.046. „TOT STEUN". Zaterdagmiddag had de jaarvergade ring van de vereeniging „Tot Steun" plaats. Zij werd geopend, bij afwezig heid van den voorzitter, door den vice- voorzitter, den heer H. J. van Geuns. De commissie tot het nazien der rekening bracht bij monde van mej. J. J. van Op- dorp verslag uit van haar werk, alles werd in orde bevonden. Daaran volgden verschillende werk zaamheden: voorlezen van het jaarver slag, toelichting van de rekening, her benoeming van den voorzitter, uitloten vaa de drie laatste rentelooze aandee- len ea benoeming van een commissie tot het nazien der rekening over 1934. Mej. E. de Liefde en de heer mr. A, L. v, d. Harst zouden verzocht worden hierin zitting te nemen. Uit het jaarverslag nemen we over dat 't aantal pupillen waarover de afdeeling in 1934 de zorg had met één is vermin derd door het meerderjarig worden van een me'sjespupil. Wat de oudste pu pillen betreft: zij geven reden tot tevre denheid, de onderwijzeres was zoo ge lukkig een tijdelijke betrekking te krij gen, de leerling op de ambachtsschool gedraagt zich buitengewoon goed en brengt prachtige rapporten thuis, een van de meisjes verblijft nog in Nieuw- Veldzicht, maar wij hopen dat ook zij binnenkort in een gezin kan worden uit besteed. Van de jongere pupillen valt niets bij zonders te vermelden, een gunstig tee- en voorwaar. Men mag de pleegouders an^ aar zijn voor 't vele goede werk da. zij aan hen doen. In het bestuur kwam geen verande- ring. Helaas sluit de eindafrekening met 'n Wn? f V,an f 642"43' ™aar men ïiSi le ontvangen rijks subsidie dit bedrag zal verminderen. 47*1 f*" e" begm}sti^rstal bedroeg 47 en 44 tegen 57 en 63 in 1932 Met dank aan allen die op eenige wijze meehielpen om dit werk van steun aan verwaarloosde kinderen te kunnen ver richten, eindigt het verslag, terwijl de hoop wordt uitgesproken, dat ook het volgend jaar het bestuur in staat zal worden gesteld dit zoo noodig zijnde werk ie kunnen voortzetten, „SCHUTTEVAER". Qader leiding van den voorzitter, den heer A. C. de Vos, had Zaterdagavond een vergadering plaats van de afdeeling Middelburg van de Schippersvereeniging „Schuttevaer". De voorzitter herdacht in welgekozen woorden het overlijden van een der oudste leden der afdeeling, den heer W. Vermeulen Jzn„ in wien zij een werkzaam lid verliest. De heer Vermeulen Jr. dankte den voorzitter zeer voor de gesproken woorden. De secretaris-penningmeester bracht verslag uit over het afgeloopen ver- eenigingsjaar. De kas sloot met een batig saldo van 16. Het aftredend bestuurslid, de heer P. Vermeulen, werd met meerderheid van stemmen herkozen. Verder werden door de leden verschillende aangelegen heden in het belang der scheepvaart, be handeld. Het bestuur zal een en ander schriftelijk bij het hoofdbestuur indienen om op de a.s. jaarvergadering ter tafel te kunnen worden gebracht. Jubileum. Zondag was het 40 jaar geleden, dat de heer J. H. F. Heuseveldt bij de firma A. Kreymborg en Co- alhier in dienst trad, De Zaterdag alhier gehouden col lecte voor het Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen heeft opgebracht bruto 232,78%. Ned- Christ. Landarbeidersbond. Zaterdagmiddag hield het district Noord- en Zuid-Beveland van den Ned. Chr. Landarbeidersbond onder leüding van den heer P. Luikenaar uit Wol- faartsdijk, alhier zijn jaarvergadering, die zeer druk bezocht was. Niet minder dan 23 afdeelingen waren vertegen woordigd. Ook de hoofdbestuurder, de heer A. Vingerling, was aanwezig. Uit het jaarverslag van den secreta ris, den heer J. v. d. Weele van Nieuw- dorp, bleek, dat het aantal leden der aangesloten afdeelingen 1482 bedraagt. Twee bestuurs- en twee ledenvergade ringen waren gehouden. Een lang ge koesterde wensch ging in vervulling, doordat een lid van het hoofdbestuur te Goes kwam wonen. De penningmeester, de heer Janse vein Colijnsplaat, had een batig saldo van ruim 200. Hierna sprak de heer A. Schrier uit Waarde over „Wij bouwen." Spr. gaf tal van goede wenken voor uitwendi- gen bouw en inwendigen groei. Een drukke bespreking volgde. Naar men ons meldt, heeft de N. S. B. alhier een groepshuis z.g. „Bruin- huis" gevestigd in het pand Stationsweg 35. Bordini's Variëté. Ook het optreden van den heer Bor- dini, gisterenavond in de „Prins van Oranje", trok weer veel be langstellenden en met groote aandacht werden zijn experimenten, die we vori ge week reeds nader omschreven, ge volgd. Daar de heer Bordini zijn hypnotische proeven vaak een ander karakter gaf dan de vorige maal, bleef de voorstelling ook belangwekkend voor degenen, die hem acht dagen geleden reeds zagen experimenteeren. HANSWEERT. De wachtmeester der marechaussée J. Hamers, van de bri gade Vlissingen is bevorderd tot opper wachtmeester en overgeplaatst naar hier. HANSWEERT. De schipper W- R. alhier is verdacht van diefstal met in- kümming, door de marechaussée aan gehouden en ter beschikking gesteld van den burgemeester van Hoogeveen. WOLPHAARTSDIJK. Zaterdag had alhier even buiten de kom der gemeente op de z.g. Oudehavensiraat een botsing plaats tusschen de personenauto van den ondernemer A. Strijd en de auto van den landbouwer J. L. Goetheer. Beide wagens werden beschadigd. Persoonlij ke ongelukken kwamen echter niet voor. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdagavond had alhier in de groote zaal van het ge bouw T.a.v.e.n.u. de jaarlijksche propa- ganda-avond plaats van de afd. van den Bijz, Vrij willigen Landstorm alhier onder voorzitterschap van den burgemeester. De zaal was tot in alle hoeken bezet. Vertoond werden de films van de huldi ging van de Koningin in het Stadion te Amsterdam en den Landdag te Hulst. Overste Bierman hield een mooie pro- pagandarede. Vervolgens werden uit volle borst de eerste twee coupletten van het Wilhelmus staande gezongen. 18 brevetten van scherpschutters, waaron- Niets is ooit af. Alle werk ontleent zijn rechtvaardiging en den moed tot volharden aan de bereidheid om door ervaring te leeren. der 1 Koningschutter, n.l. J. van de Lin de, werden uitgereikt. Uit het jaarver slag van den secretaris A. van Kuelen, bleek o.m. dat de afdeeling in ledental toeneemt en thans 67 leden telt. Met eenige toepasselijke woorden van den burgemeester werd de vergadering ge sloten. WEINIG ANIMO VOOR DE N. S. B. KAPELLE. Zaterdagavond werd al hier in de zaal van mej. E. Hanson een openbare vergadering gehouden, die door ongeveer 30 personen was bezocht, zulks vanwege de Nationaal Socialisti sche beweging in Nederland (algemeen leider ir. A. Mussert). Als spreker trad op de heer J. Dek ker uit Goes, die een overzicht gaf van wat de N.S.B. wil en voorstaat. In hoofdzaak bepaalde spr. zich tot afbre king en becritiseering der bestaande partijen, waarbij kracht gezocht werd in persoonlijke aanvallen op de verschil lende kopstukken dier partijen. Met voorbeelden omtrent de goede werking der bestaande fascistische beweging in andere landen en persoonlijke tegenwer king alhier was de rede van den heer Dekker gekruid. Van de zijde der vergadering werd dit nu niet zoo geestdriftig in ontvangst genomen, de interruptie's waren vele, en duidelijk werd dat men te Kape.lle nog niet van deze beweging was ge diend. Herhaaldelijk dreigde spr. met verwijdering daar geen debat was toege staan, zelfs kwam het zoo ver dat een der aanv/ezigen gelast werd zich te ver wijderen. Hieraan werd door deze vrij willig voldaan. In de pauze was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. Zeer oppervlakkig was de beantwoording dier vragen, O.a. was gevraagd hoe de N.S.B. stond te genover de behandeling van de Bulga ren Dimitrof, Tanef en Popof. Hierop werd geantwoord of liever de raad ge geven een briefje te schrijven aan Hit- Ier. Verder vroeg men hoe de N.S.B. staat tegenover de krantenberichten be treffende de onmenschelijke toestanden in het concentratiekamp Oranienburg, waarop spr. antwoordde dat een ont vluchte gevangene in den regel onge loofwaardig is en het toch ook maar een couranten-artikel is. Opgemerkt werd dat spreker toch ook herhaaldelijk courantenberichten citeerde, welke hij dus blijkbaar wel geloofwaardig achtte. Verschillende personen hekel den de wijze van optreden van spreker, er op wijzende, dat spr. wel de goede voorbeelden der Duitsch- en Italiaansch- Fascistische beweging naar voren bracht, doch de minder goede als uit- heemsch beschouwde en die de N.S.B. niet aangingen omdat deze beweging Nederlandsch was. Tenslotte maakte spr. bekend dat gesloten zou worden met staande het Wilhelmus te zingen, wie dit niet wil de werd verzocht de zaal te verlaten, waarop alle hoorders op 3 na deze ver lieten. De klanken van het „Wilhelmus" zijn toen niet gehoord. WEMELDINGE. Een Duitsch Rijnschip geladen met stukgoederen en bestemd naar Antwerpen, liep bij het invaren van de middensluis op den muur, met ge volg, dat aan den voorsteven lekkage ontstond. Na een noodreparatie kon hel schip de reis voortzetten. KORTGENE. Eind Januari stonden alhier 34 werkloozen bij de arbeids beurs ingeschreven. De vorige maand waren er 47. KORTGENE. Het muziekvereenigings- leven alhier kwijnde den laatsten tijd. Er was geen publieke belangstelling meer voor, kortom: het dreigde ten on der te gaan. Onder de eminente leiding van den heer Adr. B. Holster, is hierin thans een verandering ten goede geko men, Uit het muziekgezelschap „Een dracht maakt Macht" kwam een kern groep van leden tot stand, het tegen woordige muziekensemble „O.K.", dat opnieuw leven in de brouwerij bracht. Dit is Zaterdagavond gebleken, toen „O.K." een uitvoering gaf in de zaal van den heer P, de Regt alhier. j De heer Holster opende den avond 1 met een woord van welkom aan de tal- rijke bezoekers. Daar aan een uitvoe ring zekere eischen gesteld moeten wor den, heeft men lang geaarzeld voordat men tot deze eerste uitvoering is over gegaan. In plaats van den heer Van Bre da uit Kolijnsplaat, had de heer Tam- minga uit Goes de vioolpartij op zich genomen. De heer Schepers uit Rosen- j daal, die als zanger zou optreden, kon wegens omstandigheden niet aanwezig zijn. Op keurige, van technische vaardig heid getuigende wijze, werden een elftal nummers ten gehoore gebracht. Er was een programma dat zoowel lichtere als zwaardere muziek bevatte. De leider van het gezelschap bespeelde zelf de piano. De heer J. Dingemanse blies de trompet, A. Welleman de trombone, W. Dingemanse saxophoon, Van den Berge de tuba, terwijl de heer P. C. Schippers het s agwerk bed'ende. Na ieder num mer klonk een hartelijk applaus, als tee- ken, dat het gebodene zeer op prijs werd gesteld. Na het muzikale gedeelte werd een tooneelspel opgevoerd, „Pietje", een klucht in twee bedrijven, van Frits van Duinen, dat groot succes had. Na afloop was er een gezellig bal, dat tot middernacht duurde. „O.K." mag spreken van een goed geslaagden avond. DE MOEILIJKHEDEN IN DE MOSSELTEELT. BRUINISSE. In de Zaterdagavond ge houden vergadering van den Bond van Zeeuwsche Mosselkweekers waren 50 leden aanwezig benevens het Hoofdbe stuurslid de heer Padmos uit Ierseke. De aftredende bestuursleden de hee- ren W, v. d. Berg Dz., voorzitter, Mars. de Koning, secretaris, en Anth. Jumelet, werden bij acclamatie herkozen. Het door het hoofdbestuur in zijn in. deze week gehouden vergadering genomen besluit om bij den minister om pacht- vermindering aan te kloppen, werd al gemeen goedgekeurd. Meer stóf tot dis cussie leverde het andere plan yan het hoofdbestuur op, n.l. om den'minister te verzoeken de Waddenzee voor het vis- schen van mosselzaad niet open te stel len. Men wil door het nemen van de zen maatregel komen tot teeltbeperking en aldus tot een beteren bedrijfstoe- stand. De tegenstanders van algeheele sluiting geloofden wel dat teeltbeperking zou worden bereikt, doch alleen voor de perceelen die gepacht waren door visschers van Bruinisse. Men was van meening, dat men te Ierseke en te Zie- rikzee, waar het voorstel tot algeheele sluiting met groote meerderheid was aangenomen, het zaad van de Wadden zee toch niet kan gebruiken omdat men de perceelen vol heeft met Zeeuwsch zaad of met zaad dat bij Terneuzen is gevischt. Te Bruinisse echter zullen ver schillende perceelen leeg blijven en heeft men dus wel behoefte aan het zaad. Vooral de minder kapitaalkrach tigen zouden gedupeerd worden. In stemming gebracht werden uitge bracht voor algeheele sluiting 40 stem men, voor algeheele openstelling 32 stemmen en voor beperkte openstelling 16 stemmen. (Gestemd werd volgens het meervoudig stemrecht.) De voorzitter verzekerde dat ook de bezwaren van de tegenstanders van al geheele sluiting onder de aandacht van den minister zullen worden gebracht. AARDENBURG. Vrijdagavond had 'n bijeenkomst plaats in de Sociëteit ten bate van de afd. Zeeland van den Ned. Blindenbond- De film „Wat wij willen" werd vertoond met het doel te laten zien, wat in ons land door de overheid nog behoorde te worden gedaan voor de blinden, in vergelijking met wat in het buitenland reeds in dit opzicht wordt gedaan. De avond werd verder gevuld met p:anomuziek door den blin den pianist F. J. Willems, en declama tie door mevr. E. J, v. d. Broeckede Man. Er was veel publiek aanwezig. Hr. Ms. Banckert en van Nes zijn de torpedohaven van Soerabaja binnen- geloopen. Beide schepen werden dooi den commandant der marine begroet. Middelburg, 5-II-'34, Zaterdag en Zon dag: hoogste lucht temperatuur 3.6 °C (38 °F); laagste °C (31 °F). Heden 9 h: 3 °C; 12 h: 5 °C. Zaterdag/Zondag 1 mm, Zondag/Maandag mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 778 mm; laagste 774 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 775.0 mm te Blacksod en Holyhead; laagste 743.6 mm te Haparanda. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige N. tot W. wind, nevelig tot hall ol zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenige lichte neerslag en iets zachter. Zon op: 7 h 38; onder: 16 h 51. Licht op: 17 h 21. Maan onder: 9 h 00. L.K.: 7 Februari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Ma. Di. Wo. 5 6 7 Februari. Hoogwater. 4.32 16.56 5.10 17.38 5.55 18.28 Laagwater. 11.13 23.13 11.52 23.56 12.37 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Ma. Di. Wo. 5 6 7 Februari. Hoogwater. 6.24 18.44 6.58 19.23 7.37 20.06 Laagwater. 12.11 0.22 12.48 1.04 13.34 Bescherming legen griep keelontsteking en verkoudheden Bij apothekers en drogisten (Ingez. Med.) 4' AUTO OP ONBEWAAKTEN OVER WEG VERSPLINTERD. Zaterdag avond passeerde een vrachtauto, volge laden met sinaasappelen, een der over wegen tusschen G i 1 z e-R ij e n en Til burg. Vóórdat de wagen geheel over de spoorbaan heen was, kreeg hij een de fect aan den motor, en bleef op de rails staan. De twee mannen, die in de ca bine gezeten waren, werden derhalve genoodzaakt op deze gevaarlijke plaats de oorzaak van de panne na te gaan. Plotseling werden op korten afstand de lichten zichtbaar van een trein van Vlissingen naar Den Bosch. De beide mannen sprongen ijlings ter zijde van de rails, en konden op die manier hun leven redden. Even later klonk een geweldig gekraak: de locomotief had den vrachtauto gegrepen. De machinist remde direct, en toen de trein tot stilstand was gekomen bleek dat de auto totaal versplinterd was. De trein had vrij groote vertraging door het opruimingswerk. Ook de „boottrein" van Vlissingen naar Zutphen en Am sterdam moest geruimen tijd wachten. FRAUDE DOOR GEMEENTE-SE CRETARIS. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering der gemeente Wy- chen is aan den gemeente-secretaris J. J. K., op eigen verzoek eervol ontslag verleend ingaande 1 Februari j.l. Reeds langen tijd liepen er geruchten dat hij zich aan fraude zou hebben schuldig gemaakt in zijn functie als amb tenaar van den burgerlijken stand. Bij de justitie waren namelijk klachten in gekomen, dat K, van een inwoner te hooge legesgelden voor de huwelijksvol trekking zou heben gevorderd, meldt de N. R. C. Het te veel gevorderde zou hij ten eigen bate hebben aangewend. Het ter plaatse verschuldigde leges geld voor huwelijksvoltrekkingen bedraagt tien gulden. In dit geval eischte hij 34.50, hetgeen door den betrokkene werd betaald. Men is ter plaatse de meening toege-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1