MIJNHA Ruwe handen Jooteen De*e 30 «n 60cf LANDBOUW. TSJECH0-SL0WAKIJE. VEREENIGDE STATEN. tabletten VERSTOPPING HANDSCHRIFTKUNDE. plaat, werd tenlaste gelegd dat hij op 19 Dec. 1933 te Kortgene niet voldaan heeft aan'de vordering van de Rijksveldwach ters Dekker en Van de Velde, om met zijn motorrijtu g te blijven staan, dat on derzocht moest worden vanwege het vervoer van ganzen en konijnen in krat ten, maar met zijn auto is doorgereden. Eisch: 25 of 10 d. h.. Mr. Kuijpers, verdachte's raadsman, achtte het gepleegde feit niet strafbaar en vroeg ontsiag van rechtsvervolging. W. F. de R., 29 j-, werlunan te Vlissin- gen, werd verdacht dat hij op 28 Oct. 33 te Vliss.ngen, J. S. Hartjes heeft opge licht voor een bedrag van 10 onder het opgeven van een valschen naam en het vertellen van allerlei verdichtsels. Eisch: 3 maanden gev. straf. L. van der M., 26 j., landbouwer te Wissenkerke, was op 14 Dec. 1933 door den Kantonrechter te Goes veroordeeld tot 25 of 10 d. h. wegens overtreding van de Vuurwapen wet te Wissenkerke op 17 Mei 1933. De inbeslaggenomen buks was verbeurdverklaard. De ver dachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: 10 of 5 d. h. A. R., 48 j., landbouwer te Oudelande, was op 1 December 1933 door den kan tonrechter te Goes veroordeeld tot 30 of 15 d. h., wegens het niet tijdig ken nisgeven aan den burgemeester van Nis- se, alwaar het vee zich bevond dat run deren verschijnselen van mond- en klauwzeer vertoonden. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. J. P., 28 j., koopman te 's Heer- Arendskerke, was op 24 November j.l. door den kantonrechter te Goes veroor deeld wegens overtreding van de Jacht wet te Kloetinge op 20 Aug. 1.1. tot 15 of 10 d. h. en verbeurdverklaring van het niet-inbeslaggenomen geweer, bij niet uitlevering of niet betaling van 10 te vervangen door 5 d. h. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. A. de B., 40 j., arbeider te Kloetinge, was op 24 November j.l. door den kan tonrechter te Goes terzake van overtre ding van de Jachtwet te Kloetinge op 20 Augustus 1.1. veroordeeld tot 15 of 15 d. h. en verbeurdverklaring van het geweer, inlevering daarvan of betaling van 15 of 5 d. h. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. P. M-, 41 j., visscher te Ierseke, was op 24 November j.l. door den kanton rechter te Goes veroordeeld wegens overtreding van de Visscherijwet, ge pleegd te Kattendijke, op 10 Juli 1.1, ver oordeeld tot 25 of 25 d. h. met ver beurdverklaring van het in beslag geno men kruisnet. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. P, C. Adriaanse, verdachte's raadsman, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. M. J. d. W., 58 jaar, landbouwer te Kerkwerve, werd ten laste gelegd dat hij op 21 December 1.1. te Zierikzee gro velijk roekeloos en onvoorzichtig met een door hem bestuurd motorrijtuig heeft gereden over den openbaren weg, den Blokweg, vanuit Zierikzee in de richting Schuddebeurs zonder zijn aan dacht te wijden aan den weg, waardoor hij bij een rechtsche bocht in den weg niet behoorlijk zijn auto heeft bestuurd en is aangereden tegen een handkar, die werd voortgeduwd door Jacobus Berre- voets, die zich geheel links van den weg bevond, door welke botsing Berrevoets tegen den grond is geslagen en een acht tal wonden heeft bekomen, tengevolge waarvan hij op 22 December j.l. is over leden. Eisch 1 maand hechtenis. Mr. Du Croo, vehrachte's raadsman, vroeg bij eventueele veroordeeling een geldboete op te leggen. S. v. d. W., 68 j., landbouwer te Nieu- werkerk, werd verdacht dat hij op 27 November j.l. te Nieuwerkerk: r 2C" A. J. A, Bolijn, controleur der CriMs-Zmvelwet ter controleering het producheboek en verkoopboek van bo ter had m beslag genomen en dat boek hem dit boek te ontrukken; 2o- gepoogd heeft dien ambtenaar zwaar lichamelijk letsel toe te brengen door met de kolf van een geweer in de richting van diens hoofd te slaan, zijnde die poging niet voltooid omdat Bolijn op-zij sprong; 1„ 3°* gepoogd heeft voornoemden Bo- lijn van het leven te berooven of zwaar lichamelijk letsel toe te brengen; met een jachtgeweer met scherpe patronen geladen op een afstand van 50 meter in de richting van Bolijn heeft geschoten, zijnde die poging alleen niet voltooid omdat Bolijn weggeloopen is en ver dachte heeft misgeschoten. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Du Croo; verdachtes raadsman, vroeg ontslag van rechtsvervolging. (Ingez. Med.i Knoeierijen met uitvoerconsenten? Omtrent de berichten inzake fraudu- leuzen uitvoer van Nederlandsch var- kensvleesch naar België en knoeierij met uitvoerconsenten, wordt door de Neder- landsche Varkenscentrale een diepgaand onderzoek ingesteld. De invoer van varkensvleesch in België is slechts toegestaan op een in- voerconsent. Daarvoor moet de impor teur 2 frs. per kg betalen, waarbij dan nog komt een gewoon invoerrecht van 1 fr. 20. In ons land kan alleen de Nederland- sche Varkens-Centrale uitvoeren. Zij treedt dus in relatie met Belgische im porteurs, die invoer-consenten hebben. Het volgende geval kan zich echter voordoen: Een grossier koopt varkens vleesch voor binnenlandsch verbruik. Hij smokkelt dit vleesch nu naar België, doch voorziet zich om geen risico te ioopen van Belgische invoerconsen- ten. Hij brengt dit vleesch nu langs smokkelwegen naar België. Wordt hij door de Belgische douane aangehouden, dan toont hij zijn invoerconsent. Gelukt het hem echter de grens over te komen zonder aangehouden te worden, dan ge bruikt hij bij eèn volgende gelegenheid zijn invoerconsent voor een evengroote boeveelheid. Op deze wijze kan met de consenten geknoeid worden. EEN RAAR GRENSINCIDENT. Te Ceska Kubice bij Domazlice, is in den loop van de week een merkwaar dig grensincident geschied. Tegen drie uur 's middags verscheen aan de grens bij het Tsjecho Slowaaksche douanebu reau een zekere Kol.insky uit Praag, die zonder papieren per trein aan het grensstation arriveerde, en op het sta tion met de Beiersche grensstad Fiirth telefoneerde. In een gesprek, dat hij al wachtende hield, gaf hij o.a. uiting aan zijn vrees voor de nationaal-socia.isten. Waarschijnlijk had hij telefonisch 'n af spraak gemaakt, want hij begaf zich te voet naar de brug, in welker midden zich de grens bevindt. Aan den Beier- schen kant wachtte een man op hem, die hem begroette en waarmee hij een gesprek had. Er verscheen van den Beierschen kant weer een man, die een mand droeg en oogenschijnlijk niets met de geheele zaak te maken had. Plotseling zette hij echter de mand neer, trok een revolver en dwong Kol- linsky de handen omhoog te houden. Een Tsjechisch douanebeambte, die het geval zag, en dacht met een roofoverval te doen te hebben, loste eenige schoten, doch op hetzelfde oogenblik, verscheen aan den Beierschen kant een auto, waaruit drie mannen sprongen, die Kol- linsky en den man, waarmee hij het eerst had gesproken, in de auto sleep ten en in snelle vaart wegreden. De Duitscher, die op Kollinsky had gewacht, zou de koopman Jordan uit Mpnchen zijn geweest, met wien Kol linsky zaken deed. Kollinsky zou siga rettenpapier naar Duitschland expor teeren, wat verboden is, waarom de transporten dan ook altijd via Danzig naar Mftnchen gingen. Volgens de oog getuigen werd Kol.insky echter ont voerd, terwijl hij zich nog in de neutrale zóne bevond. VEELBELOVENDE JEUGD TE NEW-YORK, Een dienstdoende politieman ontvirr dezer dagen draadloos het bericht, dat twee auto's gestolen waren. Hij kwam op het spoor van een der gestolen wagens en vond deze op ees weg staan. De auto was door de diever verlaten. De agent zette zijn tocht voort en even verder vond hij een hierlijki luxe wagen midden op den weg staan waarvan de claxon steeds toeterde. H liep er om heen en kon juist over he portierraampje het hoofd van den be stuurder zien. Toen ontdekte hij de twee „dieven", die den wagen zouden hebbe gestolen. De bestuurder was acht jaai oud en zijn reisgezel tien jaar. De jong ste knaap verklaarde, dat hij vaak nauwkeurig had opgelet hoe een auto door den bestuurder werd gestart en had besloten het zelf ook eens te pro- beeren. Zij vonden den tweeden wagen sierlijker dan den eerste, waarmede zij hun tocht waren begonnen. De jeugdige bandieten werden aan hun ouders teruggegeven, vervolging vond niet plaats. De oudste jongen was eeni- gen tijd geleden van school weggeloopen en men had hem 's nachts om 2 uur in een trein teruggevonden. DE OMZETBELASTING EN DE HEER PIETERSE, Wordt de voorzitter der ver gadering voor het karretje ge spannen? Een weinig held haftige houding, Ons laatste woord. Wij ontvingen een ingezonden stuk van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van het verslag voor komend in het nummer van 24 Januari j.l. betreffende het door den WelEd. Ge- strengen Heer J. A. Pieterse, inspecteur der Registratie en Domeinen behandelde onderwerp inzake de „Omzetbelasting", moeten wij u, zeer tot onze spijt mede- deelen, dat de weergave door uwen ver slaggever op verschillende punten fou tief is en een voor uwe lezers onjuist beeld geeft van datgene wat de wet gever heeft bedoeld en wat nader door den spreker is uiteengezet. Hoewel wij alle waardeering moeten hebben voor een uitgebreid verslag en de goede bedoelingen ongetwijfeld èn bij uwen verslaggever èn bij uwe Redactie hebben voorgezeten om den lezers zoo goed mogelijk in te lichten, zoo spijt het ons temeer, dat dit niet is gelukt en dat de verslaggever juist op een dwaal spoor brengt wat voor den spreker al zeer onaangenaam moet zijn. Redenen, waarom wij uwe Redactie beleefd verzoeken van onderstaande op merkingen goede nota te willen nemen, deze onverkort in uw blad te willen op nemen en daarmee den heer Pieterse te toonen dat ge ook uwerzijds mede wilt werken om uwen lezers een beter over zicht te geven van hetgeen door den spreker is gezegd. We laten thans pnkele opmerkingen volgen: Spreker zette uiteen, dat belast zijn, „de leveringen hier te lande van goede ren", zulks na voorlezing van het daar op betrekking hebbende art. 2 der wet. Verslaggever maakt er van, dat be last zijn: „hier te lande gefabriceerde goederen". Van de door spreker toege lichte grondbeginselen heeft verslag gever blijkbaar niets begrepen. Inderdaad heeft spreker gezegd, dat levering van een effect niet onder de omzetbelasting valt, doch om een andere reden, dan door uw verslaggever ge noemd. Deze zegt (we citeeren): „Een croquetje b.v. maar niet een effect, of een toegangskaartje, omdat men dan niet betaalt voor het betreffende onroerende goed, doch voor gepresteerden dienst". Welk betreffend onroerend goed M. de Redacteur? We nemen hierbij aan dat „gepresteerden dienst" enkel slaat op „toegangskaartje". Vruchten op stam maakt uw verslag gever uit voor toekomstig onroerend goed. De heer Pieterse legde juist den nadruk op het toekomstig roerend ka rakter. [Dit was een door onzen verslaggever ook reeds ontdekte schrijffout. Red.] Over het koopen van een huis heelt de heer P. niet gesproken wel over het aanbesteden van een huis. Wat de dakreparatie betreft is uw verslaggever ook weer mis. Spreker be toogde, dat 't lood- en zink-materiaal ten tijde der oplevering onroerend ge worden is. Er is niet gerept over te dezer zake reeds betaalde belasting. Dan volgt, Mhr. de Red., de zin: „Hier vallen buiten b.v. parketvloeren enz. De beteekenis der woorden „Hier vallen buiten" ontgaat ons. Spreker heeft par ketvloeren enz. genoemd als uitzonde ring op den regel dat levering van roerende goederen belast is. Uw verslaggever beweert, dat de win kelier, die niets doet dan koopen en de artikelen onveranderd weer verkoopt, er niets mede te maken heeft. Ware het maar zoo! Verslaggever doelt hier blijk baar op hetgeen de heer P. gezegd heeft van de personen, die niet fabrikant zijn, maar daarom hebben ze wel degelijk, en meer dan hen lief is, met deze omzet- belastingwet te maken! Als voorbeeld van de goederen als zoodanig aan accijns onderhevig wordt n.b. genoemd de crisisheffing op boter! Dit spreekt wel voor zichzelf. Uw verslaggever beweert, dat de kor ting voor contante betaling niet in min dering komt. Het ingespannen luisteren heeft hem toen zeker in „droomenland" doen vertoeven, want de heer P. heeft juist zoo duidelijk mogelijk, door een voorbeeld geïllustreerd, het tegendeel betoogd. Bij de levering aan familie zegt uw verslaggever, dat hiervoor toch omzet belasting verschuldigd is. Ja, dat is niets bijzonders Mhr. de Red., maar uw verslaggever vermeldt niet, waarom het eigenlijk ging, n.l. dat heffing hier niet geschiedt over den of schoon werkelijken, toch abnormalen prijs. [In een samenvattend verslag kan men nu eenmaal niet alles opneren, Red.] Ofschoon o.i.z. niet van veel belang, heeft de heer Pieterse niet gesproken van aanteekeningen maken van den verkoop, doch van de afgegeven fac turen, Mhr. de Red. In het verslag volgt dan een alinea aanvangende met de woor den: „De fabrikant verhaalt de belas ting", enz. Hier heeft uw verslaggever blijkbaar geluisterd(f) naar hetgeen de heer P. ons mededeèlde omtrent fabrikanten die tevens het beroep van handelaar uit oefenen, met betrekking tot overbren ging van goederen uit de fabriek naar de handelsafdeeling. Hier heeft uw verslaggever woorden opgevangen en die op goed geluk tot zinnen aaneengeregen, waarvan de in houd in flagranten strijd is met wat de heer P. ons hieromtrent duidelijk uit eenzette. Heel algemeen wordt in het verslag gezegd, dat omzetbelasting kan worden teruggevraagd indien de goederen wor- TECEM - (Graphologie.) Enkele opmerkingen. Uit de geregelde toezending van hand schriften, die bij de Redactie ter beoor deeling worden ingezonden blijkt m.i. overtuigend, dat belangstelling voor de handschriftkunde bij de Zeeuwsche be volking nog niet teneinde is. Zij die als nog voornemens zijn, eventueel een handschrift in te zenden wil ik er nog even op wijzen, dat in de meeste ge vallen, potloodschrift niet bijzonder ge schikt is, om een juiste karakterbeschrij ving vast te stellen. Potlood is een ma teriaal dat meestal zacht is, waardoor scherpe en kantige lijnen die bij het ge bruik van een pen wel ontstaan, bij pot lood in een meer of mindere mate ver vagen. Potlood heeft bovendien één punt, (het zij dik of dun) terwijl een pen, altijd twee punten heeft en daardoor kan men gemakkelijker vaststellen of een handschrift met of zonder „druk" is geschreven. Een voorbeeld zal dit laatste verduidelijken. Is in een „snel" jU ;;suPerieur" schrift „rhythmische druk aanwezig, hetgeen wil zeggen, dat de ophalen regelmatig „dun" en de neerhalen regelmatig „dik" zijn, dan wijst dit er op, dat de schrijver iemand is met voortdurende en regelmatige energie. Is het verschil, zooals dit bij het meeste potloodschrift voorkomt, niet waarneembaar, dan zou men uit een dergelijk gemis aan rhythme tot sensi tiviteit, erotische prikkelbaarheid en een voorliefde voor zinnelijk genieten moeten besluiten, terwijl de potlood schrijver deze laatst genoemde eigen schappen in het geheel niet behoeft te bezitten. Juist door het gebruik van potlood wordt die druk minder zicht baar en verliest de beteekenis die er eventueel aan gehecht wordt. Het is dus nooit, van graphologisch standpunt be schouwd, een zuivere waardemeter voor het vaststellen van iemands ka raktereigenschappen. Nu ik noodgedwongen over dit onder werp ietwat uitvoerig moest uitweiden, maak ik van deze gelegenheid gebruik ook nog op enkele andere punten te wij zen die op een beoordeeling van invloed kunnen zijn. Niet 'n nauwgezet keurig nageschre- gedeelte van een of ander gedicht, een krantenbericht of feuilleton, toont iemand zijn werkelijke karaktereigen schappen. Hij laat in een dusdanig ont staan schrift wel enkele hoofdeigen schappen zien, die hij niet kan verber gen, omdat zij 'n integreerend deel vor men van zijn „ik" maar juist de kleine karaktertrekjes, die dikwijls zoo mar kant zijn, verdwijnen meestal aMus, wanneer het een of ander opzettelijk wordt nageschreven. Het meest dienstige materiaal voor een beoordeeling is altijd een gedeelte van een brief, die niet opzettelijk voor dit doel werd geschreven; een kladje uit een aanteekeningen-boek; een gedeelte uit een kladschrift, ook van kinderen zijnJiet meest geschikt en geven de bes te resultaten. Ik noemde het kladschrift van kinderen, omdat ook reeds uit een kinderschrift, verschillende eigenaardig heden, karaktereigenschappen en afwij kingen zijn op te merken, vooral wan neer de kinderen de leeftijd van 10 jaar gepasseerd zijn. Paul Koch vestigt in zijn boek „Kinderschrift und Charakter" speciaal de aandacht op dit onderwerp. Eigenschappen die voornamelijk kin deren eigen zijn, worden in dat boek op een heldere en duidelijke wijze behan deld en uitvoerig toegelicht. Is een kind prikkelbaar, levendig,, laat het zich spoedig afleiden of blijft het bij zijn werk Stelt het in vele din gen belang of toont het weinig interes se Heeft het een praktische aanleg, of is het meer ingesteld op geestelijke waarden Zal het goedhartig zijn of be zit het meer egoïste neigingen Is het vlot, vrij en levendig of schuw en ver legen in gezelschap en lijdt het onder minderwaardigheidsgevoelens Op al deze en andere vragen kan een beoor deeling van het kinderschrift antwoord geven. De voortdurende onderzoekingen in den loop der laatste jaren hebben zoo veel materiaal bijeengebracht waardoor het thans mogelijk is geworden, dat men zich, ook uit het handschrift van kinde ren, een oordeel kan vormen over hun karaktereigenschappen en eigenaardig heden. Grapholoog. 04 Apotk. es DroglfUt (Ingez. Meü.J den teruggenomen, bijv. doordat betaling van den kooper uitblijft. De heer P. heeft juist met nadruk erop gewezen, dat uit niet zoo algemeen geldt. Uw verslaggever spreekt van „daling van de markt". Waar deze uitdrukking vandaan komt, weten we niet, maar zeker niet uit het betoog van den heer Pieterse. Wat de koekfabrikant betreft, uw verslaggever heeft blijkbaar niets be grepen van de duidelijke uiteenzetting der begrippen grond en hulpstoffen en hulpmiddelen, want anders had hij de kneedmachine niet bij de honing ge duwd. De heer P. heeft zeer duidelijk laten uitkomen, dat de hulpmiddelen moeten worden onderscheiden van de grond- en hulpstoffen, juist met betrekking tot de omzetbelasting. Na lezing van bovenstaande zal het zeker geen verwondering wekken dat we van het door uw Redactie geplaatste verslag een rectificatie verlangen welke den spreker van dien avond recht doet wedervaren en tegelijk den lezers van uw blad betere inlichtingen geeft om trent deze nieuwe wet. Vertrouwende dat u aan ons verzoek wel zult willen voldoen, verblijven we met Hoogachting, Namens de Middenstandsvereenigin- gen „Handelsbelangen" en „de Hanze" te Goes. J. Donner, Voorzitter der Vergadering." Onzerzijds merken wij naar aanleiding hiervan dit op; Wij behoefden het bovenstaande niet onverkort op te nemen om den heer Pieterse te toonen, dat wij willen mede werken om onze lezers een beter over zicht te geven van hetgeen door den spreker is gezegd. Wij hebben van die bereidheid reeds herhaalde malen doen blijken: a. in een telefonisch onderhoud, hetwelk wij persoonlijk met den heer P. gevoerd hebben, en waarin wij hem vrij wel onbeperkte ruimte boden om te her stellen, wat onze verslaggever verkeerd verstaan of opgeschreven zou hebben; b. door onzen verslaggever opdracht te geven, zich persoonlijk met den heer P, in verbinding te stellen, teneinde aan wijzing en herstel van gemaakte fouten te vragen; c. schriftelijk bij brief van 25 Januari („Wij zullen u met het meeste genoegen de gelegenheid ver schaffen, hetgeen.onjuist of min der juist mocht zijn, te herstellen of te verbeteren.") d. in onze onderschriften bij de ingezonden stukken van den heer Pieterse. Deze heeft echter steeds pertinent geweigerd voor den draad te komen, en hij doet dat ook nu niet, althans niet rechtstreeks. Want men zal toch niet van ons verlangen, dat wij zóó naief zijn, te gelooven, dat het nu niet de heer Pieterse is, die hier spreekt, zij het dan door den mond van den heer Donner? Al is dit ingezonden stuk dan met een andere schrijfmachine op een iets ander formaat papier geschreven papier, hetwelk blijkens deskundig onderzoek als regel niet aan manufacturiers, doch slechts aan ambtenaren, belastingadmi nistraties e.d. geleverd pleegt te worden dat neemt niet weg, dat tal van om standigheden er op wijzen, dat de auctor intellectualis van dit ingezonden stuk niemand anders is dande heer Pie terse, de man, die steeds geweigerd heeft z ij n naam onder zulk een stuk te zetten. Indien deze, voor iederen nuchteren beoordeelaar van den toe stand, toch wel zéér voor de hand lig gende onderstelling juist zou zijn, dan zouden wij zulk een schuilvinkje spelen achter andermans rug toch waarlijk niet heldhaftig kunnen vinden; zij zouden een sterke aanwijzing te meer vormen voor de reeds aanvankelijk geopperde onder stelling, dat de heer P. zich liever ge dekt houdt. Maar er is meer. Het bovenstaande ingezonden stuk is onderteekend door den heer J. Donner „Namens de Midden- standsvereenigingen „Handelsbelangen" en „De Hanze" te Goes. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de geachte inzender zich de autoriteit, om n a- m e n s deze twee vereenigingen te teekenen eigenmachtig toegekend schijnt te hebben, want géén enkele der verschillende door onzen Goeschen redacteur-verslaggever a costi daar naar gevraagde bestuursleden, van „Handelsbelangen" nóch van „De Han ze", wist iets van dit stuk af 1 Deze geheete historie, waarover Ott het laatste woord maar gezegd moet zijn, maakt op ons een zeldzaam onaan- genamen indruk. Dit alles had voor kómen kunnen worden door een zake-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7