Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten DE STERRENHEMEL 31 JAN.—1 FERR. 1934, 20 h MT. ZUID Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Voor aanwijzingen uit uw midden t.d.z. houdt het coLege zich aanbevolen, Een en anoer van dit weraprogram en wat daaraan toe te voegen zou zijn, wordt beïnvloed door de letterlijk alles beheerschende, de klemmende, de be klemmende vraaghoe zal het staan met de financiën der gemeente? De werkelijkheden waarvoor we staan maken het u misschien niet mogelijk met groot enthousiasme te spreken van voortzetting van de oude taak. En zijn zooveel vragen niet alleen, maar er hangt een zoo dikke nevel, het uitzicht is zoo weinig helder, het per spectief ontbreekt eigenlijk geheel en al. We gaan als bestuur der gemeente ook nu nog onzen weg in het teeken der on zekerheid. Onzekerheid omtrent de uitkomst van het wereldgebeuren, omtrent de toe komst van land en volk, omtrent de maatschappelijke en economische facto ren die voor de samenleving beslissend zullen zijn, onzekerheid omtrent den te rugslag die al het genoemde hebben zal op de toekomst van bloei of van terug gang, van onze oude stad. In zooverre konden we het onbeken de nieuwe jaar intreden een weinigje minder bezwaard, dan men dat in ver scheidene grootere en kleinere zuster- gemeenten heeft moeten doen, dat we, hoe groot de moeilijkheden ook mogen zijn, nog onze financieele zelfstandigheid behielden. Het zal onze taak zijn, het uiterste te doen, om die te behouden. Verder gaande bezuiniging op elk ge bied waar dat maar mogelijk is, zal daartoe volstrekt noodzakelijk zijn. 3oi het concerrtreexen van alle krachten op de meest bedreigde punten, pleegt men het front te verkleinen. Daaraan zullen ook wij helaas niet kunnen ontkomen. Zien we zóó onze taak en zijn we bereid 't secudaire en 't tertiaire onder- eschikt te maken aan wat vandaag aan den dag van primair belang is te achten, dan kunnen we, bij alle leedwe zen over den drang en de kracht der betreurenswaardige feiten, ons werk van zorgen met betrekkelijk goeden moed voortzetten. Ons werk van zorgen, óók ten goede van wie het in dezen tijd zwaar en moeilijk hebben en men zou wel een steen in de borst moeten omdragen, om voor veler lot niet met deernis vervuld te zijn ons werk van zorgen in aller lei richting, maar toch steeds een zor gen, dat het geheele groote gezin tot object heeft en waarbij niet, terwille van samenstellende deelen, het geheel uit het oog mag worden verloren. Niemand zal verwachten dat we het allen voetstoots eens zullen zijn over alle tot beslissing te brengen vraag punten. Maar moedgevend is de, uit de over de begrooting gewisselde stukken, ge bleken, algemeene bereidheid tot het in gezamenlijk ernstig overleg, zoeken van dem goeden weg. Daartoe dringen trouwens nog andere motieven dan die van den financieelen nood. Ik zie geen reden, die te verzwijgen, al bedoel ik overigens allerminst in dit openingswoord, den weg der politiek te betreden, of u daarop te lokken! Het in onze staatsregeling vastgelegde fundament van 's volks recht en vrij heden, van uw roeping en plicht, van uwe bevoegdheden en rechten, ook van uw gezag, wordt bestreden en onder mijnd. Deze bestrijding van onze op goede beginselen gebouwde, historisch gegroei de, in onzen volksaard gewortelde, tot het welzijn van land en volk in stand gehouden, beschermde en uitgebouwde, democratische nationale regeling van de zaken van het gemeenebest, vordert allen die het wel met haar meenen, op, tot het, voor zooveel noodig met eenige zelfcorrectie, ineenslaan van de handen, telkens en overal waar dat slechts mo gelijk is. De hierbij in geding zijnde vragen, gaan immers ons allen, gelijk we hier bijeen zijn, zonder onderscheid ter harte. Het is de vraag of ik spreek op. z^tehjk in het algemeen - want ik hlerbl> .m°l aaa een bepaalden kring het is de vraag of niet al te zeer verzuimd wordt, naast het v e r t e- g e a w o o r d i g e a d karakter, dat net hoofd der gemeente, dat is de Raad onbetwistbaar heeft, zijn besturend en re geerend karakter, naar behoo- ren te accentueeren. Op uw aller medewerking", ook voor eenige beperking iu den omvang van s Kaads besprekingen, doe ik een be roep. Dat beroep kan op eene vergadering als die van den Raad van Middelburg, die ik zie samengesteld in zoo ge- wenschte getalsverhouding uft leden van wetenschappelijke vorming en re presentanten van het praktische leven, met zooveel recht en met zoo groot ver trouwen worden gedaan. B. en W. willen met opgewektheid en m openhartige samenwerking met den Raad, het moeilijke werk voortzetten. Moge 1934 gekenmerkt worden, door krachtig en doelbewust bestuursbeleid, tot het welzijn van onze stad en van hare ingezetenen. En moge de Almachtige God onze Ge meente en ons werk zegenen. De heer HEEMSKERK beantwoordde deze toespraak osl volgt: M. de V. Uwe woorden en wenschen zullen, naar ik niet betwijfel, door den geheelen Raad met al de belangstelling, die ze verdienen, zijn aangehoord en ook op hoogen prijs zijn gesteld, zoowel voor zoover U een geschiedkundig overzicht gaf, al is dat over een zeer kort tijdperk, als voor zoover U over heden en toe komst sprak. Mij althans zijn zij als uit het hart gegrepen. Dit neemt niet weg dat ik niet uit het oog mag verliezen dat wij, d.w.z. U en ik, zoodanig geestver want zijn, dat ik, sprekende zooals op dit oogenblik in mijne hoedanigheid van oudste lid in jaren, mij er voor wil wachten mijne eigene instemming den vorm te geven van een algemeene hul de. Ik zoek dan ook welk wederwoord op Uwe goede wenschen past, dat door al de leden van deze vergadering kan aan vaard worden als ongeveer in overeen stemming ook met hunne meening. En dan geloof ik dat ik dit mag zeg gen. Bij Uwe ambtsaanvaarding zijn wij U hartelijk tegemoet gekomen omdat wij hoopten en vertrouwden dat gij bere kend waart voor de taak, die U hier wachtte, omdat uit Uw vroegere ge meenten een goed gerucht ons bereikt had, en U een goeden, een zeer goeden naam had verschaft. Nu kunnen wij door eigen ondervin ding beter oordeelen dan toen. En dan mogen wij het uitspreken dat ons is dui delijk geworden dat dat goed gerucht overeenkomstig de waarheid was, dat die goede naam verdiend was, zoodat ons toenmalig goed vertrouwen op goe de gronden berustte en dat onze hoop vervuld is. Wij wenschen U en ons dan ook gaar ne toe, dat U langdurig onze vergaderin gen moogt leiden, onze gemeente moogt besturen en dat het U nog eenmaal ge geven moge zijn deze stad nog weer in opgaande lijn te mogen zien. Dat geve God Almachtig. Met beide toespraken gaven de leden blijk van instemming. 1. Notulen vorige vergaderingen. Deze werden onveranderd goedge keurd. Mededeeling. Ged. Staten hebben verdaagd hun be slissing inzake het raadsbesluit tot op heffing van school K. 2. Ingekomen stukken. De reeds vermelde ingekomen stuk ken nam de Raad voor kennisgeving aan. Bij dat inzake het niet verstrekken van kolentoeslag aan kastrekkers, be treurde de heer WONDERGEM dit. Hij meende, dat deze verzekerden niet bij anderen mogen worden achtergesteld. Hij vroeg gelijkstelling tegen den volgen den winter. De VOORZITTER zegde overweging toe. Goedgekeurd werd de rekening van het Bomme van de Broeckefonds. Het adres van A. Leijnse inzake keur- loönen, werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Die inzake het subsidie voor drank bestrijding en de salarissen zullen bij de begrooting worden behandeld evenals een adres van het N.O.G. tegen ophef fing der bewaarscholen. Goedgevonden werd de cursussen voor jeugdige werkloozen tot 1 Maart op den bestaanden voet voort te zetten. Besloten werd de punten 12, 13 en 16 naar het eind der agenda te plaatsen. 3. Eervol ontslag Secretaris Burger lijk Armbestuur. Aan den heer C. de Jongh werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van het Burgerlijk Arm bestuur. 4. Benoeming 3 leden Commissie van Bijstand Bedrijven. Opnieuw werden benoemd tot leden van de Commissie van Bijstand de hee ren Harthoom met 9 stemmen (5 blan co); den Hollander met 8 stemmen, (1 op den heer de Bruin en 5 blanco) en Jeronimus met 8 stemmen, (1 op den heer Portheine en 5 blanco). 5. Benoeming 2 leden Burgerlijk Arm bestuur. Tot leden van het Burgerlijk Armbe stuur herkoos de Raad de heeren G. M. Mes en mr. A. van der Hoop met alge meene stemmen. 6. Benoeming 7 leden Commissie tot wering van schoolverzuim. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim herkoos de Raad de dames Schlüter-de Nijs, Ghijsen, Schoute, A. C, Steijn en de heeren H. J. van Geuns, H. W. Naezer, C. P, Pouwer en H. J. Adriaansen, allen met algemee ne stemmen. 7. Crediet voor kantoormachines en verandering muntmeters Bedrijven. De heer M ON DEEL betwijfelde of het wel goed is zulk een maatregel te ne men in tijden van werkloosheid. Het gaat hier om ontslag van ambtenaren, maar aan de andere zijde moet men re kening houden met de gemeentefinan- ciën. Men kan de kosten van deze ma chine besparen. Het gaat om een per soon die niet als volkomen valide te be schouwen is, waardoor het voordeel kleiner wordt. Kan men niet tot hand haven komen door vekorting van den arbeidstijd? Men moet maar eens met de vakbon den spreken over de salariskwestie. Men moet overwegén, dat men het ontslag van twee arbeidskrachten kan voorkomen. De heer JERONIMUS noemde dit voorstel er één van het soort a.s er in het particulier bedrijf zooveel voorko men. Men heeft hier te doen met den drang naar mechan.satie. Spr. heeft uit den mond van den heer Mondeel gelui den gehoord, die hem bevreemd heb ben. (Herhaalde interrupties toönen aan, dat de heer Mondeel niet namens zijn fractie sprak,) De heer Jeronimus meen de, dat men steeds meer moet mecha- niseeren. De heer BOASSON zeide, dat men toch zoo weinig mogelijk ontslaat. Maar er is een rapport van de vereeniging van Ned. Gemeenten, Thans is één per soon afgevloeid, van éen is keuring aangevraagd en van den derde staat nog niets vast. Een en ander is uitvloeisel van de on derhandelingen met het verificatiebu reau. Eerst waren er nog meer ingrijpen de plannen. De aanschaffing van, deze machine is het minimum om de reorganisatie te doen slagen. Het niet aanschaffen der machine is geen bewijs, dat men een persoon min der kan ontslaan. Er is eenmaal een streven naar mechaniseeren, maar spr. vraagt of dit wel zoo zal kunnen blijven doorgaan. Thans moet men het doen in het belang van de gemeentekas. De VOORZITTER voegde hieraan toe, dat B. en W. alle mogelijkheden préci- eus hebben overwogen om een zoo bil lijk mogelijke oplossing te vinden. Getracht is de gevolgen zoo gunstig mogelijk te doen zijn voor de belang hebbenden. De heer MONDEEL zeide te weinig overtuigd te zijn, dat alles wat hij aan voerde, voldoende onderzocht is. Tegen den heer Jeronimus zeide spr., dat er niets is in spr.'s partij. Wat hij zeide past geheel in de opvattingen, dat men moet trachten den salarislast tijde lijk te verminderen. De heer MES steunde gaarne het voorstel van B, en W„ maar- vroeg of voor de aanschaffing der machine een Middelburgsche leverancier in aanmer king komt. De heer PAUL zeide, dat men in de S.D.A.P. verbeteringen wil helpen be vorderen volgens het stelsel, door den heer Mondeel naar voren gebracht. Bij de Vitrite wilde men er niet aan, maar bij gemeentebedrijven zou men niet voldoende resultaat hebben van andere verdeeling der werkzaamheden. Spr. zeide nog wel eens terug te komen op de kwestie van het zoo gunstig mo gelijk maken van de gevolgen voor de oetrokkenen. Het voorstel wordt aangenomen met aanteekeniing dat de heer Mondeel heeft tegengestemd. 8. Crediet voor onderzoek drinkwa ter-voorziening Walcheren. Dit wordt aangenomen z. h. st. 9. Verlaging marktgeld tafeltjes Graanbeurs. De heer JERONIMUS zeide, dat het voorstel hem als compromis teleur heeft gesteld. Te Goes is de duur van de markt langer. Te Rotterdam is de prijs 15, te Groningen f 10, met langer duur en be tere door de gemeente onderhouden ta feltjes. Bij handhaving is de kans op af schaffing der tafeljes groot. De heer CORNELISSE zeide, dat reeds meermalen verlaagd is, hij wil het wegnemen der tafeltjes riskeeren. Mevr. WEIJL zou met het voorstel meegaan. De heer ONDERDIJK zeide, dat het onderzoek heeft aangetoond dat Mid delburg ter zake niet aan de hooge kant is. Maar men kan ook van de beurs gebruik maken zonder tafeltjes en daar om mag men geen verhouding bespre ken tusschen de opbrengst der tafeltjes en de kosten der Graanbeurs van de gemeente. Een verlaging van een derde kan de toets der critiek wel doorstaan; ook bij vergelijking met andere gemeenten. En het is eigenlijk maar een vraag van meer of minder. De tijd, dat van de tafeltjes gebruik gemaakt wordt, doet minder ter zake, want die duur bepalen de, ge bruikers zelf. De heer JERONIMUS gaf toe, dat de verschillende prijzen moeilijk te ver gelijken zijn. Het voorstel werd aangenomen met aanteekening dat de heer Cornelisse heeft tegengestemd. 10. Verlichtingsplan Blauwendijk en Poelendale-singel. De meerderheid van fabricage achtte het plan te duur opgezet; o.a. de rich tingsaanwijzers acht zij niet noodig. De minderheid heèft ook enkele be zwaren naar voren gébracht; De heer PAUL zeide, dat het voorstel Ster v/j 3' grootte, of Liefeer Ster v/d 2' grootte Ster "/i le gr. Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau Va Industricelen Eigendom onder No. 3 4 2 2 2 c EERSTE KV. VOLLE MMH LAMSTE KVARIlER #NI£5JWEHMN VENUS MARS JUPITER SATUBNUSr Sterretijd 4 h 41 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De Leeuw, met R e g u 1 u s, is nu in het O. opgekomen. De V.M. van den 31en staat er vlak bij. wel wat laat bij de comm. voor fabricage is gekomen, gezien het feit dat het hier een kwestie van maanden betreft, Spr. heeft geen rekening gehouden met de beide bestaande lantaarns op den Blauwendijk. Spr. achtte dit plan te royaal. Spr. heeft den toestand opgeno men. De afstand is 55 a 60 m, dit i,s wei nig voor een weg als deze, omdat de Poelendalesingel toch een buitenweg is. Het voorstel moet bescheidener wor den. Een lantaarn op den Blauwendijk en een op den Poelendalesingel kunnen z.i. vervallen. Men zal bij de Provincie komen met het verzoek den Singel over te nemen in beheer en onderhoud en dan is het de vraag of men dan daar voor zooveel voor verlichting moet uit geven en dan doelt hij ook op de jaar- lijksche kosten. De heer DEN HOLLANDER meende dat men bedoelde dat de nachtlantaarns niet des avonds branden. Als dit wel zoo is. kan men met minder volstaan. Wat is de bedoeling met een nieuwe ver lichting? Dit had men in het voorstel moeten aangeven, In dat deel der stad mag men wel aandacht aan de verlich ting schenken en het is spr. niet duide lijk of er een lantaarn komt tusschen de huizen op het VI. Wagenplein en den muur. De heer JERONIMUS wilde splitsing tusschen het deel BrugTe.erpakhui- zenstraat en het overige. Het laatste is buitenweg en als men die gaat verlich ten stelt men een precedent. Nu deed men dat alleen bij bebou wing. Het verlichten van de buitenwe gen, die niet bebouwd zijn, behoort niet tot het werk der gemeente, en zeker niet vlak bij een aangrenzende gemeen te. Spr. zou het voorstel willen zien te ruggenomen. De heer WONDERGEM zeide, dat men bij de begrooting de geheele ver lichting zal bezien, en daarom is dit voorstel moeilijk te beoordeelen. Mevr. WEIJL zeide, dat het alleen gaat om 150 overschrijding van het crediet. Voor den 607 komt een deel weer in de gemeentekas terug door de bedrijven. De kwestie van den Poelendalesingel ware zeker nader te oerwegen. De heer HARTHOORN zou zeker wil len weten of de provincie werkelijk den Singel zou verlichten, want anders zou de gemeente later veel moeten doen. En daarom is aanhouding wellicht goed. De heer CORNELISSE meende dat de Singel verlicht moet worden. Spr. zou geen gaslantaarns willen plaatsen, want stoornis komt niet vaak voor. De heer BOASSON zeide, dat bij den 607 niet is gerekend met de reeds be staande verlichting. De richtingsaanwijzers zijn zoo gericht omdat het een drukken verkeersweg betreft. Ieder weet het gemak voor vreem delingen daarvan. De heer JERONIMUS: Dat is geen Middelburgsch belang. De heer BOASSON zeide, dat men rekening moet houden met de winst van de bedrijven voor de verlichting. Er is een algemeen streven voor betere verlichting der wegen. De Blauwendijk is gevaarlijk langs het kanaal. Bedoeld zijn nieuwe types lantaarn paal en lantaarns, wellicht is te overwe gen den lantaarn bij het Vliss, Wagen plein te plaatsen op den muur in plaats van aan het water. De Poelendalesingel is volgens spre ker geen buitenweg. Hij wil twee lan taarns op den Singel laten vallen, als het eeni^szins kan en deze wijziging overwegen en de plaats der lantaarns. Er is eenige haast bij in verband met hét aanleggen der kabels en men kan avond- en nachtbranders makkelijk ver anderen als dit mogelijk en wenschelijk blijkt. De heer PAUL zeide, dat hij nog niet overtuigd is; hij nu juist meende dat men het voorstel moet aanhouden. Men mag ook niet vergeten, dat drie- pits gaslantaarns zijn ontworpen. Het crediet is toegestaan onder voorwaar de, dat men een plan zou krijgen. Het is juist dat men buitenwegen tot nu toe niet verlicht, maar dezen Singel kan men niet onverlicht laten. Spr. achtte drie lantaarns voldoende en zei de dat de Provincie tot nu toe geen wegen verlicht. De Singel is geen toegangsweg tot de stad maar in de eerste plaats een weg van doorgaand verkeer. Spr. wilde de zaak aanhouden tot de vergadering over 13 dagen waarin de begrooting aan de orde komt, en wilde ook nagaan of de richtingsaanwijzers niet goedkooper zijn te verkrijgen. De heer ONDERDIJK twijfelde er zeer aan of de Provincie den Singel zal overnemen en zij zal zeker niet toe staan, dat er later weer in gegravem wordt. De weg is gereed tot de fundee ring en uitstel van dit werk is niet meer gewenscht. Als nu B. en W. twee lantaarns zul len doen vervallen is er aan de bezwa ren tegmoet gekomen en men moet rekening houden met den toestand ter plaatse. Het crediet van 1500 zal dan niet overschreden zijn en de jaarlijksche kos ten zullen er door dalen. Men kan dan nog de nieuwe kosten van de verlich ting overleggen. De heer PAUL zeide nog niet over tuigd te zijn. Hij wil zien wat er wer kelijk zal komen. Nadere cverleggifllg der kosten is mosterd na den maaltijd. De heer JERONIMUS bestreed, dat de Poelendalesingel een toegangsweg wordt van het centrum der stad. De richtingaangevers stempelen den weg iuist tot buitenweg, en de aangevers zijn dan ook niet noodig in het belang der ^61116 Ctltc. De heer CORNELISSE was tegen uit stel. De heer MES bleef voor heet voorstel van B. en W. Het voorstel tot aanhouding wordt verworpen met 11 tegen 3 stemmen, die der heeren Paul, Wondergem en Jero nimus. Het voorstel van B. en W., min twee lantaarns, neemt de raad nu aan, waar bij de heer Paul tegenstemt. 11. Crediet voor extra-hulp aan werk loozen. Z. h. st. aangenomen. 14. Regeling vergoeding voor opgeleg de schepen. Op een vraag van den heer MON DEEL zeide de heer ONDERDIJK, dat ieder geval op zich zelf wordt behandeld. 15. Overneming grond Heerengracht. Z. h. st. aangenomen. 17. Verhuring gedeelte Bnrgerwei aan P. Koole Pzn. Z. h. st. aangenomen. 18. Verhuring gedeelte Burgerwei voor Volkstuinen. Z. h. st. aangenomen. 19. Verhuring gemeente-grond Zuid westelijk Havendijk. Na een korte opmekking van den heer MONDEEL z, h, st. aangenomen. 20. Pachtvermindering vischwater bin nenvesten. Z. h. st. aangenomen. 21. Pachtvermindering gemeente-gron den Nienwlandschen dijk. De heer. MONDEEL zou in zulke ge vallen willen vragen, hoe het staat met de financieele draagkracht. De heer HARTHOORN zeide, dat als men dit met een N.V. doet, men dit met

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7