ONDERWIJS. BEKENDMAKINGEN. die vervelende kies.... GOES. ZUID-BEVELAND. MIDDELBURG. GOES. het boerenbedrijf. Is het niet mogelijk zoo vroeg dit lid, bij eventueele vacatu res personen aan te stellen op arbeids contract. Artikelsgewijze bespreking, Hierbij kwamen o.a. naar voren verla ging van de presentiegelden voor de raadsleden; vermindering van de jaar wedde van den archivaris; nog meer drukwerk laten veranderen in cyclostyl- werk, maar dan zoo mogelijk dit werk in Middelburg gunnen. Verder is de noodzakelijkheid van een telefoon voor den gemeente-secretaris betwijfeld; is gevraagd of de functie van secretaris van de brandweer zoo belangrijk is, dat een belooning van 200 gerechtvaar digd is. De kwestie van de combinatie van di recteur van gemeentewerken en archi tect over de Godshuizen kwam weer ter sprake. Enkele leden vroegen of deze com binatie niet beëindigd moet worden; een hunner meende, dat te veel werk aan den hoofdopzichter bij gemeente werken wordt opgedragen, en een an der, dat voor bijzondere werken, niet tot het gewone onderhoud behoorende, telkens toestemming van den raad noo- dig is. Een der leden was van meening, dat de sterke besnoeiing van den post be strating, zich later zou wreken. Een an der lid wees er op, dat de bruggen bij zonder slecht worden onderhouden. Weer een ander vroeg of de functie van torenwachter wel noodzakelijk is. Een der leden gaf uiting aan zijn te leurstelling over het feit, dat de be sturen der bijzondere scholen niet direct loyale medewerking hadden toegezegd tot opheffing van het instituut „boven tallige onderwijzers" zonder het daar aan verbinden van voorwaarden. Een der leden vroeg of de post school reisjes niet kon worden geschrapt, an dere leden wilden dezen post hoogstens wat verlagen. Betreurd werd het schrappen der subsidies aan de Ver. tot instandhuo- ding van oude gebouwen en aan Neha- lennia. Een lid vroeg of de belooning van 500 voor den directeur van het sportterrein wel gewettigd is en een an der of deze directeur niet kan worden gemist. Een der leden zeide voornemens te zijn een voorstel in te dienen om den gemeentegeneesheer L. Weijl eervol ont slag te verleenen. By de subsidie voor het burgerlijk armbestuur meenden een paar leden, dat dit li chaam moet worden medegedeeld, dat 't geraamde bedrag inderdaad het maxi mum is, dat voor 1934 mag worden be steed, een ander lid vroeg of B. en W. stellig verwachten, dat dit bedrag vol doende zal zijn. Een lid kon niet goed begrijpen, dat B. en W. minder voorstel len dan het armbestuur vraagt en over woog nog maatregelen om tot verhoo ging te geraken. Inzake het exploitatietekort der Gods huizen zou een lid gaarne zien, dat B. en W. de mogelijkheid onder het oog zagen, om bij de Godshuizen te komen tot een conversie der leening bij de Rijksverzekeringsbank in verband met de bezittingen van het bestuur in Groot boekinschrijvingen en Staatsstukken. Dit lid becijferde een mogelijke bezuini ging daardoor van ongeveer 2000 per jaar. Ook zou dit lid gaarne vernemen of het Bestuur der Godshuizen, nu de overeenkomst met de gemeente per 31 Dec. 1934 afloopt, bereid is een uitvoe rig onderzoek in te stellen naar een mo gelijke reorganisatie van den geheelen geneeskundigen dienst. Mede omdat hij daarin een object van een niet onbelangrijke werkverruiming ziet, vroeg een der leden hoe het staat met het voorstel tot grenswijziging met Koudekerke. Hij zou daarbij tevens gaarne vernemen, hoe het tegenwoordi ge college van B. en W. tegenover deze kwestie staat. Een der leden had den indruk, dat de poste» steunverleening en werkverschaffing. te laag zijn geraamd. Enkele leden zou den gaarne vernemen, welke plannen B. en W. hebben voor uitvoering in werk verschaffing, Een dezer leden wees hier bij op de zoo noodzakelije uitdieping der Vesten. Gaarne zou hij vernemen, of voor eventueele uitvoering van dit werk op Rijkssubsidie en op een bijdra ge van den Polder Walcheren zou zijn te rekenen; terwijl hij tevens gaarne vernam, of daarbij veel werkloozen zou den kunnen worden geplaatst. Ook vroeg dit lid of voor de jeugdige werk loozen iets kon worden gedaan, b.v, door het verschaffen van werk, dat niet in aanmerking komt voor het vrije be drijf of voor gewone werkverschaffing, tegen een geringe vergoeding zooals dat o.a. te Amsterdam geschiedt. O.a. wees hij op het opknappen van boeken voor de Openbare Leeszaal, werkzaamheden, die deze vereenniging door gebrek aan middelen, toch niet kan laten uitvoe ren. Een lid vroeg of de steunnormen niet evenals te Vlissingen met 33 pet. kun nen worden verlaagd en verklaarde be- lastingverhooging kwalijk te kunnen aanvaarden, zoolang nog andere mid delen tot vermindering van uitgaven aanwezig zijn. Een lid meende, dat men ondersteunden o.a. met sneeuwoprui- mem zou kunnen belasten. Een paar an dere leden ondersteunden dit idee, doch zouden daarvoor b.v. 25 pet. boven het steunbedrag willen toekennen. Een lid, principieel tegenstander der kermis, stelde de vraag, of B. en W. niet van meening zijn, dat in den tegen- woordigen tijd van versobering, deze ge legenheid tot het doen van overbodige uitgaven door de overheid niet langer aan de bevolking mag worden geboden. Nog kwamen ter sprake verlaging der tarieven en de aansluitkosten van de Radio Distributie Maatschappij, vroege re Invoering dan met 1 September van hooger schoolgeld voor het gymnasium en indeeling der gemeente in een ande re klasse voor de heffing van personeele belasting. Ten slotte zij opgemerkt, dat de heer Van Andel wegens ziekte niet aan de sectievergadering kon deelnemen. NEDERLANDSCHE NATUURHIS TORISCHE VEREENIGING. Maandagavond kwam de afd. N. en Z. Beveland van de Ned. Natuurhisto rische Vereeniging te Goes in de Prins van Oranje in jaarvergadering bijeen. De heeren ir, A. W. van de Plassche en A, Hofstra werden als voorzitter en be stuurslid herbenoemd. Nadat de secre taris-penningmeester, de heer H. Th. Nieuwenhuijsen, een verslag over het afgeloopen jaar had uitgebracht, het geen de tijdsomstandigheden in aan merking nemende, alleszins gunstig luidde, kreeg de heer J. K. Budde, oud- hortulanus te Utrecht gelegenheid om een en ander te vertellen over „de pa rels van het Oosten, Java en Sumatra." Op zeer onderhoudende wijze heeft de heer Budde zich hiervan gekweten, daarbij blijk gevende een pl'antenken- ner te zijn bij uitnemendheid en een ge heugen te bezitten als maar weinigen. Hij nam zijn hoorders in gedachten mede naar 's Lands Plantentuin te Bui tenzorg, de mooiste tuin welke er te wereld op dat gebied bestaat. Hier zijn meer dan 40.000 soorten planten en boomen bijeengebracht, terwijl er van iedere soort minstens 2 aanwezig zijn. Alle familiën zijn bij elkaar geplant, zoodat bezoekers, die maar één bepaal de plantenfamilie wenschen te bestu- deeren, deze alle bij elkaar op één be paald gedeelte in den tuin bijeen vin den. Aan de hand van een schitterende serie lantaarnplaatjes heeft vervolgens de ^preker een overzicht gegeven van de prachtige natuur welke er in 's Lands Plantentuin in 't bijzonder en op Java in het algemeen te bewonderen valt. Het onderwerp was zoo uitge breid, dat de tijd helaas niet toeliet om ook Sumatra in de bespreking te betrekken. De heer van de Plassche heeft ten slotte den inleider een warm woord van dank toegesproken voor de zeer interessante wijze waarop hij een en ander heeft voorgedragen. SCHEEPVAARTBEWEGING. Gedurende 1933 zijn de haven van Goes binnengekomen 1622 schepen met een totaal tonneninhoud van 167026 en uitgevaren 1613 schepen met een in houd van 165477 ton. In 1932 bedroegen deze cijfers resp. 1701 met 179145 ton en 1696 met 178907 ton. MUTATIES BRANDWEERPERSONEEL Aan den heer J. Gunst is eervol ont slag verleend als bode der Motorspuit en brandwacht, terwijl in diens plaats is benoemd de heer J. P. Hopmans. Tot brandmeester bij de motorspuit is benoemd de heer I. Adriaanse en tot onderbrandmeester de heer M, Kuzee. RAAD KRUINÏNGEN. Geen korting voor het hoofd van den Vleeschkeurüngsdienst. Kwestie over een bouwvergun ning. Het B, A. zal een tehuis voor ouden van dagen stichten. KRUINÏNGEN.. Maandagavond ver gaderde de voltallige raad dezer ge meente onder leiding van burgemeester B, C. de Mul, die bij de opening memo reerde wat in 1933 is tot stand gebracht. Daarbij deelde spr. o.m. nog mede, dat van Ged. Staten bericht is ontvan gen, dat de Oostzijde van Het Kanaal vanwege de P.Z.E.M. zal worden ge- ëlectrificeerd. Voor de gemeentelijke finantiën worden offers van de bevol king geeischt en hoewel B. en W. den toestand niet hopeloos inzien; dient ten deze de uiterste voorzichtigheid be tracht. Ingekomen was o.m. 't verslag over 1933 van de commissie tot wering van schoolverzuim waaruit bleek, dat 15 verzuimen zijn behandeld, waarbij niet van onwil sprake was. Ged. Staten berichten dat zij zich niet kunnen vereenigen met cfè salaris verlaging van het hoofd van den Vleeschkeuringsdienst, daar deze inder tijd met hunne goedkeuring is aange steld op een verminderd salaris van 2000 onder beding dat, igeen tijde lijke verlaging zou plaats vinden. De meerderheid van B. en W. stellen voor, in beroep te gaan bij de Kroon. De hee ren Sinke en Groof waren tegen verlaging, terwijl de heer Van Hoo- t e g e m meende dat het een fout is ge weest, dat men het salaris destijds ge bracht heeft op 2000. Weth. Kole was ook tegen verlaging in dit geval. Weth. Francoys meende echter, dat de nieuwbenoemde nu eenmaal is aan gesteld op dit salaris en dat het onbil lijk zou zijn als deze ambtenaar alleen werd vrijgesteld van verlaging. Ook de heeren Burkunk, Minnaar en Witte spraken in dezen geest. De v o o r z. zeide dat het hier om de bil lijkheid gaat tegenover de andere amb tenaren en niet over den persoon. Het voorstel van B. en W. werd daarop met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. De v o o r z. deelde mede, dat 't hek om de kerk is aanbesteed voor 926.70. In de vorige raadsvergadering deden B. en W. de toezegging dat in geen ge val meer dan 810 uit de gemeentekas zou worden gevergd. Met het oog daar op hebben B. en W. zich met den Am bachtsheer, den heer Vermeulen van Kruiningen te Wassenaar in verbinding gesteld die bereid bleek de ontbreken de 120 te schenken. B. en W. stelden voor dit geschenk te aanvaarden en na mens den Raad een schriftelijke dank betuiging aan den gever te zenden, waar toe z.h.s. werd besloten. Voorgelezen werd een verzoek om 'n bouwvergunning aan C. v. Nieuwenhui- ze zulks voor de noordzijde van den Rijksweg en waarin geklaagd werd dat het antwoord zoo lang uitbleef. De v o o r z. deelde mee dat nog geen besluit van Ged. Staten is gekomen, en dat de Inspecteur der Volksgezondheid deze zaak ter plaatse heeft opgenomen zoo spoedig mogelijk zal een beslissing worden genomoen. De heer Witte meende, dat B. en W. dezen bouw willen tegenhouden. De v o o r z. antwoordde dat er mis schien bezwaren van Ged. Staten zullen rijzen, met het oog op de lintbebou wing; ook de Inspecteur der Volksge zondheid heeft bezwaren, waarom B.i en W. met den besten wil geen ver gunning hebben kunnen geven. De heer Witte werd tot de orde geroepen daar hij telkens den voorzitter in de re de viel. Weth. Francoys protesteer de er tegen, dat in het schrijven gezin speeld wordt op persoonlijkheden. Spr. zou er niet aan denken zich tot zooiets te verlagen. De heer Burkunk vond een en ander jammer en lastig voor den heer Nieuwenhuize, wat B. en W. be amen. Tenslotte werd het schrijven voor kennisgeving aangenomoen, met aanteekening, dat de heer Witte geacht wenscht te worden te hebben tegenge stemd. Vervolgens was aan de orde 'n voor stel tot verkoop van bouwgrond aan het Burg. Armbestuur, dat een tehuis voor ouden van dagen wil stichten. De v o o r z. zeide dat B. en W. met genoegen dit voorstel verdedigde, als zijnde een prachtig stuk sociaal werk. Een geschikt terrein in de kom der ge meente heeft men gekozen. Het plan is opgezet voor 24 kamers, conversatie zaal, bestuurskamer enz. Er zal centra le verwarming en electrisch licht komen. Een en ander is het resultaat van een lange voorbereiding. De heer Groof zeide, dat de raads leden weinig tijd hebben gekregen om deze planen onder het oog te zien. Spr. vraagt of de grondprijs voor dit doel niet wat toog is gesteld, en of het voor ouden van dagen uit Hansweert niet bezwaarlijk is, geheel uit hun om geving te worden gehaald; De v o o r z. achtte de zaak goed vóórbereid; er moet eenigen haast betracht worden daar de bouwkosten in stijgende lijn gaan. De grondprijs is niet te hoog om dat een groot stuk, dat voor bouwgrond niet veel waarde heeft, doch voor turn ïeel geschikt is, gratis wordt overge daan. De heer Burkunk vond het plan wel goed doch de oudjes zullen hun vrij heid missen, en de tekorten zullen eventueel door de gemeente betaald moeten worden. De v o o r z. dacht dat het met de „vrijheid" best gaan zal, zoo blijven echttelieden bij elkaar, geestelijken en familie kunnen steeds de menschen op zoeken. De heeren Van Hootegem en Minnaar juichten het plan toe, doch vonden sommige cijfers wel wat laag geraamd. De heer Witte vroeg of niet-armlastigen ook in dit gesticht moe ten omdat de verkoop der uizen van het B, A. op het plan staat;. De v o o r z. zeide dat de 6 huizen dienen verkocht te worden, daar de zaak anders te duur zou worden, terwijl de ondervin ding op andere plaatsen leert dat als men eenmaal met de goede werking van een inrichting bekend is, men er dank baar van profiteert, Spr. kon den heer Witte de verzekering niet geven dat ouden, die bedeeld worden en op een andere manier willen geholpen worden daartoe de medewerking van het B. A. bestuur zullen krijgen, hoewel vooral in het begin zeer soepel zal worden te werk gegaan. Zonder hoofdelijke stemming werd 't voorstel van B. en W. vervolgens aange nomen; de heeren Burkunk en Witte wenschen geacht te worden te hebben tegengestemd. Vastgesteld werd het kohier van de belasting op de honden voor 1934 tot *n bedrag van 604. Bij de rondvraag informeerde de heer Burkunk naar de wijze van steun verleening en of er ook boterbons zul len komen, en wanneer met de werk verschaffing wordt begonnen. De heer Witte vroeg of de vergunning er reeds is voor de demping ■yfarf' slèöt langs den Rijksweg, en wees er op, dat het Plein bij den heer P. de Smidt niet in orde is. De heer D e B a t meende, dat het billijk is dat bij ziekte der raadsle den het presentiegeld toch wordt uitge keerd, terwijl de heer Groof 't had over de lantaarn in de Julianastraat, en nogmaals wees op den gevaarlijken toe stand op de sluizen. De v o o r z. antwoordde dat voor het dempen van den sloot langs den Rijks weg thans vergunning is verleend. B. en W. willen zoo spoedig mogelijk dit werk in werkverschaffing laten uitvoeren. Aan het Plein zullen B. en W. hun aandacht schenken. De kwestie van het presentiegeld bij ziekte zal worden on derzocht. Voor boterbons komen alleen in aanmerking zij die 3 maanden aan een werkloos zijn en dan nog gezinnen boven 4 personen moeten onderhouden. Met de vieeschbons zijn B. en W. soepel, doch er is ook al misbruik van gemaakt Wat de steunverleening betreft, een strenge controle daarbij is noodig. KRUINÏNGEN. Maandagavond had in het Zondagschoolgebouw een openbare bijeenkomst plaats van de Afd. Kruinin gen van den B. V. Landstorm. Burge meester B. C. de Mul opende deze ver gadering. Sprekers waren de heeren Bierman en Laernoes. Vertoond werden de films van de huldiging en het défilé in het Stadion op 9 Sept. 1933 ter gele genheid van het jubileum van de Konin gin, en van den Landdag te Hulst op 26 Augustus. Aan P. Wondergem, A. Ka- relse en G. Duindam werd een brevet als scherpschutter uitgereikt. Staande werden 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarna pastoor Bosch met een warme aanbeveling voor den B.V.L. de sprekers op hartelijke wijze dankte voor de gesproken woorden en de mooie films. De vergadering was druk be zocht. KAPELLE. Maandagmorgen had de opening plaats in het lokaal Obadjai ten behoeve van de jeugdige werkloozen. Onder de aanwezigen merkten we op de predikanten ds. A. Scheele en dr, J. D. Schmidt, burgemeester Bierens en den heer P. Scheele. Ds. A. Scheele sprak een kort ope ningswoord. Spr. achtte het een verblij dend feit dat dit werk tot stand kwam door financieele bijdragen van de bur gerij. Spr. hoopte, dat een en ander mag gewaardeerd worden en alles in de beste orde zal verloopen. Burgemeester Bierens deed het genoe gen dat het comité, dat zich met het doel de jeugdige werkloozen te steunen, heeft gevormd, zoo uitstekend was ge slaagd. Spr. hoopte dat de jeugdige werkloozen hoofd en hart mogen verrij ken en dat betere tijden spoedig daar mogen zijn. Zoo mogelijk zal den Raad een voorstel bereiken om vuur en licht te vergoeden. Dr. J. D. Schmidt kon mededeelen dat het gebouw gratis wordt afgestaan. De aanwezige jeugdige werkloozen wekte hij op om trouw te komen en an deren mede te brengen. Het is beter iets nuttigs te verrichten dan op straat rond te loopen. Maandagmiddag had de eerste les plaats in houtsnijwerk. Aan de universiteit te Leiden slaagde voor het cand. examen wis- en natuurkunde, letter F, de heer A. Zan- dijk te Waarde. Aan de universiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen ge neeskunde mej. J. C. P. Tazelaar te St. Maartensdijk, BESCHIKBAARSTELLING ONVERMENGDE MARGARINE. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken- nis: I. dat voor de vier weken, vallende in 't tijdvak van 18 Febr. 1934 tot 18 Maart 1934, onvermengde margarine zal kun nen worden verstrekt aan: a. in de Gemeente wonende georgani seerde werkloozen, die drie maanden of langer werkloos zijn, steun ontvangen en hoofd zijn van een gezin met vier of meer kinderen, of bij een werkverschaf fing zijn te werkgesteld; b. in de Gemeente wonende ongeorga niseerde werkloozen, die drie maanden of langer werkloos zijn, steun ontvangen en hoofd zijn van een gezin met vier of meer kinderen, of bij een werkver schaffing zijn te werk gesteld; c. in de Gemeente wonende armlasti gen, die drie maanden of langer steun genieten, daarvan geheel of bijna gehee moeten leven en hoofd zijn van een ge zin met vier of meer kinderen, of bij een werkverschaffing zijn te werk gesteld; II. dat zij, die behooren tot een der on der I hiervoren vermelde categorieën en gedurende vorenvermelde periode 200 gram onvermengde margarine per week, per lid van hun gezin, wenschen te ontvangen tegen betaling van 11 cent Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip d' t U géén gelegenheid heefi naar den tandarts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijnstillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. AKKERTJES" kosten slechts 50 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. per K kg. zich daarvoor mondeling ter Gemeente-secretarie ten Stadhuize (be nedenverdieping) ingang Helm, kunnen opgeven op Donderdag 1 Februari 1934, des namiddags van 2 tot 4 uur. Zij, die zich reeds eerder hebben aangemeld be hoeven zich niet meer opnieuw op te geven. Middelburg, den 30 Januari 1934. Burgemeester en Wethouders voorn.. M. FERNHOUT, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ligt een verzoek met bijlagen van de Sinclair Petroleum Company s.a. te 's-Gravenhage om ver gunning tot het uitbreiden van de be staande ondergrondsche benzinebewaar plaats met aftapinrichting op de per- ceelen, kadastraal bekend gemeente Goes, sectie C nos. 2625 en 2012, plaat selijk gemerkt no. 31, gelegen aan de L. P. v. d. Spiegelstraat. Op Maandag 12 Februari 1934, des voormiddags 11 uur, zal ten Stadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór hel bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot be roep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeen tebestuur zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Goes, 29 Januari 1934. Burgemeester en Wethouders voorn. HAJENIUS, Burgemeester. VAN BALLEGOIJEN DE JONG, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Huissleutel, v. Sun, Meidoornlaan W 156; pak Zakken, F. Cozijn, Vliss. straat I 159; grijze Sjaal, Brandes, Koudekerk- sche weg B 288; Jas, Sanders, Varkens- markt K 38; Duimstok, J. Versluis, KI. Vlaanderen M 155; Tafelmesje, P. de Jonge, Rouaansche kade G 115; Dames- port. m. inh., v. Iwaarden, N. Ooslersche straat 94; Kindermuts, J. Kingmans, N. Kerkstraat B 105; Vulpotlood, A. de Leeuw, Vliss. straat I 161; Boerenspeld, Gem. Veldwachter, St. Laurens; Cein tuur, B, Allewijn, Lond. Kade H 51; Autoplaat H Z. 10162, J. J. Boone, Lan- gestraat, Arnemuiden; Kinderhand schoen, A. Joosse, Bastion N 60; Hand beschermer. Plantefeber, L. Geere K 329 Handbeschermer, A, Walraven, Noord- weg S 238; Handschoen. Steketee, Koe sraat; Kinderhandschoen, L. Geldof, Jas mijnstraat W 140; Huissleutel, Geldstuk, beier, Oude Kerkstraat B 81; Geldstuk, A. Verhage, KI. Vlaanderen M 158; 2 Sleuteltjes, A. J. Verbeek, Molenberg K 99d; Handbeschermer, Kwekkeboom, St. Laurens, 't Hof Holstein; Fokshond, v. d. Berge, Koorkerkhof A 109; Kruisje, B. v. P.; Hond, Caljouw, Veere. Markt 156; Broche, A. v. Flierenburg, Volderij- straat M 91; Padvindersriem, Wisse- kerke, St. Bastiaanstr. 77; Broche, v. d- Weele, Bagijnhofstr. E 193; zilv. Ket- tingtje, Cornelisse, Eigenhaardstr. P 209; zakje Aardappelen, Loman, Noordweg S 205; Handbeschermer, J. Drost, K. Noordstraat E 75; Alpenmuts, mej. Step, Dwarsstraat E 6. Elec. Drukker:; O W. den Boer. M burg.»

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 8