HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOd KRONIEK van den DAfi. ZEELAND. f 10.000 bij overlijden. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 31 JANUARI 1934. N«. 2%, LEVENSV ERZEKERIN G-BA PIK ROTTERDAM - Voor een tijdelijke verzekering van betaalt een 25-jarige slechts 80.per jaar VAN DANTE, BALZAC, HEINE EN BIERVLIET MIDDELBURG. AM»-? Daladier weer aan het be wind in Frankrijk. Hij wil het nu eens zonder de socia listen probeeren. De kabinetscrisis, waarmee het Fran- sche volk Zaterdag j.l. gelukkig gemaakt werd, is al weer opgelost. President Le brun heeft den radicaal Daladier met de vorming van een nieuw ministerie belast en deze kwam daar gistermiddag mee klaar. In zijn kabinet hebben een stuk of tien radicalen zitting en verder een man of acht van de gematigde linker zijde. Zooals men weet, is het vorige kabi net uitgegleden op de glibberigheden, die middels het schandaal van Bayonne op zijn politiek pad gesmeerd werden. De openbare meening in Frankrijk is ge weldig te keer gegaan, toen zij ervoer, dat de oplichter Stavisky heel wat voor aanstaande lieden in zijn misdadige prak tijken had betrokken. Ook enkele minis ters konden zich niet schoon wasschen van zekere aantijgingen en het gevolg daarvan was, dat de positie der regee ring uiterst labiel werd. Parijs kwam steeds meer in opstand. Relletjes wa ren er de vorige week aan de orde van den dag. Men eischte als een soort zoen offer het aftreden van het geheele kabi- net-Chautemps, dat tenslotte tegen de zen storm niet bestand bleek, ook al viel er op den minister-president zelf en de meeste zijner medewerkers niets aan te merken. De woede van het publiek zou haar wraakzucht bot vieren en Chautemps ruimde tenslotte het veld, toen politici van rechts deze mentali teit handig wisten te exploiteeren. Voor de zooveelste maal heeft Frankrijk er niet tegen opgezien de vuile wasch bui ten te hangen, 's Lands wijs, 's lands eer maar het fond van de zaak is toch wel een beetje bedenkelijk. De samenstelling van het nieuwe ka binet duidt op een nieuwen koers in de Fransche politiek. En met het oog daar op kan men wellicht eenigszins vrede met den gang van zaken hebben. In nau welijks anderhalf jaar tijds (sinds Juni '32) heeft Frankrijk thans vijf regeerin gen versleten. Dat is rijkelijk veel en dat duidt op „something rotten in the state of France". Het ellendige geschip per, dat Parijs in die anderhalf jaar te zien gaf, had ook voor de buitenland- sche politiek zijn groote bezwaren, zij het dan, dat ten opzichte daarvan nog de meeste eenstemmigheid viel te con- stateeren. De oorzaak van de onstabili teit der verschillende kabinetten laat zich vinden bij de samenstelling der ra dicale partij; waarvan de meerderheid een soort van Godsvrede met de socia listen voorstaat. Men heeft steeds wil len regeeren met den steun der socialis ten, zonder dat het befaamde „Kartel" formeel tot stand kwam. Telkens deed men echter de ervaring op, dat dit niet ging, dat een te halfslachtige politiek moest worden gevoerd, om een duurza me regeering te kunnen krijgen. De oogst is tenslotte geweest zooals ge zegd: vijf kabinetten in anderhalf jaar tijds. Daladier behoort tot den rechter vleugel in de radicale partij, die beu is geworden van het vrije huwelijk met de socialisten. Hij weet, wat die liefde in de praktijk heeft te beteekenen: voor dat Chautemps aan het bewind kwam, was hij ook minister-president en toen lichtten de socialisten hem een beentje, omdat hij de begrooting sluitend wou maken o.m. door iets van de ambtena ren-salarissen af te nemen. Dat heeft zeer kwaad bloed bij hem gezet, zoodat het thans niet de minste verwondering behoeft te wekken, dat hij het eens met dat deel van de linkerzijde, dat rechts van de radicalen staat en met een moot van het Centrum wil probeeren. De sa menstelling van zijn ministerie is daar geheel op berekend, al nam hij dan en kele functionarissen uit het vorige ka binet over. Enkele bekende namen in het kabinet zijn: Frot, die minister van binnenland- sche is geworden: Piiétrie, die Financiën heeft gekregen; Queille met de porte feuille van landbouw en Henri de Jou- venel met die van Koloniën. Daladier zelf gaat het departement van buiten- landsche zaken beheeren. Dat zal in Frankrijk zeer zeker bevrediging geven, aangezien hij zich heeft laten kennen als een goed diplomaat, die weet, wat hij wil, In Duitschland heeft Daladier echter ook geen slechten naam en men moet daarom hopen, dat het hem zal gelukken de betrekkingen tusschen Ber lijn en Parijs een klein beetje te verbe teren. Ze hebben daar wel behoefte aan. Of het nieuwe kabinet een lang leven beschoren zal zijn, hangt in de eerste plaats vermoedelijk van de radicalen af. Onmogelijk is niet, dat de historie van de afgeloopen anderhalf jaar hun iets heeft geleerd. Maar erg optimistisch mag men te dien aanzien niet zijn. Het is altijd een verbrokkelde boel bij de radicalen geweest en hun voornaamste kenmerk was: onevenwichtigheid, 't Zou een meevaller zijn, als daarin nu eens wat verbetering was gekomen. Men kan dat alleen maar hopen. IONALE (Ingez. Med.) door J. P. van der Leeuw te Cadzand. 1.) Iemand, die zich ook maar enkele uren per dag ter verpoozing met litte raire studie bezig houdt, kan oogenblik- ken beleven van verrassing en blijd schap. Al bijna twee jaren woon ik nu in dat gezegende land van West Zeeuwsch Vlaanderen. Oost Zeeuwsch Vlaanderen ken ik nog maar zeer weinig; maar, naar wat ik er van hoor, schijnt dit' land al even gezegend te zijn en schij nen „Oost en West" elkaar zeer innig te ontmoeten niet ver van het stille en oude stedeke, dat Biervliet heet. Van Oost Zeeuwsch Vlaanderen ken ik enkel het onvergelijkelijke stadje binnen de groene wallen, het reine, blanke Hulst; verder het Zeeuwsche lied op een Vlaamsche wijs, en de bekoor lijke vrouwen met de bevallige veel kleurige vleugels uit het land van Axef. Misschien zal ik U daar later ook wel eens het een en ander van mogen ver tellen; ik wil U niet langer nieuwsgie rig. laten naar die vreemde combinatie: Dante, Balzac, Heine en Biervliet. In den vijftienden zang van zijn „ln- „ONS ELECTRICITEITSBLAD" De schoonmaaktijd. Voor ons ligt no. 34 van ,,Ons Elec- triciteitsblad", orgaan voor electriciteits- verbruikers in Zeeland, uitgave van de P. Z. E. M. Dit numer behandelt speciaal den komenden schoonmaaktijd en maakt een vergelijking tusschen het schoonmaken met bezems, vegers enz., en thans met gebruikmaking van verschillende elec- trische apparaten. Zoowel een artikel, grootendeels in Zeeuwsch dialect als een in 't „algemeen beschaafd", betoo- gen het groote nut en gemak van deze moderne wijze van werken. Verschillende verbruiksters van stroom voor koken, zonden verklarin gen in over de goede resultaten. 1934. DE GEMEENTEBEGROOTING Verslag van die sectüerapporteurs, (Vervolg van 't verslag van gisteren). Algemeen was men van oordeel, dat op het bewaarschool onderwijs bezuinigd moet worden, maar eenige leden zouden eventueele ophef fing als 'n ramp beschouwen. Een dezer leden meende, dat zij, die met dit onder wijs gebaat zijn, er ook wat voor over moeten hebben en hij zou 't schoolgeld nog hooger willen stellen dan nu wordt voorgesteld. Ook acht hij de wedden van het personeel der gemeentelijke school te hoog in vergelijking met die van het personeel der bijzondere scho len, Een lid voelde iets voor een afloo pend subsidie. Een ander lid meende, dat er niets meer af kan van de sub sidie. Enkele leden waren voor ophef fing der gemeente bewaarschool en vermindering der subsidie aan de bij zondere tot 15 of 20 per leerling boven den 4-jarigen leeftijd. Vooral kan dit volgens een lid omdat twee der bij- ondere scholen neutraal zijn. Inzake het handelsonderwijs erklaarden zich enkele leden voor de iieening van B. en W„ dat de gemeente iiet meer kan betalen dan is voorge teld; een lid wees er op, dat de ,chool niet alleen een belang is voor Midelburg, maar voor geheel Walche ren. Een lid verwachtte dat de school nu steeds met een tekort zal gaan werken, een ander meende, dat op boe ken en leermiddelen voldoende te be zuinigen is. Het Muziekkorps. Met het voorstel der meerderheid van B. en W., om de subsidie van het Midelburgsch Muziekkorps te brengen op 1000 konden verschillende leden zich vereenigen. Men wilde het korps gelegenheid geven zich aan te passen. Een lid meende, dat het bedrag van 1000 gehandhaafd moet worden uit sociaal oogpunt. Een paar leden moesten zich hun meening omtrent het minderheids voor stel, totale opheffing der subsidie, voorbehouden, twee leden gingen daar mede accoord, omdat zij de subsidie als 'n luxe-uitgaaf beschouwen, die in deze tijden ongemotiveerd is. Een der leden wil aan subsidie-ontvangende vereeni- gingen voorschrijven elk jaar haar reke ning en balans over te leggen, en de gemeente de bevoegdheid Igeven, om desgewenscht de administratie door een ambtenaar der gemeente te doen con troleeren. Verschillende leden verklaarden zich met de heffing van 20 opcenten op de straatbelas ting te kunnen vereenigen. Een paar andere leden waren aanvankelijk van meening, dat instede van 20 opcenten op deze belastingheffing van 10 opcenten op de personeele belasting de voorkeur zou verdienen. Zoo mogelijk zouden zij hier over gaarne worden ingelicht. Een lid vroeg of deze straatbelasting met de voorgestelde opcenten wel billijk is in verband met de kosten van onderhoud van straten enz. en of er nog geen re den is om ook de ongebouwde eigen dommen in deze belasting te betrek ken. Bij de vermakelijkheidsbelasting be pleitten enkele leden bij herhaling het vrijstellen van vereenigingen, die ver plichte luitvoerngen voor hun leden moeten geven. Een lid wilde het per centage voor bepaalde vereenigingen (voetbal) nolg verhoogen, waartegen enkele andere leden ernstig bezwaar maakten. Enkele leden wdren van meening, dat de verhooging der tarieven der hon denbelasting met 50 pCt. het aantal honden zoodanig zal doen dalen, dat de opbrengst niet hooger of van weinig beteeekenis zou worden. Een lid wilde progressieve heffing voor z.g. luxe hon den, een ander alleen verhooging voor deze categorie. Een der leden had gaarne wat meer voortvarendheid gezien bij de voorstel len tot rerganisatie der politie. Enkele leden merkten op, dat in de begrooting wel met een te dezer zake te bezuinigen bedrag is rekeninjg ge houden, maar dat nog niets van de plan nen bekend is. Zij drongen er op aan vóór de behandeling der begrooting over meer gegevens te kunnen beschik ken, liefst over het geheele voorstel. Twee leden achtten deze aangekondigde bezuiniging de meest bedenkelijke. Een hunner zou van den burgemees ter als hoofd der politie gaarne een be slist geruststellende verklaring ontvan gen, dat de politiedienst na de voorge nomen reorganisatie toch behoorlijk zal functioneeren. Een der leden stelde de vraag of in de naaste toekomst niet aan de Kroon kan worden verzocht om in deze gemeente geen Commissar,s van politie aan te aan te stellen. Een ander lid was van meening, dat een commissaris in een provinciale hoofdstad moeilijk gemist kan worden, maar zou liever zien, dat in de toekomst het aantal inspecteurs van 2 op 1 kon worden gebracht. Ver schillende leden verklaarden zich wel te kunnen vereenigen met de schrapping der bepaling betreffende het betalen van geneeskundige hulp ten aanzien van de gezinnen der agenten. Zij dron gen er echter op aan een dergelijke be paling te handhaven voor de agenten zelve, al beteekent dit dan volgens en kele leden toch nog een extra verlaging voor deze categoriie van ambtenaaren. Eén directeur voor twee. Een der leden gaf als zijn meening te kennen, dat nog een bezuiniging ware te verkrijgen door vereeniging van den dienst van gemeentewerken /met den reinigings- en ontsmettingsdienst onder één voor beide takken geschikten direc teur met op wachtgelds telling der tegen woordige directeuren. Nog beter ware 't volgens dat lid d enreinigingsdienst wederom te verpachten. Een lid vroeg of van B. en W. voor stellen zijn te verwachten tot openstellen van winkels op Zondagen in het reisseizoen. Enkele leden zouden het op prijs stel len indien de abattolïrkwestie spoedig zou kunnen [worden opgelost. Een dezer leden vroeg of het niet moge lijk was, als binnenkort niet lot den bouw kan worden ovrgegaan, met de (Ingez. Med.) fernc" („Hel") heeft Dante het er over hoe de Vlamingen, „de golven vreezen- de, die op hen aankomen, dijken opwei- pen, opdat de zee vluchte De fijne denker Frans Erens geeft ons dit citaat in 'n stukje, dat hij voor vele jaren in de „Groene Amsterdammer" deed verschijnen. Zoo weten we dat Dante van dit schoone land heeft ge hoord, en er bestaat zelfs de legende, dat deze eenzame balling Brugge, en de voorstad Sluis (Lammingsvliet) heeft be zocht. In elk geval, met het beeld van de Zeeuwsch-VIaamsche dijken be schrijft de dichter de droevige plaats, waar hij zijn vroegeren leermeester aan trof. En dan komt ons die legende niet zoo onwaarschijnlijk voor, dat deze ban neling in dit Noordelijke land is geweest en het land van Cadzand heeft gezien en uit eigen aanschouwing heeft uitge beeld. Er zijn geleerde studies over versche nen in de Archieven van het Zeeuwsch Genootschap door A. Meerkamp van kmbden: „Dante en Cadzand", en van ttrrera en Duclos maar dit alles voert ons nu te ver, wellicht zouden we er w/ eC?S £p ten,fi kunnen komen. We treffen nog een spoor van Zeeuwsch Vlaanderen bij een ander nsc^ dichter Ariosto in zijn „Orlando furioso", in zijn „Razenóen Roeland als Orlando (Roeland) zijn be minde gevluchte, Angelica gaat zoeken. en hij, door tegenwind, in plaats van naar Ierland de Schelde opvaart naar Antwerpen, heel Zeeuwsch Vlaande ren langs dus, en dan de gravendochter Olympia ontmoet, die met Bireno, de hertog van Zeeland is verloofd. Die ra zende Roeland is dus langs Cadzand en Biervliet naar Antwerpen gevaren!..... Maar bekoorlijker nog was de ontdek king van een der schoonste novellen van den grooten kunstenaar Balzac, in die afdeeling zijner Menschelijke Com media, die hij Etudes Philosophiques (wijsgeerige studies) noemde. Nog altijd wordt Balzac in Nederland te weineg gelezen, en, ondanks goede vertalingen, te weinig gekend. Toch zijn er weinig schrijvers wier roem zoo ongerept bleef, die zelfs onder de meest revolutionaire richtingen der litteratuur, van heden en vroeger, zijn grootste bewonderaars telt. Men leest allicht nog zijn Eugénie Grandet en bij velen is, door de We reldbibliotheek, de prachtige vertaling van „Het Gevloekte Kind" door het Zeeuwsche! echtpaar Scharten Antink, bekend maar veel verder gaat die kennis niet, en vooral niet van die „Etudes Philisophiques". Terwijl toch zijn: „Jezus-Christus in Vlaanderen" een van zijn diepste studiën is. Het begin is al zoo aangrijpend; met enkele woorden brengt hij dit middet- eeuwsche land van Cadzand voor ons. En misschien doe ik er goed aan U er een groot gedeelte van na te vertellen. Balzac verhaalt ons hoe de verbin ding tusschen het eiland van Cadzand en de Vlaamsche kust werd onderhouden met een veerboot. Het was de tijd, toen Middelburg nauwelijks een twee a driehonderd haardsteden telde en het later zoo rijke Oostende een haven was bewoond door enkele visschers, arme kramers en zeeroovers. Toch vond men in die plaats, bestaande uit een twintig tal huizen en 'n driehonderd hutten, meest getimmerd uit aangespoeld wrak hout, een aanvoerder met zijn man schappen, een klooster, een gerechts plaats en een burgemeester, alles wat in een reeds beschaafde, middeleeuw- sche plaats gevonden wordt." Wie regeerde er in dien tijd in Bra bant, in Vlaanderen, in wat nu België is? De overlevering vertelt het niet, omdat dit verrhaal, in de Vlaamsche winteravonden, van haard tot haard werd oververteld, een ieder er bijvoeg de en naar eigen aard wijzigde dikwijls, zonder opzettelijkheid. Het is met dit verhaal als met de oude dorpskerken waaraan elke generatie veranderde, wegnam en toevoegde, zoo soms dat strenge archeologen er geen raad mee weten maar dichters er, verrukt over kunnen peinzen en droomen. En zoo dan wordt dit verhaal hier verteld; dat ieder daarvan kan bewonde slagers te praten over de stichting van een tijdelijke inrichting. Een ander van deze leden meende, dat een tijdelijke oplossing juist een dcfiinitieve in den weg zou staan. Een tweetal leden was van meening, dat de abattoirkwestie1 juist iets voor 't particuliere initiatief om tot oplossing te brengen. Laat men. deze lasten nu eens van de gemeente afschuiven. De Bedrijven, Met het niet toevoegen van de winst van het gasbedrijf aan de resrve kon men zich in dezen abnormalen tijd wel algemeen vereenigen, al meenden ver schillende leden daarbij te moeten op merken, dat in de toekomst niet aan de (reserve van het (gastfedrijf diende te worden getornd en dat men in norma le tijden deze reserves nog diende op te voeren. Een tweetal leden merkte op, dat de gasfabriek in de toekomst wel licht geheel overbodig wordt. In het al gemeen had men geen ernstige bezwa ren tegen verlaging van de reserves van het electriciteitsbedrijf. Wel werden bezwaren vernomen te gen het verbruiken dier reserve in twee jaar, en tegen het nu binnen afzienbaren tijd niet komen tot tariefsverlaging. Een der leden was van meening, dat het niet betalen van rente aan de reser ve eigenlijk niet toelaatbaar is, In verband met de voorgenomen reor ganisatie bij de bedrijven stelde een lid de vraag welke maatregelen komen te vervallen door het inkrimpen van de be staande controle op de boekhouding en welke vereenvoudiging en inkrimping wordt beoogd in de bestaande magazijn- administratie. Enkele leden verzochten bij noodzakelijk ontslag van personeel zooveel mogelijk rekening te houden met anciënniteit en financiëeelen toe stand van de betreffende personen en' zooveel mogelïjk deze door overplaat sing in gemeentedienst te houden. Een der leden zou pogingen in het werk ge steld willen zien om het personeel van den betrokken tak van dienst een offer te laten brengen (zoo mogelijk met eeni ge tegemoetkoming van de zijde der ge meente) teneinde daardoor afvloeiing van huin collega's te voorkomen. Een ander lid hoopte van B. en W. zouden trachten de benoodigde speciale schrijf machine te bestellen door bemiddeling van een stadgenoot. Een der leden, dankbaar voor wat reeds wordt gedaan als reclame voor de bedrijven, zag gaar ne nog hoogere bedragen voor dit doel uitgetrokken. Nog vroeg o.a. een der le den hoeveel aansluitingen er zijn bij het Electriciteitsbedrijf, hoeveel voorloopige aanvragen om toepassing van vastrecht zijn ingekomen en hoeveel overeenkom sten tot vastrechttarief uiteindelijk tot stand zijn gekomen. Tevens zag hij gaar ne overgelegd een vastrechttarief van de P.Z.E.M. zooals dat geldt voor Vlis- singen. Een der leden achtte de ioonen bij den reinigingsdienst belachelijk hoog. Er bestaat volgens dit lid een wanver houding tusschen deze loonem en die in ren en nemen wat hem lief is, „De boot die de reizigers van Cad zand naar Oostende zou voeren lei ree om weg te varen. Vqór de ijzeren keten van de kleine steiger werd losgebonden, blies de schip per nog enkele malen op zijn horen om de laatkomers tot haasten te nopen; de laatste reis dien dag. De avond begon reeds te vallen, in het late licht van de ondergaande zon was de kust van Vlaanderen slechts flauw te zien, te- nauwernood zag men over de dijken, de late reizigers zich reppen. De boot was vol: „vooruit aia" rie pen ze. Op dit oogenblik verscheen er een man op eenige schreden afstand van den steiger. De schipper had hem niet zien aankomen, noch gehoord. Het leek of hij plotseling van de aarde was op gestaan, als een boer die zoolang in het gras was gaan liggen slapen, tot d< schippershoren hem wekken zou, Was het een dief, een soldenier, een grens bewaker? Toen hij aan den steiger kwam, zetten de zeven personen die reeds achter in de boot waren, ri-ch instinctmatig neer op de kleine banken, opdat de nieuweling niet naast hen ko men zou, hooghartig want vier van die personen hoorden tot den h oogsten adel van Vlaanderen. (Wordt vervolgd.)1

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7