RECHTZAKEN. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. REHEARD NIEUWS. AFLOOP AANRESTEDINREN. BEURS* EN WISSELKOERSEN. c c c AMSTERDAM. 31 Jan, Zeeuws. Hyp. B-5 100- Het eerste getal is de vorige aotee- daarop volgt de officieele notee ring van beden. Ned. 2e I. 32 1000-5 102—102 Ned. 17 1000-4 101%—-101% Ned. 31 1000-4 100—100 Ned. 33 1000-4 100—100 Certificaten-3 84%84% O. Indië 22 1000-6 97%—97% O. Indië 32 1000-5 98%—99 O. Indië 26 1000-4% 95%—95% Denemarken Oblig. 1926-5 89%89% Duitschl. 100-7 56%—57% Duitschl, 30 1000-5 53%53-54% Zwitserl. oblig. '24-5 100% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 101% Amsterdam 1933-5 101% s-Gravenhage 1929-4% 101—101. Rotterdam 1926-1930-4 95%96 Utrecht, prov. 1929-4% 103 Berlijn 1925-6% 28 beider en Hitlerjongen heersch't hetzelf de gevoel van dankbaarheid jegens de zen man die ons 14 jaar lang geleerd heeft niet te wankelen en niet te wanho pen, maar die de banier steeds omhoog gehouden heeft en ons steeds weer de groote doeleinden voor oogen gehouden heeft". De rede van Hitier. Vervolgens kwam de Führer zelf aan het woord. Ook zijn redevoering was be zadigder, dan men tot dusver van hem gewend was. Na een terugblik op het afgeloopen jaar en de veertien jaar daar voor geworpen te hebben, waarbij niets nieuws werd gezegd, kwam hij over de buitenlandsche politiek te spreken. Daarbij merkte hij ten aanzien van de betrekkingen met Rusland op, dat de Nat. Soc. regeering deze in vriendschap- pelijken geest wil regelen. Wat Polen betreft zei Hitier o.m., dat Duitschers en Polen zich in eikaars bestaan zullen dienen te schikken. Nu er een vriend schapsverdrag met Warschau tot stand gekomen is, moeten ook de oeconomi- sche betrekkingen zoodanig georgani seerd worden, dat een tijd van nuttige samenwerking kan volgen. En hierop kwam de verhouding met Oostenrijk aan de beurt. Men is voor af zeer benieuwd geweest, wat Hitier ten opzichte hiervan zou verkondigen, omdat de Oostenrijksche regeering zich onlangs te Berlijn beklaagd heeft over den steun, die de Duitsche Nazi's hun Oostenrijksche geestverwanten verlee- nen, zeer ten nadeele van de rust in dit land. Wat Hitier thans naar voren bracht, kan als een antwoord op die klacht beschouwd worden en dat zal de Oostenrijksche regeering zich wel niet erg bevredigd gevoelen. Dit deel van Hitler's rede lijkt ons geschikt, om in het buitenland onprettige gevoelens te wek ken. „De bewering, dat het Duitsche volk voornemens is den Oostenrijkschen staat te overweldigen, zei hij, wordt door niets bewezen, maar het spreekt van zelf, dat een beweging, die het geheele Duitsche volk omvat, niet blijft staan voor de grenspalen van een land, dat niet alleen van Dnitsche nationaliteit is, maar ook eeuwen lang een integreerend deel van het Duitsche Rijk vormde, welks hoofdstad vijfhonderd jaar lang de residentie der Duitsche keizers was en welks soldaten in den wereldoorlog schouder aan schouder met ons stre den," (Deze woorden moeten Weenen wel heel onprettig in de ooren geklonken hebben. Oostenrijk behoort bij Duitsch- land, daar komen zij tenslotte op neer.) „Wanneer de Oostenrijksche regee ring het noodig acht aldus Hitier verder, de nat.-soc. beweging met kracht te on derdrukken, dan is dit natuurlijk haar zaak, maar zij moet dan ook persoon lijk voor de gevolgen van haar politiek de verantwoordelijkheid op zich nemen. Tegen de bewering der Oostenrijk sche regeering, dat van de zijde van het Duitsche rijk een- aanval op den Oos tenrijkschen staat zou worden gedaan of ook slechts in het voornemen zou lig gen, moet ik krachtig protesteeren. Als de tienduizenden politieke vluch telingen uit Oostenrijk in Duitschland vurig belangstellen in de gebeurtenissen in hun vaderland, dan is dit wellicht in vele opzichten te betreuren, het Rijk kan het echter evenmin verhinderen "als de overige landen in staat waren de deelneming der Duitsche emigranten in het buitenland aan de ontwikkeling in Duitschland te doen eindigen. Als de Oostenrijksche regeering zich beklaagt over Duitsche propaganda, kan de Duit sche regeering zich met meer recht be klagen over de politieke propaganda die in andere landen door Duitsche emi granten tegen Duitschland wordt bedre- ff ven. De Oostenrijksche regeering kan uit dit alles afleiden, dat de Duitsche regee ring niet van zins is, iets te doen tegen de steun, die de Oostenrijksche Nazi's uit Duitschland ontvangen. Men moet benieuwd zijn, of zij nu een beroep op den Volkenbond zal doen, gelijk zij on langs aankondigde voor 't geval Berlijn geen bevredigend antwoord zou geven. Vervolgens bracht Hitier nog de be trekkingen met Frankrijk ter sprake. „Zooals de nat.-soc. regeering erop uit geweest is zei hij, met Polen tot over eenstemming te komen, was het ook A A C C Zeeuws. Hyp. B-4% 100100 A Amsterd. Bank 112%112% C Rott. Bankver. 8080 A Twentsche Bank 8280 A Pref. Gruyter Zn A. 124122% A Pref. Jurgens A 92%—93 A Ned. Gist- en Spiritusf. 382%—378% De Schelde N.B. 24%24% Ver. Papf. v. Gelder 63%63% Am. Car Foundry 18%18% Am. Smelt Ref. 2928 Farbenind I.G. 77% U. States St. C. 36%—36% North Am. Cy. 12%—12% A Born. Sum. H.M. 119% 119% A Linde Teves en Stokv. 66*66% A Ned, Wol Mij. 113% 112 A Singkep Tin M. 92—92%. A J. C. Japan Ln. 25%24%. A Rotterd. Llovd 46% A S. M. Nederland 48% A Amst. Thee C.M. 57—54. haar eerlijk streven, de tegenstellingen tusschen Frankrijk en Duitschland te verminderen en zoo mogelijk door een algemeene schoonmaak den weg naar 'n definitieve verstandhouding te vinden. De strijd om de gelijkgerechtigdheid van Duitschland kon geen beter besluit vin den, dan in een verzoening van de bei de groote naties, die in den loop der laatste eeuwen zoo vaak het bloed van hun beste zonen op het slagveld vergo ten hebben, zonder dat de definitieve stand van zaken daar veel door veran derd is. Frankrijk is bevreesd voor zijn veiligheid. Niemand in Duitschland wil ze bedreigen en wij zijn bereid alles te j doen, om dit te bewijzen. Duitschland eischt gelijkgerechtigdheid. Niemand in de wereld heeft het recht, deze aan een groote natie te weigeren en niemand zal de kracht hebben, haar op den duur te gen te houden". (Groote bijval). In verband met de Saar-kwestie werd tenslotte nog het volgende opgemerkt: „Wij zijn overtuigd, dat als Frankrijk over deze kwestie van te voren in een gemeenschappelijk ontwerp-verdrag be slist had, de heele bevolking van het Saargebied bij een stemming met over weldigende meerderheid deze regeling zou- aanvaarden. Ik betreur ook thans nog, dat men van Fransche zijde geloofd heeft, met deze gedachte niet te kun nen meegaan.. Ik geef echter de hoop niet op, dat desondanks in beide volke ren de wil tot werkelijke verzoening en een definitief begraven van den strijd bijl toenemen, steeds sterker worden en eindelijk doorbreken zal. Als dit gelukt, zal de door Duitsch land onwrikbaar geëischte gelijkgerech- tigheid ook in Frankrijk niet meer als een aanval op de veiligheid van de Fran sche natie worden gevoeld, maar als het vanzelfsprekende recht van een groote natie, waarmede men niet slechts poli tiek in vriendschap leeft, maar oecono- misch zoo oneindig veel belangen ge meen heeft." (Stormachtige bijval). TEGEN DE MONARCHIE. De Pruisische minister-president Goe- ring heeft als chef van de geheime staatspolitie een brief gericht aan mi nister Frick, waarin hij er op wijst dat in de laatste weken een volkomen over bodige monarchistische propaganda wordt gevoerd: „In vele plaatsen zijn monarchistische vereenigingen opgericht die in het bijzonder onder de jeugd le den trachten te werven. Zij zijn voor het meerendeel niet nat.-socialistisch ge zind en vormen een welkome gelegen heid voor staatsvijanden om zich weer, vermomd, te organiseeren. „Ik stel u daarom voor, geachte colle ga, om alle zoodanige vereenigingen met ingang van heden te ontbinden en op uw hoede te blijven voor monarchis tische kuiperijen. „De nat.-soc. staat is niet gesticht noch bedoeld als instelling waarvan an deren het vruchtgebruik zouden hebben. Wie aan Hitier en het Derde Rijk raakt, moet onverbiddelijk worden neergesla gen zooals ik het Communisme in Prui sen heb vernietigd. De nieuwe staat kent geen strijd over den staatsvorm, want zoowel monarchie als republiek hebben gefaald". „De achting en waardeering voor de daden van groote Pruisische koningen in het verleden wordt door de vaststel ling van deze feiten niet getroffen." DE RIJKSEENHEID VERWEZENLIJKT. Zooals men weet, is een van de groot ste kwalen van het Duitsche Rijk steeds geweest, dat de verschillende Duitsche staten en staatjes veel te veel in de melk te brokkelen hadden. Niet alleen was dat erg duur, maar het stond een goed algemeen bestuur ten zeerste in den weg. Thans is daaraan een einde gemaakt: De Rijksdag heeft Dinsdag na de rede van Hitier een wetsontwerp aangenomen, waarbij de volksvertegen woordigingen der staten worden opge heven en de souvereiniteitsrechten op het Rijk overgaan. De eenheid van het Duitsche Rijk is daarmee een feit ge worden. Men kan dit niet anders dan als een groot succes van het Nazi-régime beoordeelen; tenminste indien in de toekomst deze verbeterde toestand zich zal kunnen handhaven. A Houth. Alberts 39 C Baltimore Ohio 18%18 !H A Southern Rlw. 21%21%. C Union Pac. Rr. 7778%. C Int. Nickel Cy. 14%14%. A Koloniale Bnk. 5149% A N.I. Hbk. 1000 51%—49% C Ned. H. M. 1000 47%-^7% A Alg. Kunstz. U. 31%31% A v. Berkels Pat. 2120% C Calvé-Delft 57%57% A C. Suiker Mpij. 23%22% A Ned. Ford A.M. 168%—167- A Philips Gem. B. afg. 258%1 C Unilever 80%80%-82 C Anaconda Cop. 10%10%-1 C Bethlehem St. 29%29%-2S C Kennec Copper 1413% C Un. States Leather 7%—7% A A.N.I.E.M.—N.B. 205—204 A Kon. Petr. Mpij. 177%—176 C Contiin. Oil. Cy. 12%—12%. C Shell Union O.C. 7%—6%-7. C Tide Water Ass. Oil. 6%7. HET GEVAAR OP DEN Vijf weken hechter auto-bestuurder geëisi Voor het Haagsche Hof hei terecht gestaan de 35-jarige J, A. S. te Wissekerke, die van het veroorzaken van zwa melijk letsel door schuld inde de rechtbank te Middelburg 1 oordeeld tot zes weken hechte had, een auto besturende in van Kortgene een motorrijde reden. Hij wist, dat zijn wag< orde was en was tevoren a schuwd, dat een en ander g leverde. Een naaf van een vo geheel los. Als deskundige werd geho< Augusteijn; als getuige J. P meente-veldwachter te Kortg Verd. had voor het ongelt nacjes en 2 biertjes gedronk* De president van het Hof er op, dat alcohol zeer gevaa men een motorrijtuig moet Voorts werd A. J. de Looff, i als getuige gehoord. Zoowel de president als d« generaal spraken er schande deze getuige zich er toe ge een der voorw'elen van de a pareeren. Dit wiel was niet t ren, zonder dat er gevaar zo* De verdachte is al eens v wegens dronken achter het si De advocaat-generaal vordi vern:etiging van het vonn rechtbank te Midde'burg, en ling van verdachte tot een van vijf weken met intrekking v rijbewijs gedurende een jaar. «II JIC' v De Tel. meldt, dat Maandagoch tend te Antwerpen in den leeftijd van vier en veertig 'jaar i*s overleden de bekende zanger Louis Morrisson. men. Men heeft hier te doen met den drang naar mechanisatie. Spr. heeft uit den mond van den heer Mondeel gelui den gehoord, die hem bevreemd heb ben. (Herhaalde interrupties toonen aan, dat de heer Mondeel niet namens zijn fractie sprak,) De heer Jeronimus meen- de, dat men steeds meer moet mecha- niseeren. De heer BOASSON zeide, dat men toch zoo weinig mogelijk ontslaat. Maar er 'm Cen raPPor* van de vereeniging van Ned. Gemeenten. Thans is één per soon afgevloeid, van één is keuring aangevraagd en van den derde staat nog niets vast. Een en ander is uitvloeisel van de on derhandelingen met het verificatiebu reau. Eerst waren er nog meer ingrijpen de plannen. De aanschaffing van deze machine is het minimum om de reorganisatie te doen slagen. Het niet aanschaffen der machine is geen bewijs, dat men een persoon min der kan ontslaan. Er is eenmaal een streven naar mechaniseeren, maar spr. vraagt of dit wel zoo zal kunnen blijven doorgaan. Thans moet men het doen in het belang van de gemeentekas. De VOORZIT IER voegde hieraan toe, P en a^e moéehjkheden préci- eus hebben overwogen om een zoo bil lijk mogelijke oplossing te vinden. Getracht is de gevolgen zoo gunstig mogelijk te doen zijn voor de belang hebbenden. De heer MONDEEL zeide te weinig overtuigd te zijn, dat alles wat hij aan voerde, voldoende onderzocht is. Tegen den heer Jeronimus zeide spr., dat er niets is in spr.'s partij. Wat hij zeide past geheel in de opvattingen, dat men moet trachten den salarislast tijde lijk te verminderen. De heer MES steunde gaarne het voorstel van B, en W,, maar vroeg of voor de aanschaffing der machine een Middelburgsche leverancier in aanmer king komt. De heer PAUL zeide, dat men in de S.D.A.P. verbeteringen wil helpen be vorderen volgens het stelsel, door den heer Mondeel naar voren gebracht. Bij de Vitrite wilde men er niet aan, maar bij gemeentebedrijven zou men niet voldoende resultaat hebben van andere verdeeling der werkzaamheden. Spr, zeide nog wel eens terug te komen op de kwestie van het zoo gunstig mo gelijk maken van de gevolgen voor de betrokkenen. Het voorstel wordt aangenomen met aanteekeniing dat de heer Mondeel heeft tegengestemd. 8. Crediet voor onderzoek drinkwa ter-voorziening Walcheren, Prof. C. P. Wolff Schoenmaker te Bandoeng is, blijkens een bericht in het „Alg. Ind. Dagblad" tot den Islam over gegaan. Zijn Moslemnaam is Kemal. Revolutie in de aardrijkskunde. Duizenden ouders ergeren zich jaar- lijksch aan de onmogelijke namen, die hun kinderen op de lagere scholen moe ten leeren van China, Spanje, de Bal kan, Afrika en vooral aan de overstel pende hoeveelheid beekjes en weterin gen, onbeduidende plaatsjes en gehuch ten, die van Nederland gekend moeten worden. De jeugdige hersentjes worden noodeloos met deze wijsheid volgepropt. Op de vraag waarom de lagere school daaraan geen einde maakt, hoort men meestal het antwoord, dat deze kennis vereischt wordt bij het toelatingsexamen voor de middelbare scholen. In de Januari-aflevering van het Tijd schrift voor het Onderwijs en de Aard rijkskunde zet de redacteur L. Cohen, uiteen, dat het middelbaar onderwijs aan een dergelijke hoeveelheid namen geen behoefte heeft, er volstrekt geen prijs op stelt. Hij publiceert een voor- loopige lijst van hetgeen als maximum gevraagd zal worden bij de toelating. El ke lagere school behoudt de vrijheid om meer te onderwijzen, vooral van de ei gen omgeving, maar op het toelatings examen zal niet meer, wel minder aan namen worden gevraagd. Elke be'angstellcnde kan op aanvrage gratis bij de administratie te Aerdenhout aanmerking inzenden. Het is te wen- een exemplaar verkrijgen, en op- en schen dat op deze manier vrijwillig de zoo nood'ge samenwerking tusschen het lager en middelbaar onderwijs tot stand komt. Dit wordt aangenomen z. h. st. Infanterie P. A. de Hull.u bij het 8e Reg. Inf.; J. C. van Nielen bij het 14e Reg. Inf. en W. K. P. Graafhuys bij het 12e Reg. Inf. De opperwachtmeester instruc teur P. C. Mostert en de wachtmeester L. v. Luyk worden gedurende de maand Februari gedetacheerd te Middel burg bij de S.D.O.A. 9, Verlaging marktgeld tafeltjes Graanbeurs. De heer JERONIMUS zeide, dat het voorstel hem als compromis teleur heeft gesteld. Te Goes is de duur'van de markt langer. Te Rotterdam is de prijs 15, te Groningen 10, met langer duur en be tere door de gemeente onderhouden ta feltjes. Bij handhaving is de kans op af schaffing der tafeljes groot. De heer CORNELISSE zeide, dat reeds meermalen verlaagd is, hij wil het wegnemen der tafeltjes riskeeren. Mevr. WEIJL zou met het voorstel meegaan. De heer ONDERDIJK zeide, dat het onderzoek heeft aangetoond dat Mid delburg ter zake niet aan de hooge kant is. Maar men kan ook van de beurs gebruik maken zonder tafeltjes en daar om mag men geen verhouding bespre ken tusschen de opbrengst der tafeltjes en de kosten der Graanbeurs van de gemeente. Een verlaging van een derde kan de toets der critiek wel doorstaan; ook bij vergelijking met andere gemeenten. En het is eigenlijk maar een vraag van meer of minder. De tijd, dat van de tafeltjes gebruik gemaakt wordt, doet minder ter zake, want die duur bepalen de, ge- nfinkpTQ 7p]f De heer JERONIMUS gaf toe, dat de verschillende prijzen moeilijk te ver gelijken zijn. Het voorstel werd aangenomen met aanteekening dat de heer Cornelisse heeft tegengestemd. 10. Verlichtingsplan Blauwendijk en Poelendale-singel. De meerderheid van fabricage achtte het plan te duur opgezet; o.a. de rich tingsaanwijzers acht zij niet noodig. De minderheid heeft ook enkele be zwaren naar voren gebracht. De heer PAUL zeide, dat het voorstel wel wat laat bij de comm. voor fabricage is.gekomen, gezien het feit dat het hier een kwestie van maanden betreft, Spr. heeft geen rekening gehouden met de beide bestaande lantaarns op den Blauwendijk. Spr. achtte dit plan te royaal. Spr. heeft den toestand opgeno men. De afstand is 55 a 60 m, dit i,s wei nig voor een weg als deze, omckft de Poelendalesingel toch een buiteniyeg is. Het voorstel moet bescheidener wor den. Een lantaarn op den Blauwendijk en een op den Poelendalesingel kunnen z.i. vervallen. Men zal bij de Provincie komen met het verzoek den Singel over te nemen in beheer en onderhoud en dan is het de vfaag of men dan daar voor zooveel voor verlichting moet uit geven en dan doelt hij ook op de jaar- lijksche kosten. (De zitting duurt voort.) BEROOFD. Dinsdagmiddag is een buitenman in een pand aan den Hang te Rotterdam beroofd van 3500. In verband hiermede zijn 3 vrouwen en 1 man aangehouden en opgesloten. KINDERLIJKJE GEVONDEN. In 't water van den Amstel bij den Ouder- kerkerdijk te Amsterdam is een lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht drijvende gevonden Het lijkje was gewikkeld in een courant. VALSCHE BANKBILJETTEN VAN TWINTIG GULDEN. Maandagnacht is te Amsterdam een man aange houden die er van verdacht wordt val- sche bankbiljetten van twintig gulden te hebben nagemaakt en uitgegeven. De vorige week zijn drie dergelijke biljetten uitgegeven aan vrouwen, mc* wie hij heeft omgegaan. Toen men hem zou arresteeren heeft hij de vlucht ge nomen, maar later is hij gegrepen. De biljetten werden met de hand na- geteekend en zijn gemakkelijk te her kennen als valsch. De man ontkent zich schuldig te hebben gemaakt aan het namaken van deze biljetten. HET SLAPENDE „LIJK". We hebben gisteren melding gemaakt van het „lijk", dat een inwoner van Ros malen Zondagnacht op den weg noar den Bosch had gevonden en dat was verdwenen, toen de politie er op uit trok om het te zoeken. De „Bossche Crt." geeft thans de op lossing van dit mysterieuze geval, dat niets mysterieus blijkt te hebben. Een jongeman, die Zondagavond was uit geweest en welicht iets meer had gedronken, dan gewenscht was is buiten door de koude bevangen en langs den weg in slaap gevallen. Andere voorbij gangers dan bovengenoemde hebben hem daar gevonden en naar huis ge bracht, waar hij, terwijl de politie naar hem zocht, rustig lag te slapen. scftieden, naar nei nuis van u^wuruag tv Roermond gebracht. 464ste STAATSLOTERIJ. 5de klasse. 10de lijst. Trekking vsrn Dinsdag 30 Januari. Prijzen van: 1000. 1929 3454 6671 8869 9948 15719 18027 19662 400: 2124 3275 7477 9589 13405 16631 17142 18996 200: 6706 10191 12310 13310 100: 191 4373 5959 6656 7109 7876 11009 13354 14579 18287 19109 PRIJZEN VAN 70. 2968 4937 7405 14887 4934 4966 11451 14899 NIETEN. 2901 4954 7445 14807 16134 19167 2974 4967 7479 14814 16141 2977 4997 7487 14828 16153 4931 7430 11464 14867 19701 Heden heeft het bestuur van den Nieuw Noord-Bevelandpolder aanbe steed werken aan den inlaagdijk van 1862. Hoogste inschrijver A. Visser te Co- lijnsplaat 1350; minste C. Dorleijn, Wissekerke 999. Namens Ged. Staten van Zeeland is y hedenmorgen te Middelburg aan besteed het aanleggen in de gemeenten Stoppeldijk en Hontenis s e van een nieuw vak in den weg no 26 van het Provinciaal wegenplan van na bij „de Kraai" tot den Provincialen weg WalsoordenHulst bij ter Hole. Inschrijvers waren: J. Wisse, Axel, ƒ44.408; J. J. Jansen, Middelburg, ƒ42.500; C. van der Klippe, Vlissmgen, 39,750; N.V. Geruischlooze weg, Heemstede, 37.200; iirma v. d. Wal en Woudenberg, Utrecht en Vlaardingen, 36.900; J. C. van Drongelen. Wals oorden, ƒ36.520; P. Andriessen, Wals oord, ƒ36.170; L. J. Dekker, Veere 35080; K. en J. J. Lucas, Walsoorden, ƒ35.000. J. H. v. d. Ven, Vlissingen, 34.770; L. G. J. v. d. Ven, Koudekerk® en M. Wandel, Schoondijke, ƒ34.000; N.V. Noord Nederlandsche Wegenbouw, Harlingen, ƒ31.452; P. Dekker, Veer®. ƒ30.500; C. Verwater Co., Goes, L.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 4