BINNENLAND. ZEELAND. ONDERWIJS. KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 30 JANUARI 1934. N* 25. HET JAARBEURSWEZEN EN ZIJN HISTORIE. - PERSKRONIEK. De Utrechtsche Jaarbeurs. MIDDELBURG. De spanning in het Verre Oosten. De Russische beer laat zijn tanden zien. Men hoort niet veel meer over Rus- sisch-Japansche onderhandelingen in zake den Oost-Chineeschen spoorweg. En wat men er dan nog wel over hoort, is niet bijster bemoedigend. Voor de zooveelste maal schijnt de kans op een uit-den-weg-ruimen van het struikel blok, dat die spoorweg in overdrachte lijken zin beteekent, op niets te zullen uitloopen, zeer ten ongerieve van een verdere ontspanning in het Verre Oos ten. Daar komt nog bij, dat verschillen de andere teekenen ook weer op een voortgaande verslechtering van den toe stand daarginds wijzen. Het kleine beet je hoop, dat men eenige weken geleden geneigd was te koesteren, vervliegt zoo doende in rook. Het merkwaardigste van de momen- teele situatie is wel, dat de Russische beer al grimmiger zijn tanden begint te laten zien. Blijkbaar voelt men zich te Moskou met den dag sterker worden, nu men met een heele boel staten, die men anders als gevaarlijk placht te be schouwen, op een „vriendschappelijker" voet is komen te verkeeren. De vrees voor den een of anderen aanval in den rug bij een eventueel gewapend conflict met Japan, heeft de Bolsjewieken ver laten en dat feit doet hen op 't oogen- blik een zeer krijgshaftigen toon aan slaan. Zoo hield Stalin Zondag op het zeventiende congres der Russische com munistische partij een redevoering, waarin bijna onomwonden aan de Ja panners werd te kennen gegeven, dat ze maar eens op moesten komen dan zouden de Russen hen wel even mores leeren. „Wij willen den vrede, en wij zijn bereid tot alle maatregelen, die een normale situatie tot stand kunnen bren gen, riep Stalin uit, „maar wij zullen ons ook weten te beschermen tegen ver rassingen en zijn op onze hoede voor een aanval. Wij zijn niet bevreesd voor bedreigingen en wij zijn bereid iederen slag met een tegenslag te beantwoor den. Wie den vrede wil en economische betrekkingen met ons zoekt aan te knoopen, zal steeds steun bij ons vin den. Diegenen evenwel, die zouden pro- beeren ons te overvallen, zouden een afstraffing krijgen, dat hun de lust zal ver gaan hun zwijnesnoe- fen nog eens te steken in den Sovjetmoestui n." Proza van dit gehalte plegen (moder ne) staatslieden nog al eens voor „bin- nenlandsch gebruik" te bezigen, soms met een stillen wenk aan het buitenland, om maar net te doen, of men watjes in de ooren heeft. Stalin echter heeft zijn bijdrage in de nieuwste diplomatieke terminologie zeer duidelijk als een ex portartikel bedoeld, speciaal om het naar het Oosten te verschepen. En de Japansche tariefmuren zijn zeer vermoe delijk niet hoog genoeg, om het te we ren. Misschien is een deel der Japan ners zelfs wel geneigd, om het met een zekere geestdrift in ontvangst te nemen. Het hypernationalistische deel n.l., dat maar al te graag eens zou willen on derzoeken, hoe of het er daar in Sovjet- Siberië nu eigenlijk uitziet (men raad plege de beeldspraak van Stalin). Tot dusver zijn die agressieve lieden er na korter of langer tijd steeds in ge slaagd hun zin door te drijven, zelfs te gen de meening van de Japansche re geering in. De geschiedenis van het (Slot.) .«..vu de Lcip.tg.1 ...vwv op een ononderbroken afstam ming van de Middeleeuwsche jaarmarkten bogen. IVVr V XU UC WlObV XlVi* der 19e eeuw haar hegemonie op jaar marktgebied handhaven en terwijl om streeks 1850 alle Europeesche jaar overleden zijn of tot kermissen en loca le markten zijn verschrompeld, zet de Leipziger Jaarmarkt de eigenlijke Waarenmesse, waar de goederen zelf m groote quantiteiten ter markt kwa men zich geleidelijk om in een Mus- termesse, een jaarbeurs, waar alleen op monster verhandeld wordt, welke nieu we vorm van handels-intermediair, van internationaal markt-verkeer tijdens en na den oorlog wederom opleeft er. zich wederom over heel Europa ver breidt. De Leipziger Messe is aldus de eenige moderne jaarbeurs die haar di recte en on-onderbroken afstamming met de middeleeuwsche Leipziger jaar markt kan toonen. Maar ook de Leipziger Messe zou als jaarmarkt den nieuwen tijd met zü nieuwe eischen niet lang meer het hoofd hebben kunnen bieden en de Leipziger Messe zou evenals de jaar markten te Frankfort en te Lyon een zekeren dood gestorven zijn,., ware zij niet elastisch genoeg geweest om haar! Mantsjoerijsche avontuur kent hierom trent heel wat voorbeelden. Het begin van dat avontuur was zelfs min of meer een private onderneming van den voor- maligen opperbevelhebber der Japan sche troepen in Korea, generaal Haya- chi. Deze liet in September 1931 op eigen houtje zijn leger in Mantsjoerije oprukken', de regeering te Tokio hoorde daar naderhand wel van en dat was Hayachi tijdig genoeg: gedane zaken nemen geen keer en er waren tenslotte in Tokio genoeg menschen, die zijn initi atief op prijs zouden weten te stellen, als de regeering eens den euvelen moed mocht vinden, hem zwart aan te kij ken Het toeval wil, dat deze zelfde generaal Hayachie op 't oogenblik mi nister van oorlog is. Ruim een week ge leden is hij als zoodanig den heer Araki opgevolgd, die ook al niet voor de poes was. Toen in verband met den gezond heidstoestand van Araki geruchten over zijn aftreden gingen, hoopte men, dat zijn opvolger een wat bezadiger type zou zijn. Die hoop hebben de Japanners wel heel grondig den bodem ingeslagen. Een militanter figuur dan generaal Hay achi zouden ze moeilijk hebben kunnen vinden. Het departement van oorlog is daarmee in handen gekomen van iemand, die vermoedelijk maar al te gaarne be reid zal zijn, den Russischen dictator dat „zwijnesnoeten" in te peperen, 't Hangt er tenslotte maar van af, of de gele genheid hem schoon lijkt en de rest aan de regeering plus de opperste legerlei ding eenzelfde meening zijn toegedaan. In dit verband heeft het zin er op te wijzen, dat volgens insiders, de militarie positie van Japan ten opzichte van die der sovjets niet sterk mag heeten. De Russen schijnen in Siberië uitstekend toegerust te zijn, en dat zou men te Tokio ook wel weten. Nu daarbij de politieke positie van Rusland veel beter geworden is en Japan meer en meer ge ïsoleerd raakt, biedt een gewapend con flict met de Russen den Japanners ha chelijke perspectieven. Maar daar staat tegenover, dat de imperialistische geest, die te Tokio heerscht, het nuchtere ver stand dermate kan benevelen, dat men tot een zelfmoord-poging zijn toevlucht" zal nemen. Het zou de eerste maal niet zijn, dat een land zooiets vertoont. VERKEERSONGEVALLEN. De Vereeniging voor Alcoholbestrij- ding bij het Snelverkeer schrijft ons, naar aanleiding van de verschijning der eerste officieele Statistiek van de ver keersongevallen in Nederland, die loopt over het jaar 1932, het volgende: Dat er heel wat ongelukken bij het zoo enorm toegenomen verkeer plaats hebben, weten wij allen. Dagelijks lezen wij ervan in de kranten. Maar wanneer men nu de cijfers over een geheel jaar vóór zich ziet, schrikt men toch. Het to tale aantal bedroeg in 1932 namelijk niet minder dan 41.195. En dal alleen nog maar in ons kleine landje! Natuurlijk waren de gevolgen niet al tijd even ernstig. Maar er werden dan toch ook 12.084 personen 'gewond of gedood! De aantallen dooden en gewonden worden in deze statistiek niet afzon derlijk opgegeven. Maar er is ook nog de z.g. „Sterfte-statistiek" en deze ver telt ons, dat er in 1932 bij verkeerson gevallen te land 717 personen werden gedood. Zulke cijfers schreien toch wel ten wijziging welke de Leipziger Waaren- Messe omzette in een Muster-Messe, heeft plaats gehad omstreeks 1850. Sinds omstreeks dat jaar 1850 kwa men op de Leipiger Messe reeds ver scheidene vertegenwoordigers der in- Afe.de Leipzig,, niet anders dan monsters medebrach ten dus niet groote partijen, die op de jaarmarkt als partij verkocht wer- Leipzig blijft tot in de eerste helft dea' ®aar alleen monsters - en óp die ïr 19e eeuw haar Winnie on iaar. monsters bestellingen aannamen. En deze aldus eigenlijk onbewust ontstane, als het ware in het wilde opgegroeide Mustermesse naast de Waarenmesse Is markten aan economische bloedarmoede Waafenmesse Is overleden zijn oï tm pp Inca- thans de draagster en voortzetster der eeuwenoude Leipziger Messe, Zoobleef Leizig wat het eeuwen geweest was, Messestadt en zoo bleef ook Leipzig tot aan den we reldoorlog de eenige jaarbeurs-stad, al thans in Europa. De Leipziger Messe stond als jaarbeurs vóór den oorlblg in 't handelsverkeer ook vrij apart jaar beursinstituut eigenlijk meer voor zéér bepaalde artikelen als glas, aardewerk, speelgoed, kramerijen, boeken en wat de Duitschers noemen „Rauchwaren": bontwaren en pelterijen. Een algemeene jaarbeurs waar alle takken van indu strie, bijv. de machine-industrie, metaal nijverheid, de meubelindustrie, enz, vertegenwoordigd zijn, was vóór den oor og Leipzig niet. Van een jaarbeurs- wezen kon vóór den oorlog moeilijk worden gesproken, Het moderne jaar beurswezen is een kind van den wereld" oorlog. Tijdens den laatsten wereldoorlog gaan de economen der oorlogvoerende en ook die der niet-oorlogvoerende- hemel! Welk een wereld van leed en ellende ligt hierachter. En wie zal ont kennen, dat alles gedaan moet worden, om de veiligheid op den weg te bevor deren? Betere wegen, betere remmen, betere verlichting, verkeersonderwijs voor de jeugd, strenger examen voor candidaat- bestuurders en nog zooveel méér, 't is alles toe te juichen. Maar de hoofdzaak is en blijft het persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel van de bestuurders, allereerst van chauf feurs, onverschillig of zij beroeps-chauf feurs of eigen-rijders zijn. En de eerste eisch, die aan hem gesteld moet worden is, dat zij volkomen nuchter zijn. Ook een gering alcohol-gebruik kan bij het snelverkeer verkeersongevallen veroorzaken en daarbij menschen doo den of voor hun leven ongelukkig ma ken. BEMINNELIJKE POLEMIEK. „Het Volk" verwijt oud-Minister mr. Aalberse, dat hij tijdens zijn bewind veel te dure woningen liet bouwen, en dat thans het eindje den last moet dragen. De gemeenten gaan dan vrijuit, rede neert .,Het Volk", daar geregeld aan gt strenge voorwaarden van verscheiden rijksdepartementen moest worden vol daan, en het blad besluit: „Het Rijk draagt voor den toen duren bouw de volle mede-verantwoordelijkheid, niet in de laatste plaats doordat de regeerings- politiek toen in de eerste jaren van Aalberse's bewind was. bouwen, bou wen, bouwen". De „Tijd" teekent hierbij aan: Mr. Aalberse is dus om zijn roeke- looze behartiging der bouwbelangen van de arbeiders schuldig. Maar wacht even, dezer dagen was de democratische sinjoor Huysmans uit Antwerpen in onze hoofdstad op be zoek. En toen hing „Het Volk" de bordjes om, het wees opp de nieuwe arbeiderswoningen, „den trots der ge- heele bevolking" en alleen te danken aan de S. D. A, P., althans „de voor uitstrevende kracht der politiek geor ganiseerde arbeiders" nog sterker: „Zoo m endit in Amsterdam een naam moet geven, het zou veeleer de stad van De Miranda dan die van Boisse- vain moeten heeten. Dertig jaren ijver de de soc,-democratie in de hoofdstad ervoor de stad bewoonbaar te maken voor allen, die er werken. Jaar op jaar ondervond zij daarbij tegenstand der be- zittersgroepen, die thans weer het Prin senhof zijn binnengetrokken. Maar jaar op jaar werd Amsterdam, beter, mooier, grooter, gezonder...." Dat betere, mooiere, gezondere, enz. is van de S. D. A. P., maar de bouw- schuld komj voor rekening van mr. Aal- iberse. De heer De Miranda bouwde voor de arbeiders prachtwoningen, maar de heer Aalberse 'moet rerin worden opgeknoopt! Zoo ziet het Janus, en zoo laat hij zich zien! vJ^afcwikouxL epi, (Ingez. Med.) J, "LU uaari "*ci-ooriogvoerena« arakter te juister tijd te wijzigen. Die landen hun aandacht schenken aan de vraag, op welke wijze men zich na den oorlog zoo economisch-sterk mogelijk te weer zal kunnen stellen tegen de con currentie der landen, waarmede men in oorlog was. Dit bracht den burgemees ter der in de middeleeuwen bloeiende jaarmarktstad Lyon op de gedachte te genover de Duitsche economische ves ting Leipzig zooals hij in de oorlogs termen de Leipziger Messe noemde een soortgelijke economische vesting voor de Ententelanden te stichten. Dat was de grondgedachte voor de oprichting van de Jaarbeurs te Lyon. Naar het voorbeeld van Leip zig legde de ^Lyonsche (burgemeester, de latere minister Herriot, den grond slag van het moderne jaarbeurswezen, door van den aanvang af het onsyste matische der Leipziger Messe te ver vangen door een groepsgewijze plaatsing der industrieën en door de deelneming aan de Lyonsche Jaarbeurs aanstonds open te stellen voor alle industriegroe- pen. Na Lyon volgde onmiddellijk Utrecht, Kort daarop Bazel. Na den oorlog Frank fort, Brussel, Milaan, Keulen, Praag, enz. en zoo ontwikkelde zich in den loop der laatste vijftien jaar een wijd vertakt, modern jaarbeurswezen, dat langzamerhand de kinderziekten te bo ven ia gekomen en thans bezig is naar vaste lijnen zich te ontwikkelen tot een .vaste sterke schakel in het moderne handelsverkeer. Het Nederlandsche Jaarbeurlsinstituut heeft zeer moeilijke jaren doorgemaakt tijdens de economische inzinking; het heeft zich niet alleen in stormachtige tijden weten staande te houden, maar Parodie op de Opera Carmen, Zooals uit een ingezonden mededee- ling in 't vorig nummer is geb eken, geeft het M. K. T. Donderdagavond in „St. Joris" ten derde male een opvoering van „Parodie op de Opera Carmen", waarmede het op 17 en op 19 Januari j.l. reeds groot succes te boeken had. DE GEMEENTEBEGROOTING 1934. Verslag van de Sectie- rapporteurs. Zooals destijds gemeld is een nieu we behandeling van de gemeentebe- grooting vastgesteld en wel zoo, dat deze eerst in drie secties wordt behan deld, ieder onder leiding van een der le den van het college van B. en W. Deze secties benoemden tot rapporteurs de heeren Heemskerk, Mondeel en Hart- hoorn, terwijl als secretaris fungeerde de heer Koene, commies ter secretarie. Genoemde rapporteurs hebben thans een zeer uitvoerig verslag uitgebracht nopens het behandelde in de secties, waaraan wij het volgende ontleenen: Een lid heeft den wensch geuit, dat men zich bij de openbare behandeling der begrooting ernstig zou beperken bij het houden van algemeene beschouwin gen en bij de discussies in het algemeen (Wij helpen het wenschen. Red.) Vrijwel algemeen bracht men hulde aan B. en W„ die ondanks de vele en groote moeilijkheden, die te overwinnen waren, in staat bleken, zij het door in grijpende bezuinigingsmaatregelen voor te stellen met een sluitende begrooting te komen. In het algemeen bleek men bereid het meerendeel der voorgestelde maatregelen te aanvaarden. Een der le den meende, dat men cp zijn minst de cijfers van B. en W. zal moeten aanvaar den, omdat er in deze begrooting geen „speling" zit. Een lid was dankbaar, dat men de werkloosheidszorg niet zal be hoeven aan te tasten; een ander, dat men van regeerings-inmenging ver schoond zal kunnen blijven; weer andere dat op de uitgaven voor de volksgezond heid niet is besnoeid; terwijl tenslotte een lid opmerkte dat men reeds in 1932 met deze bezuinigingen had moeten be ginnen, dan had men geen nadeelig slot gekregen. Een tweetal leden uitte ernstige be zwaren tegen de wijze, waarop Ged. Staten tegenwoordig tegen deze ge meente optreden. Gedeputeerden too nen aldus deze spreker geen juiste opvatting te hebben van hun staats rechterlijke positie. Een ander lid kon zich met deze meening niet geheel ver eenigen. Uitvoerig is gediscussieerd over de crisis-korting op salarssen en loonen. Een der leden vroeg hoe de minder heid van B. en W. het verschil van rond 9000 zou willen dekken. Een ander lid zou gaarne het advies van het G. O. willen volgen maar zulks indien de mindere bate ware te vinden door een andere heffing naar draagkracht, maar die heffing is er niet, nu de op centen op de gemeentefondsbelasting tot het uiterste zijn opgevoerd. Een ander lid zeide, dat als de 5 pCt. korting wordt aangenomen de totale aftrek 13% pCt. zal bedragen, en voor de politie nog meer door het voorstel in de laatste jaren heeft het zich krach tig ontwikkeld, inwendig geconsoli deerd, door de groepsvorming in het zakenleven verankerd, zoodat thans de Nederlandsche Jaarbeurs een vaste plaats heeft verkregen in het internatio nale handelsverkeer. De ontwikkeling van het jaarbeursinstituut heeft zich ge manifesteerd in de uitbreiding van de permanente huisvesting, den bouw van het in 1930 gereed gekomen tweede Jaarbeursgebouw en het in het voor jaar 1932 in gebruik genomen der de jaarbeursgebouw. De voorbereiding der aanstaande voorjaarsbeurs heeft, niettegenstaande de malaise, een gun stig verloop. In alle groepen heeft de deelneming de verwachting overtroffen. Frankrijk, België, Zwitserland, Oos tenrijk en Polen zullen met nationale secties deelnemen. Ook zal ditmaal voor de eerste maal een Zeeuwsch-Vlaam- sche groep aanwezig zijn, terwijl de Ned. Spoorwegen een extra-trein uit Zeeland naar de Jaarbeurs zullen laten loopen. Juist in tijden van economische de pressie hebben de jaarbeurzen als scha kel in het handelsverkeer, als drijf kracht voor handel en industrie een bij zondere rol te vervullen, want in tij den van malaise komt het vooral aan op verhoogde energie, op verscherpt initiatief op een zoo voordeelig moge lijk inkoopen en op de mogelijkheid om zich zoo juist mogelijk te kunnen oriën- teeren. Voor deze functies bevat de Jaarbeurs de voorwaarden. Het juiste gebruik van het jaarbeurs instituut moet door den bezoeker ge leerd worden. Men is door de tentoon stellingen !gewoon alle exposities één tot het doen vervallen van de vrije ge neeskundige hulp. Deze zal dan nog hooger zijn dan Ged. Staten voorstel den voor burgemeester, secretaris enz. Hij kan medegaan met het voorstel van het G. O. als een hooger pensioenver- haal wordt vastgesteld van 1 pCt. evenals voor de rijksambtenaren. Dat lid vroeg of er vergelijkende cij fers bekend zijn van korting op de wed den van ongehuwden en deelde mede hoogstwaarschijnlijk een voorstel te zullen indienen om te komen tot een billijker korting voor de gehuwden met kinderen. Enkele leden gaven een progressieve korting in overweging en meenden, dat salarisverlaging het allerlaatste ss, waartoe men zijn toevlucht moet nemen* Ook de wenschelijkheid van een her groepeering der ambtenaren en werk lieden kwam naar voren. Een lid vreesde van een progressieve korting een veel te hoog percentage voor de hoogere salarissen. Een lid kon digde een amendement aan om een kindertoelage van 1 per week en per kind. Verschillende leden waren principieel tegen kindertoelage. Een hunner wilde dit princip:eele bezwaar laten vallen; al het leed der in in te voeren korting zou daarmee kunnen verzacht worden en de kosten zijn er voor te vinden. Enkele leden waren voor het volgen van het G. O., nu de grootst mogelijke meerderheid der organisaties niet op "t starre standpunt bleef staan om elke verlaging af te wijzen, waarbij een hun ner nog opmerkte, dat de loonen bij 't Rijk hooger zijn, terwijl daarnevens nog kinder- en huwelijkstoelage wordt toe gekend. Een lid wilde het vinden door verhooging der straatbelasting. Een an der lid achtte dit idee verkeerd, omdat de straatbelasting voor velen ook bo ven hun draagkracht gaat door het be wonen van voor dezen tijd te groote woningen. Ook over het rekening houden met de loonen in het particulier bedrijf wa ren de meenigen uiteenloopend. Een lid meende, dat de voorgestelde korting lang niet ver genoeg gaat. In Rotter dam is men reeds aan de derde korting toe. Inzake het ambtenarenreglement meende een lid dat men de bepaling moet schrappen, dat tijdelijk personeel uiterlijk na 2 jaar definitief moet wor den aangesteld. Twee leden willen de bepaling opgenomen zien, dat het aan ambtenaren verboden is lid te zijn van revolutionnaire vereenigingen. (Wordt vervolgd). Geslaagd aan de Landbqfrwéiooge- school te Wageningen voor bet candi- daatsexamen Nederlandsche Ltin&bouw de heeren A. M. Cornelisse» en W. Kakebeeke. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Axel (Neuwstr.) de heer H, Oggel, thans onderwijzer aan die school te Reuzenhoek gem. Zaam- slag. Voor het practijk examen Duiit- sche handelscorrespondentie is ge slaagd mej. R. Fokke te Goes. voor één af te loopen, maai- dat ia niet de manier om een jaarbeurs te bezoe ken. Een zakenman, die het meeste profijt van izijn jaarbeursbezaek wil trekken, moet zich op dit bezoek voor bereiden. En wel als volgt: hij beginne met zoo spoedig mogelijk zich een ca talogus aan te schaffen. Heeft de za kenman den catalogus ontvangen, dan kan hij dien, thuis zijnde, op zijn ge mak bestudeeren. Hij ziet daa, welke firma's hij ter beurze zal treffen en met welke artikelen zij uitkomen. Vervol gens ga hij, nog thuis zijnde, nn, wat hij in de naaste toekomst zoo ongeveer noodig heeft, dit om te voorkomen, dat, wanneer men onvoorbereid op de Jaar beurs komt, men onder sujggestie te veel inkoopt. De zakenman make aldus aan de hand van den catalogus en goed voor oogen houdend wat hij noodig heeft en eventueel gebruiken kan, een soort van plan de campagne en daar mede gewapend gaat hij naar de Jaar beurs en onmiddellijk naar de branche, waarbij hij geïnteresseerd lis. Goed voorbereid ter Jaarbeurs komen Is een eerste vereischte voor succesvol zaken- drijven. Een bezoek aan de Jaarbeurs is voor den zakenman geen uitgangetje, geen vermakelijkheid (zooals het be zoek aan een tentoonstelling), naar het is een van de meest ernstige en ge wichtigste onderdeelen van Iemands inkoopsysteem; het is voor den zaken man 'n commercieele retraite, waarbij hij geheel en al zijn gedachten kaa nn moet concentreeren op den Inkoop ea de groote belangen die voor een snan van zaken er bij betrokken zjjn en waard zijn, dit ze ernstig werlee §te- diend en behartigd.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5