wat een pijn! SPORT. INGEZONDEN STUKKEN. BEKENDMAKINGEN. KERKNIEUWS. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE MIDDELBURG Neem daar nu ioch eens een naar "AKKERTJES" voor en lol Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen, wanl AKKER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumaliek, Rheumalische zenuwpijn, Lendenpijn Spit, Spierpijn Gevatte Koude, enz. "AKKERTJES" kosten slechts 50 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaarI MIDDELBURG. herkozen de heer J. Geldof Lzn. Hierna hield de heer Onderdijk te Middelburg een lezing over het werk der vereeniging gedurende haar vijfja rig bestaan. Statistieken wijzen op steeds toene- menden groei. De afdeeling Oostkapelle telde op 1 Januari 1933 310 leden en op 1 Januari 1934 519 leden. De Voorzitter bracht den spreker 'n woord van dank, HANSWEERT. De vorige week wer den de neringdoenden alhier uitgenoo- digd tot een vergadering in het café van den heer Meyer. Naar wij uit goede bron vernemen is besloten tot het orga- niseeren van een winkelweek, die ge houden zal worden van 24 tot 31 Maart a.s. WEMELDINGE. De sleepboot „Ver andering", die een dag of tien geleden nabij Stavenisse op een zandbank om hoog liep en bleef zitten, is Zaterdag nacht door een bok en een sleepboot van het bergingsbedrijf van de Graaf en Koelman te Dordrecht vlot gebracht, RAAD VAN BIERVLIET. De heer P, Michielsen neemt ontslag. De huren der onder wijzerswoningen met lft pCt. verlaagd. BIERVLIET. Vrijdag vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitter schap van burgemeester Verplanke. Wethouder de Dobbelaere was wegens ziekte afwezig. Ingekomen was een schrijven van den heer P. Michielsen, dat hij om gezond heidsredenen ontslag moet nemen als lid van den raad. De Voorz, memoreerde de ver diensten van den aftredende en wensch- te hem het beste toe. Oud-burgemeester Maarleveld bood der gemeente zijn portret aan. Het werd dankbaar aanvaard en zal een plaats krijgen in de raadzaal. De hoofden der scholen te Biervliet en Driewegen vroegen huurverlaging der onderwijzerswoningen, respectieve lijk van 350 tot 300 en van 300 tot 250. Op voorstel van B. en W. werd tot 10 pCt. verlaging besloten. Van den heer Gerritsen en de com binatie PoldermanTaelman waren verzoeken ingekomen om een concessie voor radio-distributie. Aan Polderman Taelman is de concessie verleend voor Driewegen en aan Gerritsen voor Biervliet met de voorwaarde, dat laatstgenoemde ook Driewegen er bij zal nemen als de eerste voor de ver gunning mocht bedanken. Een verzoek om verlaging der bil jartbelasting werd aangehouden, er is nog voldoende tijd om hierop nader terug te komen. De kwestie der losse danstenten op de kermis zal worden opgelost door de bepalingen der nieuwe drankwet. In verband daarmee moeten ze verdwijnen. AARDENBURG. In de Vrijdagavond gehouden algemeene vergadering van de plaatselijke afdeeling der „Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw", werd de reke ning over 1933 vastgesteld in ontvang sten op 302 en in uitgaven op 199. In de bestaande vacature werd als be stuurslid gekozen mej. Mad. Blondeel. Een der leden maakte de opmerking dat op de laatste Floraliatentoonstelling de snijbloemen in de verdrukking waren gekomen, welke opmerking de voorzit ter meende, dat de inzenders van snij bloemen wel eens een cursus mochten doorloopen voor het rangschikken en opstellen hunner inzending. De secretaris maakte de opmerking, dat het doel der gehouden tentoonstel ling voornamelijk was, te laten zien wel ke resultaten de leden hebben bereikt, met de aan hen verstrekte floralia-plan- ten, en hij meende juist, dat deze in de verdrukking waren gekomen, terwijl ze een eereplaats behoorden te hebben. Een volgende keer zal hierop speciaal gelet worden. Na afloop dezer vergadering hield de heer P. de Bruijne een interessante le zing over het ontstaan der planten en hunne ontwikkeling sedert de oudste tij den, alsmede over hunne behandeling en verzorging. De voordracht was te meer te waardeeren en te bewonderen, daar spreker niet-kweeker is, doch door middel van uitgebreide studiën zich de stof heeft meester gemaakt. Het be stuur beloonde den spreker met een bloeiende azalea. Ds, B, S. Dijkstra te Ovezande- Driewegen is voornemens ZoriSag 11 Maart a,s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk aldaar en Zondag 18 Maart d.a.v. intrede te doen te Nieuw- Weerdinge, na bevestiging door ds. J. Vermeulen, te Groningen. Een biddag voor den nood der tijden. De kerkeraad der Ned, Herv. Ge meente te Utrecht heeft naar aanleiding van een ingekomen verzoek besloten, om een Zondag te bestemmen voor een biddag voor den nood der tijden. De re geling is overgelaten aan het Ministerie van Predikanten. (Aanvulling van het verslag van Zaterdag.) De VOORZ, deed de volgende mede- deelingen: De Minister heeft de begrooting der Kamer voor 1934 goedgekeurd, maar daarbij opgemerkt, dat een nieuwe re geling voor den pensioenaftrek voor "t rijkspersoneel in voorbereiding is, die ook de Kamers van Koophandel voor hun personeel zuden moeten toepas sen, wat nog eenige wijziging in de be grooting zal ten gevolge hebben. Lie directeur-generaal der P. T. T. heeft gemeld, dat verlaagde telefoonta rieven gedurende de avond- en nacht uren te veel nadeeligen invloed op de inkomsten van den dienst zou hebben. Het bureau heeft aan den Raad van Ministers telegrafisch nadere inlichtin gen gevraagd over de suikerbieten kwestie. Verder heeft het bureau den minis ter gewezen op den moeilijkheden bij de levering van erwten en boonen naar Frankiijk. Ingekomen Stukken, De Kamer nam voor kennisgeving aan het overzicht van de uitkomsten van de luchtlijn RotterdamHaamstede- VlissingenKnocke en het jaarverslag van het Nat. Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel. Bij dit laatste stuk wees de heer M. LAERNOES er op, dat aan deze kwes tie nog vrij veel haken en oogen zit ten. Het verkeersfonds. Bij het voorstel inzake wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds, betoogde de heer WESSELING, dat hij wel de bezwaren voelt tegen het be steden van de gelden van de wegenbe lasting voor dekking rvan het tekort van het tekort van de spoorwegen, maar dat hij daarom nog niet beslist te gen belastingverhooging ter versterking van het Wegenfonds is. De VOORZ, zeide, dat het bureau ook alleen tegen het eerste wilde op komen en tegen de samenstellnig van de commissie, waarin alleen de spoor wegen als belanghebbenden zullen zit ting hebben. De heer JERONIMUS meende, dat de weggebruikers geen cent te veel be talen, men haalt de belasting uit min der reparatiekosten dank zij betere we gen.. Maar nu is het de bedoeling alles in den grooten pot te doen, niet ten bate van de wegen, maar van de spoorwegen. In Engeland int men wegenbelasting direct voor de algemeene schatkist, dat komt hier dan op hetzelfde neer. De heer M. LAERNOES noemde dit fonds een nieuwigheid. De spoorwegen kunnen zich z. i. wel zelf bedruipen, als zij zich reorganiseeren en zooals in Amerika alleen sneltreinen laten loopen en de aanvoer der reizigers van kleinere plaatsen overlaten aan trams en bussen. In Amerika rijdt meen nu over een tra ject, dat aanvankelijk drie nam, nog maar één uur. Dit is ook van belang voor de inwoners der kleinere plaatsen. De heer MES kon zich ter zake ver eenigen met het protest van den A.N.W. B. en de K.N.A.C. Het gevolg van de maatregelen zal vergrooting der werk loosheid zijn, aldus spr. Het is veel beter de belasting niet te verhoogen, zeker niet in zoo sterke mate. De heer M. LAERNOES meende daar entegen, dat het beter is meer belasting voor de wegen te betalen, omdat er dan meer aan gedaan kan worden en er dus meer werk komt. De VOORZ. merkte nog op. dat als belastingverhooging onvermijdelijk is. die verhooging ook voor de wegen moet wor den gebruikt. Heirna is het voorstel z. h. st. aange nomen Bijdragen aan winkelweken enz. Het voorstel tot vaststelling van een maximum bedrag voor bijdragen aan winkelweken, gaf aanleiding tot vrij uit voerige discussies, waarbij deze reeds meer behandelde kwestie weer opnieuw in extenso werd uitgepluisd. De heer MES meende, dat er geld is voor dit doel. Het voorste,! dat hem fei- teijk niet veel zegt, kan men gerust aan nemen. De voorgestelde ƒ300 zijn maar 10 pet. van het nog pas belegd kapitaal van 3000 en de Kamer stak ook veel geld in de N.V. Haven van Vlissin gen". De heer JERONIMUS: Maar daarvan komt ook dividend. De heer MES helpt dit wenschen. Winkelweken zijn z.i. van groote betee- nis in dezen tijd van malaise. De heer BOSMAN herinnerde aan het bezwaar van den minister om de bij dragen voor het handelsregister te ver lagen. Andere Kamers hebben veel meer aan subsidies te betalen. Winkelweken worden meestal in kleinere plaatsen ge houden en spr. is dan ook zeker voor steun. De heer JERONIMUS zeide princi pieel tegen subsidies van de overheid te zijn. Dit is slechts een verplaatsing van geld. Et zijn ter zake actieve, maar ook passieve plaatsen. Er zal een wedstrijd ontstaan om het geld te pakken te krij gen. De heer STOFKOPER zeide in prin cipe met den heer Jeronimus mede te ,gaan. In dezen tijd acht spr. het goed op bescheiden wijze te b.ijven steunen. De heer MACHGEELS zou er tegen zijn zich bij de subsidie te beperken tot de centra. Het is goed iedere aanvrage op zichzelf te beoordeelen. De heer ENZLIN was er tegen te be palen, dat nieuwe aanvragen voorgaan. Na nog eenige discussie vereenigde de Kamer zich met het voorstel van het bureau, waarbij rekening zal worden ge houden met de opmerking van den heer Enzlin. Uitverkoopen en opruimingen. Het voorstel om den Minister van Economische zaken te verzoeken in zijn ontwerp van een Wet regelende de uit verkoopen en opruimingen in den dé- tailhandel op te nemen, dat de Kamers van Koophandel de beslissingen kunnen op dragen aan een of meer commissies uit haar midden, deed den VOORZ. op merken, dat het er niet om te doen is het voorontwerp gedetailleerd te be spreken. Het is er alleen om te doen te voorkomen, dat de Kamers steeds in pléno moeten beslissen. Als de commis sies zijn ingesteld, kan men verder pra ten. Het bureau dacht zich commissies voor Walcheren, voor Noord- en Zuid- Beveland en voor Schouwen en Duive- land. De commissies moeten niet al te groot zijn, want dat maakt de beslissing moeilijker. Gedacht is aan een voorzit ter en twee leden, allen uit de afdeeling klein-bedrijf. Ook kan men voor alle commissies denzelfden voorzitter aan wijzen. Daarbij zou iedere beslissing de goedkeuring moeten erlangen van den voorzitter der Kamer en bij verschil van inzicht zou de Kamer in pléno moeten beslissen. Men kan het concurrentie-be- zwaar verminderen door benoeming van plaatsvervangende leden der commis sies. De heer M. LAERNOES meende ook, dat het niet aangaat voor iedere aan vrage de geheele Kamer steeds bijeen te roepen. De heer MASSEE vroeg, waarom al leen leden van de afdeeling klein bedrijf zitting zouden kunnen nemen in de com- missies. De VOORZITTER antwoordde, dat dit niet is voorgeschreven en later nog on der het oog ware te zien. De heer JERONIMUS merkte op, dat het hier weer een wet geldt om te trach ten te moraliseeren. Spr. gaf toe dat een uitverkoop dikwijls slechts een lokmid del is. Men zal echter toch weer een an der middel vinden. Men zal dit houden, zoolang het publiek zich wil laten ver lokken. De heer MENHEERE zag er geen be zwaar in, als er iemand van de branche waarin men een uitverkoop wil houden, in de commissie zitting heeft. De heer MES vroeg waarom de uit verkoopen bijv, in het Venduhuis er niet onder zullen vallen. Zooiets is veel er ger dan uitverkoop in een winkel. Men verkoopt daar maar zonder notaris of deurwaarder. De VOORZ. meende dat het dan ook 'n winkel is. De heer MES: „Niet volgens deze wet en daarom wil ik er den minister op wij zen." De heer STOFKOPER merkte op, dat hij die wijze van uitverkoop-houden vreeselijk vindt, en meende, dat ze wel degelijk onder de wet behooren te vallen. De VOORZ. zeide dat het onttverp spreekt van de uitverkoopen in den détailhandel. De heer STOFKOPER ziet in de wet nog vele haken en oogen. De wijze van uitvoering zal nog wel nader worden aangegeven. De heer MASSEE meende, dat men hoop mag hebben, dat deze wet vele misstanden zal opheffen, ook al zullen er zeker nog wel weer door de mazen weten te slippen. Intusschen zijn de deurwaarders bij herhaling door den Mi nister van Justitie gewaarschuwd tegen het verleenen van medewerking aan uitverkoopen. die dat feitelijk niet zijn. De Kamer vereenigde zich z, h. st. meF het voorstel. Rondvraatf, Op een vraag van den heer MASSEE gaf de heer MENHEERE nog weer eens een uiteenzetting over de winkelweek te 's Heerenhoek, waarbij bleek, dat de middenstandsvereeniging dit maal de toegezegde subsidie niet heeft geind, omdat de leden de onkosten geheel voor eigen rekening namen, De heer ENZLIN wees erop, dat de post voor Zeeland des nachts met een goederentrein naar Breda komt en van daar per postauto verder wordt ver voerd. De groote drukte van het goede renvervoer op de treinen tijdens den ijs gang, was oorzaak, dat die goederen trein dikwijls te laat kwam, en voor Zierikzee beteekende dit dat men eerst •te één uur zijn ochtendpost had. Spr. vroeg het bureau dit onder het oog der spoorwegen te brengen, die daarin op een of andere wijze hadden moeten voorzien. De heer JERONIMUS meende, dat de Kamer zich tot de Posterijen moet wen den en deze op haar beurt tot de spoor wegen. Dat er nog niet overal nachttrei nen zijn, is z.i. de schuld van de spoor wegen, die nog maar vasthouden aan het zware materiaal. Het bureau zal de klacht overbrengen. Hierna sluiting der vergadering. (Ingez. Med.) BRIDGEWEDSTRIJD. Zaterdagavond had in de bovenzaal van de Sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg een bridge-wedstrijd voor leden van die Sociëteit en geïntrodu- ceerden plaats, waaraan dames en hee- ren uit Middelburg, Vlissingen en Gofes deelnamen. De wedstrijd had plaats in twee groe pen. De uitslag was: Eerste prijzen: de heeren Lenshoek en Wartena; en mevrouw Koers en de heer Frank. Tweede prijzen: de heeren Lamber- mont en Tichelman; en de heeren Her- togs en De Looze (deze na loting met mevrouw Koers en den heer Frank). Derde prijzen: de heeren mr. Van der Veur en mr. Van Deinse; en mejuffrouw Blondé en de heer Dronkers. DRIE-STEDEN-TURNWEDSTRIJD Het 15-jarig bestaan van „Wilhelmina". De turnvereeniging „Wilhelmina te Middelburg afdeeling van de Christ. Jongemannenvereeniging en aangeslo ten bij het Kon. Nederl. Gymnastiekver- bond heeft Zaterdag ter eere van haar 15-jarig bestaan een drie-steden-turn- wedstrijd gehouden tusschen Middel burg, Goes en Vlissingen (w.o. Souburg). Deze eerste wedstrijd van dezen aard in Zeeland kan in alle opzichten geslaagd worden genoemd. Des middags ving de wedstrijd aan in het gymnastieklokaal van de Christelijke Kweekschool, waar de voorzitter van „Wilhelmina", de heer A. Krijger de groepen tunsters en turners, die uit iedere plaats bestonden uit 6 dames en 6 heeren, verwelkomde; tevens de jury leden, de heeren H. Verkooyen uit Bre da en J. Becht uit Bergen op Zoom voor de dames en E. Melkman uit Antwerpen en C. F. J. van den Zilver uit Tilburg voor de heeren. Ook de algemeene leider, de heer J. H- Koers sprak een woord van wel kom. Hierna kon met den wedstrijd een aan vang worden genomen. Deze omvatten des middags vrije oefeningen, ringen, en paardspringen; en voor de dames nog rekwerken. Het maximum aantal punten per num mer te behalen bedroeg 20 voor el ke deelnemer(ster). Ieder kon een oefening naar keuze geven, wat de af wisseling voor de toeschouwers zeer verhoogde. Des avonds zijn de wedstrijden in het openbaar voortgezet in den Schouw burg in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal belangstellenden. De heer K r ij g e r sprak ook nu een openingswoord en wekte allen op het turnen in 't algemeen en „Wlihelmina in 't bijzonder te steunen. Hij sprak de hoop uit, dat deze wedstrijd aan de pro paganda voor het turnen zal bevorder lijk zijn. De heer Koers stelde de groepen en ook de juryleden aan de aanwezigen voor en deelde verder mede, dat de stand na den middagwestrijden was Middelburg 376 punten, Vlissingen 361 en Goes 353%. De heer R. v a n R o o wees er op hoe dank zij het initiatief van makker So- mer uit Dordrecht in de laatste jaren het turnen zeer vooruit is gegaan. Namens het bestuur van den Zeeuwsch-Brabant- schen Turnkring complimenteerde spr. „Wilhelmina" en uitte zijn groote waar deering voor het initiatief tot den wed strijd. Namens de „Vlissingsche Turn vereeniging" te Vlissingen, „Mediobur- gum" en „E.M.M." te Middelburg bood spreker een fraaien wisselbeker voor deze wedstrijden aan. De beker zal drie maal achtereen of 5 maal in totaal ge wonnen moeten worden om eigendom te zijn. Hierna konden de verschillende num mers worden voortgezet. Nadat enkele vrije oefeningen van den niddag waren herhaald, traden de da- nes op aan het paard en de heeren aan de brug en daarna omgekeerd. Het laat ste nummer was rekwerken door de heeren. Ieder had dus 6 verschillende bewij zen van kunnen moeten geven en had 120 punten kunnen verwerven, en iede re groep 12 maal zooveel of 1440. Precies te elf uur kon de voorz. den einduitslag mededeelen en met woorden van waardeering eerst de per soonlijke prijzen uitreiken en wel aan mejuffrouw Peeman van de V.T.V. te Vlissingen, die 92% punt had behaald en aan den heer J. de Keijzer van Volhar ding te Goes, die met 92 punten de hoogst geklassificeerde turner was. De wisselbeker kwam toe aan de ploeg van Middelburg met 807% punt, tweede was Goes met 766% en derde Vlissingen met 764%. De voorz. bracht allen dank, die aan den wedstrijd hunne krachten heb ben gegeven en vooral ook den heer Koers, den algemeenen leider, wien hij namens „^Vilhelmina" een boekwerk over Cacteeën aanbood. De heer Koers dankte voor dit blijk van waardeering „Wilhelmina" kan op, een goed geslaagden dag terug zien. Het strijkje, onder leiding van den heer P, C. J. de Graaf, zorgde voor mu zikale afwisseling. 1 Afzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort I OMZETBELASTING. M. d. R Met belangstelling nam ik kennis van het in Uw blad van 24 Jan. 1.1. voorko mende verslag der vergadering van de Middenstandsvereenigingen te Goes, gehouden op 23 Januari 1.1, Tot mijn spijt zie ik mij genoodzaakt ter kennis te brengen, dat het verslag in belangrijke mate afwijkt van hetgeen door mij naar voren is gebracht. Het zou mij te ver voeren op den in houd daarvan in te gaan en meen met deze opmerking te moeten volstaan. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw. dw. Pieterse. Goes, 26 Januari 1934. [Onze verslaggever bericht ons naar aanleiding van het vorenstaande o.m. het navolgende: Slechts twee vrij onbeduidende schrijf- of zetfouten heb ik in het verslag kunnen vinden. In een mondeling onderhoud met den heer Pieterse, dat ongeveer drie kwartier heeft geduurd, heeft deze per tinent geweigerd ook maar één fout in mijn verslag aan te wijzen; zelf correc ties op schrift stellen wilde hij evenmin, en hij wilde mij zelfs niet zeggen, waar om hij niets zeggen wilde! Het wordt dan wel moeilijk, niet te onderstellen, dat de heer Pieterse, in verband met de velerlei onzekerheden, die er nog inzake de interpretatie der artikelen van de omzetbelastingwet bestaan, schroomt zelf in het openbaar, een meening uit te spreken of op schrift te stellen, waar voor hij dan wél verantwoordelijk zou zijn." Onze verslaggever heeft vervolgens 't oordeel gevraagd van enkele ter verga dering aanwezige en ons met name ge noemde personen, die geacht konden worden de draagwijdte en strekking van zijn vraag te beseffen, en dit luidde in alle gevallen, behoudens die twee in derdaad vrij onbelangrijke foutjes, dat ons verslag een goede samenvatting van het ter vergadering gesprokene mocht heeten. Indien dus de geachte inzender niet alsnog met zijn bezwaren voor den draad komt, dan zullen wij zijn opmer king naast ons neer moeten leggen. Red.] DIENSTPLICHT. Inspectie. Behoudens onvoorziene omstandig heden zal in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek plaats hebben voor de ge- gewonë dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1922 en 1925. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt. Middelburg, 26 Januari 1934. De Burgemeester van Middelburg, M. FERNHOUT. OPENBARE KENNISGEVING, Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: dat op Donderdag, 1 Februari a.s,, des namiddags van 3 tot 6 uur, op de Groenmarkt eene auto- en motorrij- wielenmarkt zal worden gehouden. Middelburg, 26 Januari 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. FERNHOUT, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Se^etaris. Elec. Drukkerij G. W. den Boer. M'burJ,

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6