KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. BUITENLAND. BEHEMD NIEUWS. IMEZOROEN STUKKEN. 9 stemmen den heer Stofkoper tot haar ▼oorzitter. De heeren namen de herbe noeming aan. De leden der verschillende commissies nit de kamer werden alle herkozen. Een uitzondering werd gemaakt bij de com missie voor het verslag. De heer MASSEE wees er op, dat ir. Siebenga nimmer meer in de vergade ringen komt. In plaats van hem werd na drie stemmingen de heer Mes geko zen. De voorstellen. De kamer vereenigde zich met het vqorstel tot wijziging der begrooting 1933. Zij deed dit ook met het voorstel om aan de Tweede Kamer bezwaren tegen het instellen van een verkeersfonds ken baar te maken, n.l. tegen het gebruiken van de wegenbelasting voor de spoor wegen en het van de belanghebbenden alleen opnemen der spoorwegen in de commissie. Ook kon na ampele discussie de goed keuring van de Kamer wegdragen het voorstel om voor subsidie aan winkel weken een vast bedrag van 300 voor 1934 uit te trekken. Tenslotte ging de kamer ook mede met het voorstel om den minister te ver zoeken in de wet inzake de regeling van opruimingen en uitverkoopen in den de tailhandel op te nemen, dat de kamers van koophandel de beslissing over aan vragen kunnen opdragen aan een of meer commissies uit haar midden. Op de bij een en ander gevoerde dis cussie en op de rondvraag komen wij nader terug. BIJ VERKOUDHEID, griep, keelont steking, zwellingen van de amandelen, evenals bij neurastische en rheumatische pijnen is het aan te raden dagelijks een half glas van het natuurlijke „Franz-JoseF'-bitterwater te drinken. Dit bewerkt een regelmatigen en ge- makkelijken stoelgang. (Ingez. Med.) Magda Janssens naar de film. Naar de N.R.Crt, verneemt heeft Magda Janssens een contract afgesloten met den Vlaamschen filmondernemer Jean van der Heyden te Brussel en wel om de hoofdrol te vertolken in de eerste Vlaamsche geluidsfilm „De Witte", een bewerking van het gelijknamige boek van den Vlaamschen schrijver dr. Ernest Claes. Mevr. Magda Janssens zal de rol van de moeder van „De Witte" spelen. De natuuropnamen van deze film zullen in Vlaanderen geschieden de studio-opne ming te Berlijn door de Ufa. In vrijheid gesteld. Op last van den Officier van Justitie te Middelburg is in vrijheid gesteld zekere M., werkman te Wemeldinge, die eenigen tijd geleden werd aangehouden als verdacht van brandstichting. Abortus provocatus. Voor de rechtbank in eersten aanleg te Brugge is gisteren behandeld de zaak betreffende het abortusgeval, waarbij ook betrokken was L. uit Sluis, die reeds door de rechtbank te Middelburg veroordeeld is tot 4 maanden gevange nisstraf. Te Brugge luidde het vonnis voor den arts S. 3 jaar gevangenisstraf en 5 jaar ontzegging van het recht tot uitoefening van de geneeskunde en voor zekeren A-, wegens medeplichtigheid 3 jaar. Eeu diefachtige koster. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde den gewezen koster van de Nieuwe Kerk aldaar, wegens verduis- iring meerdere malen gepleegd, tot 'n gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maan- ^ea- Het O.M. had 1 jaar en 6 maanden ferequireerd. De man had in den loop der jaren groot© bedragen aan collectegelden sa- 13000 ten eigen bate aangewend. DE ANGST VOOR EEN SLECHT RAPPORT. Op het politiebureau te Maassluis is een jeugdige scholiere gebracht, die uit den Haag afkomstig bleek te zijn en in verband met slecht schoolrapport niet naar huis had dur ven gaan. Zij had door het Westland ge zworven en werd op de spoorbaan te Maassluis aangetroffen. De politie heeft haar naar de ouderlijke woning terugge bracht. EEN BOER, DIE NIET WIL ANT WOORDEN. Voor den kantonrech ter te Utrecht verscheen, meldt het U. D., als verdachte een boerenman. Dat gebeurt meer en is dus op zichzelf be schouwt, niet zoo verwonderlijk.... Maar deze boer was een heel vreemd soortig specimen. Luister hoe het drama zich afspeelde: De kantonrechter, mr. Otten: „Bent u X. en woont u in de gemeente Maar tensdijk?" Verdachte gaf dit toe. Kantonrechter: „Erkent u, dat op 28 Nov. j.l. des morgens een zoon van u zich bevond op den Biltschen straat weg?" Verdachte: „Ik maak gebruik van mijn recht om niet te antwoorden op de vra gen, die mij gesteld worden." Kantonrechter: „Hebt u dat van uzelf of hebben ze u dat ingeprent?" V., op stuggen toon: „Ik maak ge bruik, K.: „Nu, ik moet zeggen dat het lesje u goed geleerd is." Op een desbetreffende vraag van den kantonrechter vertelt de verdachte nog maals hoe zijn naam en adres luiden. K.: „Ze zijn tenminste zoo verstandig geweest, om u te leeren, dat u d a t wèl moet zeggen. Ik wou, dat u dat ook niet had willen vertellen, dan zou ik u vast gehouden hebben om uw identiteit te bewijzen! I k zal in ieder geval maar gebruik maken van mijn recht om ver der te vragen: Hebt u een vergunning gehad van de Crisiszuivelcentrale?" V. (kortaf): „Ik maak gebruik...." K.: „Flink hoor!" De verdediger, mr. Simon, aan wien eenige vragen worden gesteld door den kantonrechter, zegt, dat hij niet het recht heeft om te antwoorden op vra gen, die den verdachte betreffen. Als deze daarop niet antwoordt, dan zal spreker het óók niet doen. Kantonrechter: „Als u zich dan tóch zoo volkomen met den verdachte gelijk stelt,- dan verzoek ik u ook, om uw hand uit uw zak te doen." Een controleur van de Crisiszuivel centrale, als getuige gehoord, verklaar de dat hij op 28 Nov. j.l. op den Bilt- sche straatweg nabij de Oostbroeksche laan twee jeugdige personen op de fiets zag rijden, die resp. één en drie bussen melk bij zich hadden. Hij had de jonge lui aangehouden en hen gevraagd naar hun vergunning voor het venten met consumptiemelk. Zij konden deze niet vertoonen, want tengevolge van het niet voldoen aan de gestelde voorwaarden, was de vergunning twee dagen tevoren (op 26 Nov. ingetrokken, terwijl de nieu we vergunning pas den volgenden dag (op 29 Nov.) zou ingaan. De jongens deelden mede, dat zij handelden in op dracht van hun vader en de controleur was derhalve naar den vader toegegaan om dien als lastgever te verhooren. Na dat er een buurman bij gehaald was, die op verzoek van den boer als getuige moest dienst doen, had de vader aan den controleur toegegeven, dat hij zijn jongens opdracht had gegeven om de melk te verkoopen. Teneinde de zoons als getuigen te hooren, verzocht de ambtenaar de zaak veertien dagen uit te stellen, waaraan de kantonrechter voldeed. Kantonrechter: „Ik wil u nog even zeggen en u behoeft daar heelemaal niet op te antwoorden! dat u hier vandaag over veertien dagen terug kunt komen, wanneer u er tenslotte belang in stelt." Boer, zonder groet, af RUN OP DE INDISCHE POSTKANTOREN. Toen de „Pelikaan" terug zou keeren. Men zal zich de cijfers nog herinne ren: met 508 kg post, ruim 100.000 Nieuwjaarsbrieven, kwam de Pelikaan uit de Oost gevlogen. Welk een re cord-drukte hij daarmee den Indischen postkantoren bezorgde, heeft de K.L.M. eerst thans vernomen uit een brief af komstig van de K.N.I.L.M. te Welte vreden. Wij citeeren daaruit: „De 15.000 vel briefpapier en enve loppen, die wij voor de Pelikaan lieten drukken waren binnen 48 uur uitgege ven. Het liep letterlijk storm en het re gende mondelinge, telefonische, schrif telijke en zelfs telegrafische aanvragen van overal vandaan. Het hoofdpostkan toor opende drie extra loketten en wij konden slechts met behulp van het ge- heele personeel het papier distribuee- ren en de speciale zegels verkoopen. In den nacht van 22 op 23 December hebben wij toen inderhaast nog 5000 vel en enveloppen laten bijdrukken en 3500 vel Zilvermeeuw papier, dat wij nog hadden, laten overdrukken. Ook deze voorraad was in een morgen uit geput. Zaterdag 23 December konden wij op sommige momenten het publiek nauwelijks in ons hoofdkantoor ber gen. Wij hebben honderden aanvragers moeten teleurstellen, niet alleen in Ba tavia, doch ook in andere plaatsen. Als wij de enorme belangstelling hadden kunnen voorzien en meer van het spe ciale papier hadden gehad, had de Pe likaan stellig nog een 10,000 brieven meer ten vervoer gekregen. Zelfs tot eenige uren voor het vertrek bleef de strot*! van aanvragen om papier en postzegels aanhouden." BELGIË. LUCHTHAVEN—KNOCKER I Begin Februari a.s. zullen aan het Vliegplein te Knocke belangrijke veran deringen en uitbre.dingen worden ge daan ten einde dege.ijk geoutilleerd te zijn voor het komende seizoen. Naast de luchtlijn KnockeLonden en Knocke Amsterdam, komt er nog een lijn bij n.l. brusseiKnbckeParijs. Naar verluidt zal op den dienst KnockeLonden in 't komende vliegseizoen ^gebruik worden gemaakt van vliegtugigen als het type Eméraude. FRANKRIJK. HET STAVISKY-SCHANDAAL. Naar een kabinetscrisis Er schijnen de laatste dagen bij het onderzoek inzake de affaire-Stavisky dingen aan het licht gekomen te zijn, clie de positie van het Fransche kabinet eenigszins wankel maken. Zoo moet worden aangenomen, dat de minister van justitie Raynaldy het een en ander met den befaamden oplichter aan de hand heeft gehad. Talrijke geruchten doen daaromtrent de ronde. Tevens blijkt, dat de regeering eigenlijk al veel eerder had moeten ingrijpen dan is ge schied. In verband met een en ander verdubbelen natuurlijk de aanvallen op haar positie door die politici, die graag een kabinetscrisis zouden forceeren, deels om persoonlijke, deels om partij politieke redenen. Men acht het waar schijnlijk, dat de meerderheid, die Chau- temps tot dusver in de Kamer had, on der invloed van een en ander, allengs afbrokkelt, zoodat met zijn aftreden in de naaste toekomst rekening dient ge houden. En in elk geval zal een wijzi ging van het kabinet moeten plaats vin den. De positie van b.v. den minister van justitie lijkt onhoudbaar. ZWEDEN. EEN MINISTER MET MANNEQUINS OP REIS. Onder het opschrift „Ongewone Me thoden ter bevordering van den ex port" meldt het Kopenhaagsche „Po- litiken" uit Stockholm, dat de Oosten- rijksche minister van handel, Stockin- ger, te Stockholm is aangekomen voor het voeren van economische onderhan delingen. Er bevinden zich in zijn gezelschap ongeveer zestien mannequins, om de jongste creaties der Weensche mode- Verder behoort tot deze merkwaardi ge handelsdelegatie een orkest van vijf magazijnen te demonstreeren. man, die bij de mode-shows Weensche „Schrammelmusik" zullen spelen. VEREENIGDE STATEN. DE FIDEELE GEVANGENIS. De politie te New-York kwam dezer dagen op het spoor van allerzonderling ste toestanden, die in een van de ge vangenissen aldaar heerschten. De ge vangenen hadden daar gelegenheid ge vonden zich tot benden te organfsee- ren. Een zekere Rao had kans gezien zich op te werpen tot heerscher over zijn Italiaansche medegedetineerden. De Iersche bandieten stonden onder de ste vige leiding van zekeren Cleary. De beide benden waren zoo goed georga niseerd dat toen de bewakers eindelijk begrepen, dat er iets niet geheel in den baak was, en zij eens een grondig on derzoek instelden, er allerlei ongerech tigheden aan het licht kwamen. Men trof in de gevangenis en in het bezit der gevangenen allerlei contra bande aan: verdoovende middelen, sterken drank, messen, dolken, ploer tendooiers enhonderd postduiven. Vermoedelijk werden de duiven ge bruikt voor het binnenbrengen van al lerlei verboden waar. Het valt moeilijk aan te nemen, dat er bij het gevangenispersoneel niet sommigen zijn geweest, die op de hoog te waren van de bedenkelijke dingen die zich in de gevangenis afspeelden. De directeur en verscheiden bewakers zijn geschorst. Nader wordt nog aan de N. R. Crt. gemeld, dat.: 1. de bendeleiders zich in de gevange nis lieten bedienen door hun eigen op passers; 2. er een tuin met broeikas op na hielden; 3. eens per week een nacht „uitgin gen" in New-York; 4. een eigen ongecontroleerde tele foonverbinding met de stad tot hun be schikking hadden. Van de 1700 gevangenen waren er zoowat 500 die zich de gepreviligeerde behandeling hadden weten te verschaf fen. Er waren in de gevangenis 180 ge vangenen die verslaafd waren aan nar cotische middelen. DE ROMAN VAN EVAN Jr. George Evan Jr. is een jongen van 13 jaar; maar hij is daarenboven de hoofd persoon geweest in een interessant avontuur, waarin ook zijn vader en moeder een rol van beteekenis hebben gespeeld. Evan Sr. trouwde te Parijs met een parisienne, kort na den grooten oorlog; de echtgenoot is een Amerikaansch leeraar bij het middelbaar onderwijs, het jonge vrouwtje volgde haar echtgenoot en te South Hills, bij Pittsburgh, werd George geboren. Een jaar of wat ging alles goed; maar allengs werd de be geerte om naar Frankrijk terug te keeren en weer in Parijs te wonen mevr. Evans te sterk. Zij vertrok naar haar vaderland en nam den jongen mee, die daar op een school werd geplaatst, ofschoon hij bij zijn moeder woonde. Dat was niet naar den zin van zijn vader Evan. Hij nam verlof, stak flink wat geld bij zich en ging naar Frankrijk. Hij wist uit te vinden waar de jongen school ging en hij vernam tevens dat op een bepaald uur van den dag de jongen ergens bij een omnibushalte stond te wachten op de bus, die hem naar de moederlijke woning zou brengen. Aan die halte nu verscheen, nog voor de bus er was, papa met een auto en nam zoonlief mee. Met razende snelheid ging het naar de Belgische grens, die ook be reikt en overschreden was, vóór de Fransche politie, die door de moeder ge alarmeerd was, de vluchtelingen had in gehaald. Evan had n.l. zijn plan om er met den jongen van door te gaan, van tevoren aan zijn vrouw getelefoneerd, met de verdere mededeeling, dat zij werd uitgenoodigd, zich te Brussel bij de rest van het gezin aan te sluiten. Mevr. Evan deed dat, doch vergezeld door een Parijschen inspecteur van po litie, en poogde haar man te laten arres teeren wegens ontvoering van den jon gen. De Belgische politie weigerde ech ter in te grijpen. Vader en zoon begaven zich nu via Antwerpen naar Engeland en scheepten zich in naar de V. St. aan boord van de Europa. Het schip liep ook Cherbourg aan, en daar deed de Fransche politie nog een poging om den jongen van boord te halen. De gezagvoerder van de Europa weigerde den knaap uit te leveren. En de Evans zijn nu onderweg naar de V. St. De vader die er nu eenmaal alles op gezet heeft dat de jongen een Amerikaansche opvoeding krijgt heeft de moeder uitgenoodigd zich weer te South Hills bij man en kind te voegen. Maar. Parijs is een sterke magneet voor de parisiennes. WEER EEN NEGER GELYNCHT. Donderdagavond laat bestormden 30 a 40 gewapende en gemaskerde mannen de Perry-Couty gevangenis te Hazard, in Kentuckie, maakten zich meester van een 20-jarigen neger, Rex Scott en ontvoerden hem in een auto. De commissaris van politie achter volgde met 50 man de ontvoerders, doch men vond niets anders dan 't lijk van Scott, opgehangen aan een boom en doorboord met ongeveer 40 kogels. Scott was beschuldigd een mijnwer ker levensgevaarlijk te hebben gewond. In 1932 werden in totaal 6 personen gelyncht, terwijl in 1933 42 negers en 5 blanken op deze wijze van het leven werden beroofd. DE N.S.B. EN ONS BLAD Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik een plaatsje voor het onderstaande, waarvoor bij voor baat mijn dank. Met steeds klimmende ergernis heb ik als vrijzinnig democraat alles „genoten" wat in Uw blad heeft gestaan met be trekking tot het fascisme. Kon ik in het begin slechts vermoeden, dat U die strooming zoo gevaarlijk niet vond voor onze vrijheidslievende natie, Uw laat ste regelen als antwoord op het inge zonden stuk van den hr Kruithof in Uw blad van 23 Jan. nemen alle twijfel weg. Wel ben ik met U eens, dat het optre den van een groepje N.S.B.ers niet de geheele beweging tot minderwaardig be stempelt, al is het bedenkelijk als daar een kringleider bij is Maar hun optre den, nu eens hier, dan eens daar laat soms toch wel hun ware gedaante zien. Denk slechts aan de pamfletten te Am sterdam. Ik vind het ook een misselijke vertooning, dat, als 'op een groote ver gadering de „leider" spreekt, hij wordt behandeld als een godheid. Is het ook geen misbruiken van het Wilhelmus, als dat vrijheidslied wordt gezongen door menschen, die een staatsbestuur voor staan, waarbij alle vrijheid zoek is Ik geloof niet de beweringen dat het fas cisme hier te lande niet op dezelfde leest geschoeid zal worden als in Duitschland. Het is nu toch reeds te voorzien, dat we hier ook wel concen tratiekampen en meer dergelijke wange drochten van het alle vrijheidsbenemen de fascisme zullen te genieten krijgen. Waarom toch, mijnheer de redacteur neemt Uw blad, dat toch de beginselen) der Vrijheidsbond voorstaat, niet een veel scherpere houding aan tegen de N.S.B., zooals het dat toch ook doet te gen sommige andere politieke partijen Hoogachtend, Een medelezer dezer krant Kapelle, 24 Jan. '34. [Het verschil tusschen den geachten inzender en ons gaat verder en veel die per dan men zoo oppervlakkig zou zeg gen. De inzender is vrijzinnig-democraat; ons blad is de beginselen van den Vrij heidsbond toegedaan zoo stelt hij en, alhoewel men menige vrijzinnig-de mocraat niet ongestraft kan zeggen, dat er principieel toch maar heel weinig verschil tusschen v.b. en v.d. is, toch acht inzender, en o.i. terecht, de begin selen van de vrijzinnig-democraten en van den vrijheidsbond althans voldoen de gelijkgericht, waar het betreft hun anti-fascistische strekking. En dus, zoo betoogt hij verder, behoorde ons blad, evenzeer als de vrijzinnig-democraten doen, een „scherpe houding" tegen over de N.S.B. aan te nemen. Nu moet in de eerste plaats wegge nomen worden het misverstand, dat cms blad „Vrijheidsbondsch" zou wezen. Dat is in slechts zeer beperkten zin het ge val: ons blad poogt liberaal in den meest algemeenen en besten zin des woords te zijn, en meer niet. Het is daar naast, of liever daarenboven, volkomen zelfstandig en dat komt den laatsten tijd eens weer tot uiting in een diep gaand en principieel verschil van meening tusschen onderscheidene lei dende figuren in de Liberale Staatspar tij De Vrijheidsbond, en ons, ten aan zien van de beteekenis en de waarde van het fascisme in en voor Nederland. Indien verder de liberale Nederland- sche pers over het algemeen te dezen opzichte streefde naar beter begrip en juister waardeering, dan zou er voor ons geen reden zijn ons afwijkend in zicht soms zoo sterk te accentueeren als wij nu wel eens doen; dat zou dan heel wat minder misverstand wekken. Zooiand echter de pers en de politie ke partijen voortgaan met hun struisvo gelpolitiek; zoolang zij meenen te kun nen volstaan met een guerilla-oorlogje, eiken misslag van een of meer N.S.B. ers uitbuitende om tegen het veldwin nende fascisme weer een schamper stukje te schrijven, zoolang zullen wij, zij het dan soms met veïwaarloozing of voorbijzien van die misslagen, waarop waarlijk méér dan voldoende de aan dacht gevestigd wordt, trachten de ele menten in het fascisme, die op een ver anderde en in sommige opzichten toch zonder twijfel verbeterde levenshouding duiden, op hun juiste waarde te schat ten. Dat wil niet zeggen, dat wij die fou ten niet zien; dat wil niet zeggen, dat wij een overwinning van het fascisme een zegen voor Nederland zouden ach ten; dat wil niet zeggen zelfs, dat wij in een uiteindelijke overwinning van het fascisme gelooven. Het wil slechts zeg gen, dat naar onze meening het fascis me méér en béter is dan een groot deel der Nederlandsche pers zijnen lezers het thans voorstelt; dat het, naast on- zes inziens hoogst ongewenschte, óók schoone, goede en waarachtige elemen ten bevat. Daarom, geachte inzender, doet ons blad niet mee aan de journalistieke relletjes-stemming, die soms tegen de N.S.B. verwekt wordt. Als wij het noo- dig achten, dan zullen we ons van prin- cipieele bestrijding zeker niet onthou den, maar voorloopig zorgen anderen daarvoor in een mate, die het ons onge- wenscht doet voorkomen daaraan mede te werken. Red.) HULDIGINGEN VAN HELDEN. De woorden, die zijn gesproken tot de Pelikaanvliegers en tot de Postjajger- bemanning zullen door menigeen diep in het harte gevoeld zijn. Mijnheer de Redacteur! Sta mij toe een plaatsje in Uw geëerd blad voor dit stukje. Laten wij terwille van de eerlijkheid een tangen tijd terug gaan, nu nel dit jaar precies 4') jaar ge leden is, een jubeljaar dus, cvei de op nieuw verkregen macht van het eiland Lombok, 40 jaren terug. Het jaar, dat er een hevigen strijd gevoerd is, waarbij Zee- en Landmacht zich opofferden. Waarbij tal van helden sneuvelden, tal van medestrijders thans rusten in de aarde na hun roemrijk verleden en. vele nog in leven zijnden, in armoe de vergeten voortleven, zich allee* nog de huldiging en de Lombokmedail le herinneren in hun droeve achterstel ling en vergetelheid. Doch ter zake, M. de Redacteur. Laten wij even de woor den hier in Uw blad memoreeren, die in 1894, na den hevigen strijd, na den vol brachten taak, zijn gesproken en in druk zijn uitgegeven aan de helden: „Aian Officieren, Onderofficieren en Manschappen." Na de opnieuw door ons behaalde overwinningen van de laatste dagen, ge voel ik behoefte het woord tot U te richten. Gij alleen weet wat op 25, 26 en 27 Augustus door ons is doorleefd; de ellende en jammer door velen Uwer kameraden ondervonden, staan U nog levendig voor den geest, slachtoffers van een laaghartig verraad, dat door niemand meer is verwacht of had kun- BW HET BOOMENROOIEN DOOD GEVALLEN, Donderdagmorgen is de 36-jarige boomenrooier A. K. uit Wol- e g a bij het rooien van boomen, door het «itschieten van een zwaren tak uit tem boom gevallen. Met zware verwon- *erd hij naar het ziekenhuis yrAar bij bij aankomst over- fedea bleek. K. was gehuwd en vader van zee kinderen. Ongeveer 300 personen hadden zich voor de gevangenis verzameld en zagen toe. Een aantal auto's volgde de auto met de menscbenroovers. Aan de grens van de stad gekomen werden enkele honderden vreugdescho ten gelost. Het lynchen is in den laatsten tijd in de Vereenigde Staten aanzienlijk toegenomen, Afzenders onbekend stuk in de prullen- mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort I

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7