M'ti RHEUMATIEK BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG. VLISSINGEN. IUSD-BEVELAND. lEÊUWSCMLAANOEREN W.B, KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE MIDDELBURG moeilijkheden, die nog overwonnen moe ten worden, loopen nog al uiteen. Ta- baksaandeelen ondervonden den goeden invloed van de gunstige beoordeeling van de qualiteit van het product, dat dit voorjaar ter markt zal komen. Sui- keraandeelen legden tijdelijk een vaste stemming aan den dag, terwijl thee- aandeelen opnieuw hooger waren, in sympathie met de gestadige verbetering van den theeprijs. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Aku 30 39 32 32. Ned. Ford 168—169%—167%. Philips' 243%—253%. Unilever 84%85%32%84. Bethlehem Steel 27%29. Kon. Petroleum 174180179%. Handelsver. „Amsterdam" 174%180%. Deli Batavia Mij. 112%120119. Amsterdam Rubber 102%104. Amsterdam Thee 4859%. DE EX-KEIZER 75 JAAR. Heden is ex-keizer Wilhelm 75 jaar geworden. Een aantal leden van de naaste familie kwam gisteren uit Duitschland in Doorn aan, om in intie- jnen kring dezen verjaardag te vieren. Misschien heeft de ex-keizer er in het afgeloopen jaar nog eens van ge droomd naar zijn vaderland te zullen te- rugkeeren. De triompf van het natio- naal-socialisme kan een oogenblik die illusie gewekt hebben. Op dit moment weet hij echter, dat Derde Rijk en Kei zerrijk onvereenigbaar zijn. De viering van dezen 75sten geboortedag in bal lingschap draagt zoodoende wellicht een eenigszins tragisch karakter. Middelburg. Een groot aantal leerling-machi nisten bij de Ned. Spoorwegen, die door inkrimping van het machinepersoneel en wegens bezu'niging op wachtgeld waren gesteld, zullen voor wagenmeester wor den opgeleid. DRINKWATERVOORZIENING VAN WALCHEREN. Op 3 November heeft, onder leiding van den Commissaris der Koningin, een bespreking plaats gehad met de dage- lijksche besturen van Middelburg en Vlissingen, vertegenwoordigers der „N.V. Waterleiding-Maatschappij Zuid- Beveland" en den directeur van het „Rijksbureau voor Drinkwater-voor ziening", nopens een doelmatige drink watervoorziening van Walcheren. Die bespreking leidde tot de instelling eener Commissie uit de belanghebben den onder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman en waarin voor Middel burg zitting nam wethouder Boasson, bijgestaan door den directeur der bedrij ven. In de eerste commissie-vergadering kwam een tweetal plannen speciaal naar voren te weten: a. vereeniging van de waterleidingen Vlissingen, Middelburg en de maatschap pij „Zuid-Beveland". b. vereeniging der waterleidingen van Vlissingen en Middelburg benevens, zoo noodig, betrekken door die combinatie van water der Maatschappij „Zuid-Be veland". Een derde plan n.l. een onderlinge verdeeling van de vlerbruiksgebieden geraakte bij de bespreking op den ach tergrond. Voor een noodzakelijk onderzoek door het Rijksbureau zal 2500 noodig zijn. B. en W. stellen voor te bepalen, dat Middelburö daarin 800 zal bijdra gen als Vlissingen een gelijk bedrag betaalt, de maatschappij „Zuid-Beve land" f 400 en de provincie J 500. Franciscus van Assisië. Voor de Vereeniging van Vrijz. Her vormden hield ds. Landstra Donderdag j.l. in haar kerkgebouw een lezing over „Franciscus v. Assisië en zijn beteekenis voor ons geloofsleven". In een inleidend woord zette de spreker uiteen waarom dit onderwerp ook nog of vooral in onzen tijd belangrijk kan zijn. Francis cus is ook voor Protestanten een figuur van alle tijden, daar hij door zijn leven het antwoord heeft gegeven op de vraag: „Wat is Christendom?" Deze mensch, door de R.K. Kerk tot haar „heilige" verklaard, was bovenal een Christen, vroom en goed. Daarna werd Franciscus beschreven als de rijke jongeling, in een lichtzinnige omgeving opgegroeid temidden van vroolijke vrienden, die na moeizamen innerlijken strijd tenslotte de Armoede koos als zijn edele, rijke en schoone liefgehad. Want zijn ideaal werd, nadat bruid, die hij zijn gansche leven heeft hij van alle wereldsche bezit had afstand gedaan, vrijwillige ontbering en barm hartige toewijding aan de armen dezer wereld. Zijn leven heeft een heiligenden in vloed gehad cp de kerk zijner dagen, die zoozeer was ontaard in een instituut van macht en weelde. Maar ook tot ons -dit was het tweede deel der lezing heeft die groote figuur nog iets te zeggen. Niet dat wij letterlijk zijn voorbeeld kunnen volgen. Maar zijn zuivere Christelijke gezindheid kan en moet ons tot een leidend beginsel worden in een wereld nog vol van materialisme, waar het bezit veelal doel en niet eenvoudig middel is geworden. Die gezindheid, die Christelijke zin zoo ook weer iets kunnen brengen van Chr. blijmoedigheid, niet als wat opper vlakkige vroolijkheid, doch als een I geestelijk bezit, verworven in dep vuurproef van het leven. Door zulk een leven kan, zoo besloot j spr. zijn aandachtig gevolgde rede, ook in onze dagen vol versplintering en ver brokkeling, iets komen van het „Derde Rijk", het rijk van den Geest, die roept tot vrijheid en liefde. RAAD VAN VLISSINGEN. Voorzitter waardeert de ver diensten van den heer Wes- seling. In de Vrijdagmiddag gehouden ver- gadering van den gemeenteraad van Vlissingen, waren 18 leden aanwezig terwijl er één vacature was door het j ontslag nemen van den heer ir. H. C, Wesseling. De VOORZITTER hield zijn reeds ver melde Nieuwjaarsrede, waarop de heer VAN DER BEKE CALLENFELS ant woordde. i De raadsleden gaven blijken van in stemming met het gesprokene. Bij het schrijven, waarin de heer Wes seling ontslag nam als raadslid, wees de VOORZITTER erop, dat dit 'n gevoelige verlies heteeken't voor den raad. De heer Wesseling was een sieraad van den raad; er werd steeds ernstig naar hem ^geluisterd en rekening gehouden met zijne waardevolle adviezen. Hij sprak niet veel in de openbare zitting, maar wat hij zeide was steeds weldoordacht. In de vele commissies, waarin hij zit- t'ng had, zullen de raadsleden zijn mede werking zeer missen. Hier wordt een eervolle staat van dienst bij de gemeen te veel te vroeg afgesneden. Inmiddels b'ijft men zich voor de belangstelling en de medewerking van den heer Wes seling aanbevolen houden. De burge meester was overtuigd van aller instem ming, toen hij den heer Wesseling dank zeide voor hetgeen deze als raadslid in het algemeen belang van Vlissingen heeft verricht en hem en zichzelf toe- wenschte, dat men hem nog vele jaren te Vlisssingen zal mogen behouden. De leden gaven b.ijken van instem ming. (De heer Wesseling had zitting in den raad sedert 21 December 1923). Van den heer W. Anker Sr. was be richt ingekomen dal hij zijn Senoeming tot lid van den raad aanneemt. Verder was ingekomen de mededee- ling van Ged. Staten, dat zij hunne be slissing over de begrooting 1934 hebben verdaagd. De raad verleende eervol ontslag als leeraar aan de Avondschool voor Nij verheidsonderwijs aan den heer C. de Jonge. De raad benoemde tot leden der Commissie van Toeizcht op het L. O. de heeren J. Butler, A. C. Hildernisse en J. P. F. Mentink, al!e aftredend en tot leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim de heeren A. de Mol (aftr.), G. Harlaar, G. van de Kreke (aftr.), A. M. de Bont (aftr.), B. H. van Ligteringen (aftr.), D, L. Herstein (aftr.), en K. de Visser (aftr.) De geloofsbrief van den heer W. An ker Sr. werd goedgekeurd en tot zijn toelafing werd besloten. De raad vereenigde zich z.h.s. met de voorstellen tot wijziging van de bouw verordening; tot het beschikbaar stellen van een bijdrage van 50 pet. in de kos ten van de extra-hulp aan werkloozen over 1934; tot weder verhuren van een okaal op de Noorderbegraafplaats aan het R. K. Kerkbestuur; tot teruggave van straatbelasting aan den heer J. J. Stokmans te Bussum; tot verkoop van 116 m2 grond aan de Van den Spieghel- straat voor 1160 aan M. Maas q.q. en tot wijziging van de verordening op de heffing van schoolgelden voor het L. O. Hierna werd de vergadering, die 50 minuten geduurd had, gesloten. IERSEKE. Het gaat slecht met de oesterverzending. De vraag uit binnen- zoovel als uit buitenland is gering. Was de andere jaren regel dat 40 tot 60.000 oesters per dag naar Engeland werden verzonden, deze week kwamen dagen voor, dat nog geen tiende daarvan be reikt werd, AARDENBURG. In een algemeene vergadering der coöperatieve roomboter fabriek te Aardenburg, gehouden op 28 Dec. 1.1. was besloten om, in samen werking met de fabriek te IJzendijke verplichte melkcontrole in te voeren. Tegen dit besluit bestond nog al opposi tie; dezer dagen werd door het daartoe vereischte aantal leden een spoed- eischende buitengewone algemeene ver gadering aangevraagd, om deze kwestie nog eens te bespreken, en het toen ge nomen besluit te niet te doen. Met vrij groote meerderheid leed het voorstel echter schipbreuk. Een pessimüstisch jaarover zicht. In de Vrijdagavond ten stadhuize te Middelbur g gehouden vergadering van de Kamer van Koophande. en Fa brieken, waren met den voorzitter den heer C. Boudewijnse, 17 leden aan- wez:g. Afwezig waren de heeren de Vos, van Raalte, Siebenga, Lindenbergh en P. G. Laernoes. De VOORZITTER wees er op, dat 'n 10-tal leden herkozen zijn, namelijk de heeren Enzlin, Jeronimus, M. Laernoes, Mes en Wesse.ing van de afdeeling Grootbedrijf en Anker, Klok, L'nden- bergh, Menheere en Olthof van de af deeling Kleinbedrijf. Spr. vertrouwde dat deze heeren ook in het nieuwe tijdperk met dezelfde opgewektheid en ijver als voorheen hunne taak als lid der Kamer zullen vervullen en verklaarde hen als zooda nig geïnstalleerd. Vervolgens hield de VOORZITTER de volgende rede: Nieuwjaarsrede. De VOORZITTER wees er op, dat hij reeds het vorige jaar gebroken heeft met de gewoonte, om min of meer ge detailleerde mededeelingen te doen be treffende bepaalde takken van bedrijf, wijl deze toch op uitgebreider en meer volledige wijze in het jaarverslag wor den gedaan, en wijl in den aanvang van het jaar gegevens daarvoor nog te traag inkomen, om reeds in de eerste verga dering veel daarover te kunnen zeggen. De huidige bijzondere omstandigheden zouden het bovendien nog moeilijker doen zijn dan weleer. In het algemeen moet helaas gezegd worden, dat de toestand in handel en nijverheid vrij slecht is. Wel zijn hierop uitzonderingen, doch deze beperken z'ch tot slechts en kele takken van bedrijf. Ook van den toestand in den in het Kamerdistrict zoo belangrijken landbouw kan niet in gunstigen zin worden gesproken, hoe wel regeeringsmaatregelen tot steun wel eenige verbetering hebben gebracht. Voor den tuinbouw zijn de omstandig heden ongunstig, doch de resultaten: van de fruitteelt waren redelijk. Ook in de oestercultuur wordt geklaagd, zoo wel wegens de uitbreiding van de zgn. slipper, als wegens de verminderde vraag. In de landbouwstreken van het Ka merdistrict gaat het de klein-nijverheid s echt, alleen de zaken in consumptiear tikelen hebben niet te klagen. Dit laat ste geldt min of meer ook voor soort gelijke zaken in de overige deelen van het Kamerdistrict en hieronder mogen tevens genoemd worden de zaken in genotmiddelen. De groote werkloosheid en de voortdurende achteruitgang van zeer vele inkomens, uit vermogen zoo wel als uit arbe'd, zijn uiteraard in be langrijke mate hiervan de oorzaak, waarbij nog komt, dat van hen, wier koopkracht ncjg normaal mag heeten, velen zich wegens de onzekere kansen voor de toekomst toch in het koopen beperken. Onder zulke omstandigheden te meer is het jammer, dat waar het vreemdelingenverkeer gelegenheid tot verkoopen biedt, hieraan van overheids wege belemmeringen in den weg zijn gelegd. Tot de klachten van den middenstand behoort steeds ook die over de concur rentie van het groot winkelbedrijf, doch dienaangaande moge worden op gemerkt, dat de ontwikkeling hiervan niet iets abnormaals is en dat, voor zoover zijne macht berust op het voor- deelig kunnen inkoopem tegen zijne concurrentie toch eigenlijk niet veel kan worden ingebracht. Een andere klacht, welke blijft aan houden, is die over het cadeau-stelsel. De al of niet-wenschelijkheid van het hiertegen treffen van wette'ijke maat regelen is thans in onderzoek, doch de opvattingen hieromtrent zijn zeer uit eenloopend, zoodat het onzeker is, of dienaangaande een wetsontwerp ver wacht kan worden. Wel is thans in voorbereiding eene wet betreffende het uitverkoopen en opruimen in den dê- tailhandel, welk ontwerp aan de Ka mers van Koophandel om advies is toe gezonden. Voor de weinige grootere industrieele bedrijven van het Kamerdistrict zijn de omstandigheden, op een enkele uitzon dering na, ongunstig. De oorzaken zijn verschillend, maar vrnden voor een niet onbelangrijk deel direct of indirect hun oorsprong in de belemmerngen van het internationale handelsverkeer, waarin helaas vooreerst nog niet veel verbetering te verwachten is. Vermelding verdient, dat het grootste bedrijf in het district de werkloosheid eenigermate heeft kunnen temperen met iconstructiewerk ten behoeve van het fverkeer. Spr. hoopt, dat de Regeering de uit voering van groote werken op dit gebied niet al te vee! zal behoeven te vertragen wijl toch twee belangen geHjktijd:g hier mede gediend worden: verbetering van het verkeer en verruiming van werkge legenheid. De Kamer drong aan op spoed inzake de brugverbinding bij Moerdijk en steunde het denkbeeld, om bespoediging mogelijk te maken door tijdelijke tol heffing. Een desbetreffend wetsontwerp Had ik Sloan's Liniment maar eerder gebruikt. Het is wonder baarlijk. Met Sloan's Liniment steeds binnen Uw bereik, bi-lmoen rheumatiek of welke spier- en gewrichtspijnen ook. nim mer de bovenhand te krijgen. Sloan's doodt de pijn, snel' en zeker. Het wordt door millioenen tncnschcn o\cr de gansche wereld gebruikt. Schaf LI nog heden een flacon aan. Gebruik Sloan's voor Rheumatiek, Lendejicht, iscbia». Pijn in den Rug, Verstuikingen, Kneuzingen en voor alle Pijnen in Spieren en Pezen. 1 (Ingez. Med.) werd evenwel kort geleden door de Re geering ingetrokken. Op verkeersgebied herinnert spr. nog aan de verlaging der spoorwegtarieven, aan de uitbreiding van het vliegveld te Haamstede en aan het goede resultaat van den vliegdienst RotterdamHaam stedeVlissingenKnocke, zoodat de verleende garantie niet hoefde te wor den aangesproken. Verder aan de kwes tie van den bootdenst Vlissingen Terneuzen; aan den bouw van 3 nieu we booten voor de Prov. Stoomboot diensten en aan de invoering der Wet op de evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart. Een bevrachtings commissie voor de gebieden der Ka mers te Ter Neuzen en te Middelburg gezamenlijk, is gezeteld te Ter Neuzen. De moeilijkheden, welke zich reeds kort na de inwerkingtreding der wet voorde den, schijnen geleidelijk opgeheven te kunnen worden, doch overigens is het nog itfet mogelijk te beoordeelen, in hoeverre deze wel verbetering heeft ge bracht in den toestand der binnenschip- perij. Spr. komt dan tot het wetsontwerp tot onteigening van grond voor verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland. en wijst er op. dat uit het antwoord van den Minister van Waterstaat op het Voor'oopig Verslag is gebleken, dat die onteigening noodig wordt geacht, ten einde dijkverlegging mogelijk te maken, al ligt het nog niet in de bedoeling, tot verbreeding van het kanaal over zijne geheele lengte over te gaan. Nog wijst spr. op de niet gunstige resultaten voor het gemeentelijk havenbedrijf te Vlissin gen, doch ook op het belangrijk stijgen van het aantal schepen, dat kwam bun keren. En ook op het nu binnenkort te verwachten oprichten der N.V. „Haven van V.issingen" en 't benoemen van een directeur. De inzinking in ons land is nog niet tot staan gekomen en dit kon ook niet. Slechts in enkele bedrijven was eenige opleving. Ons land is op ex port aangewezen, doch deze ondervindt nog steeds groote belemmeringen en 't iaat zich niet aanzien, dat deze binnen betrekkelijk kor!en tijd zullen zijn weg genomen. De Economische Conferentie te Lon den was een totale mislukking, met als gevolg, dat daarna de toestanden nog erger zijn geworden, dan zij reeds wa ren. De Ver. Staten verlieten den gou den standaard, een- maatregel .iweljte zeer vèr sstrekkende gevolgen heeft ge had. In het bijzonder is dit het geval voor de houders van Amerikaansche fondsen en voor allen, die destijds vorderingen op de Ver. Staten hadden, maar boven dien ook voor onze export-industrie; ook eene in het Kamerdistrict gevestig de industrie zag dientengevolge een be langrijk gedeelte van haar afzet verlo ren gaan. Duitschland stelde een trans ter-moratorium in. Het vertraagt dien tengevolge en onthoudt zich gedeeltelijk van betaling aan zijne buitenlandsche crediteuren en ondersteunt daarentegen financieel op krachtige wijze zijne ex port-industrie, zoodat ook hierdoor de export-industrie in Nederland en dit geldt ook voor die in het Kamerdistrict zich geplaatst ziet voor eene concur rentie, waartegenover zij machteloos staat. Daarbij komen nog de deviezen- moeilijkheden en de verhooging, niet 't minst in Duitschland, van de invoerrech ten. Het nieuwe handelsverdrag met Duitschland geeft wel een zekere mate van tevredenheid, doch op velerlei ge bied in ons land is men er niet mede gebaat. Ook het wapen der contingenteerin- gen werd door eenige landen gehan teerd. Het spreekt vanzelf, dat onder zulke omstandigheden de economische toestand in ons land niet gunstig kan zijn en dat de Nederlandsche regeering zich voor een groot complex van moei lijkheden ziet geplaatst, om ons land j voor verdere inzinking te behoeden. Zij is dan ook genoodzaakt geweest, de eer ste stappen, welke zij zelve reeds op het terrein der contingenteeringen had ge daan, door meerdere te laten volgen. Ook 's lands financiën vereischen voort durende zorg en ter verkrijging van evenwicht in de begrooting moesten middelen worden toegepast, welke voor velen zeer onaangenaam zijn, maar on vermijdelijk bleken. Eén van de midde len is de wet tot invoering van een om zetbelasting. Toegegeven moet worden, dat hierbij zooveel mogelijk is gelet op het niet verhoogen der productiekosten van den Nederlandschen voortbrenger, door grond- en hulpstoffen en verpak kingsmiddelen van omzetbelasting vrij te stellen, maar toch is het niet onwaar schijnlijk, dat sommige industrieën indi rect «ioor deze belasting zullen worden getroffen. Het beginsel van de wet is, dat de Nederlandsche consument de be lasting opbrengt, maar waar de koop kracht voortdurend afneemt en de arti kelen, welke min of meer als weelde artikelen kunnen worden beschouwd, tamelijk zwaar belast zijn, zal deze be lasting op de productie voor binnenland- schen afzet vermoedelijk wel niet zon der nadeeligen invloed zijn. Dat behoeft niet te beteekenen, dat de opbrengst van deze belasting minder zal bedragen, dan de Regeering zich heeft voorgesteld, doch het zou betreurd moeten worden, als de industrieën en in evenredige mate de handel er onder zouden lijden. Het dient evenwel te worden erkend, dat in dien inplaats van het invoeren van eene omzetbelasting de directe belastingen zouden zijn verhoogd, dit soortgelijke gevolgen zou kunnen hebben en dan ze ker niet in mindere mate. Toch zullen industrie en handel zich hierover niet al te bezorgd behoeven te maken, want het is allerminst uitgeslo ten, dat zij het dan nog niet onmid dellijk de productiekosten zoodanig zullen kunnen worden verlaagd, dat het opbrengen van de belasting door den consument niet meer wordt gevoeld. Op verlaging van de productiekosten is uiteraard het streven van den produ cent voortdurend gericht, doch hierbij is voor velen het in ons land nog steeds te hooge loonpeil eene moeilijkheid. Na den oorlog was een gedachte ont staan, dat eene wereldhervorming had plaats gegrepen, welke vroeger nog niet gekende mogelijkheden bracht, doch nu gebleken is, dat dit eene vergissing is geweest, groeit meer en meer het besef, dat rekening behoort te worden gehou den met wat de werkelijkheid en de omstandigheden eischen, een besef dat zal behooren door te dringen, vooral tot allen, die bij het productieproces be trokken zijn. De wereld is topzwaar geworden en staat op haar fundament te balanceerem, In plaats van nu dit fundament, het in ternationale handelsverkeer, gezamen lijk te versterken, nemen tal van landen, meenende zich aldus te kunnen redden, uit dat internationale verkeer de vlucht, daarbij andere landen met zich slepen de. Zoo is ook Nederland gedwongen, meer dan voorheen in self-help zijn kracht te zoeken, maar meer dan ooit komt het er dan ook op aan, datgene te 'beteugelen, wat zijn economische ont wikkeling in den weg staat. Het groeps belang behoeft niet verwaarloosd te worden, maar het mag niet zoodanig op den voorgrond staan, dat het kunnen' be hartigen van meer algemeene belangen er van afhankelijk zou zijn. Volgens spr. zal alleen wanneer dit niet het geval is, voor wat door de omstandigheden is of wordt vernietigd, vergoeding gevonden kunnen worden. Spr. eindigde met een kort woord tot de leden. Er mogen onder hen enkele zijn, die den druk der omstandigheden niet gevoelen, de meesten zullen dien druk wel ondervinden, maar des te meer reden is er, om allen toe te wenschen, dat voor hunne zaken '34 niet ongunsti ger, zoo mogelijk gunstiger zij dan zijn voorganger. Tevens wenscht spr., dat het de leden persoonlijk en hunne gezinnen en ook den secretaris in 1934 goed ga en dit voor hen, wanneer zij zich voor moeilijkheden zien geplaatst, een toni cum moge zijn. De leden gaven blijk van instemming met het gesprokene. De heer M. LAERNOES bracht na mens de leden dank voor het gespro kene. Reeds verleden jaar sprak de voor zitter in mineur en dit was nu nog meer het geval. Men moet maar hopen, dat men op het diepste punt is aangekome* en 1934 eenige beterschap zal brenge*. Daarvoor zal noodig zijn, dat men te Genève wakker wordt en de landen el kaar beter gaan begrijpen. Want het verkeerd werken te Genève is volgens spr. oorzaak van alle misère. Als me* het verkeer tusschen de volken ka* herstellen, komt er meer werk, ook voer hen, die nu werkloos zijn. Alleen is be terschap mogelijk als de volken elkaar beter gaan verstaan. De omzetbelasting noemende, zou spr. wel eens willen we ten wat die nu kost aan salarissen «n controle. Spr. hoopt dat de voorzitter ook in 1934 de vergaderingen der ka mer op dezelfde aangename wijze zd mogen leiden en wenscht hem ale goeds toe in dat jaar. De leden gaven blijk van instemming met die woorden, waarvoor de voorzit ter dank bracht. Verkiezingen- De kamer herkoos met 16 stemma* tot voorzitter den heer Boudewijnse, dfe afdeeling Grootbedrijf koos met 7 van de 8 stemmen den heer M. Laernoes tm. de afdeeling Kleinbedrijf met 8 van d« -.3*

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6