LEGER EN VLOOT. BIOSCOPEN. BEURSTHERMOMETER van Zaterdag. KUNST EN WETENSCHAP. SPORT. 4 BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-YLAANDEREN W.D. Middelburg, Boes. Vlisslngen (X) Gelijk te voorzien was, is de vioolavond van Ruth Posselt er een ge weest van groot formaat, van buitenge wone allure. Het verlangen, om de ge weldige expansiviteit van het instru ment als voornaam schoonheidselement, bespeeld door een kunstenares van Gods genade in al zijn grandeur ten vol le te beleven, is niet beschaamd gewor den. AMSTERDAM, 27 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 102—102. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 100—100. Ned. 33 1000-4 100—100. Certificaten-3 83%84. O. Indië 22 1000-6 97%—'97%. O. Indië 32 1000-5 98%—98%. O. Indië 26 1000-4% 96—95%. Denemarken Oblig. 1926-5 88%88%. Duitschl. 100-7 56—46%. Duitschl. 30 1000-5% 54%—52%-53%. Zwitserl. oblig. '24-5 100100%. Zwitserl. Staatsp. 192714% 101%—101. Amsterdam 1933-5 101 's-Gravenhage 1929-4% 101%101%. Rotterdam 1926-1930-4% 94% Utrecht, prov. 1929-4% 103 Berlijn 1925-6% 28% Zeeuws. Hyp. B-5 100%100%. Zeeuws. Hyp. B-4% 99%99%. A Amsterd. Bank 115%114%. C Rott. Bankver. 79%80. A Twentsche Bank 82 A Pref. Gruyter Zn A. 124% A Pref. Jurgens A 93%93, A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 386389% A De Schelde N.BB. 23%22%. A Ver. Papf. v. Gelder 63%63. C Am. Car Foundry 18%17%. C Am. Smelt Ref. 28%28. C Farbenind. I.G. 78%78. C U. States St. C. 35%—35%. C North Am. Cy. 12%12%. A Born. Sum. H.M. 119%120. A Linde Teves en Stokv. 66%65%. A Ned. Wol Mij. llO1/:—111%. A Singkep Tin M. 94—97 A J. C. Japan Ln. 23%24% A Rotterd. Lloyd 46 A S. M. Nederland 4848% A Amst. Thee C.M. 6059 van de Zuiderzee, wat zeer in den smaak viel. RAAD HOEDEKENSKERKE, Steunregeling voor werkloozen. HOEDEKENSKERKE. In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad dezer gemeente, waren alle leden aan wezig. Medegedeeld werd, dat de goedkeu ring op de gemeente-begrooting 1934 door Ged. Staten is verdaagd, alsmede dat bij de gemeente Yerseke een kas- geldleening is gesloten ten bedrage van 2000.Voorts dat de havenrechten voor 1933 hebben bedragen 3500.of 600.minder dan voor 1932. Het primitief kohier-hondenbelasting 1934 werd vastgesteld tot een bedrag van 233.verdeeld over 75 contri- buabelen. Tot lid van het armbestuur werd met algemeene stemmen benoemd de heer A. den Dekker, zulks in de plaats van den heer L. de Bart Czn. die voor deze benoeming had bedankt. Daarna werd na langdurige discussie ten slotte met algemeene stemmen een steunregeling voor de werkloozen vast gesteld. Deze bedraagt voor uitgetrokkenen 7.per gezin plus 0.50 per kind tot ten hoogste 5 kinderen; kostgangers 5.per week. Voor dubbel-uitgetrok- kenen: 6.50 per week plus 0.50 per kind tot ten hoogste 5 kinderen; kost gangers 4.50 per week. RAAD OVEZANDE. De verbetering van den Borsselschen dijk. OVEZANDE. Vrijdag vergaderde de Raad dezer gemeente; alle leden aan wezig. Na de gebruikelijke nieuwjaars- wensch van den voorz. werd besloten de onderwijzerswoning voor 1 jaar te ver huren aan het bestuur der Christelijke school voor 270 's jaars. Omtrent het nadere plan betreffende het verbeteren van den Borsselschen- dijk, werd besloten hiertoe mede te wer ken, indien de beide andere hierbij be trokken gemeenten naar dezelfde ver- f houding in de kosten bijdragen, zooals in de vergadering met de Commissie uit Gedeputeerde Staten was bepaald. Besloten werd verder de steunuitkee- ring voor kostgangers te wijzigen. Getracht zal worden om met Rijks- steun te laten delven. KAPELLE. De plaatselijke afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond kwam onder voorzitterschap van den heer J. Waverijn in jaarvergadering bij een. Uit het jaarverslag van den secr.- penningmeester, den h'teer iM. Gelok, bleek dat de afdeeling begon met 46 en klom tot 50 leden. Er werd op aangedrongen, om meer leden te winnen, het parool zij ieder lid propagandist voor zijn afdeeling. De ontvangsten bedroegen 899.04, de uitgaven 888.81 aldus een saldo van 10.23. De bestuursleden C. Hoogesteger en de voorzitter J. Waverijn wenschten niet meer in aanmerking te komen. De voorzitter was verplicht te bedanken ook als lid in verband met 'n nieuwe kostwinning, m Wanneer iemand zelfstandig wordt is't uitgesloten om verder lid te blijven van de werkloozenkas. Vanaf de oprichting diende spr. met liefde en toewijding de vereeniging. Gekozen werden als bestuursleden J. Nijssen, J. Veerhoek en Jac. Mallekote Dz. in de controlecommissie werden be noemd de heeren A. Vermaire Pz., P. Sonke en C. Bayens. De voorzitter drong er op aan, dat de jeugdige werkloozen de opening zullen bijwonen van de eerste vergadering te houden in het lokaal Obadja voor de ontspanning der jeugdige werkloozen. De predikanten van Kapelle, Biezelinge en de burgemeester zullen tegenwoordig zijn. Het commissielid, de heer Malle kote, kon meedeelen dat de giften aardig meegevallen zijn en men over 't alge meen niet onsympathiek tegenover deze zaak blijft staan. De secretaris dankte aan het slot den voorzitter voor al hetgeen hij voor de afdeeling is geweest. COLIJNSPLAAT. Vrijdagavond is n vergadering gehouden van de werklie denvereeniging „U. 't V.V. 't V." on der leiding van den voorzitter H. M. Haringman. Uit het jaarverslag blee' dat in het afgeloopen jaar het leden tal met 10 is vermeerderd. De vereeni ging heeft thans 166 leden. Besloten werd de contributie gedurende 13 we ken met één derde te verminderen. Van de Christelijke Werkliedenver eeniging te Colijnsplaat was een schrij ven ingekomen, om samen te trachten de contributie bij den dokter eenigszins verminderd te krijgen, aldus besloten. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat de vereeniging de volgende bezitingen heeft. a. Zieken fonds 1095; b. steunfonds 1301; c. overlijdensfonds 353, In het afgeloo pen jaar is aan 56 personen over 1489 dagen uitgekeerd aan ziekengeld 954, De aftredende bestuursleden de hee ren D. J. Anemaet, J. de Looff en J van Hekke werden als zoodanig herko zen. De heer M. Koster werd herkozen als lid van de commissie van toezicht. DE Z. L. L. HAAMSTEDE. Men schrijft ons Donderdagmorgen - omstreeks 12 uur landde op het vliegveld Haamstede", komende rechtstreeks uit Manchester, het groote drie-motorig K. L. M. vlieg tuig „Ibis", bestuurd door den beken den Indië-piloot I. W. Smirnoff. De vlucht had ongeveer 2 uur geduurd. De inzittenden w.o. de heeren Piesman, dir, der K. L, M. en de Vries, chef van de afd. buitenland, werden door den bur gemeester van Haamstede jhr. R. J. H. Q. Röell welkom geheeten. Eenige oogenblikken later arriveerden uit Rot terdam met een F VII A toestel van den gewonen dienst de heeren Bouman, Cor- belijn, Dudok van Heel, van het hoofd kantoor te Den Haag, en Roosenburg, architect der K. L. M. Naar wij vernemen zijn belangrijke besprekingen gevoerd in verband met verbeteringen en nieuwe plannen, die dezen zomer hun beslag zullen krijgen, betreffende de exploitatie van het ge meentelijk vliegveld en de Zeelandlijn. CADZAND. Donderdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk alhier voor een tachtigtal belangstellenden de anti- opiumfilm „Rewana", uitgave van het Zendingsbureau te Oegstgeest, vertoond Rewana is de naam van een godheid die bij de Oostersche volken bekend is als de personificatie van het kwaad. De film laat het leven in een opium kit zien benevens de gevolgen, die niet minder dan vreeselijk zijn, van het ge regelde schuiven. VERDRONKEN. EEDE. Vrijdag jl. is een zekere de C. wonende te St. Laureijns, die onder de gemeente Eede landarbeid verrichtte in een in de nabijheid van zijn werk lig gende sloot verdronken gevonden. Het slachtoffer leed aan toevallen; men brengt daarmee het ongeluk in verband A Houth. Alberts 39- C Baltimore Ohio 1818. A Southern Rlw. 20%20%. C Union Pac. Kr. 77% C Int. Nickel Cy. 14%14% A Koloniale Bnk. 45%47. A N.I. Hbk. 1000 50—51. C Ned. H. M. 1000 47%—47%. A Alg. Kunstz. U. 31%—31%-%. A v. Berkels Pat. 21%21%. C Calvé-Delft 58%58%. A C. Suiker Mpij. 2323. A Ned. Ford A.M. 168%—168-67. A Philips Gem. B. afg. 254%258%. C Unilever 83%82%-83%. C Anaconda Cop. 10%10-%. C Bethlehem St. 28%—28% -28. C Kennec Copper 13%13%. C Un. States Leather 7%7%-7%. A A.N.I.E.M.—N.B. 205%—205 A Kon. Petr. Mpij, 179%—180-79 C Contin. Oil Cy, 1212 C Shell Union O.C. 7—7%-7% C Tide Water Ass. Oil. 76% A K.N, Stoomb. Mij. 98%, A Ned. Scheepv. U. 45%45Vs-46%, A H.V. Amsterdam 179%181%-184. A Java Cult. Mij. 103%104%-103. N.I. Suiker U. 76%—80-83. Deli Batavia 128%—128%-130. Deli Mij. 1000 119—120%-123. Senembah 140%141-145. Chicago Milw. 4%4%. Amst. Rubb. C. 105%—106%-105%, Deli-Bat. Rubb. 4546%, Hessa Rubber 3535%-36%. Serbadjadi S.R. 3233%. 'rolongatie 11. WISSELKOERSEN. v. d. Velde; aan den luit, ter zee le kl. jhr. H. A. van Foreest; de kapt. luits ter zee J. Lagaay, C. Schluter en P. T. de Meester. Opheffing der K. M, A,? Naar verluidt zou in het rapport der Commissie-Idenburg worden voorge steld de opheffing der Kon. Militaire Academie te Breda. Naar de „N. Rott. Crt." uit bevoegde kringen verneemt, acht men het niet waarschijnlijk, dat hiervan iets zal komen. Bij Kon. besluit is met een door den minister van defensie te bepalen datum: het bevel over Hr. Ms. onder zeeboot K XV opgedragen aan den luit. ter zee le kl. J. L. K. Hoeke; het bevel over Hr. Ms. onderzeeboot K XIV, op gedragen aan den luit. ter zee 2e kl. O. de Booy. Vergund om naar Nederland terug te keeren, aan den officier van den marine Stoomvaardienst der 1ste kl. J. CITY. De man met de wassen beelden. Te midden van de door zijn kunstige hand vervaardigde wassen beelden, nauwelijks van levende menschen te onderscheiden, schept de was-model- leur Igor zijn beelden. Figuren die hij verafgoodt en die voor hem leven. Tot de catastrophe komt en de op geld verdienen uit zijnde vriend het ge- heele panopticum in vlammen doet op gaan. Tusschen zijn levenswerk ligt de modelleur, de vernietiging van zijn schepping hulpeloos aanblikkend. Jaren later zijn dezelfde groepen weer gevormd, en nog steeds groeit het aan tal wasfiguren. Zijn ideaal: de gelijkenis van zijn beeld met den levenden mensch voert hem met demonische hulpmiddelen tot misdaad. Igor's werkplaats is een geheimzinnig angstig uitziend labora torium. Het zinneloos idealisme heeft ge leid tot een misdadig bedrijf, dat hij uit voert in de met raadselachtige insta! laties en door vallen, trappen en luiken afgesloten ruimte. Een pittig vertegenwoordigster van een sensatiekrant, vlug, bijdehand en rad van tong, op zoek .paar sensatie- kopy voorkomt nog meer misdadige han delingen met levende en doode modellen. Uitstekend van spel en vol spanning is deze thriller. De film is geheel in natuurlijke kleu ren opgenomen, waaruit de groote voor uitgang op het gebied van kleurenfilms in de laatste jaren blijkt. Fraulein falsch verbunden. Een vroolijke luchtige film, opgewekt met een aardig liedje en amusant. Ver keerd aangesloten heeft soms zijn voor- en nadeelen. In deze film ziet men de gevolgen van een, door een charmante telefoonjuffrouw verkeerd gegeven num mer. Liefde en ook twist kan er door ontstaan en daarnevens een reeks ver wikkelingen die alle even amusant zijn. Maar alles komt hier natuurlijk op z'n pootjes terecht. Magda Schneider, Trude Berliner en Johan Riemann weten een paar uur ons te vermaken. ELECTRO. Zooals ge mij begeert Het verhaaj van deze film loopt ge heel parallel met dat van het indertijd zoo vlot beroemd geworden tooneelstuk van den Italiaanschen dramaturg Luigi Pirandello. Een zekere graaf Bruno moet veertien dagen na zijn trouwdag in den oorlog. Als hij terugkomt, vindt hij zijn kasteel verwoest en zijn jonge vrouw spoorloos verdwenen. Tien jaar na dato meent een \riend, de schilder Tony, in een obscuur cabaret te Boedapest de verdwenene te herkennen in een chan teuse, die, innerlijk niet-slecht, afgezakt blijkt tot een allerbedenkelijkst levens peil en een wrange, cynische levensbe schouwing. Zij herinnert zich haar ver leden niet, doch laat uit de latente zucht tot het hervinden van een hooger bestaansniveau hoewel aan het „sprookje" van den schilder geducht twijfelende, zich terugvoeren naar haar „man", die inderdaad zijn vrouw meent te hebben weergevonden. Een schrijver Salter, die op zijn manier de chanteuse liefhad en te Boedapest met haar samen leefde, verstoort onverwacht de allengs ontbloeide idylle op het herbouwde kasteel: hij verschijnt met een tweede jonge vrouw ten tooneele, die hij aantro in éen zenuwinrichting, wier afkomst onbekend is en die haar geheugen heeft verloren. Dit is de werkelijke echtge noote van graaf Bruno, beweert hij en er zijn omstandigheden, die zulks onderschrijven. Maar: bewezen worden kan er niets, noch ten aanzien van de eene noch van de andere. Een frappante gelijkenis tusschen de twee, voltooiUhet dilemma, dat de film als het tooneel stuk van Pirandello onopgelost laat Maar wat doet het er ook toe, zoo be sluit de moraal van de geschiedenis, 26 Jan. 27 Jan. Londen 7.80% 7.82 Berlijn 58.90 59.02% Parijs 9.78% 9.78 Brussel 34.69 34.69 Zwitserland 48.21 48.23 Kopenhagen 34.85 34.85 New-%ork 1-57% 1.57% wanneer er hoogere waarden, de waar den der waarachtige liefde haar gewicht in de weegschaal werpen. Deze zijn het tenslotte die de balans doen overslaan. Er is ontzettend veel moois in deze on loochenbaar artistieke film. Ontzettend veel moois naast veel quatsch. Maar de geest van het artistieke, die de beelding van het essentieele des levens schept, overheerscht in voldoende mate, om zich gegrepen te voelen door die ontroerin gen, die als van hooger orde erkend moeten worden. De camera is in handen van den cineast, die deze film maakte, meer geweest dan een apparaat, dat plaatjes fabriceert, om er een geschilde- nisje mee samen te flansen. Wie film kunst naar waarde weet te schatten, zal hier iets van zijn gading vinden. GRAND THEATER. Autobandieten. Het eerste hoofdnummer toont op suggestieve wijze, hoe op auto-races ge konkeld en geknoeid wordt, soms ten koste van een menschenleven. Buck Jones neemt de plaats in van zijn coureur en vriend, die een slacht offer der autobandieten wordt, en hij hoopt tevens zooveel te verdienen, dat hij diens lamme zoontje door een specia list kan laten behandelen. Doch men spant ook tegen Buck Jones samen, hij verliest de beslissende race en wordt zelfs als renner geschorst. Buck Jones komt dan bij de motorpolitie en maakt kennis met de eigenlijke bandieten, die den autofabrikant Preston tegenwerken. De derde groote race schijnt voor Pres ton opnieuw een teleurstelling te wor den, maar Buck Jones weet bijtijds de bandieten te dwarsboomen. En hij wint daarmede niet alleen den grooten prijs van de auto-race, doch ook de hand van de lieftallige dochter van Preston. Een spannende film, tintelend van sensatie; voor de liefhebbers van auto races om van te watertanden. De mummie. Oudheidkundigen vinden bij opgra vingen in Egypte niet alleen de mummie van een levend begraven priester, maar tevens een geschrift, waarvan de in houd, indien voorgelezen, de dooden op wekt. Eén der onderzoekers spreekt de woorden uit en de mummie wordt levend. De onderzoeker sterft krank zinnig van schrik. De levende mummie gaat op zoek naar de begraven dochter van een Pharao, om welke hij het leven liet. Hij vindt wel de mummie, doch de ziel is aan deze niet terug te geven want die is gereïncarneerd in een schoonheid van den tegenwoordigen tijd, De levende mummie brengt haar onder zijn invloed, voert haar terug naar het verleden, en zal haar tenslotte dooden, Nu grijpt een Egyptische Godin in, de levende mummie wordt vernietigd en het schoone meisje kan gelukkig worden met den jongeman, die haar liefde ge wonnen heeft. Dit alles wordt met zeer veel bij komstige omstandigheden, die. de juiste geheimzinnige sfeer scheppen, op pak kende wijze uitgebeeld. Boris Karloff en Zita Johann, die de hoofdrollen ver vullen, geven een geraffineerde creatie van de Egyptische figuren die ze moeten uitbeelden. ALHAMBRA Fra Diavolo De 200 P.K, De heeren Stan Laurel en Oliver Har dy zijn een onafscheidelijk tweetal in het filmwereldje. Men kent ze in aller hande rare situaties, soms wat smijterig en vallerig, maar nu ja, elk moet wat zijns wils hebben, nietwaar Dikwer:" zijn deze twee echter ook heel grappig en dan doen ze het publiek hartelijk la chen. Meestal treedt dit tweetal in kortere zgn. voorfilmpjes op. In Vlissingen draait nu echter een groote film van hen Fra Diavolo en die is wel -zeer ge slaagd en buitengewoon komisch. Ook al meê, doordat we deze twee rare Amerikaansche snuiters nu ineens zien optreden in een opéra-comique, die ta- fereelen van enkele eeuwen her te zien geeft. Met name voor den dikkerd werkt deze verandering van kleedij nog eens extra-grappig. Men kent Aubers opera: hoe de schrik der Appenijnen, de Aku KoninkL Schepaa Markt Rubber Philips Suiker H.V.A. Unilever Amerika Young (Wettig gedeponeerd.) rooverhoofdman Fra Diavolo twee quasi- bandieten (dat zijn dan Ollio en Stanlio) gevangenneemt en ze dan tot zijn ka merdienaars maakt in een gevaarlijke onderneming, waarin schoone vrouwen, middeleeuwsche herbergiers, een lee- lijke lord en een knappe kapitein verder rollen spelen. Behalve dat Dennis King op te waardeeren wijze de rol van Diavolo speelt en zingt, doet het ver haal er echter minder toe: de aandacht valt hier op de twee onnoozele bijfigu ren 01 en Stan, en de velerlei dwaas heden die ze uithalen. Tenslotte vinden die wel hun hoogtepunt in de scene aan het herbergtafeltjeschoon de vondst van den jongen man, die nog even zijn neus wil snuiten voor-ie ge fusilleerd wordt, óók niet kwaad is I Inderdaad: een groot lachsucces. De tweede film „My lips betray", met den Nederlandschen titel „De 200 P.K. van zijne' Majesteit" toont ons Lilian Harvey in een harer succesvolle operet te-films; de vele bewonderaars van dit meiske krijgen haar hier weer ten voe ten uit in al haar onschuldige lieftallig heid en weinig meer soms. Concertvereeniging, Middelburg: Ruth Posselt. De violiste opende het concert met Vitali's als uit graniet gebeitelde conne. En nauwelijks waren de eerste klanken opgevangen of de kunstenares stond in het nauwste contact met haar auditorium. Maar zelden hebben wij het medegemaakt, dat zóó snel de aandacht tot het uiterste gespannen was. Dan vo'gde het Concerto A dur van Tartini. Dit monumentale werk vond in Ruth Posselt een voor het meeren- deel voortreffelijke uitbeeldster. Met welk een prachtige toon en rijk gescha keerde voordracht werd deze composi tie ten gehoore gebracht. Doch het hoog te punt van den avond bereikte de kun stenares o. i. pas in de A dur Sonate van Franck, in welke de violiste ons wist op te voeren tot de hoogte eener onge breidelde fantasie die letterlijk alles in kleur en klank wist uit te drukken- Het halsbrekende Allegro werd een triomf, zoowel in techniek als voordracht. Op deze wijze werd het werk een openba ring. De kleinere werken, die Ruth Posselt uitvoerde het waren: „Songs my mother taught me" van Dvorak en Tan go van Arbos stellen hooge eischen en ze zijn er in hoofdzaak op berekend uiterlijke effecten weer te geven. Met welk een verbluffend gemak en onfeil bare zekerheid werden de gevaarlijkste zwaarste en gecompliceerdste moeilijk heden overwonnen. Het publiek was in een opgetogen stemming en het wist aan het slot een tweetal toegiften af te dwingen. Theo van der Pas liet zich ook dezen keer kennen als een begeleider van den eersten rang. Een genot tvas het zijn ar tistiek spel te volgen. Schaken. Vrijdagavond speelde in het club lokaal „de Eendracht" te Middelburg de Weensche Schaakmeester Hans Kmoch simultaan tegen leden van de Middel - burgsche schaakclub. De voorzitter der club, dr. L. A, J. Burgersdijk, opende de bijeenkomst en heette in het bijzonder den heer Kmoch welkom. Men heeft veel van diens pres tatie op het schaakbord gehoord eo is dan ook verheugd den schaakmeester m het clublokaal te ontvangen. Spr- A I - Naar doeling sport V Pinksterc deltocht ningsmar Internati marscheij Ook particuli» opengest Vo| accounts slaagd, de te BI een eer gemeer [Hed^ ten, tei| Maas wijk 12| burgemf mr. E. Te avond Landstc hr. La« openinl ste doe LandstJ der tij<J vaars van de sn het na va De Ge dewerh hoore de bii ses Jt Zwitse wacht.i MO< GEPL politie van d G., ge Dez moord den o even De man I lukte, voorw oude zijn, Ondei r.omei De zich i BR Woen ster paar Ter een 1 op he Vati tje a spron K. gi] ging. po. De de fi GE B a a van perse melk vro doen geld zich ter i

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2