GEMENGD NIEUWS. SPORT. INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND. SCHETSEN VAN DE HOEVE. DRIE STEDEN TURNWEDSTRIJD. Zaterdag zal ter eere van het jubileum van de Turnvereeniging „Wilhelmina" te Middelburg de drie stedenwed strijd plaats hebben. Des middags in de Chr. Kweekschool en des avonds in het- openbaar in den Schouwburg. De Middelburgsche ploegen bestaan uit de dames: A. Acda, E. de Jongh, J Pluijmers (Achilles), C, M. Caljouw, K Vermeulen (Medioburgum), A. J. Petiet reserve: C. Fransoo. En de heeren W, Krausz, P. J. Sturm, P. Taal, P. Cappon (Medioburgum,) W. Louwerse, L. Hom burg, reserve W. Torbijn. (Waar geen club is genoemd leden van „Wilhelmi na".) De Vlissingsche ploegen: dames Bar ta„ Van Bemmel, Meerman, van „L. O.' Bogaerd, Millenaar, Peeman van „V.T, V.", reserve v. d. Broeke van „L. O." Heeren: De Ridder, Florusse, Claes Lammers van „V.T.V.", Besuijen, Duine en reserve Klap, allen „Volharding" Souburg. De Goesche ploegen. Dames: J. Swart, R. Knuist, F. Vermeulen, M. van Vliet C. van Vliet, J. de Graaf. Heeren: G Bakker, J. de Keijzer, K. Kooy, N. Ge- lok. J. P. Schipper, H. Mijnsbergen, al len van „Volharding". Voor de winnende ploeg is een wissel beker beschikbaar gesteld welke 2 maa achtereen of 3 maal in totaal gewonnen moet worden, terwijl voor de dame en den heer die het hoogste aantal punten behalen medailles werden uitgeloofd Voor de hoogst geklasseerde dame stel de de heer J. H. Koers, gymnastiek- leeraar, bovendien nog een medaille be schikbaar. Z, V. B. Wedstrijduitslagen van Zaterdag 20 Januari. DriewegenHoek 23. Hoeksche BoysOthene 22. Wedstrijduitslagen Zondag 21 Jan. Ie Klasse A. Middelburg 3Goesche Buys 14 Vlissingen 3De Zeeuwen Ie Klasse B. Terneuzen 3Breskens 2 51. Oostburg 1Biervliet 1 23. Ie Klasse C. HontenisseO.N.W. 40. Ie Klasse D. ZonnemaireBurgh 11. 2e Klasse A. DomburgEiland Boys 2 34. R.C.V.—E.M.M. 0-6. 2e Klasse B. Goes 3Kruiningen 51. Hansw. BoysIerseke 34. 's H. ArendskerkeHeinkenszand 2—5 2e Klasse C. B.K.V.V.Scheldestrijders 04. 2e Klasse D. N.G.D.Oostburg 2 20. 2e Klasse E. Zonnemaire 2Burgh 2 010. 3e Klasse A. E.M.M. 2Middelburg 5 11. Zeelandia 4Eiland Boys 3 11. De Zeeuwen 5De Noormannen 15. Vlissingen 5Domburg 2 43. 3e Klasse B. Sluiskil 2Westdorpe 2 52. ZuiddorpeB.K.V.V. 31. Corn Boys 2Axel 3 212. Steen 2—Oranje 2 22. Hockey. MiddelburgHudito 30. Voor de twee ronden van den Bloe- mendaalbeker kreeg Middelburg het Delftsche Hudito te gast. Weer en veld overtroffen de verwachtingen, ofschoon de modder de gasten zwaarder viel dan de hierop ingespeelde Middelburgers. Onmiddellijk oefende de thuisclub een sterke pressie op het Delftsche doel uit; de gasten lieten zich overrompelen en doelpunt van des middenvoor's stick volgde in zeer korten tijd. Het klasse- verschil Hudito speelt met kampioens aspiraties in een derde klasse afdeeling was in het spelpeil zeer goed te mer ken; de Delftenaren deden in snelheid en enthousiasme niet onder voor de zui delijke tegenstanders, hun techniek was echter minder goed en de schotvaardig heid der voorhoede liet veel te wen- schen over dezelfde gebreken waar aan Middlburg in den competitiestrijd tegen sterkere tegenstanders mank gaat. De Middelburgsche achterhoede kon el- ken aanval stuiten, de voorhoede com bineerde listig en voor de rust aanving had Middelburg de leiding met 30. Van deze twee door de linksbinnen ge scoorde goals was vooral 3e laatste een juweeltje. Na de hervatting had de Mid delburgsche verdediging het zwaar te verantwoorden; voortdurend was Hudi to in den aanval, de Middelburgsche keeper weerde zich echter voortreffe lijk. Hudito kon er dan ook niet in sla gen de eer te redden ondanks een sterk overwicht. Na afloop van den wedstrijd werd nog vriendschappelijk verder gespeeld met eenzelfde Middelburgsch overwicht. Bij Middelburg speelde in de eerste plaats de keeper een goede partij; ver der was de voorhoede zeer actief en werd goed gesteund door den midhalf. De Hudito voorhoede had teveel tijd noodig om te schieten, tijd, die haar door de Middelburgsche backs niet werd gegund. Zeer prettige tegenstan ders waren de Delftenaren, die op een sportieve en faire wijze partij gaven. De volgende ronde zal Middelburg te gen H.D.M. in den Haag brengen, waar Middelburg echter toch niet zal kunnen volstaan met een spelpeil als nu ge toond, wil zij niet met dubbele cijfers verliezen. Om den Hollandbeker. Zondag werden te Engelberg (Zwit- land) de internationa e wedstrijden om den Hollanderbeker verreden over alle drie de afstanden n.l. 500, 1500, en 5000 meter. De resultaten waren: 500 meter: 1 Wintner, Hongarije, 47.3 sec.; 3 en 4 B. Blaisse. Nederland en Wazulek, Oostenrijk beiden 47.9 sec.; 8 en 9 De Boer, Nederland en Reiter, Oostenrijk beiden 50.1 sec. 12. H. Blais se. Nederland; 13 mr. Blaisse, Nederland 14 Akerboom, Nederland; 15 Van Zijl, Nederland; 16 Stoker, Nederland; 17 De Jager, Nederland; 18 Scholten, Neder land. De resultaten over de 1500 meter wa ren: 1 Wazulek 2 min. 32.1 sec.; 6 De Boer; 7 B. Blaisse; Winnaar van de 5000 meter werd Stiepl in den tijd van 8 min. 57 sec. In het algemeen klassement werd de jonge Oostenrijker Wazulek eerste en daarmede winnaar van den Holland beker. 'n Eerste voorwaarde voor een goede ge zondheid is 'n gere gelde stoelgang. Gebruik bij trage functie (Ingez. Med.) BRANDSTICHTERS-COMPLOT. De hoofddader gaat uit wande len. De Amsterdamsche recherche is een complot op het spoor gekomen, waar van gebleken is, dat talrijke branden, die den laatsten tijd in Amsterdam en ook in Haarlem hebben gewoed, het werk waren van een aantal personen, die deze branden stichtten, om er hun voordeel uit te trekken. Verschillende personen zijn in deze brandstichtingszaak reeds gearresteerd, en er vinden nog steeds arrestaties plaats. De voornaamste verdachte in deze geruchtmakende zaak, de verze keringsagent de B. is Zaterdagmorgen, toen hij van het politiebureau per auto naar den officier van justitie werd ge bracht. echter aan zijn bewaking ont snapt. De B. heeft van de onoplettend heid van zijn bewaker gebruik gemaakt, om stiekum uit de wachtkamer in het rechtsgebouw te verdwijnen en tusschen het publiek op de gangen te komen. Zoo kon hij rustig naar buiten wan delen. Daarop is de B. doodkalm, zonder dat iemand het is opgevallen, tusschen de tientallen menschen, die om den celwa gen stonden, of door de agenten werden achteruitgedreven, verdwenen. Hij heelt De aeropstok1) Een herin nering van vóór 63 jaar, „Gelukkeg, gelukkeg, oalles is vriende- luk", dacht de kleine Marie, 't Was Zon dagmorgen, half Januari. De keuken was aan kant; de kachel bloosde warm, de zon keek vroolijk door het eenige raam, en, o, ongewone heerlijkheid: Moei Rine was in haar humeur. Bij het raam, aan de tafel zat het kleine meisje, met het geestige gezichtje, en overdacht zorgvuldig ieder woord, eer ze het uit sprak, bij ondervinding wetend, dat, als er één woord misviel bij Moei Rine, de vriendelijke stemming weg was, voor den heelen verderen dag. En dat wilde ze vandaag tot iederen prijs voorkomen. ,,'t Is wezeluk a werrem in 't zon netje", merkte ze zachtzinnig op. Angstig wachtte ze op het antwoord. Zou het zijn: „ja, jie zit di ma', en je laet mien ma' loape Neen, gelukkig Moei Rine wierp een tevreden blik op het zonnige raam, het glanzende tafel zeiltje, de witte koffiekopjes, en be aamde goedgunstig: „ja, 't begint al kracht te doen, 't is oak al ollef Jan- neuari, moe je dienke". „Da's waer", gaf het meisje toe, ,,'t is noe zeker al zes weken gelee, dat 't Sinterkloas was „Dat kan wè weze", antwoordde Moei Rine, zonder belangstelling. Uit de kinderoogen ging een verlan genden blik naar de schouw. Daar stond. Plaats der handeling: Schouwen- Duiveland. kans gezien zich onmiddellijk uit de voeten te maken. Zondagavcnd is wederom een arres tatie geschied. Ditmaal werd een 43- jarige café-houdster gearresteerd, In haar perceel brak op 5 Maart 111 even- na middernacht in dit perceel brand uit De verzfekering, die in dit ge val niet was verzorgd door den Bakker betaalde de helft van de vezekerings som uit. De Bakker was dien nacht wel direct present om als contra-expert te dienen. De vrouw ontkent alle connec ties met de drie gearresteerde mannen, doch het vermoeden bestaat dat zij den Bakker reeds kende, voor hij zijn con tra-expertise uitbracht. Zij ontkende ge durende een langdurig verhoor alle schuld aan brandstichting of medeplich tigheid. De vrouw is in arrest gehou den. Nader wordt gemeld, dat Zaterdag avond iemand het persbureau Vaz Dias opbelde, die voorgaf den ontsnapten verzekeringsagent de B. te zijn. Hij ver zocht per radio bekend te willen ma ken dat hij was ontvlucht als protest te gen de behandeling op het politiebu reau. Aan dit verzoek werd door V.D. niet voldaan. Dit was zeker aanleiding voor de B. om nog eens schriftel'jk zijn mededee- ling te bevestigen. Zondagmidag ver scheen op het redactiebureau, een heer, die door het loket een brief overhandig de en daarop haastig verdween. In dit schrijven deelde hij nog eens zijn reden tot de ontvluchting mede, en dat hij zich een dezer dagen bij de jus titie zou aanmelden. Wederom verzocht hij dit oer radio bekend te laten maken. Inderdaad is gebleken dat deze heer de B. is geweest. De B. heeft zich Maan dagavond eigener beweging bij de poli tie aangemeld, waar hij heeft erkend Zondagmiddag een bezoek te hebben gebracht aan het persbureau Vaz Dias. Waar hij van Zaterdagmorgen tot Maandagavond is geweest, wenschte hij onder geen beding te zeggen. Hij hield vol onschuldig te zijn aan de brand stichting. EEN DOODE BIJ AUTO-ONGELUK. Zaterdagnacht is te Schevenin- g e n een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarvan de 22-jarige F. graaf van By- landt wonende te Noordwijk-Binnen het slachtoffer is geworden. Omstreeks 3 uur reed graaf van B. in gezelschap van jhr. Van Riemsdijk en een dame, op het Gevers Deynootplein tegen een lichtmast. De heer van B. ge raakte bekneld tusschen den lichtmast en zijn auto, en werd ernstig aan het hoofd gewond, men bracht hem naar het ziekenhuis, waar hij eenige oogenblik- ken na zijn opname overleed. De beide andere personen hebben geen letsel bekomen. Omtrent de oor zaak van het ongeluk tast men in het duister. Er werd niet snel gereden. VERBODEN RADIO-UITZENDING. Zondagmorgen is te Voorst een in val gedaan bij den radio-handelaar S in diens woning, terwijl men juist bezig was met het uitzenden van een program ma. Juist had men een gramofoonplaat afgedraaid. Er werd uitgezonden op kortegolf van ongeveer 160 m toen de politie en een ambtenaar der P. T. T. .uit Den Haag den inval deden. Een der aanwezigen zat nog voor het omroep- apparaat. De zendinstallatie. werd in beslag genomen en proces-verbaal opge maakt. EEN STAL VOL GESTOLEN KOEIEN Dezer dagen is bij den landbouwer W. V., te Rosmalen, een koe in beslag met het stokje in het glas van de staande lamp: de aeropstok, die ze van Sint- Nicolaas gekregen had. Fier zat de rui ter in den zadel, met een rood-wit-blau- we vlag in de hand. Roode leidsels had het paard, en alles was prachtig met goud- en zilverpapier beplakt. Toen de kinderen op 6 December allemaal met hun aeropstok in de hand over het dorp wandelden, en monsterden, wie de mooiste had, was zij met de eer gaan strijken. En smakelijk, dat de koek er uitzag Er van eten deed ze echter niet; ze wist wel, dat ze er eerst min stens zes weken mee spelen moest, en pronken op de schouw. „Noe staet 'n di al zes weken boven de kachel", dacht ze bekommerd, „die zal toch 'ard weze",. Nóom Frans, die gereed was, met zijn werk in de schuur, kwam nu ook binnen, en zette zich bij de sleekachel, waaron der Fok en Due lagen, verloren in zali ge hondendroomen. De pas opgeschon ken koffie verspreidde een heerlijken geur. Marie voelde, dat nu het oogen- blik gunstig was, en vroeg met een on derdanig stemmetje: „Moei Rine, mag ik asjeblieft een stikje van mijn aerop stok opete En„ja", zei Moei Rine genadig, „ma' zieng tan êest het liedje nog is". En, terwijl Moei Rine op stond om den aeropstok te langen, en Nóom de rookwolkjes na-tuurde, die hij omhoog blies, begon het kind te zingen: „Aeropstokje, turref in m'n rokje, Buur vrouw je m'n jongen nie gezien Wel gezien, ma' nie gesproke, Ie is voobie m'n deurtje geloope".... Plechtig over handigde Moei Rine haar den fraaien ruiter; en vlugger zong ze verder: „öog is te zolder, Iaeg is te vloer; móói is te zuster; lêeluk is te broer" genomen, welke ten nadeele van twee Ossche veekooplieden uit de weide te Rosmalen was ontvreemd. Het dier was destijds van 'n zekeren v. V. uit Orthen die 't in depot had ontvangen, uit zijn weide te Rosmalen gestolen. De heer v. V., die zich met de poiitie naar den sta v. V. had bedreven, herkende daar 'n an dere koe, welke eveneens uit zijn weide was ontvreemd. Dit beest had hij in de pot ontvangen van 'n Rotterdamsche eigenaar. Deze heeft zich naar Rosmalen begeven waar hij de bewuste koe als zijn eigendom herkende. Het rund is door de rijks- en gemeentepolitie in beslag geno men. Thans zijn uit den stal van V. reeds zeven gestolen koeien ter beschikking van de justitie gesteld. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Zaterdagmiddag heeft de sneltrein van de lijn UtrechtAmersfoort op den onbewaakten overweg aan den Leyen- schenweg te Bilthoven de vracht auto, bestuurd door den heer R. gegre pen. De auto vloog in brand. De heer R werd op slag gedood. Hij was de eenige inzittende. LIJK AANGESPOELD. Aan het Noorderstrand te Ouddorp op Texel is aangespoeld een lijk van een mans persoon. Aan het lijk ontbreken de han den en het hoofd. Het is opgebaard in het lijkenhuis op de begraafplaats. Naar men aan de N.R.C. meldt is het lijk waarschijnlijk dat van den 19-jarigen Rotterdammer J. L. die in Juli van het vorige jaar bij het baden te Oostvoorne is verdronken. DE SCHATTEN DER „LUTINE". Uit Gennep wordt vernomen, dat de heer Beckers in het voorjaar met een nieuwen toren van hetzelfde principe als boven het wrak van de „Lutine" is ver nield, wederom naar Terschelling zal gaan, om de poging te herhalen, het goud van de „Lutine" te bergen. De to ren wordt gemaakt bij de firma De Jong te Amsterdam. IN GEVECHT MET EEN KROKO DIL. Naar men aan de „Ind. Cour." mededeelt, werden aan het Zuiderstrand van M a 1 a n g, bij de desa Oemboel- sari, (Java) drie Javanen, die in een prauwtje gezeten waren, plotseling aan gevallen door een grooten krokodil, die het vaartuigje omwierp. Het dier vatte toen een der lieden bij zijn linkerbeeen vast, doch na een hevige worsteling wist de man zich los te rukken en, hoewel zeer zwaar ge wond, nog den oever te bereiken. Toen de krokodil zich zijn eerste prooi zag ontgaan, wierp het dier zich op een der beide andere Javanen, die in de diepte werd medegesleurd. De laatste der inzittenden van het schuitje bereikte ongedeerd den vasten wal. De zwaar gewonde Javaan werd ten spoedigste naar het ziekenhuis ver voerd; kort na aankomst overleed hij echter. ONTVANGEN BOEKEN. Bij de uitgevers W. J. Thieme Cie te Zutphen verscheen de twee de vermeerderde druk van: „Jongens en electriciteit". Interressante proeven, zelf- bouwen van allerlei toestellen, door A. P. Morgan en J. W. Sims. Met vele af beeldingen. Uit het Engelsch vertaald en bewerkt door J. van Asperen, leeraar M. T. S. „Zijnstheoretise Bezitswetenschap". Tweede deel: Economise Theorie, door „Ziezoo", zei Moei Rine, „breekt er noe mar un poat af". Zóó ging het ieder jaar, maar nu vroeg het kind smeekend: „Moei Rine, mag ik er asjeblieft de kop afbreke „Wir'rom de kop", zei Moei Rine bits, „ik zegge toch: de poat?" „Ja ma', pleitte het kind, „in de kop zRt® krenten, en in de poat nie". „Nee-è wees Moei Rine af, „noe de poat. En kommede weeke un Zondag, dan mag je de kop t'r afbreke". Langzaam sjokte Fok van onder de kachel, naar de deur, draaide zijn kop naar Moei Rine, en zag haar ernstig aan. Ze stond op, om aan het duidelijke, hoewel zwijgende, verzoek te voldoen. Het teleurgestelde kind legde haar vingertje op hét krent- tenoog, Toen keek ze naar het leege been. Met weerzin. In stilte streed ze een harden strijd. Daar was het been, zónder krenten, en.zonder straf. En daór de kop, waaruit het oog haar aan zag: medelijdend, minachtend, spottend, uitdagend en bovenal: lokkend,.lók kend Ze voelde haar weerstand wijken, wegsmelten, en zuchtte. Het was onver mijdelijkZe keek naar den rustigen man bij de kachel, en dacht: „as Nóom Frans t'r bie is, durref ze me toch niks doe". Deze wetenschap deed de laatste aarzeling verdwijnen. En, toen naderde voetstappen in den gang, den terugkeer der wetgevende macht aankondigden, vluchtte de kleine zondares, met den fel begeerden buit,, bij Due, naast de kachel, schuilend ach ter de breede, beschermende gestalte van haar advocaat. Op de tafel lag de onthoofde aeropstok, als wettig en over tuigend bewijs van het gepleegde mis drijf. De Vrouwe van d'Oeve. Leo H. J. M. Landuijt. Uitgave van de Uitgeverij „Millennium" te V e n 1 o. Van de N, V.Stemerding Co., Uitgeversbedrijf te Rotterdam, ont vingen wij 'n brochure: Adres van enke le leden aan het Hoofdbestuur v. h. Nederlandsch Jongelingsverbond inzake Duitsche toestanden en verhoudingen, door A. N. van Huët, J. Marquart en W. H. v. d. Dool. „Wetenswaardigheden en adviezen voor den effectenbezitter", door E. L. Perrin. Uitgave van de Financieele Uit gevers Mij. te O i s t e r w ij k. IAfzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort I EN WAT DOEN ZE ZELF DAN? M. de R Verleden week hebt U in Uw blad 'n verslag gegeven van een veradering der N.S.B. in Middelburg gehouden. Bo vendien stond op de voorpagina nog een aparte beschouwing over het geval. U gaf te kennen, dat dergelijke ver gaderingen een heel ander karakter vertoonen dan die van andere partijen. Ik kreeg zelfs den indruk dat het feit, dat iemand interrumpeerde en op zijn rummer werd gezet, U niet onwelge vallig was. Ik beveel daarom in Uw aandacht aan de lezing van de verslagen in de pers van een vergadering die de Vrijz Dem. Bond op Dinsdag 16 dezer te Ymuiden gehouden heeft. Talrijke N.S.B.-ers daa.' aanwezig, interrumpeerden herhaal delijk, debatteerden niet en verlie ten de zaal „onder hoongelach der ver gadering". Bij al de aandacht die U reeos aan deze „vernieuwers der natie" gewijd hebt, zou ik gaarne zien dat U ook dit feit eens in het volle licht plaatste. Een dergelijke minderwaardige bewe ging, die onze kostbaarste cultuurge- goederen wil vernietigen, die zich niet ontziet een paniekstemming te wekken, getuige de strooibiljetten over den brand in de Telephoon-centrale te Amster dam, dient door alle weidenkenden ten scherpste bstreden te worden. M.i.. is het de taak van een libe raal blad, in de eerste rijen te staan in den strijd tegen het fascisme. Hoogachtend, P. N. Kruithof, Langestraat 3 Oostburg. [Wij hebben het verslag dezer ver gadering er nog eens op nagelezen in het weekblad „De Vrijzinnig-Democraat". Daaruit blijkt w 1, dat de heer Tuse- nius, kringleider van den N.S.B., enkele malen interrumpeerde, o.a. omdat zijn persoon, of persoolijke uitlatingen van hem, door de sprekers werd aangeval len, maar niet blijkt daaruit, dat dit interumpeeren .tegen den wensch der vergaderingsleiding in ging.. Slechts in dat laatste geval zouden we de veront waardiging van den inzend'er billijken en deelen. Bewondering hebben wij echter aller minst voor het optreden van dezen heer Tusenius. Of hij was weggebleven, om zich te onthouden van het in „demo-li berale kringen" gebruikelijke gepraat, óf hij had zich aan 't debat moeten wa gen. Heeft hij dit inderdaad geschuwd, dan was dat laf; steunde zijn aanwezig heid in de zaal op andere gronden, dan had hij niet moeten interrumpeeren. Of dit optreden van een enkeling of een ploegje N.S.B..-ers nu echter meteen de geheele beweging tot „minderwaar dig" bestempeld, zoo, dat een ieder die „wél denkt" haar „ten scherpste moet bestrijden"daarvan zijn wij nog niet zoo zeker als de geachte in zender. Red.]. Middelburg. Van 1922 Jan. Ondertrouwd: I. Janse 29 j. en L. Goss 32 j. Bevallen: H. M. E. de Jonge geb. "astenau d.; J. Marijsc geb. Kerkhove z. Koudekerke. Van 115 Jan. Bevallen: L. Marinus- se, geb. Geljon, d.; W. Geschiere, geb. Boogaard, d.; A. M. van Bruggen, geb. Slootmans, d.E. Verhage, geb. Reijnier- se, d. Overleden: E. van der Maas, wed. van Vaane, 82 j.; S. den Engelsman, jd. 54 j J. Aarnoutse, man van C. Boone, 71 j. Wemeldinjge. Van 1520 Januari. Bevallen: C. J. Sonke geb. Sinke z.; J, Felius geb. Eversdijk d. Aardenburg. Van 1320 Dec. Bevallen: A. M. v. Mérode geb. r. Rie z. Overleden: M. L. de Vleeschouwer 73 wed. van Ed. Dhondt. Bkc. Drukkerij 6. W. den Boer, M'bueg.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6