SPORT. VERKEERSWEZEN P. T. T. BUITENLAND. HANDEL EN NIJVERHEID. BEKENDMAKINGEN. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. Weldadigheidszegels voor het kind. BELGIE. FRANKRIJK. ENGELAND DE SPANNINGEN IN HET VERRE OOSTEN. Bedenkelijke verschijnselen. DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. ZUID-SLA VIE. SCANDINAVIË. INTERNATIONAAL. VOLKENBOND. SOES. Goes. KAPELLE. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. VAN LIERE, Postweg B 23. Een gesignaleerde smokkelaarsauto, komende van de Belgische grens, en be laden met eenige duizenden kg suiker, werd onder vuur genomen en wel zoo danig, dat het chassis geheel doorzeefd Was met kogels. Tengevolge daarvan botste de auto tegen een poort op en kwam zoo tot stilstand. I De smokkelaar was evenwel gevlogen, zoodat alleen de auto kon worden in be' slag genomen. Zaterdagmiddag speelde de Zandijksche Boys een voetbalwedstrijd tegen A.S.C. 2 (Arnemuiden). Uitslag 2—<5, Zondagmiddag speelde V. V. D.V.O, van Kortgene haar derde nederlaag- wedstrijd op het terrein „Houtrust" te gen V.V. „Kapelle." De wedstrijd eindig de met een 30 overwinning voor D.V. Dammen. Van den Maandagavond gesppeelden competitie wedstrijd voor den Zeeuw. Dambond tusschen Aagtekerke 2 en Middelburg 2 was de uitslag als volgt: Aagtekerke 10, Middelburg 10. Schaken. De Zeeuwsche Schaakbond had Zon dag te Vlissingen in Hotel „Britan nia" een schaakwedstrijd georganiseerd. Een groep van 19 leden van de Middel- burgsche schaakvereeniging speelde te gen een gelijk aantal van de vereenigin- gen Vlissingen en Zuidzande gecombi neerd. Om ongeveer half twee begonnen, was de laatste partij om kwart voor zes geëindigd. Het eindresultaat was 1334 534 in het voordeel der Middelburgers. Deze wedstrijd had een tweeledig doel. In de eerste plaats propaganda maken voor den Zeeuwschen Schaak bond. Verder bedoelde deze wedstrijd een aansporing te zijn voor die vereeni- gingen, welke tot heden nog niet toe traden, toch spoedig hun afzijdige hou ding op te geven. De Zeeuwsche Schaak bond is van plan nog vele soortgelijke wedstrijden te organiseeren. De uitslag van den wedstrijd was als volgt, resp. Vlissingen/ZuidzandeMid delburg: 1. I. Risseeuw, ZuidzandeH. Stroo- band 1/234; 2. P. Risseeuw, Zuidzande W. de Graaf 10; 2. P. VijnJ. M. Mullié 0—1; J. D. C. de Vries—P.M. de Kleyn 0—1; 5. I. de Bruyne, Zuid zandeH. J. Kraak 34V2; 6. S. J. Boo- gert, ZuidzandeJ. Scheltens 1/234; 7. Y. Reidsmadr. J. C. Kinderman 10; 8. A. M. BergH. Voorhans 01; 9. H. BoelhouwersP. Sanders 01; 10. C. RabC. Orbaan Jr. 01; 11. C. A. Wei- marA. Daniëlse 01; 12. J. B. Danc- kaertsP. de Zeeuw 10; 13. W. J. LeeflangK. A. Lüth 01; 14. J. Wij nenCujé 10; 15. A, SchuurmanJ. L. Groenenberg 01; 16. P. Weeland L. J. van 't Westende 01; 17. A. Ro- rijeP. van Rigteren 01; 18. F. Smuk- keL. Pieterse 01; 19. J. StrooJ. Flierenburg 01. Ned. elftal niet naar Curasao. De „Sportkroniek" meldt, dat het K. N.V.B.-bestuur definitief besloten heeft, den toer van een Nederlandsch elftal naar Curasao, op grond van allerlei be zwaren, niet te doen doorgaan. Als bewijs van belangstelling voor 't 300-jarig bestaan van de kolonie zal evenwel den Cura<;aoschen V.B. een fi- nancieele bijdrage worden aangeboden voor het organiseeren van een extra wedstrijd. Kampioenschap schoontijden op de schaats. De uitslagen van de te Innsbruck ge houden wedstrijden om het kampioen schap schoonrijden van Europa luiden: 1- Karl Schaefer uit Weenen (Euro- peesch kampioen) 5 met 350,54 pnt., 2. Pataky (Hongarije) 4,5 met 323,84 pnt.; 3. Linhart (Oostenrijk) 23 met 307.63 pnt; Dames juniores: 1. Mej. Lieslotte Landsbeek 5 met 229,76 pnt. Paren: 1 Mej. Baumgartnerde heer StHjebacher met 10.12 pnt. Heeren Juniores: Low (Engeland) 15 met 126,62 pnt. einde te maken en de productie te be perken wordt door sommigen aange drongen, den minister te verzoeken dit jaar de Waddenzee voor het visschen van mosselzaad in het geheel niet open te stellen. (Vorige jaren geschiedde dit voor enkele weken). Doch volgens an deren zou dit alleen beperking beteeke- nen voor den kleinen kweeker welke niet kapitaalkrachtig genoeg is en geen perceelen heeft om het dure z.g. Zeeuwsche mosselzaad te koopen en te kweeken. Deze zou, indien hij niet in de gelegenheid was zelf zijn zaad te ha len in de Waddenzee, onherroepelijk genoodzaakt zijn, zijn bedrijf op te hef fen. Dit zou dus wel beperkng van de mosselcultuur beteekenen, doch tevens broodeloosheid van een niet aanzien lijke groep moselkweekers. Volgens de voorloopige cijfers zijn van de weldadigheidszegels 1933/34 de volgende aantallen verkocht: Frank.w. verk.pr. aantal v.j. 134 cent 3 cent 1.539.403 1.579.670 5 cent 8 cent 994.141 948.859 6 cent 10 cent 1,523.492 1.594.852 1234 cent 16 cent 395.931 399.408 De opbrengst boven de frankeerwaar- de bedroeg derhalve rond 127.700. De toestand van de mosselcultuur. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit zeeland: Had de mosselkweeker aan het begin van dit seizoen gehoopt op een beteren toestand van het vorige jaar, deze ver wachting is ongegrond gebleken. Waren de prijzen het vorige seizoen reeds laag, dit jaar zijn zij nog belangrijk lager, zoo dat thans reeds voor 12 francs per 100 kg. wordt gelost. Hiervan is natuurlijk de kleine kweeker het meest de dupe, daar diens kwantum, dat hij wekelijks kan verzenden, belangrijk veel lager is, dan van den grooten kweeker, terwijl de onkosten in verhouding hooger zijn. De handel is bovendien op het oogen- blik zoo slap, dat er kweekers zijn die reeds 4 a 5 weken geen mosselen meer hebben kunnen verzenden. Dm nu aan den slechten toestand een DE SCHULDENLAST VAN DEN STAAT. De Belgische schuldenlast bedraagt op het oogenblik 56.892 millioen frank. Hierin zijn begrepen 275 millioen frank voor dotaties der oud-strijders, 635 mil lioen frank Congoleesche schuld en 10.272 millioen frank schuld aan Enge land en Amerika. Het record der staats schuld werd bereikt op 31 Juli 1926, na melijk een bedrag van 61.033 millioen frank. DE MAILDIENST OSTENDE—DOVER IN 1933. Volgens mededeelingen van het Be heer van het Belgische Zeewezen wer den door de mailbooten OstendeDo ver in het afgeloopen jaar 234.509 pas sagiers vervoerd tegen 200.934 in het jaar 1932. Bovendien werden in 1933 goedkoope reizen ingericht, waarmee 52.793 personen vervoerd werden tegen 30.062 in 1932. De totale vermeerdering van het vervoer bedraagt zoodoende 56.306 of ruim 25 procent. HOTEL TE BLANKENBERGHL IN BRAND. In het bekende Hotel des Flots te Blankenberghe heeft een zware brand gewoed, die groote schade aanrichtte Ruim zes uren moest de brandweer met volle kracht werken om het vuur ge- bluscht te krijgen. Men vermoedt, dat de brand te wijten is aan onvoorzichtig heid van arbeiders, die in het hotel werkzaam waren. WEER EEN SCHANDAAL. Kleine spaarders voor 200 millioen opgelicht. Terwijl de zaak-Stawisky de gemoe deren nog in beweging houdt, komt te Parijs reeds weer een nieuw financieel schandaal aan het licht. Deze zaak schijnt de politie en de justitie reeds eenigen tijd bekend geweest te zijn. Zij betreft den directeur van de Ambtena- renbank, George Alexandre, tegen wien nu een bevel tot voorgeleiding is uitge vaardigd. Jaren geleden dreef hij in de provin cie een kleinen winkel. Toen kwam hij op de gedachte te Parijs een bank te stichten, waar ambtenaren en menschen met vaste inkomens geld te leen zou den kunnen krijgen. Het oprichtingska pitaal 'bestond uit inschrijvingen van ambtenaren, die hem een deel van hun inkomen ter beschikking stelden. Op deze wijze moet hij niet mlinder dan 50 millioen francs bijeen gekregen hebben waarvoor hij op zijn naam gestelde obli gaties uitgaf. Met dit geld interesseerde hij zich bij een aantal bedenkelijke on dernemingen, die intuschen bankroet gemaakt hebben. Men beweert dat het bedrag waarvoor de kleine spaarders door Alexandre benadeeld zijn, 200 mil lioen bedraagt. De ambtenaren, die geld kwamen lee nen, moesten een woekerrente betalen. Nader wordt gemeld, dat Alexandre zich Maandagmiddag bij de politie heeft aangemeld. Er is een vervolging tegen hem ingesteld wegens bedrog, misbruik i van vertrouwen, en inbreuk op de wet betreffende het stichten van naamlooze I vennootschappen. Hij is in arrest ge steld. Hedenmorgen is te Singapore (Britsch Indië) aan boord van den Engelschen kruiser „Kent" een conferentie begon nen van Britsche, Australische en Nieuw Zeelandsche admiraals en ande re militaire autoriteiten ter bespreking van verschillende kwesties van gemeen schappelijk belang voor de zee en lucht strijdkrachten van het Britsche Rijk in Indië en Nieuw-Zeeland. De besprekingen worden gevoerd aan boord van de „Kent", welke op de ree- de van Singapore voor anker ligt. Zij zullen ongeveer een week duren en wor den gehouden onder strikte geheimhou ding. Aan de besprekingen wordt o.a. deelgenomen door den commandant van het schiereiland Malakka en den opper bevelhebber der te Singapore gedeta cheerde troepen aangezien speciaal zal worden gesproken over de positie van Singapore en de samenwerking der ver schillende deelen der Britsche strijd krachten in de Pacific. De besprekingen staan onder leiding van den Britschen maarschalk Lord Al- enby, die per vliegtuig uit Java te Sin gapore zou zijn gearriveerd en wiens deelneming aan de besprekingen men getracht zou hebben geheim te houden. Ook omtrent het doel van Lord Allen- jy's bezoek aan Nederiandsch-Indië doen allerlei geruchten de ronde. Men verklaart dat Groot Britannië pit bezorgdheid voor een Japanschen aan val in de Pacific met Nederland wil sa menwerken voor defensieve doeleinden. Groot Brittannië zou o.a. Nederland het Nederlandsch bezit van Oost Indië wil- en garandeeren. Van andere zijde wordt verklaard dat ook de kwestie van verdediging van Australië en Achter In dië uitvoerig aan boord van de „Kent" zal worden besproken. Geruchten in de Japansche pers dat er* reeds een geheim defensief verdrag tusschen Engeland en Nederland zou bestaan, zijn juist dezer dagen door de Nederlandsche regeering officieel tegen gesproken. Te Singapore zijn momenteel, behalve de „Kent" nog twee kruisers, een vlieg tuigmoederschip, twee torpedojagers, een. hulp vaartuig en eenige duikbooten bijeen. VIER KINDEREN IN ëëN JAAR TIJDS. Het echtpaar Brown te Terrington St. Clements in Norfolk, dat in Mei 1932 in het huwelijk is getreden, heeft verleden jaar het genoegen gehad vier kinderen geboren te zien worden. In Februari be viel het vrouwtje van een tweeling en in December weer. Beide tweelingen wo gen bij hun geboorte samen slechts 7 Eng. ponden, maar hun moeder is dan ook maar een klein vrouwtje van 32 kg. Zij is 25 jaar oud, haar man 22. Tot dus ver maken beide tweelingen het wel, de eerste zijn een jongen en een meisje, de andere twee zusjes. GEEN KEIZER WEER? Te Bonn is een dezer dagen een af- deeling van de z.g. „Keizerbeweging" ontdekt, die in oproepen en propagan dageschriften beweert, dat het herstel van de monarchie het einddoel van Hit- Ier en voorts, dat de oprichting der kei zerbeweging door de leiding der N.S.D. A.P. zou zijn goedgekeurd. De Nat. Soc. gouwleider te Keulen verklaart naar aanleiding hiervan, dat het verspreiden van dergelijke onjuiste beweringen niet geduld kan worden. Hit- Ier heeft nooit verklaard, de monarchie te willen herstellen, doch in zijn pro gramrede van 23 Maart 1933 in den Rijksdag uitdrukkelijk verklaard, dat de vraag republiek of monarchie niet actu eel is. De N.S.D.A.P. heeft zich ook nooit accoord verklaard met de oprich ting van de keizerbeweging. Afgezien van de onware beweringen, waartegen ten scherpste geprotesteerd moet wor den, dient ook de keizer beweging zelf te worden bestreden. De leider van het Duit sche volk is Adolf Hitler en aldus Grohé als God wil, zal hij ons nog vele tientallen jaren behouden blijven Zijn opvolger zal volgens door hem zelf bepaalde beginselen gekozen worden. Tegen elke activiteit van de keizerbe weging zal dan ook ten scherpste wor den opgetreden. DE MOEDER VAN DIMITROF. De oude moeder van Dimitrof vertoeft nog steeds te Leipzig en voelt zich de laatste dagen vrij ziek. Een medicus constateerde dat de gezondheidstoe stand van de vrouw ernstig te lijden heeft gehad door ondervoeding en de spanning van de afgeloopen periode, vooral sinds de laatste dagen, nu men haar den Duitschen tolk heeft ontnomen en de kansen op in vrijheidsstelling van haar zoon er niet beter op geworden zijn. DOLFUSS DRËIGT. Bondskanselier Dollfuss verklaarde in een rede voor het Vaderlandsche Front dat de regeerxng in den strijd tegen het nationaal socialisme een geduld aan den dag heeft gelegd, dat zijn weerga niet kent. Zij heeft gehoopt, dat het verstane zou overheerschen. Hoe geduldiger zij evenwel wacht, hoe meer haar gedulc door zekere zijde als zwakheid wordt uitgelegd. De regeering zal thans met alle ge strengheid optreden tegen diegenen, die den vrede en de vrijheid van het land in gevaar brengen. Oostenrijk is geen politiestaat. Achter de regeering en haar uitvoerende macht staat iedere goede burger. Ons geduid is ten einde aldus Dolfuss verder. Als re geering hebben wij den plicht, de trou we burgers te beschermen. Allen, die wellicht nog mochten meenen, dat de terreur zal overwinnen, zullen zien, wat het beteekent, wanneer het volk man voor man opstaat. BOMAANSLAG OP EEN TREIN. Drie passagiers verbrand. Op den sneltrein WeenenAgram werd Maandagochtend tusschen de sta- t.ons Rann en Gurkfeld een bomaanslag gepleegd, welke ernstige gevolgen heeft gehad. De aanslag geschiedde te 10 min, voor zes. Een bom ontplofte onder een der wagons, die in brand vloog en totaal werd vernield. Ook de aan dezen wa gon gekoppelden slaapwagen werd ern stig beschadigd. In den wagon bevonden zich vier personen, van wie drie den dood in de vlammen vonden; de vierde werd ernstig gewond. Nadat de verniel de wagen en de s.aapwagen waren af gekoppeld kon de trein met groote ver traging naar Agram doorrijden. IN EEN SNEEUWSTORM OMGEKOMEN. Veertien dagen geleden is een Zweed- sche luitenant verdwenen, die voor een ski-tocht met volledige uitrusting het Scandinavisch gebergte was ingetrok ken. Militaire afdeelingen, vliegtuiges- taders, en Zweedsche en Noorsche sergbewoners hebben sindsdien het ge bergte afgezocht. Thans heeft men den verdwenen luitenant gevonden, doodge vroren in de sneeuw. Hij was verdwaald, in een sneeuwstorm geraakt en op slechts enkele kilometers van een dorp van uitputting neergevallen en omgeko men. EEN SOMBERE STATISTIEK. Twee Amerikanen hebben een lijst opgesteld van de oorlogen, sedert 933 docr acht der voornaamste Europeeschë landen gevoerd. S» De lijst wordt geopend door Frankrijk mei 185 en gesloten door Nederland met 23 oorlogen. Vcor de andere ianden zijn de cijfers als volgt: Engeland 176, Rusland 151, Oosten rijk 131, Spanje 75, Italië 32, Duitsch land 24. Tevens hebben deze statistici een grafische voorstelling gemaakt van 900 groote oorlogen sedert 500 jaar v. Chr., welke aantoont dat de groote wereld oorlog acht maal zoo erg was als an dere oorlogen tezamen. De voorstelling toont aan, dat de oor logen in de moderne tijden steeds erger worden, hetgeen erop zou wijzen, dat wereldvrede slechts mogelijk is door 'n wonder. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Het z.g. kleine Bureau der ontwape ningsconferentie is weer te Genève bij een geweest, om eens poolshoogte van den stand van zaken te nemen. Een oogenblik leek het er naar dat een be sluit zou worden genomen, om de ont wapeningsconferentie in Februari op nieuw te laten bijeenkomen. De Tsjechi sche minister van buitenlandsche zaken, Benesj, wou daar met alle geweld naar toe. Maar het is er tenslotte en men mag zeggen: gelukkig niet van geko men, 't Zou niet de minste zin hebben gehad, aangezien de politieke situatie minder dan ooit voor 't slagen van ont wapeningsbesprekingen geschikt lijkt. Het Kleine Bureau zal nu in Februari eens te Londen vergaderen, om dan. op fiieuw de dingen onder oogen te zien. voormiddags 11 uur, zal ten Stadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging dezer verzoeken in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip ier secretarie der gemeente kennis ne men van de ter zake ingekomen schrif turen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den bo- venbepaalden dag voor het gemeente bestuur zijn verschenen teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Goes, den 22 Januari 1934. Burg. en Weth. voornoemd, HAJENIUS, Burgemeester. VAN BALLEGOIJEN DE JONG, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage lig gen: a. een verzoek met bijlagen van de SINCLAIR PETROLEUM COMPANY s.a. te 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzinebewaarplaats met aftapinrichting op het perceel, kadastraal bekend ge meente Goes, sectie C no, 999, gelegen aan de M. A. de Ruijterlaan; b. een verzoek met bijlagen van de N.V. BATAAFSCHE IMPORT-MAAT SCHAPPIJ te 's-Gravenhage om ver gunning tot het uitbreiden van een on dergrondsche benzinebewaarplaats met aftapinrichting op het perceel, kada straal bekende gemeente Goes, sectie D no. 3193, gelegen aan den Westwal; C. een verzoek met bijlagen van K GEENSE te Goes, om vergunning tot het oprichten van een suikerbakkerij in het perceel kadastraal bekend gemeen te Goes, sectie D no. 3484, plaatselijk gemerkt no. 23, gelegen aan de J. A van der Goeskade. Op Maandag 5 Februari 1934, des Overleden: A. Pauwe, vrouw van P- Schouwenaar, 37 j„ te Wemeldinge. Kloetinge. Van 1421 Jan. Bevallen: M. Reijnhout, geb. Wisse, d.; K. W. Dekker, geb. Trim- pe, z,; P. C. Trimpe, geb van Kleunen, d- Overleden: M. J. Maas, wed. van J. B. Comelis, 87 j. Westkapelle. Van 15—22 Jan. Overleden: J. Cij- souw man van A. van Rooijen, 86 j. Goes, 22 Jan. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. Groentenveiling. Witlof 33. id. 2c 21* spruiten 1122, karoten 3.50 3.70, wijnpeen 2 90, uien 1.202.80, alles per 100 kg; roode kool 1.20, boerekool 3.10, andijvie 0.80, alles per 100 stuks; prei 8—9 per 100 bos; roode kool 0.20—0.30, boerekool 0.34—0.40 beiden per kist. Goes, 23 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 71 biggen, 3 loopvar kens. Goes, 23 Jan. De aanvoer van eieren door de V, P. Z. bedroeg 10264 stuks; prijs 3.40 per 100 stuks. Fabrieksboter 0.85, boerenboter 0.70, winkelprijs 0.80, 2e soort 0.60. Eieren 3.10, winkelprijs 4„ eend eieren 3.10, poelje-eieren 2. Goes, 23 Jan. Op de graanmarkt was de aanvoer-ruim. Rogge ƒ7, zomergerst 4, haver 6, kookerwten 7.508.75, kroonerwten 89, schokkers 12.50 13. bruine boonen 7.50-8,75, karweizaad 30, maanzad 17.50. H u 1 s t, 22 Jan. De aanvoer was ruim. Gerst 4.25. haver 5, erwten 8.50, boo nen 8. Rotterdam, 23 Jan. Op de vee markt van heden waren aangevoerd: 152 paarden, 3 veulens, 1 ezel, 1400 ma gere runderen, 390 vette runderen, 205 vette- en 125 graskalveren, 1085 nuch tere kalveren, 245 schapen en lamme ren, 6 varkens, 14 biggen, 34 bokken of geiten. Prijzen voor: Vette koeien: le kw. 5568, 2e kw. 5052, 3e kw. 3840; Ossen: le kw. 5458, 2e kw. 4447, 3e kw. 3739; Stieren: le kw. 5153, 2e kw. 4447, 3e kw. 3739; Kalveren: le kw. 8590, 2e kw. 7075, 3e kw. 50 55; Schapen: le kw. 40, 36, 33. Lamme ren: 42, 38, 35. Prijzen voor: Melkkoeien: 250, 200, 150; Kalfkoeien: 260, 210, 160; Stieren: 275, 205, 155; Pinken: 100, 75, 50; Gras kalveren: 60, 40, 28; Vaarzen: 140, 115, 95; Werkpaarden: 150, 115, 70; Slacht- paarden: 145, 105, 80; Hitten: 80, 85, 50; Nuchtere kalveren: 11, 8, 6; Fok- kalveren20, 16, 12, Biggen: 8, Schapen: 20, 15, 10; Lammeren 17, 13, 10. Eieren. Rotterdamsche veiling: Aan gevoerd 115.000 stuks. Prijzen voor: Kipeieren: 3,15, 4.70; Eendeieren: 2.854.15. 464ste STAATSLOTERIJ. 5de klasse. 5de lijst. Trekking vanen Maandag 22 Januari. Prijzen van: 1000: 1511 1679 4912 5130 6700 18219 18853 20554 400: 2028 3035 8664 11398 200: 2158 8689 13999 100: 3532 5043 8061 9518 10058 12554 12685 PRIJZEN VAN 70. 2884 11460 14976 19794 7480 14825 19723 NIETEN. 2950 4926 4999 11447 19724 19772 2971 4953 7454 11486 19736 19787 2979 4974 11440 16164 19750

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3