AKKIR.CACHETSi LANDBOUW. VERKEERSWEZEN P. T. T. SPORT. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. AGENDA. voor Uw werk lisleravond zoo laat, zoo gezellig, eooveel gerookt, zooveelmaar /•anmorgen zoo "melig" zoo Jeem dan dadelijk een "AKKERTJE" [Binnen 'n kwartier: wèg Uw hoofd pijn, frisch, helder en vol energie kunt Ge toch Uw dagtaak beginnen. Heb dus steeds "AKKERTJES bij U. MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. sche steden; de behandeling van Mid delburg, Veere en Vlissingen, van Ar- nemuiden en Westkapelle, van Goes en van Reimerswaal neemt het grootste deel dezer aflevering in beslag. Als illustratie komen er de platte gronden van een aantal steden door Ja cob van Deventer in voor. Zij behoo- ren tot het beste, wat de kaartenmakers der 16e eeuw geteekend hebben en zijn dus voor de liefhebbers der Zeeuwsche historie van waarde. Ongeëvenaard tegen Hoofd pijn, Kiespijn, Rheumatische pijnen, Zenuwpijn, Vrouwen- pijnen. Per 12 st. slechts 50 ct. langer in deze uiterst pijnlijke onzeker heid. Indien het toch moet gebeuren, zeg het dan maar, dan weet men althans, dat men zich op een tijdperk van diepe ellende moet voorbereiden, waarvoor de regeering de verantwoordelijkheid zal moeten dragen. Spr, heeft hierop reeds de aandacht gevestigd in de Kamer. De minister heeft zich toen niet positief uitgelaten, doch hij heeft het ook niet ontkend. En toch kon spr. niet gelooven dat de re geering bereid zou zijn de landbouwge- westen zóó diep in de narigheid te bren gen- Het zou onverantwoordelijk zijn, om het eene gewest te wi'len redden, door het andere in het verderf te storten. Aan het slot der vergadering werd een motie aangenomen, waarin de regeering dringend wordt verzocht den bieten- steun te handhaven. Nodtrlandtch Product Volgens recept von Apotheker Domont I AKKERTJES" (Ingez. Med.) Prov. Commissie Rundveefokkerij. De Minister van Economische Zaken heeft goedgekeurd het besluit van Ged Staten waarbij de heer C. J. de Kam Jz te Wissekerke is benoemd tot lid van de Provinciale Commissie tot be vordering van Rijkswege van de rund veefokkerij in Zeeland. VOOR HET BEHOUD VAN DE BIETENTEELT. De gevaarlijkste overweg van geheel België. Jhr. J. van Vredenburch, bestuurslid van de K. N. A. C. en Gedelegeerd com missaris voor België meldt ons: „Gedurende de laatste jaren hebben verschillende ongelukken plaats gehad met doodelijk gevolg op den bewaakten overweg te Cappellen op de spoorlijn RoosendaalAntwerpen. Herhaaldelijk zijn de boomen niet op tijd gesloten ge weest en auto's aangereden met de treu rige gevolgen van dien. Waar deze overweg op den interna tionalen weg van Bergen op Zoom Zeeland naar Antwerpen ligt en er zeer veel treinen passeeren, is de allergroot ste voorzichtigheid geboden. De eveneens bewaakte overweg ten Noorden van het station Cappellen heeft tot dusver een betere reputatie. Bij het stadhuis van Cappellen houdt men schuin-links-rechtdoor naar het station dan links en direct rechts naar den spoorwegovergang, langs de spoorlijn rijden en men komt dan weer op den weg naar Antwerpen. Van Antwerpen komende, voor den spoorwegovergang gekomen, den groo- ten weg verlaten en rechts houden tot men den volgenden overweg bereikt, dezep overgaan, en van rechts den weg nemen, die loodrecht op het station uit komt. Bij het Gemeentehuis en het mo nument der gevallenen in den grooten oorlog bereikt men weer den grooten weg. Deze route is niet veel langer. Zeeuwsche automobilisten, die naar Antwerpen rijdt, knoopt deze waar schuwing vast in de ooren! Ook een demonstratieve verga dering te Roosedaal. In verband met de geruchten als zou gestreefd worden naar inkrimping van de bietencultuur met ongeveer 50 pet. heeft Woensdag in het Gildenhuis te Roosendaal vanwege den Ned. R. K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit en den Ned. R.-K. Fabrieksarbeidersbond St. Willibrordus een groote vergadering plaats gehad. Namens de fabrieksarbeiders sprak de heer Kroon, die uiteenzette, dat er geen gewas in den landbouw is, dat meer werk geeft dan de biet. Het weg vallen van de bietencultuur zou een zoodanige uitbreiding der werkloosheid op het platteland ten gevolge hebben dat daar zoowel financieel als moreel het ergste uit zou voortvloeien. West-Bra bant en Zeeland zullen bij inkrimping of verdwijning het ergst getroffen worden. Spr. was er voorts van overtuigd dat de bevoordeeling van de textiel-in- dustrie, welke met dezen maatregel wordt beoogd, in de verste verte niet opweegt tegen de nadeelen die de sui kerindustrie zou ondervinden. Tenslotte concludeerde spr., dat de geheele zaak eigenlijk hierop neerkomt, dat de door den Nederlandschen consu ment opgebrachte steun ten goede zou moeten komen aan de Indische suiker ondernemers, inclusief aandeel- of obli gatiehouders, terwijl onze boeren dan zouden worden afgescheept met een gratificatie en rijk en gemeenten zouden moeten opkomen voor de werkloosheids- uitkeeringen aan werklooze land- en suikerfabrieksarbeiders. Spr. besloot met er bij de regeering op aan te drin gen op den ingeslagen weg voort te gaan. Hierna kreeg het Tweede Kamerlid Loerakker (r.-k.) het woord. Deze spreker betoogde, dat volgens gerucht, een van de vele commissiën, welke de regeering van voorlichting dienen, heb ben geadviseerd den invoer van een kwantum Java-suiker in ons land toe te laten, waarvoor dan als ruil wellicht kan worden bedongen, dat een zeker contin gent katoenen goederen in Indië kan worden geplaatst. De regeering echter zwijgt, ofschoon zij weet, dat tienduizenden Nederlanders vol angst wachten op het verlossende woord: „Het is niet waar Toch zal, zoo vertrouwde spr., de re geering dit woord willen spreken. Doch mocht het verschrikkelijkste gebeuren, wat deze landbouwgewesten kan over komen en de regeering de suikerproduc tie bier inkrimpen ten behoeve van In dische of Twentsche belangen, dan nog vraagt spr. namens die duizenden in angst verkeerende werkers: Regeering, maak het kort. Laat die menschen niet Het nieuwe Antwerpsche Stadion. Dinsdag meldden wij op gezag van den Sport-correspondent van „Het Han delsblad", dat de gemeenteraad van- Antwerpen besloten had om het nieuwe Stadion op den Linkeroever der Schel de te doen bouwen. Dit bericht blijkt echter niet juist, 't College van Burgemeester en Schepe nen heeft alleen deze zaak grondig be sproken en zal met 'n afgerond voorstel tot Stadionbouw pas komen op de eerst volgende raadszitting. De bedoelde plannen zijn die voor 'n overdekt Stadion voor 60.000 toeschou wers. Overtreding Tarwewet. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 15 Januari j.l. zijn ver worpen de cassatieberoepen ingesteld: lo. door C. Q,, bakker, wonende te Koudekerke, tegen het vonnis van den rechtbank te Middelburg van 30 Oct. waarbij hij, met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Mid delburg van 21 Juni j.l. wegens: de voortgezette overtreding van een krach tens de Tarwewet 1931 vastgestelde voorschriften, werd veroordeeld tot een boete van 100 of 10 dagen hechtenis. 2o, Door D, ML, molenaar te Arne- muiden, tegen het vonnis van de recht bank te Middelburg van 20 Oct., waar bij hij, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg van 28 Juni 1933, wegens overtreding van een der krachtens de Tarwewet '31 vastgestelde voorschriften, werd ver oordeeld tot 200 boete of 10 dagen hechtenis. 1 Valsche bankbiljetten uitgegeven. De rechtbank te Den Haag heeft uit spraak gedaan, in de zaak tegen den 45-jarigen koopman L. B. geb. te Novo- grod-Wolinks laatstelijk te Berlijn, en den 49-jarigen koopman H. de R., com- missionnair te Rotterdam, die op 4 de zer hebben terecht gestaan wegens uit gifte van valsche Eng. bankbiljetten. De rechtbank veroordeelde L. B. tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van 2 maanden voorarrest en H. de R. tot 4 jaren gevangenisstraf, eveneens met aftrek van 2 maanden voorarrest. De eisch tegen beide verdachten luid de 6jaren gevangenisstraf. Boontje komt om zijn loontje. Een bekend conferencier-liedjeszan ger is wegens belastingontduiking door de Amsterdamsche rechtbank veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf. Er was geéischt: 3000 boete subs. 100 dagen hechtenis, benevens drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Reeds lang had de belastinginspectie vermoeden dat de conferencier onjuiste aangifte deed van zijn inkomen. Een correspondentie, waarbij de inspectie den conferencier voorsloeg zijn boeken te laten zien, open kaart te spelen, op dat alles zonder te ernstige gevolgen in der minne kon worden geschikt, leverde geen resultaat op. Integendeel, de con ferencier berichtte dat zijn opgaven juist waren en hij er geen kasboeken of der- lijke op na hield. De inspectie heeft toen door het ge heele land in alle plaatsen, waar de conferencier in theaters of voor ver- eenigingen zijn levensliederen heeft ge zongen een onderzoek ingesteld naar de honoraria, die hij daarvoor had ont vangen. Er is toen hij den conferencier huis zoeking gedaan. Daar werd een kasboek gevonden waarvan de conferencier 't bestaan had ontkend en dit bracht fabelachtige cijfers aan het licht. Zoo werd vastgesteld dat zijn inkomen over het belastingjaar 1929'30 niet, zooals was opgegeven, 9000, doch 26.000 had bedragen en dat de inkomsten uit het vermogen waren verzwegen. Zoo had de conferencier over de jaren 1914 '29 een inkomen gehad van 176.000 terwijl hij over die jaren slechts in to taal voor een inkomen van 56.000 be lasting heeft betaald.. Over de laatste drie jaren verder teruggrijpen is nkt mogelijk heeft de belastingdienst een (navorderling inger steld van 17,882, waarvan thans reeds 12 000 is voldaan. En daarbij komen nu drie maanden gevangenisstraf. (Hbl.) Onvoorzichtige Navigatie. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak inzake het tijdens mist aan den grond loopen van het s.s, „Alkayb" bij kaap Orloy, toegang Witte Zee. De Raad is van oordeel, dat deze ramp, waardoor het schip verloren is gegaan, is te wijten aan onvoorzichtige naviga tie, waarvoor de kapitein ten volle aan sprakelijk is te stellen. De Raad straft den betrokkene, door hem de bevoegd heid te ontnemen om als kapitein te va ren op een schip als bedoeld bij art. 2 der schepenwet voor den tijd van een maand. Ongegrond verklaard. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht, heeft Woensdag uitspraak ge daan in de tien zaken tegen de Marine mannen, die eenigen tijd geleden uit den dienst ontslagen waren en daartegen beroep hadden aangeteekend. Op 19 October jl. had re Centrale Raad van Beroep een nader onderzoek gelast over de vraag of de Raad be voegd was van deze zaken kennis te ne men De Centrale Raad van Beroep heeft thans al de beroepen ongegrond ver klaard. I EEN MOORD-DRAMA. 16 jarige jongen schiet zijn oom dood. Woensdagmiddag omstreeks half zes heeft zich in de Kanaalstraat te W e e r t een vreeselijk drama afgespeeld. De 16- jarige L. K. heeft in de ouderlijke wo ning, den 35 jarigen L, K., die als onge huwd kostganger bij de familie inwoon de, met twee revolverschoten gedood. De jongen, die vrijwel niet onder den in druk van het gebeurde scheen, heeft verklaard, dat toen hij zich op zijn slaapkamer bevond, waar hij zich had verkleed, zijn oom hem van uit diens slaapkamer met een mes had bedreigd. Uit zelfverdediging zou hij toen hebben geschoten. De man werd in het achter hoofd geraakt en was onmiddellijk dood. De verslagene moet een lastig heer schap zijn geweest, 's Morgens had hij hevige ruzie met de moeder van L. ge had, welke zoo hoog liep, dat de vrouw uit de woning was gevlucht. Of er tusschen dit voorval en de daad van den knaap eenig verband bestaat is nog niet uitgemaakt. De ouders van den jeugdigen L. kon den niet begrijpen, dat hun zoon tot zoo iets in staat was. De justitie is het onderzoek begon nen naar den moord. Dr. Hulst uit Lei den heeft de sectie verricht. Gebleken is dat het slachtoffer achter het linker oor en in de hartstreek door een kogel is getroffen. De jongen heeft bekend niet uit zelfverdediging maar in drift te hebben gehandeld. Toen zijn moeder hem van de twist met zijn oom had verteld, is de jongen, naar boven gegaan en heeft den 'man die op bed lag te rusten met twee re volverschoten van het leven beroofd. De jongen toont weinig berouw over het gebeurde. Waarschijnlijk zal de jeugdige dader ter beschikking van de regeering worden gesteld. GESNAPT. De Weensche politie heeft op verzoek van de Amsterdam sche politie de beambte van de Midden- standsbank te 's Hertogenbosch E. M. v. d. P. gevangen genomen, die voortvluchtig was, nadat de door hem gepleegde verduisteringen aan het licht waren gekomen. V. d. P. woonde onder valschen in een pension te Weenen, al waar hij gevangen werd genomen. Hij heeft een bekentenis afgelegd. VOOR EEN APPEL EN EEN EI Sedert eenigen tijd is in een der voornaamste straten van Gouda een winkel gevestigd, zooals er tegenwoor dig zooveel zijn met „super-sensatie-prij zen". Dezer dagen had de eigenaar van de zaak nog weer eens extra reclame aanmeldingen gedaan In zijn overdrijving ging hij zoover, dat hij een wollen de ken te koop aanbood voor „een appel en een ei". De ware prijs was evenwel niet vermeld, en dit bracht een eenvou dig vrouwtje, dat zich eenigen tijd aan de uitgestalde wonderen had staan ver gapen. op een denkbeeld. Zij haastte zich naar huis om weinige oogenblikken later den winkelier een appel en een ei in ruil voor de begeerde deken aan te bieden. Natuurlijk bezwoer de winkelier haar bij hoog en laag dat deze natura- ruil geenszins zijn bedoeling was, maar het vrouwtje bleef op haar stuk staan, dreigde er „werk van te zullen maken" en het slot van de historie was, dat de deken tegen overgave van de zonder linge ruilmiddelen van eigenaar verwis selde. EEN VEELBELOVEND JONGELING. Naar aan de Groningsche recherche is gebleken heeft de 17-jarige zeeman R. M. te Noorddijk, die zich heeft schul dig gemaakt aan inbraken in het spoor wegstation, nog meer op zijn kerfstok. In 't laatst van 't vorige jaar logeerde hij bij zijn tante te Woldendorp. Deze vermiste na zijn vertrek twee bankbil jetten van vijf en twintig gulden. Na ver hoor door den burgemeester van Noord- dijk en Termunten (waaronder Wolden dorp ressorteert) heeft de zeeman be kend ook dezen diefstal te hebben ge pleegd. Toen hij het geld uit de porte- monnaie trad weggenomen, stichtte hij brand, die echter vrij spoedig kon wor den gebluscht. RIET EN BIET. De suikerbiet, het suikerriet, zietdaar twee mooie zaken; toch zou*Zoo graag het riet de biet een kopje kleiner maken. Want, zegt het riet, de biet die biedt geen florissant bedrijf meer (maar 'n uitgebreider rietdebiet is eigenlijk de drijfveer). De biet is duur, zoo zegt het riet, de biet is overbodig; doch 'n flink stuk van het moederland dat heeft de biet bröódnoodig. De biet liet zich niet onbetuigd en heeft haar stem verheven: riet of geen riet, het bietdebiet mag door het riet niet sneven. Het bietdebiet van 't bietgebied, door noeste vlijt verwonnen, is thans, of 't riet het ziet of niet, een onzer levensbronnen. Stuurt men de biet met 'n kluit in ft riet, dan zou die biet verdrinken; door Zeeland zou het lied der biet nooit weer in 't najaar klinken. En elke Zeeuw, 't zij hoog of laag, zou 't voelen aan den lijve. Dat ondanks 't riet ons bietdebiet nog lang behouden blijve Lange Jan. ONTVANGEN BOEKEN. Van de uitgevers W. J, Thieme Cie te Z u t p h e n, ontvingen wij de eerste aflevering van „Archimedes". Tijdschrift voor allen die de lagere wis kunde beoefenen; in het bijzonder voor candidaten Wiskunde L. O. en voor Kl- stude.erenden. Voorlooper van het tijd schrift „Mathematica". Onder redactie van J. van de Griend Jr. en M. Schef- fer, met medewerking van nog vele an dere personen. „Moeten wij aan Democratie vasthouden?" Rede, uitgesproken in de feestvergadering van de Vrijz.-Dem. Jeugdorg. te Haarlem, door prof. mr. A. C. Josephus Jitta. Uitgave Van Gorcum Comp. N.V. te A s sen. In de serie „Weten en Kunnen" verscheen bij de N.V. Uitgevers-Mij. Kosmos" te Amsterdam: „Kunsthand- weven". Volgens de Rozengang-techniek, door Riek van der Heijden (Directrice Leidsche Kunstweefschool). Met talrij ke oorspronkelijke ontwerpen en vele foto's en teekeningen. Wisse nkefkc. Van 12lg Jan. Bevallen: P. J. Koo- le: geb. Labeur, z. Overleden: W. Priester, man van J. van der M- ei e, 36 j. APOTHEKEN. In de nachten, beginnende met dien van Zaterdag op Zondag en op Zondag is te Middelburg geopend de apo theek van firma J, C. van der Harst JJzn., Korte Delft. BIOSCOPEN. „Elect r.o" (Markt) Vanaf Vrijdag iederen avond twee voorstellin gen, 79 en 911 uur. Zondag, matinée 3 uur „Gruss und Kuss Veronika". C i t y-t heater, Noordstraat. Vanaf Vrijdag iederen avond half acht. Zondagmatinée 3 uur „Leise fle- hen meine Lieder" en „Dr. Sa tan". Alhambra theater van Vrijdag 19 toe en met Donderdag 25 Jan.: „De Vliegenier des Doods" en „Een zekere mijnheer Gran." L u x o r-t h e a t e r. Van Vrijdag 19 tot en met Donderdag 25 Januari.: „Nachtclub Madonna" en „Car navalsnacht". Vrijdag 19 Jan. „M. K. T." (Middelb. Klein Tooneel). De Vergenoe ging 8Ya u. Vrijdag 19 Januari. Lezing Geschied en Letterkundige Vereeniging. Spr. Antoon Coolen- „St. Joris" 8 uur. Vrijdag 19 Januari. Lezing met licht beelden door A. de Rosa, A'dam. Voorz. Arbeidersvereen. v. Lijk verbranding op neutr. grondslag. St. Joris 8 uur. Z a t e r d a g 20 Jan. Herdenking 10-jarig bestaan Machinistencursus ver bonden a. d. Ambachtsschool. „De Vergenoeging". Dinsdag 23 Januari. Tentoonstelling eigen werk der leden Vereen, van Huisvrouwen, afd. M'burg en exp. Westk. kant. St. Joris 2.305 u, 's middags en 7.3010 u. des avonds. Woensdag 24 Januari. Tweede o- Tournee van de A.V.R.O. Con certzaal 8 uur. Donderdag 25 Jan. Lezing Vereen, van Vrijz. Hervormden. Spr. ds. A. Landstra. Kerkgeb. L. St. Pieterstraat 8 u. V r ij d a g 26 Januari. Concert Ver eeniging. Ruth Posselt (viool) Concertzaal 8.15 uur. Zaterdag 27 Jan. Drie Steden Turn- wedstrijd. Turnvereen. „Wil- helmina." Zaterdag 27 Januari. Uitvoering Muziek en Tooneelvereen. Apol lo". St. Joris 8 uur. Woensdag 31 Januari en Donderdag 1 Februari. Tentoonst. Loterij van Vrouwelijke Hand werken Hotel Abdij Woens dag 25 u„ en Donderdag 1112 en 25 uur. Donderdag 1 Februari. 2e Abonne mentsvoorstelling N.V. Amster damsche Tooneelver. „Eindexa men" (Reifeprüfung) Schouw burg 8.15 u. V r ij d a g 9 Februari. Openbare verga dering V. D. Bond. Sprs. Minister Oud en mr. Joekes. De Verge noeging 8.15 uur. V r ij d a g 16 Februari. Lezing Ned. Prot. Bond. Spr. prof. dr. L. J, van Holk, Leiden. V r ij d a g 16 Febr. Jaarl. uitv. der le den Gymnastiekvereen. „Achil les" Concert- en Gehoorz. 8 u. Maandag 19 Febr. Lezing Natuurkun dig Gezelschap. Spr. prof. dr. M. W. Woerdeman te Amsterdam. „Grand Theate r," Vrij., Za„ Zon. Dinsd-, Woensd. ,,De Witte Non" Iederen avond 8 u. Zondag ma tinée 3 uur. Dinsdag 2 uur. Dinsdag 23 Januari. Lezing voor „Hanze" en „Handelsbelangen" over de Omzetbelastng. Prins v. Oranje 8.15 uur. Zaterdag 27 Januari. Bordinis Hyp nose Variëté Prins van Oranje 8 uur. Dinsdag 30 Januari. Vergadering B. v. G, Lezing Pacht en Pachtwet- geving Prins van Oranje 2 u. Vrijdag 2 Februari. Jaarl. Alg. Ver gadering N.V. Zaadhandel en Boomkweekerijen Wed, P. de Jongh Hotel Centraal 1 uur. Donderdag 8 Februari. Centrale Hengstenkeuring. Dinsdag 27 Febr. Wetenschappelijke Bekngen. Declamatie Jac. vam Elsacker. Elec. Drukkerij G. W. den Beer. M'burg.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6