DE DOCHTER VAN ALVA. HóofdfUfn, Kiespij** Hlijtthacdl' BINNENLAND. KROEPHOEST KDNST EN WETENSGNAP. KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 19 JANUARI 1934. No. 16. HET WEGENFONDS ZIJ ONAANTASTBAAR! De nieuwe zuivering van de communistische partij in Rus land. Stalin wil een keur corps, waarop te rekenen valt. Het is reeds eenige malen in de ge schiedenis van het dictatoriale bolsje wistische Rusland voorgekomen, dat de communistische partij, waaraan het zijn kracht ontleent, van ongewenschte ele menten gezuiverd diende te worden, op straffe van een verbrokkeling en dus verzwakking in de hand werkende hete rogeniteit. Het luidruchtigste geval was dat van de z.g. oppositie-Trotsky, waar mee de heerscher Stalin heel wat te stellen heeft gehad, doch dat tenslotte tot 'n volledige nederlaag voor Trotsky leidde: hij is thans balling op een klein eilandje in de Turksche wateren. Nog zoo heel lang is het rumoer over deze affaire niet verstomd, doch opnieuw hoort men thans van een zuiverings actie in Rusland, opnieuw schijnen er in de communistische partij onbetrouw bare elementen geslopen, die met sterke hand verwijderd moeten worden. Onze Russische medewerker bericht er over in zijn laatsten brief. Het is de grootste opruiming die Sov jet-Rusland ooit gekend heeft, schrijft hij. Ze duurt al eenige maanden en er wordt aangenomen, dat ze nog eenige maanden duren zal. Speciale commissies trekken door het land en onderwerpen elk lid der bolsjewistische partij, zonder onderscheid van rang of positie, aan een minutieus verhoor. In zijn tegenwoordig heid wordt het verleden van dien per soon uitvoerig besproken en de delin quent moet op alle vragen en beschuldi gingen, die aan den dag komen, uitvoe rige toelichtingen geven. Worden zijn antwoorden onbevredigend geacht of komen er dingen aan het licht, die er op wijzen, dat hij (of zij) niet altijd ab soluut gehoorzaam aan de bevelen van de partijleiding (d.w.z. van Stalin) is ge weest, dan wordt hij (zij) geroyeerd, met alle zeer onaangename*, gevolgen hier van. Tegelijkertijd vond Stalin het noodig een reorganisatie van de partij door te voeren om de mogelijkheid van het ont staan van dergelijke oppositie te voor komen. De meeste aandacht wordt daar bij aan de voorwaarden gehecht welke gesteld zullen worden bij het aannemen van nieuwe leden. Elk verzoek om lid te mogen worden zal afzonderlijk ingediend en afzonder lijk behandeld worden. Daarbij zal de candidaat eenige betrouwbare commu nisten moeten aanwijzen, die borg voor hem willen zijn. De candidaat moet iemand zijn, die door zijn gedrag getoond heeft, de regeerende partij trouw te zijn, een „activist" te zijn, iemand, die doortastend optreden kan, van aanpak ken weet. Toekomstige leden van de partij zul len op de volgende wijze gekweekt wor den. Bij elke „cel" van de bolsjewisti sche partij zullen groepen van sympa thiseerenden" opgericht worden. De le den dier groepen zijn verplicht alle voorschriften van de partijleiding op te volgen; zij zijn aan alle plichten van een communist onderworpen, zonder de voordeelen van het lidmaatschap te ge nieten, Na een proeftijd kunnen de le den van zulk een groep een verzoek in dienen om op de lijsten der candidaten voor het lidmaatschap der partij ge plaatst te worden. Dan begint voor hen een nieuwe proeftijd. Al dien tijd wor den zij natuurlijk bespied, elk hunner handelingen wordt genoteerd, zij krijgen opdrachten, hun trouw wordt op de proef gesteld. En eerst na afloop van dien tweeden proeftijd mogen zij een verzoek indienen om tot het „allerhei ligste", de bolsjewistische partij, toege laten te worden. Op deze wijze hoopt Stalin een selectie door te voeren, die hem mannen en vrouwen zal opleveren, op wier trouw hij volkomen rekenen kan, die al zijn bevelen blindelings zul len gehoorzamen, die geen oppositie groepen zullen oprichten, een keur korps. Daar Stalin een menschenkenner is en weet, dat zelfs bij een dergelijke selec tie de kans bestaat, dat er op den duur oppositie ontstaat, wordt een speciale controle-commissie ingesteld met afdee- lingen in alle plaatsen van het land, die toezicht zullen hebben uit te oefenen op de gedragingen van elk lid der partij. Elke bolsjewiek zal voortaan niet alleen voortdurend bespied worden, hij zal te vens elk oogenblik bereid moeten zijn om rekenschap te geven van al zijn ge dragingen, zelfs de meest intieme. Bij de mins.te overtreding van de voor schriften, bij elke verdachte handeling kan het lid uit de partij gezet worden, kunnen sancties toegepast werden. Het is begrijpelijk, dat bij een der gelijke straffe organisatie de partij niet talrijk kan zijn. Dat hoeft ook niet. Par tijen, die vele millioenen leden tellen, zijn te logge lichamen. Stalin geeft te recht de voorkeur aan een betrekkelijk kleine partij, doch bestaande uit men- schen, op wier trouw hij ten volle reke nen kan. Het moet een soort leger wor den, dat elk oogenblik gemobiliseerd en naar de meest bedreigde punten gezon den kan worden. door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 94). „Wat wenscht ge van mij?" vraagt vader Anastasius, zich van het altaar afwendend. „Hoe waagdet ge hen te trouwen?' „Op bevel van de Heilige Maagd! Zie onze hemelmoeder heeft het gelaat van zijn echtgenoote aangenomen om hem te beschermen." „Kijk, het goochelkunstje, het schil derij van den verrader Oliver zal mij nog verhinderen wraak te nemen!" En hij geeft een teeken aan den beul, die naast hem staat, met den strop in de hand. Maar Hermoine plaatst zich voer haar vader, roepend: „niet de dood van een booswicht voor mijn echtgenoot, even edel als u zelf! Slechts met het zwaard worde hij berecht!" „Nu goed! Ik wil hem een even adel lijken dood veroorloven als aan Egmond •en Hoorne! Houw den Engelschman het hoofd af op die tafel!" „Voor mijn oogen?" vraagt zijn doch ter ineenkrimpend. „Ge hebt het zelf gewild. Het is re geeringszaak." „Vader!" kermt de jonge vrouw. Want de beul heeft reeds zijn zwaard getrok ken. „Vader, als gij hoopt op barmhar tigheid, schenk haar dan thans aan mij. Zelfs in dezen crisistijd mag niet met ruwe hand verstoord worden, wat in een reeks van jaren organisch gegroeit is. We schrijven 1920. Nauwelijks is het krijgsrumoer in Europa verstomd, nog slechts enkele maanden is het geleden, dat verdragen een einde maakten aan een periode van ellende en tevens het tóen nog niet vermoede begin beteeken- den van een nieuwen ramspoed en ach teruitgang in Europa. Hel was in dezen tijd, dat de stille we gen met hun ouderwetsch karakter in ons land langzamerhand weer beteeke- nis gingen krijgen voor het verkeer. De benzinetekorten, welke het automo bilisme tijdens de oorlogsjaren in onge kende mate hadden gebreideld, waren vergeten, de tijden, waarin ^rubberban den van de slechtst denkbare kwaliteit om de wielen van auto's en fietsen wer den gelegd, bleven slechts in de herin nering beslaan. De automobiel begon haar zegetocht.- Dat het een zegetocht was, die in groote lijnen voornamelijk voordeelen heeft gebracht, zal wel door niemand ontkend worden. Het platte land werd uit een isolement verlost, dat ondanks meer dan een halve eeuw spoor- en tramwegontwikkeling niet noemenswaardig aangetast was; in han del en bedrijfsleven nam het motorische vervoermiddel weldra eeen belangrijke plaats in; toerisme en internationaal verkeer leefden op. dank zij de auto mobiel. Het spreekt vanzelf, dat onze wegen in de verste verte niet in staat waren, om deze auto-invasie zelfs maar in het bedaart spoedig met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist (Ingez. Med.) eerste begin te verwerken. Ons wegen net, ontworpen en onderhouden volgens negentiende-eeuwsche grondslagen was absoluut onvoldoende. Er moesten radicale veranderingen aangebracht worden. Verschillende we gen hadden een dermate druk door gaand verkeer gekregen, dat de belan gen van de wegbeheerders in geen ver houding meer stonden tot de belangen van de weggebruikers. Om deze reden begon men het billijk te vinden, dat deze laatsten mede zouden betalen aan de verbetering en het onderhoud van de wegen, van belang voor het doorgaand verkeer. Bovendien was de categorie der ondernemers van motortransport in opkomst en reeds in 1921 werd de stel ling verdedigd, dat een motortransport bedrijf in economischen zin uiteraard al leen bestaanbaar kan zijn, wanneer dit, rekening houdende met de dooi dat be- ariji veroorzaakte hooger kosien van wegonderhoud, nog rendabel zou zijn. En tenslotte voelde men het als billijk aan, dat de weggebruikers, die behoefte (nijpende behoefte zelfs) hadden aan be tere wegen, waarover een weinig snel verkeer mogelijk zou zijn, daaraan zelf zouden moeten meebetalen. Dat de toenmalige weggebruikers, vertegenwoordigers en voorloopers als het ware van het nieuwe, van het ver keer der toekomst, hunnerzijds breede opvattingen huldigden, blijkt wel het beste uit het feit, dat zijzelve toen voor gesteld hebben om een wegenbelasting in te voeren, teneinde spoedig betere wegen te krijgen. Deze bereidwilligheid was natuurlijk gebaseerd op het princi pe: de weg-belasting zou zijn een be stemmingsbelasting, niet de sluitsteen van de Rijksbegrooting. Zoo werd dan, eerst achter de scher men, ilater in openbare vergaderingen door de jonge Vereeniging „Het Neder- landsche Wegencongres" en anderen 't nieuwe denkbeeld gepropageerd. Zoo is ook het Wegenfonds ontstaan, een en ander natuurlijk in overleg met de Regeering. Het Rijk zou de nieuwe, uniforme be lasting innen en administrateeren, aan de Provincies zou een zeker, redelijk percentage worden uitgekeerd, „niet als een gunst, maar als een haar uit de be lasting teokomend aandeel, dat haaar even goed als het Rijk in staat moest stellen zich ten deze van haar over heidstaak te kwijten." Van meet af, heeft men een zekere zelfstandigheid van het Wegenfonds, als afzonderlijk overzichtelijke „wegen administratie", duidelijk voor oogen ge houden. Wanneer de opbrengst van de nieuwe wegenbelasting in den „grooten pot" gekomen zou zijn, ware de vrees gerechtvaardigd geweest, dat dit geld ook voor andere doeleinden gebruikt zou zijn geworden. De regeering heeft zich met een afzonderlijk wegenfonds accoord verklaard en zich zelf gepro clameerd tot een coulanten „bankier". Bovendien zou telkenjare een bedrag uit de Algemeene middelen in het We genfonds gestort moet worden, gerecht vaardigd door het feit, dat anders toch ook een bedrag jaarlijks aan de wegen ten koste zou zijn gelegd. Zoo waren in het kort vermeld de grondslagen van de Wegenbelasting welke dus op deze wijze na langdurig overleg in volle harmonie met de wen- schen van de belanghebbenden, die te vens de autores intellectuales waren, ingevoerd. De Regeering had de plannen overge nomen. het Wegenfonds was veilig In 1933 echter komt de Regeering met een voorstel om aan het Wegen fonds den doodsteek te geven. Ook de belanghebbenden, de weggebruikers, begrijpen, dat dit een abnormale tijd is, dat thans van ons Nederlanders zware Ge wilt toch niet, dat ieder op aarde u een vervloekten en wrefe'den beul heet? Vólór hedenavond was er één, Alva beveelt zijn mannen zich om te keer en, maar het is te laat: zij zijn al len zoo opgegaan in de executie, dat zij die het niet deed. Dat was uw dochter. j niet bemerkt hebben, hoe een talrijke Ge zult toch niet gedoogen, dat zij moet bende naar binnen is gedrongen onder zeééen: „Mijn vader heeft mijn echtge-j aanvoering van Corker en hen met een noot gedood?" woest krijgsgehuil met den dood be- Maar met heesche stem antwoordt dreigen, hij: „Gauw laat het nu uit zijn.j Maar enkele oogenblikken later is de Vier of vijf man trachten nu Guy naar j overrompelde lijfwacht in de pan gehakt de tafel te slepen, maar vader Anasta-i of verjaagd om in de duisternis, die het sius snelt naar het altaar en roept: huis omgeeft, afgemaakt te worden en „Dit is een heiligdom! Verdoemd zij hij hun opperbevelhebber staat alleen te die de heilige plaats betreedt met ge-1 midden van zijn vijanden, hoewel onge trokken zwaard en blanke wapens! De j wond, daar rapier en kogel door zijn Heilige Maagd beveelt mij! Terug, als harnas gestuit zijn. Zijn hoofd is onbe- ge niet wilt getroffen worden door de dekt en zijn dood is slechts een questie vloek der moederkerk!" Maar Alva dringt zlich tusschen de terugdeinzende soldaten naar voren, en van een oogenblik, want Chester heeft zijn zwaard weer in de hand en roept, op hem toesnellend: „Nu is het mijn roept: „Maak dat je weg komt, ver- j beurt, hertog van Alva!" vloekte priester," en hij maakt zich ge- j Maar terwijl de hertog onverschrok- raed om het geboeide sjlachtoffer te ken den dood onder de oogen ziet, wor- grijpen, want zijn soldaten deinzen te- den een paar blanke armen om zijn rug als de priester met stemverheffing hals geslagen en Hermoine de Alva, doet hooren: „Anathema!" en de ban- yfi begint uit te spreken. Alva laat een schor gelach hooren. oor monniken ben ik niet bang, sinds 6 j1?.. üCr t?^en paus heb aange voerd. En misschien zou hij zelf over gegaan zijn tot de executie van den echtgenoot zijner beminde dochter Maar op dit oogenblik springt een donkere vlugge meisjesgestalte door *t raam, roepende: „hierheen^ gauw!" offers gevraagd worden. Zij zijn bereid ook hun offer aan de algemeene kas te leveren, gelijk zij voor hun auto op ve lerlei wijze reeds doen. Maar thans stelt men voor, het Wegenfonds hun Wegenfonds op te offeren. Zelfs al zou een nieuwe geldelijke bijdrage van het autoverkeer noodzake lijk zijn om de Rijksfinanciën te helpen veilig stellen dan nog behoeft dit niet mee te brengen, dat het Wegen fonds aangetast wordt; vandaar het al gemeene verzet tegen dit wetsontwerp; vandaar dan ook, dat de groote ver- keersbonden hier te lande (A. N. W. B., B. B. N. en K. N. A. C.) zich tot taak gesteld hebben, de belangen van de weggebruikers en het voortbestaan van het Wegenfonds te verdedigen en de gevolgen van verwezenlijking dezer plannen te belichten. In een nabije toe komst zijn veilige wegen onmisbaar, 'n levensbelang voor ons land. Een wegen- verbetering kan slechts goed geschie den, wanneer volgens een goed gefun deerd plan, zooals in de Wegenbelas tingwet nadrukkelijk is voorgeschreven, gewerkt wordt, wannees de financiering zeker is zonder Wegenfonds geen goede wegen. Eneen land zonder goede wegen verliest evenzeker in den strijd om het bestaan als een land zon der sluitende begrooting! VERKEERSONGEVALLEN IN 1932. Onder bovenstaanden titel heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek 'n publicatie doen verschijnen, waarin de verkeersongevallen voor 't geheele land zijn opgenomen. Omtrent 41.195 verkeersongevallen worden de oorzaken en gevolgen aan gegeven. Van 31.196 of ruim 75 pet. der ongevallen is gebleken, dat zij zijn toe te schrijven aan persoonlijke oorzaken, nl. fouten van bestuurders van vervoer middelen 68 pet. en fouten van voetgan gers 7 pet. Gebreken aan vervoermidde len en de toestand van den weg (incl. slippen en doorglijden) bleken resp. in 957 (2 pet.) en 2788 (6 pet.) gevallen oorzaak van een verkeersongeval te zijn. In totaal zijn 12.084 personen gedood o'f gewond. Voor het statistiekjaar is geen naawkeurig cijfer omtrent het aan tal overleden slachtoffers van verkeers ongevallen bekend, doch blijkens de „Sterftesiatxstiek" zijn gedurende 't kalenderjaar 1932 niet minder dan 717 personen ten gevolge van een verkeers ongeval overleden. Uit het thans gepu bliceerde overzicht der verkeersonge vallen blijkt, dat er bij 378 ongevallen een of meer dooden waren en bij 10.619 ongevallen een of meer gewonden, ter wijl in 30.172 gevallen uitsluitend mate- rieele schade voorkwam. Vervolgens bevat de statistiek een drietal overzich ten van de plaats gehad hebbende bot singen en de daarbij betrokken vervoer middelen, enz. OPLEVING IN 1934? „De patiënt herademt." Woensdag hield in de vergadering van de Kamer van Koophandel voor Utrecht de voorzitter, de heer F. H. Fenttener van Vlissingen een rede, waarin hij een overzicht gaf van de economische ver schijnselen in het jjaar 1933. Spr. besloot deze rede volgens het verslag in de „Msb." als volgt: „Het bebjld, dat ik U voor oogen bracht, is niet opwekkend. En toch, on danks dit alles toonde 1933 teekenen van opleving. Zeker het zijn teekenen, die wij meerendeels nog met wantrou wen bezien, maar waren niet velen de het hoofd drukkend tegen de borst, smeekt: „Spaar hem, ter wille van mij! Spaar hem, Guy als je vannacht een ge lukkige vrouw in je armen wilt hebben. Want in je armen zou ik mij moeten herinneren, dat je de moordenaar van mijn vader waart." „Spaar hem, jongeman, ik smeek het je, nu ik u gered heb", roept de priester. :,,Ja, dat hebben we aan u te danken,» goede vader Anastasius", roept Her moine, terwijl Guy zijn arm Iaat zakken; en een oogenbilk later ontvangt de priester zoc'n kus, als nimmer St. An- tonius is ten deel gevallen, anders ware hij beweken. Maar de goede vader pre velt: „Voor dit feest des vleesches zal ik nog een week moeten vasten." Zij lachen nu allen en gevoelen zich allen blijde, behalve Alva, die morrend vraagt: „Welk losgeld heb ik te beta len?" Dan komt bij Guy in de gedachte het beeld van de belegerde stad, de uitge hongerde mannen, vrouwen en kinde ren en hij antwoordt: „de opheffing van het beleg van Haarlem!" „Nooit! Ik heb geld genoeg om mijn leven af te koopen, maar liever onthoofd dan dat een soldaat zijn rug toekeert aan die stad!" is Alva's vastberaden ant woord. „Maak mij af, als ge wilt, maar niemand zal kunnen zeggen dat de her tog van Alva zijn leven heeft gered door trouwbreuk aan zijn koning te plegen," „Help hen dan aan wat brood", pleit Guy. „Nimmer." „Geef dan verlof dat de vrouwen en kinderen de stad verlaten, zoodat er minder monden zijn te voeden!" smeekt Hermoine. „Nimmer!" Wanneer er Hollanders bij waren ge weest, zou het laatste oogenblik voor Kroephoest, welke veel ouders zoo vaak midden in den nacht doet opschrikken, kan zonder inwendige medi cijnen binnen een kwartier worden onderdrukt. Wrijf voor het naar bed gaan keel en borst van het kind flink met Vicks VapoRub in. Dan nog een dikke laag er op smeren en bedekken met warm flanel. Wanneer het kind aan nachtelijke hoest- aanvallen blootstaat, pas dan tegen bed tijd deze eenvoudige behandeling toe. U bent dan zeker, rustig te kunnen sla pen. Omdat de behandeling uitwendig is, is zij onschadelijk, zelfs voor het kleinste kind. Bestrijd verkoudheid 'zonder „innemen"! (Ingez. Med. meening toegedaan* dat een mislukking der wereldconferentie de volledige in eenstorting van het bedrijfsleven zou tengevolge hebben? En mogen wij uit het feit, dat zulks niet geschiedde, niet opmaken, dat het natuurlijke aanpas- singsvermgoen van dit bedrijfsleven ten koste van veel verliezen en van tallooze slachtoffers, zich allengs reeds weder zoover aan de veranderde om standigheden begint aan te passen, dat de voorwaarden voor een langzame^en geleidelijke verbetering aanwezig zijn? Ik heb ergens gelezen, dat men van den toestand van het bedrijfsleven in 1933 kon zeggen „de patiënt herademt". Herademen na zoo'n behandeling, dat zou het bewijs zijn, dat de patiënt een welhaast onverwoestbare constitutie heeft! Wie weet? Wij leven snel. Misschien hebben de groote proefnemingen op economisch gebied, die in 1933 begon nen zijn, wel tot gevolg, dat men leert inzien dat de ziekte niet zoo zeer aan geneesmiddelen en injjecties behoefte heeft dan wel om meer aan zichzelf te worden overgelaten." De zoo juist ontvangen 7e afleve ring van „Zeeland door de eeuwen heen" voltooit de beschrijving van den Zeeuwschen archipel in de periode 1400 1570, en vertelt tevens reeds tal van bijzonderheden over de streek, die la ter Zeeuwsch-Vlaanderen genoemd werd. De groote watervloeden, waar door duizenden hectaren vruchtbaar land verloren gaan we noemen slechts die van 1404, 1531, 1532 en 1570 be palen het karakter dezer periode. De Braakman verwijdt zich tot een grooter waterplas, Noord-Beveland verdwijnt voor lang van de kaart, in het oosten van Zuid-Beveland gaan groote uitge strektheden voor goed verloren. Behalve uitvoerige berichten over al deze rampen brengt deze aflevering uit voerige beschrijvingen van de Zeeuw- Alva zijn aangebroken, en de Engel- sche zeelieden werpen ook reeds blik ken van haat en woede naar hem en sloegen de hand aan hun zwaard. Maar Chester roept: „Weg met de wapens! Geen hand van een mijner mannen zal den vader van mijn vrouw letsel mogen berokkenen. Kom hier, mijn lieve Hermoine," En de jonge vrouw voegt zich bij hem, Dit ziende vraagt Alva onthutst:^ „Neemt ge haar mede, weg van mij?" „Waarom niet? U houdt kiiet van haar!" „Bij mijn ziel ik heb haar lief. Het was regeeringszaak. Als je niet bij mij wilt blijven Hermoine, beloof me dan ten minste, dat je mij nu en dan bezoe ken wiltnadat je dat alles vergeten hebt." Maar het meisje antwoordt: „Neen, zonder man zou ik niet kunnen komen, en ik zou niet kunnen geleoven, dat uw liefde voor mij een waarborg zou zijn veor zijn veiligheid, wanneer het in uw macht zou zijn hem te treffen. Het zou zijn.... regeeringszaak! Wlat waren voor u mijn leven, mijn geluk, alles dat ik cp aarde had, toen ik u vijf minuten geleden om genade smeekte, vergele ken met een regeeringszaak. Vader, handhaaf uw politiek, zij heeft u het eenige hart op aarde,-dat u lief had, gekost!" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5