msrnoop BINNENLAND. ZEELAND. fóiÜDELBURG. VLISSIHGEK. WfiLSHEREM. I van womro/ ffcest-Griep-Bronchitis-Asthma WEER EN WEND. NUMMER 16. TWEE BLADEN. VRIJDAG 19 JANUARL EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. rwmci&u eldurcsgie courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche c0ubant£!2£ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Piaterstraat te Middelburg Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rnbrisi „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. nsef „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bevij snommers 5 cent WERKVERRUIMING IN WEST-BRABANT, De welvaart in dit gewest is afhankelijk van .de welvaart der waterschappen. Onder voorzitterschap van burge meester J. J. van Aken, uit Zevenber gen, had te Roozendaal een vergadering plaats van de commissie voor werkver ruiming in W.-Brabant met de gemeen tebesturen en waterschaps- en polder besturen uit dit gewest, welke vergade ring zeer druk was bezocht. Vrijwel alle gemeenten van eenige beteekenis waren door haar burgemeester vertegenwoor digd, zoomede zoo goed als alle water schaps- en polderbesturen. De voorzitter gaf een overzicht van hetgeen door de „commissie tot voor bereiding van werkverruiming in W. Brabant" in het afgeloopen jaar is vei- richt en van het stadium, waarin de 'han gende plannen thans verkeeren. Spr. kon verzekeren, dat er aan de betrokken departementen met kracht aan de groote projecten wordt gewerkt en dat er ongetwijfeld na verloop van tijd resultaten te boeken zullen zijn. Spr. besloot met een opwekking aan gemeente-, waterschaps- en polderbe sturen zich met de commissie te blijven verstaan en haar in stand te houden, wijl deze, zooals blijkt, te bevoegder plaatse een goed oor weet te vinden. Hierna werd door den heer P. J. Jan- sen.burgemeester van Hoeven, 'n voor dracht gehouden met betrekking tot de plaats der waterschappen in het licht der algemeene plattelandswelvaart van W. Brabant. Spr. wees er allereerst op, dat West Brabant reeds voor het doorzie ken van de crisis eer. bevolkingsuittocht te zien gaf. Spr. betoogde in dit verband, dat de welvaart van het gewest afhankelijk is van de welvaart der waterschappen en dat dus uit hen de hernieuwde welvaart zal moeten komen. Het is onjuist dat aanleg en onderhoud van wegen voor rekening komen van de waterschappen, wijl de billijkheid vor dert, dat aile gebruikers deze wegen be talen. Spr. betoogde verdeer dat alle gron den, welke hun hemelwater loozen op een bepaald gebied, georganiseerd be- hooren te worden binnen een beheerend college, terwijl daarmede zoo noodig de belastingplichtigheid aanvangt. Spr. wekte op, nu tot daden over te gaan en niet langer te talmen. Hij besloot met 'n opwekking om aan het groote doei, het hergeven aan W. Brabant van zijn welvaart, allen mede te werken. Na een gedachtenwisseling werd de volgende motie aangenomen: „De commissie van voorbereiding der werkzaamheden in West-Brabant, overwegende de eigenaardige toe standen op waterstaatkundig gebied in Westelijk Noord Brabant en speciaal gedachtig de onjuiste lastenheffing ter zake; spreekt den wensch uit, dat allereerst geijverd worde voor de totstandkoming van 'n dijkstoel voor W. Brabant van af de^ Belgische grens, in noordelijke en oostelijke richting gaande langs de Zeeuwsche grens, de Zeeuwsche stroo men, Volkerak, Hollandsch Diep en Amer tot de Bergsche Maas en omvat tende alle gronden, belanghebbende bij de buitendijken en slaperdijken, voorom schreven grens beschermende, met een eerlijke lastenheffing binnen dat gebied, tot beheer en onderhoud dier dijken. VEREENIGING RIJWIELPAD „WALCHEREN." Het pad Koudekerke—Duinen, In een Donderdag te Vlissingen ge houden vergadering van het hoofdbe stuur van de Vereeniging „Rijwielpad Walcheren" is besloten de vereeniging te doen toetreden tot de federatie van Nederlandsche Rijwielpadvereenigingen, gevestigd te Utrecht. De vergadering benoemde een com missie, dn nader zal onderzoeken cf het financieel mogelijk zal zijn nog dit jaar over te gaan tot den aanleg van het rijwielpad vanaf de duinen bij Dishoek door de landerijen naar Koudekerke. Deze commissie hoopt voor 1 Maart rapport uit te brengen. De fietsers, die een toertje gaan raa ken en het liefst niet een zelfden weg terug nemen, maar vooral de Middel burgsche en Koudekerksche duinbezoe kers zouden een eventueel besluit tot aanleg van dit pad zeer zeker met vreugde begroeten. De afdee.ing Souburg deed een ver zoek om te willen over gaan tot den aanleg van een rijwielpad langs den Ouden Vlissingschen weg van Vlissin gen over Souburg naar Midde.burg. De vereeniging beschikt nog niet over vol doende nrddelen daartoe en heeft even min de beschikking over den benoodig- den grond, zoodat een beslissing thans niet mogelijk was; er zal nader overleg gepleegd moeten worden. Omtrent de pnderhandelingen inzake een eventueelen aanleg van een rijwiel pad WestkapelleDomiburg konden nog geen nadere mededeelingen worden gedaan. Minister Kalif naar Zeeland. Naar aan de Zeeuw wordt medege deeld, zal de Minister van Waterstaat, Ir. J. A. Kalff, begin Februari een be zoek aan Hansweert en Walsoorden brengen in verband met de veel bespro ken kwestie van de inloophavens in Z. Vlaanderen en op Zuid-Beveland. DRAAGT ELKANDERS LASTEN. Op weg naar het derde lustrum. Donderdagavond hield de plaatselijke Commissie van het T. B. C.-Fonds „Draagt Elkanders Lasten" een propa- ganda-vergadering in het lokaal-Den Boer met als doel meer bekendheid te geven aan doel en streven van het fonds. De voorzitter, de heer A. de Kam, heette speciaal afgevaardigden van or ganisaties welkom en deelde mede, dat van het gemeentebestuur, van dr. Hoor weg en van den Chr. Besturenbond te Souburg bericht van verhindering was ingekomen. De spreker van dezen avond, de heer J. Schipper uit Utrecht, had tot on derwerp gekozen: „Op weg naar het 3e lustrum". Hij schetste, hoe het Christe lijk Nat. Vakverbond, dat in 1909 is op gericht aanvankelijk met groote moei lijkheden te kampen had; later werd het beter: begonnen met 5300 leden, had het bij zijn 10-jarig bestaan tegen de 47.000 leden en thans 117.000. Bij het tienjarig bestaan in 1919 is een gedenkzuil opge richt, niet een van brons of marmer, maar een in den vorm van het T. B. C. fonds „Draagt Elkanders Lasten". Dit fonds zal dus op 1 Juli a.s. 15 jaar be staan en daarom koos spreker genoem den titel voor zijn inleiding. Aan de hand van cijfers toonde de heer Schip per aan, dat er alle reden is om de be strijding der t.b.c. steeds meer ter hand te nemen, omdat zulks resultaat belooft, gezien het dalen van het aantal ziekte en sterfgevallen nu reeds. In de eerste plaats moet men door hygiënische maatregelen trachten de ziekte en speciaal de uitbreiding te voorkomen. Het fonds kent leden (dat zijn de vakorganisaties) en ook deelne mers (dat zijn de leden dier organisa ties), die 10 cent per maand voor het fonds betalen. Destijds is terecht beslo ten niet met uitkeering te beginnen voordat een grondkapitaal van 10.000 bijeen zou zijn. Middelburg heeft zeer spoedig een plaatselijke commissie ge vormd. Het groote werk van het fonds blijkt wel hieruit, dat in 19311932 552 aan vragen om hulp inkwamen en wel van 98 leden, van 169 vrouwen van leden en 285 kinderen. Zuster Donner werd aangesteld als huisbezoekster en mede door haar ar beid zijn velen geholpen bij 't verhuizen naar betere woningen of het aanbrengen van verbeteringen aan hun woningen. Wat den financieelen toestand betreft, zeide spr., dat men dankbaar maar niet voldaan is. Als alle aangeslotenen ge regeld aan het fonds zouden betalen, dan had men zeker 120.000 per jaar, en nu met collecten enz. maar 75.000. Spr. eindigde met de aanhaling van de woorden uit het Nieuwe Testament „Draagt elkanders lasten en vervult zoo de wet van Christus". Van de gelegenheid om aan den in leider vragen te stellen, maakte geen der aanwezigen gebruik. Daarom kon de mondorgelclub „Pa- tromonium" onder leiding van den heer De Graaf, zich ten tweede male laten hoor en en ook nu weder op verdienste lijke wijze Vaderlandsche liederen en marschen spelen. De v o o r z. wees er m zijn slotwoord op, dat er nog veel te doen is en riep al ler steun voor de plaatselijke commissie in. Hij bracht dank aan den heer Schip- Ware vrienden en gezondheid, schatten wij het meest, als wij ze ver loren hebben. per voor zijn overkomst uit Utrecht en de-wijze, waarop hij zijn inleiding hield en ook aan den heer De Graaf en zijn jongens voor de gebrachte afwisseling. De heer R o o s e bracht namens den Chr. Besturenbond dank voor de uitnoo- diging en wenschte de plaatselijke com missie zegen op haar werk toe. Hierna ging de heer Schipper in dank zegging voor. VEREEN. VAN HUISEIGENAARS. Woensdagavond vergaderde de Mid delburgsche vereeniging van Huiseige naars in een der zalen van „De Een dracht". Deze vereeniging is een van de oudste op dit gebied in ons land en heeft ten doel hare leden te beschermen tegen wanbetaling van huur, beschadiging van panden en andere „kwade praktijken" hunner huurders. Verder tracht de ver eeniging de belangen der leden in den meest uitgebreiden zin te bevorderen. Uit de verslagen van den secretaris en den penningmeester bleek, dat er over 1933 een flink saldo in kas is. Met algemeene stemmen besloot de vergade ring daarom de contributie van 30 cent per jaar en per perceel te handhaven. Thans zijn 800 perceelen ingeschreven, De voorzitter, de heer J. L. van der Harst, herinnerde er aan, dat de heer P. A. Vervaat thans 25 jaar aan de ver eeniging verbonden is als adviseur. Spr. bracht den jubilaris hulde voor al het geen deze in die 25 jaar voor de Ver eeniging steeds met de meeste bereid willigheid heeft gedaan en hoopte, dat de heer Vervaat nog vele jaren als ad viseur zal werkzaam zijn. De jubilaris dankte den voorzitter voor de waalrdeerendle woorden en hoopte ook zijnerzijds nog vele jaren met bestuur en leden te mogen samen werken. De vergadering herkoos de aftreden de bestuursleden. De vliegter-auteur Viiruly verwacht. Voor de Vlissingsche Athletiek-Ver- eeniging „Marathon" zal Woensdag 31 Januari in Britannia, de bekende K. L, M.-piloot, en Indië-vlieger en -schrij ver, luitenant Vjruly, komen spreken over de praktijk van het hedendaagsche verkeersvliegen. Daarbij zal deze des kundige ook een en ander vertellen van de Indië-vluchten en tin 't bijzonder over de Pelikaan-prestatie, Voor vele belangstellenden zal die een gelegenheid zijn om bijzonderheden te vernemen, temeer waar Marathon den avond niet alleen voor haar leoen organiseert, maar ook anderen gaarne toelaat tegen entree. RAAD VROUWENPOLDER Aansluiting op het net van de drinkwaterleiding d®r gemeen te Middelburg, VROUWENPOLDER. Woensdagmid dag kwam de Gemeenteraad in voltalli ge vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. Louwerse- Besloten werd niet toe te treden als lid tot de Vereen, tot bevordering van den Arbeid voor Onvolwaardige Ar beidskrachten, op grond van de meening van den Raad dat een contributie van 25 te hoog is. Besloten werd aan G, Melse en J. Vos voor resp. 6/12 en 11/12 gedeelte ontheffing te verleenen van hunne aanslagen in het schoolgeld over het jaar 1933. Op het ingekomen adres van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. kerk te Gapinge houden de verzoek om den achter de kerk te Gapinge gelegen aschbak der gemeen te jd°en verplaatsen, werd gunstig be schikt, terwijl tevens werd besloten de aschbak te verplaatsen naar het perceel gemeentegrond nabij de brandplaats voor varkens. De V o o r z. deelde mede dat van het bestuur der afd. Gapinge van de Vereen. Volksonderwijs een adres is ingekomen houdende verzoek om bijdrage van ge meentewege in de kosten van vervoer der kinderen uit Gapinge die dë O. L. school te Veere bezoeken en dat 'B. en W. voorstellen afwijzend op dat verzoek te beschikken. Wethouder Lange- Gij hoest, de slijm benauwt U meer en meer. Wacht niet, morgen kunt Ge reeds een bronchitis te pakken hebben. Neem vandaag nog Akker*» Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschappen taaie slijm op te los sen en om hoest te genezen. Ze werkt reeds na den eersten lepel en vannacht kan dan Uw slaap rustig en verkwikkend zijn zonder benauwd heden. Abdijsiroop woelt de slijm los en stopt den hoest. Uw ademhalings organen vinden hun veerkracht terug. Het werkzaamste geneesmiddel bi|: (Ingez. Meü.J b e e k e zeide, bij nadere overweging van het adres tot andere gedachten te zijn gekomen, een billijke bijdrage van gemeentewege leek hem op zijn plaats, vooral als men in aanmerking neemt dat het onderwijs dat adressanten voor hun ne kinderen wenschen door toedoen van den Raad uit de gemeente is verwijderd. Na verdere bespreking werd met 5 tegen 2 stemmen besloten afwijzend op het adres te beschikken. De V o o r z. deelde mede, dat de aan de verharding van den Langeweg ver bonden kosten in totaal 3427 hebben bedragen, van welk bedrag de gemeente 427 uit de gewone middelen heeft be taald en het overschietende bedrag heeft gedekt dcor het aangaan van een geld- leening tot dat bedrag teken een rente van 5 pet. zoodat gedurende 20 jaar jaarlijksch 300 moet worden opge bracht welk bedrag B. en W. voorstellen gedeeltelijk te dekken door de invoering van een baatbelasting no. 2 over de ja ren 1934 tot en met 1953 en deze be lasting te bepalen op 5 per ha. voor onbebouwde eigendommen en op een half pet. van den bouw en/of stichtings- kosten van gebouwde eigendommen. Aldus besloten. Inzake het geven van een bestemming aan het gebouw der voormalige O. L. school te Vrouwenpolder waren er twee voorstellen Na breedvoerige be spreking werd m. ast. besloten het schoolgebouw overeenkomstig het voor stel van de meerderheid van B. en W. te doen ombouwen in een secretarie met raadzaal, waarvan de kosten zijn be groot op ƒ800. Voorts werd m. a, st. be sloten B. en W. uit te noodigen plannen te doen ontwerpen voor de inrichting van het gebouw der voormalige O. L. school te Gapinge tot gemeentekamer- Van den heer J. A. B u t was een ver zoek ingekomen de woning A no. 12 te Vrouwenpolder van de gemeente te mo gen koopen. Men was het er algemeen over eens dat de door den heer But geboden som te laag is, waarna met 6 tegen 1 stem werd besloten tot verkoop van de wo ning over te gaan met opdracht aan den voorzitter te dezer zake nader met den heer But in overleg te treden. Met al- gem. stemmen werd besloten tot herbe noeming en benoeming van de heeren Arendse (aftr.) en Kesteloo (in de va cature Den Ouden) tot lid van de PI. Comm. van Toez. op het L. O. in de ge meente, tot herbenoeming van de hee ren L. Maas, J. Geerse, W. van Hekken, en S. de Roo en tot benoeming van den heer L. Schoe (vacature Bliek) tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim in de afd. Vrouwenpol der, terwijl tot lid dier Comm. in de afd. Gapinge werden herbenoemd de heeren L. Oranje, C. Vos, J. Suurmond en C. Dingemanse en benoemd (in de vacature Den Ouden) de heer C. Lange- beeke Jr. Dè voorz. deelde vervolgens mede, dat B. en W. voorstellen een beslissing te nemen over het al of niet aansluiten M'burg, 19-I-'34. Donderdag; hoog ste luchttemperatuur 11.1 °C (52 °F); laagste 6.1 °C (43 °F). Heden 9 h: 6.5 °C; 12 h: 8.9 °C. 3 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 761 mm; laagste 753 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.6 mm te La Coruna; laagste 730.3 te Nordöyan. Verwachting tot morgenavond Krachtige W. tot N.W. wind, half tot zwaar bewolkt, regenbuien met natte sneeuw, kouder, vooral 's nachts. Zon op: 8 h 01; onder: 16 h 21, Licht op: 16 h 51. Maan op: 9 h 37; onder 22 b 01. E.K. 21 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Januari. Hoogwater. Laagwater Vr 19 3.41 16.15 10.34 22.32 Za. 20 4.30 16.59 11.17 23.17 Zo. 21 5.13 17.43 11.57 Hoog- en Laagwater te Wemelding#, Januari. Hoogwater. Laagwater. Vr. 19 5.46 18.11 11.31 23.42 Za! 20 6.29 18.49 12.15 Zo. 21 7.06 19.27 0.29 12.57 van de afd. Vrouwenpolder aan het net der drinkwaterleiding van de gemeente Middelburg. De totaalkosten aan de uit voering van dat werk verbonden bedra gen f 12500. Deze aansluiting zal ge durende 30^ jaar van de gemeente een uitgaaf vorderen van plm. 750 per jaar, aan vrijwillige bijdragen is gedurende een tijdvak van 30 jaar door belangheb benden toegezegd een bedrag van plm. 450 per jaar, zoodat de kosten der ge meente gedurende 30 jaar plm. J 300 per jaar zullen bedragen, waarvoor dan de gemeente de beschikking zal hebben over 4 brandkranen in de kom van het dorp Vrouwenpolder. Een gedeelte van dat bedrag zal nog gedekt worden door de vermoedelijke opbrengst van water verkoop, doch daarvan valt moeilijk eenige berekening te maken, daar niet te voorzien is of veel of weinig water zal worden gebruikt. De heer W. Maas kon zfch, daar geen sprake is van verplichte aanslui ting, met de vermoedelijk ten laste der gemeente blijvende uitgaaf wel vereeni gen. De heer Kesteloo zeide de ten laste der gemeente blijvende jaarlijk- sche uitgaaf veel te hoog te vinden, wel ke opmerking wethouder Maas aan leiding gaf er op te wijzen dat zoo men het voor rekening der gemeente blij vende bedrag gedekt wenschte, men tot invoering van een verplichte aansluiting zou moeten besluiten. Was er geen vreemdelingenverkeer dan zou ook hij een bedrag van 300 per jaar geduren de 30 jaar voor de gemeente veel te hoog vinden, doch waar de toeneming van het vreemdelingenbezoek z.i. voor een groot deel afhankelijk is van de aan wezigheid van goed water, is hij van oordeel dat deze uitgaaf wel gewaagd kan worden, vooral als de toegezegde bijdragen gedurende den tijd van 30 jaar zijn vastgelegd. De heer Kesteloo zeide wel wat pessimistisch tegenover deze aangele genheid te staan; als 't vreemdelingen- bezoek vermindtrt of ophoudt, dan kan men er op aan dat de gemeente gedu rende 30 jaar voor het tekort aanspra kelijk is. Ook is het voor hem een be zwaar dat de te leggen leiding niet wordt doorgetrokken tot het einde van den Langeweg. Na verdere breedvoeri ge bespreking en nadere toelichting door den voorzitter werd overeenkomstig ïïet voorstel van B. en W. m.a.st. beslo ten in beginsel te besluiten om de afd. Vrouwenpolder aan het voornoemde waterleidingnet te doen aansluiten, on der voorwaarde echter dat de door be langhebbenden toegezegde bijdragen voor den tijd van 30 jaren verzekerd en vastgelegd zijn. Vervolgens werd m; a. st. besloten de heer Jac. Meijers te benoemen töt weg werker in de afd. Gapinge der gemeen te, zulks met ingang van 20 Januari a.s.-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1