DIAMANT BE DOCHTER VAN ALVA. BINNENLAND. ZEELAND. Bak- en Braadvet WEER EN WIND. NUMMER 15. DONDERDAG li M fW 18 JANUARI. 177e JAARGANG. ÜOOgLSURG. VlISSINGEN, WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. 45 ets p. pond - 22', ets p. half pond $r<wuciaU '?fe MIDDELBUQGSCHE COURANT OagWaci Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal VVeek-abonn. in Middelburg en Goes IS ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bv ec&rjitr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOISCHE COUCANT» Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscho Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bevijsnommers 5 cent Ras NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. Op het beginsel der rechtsge lijkheid mag in geen geval in breuk worden gemaakt. De politieke verhoudingen in de we reld zijn op 't oogenblik van dien aard, dai de Volkenbond het hard te verant woorden heeft. Ondanks welgemeende pogingen van verschillende zijden, heeft de Bond niet kunnen beletten, dat er tusschen de volkeren vooral in Euro pa groote verwijdering is gekomen. Van het doel, dat men bij zijn oprichting voor oogen had: de stichting van een volkeren-gemeenschap in den besten zin des woords, is tot dusver heel wei nig terecht gekomen. Het lijkt welhaast, dat men momenteel van een dergelijke gemeenschap verder verwijderd is dan ooit te voren. Uit dien hoofde mag het begrijpelijk heeten, dat er stemmen op gaan, die meenen, dat die Volkenbond op een andere leest geschoeid dient te worden. Uit verschillende landen kon men de laatste maapden dergelijke stem men beluisteren; uit Duitschland, uit Ja pan en vooral uit Italië. Mussolini scheen zich op een gegeven blik als kampvechter voor een wijziging van het Volkenbondsdrag te willen opwerpen. Zijn gedachten kwam in hoofdzaak hierop neer, dat de Bond min of meer onder curateele van de groote mogend heden (Frankrijk, Engeland, Duitschland, Italië,) gesteld diende te worden. De kleine landen wilde de Duce veel min der dan tot dusver in de melk te brok kelen geven. Na het bekende onderhoud met den Engelschen minister van bui- tenlandsche zaken, Sir John Simon, heeft men intusschen niet veel meer van het plan gehoord, zoodat gevoegelijk valt aan te nemen, dat het voorloopig van die baan is. Dat neemt echter niet weg, dat de eventueele herziening van het Volken- bondisverdrag als zoodanig min of meer een kwestie van de orde van den dag is geworden en dat het dus zin heeft, dat de staten, die er lust toe mochten ge voelen, zich er over uitspreken. Neder land nu is ten deze voorgegaan. Dins dag heeft de Nederlandsche regeering een nota naar Genève gezonden, waar in ze haar meening weergeeft en Woensdagavond heeft onze minister van buiteniandsche zaken, jhr. mr. A. C. de Graeff voor de microfoon van de beide Nederlandsche zenders een uiteenzet ting van den tekst dier nota gegeven. In "t kort komt 't hierop neer, dat de Nederlandsche regeering geen noodzake lijkheid ziet voor wijziging van het Vol kenbondsstatuut, dat naar haar oordeel, elke gelegenheid biedt de doeleinden van den Volkenbond te verwezenlijken, mits slechts de leden bezield zijn met den will tot samenwerking. Wordt ech ter van andere zijden het verlangen naar herziening van het Statuut geuit, dan is de regeering gaarne bereid om met de andere leden van den Volken bond de wenschelijkheid daarvan te on derzoeken, mits geen inbreuk wordt ge maakt op de rechtsgelijkheid, die aan het tegenwoordige Volkenbondsverdrag ten grondslag ligt- Het zou daartoe ten zeerste gewenscht zijn, dat zij, die het denkbeeld van de herziening bepleiten, de door hen beoogde hervormingen vooraf in concreten vorm kenbaar ma ken. De regeering is overtuigd, dat zij in haar streven om overeenkomstig Neder lands traditie den internationalen vrede en de internationale rechtszekerheid te blijven bevorderen, zich gedragen mag achten door de instemming en den mo- reelen steun van het Nederlandsche volk. RUSLAND BESTELT METALEN. Eenigen tijd geleden heeft Sovjet-Rus land zooals wij berichtten sche pen in ons land aangekocht. Daarna hielpen de Sovjets ons van 10.000 var kens af. Thans meldt de Berlijnsche cor respondent van de N. R. C., dat Moskou metalen in Nederland heeft besteld. Er is hierbij sprake van orders tot een be drag van 600.000, dat de Russen ech ter gedeeltelijk met goederen zouden willen betalen. DE „PELIKAAN" WEER GESTART. Hedenmorgen is het vliegtuig de „Pe likaan" van Amsterdam naar Indië ver trokken, voor de gewone postvlucht. Een passagier voor Jodhpoer en een voor Batavia bevinden zich aan boord, VOORLOOPIG HANDELSVERDRAG MET RUSLAND. Naar het Hbld. verneemt is een voor- loopige overeenkomst gesloten tusschen Nederland en Rusland, teneinde het handelsverkeer tusschen beide landen te bevorderen. Naar men weet, zijn daarover geruimen tijd onderhandelin gen gevoerd. Deze overeenkomst zal mede een einde maken aan de ongunsti ge behandeling van Nederlandsche zee schepen in Russische havens. Tot nu toe betaalden Nederlandsche schepen eenige malen zooveel aan ha venrechten als schepen die een handels verdrag met Rusland hebben. door ARCHIBALD CLAVERING GUNTEE. 93). Alva leest nu iets op het gelaat van zijn dochter, al uit zij geen woord en wendt zij zich zwijgend tot haar vader, terwij] zij hem aanstaart. Maar hij vol staat met het hoofd om te wenden en te bevelen: „De strop, het is geen ket ter, hang hem buiten aan een balk op. Is dat uw vast besluit?" Hermoine's liefelijke stem klinkt thans gebroken en schor. „Ja! Het is regeeringszaak." „Mijn tranen, mijn smeekbeden, mijn brekend hart...." zij zegt dit hortend en zuchtend, „brengen geen verande ring in uw besluit?" En met oogen vol doodsangst in plaats van tranen blikt zij naar haar vader. „Neen. Het is regeeringszaak." En Alva's lippen trillen bij die woorden. „Dan eisch ik voor dezen man, dien ik lief heb, daar hij geen ketter is, dat hem gelegenheid wordt gegeven de ge nademiddelen der kerk te ontvangen. Ge moogt zijn ziel niet verderven, ook al doodt ge zijn lichaam. Ge zijt eeil te goed katholiek om niet te voorkom. dat een katholiek zal sterven zonder dai hem de laatste sacramenten zijn ge EEN PELIKAAN-COMITé. Op verzoek van den burgemeester van Middelburg heeft mr. R. M. van Dusseldorp voor onze stad op zich ge nomen de vorming van een Pelikaan- Comité. Zooals men weet, is de bedoeling van deze Comité's in den lande, het bijeen brengen van gelden voor een Pelikaan fonds, hetwelk de bevordering van onze nationale luchtvaart in den breedsten zin des woords tot doel zal hebben. De film van het N. J, V, Voor de Woensdagavond alhier ge- gehcuden vertooning van de Bondsfilm van het N. J. V. bestond zeer groote belangstelling. De Bogardzaal was te geven." Alva antwoordt norsch: „Maar er is geen priester in de buurt." „Ge hebt wel den beul maar niet den priester in uw gevolg", roept zij hoo- nend uit. „Geef hem en mij ten minste den tijd om onzen rozenkrarts te bidden, want als hij sterft, zal mijn hart ook breken." Maar plotseling ontstaat er drukte en rumoer onder de soldaten die de toe gangen bewaken en een man in het ge waad van een katholiek priester zegt: „Maak plaats voor een dienaar der kerk!" De soldaten laten hem door en met verbazing ziet Guy, dat het vader Anastasius is, dien hij had gehoopt, dat hij dezen avond zijn huwelijk zou inze genen, „Nu," roept Hermoine zegepralend, „nu kunt u niet weigeren, hertog van Alva!" „En dat zal hij ook niet', zegt de pries ter, „dat waagt hij niet tegenover mij, vader Anastasius, die al deze jaren in Zeelandvertoefd heeft en om de liefde Gods vervolgd is geworden. Hij zal het niet onderstaan verlof te weigeren om de ziel van dezen man te redden." „En waarom niet?" vraagt A'lva hoog. „Omdat ge dan door mijn banvloek getroffen zult worden. Hoe groot ka tholiek ge ook zijn moogt, mist gij het De minste hoop op geluk is zoo aan genaam, dat ze op zichzelf reeds ge lukkig maakt. klein cm alle belangstellenden te be vatten. Ook hier is evenals elders op het tournee door Zeeland met aandacht de film, die het werken van het Ver bond zoo juist naar voren brengt, ge volgd. De heer J. H. Klarenbeek heeft de bijeenkomst met een enkel woord ge opend. Ds. van der Wiel uit Oostkapeïle sprak een slotwoord. HET MIDDELBURGS KLEIN TOONEEL. Uitvoering vöor de werkloozen. Het mag zeker een sympathiek idee worden genoemd van de leiders van het Middelburg's Klein Tooneel, om de eer ste opvoering van het dezen winter in gestudeerd programma te geven voor de werkloozen. Deze uitvoering heeft gisterenavond in de stampvolle bovenzaal van „de Vergenoeging" plaats gehad. Direct nadat de heer P. M. Wolters, voorzitter van de Commissie voor Ont wikkeling en Ontspanning der Werk loozen, het openigswoord gesproken had, werd begonnen met de afwerking van het programma met een aardig op treden van de M.K.T.-Frivola's in hun optimistisch lied, gevolgd door den heer Ch. Bertrand, die een paar goede schlagers bracht en de aanwezigen het refrein liet meezingen. Het Zeeuwsch Schrammelkwartet bracht hoogstaande muziek, waarvan volop genoten is. Het hoofdnummer was een zangspel in vier tafereelen: „de Parodie op de Opera Carmen." De goede verzorging van het tooneel, en passende belichting, verhoogden den uitstekenden indruk nog, dien de goed gezongen liederen op bekende melodiën en het uitstekend acteeren der spelen den reeds verwekten. Met deze korte mededeeling meenen wij te vertolken, wat er in alle aanwe zigen leefden, toen het slotlied door al len te samen was gezongen. Het is een stuk amateurswerk, dat wij met groote gerustheid voor' een ieder, die een ge noeglijken avond wil hebben aanbevelen kunnen. Morgen, Vrijdagavond, geeft het M. K. T. hetzelfde programma en daarvoor zijn nog kaarten verkrijgbaar. De heer Wolters. die ieder tafereel vooraf aan de hand van het programma had toegelicht, nam aan het slot het woord om den dank te vertolken van de commissie en zeker ock van de aanwe zigen voor wat het M. K. T. geboden had. Vooral de hoofdpersonen, mevr. en den heer Wolsky en den heer Bertrand bracht spr. hulde: eerstgenoemde booc spr. een kamerplant aan. Ook mevr. La- gaaij werd een plant aangeboden als blijk van dankbaarheid, (de zaal wordt telkens geheel belangloos afgestaan). Tenslotte hadden de dames, die voor de koffie tijdens de pauze zoigden en de heer Jesaijes- en zijn band woorden van dank in ontvangst te nemen. Deze band had met populaire nummers de pauzes aangevuld. Voor de werkloozen was het een avond van genot, voor de M. K. T,-ers een avond van succes. GOED AFGELOOPEN. Het is Woensdagmiddag niet gebleven bij de storing in den tramdienst tenge volge van den brand bij het Wissel te Souburg. Later op den middag is tus schen Keersluis en Souburg een groote vrachtauto met tractor, die plotseling voor een handkar meest uitwijken, dwars over de rails komen te staan en toen omgevallen. De tractor stond tegen den dijk aan. De inzittenden, de be stuurder, een tweede man en twee kin deren, kwamen met den schrik vrij. Een verstekeling. Woensdagmorgen is van het Italiaan- sche stoomschip „Adria", komende van Antwerpen met bestemming naar Paler mo, een 19-jarige verstekeling hier aan wal gezet en aan de politie overgele verd. De man, stukadoor van beroep, bleek een Spanjaard te zijn, dié merk waardig teeken des tijds, lezen noch schrijven kan. Op politiebevel werd hij over de gren zen geleid. O. EN W. SOUBURG. Dinsdagavond hield de Chr. Jongelingsvereeniging „Weest Getrouw" in het gebouw Reho- both haar 17e jaarfeest. De avond werd grootendeels gevuld met voordrachten en samenspraken. De vereeniging telt thans 31 leden. De rekening sluit met een batig saldo van ƒ1.75. De bibliotheek telt 347 lees- en 114 studieboeken. Ds. Spijkerboer sprak 'n slotwoord en eindigde met dankzegging. HANSWEERT. Woensdagmorgen werd het schip „Ideaal" aangevaren door het schip „Coratie". De Ideaal kreeg een gat en zal eerst naar de werf moeten om te repareeren. Het motorschip „Telegraaf" 16 werd Woensdagmiddag op het kanaal aange varen en liep eenzelfde beschadiging recht een ordonnantie der kerk te schenden. „Ga dan uw gang. Maar bind hem ste vig. Laat hij dan bij u biechten. in gindsche kapel, als u dat geschikter acht, en red zijn ziel. En gij, kind, ga naar uw kamer." „Niet voor ik zijn laatsten blik en zijn laatste woord heb opgevangen. Gij zijt ongeroerd gebleven voor al mijn smeekbeden, ge hebt geweigerd het le ven te sparen van hem, dien ik lief heb; en ik heb u daarvoor niet ver vloekt, omdat ik uw dochter ben. Maar ik wil de vervloeking des hemels op u inroepen, als u mij niet toelaat bij hem te zijn zoolang hij nog leeft." Alva antwoordt daar niiet op, maar hij laat zich voor de tafel in een stoel vallen, verbergt zijn hoofd in zijn han den en zegt tot den luitenant: „Blijf met je leven er borg voor, dat hij niet ontsnapt; anders wensch ik niet." De toegang tot de kapel wordt door schildwachts afgezet en Chester wordt geboeid en hulpeloos er heen gebracht. Daar buigt hij de knieën voor den pries ter. Maar nauw is. hij begonnen met £ijn biecht, of hij hoort het geruisch van zijde naast zich, witte kant en oranjebloe sems van den bruidstooi beroeren zijn gelaat, dat door de stokken der haak bussen is gekneusd en een schoon we (Ingez. Med.) zen op wier gelaat wanhoop zoowel als goddelijke liefde is te lezen, zinkt naast hem op de knieën en fluistert den pries ter toe: „Niet de sacramenten der ster venden, maar het sacrament des huwe lijks, met dezen man, dien ik lief heb, en die mij lief heeft en die telkenmale zijn leven gewaagd heeft om mijn aan gezicht te aanschouwen. Nu weet ik, wat ge cp het spel hebt gezet om mij te winnen, mijn Guido, nu weet ik het, mijn Guy, mijn Engelschman!" „Maar wat zal Alva zeggen?" vraagt de priester verbaasd. „Een oogenblik te voren koesterdet ge geen vrees voor hem. Wees even barmhartig als goed. Zie naar 't altaar stuk, zie dat de Madonna voor mij pleit." Omkijkend schrikt vader Anastasius, hij slaat een kruis en zegt stamelend: „Een mirakel! Het aangezicht der Hei lige Maagd is het uwe, mijn kind; de zelfde mond.... een wonder, een won der!" „Ge ziet dat Moedermaagd mijn ge laatstrekken heeft aangenomen, om mi; voor te spreken," fluistert het meisje met een plotselinge ingeving. „Gauw, laat de plechtigheid om ons te vereeni gen zoo kort mogelijk zijn." Aldus bezworen prevelt de priester haastig het formulier der kerk, dat man en vrouw tot echtgenooten maakt en als M'burg, 18-I-'34, Woensdag: hoogste luchttemperatuur 11.1 °C (52 °F); laagste 6.8 °C (45 °F). Heden 9 h: 11.1 CC; 12 h: 10.8 °C. 2.8 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 759 mm; laagste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.1 mm te Toulouse; laagste 722.1 mm te Ler wick. Verwachting tot morgenavond Krachtige tot stormachtige, Z. tot Z.W. of W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt met regenbuien, later opklarend, aanvankelijk weinig verandering in tem peratuur, later kouder. Zon op: 8 h 02; onder: 16 h 19. Licht op: 16 h 49. Maan op: 9 h 24; onder: 20 h 38. E.K. 22 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) Do. Vr. Za. 18 19 20 Januari. Hoogwater. 2.58 15.26 3.41 16.15 4.30 16.59 Laagwater 9,50 21.53 10.34 22.32 11.17 23.17 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Januari. Hoogwater. Do. 18 5.05 17.26 Vr. 19 5.46 18.11 Za. 20 6.29 18.49 Laagwater. 10.48 23.00 11.31 23.42 12.15 op. Men zal trachten een en ander met een noodreparatie te dichten. HANSWEERT. De heer H. Peters, kommies bij de directe belastingen, In voerrechten en Accijnzen alhier i§ met ingang van 16 Januari overgeplaatst naar Rucphen. HANSWEERT. Het schip „Cornelia", schipper Greys van St. Maartensdijk is een dezer dagen door aanvaring in de Kil gezonken. De bemanning kon met moeite gere.d worden. Woensdag is het scheepje door de firma Hoogenboezem ,en v. d. Tak gelicht. HANSWEERT. Dinsdagavond ont stond bij den heer K. cp een zolderka mertje een begin van brand, dat met emmers water kon worden gebluscht. Vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. KRUININGEN. Dinsdag had de land bouwersknecht J. B. op de hofstede van den heer Van Hootegem, het ongeluk, terwijl hij stroo, dat hij op een vracht auto moest laden, te vallen, doordat de ladder waarop hij stond, brak. Hij kwam op de auto terecht en was een oogenblik buiten westen. Dokter Nieuwenhuize constateerde dat eenige ribben ge kneusd waren. hij een anwoord geeft, vervult vreugde plotseling Guy's ziel. God zal niet wil len, dat deze edele vrouw met wanhoop zal vervuld worden, deze liefelijke en gel, die hem toefluistert: „Ik ben thans je vrouw; laten we zien of mijn vader mijn echtgenoot waagt te dooden! Hei lige man, uw zegen." En de priester strekt zijn handen ze genend over hen uit, er dringen zich tranen in zijn oogen en vader Anasta sius prevelt: „De Heilige Maagd zal den man, dien ge lief hebt, beschermen. Daarop gevoelt Chester, hoe zijn vrouw hem kust met lippen zoo kil als van een doode, en opstaande gaat zij naar haar vader en zegt met heesche onnatuurlijke stem: „Het is geschied!" Want het vertrek doet nu denken aan een pijnbank, en ieders stem klinkt diep en schor; zelfs die van Hermoine is schor en ruw geworden. „Is hem absolutie gegeven?" „Neen, hij is gehuwd." „Wat" „Ja, hij is met mij gehuwd." „Met jou gehuwd! Misericordia. Je zult je vader je, leven lang beschouwen als den moordenaar van je echtgenoot. Laat die vervloekte priester hier ko men!" roept Alva, even verbaasd als beangst. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1