Zoo rillerig? AKKER.CACHET5 Gij hebl kou geval en voel! de koorls opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kaboulers in den nachl Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen slaat Ge op zonder koorls en voell Ge U weer prettig en gezond. DE FILM IN HET DERDE RUK. DE STERRENHEMEL 17—24 JANUARI 1934, 20 h MT. ZUIP KRABBENDIJKE. kadariondtcfc Ongeëvenaard bij gevalle kou Product Griep, rheumatische pijnen, SS3S3S Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. SWësmï Per 12 stuks slechts 50 cent. Volgens recept van Apotheker Dvmant (Ingez. Med.) teelt in gevaar; voor erwten is geen af zetgebied; de overvloed aan aardappe len ligt nog versch in het geheugen. Zoo is de bietenteelt niet te vervangen. Spr. besluit dus met den wensch uit te spre ken, dat teelt en steun van dit gewas niet beperkt zullen worden. Bietencultuur en middenstand. Vervolgens behandelde de heer N. J. Harte, secr. van de Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, te Terneuzen, het hier bovengenoemde on derwerp. Spr. begint met op te merken, dat de bietencultuur thans eens anders be schouwd zal worden, dan de landbou wers gewoon zijn. Spr. zet dan uiteen, dat men de werkzaamheid van de ka mers van koophandel, niet in den engen, gecentraliseerden zin moet be schouwen. Aan de Kamer van Koop handel, die spr. vertegenwoordigt, is ge bleken, dat zij den landbouw niet links kan laten liggen. Zij staat daartoe met deze in te nauw verband. Spr. wijst er op, hoe haar medewerking reeds op het gebied van andere gewassen ge vraagd en graag verleend werd. Ten op zichte van de suikerbietenteelt is spr. tot de slotsom gekomen, dat deze teelt voor geheel Zeeland van het allergroot ste belang is. Bij opheffing zou die voor velen den ondergang beteekenen. Ook de middenstand heeft er het grootste belang bij. In het handelsregister zijn ruim 3900 zaken ingeschreven, doch over het geheel meent spr. het aantal zaken op 5600 te mogen schatten. Inkrimping van de cultuur zou de koopkracht van de bevolking belangrijk doen dalen. De middenstanders dienen dit wel te be seffen, en spr. illustreert met een voor beeld, dat alle middenstanders dit ech ter nog niet doen. Wij staan hier niet om een boerenbelang te verdedigen, aldus spr. Wel stond men op de achterbeenen bij het rijden van den Bijenkorftrein, en daarom is spr. verwonderd, dat men bij deze bedreiging zoo kalm blijft. Het na deel van dezen trein zal misschien een nadeel van 5000 voor den midden stand beteekenen, doch hier staat een belang op het spel, gelijk aan het dag in dag uit loopen van twee van zulke trei nen, n.l. een bedrag van pl.m. 4 mil- lioen. Hét Nazi-regime heeft aan de oude, ongezonde toestanden nog geen einde kunnen maken. Berlijn, 10 Jan. Toen het Duitsche volk zijn „natio nale omwenteling" achter zich had en de nieuwe heerschers zeer zelfbewust hun regime begonnen, kreeg men onder tallooze andere beloften, ook te hooren, dat op het gebied van de film met de oude toestanden zou worden gebroken. Nu, dat was in hooge mate verheugend. Want lange, lange jaren is in Duitsch- land de film een hoogst eigenaardig en ondanks alle positieve prestaties naast veel artistieke en financieele mislukkin gen een niet bepaald sympathiek ver schijnsel geweest. Ik herinner mij nog de Duitsche film-industrie van voor den oorlog, maar denk hier in de eerste plaats aan later jaren, toen plotseling een opbloei begon, die door Skandina- vië ingelëid was en die nog geen „Ufa" in haar tegenwoordigen omvang, geen groote Amerikaansche en Fransche, zeker geen Nederlandsche, Italiaansche of Spaansche productie kende. In dien tijd beteekende „film" de groote toe komst. Het waren vooral handige (en ook wel onhandige) zakenmenschen, die te voren in heerenconfectie, fietsen en auto's, levensmiddelen, phototoestellen of de hemel weet wat nog meer gehan deld hadden, die eensklaps hun liefde (en hun ..zakelijke kennis") voor de filmindustrie ontdekt hadden, en als Voor een provincie als Zeeland is het al of niet bestaan van de landbouwbe drijven alles! In de dorpen blijkt dit dui delijker, hetgeen spr. uiteenzet; allen zijn daar geheel van den landbouw af hankelijk. Voor alle gemeenten blijkt reeds nu, hoe de achteruitgang van den landbouw de inkomsten, soms met bijna 50 pet. verminderde. Spr. noemt voor beelden, en vraagt zich af, hoe het zou zijn, als men ook de 4.000.000 van de bietencultuur zou moeten missen, terwijl daarnaast, door meerdere werkloosheid, de bedragen aan steun weer zooveel grooter zouden worden. Spr. wijst op den velen arbeid, die de bietencultuur eischt. Met machines zal men nooit in de taaie Zeeuwsche klei terecht kun nen. Als er in deze arbeid is, merken de winkeliers dit dadelijk door het stij gen van hun omzet. Spr. noemt dan cijfers, waaruit blijkt, hoeveel meer loon door deze cultuur wordt uitbetaald dan b.v. bij graanver- bouw. Evenzoo toont spr. aan dat op elk ander gebied, meststoffen, vervoer enz. door deze cultuur meer wordt uitgege ven dan bij elke andere, die haar even tueel zou kunnen vervangen. Niet alleen zouden daardoor vele arbeiders e.d. minder ontvangen, maar dit zou ook aan den middenstand onttrokken worden. Voorts critiseert spr., dat, waar men anderzijds alles doet om fabrieken en werkgelegenheden te behouden, men hier van plan zou zijn, deze te vernieti gen. Spr. besluit met nog eens er op te wijzen, hoevelen ook zijdelings bij den landbouw en den aan dezen verleenden steun, zijn betrokken. De V o o r z., den spr. bedankende, deelt tevens mede, dat een telegram ontvangen is van de contactcommissie van de Hanze en Middenstandsbonden, waarin sympathie betuigd wordt met 't doel van deze vergadering. Vervolgens hield de heer J. M. van Bommel van Vloten zijn inleiding, waar van reeds in ons vorig nummer een ver slag gegeven werd. De V o o r z. deelt mede, dat op de agenda 't punt gedachtenwisseling staat. Het is echter niet de bedoeling daartoe over te gaan, al zullen enkele, die dit wenschen. wel iets kunnen zeggen. Spr. bedankt verder den hr. Van Bommel van Vloten voor zijn uitsteken de inleiding. De Commissaris der Koningin, jhr. Quarjes van Ufford, hierna het woord verkrijgende, dankt voor de uit- noodiging, om hier de stem van den landbouwer te hoeren. Deze stem is hier kalm en waardig gehoord. Het is het recht van den Zeeuwschen landbouu in den Haag zijn stem te doen hooren. Ook het provinciale bestuur is zich het belang van landbouw- en bieten teelt bewust. Toen spr. hoorde vein de onderhavige plannen is spr. naar aen minister vein economische zaken ge gaan en heeft Z.E. verzocht in deze geen besluit te nemen, vóór de Prov, Staten van Zeeland gehoord te hebben, Ged. hebben rapport uitgebracht en dit is den minister toegezonden, en in dit rapport is krachtig betoogd cm de bie tencultuur in haar huidigen omvang te behouden. De regeering meet echter ook met de Overzeesche gewesten reke ning houden. Het zal voor de regeermg een mceilijke beslissing zijn, doch spr. vertrouwt, dat zij de beste beslissing voor geheel ons volk zal weten te ne men. Spr. hoopt, dat haar daartoe kracht en wijsheid gegeven zal worden. De heer Simons voorz. van den Chr. Landarbeidersbond brengt de com missie hulde voor deze actie en zegt: wij staan geheel aan Uw zijde. U kunt op onzen invloed rekenen. Vooral in dezen abnormalen tijd is de bietenteelt voor de arbeiders van het grootste belang en dus zijn zij voor behoud. Spr. merkt op, dat men ook in 1930 op het groote be „Herr Generaldirektor" kostbare bu reaux betrokken, waaruit ze veelal na korten lijdenstijd door den deurwaarder hardhandig verjaagd werden. Er heersch- ten de wonderlijkste begrippen over za ken-doen, over de beteekenis van kunst waarde voor de filmproductie, en over de waarde der „sterren", die bij film ondernemingen posities innamen, welke tot hun prestaties in zeer ongiezonde verhouding stonden. De nationaal-socialistische revolutie nu had beloofd, hier radicale verande ringen in te brengen. De „sterren" zou den opgeruimd worden, de gezonde toe standen zouden komen, goede, eerlijke artistieke films met werkelijke men- schen in plaats van mannequins en mo depoppen met mooi-zoete gezichten in de hoofdrollen. De vroegere filmproducenten hadden hier, glijk trouwens heden nog in Ame rika, steeds weer de stelling verkondigd, dat met „werkelijke kunst", volgens den maatstaf van den hoog-ontwikkelden toeschouwer, geen geld te verdienen is. Men ging van de grondgedachte uit dat men de filmproductie vormen moest naar de mentaliteit en de ontwikkeling van den „kleinen man". En niet alleen de producenten dachten aldus.. Ik zou hier een typisch voorbeeld uit mijn ei gen ervaringen kunnen aanhalen! Ver leden jaar had ik gelegenheid, juist over deze dingen met een zoo ervaren en talentvol acteur als Hans Albers te spre ken. En toen ik hem als mijn eerlijke meening te kennen gaf, dat men in de bioscopen over het algemeen films voor gezet krijgt, die wat haar inhoud, dus lang wees, van samenwerking tusschen werknemers en werkgevers, van een eenheidsfront. De werknpmers zegde dien steun toe, en deden toen een be roep op samenwerking, overleg over loonen en arbeidersvoorwaarden, en ons te onthouden: nog lagere loonen. We hebben die samenwerking echter niet gekregen maar de lage loonen wel. Mo gelijk kon dit laatste niet anders, maar spr. had graag gezien, dat dit in overleg met de arbeidersorganisaties, en hij doet een ernstig beroep op de landbou wers, in de toekomst dit overleg niet af te slaan. Wat ook voor ons geldt: wat gij niet wilt, dat U geschied, doet dit ook aan een ander niet. De voorz. zegt jhr. Quarles van Uf ford dank voor zijn woorden, en voorts voor den steun van Ged. Staten. Spr. hoopt verder, dat de woorden van den hr Simons weerklank zullen vinden bij de landbouwers en men tot een hechte samenwerking zal weten te komen. Spr. stelt dan de hieronder volgende motie voor: „De groote vergadering op Dinsdag 16 Januari 1934 te Goes, door de Crisis- Commissie uit de Zeeuwsche Landbouw organisaties uitgeschreven naar aanlei ding van verschillende berichten in de pers ten opzichte der suikerbietenteelt en inheemsche suikerproductie en sa mengesteld uit vele leden van onder scheidene landbouworganisaties, verte genwoordigers van den arbeid en van den handel en nijverheid, van den mid denstand, zoowel wat de ambachten als den winkelstand betreft, van de ver keersmiddelen zoo te lande als te water, van de Nederlandsche suikerindustrie en voorts bijgewoond door den Commis saris der Koningin in Zeeland, leden van Ged. Staten van dat gewest, burgemees ters en Wethouders van onderscheide ne gemeenten in Zeeland, leden van de Provinciale Staten; Overwegende, dat de suikerbieten teelt uit agrarisch oogpunt voor een doelmatigen wisselbouw, inzonderheid in dezen crisistijd, nu de verbouw van zoovele gewassen onmogelijk loonend kan geschieden, noodzakelijk is en ook met den tegenwoordigen steun en in den tegenwoordigen, zij het reeds be perkten omvang uitgeoefend, voor het sluitend maken van de exploitatie der akkerbouwbedrijven niet kan worden gemist; Overwegende, dat een redelijk be staan van de Zeeuwsche arbeidersbevol king in hoofdzaak afhankelijk is van den bietenbouw en de suikerproductie en bij gemis of verdere inperking daarvan de werkloosheid dermate zou verergeren, dat de toestand voor de landarbeiders rampzalig en dies voor de gemeente- financiën noodlottig zou worden; Overwegende, dat eveneens de mid delen van vervoer, als locaalspoor- en tramwegen en de binnenschepen, veelal met verbanden bezwaard; alle slechts door het bietenvervoer en het goederen vervoer in verband met de suikerpro ductie tot een eenigszins dragelijke ex ploitatie kunnen komen en bij gemis of inperking daarvan millioenen guldens aan kapitaal in aandeelen, obligatiele ningen, hypothecaire of andere leening- gen daardoor zouden verloren gaan, tot schade veelal van de kleineren in den lande, welke daarin hun gelden hebben belegd en tot schade bovendien van rijk en provinciën, die vele honderdduizen den als renteloos voorschot hebben ver strekt, waarvan dan zeker nimmer te rugbetaling is te verwachten; Overwegende, dat uit den aard der zaak de belangen van den middenstand ten platten lande en in de kleinere cen tra der provincie, ten allerergste door gemis of inperking der Nederlandsche bietenverbouw en suikerindustrie zou den worden getroffen, dewijl er dan on eindig minder koopkracht ten platten boekvorm zou wegwerpen of hoogstens tekst en „riomantisc'he" ontwikkeling betreft, zoo slecht zijn, dat men ze in als treinlectuur zou laten gelden, gaf me Albers woordelijk het volgende als zijn meening te kennen: „Mogelijk, dat u gelijk heeft. Maar op filmgebied is niet u w oordeel, maar dat van den eer sten den besten mijnwerker in het Ruhr- gebied voor mij van doorslaande betee kenis. Wat die goedvindt, is volgens mij geslaagd. Film is massa-productie en heeft zich te richten naar wat de man of de vrouw uit de massa verlangt." Ik heb toen maar niet meer gevraagd, of de wanverhoudingen in de filmwereld ook een concessie aan massa-smaak be teekenen. De nieuwe Duitsche regeering onder Adolf Hitler had nu beloofd, een einde aan dit ongezonde gedoe te zullen ma ken. In de eerste plaats wilde men met „echt nationale films" komen. Toen de heeren producenten daar achter kwa men volgde een nieuwe oriënteering die van deze zijde eigenlijk niet anders te verwachten was. Men „deed in natio naal", met het gevolg, dat men aan het doel voorbijschoot, weeig-overdreven hulde aan de nieuwe machthebbers be wees, in de manuscripten nog snel wat S.A.-romantiek, Hitlermarschen e.d. in vlocht, dan wel nieuwe films ensceneer de, waarin de nationale revolutie in 't zonnetje gezet werd. De heeren hadden zich echter al evenzeer vergist als toen ze het publiek altijd maar weer „Weeh- sche" zoetigheden met arme „süsse Ma- del" en verliefde prinsen voorzetten al leen omdat indertijd de operette en de Ster v/d 3' grootte, of klemer Ster v/d 2grootte. Ster Vd 1' gr. Zl— Melkweg Wettelijk ingeschreven bij bet Bureau 7d Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 3 2 2 EERSTE KV." volle mm CA LAATSTE KVAKT1EJR 40 NIEXJVE HAAN VÏNUS ELAES JUPITER Q SATURNUS Sterretijd 3 h 46 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Twee maantjes op dit kaartje de was sende maan van den 20en in de V i s- schen, het E.K. van 23 tusschen Ram en Stier. lande zou komen en ook veel minder benoodigdheden en werkzaamheden van allerlei aard als bij wagenmakers, sme den enz. noodig zouden zijn; Overwegende, dat in de Nederland sche suikerindustrie zulke enorme ka pitalen zijn geïnvesteerd, dat ook daar om haar voortbestaan op zijn minst iri den huidigen omvang, een ernstig ge meenschapsbelang moet worden geacht; Overwegende, dat de levensbelangen van den landbouw, den binnenlandschen handel en de kleinere nijverheid, de bronnen van bestaan der grootere en kleinere gemeenschappen alzoo, thans in de ernstige mate betrokken zijn bij het onverzwakt voortbestaan der tegen woordige bietencultuur en inlandsche suikerproductie Volledig overtuigd van het bestaans recht der inlandsche suikerproductie; Spreekt als haar meening uit, dat de invoer van Javasuiker, waardoor de in landsche suikerproductie zou moeten worden beperkt, noodlottig zou zijn voor de bestaansmogelijkheid van land bouw, binnenlandschen handel en klei nere nijverheid, ambachten, winkel stand en verkeersondernemingen en dies van den arbeidersstand in het gewest en dientengevolge weder van de provin cie en de daarin gelegen gemeenten; Verzoekt de regeering ten dringden- ste geen maatregel te treffen of toe te laten, waardoor de tegenwoordige bie tencultuur en inlandsche suikerproduc tie wordt benadeeld, integendeel te be vorderen gelijk tot heden is geschied, dat, zij het in den beperkten omvang van het heden, deze cultuur en produc tie onverzwakt zal kunnen blijven stand houden; En besluit deze motie ter kennisse te brengen waar zulks naar de meening der Commissie behoort, maar in ieder geval aan den Ministerraad, aan den Presi dent-Minister, tevens Minister van Ko loniën, den Minister van Economische Zaken, de Staten-Generaal en de Pers." Deze motie wordt met algemeene instemming aangenomen. De v oo r z. zegt hierna: we zitten niet bij de pakken neer, we klagen niet, filmwereld met „Walzertraume" en „dansende Congressen" veel geld ver diend hadden. Het H.tlerrégime liet een donderend protest teger. dergelijke „Konjunklurrei- terei" hooren en de regeermg zelf Ver bood een film, die het leven en sterven van den nieuwen nationalen held Horst Wessel zou moeten verheerlijken.^ De film is nu, sterk besnoeid en gewijzigd, als „Hans Westmar" op de markt ge komen, en heeft tot heden niet al te veel succes. Betere „nationale films" kwamen onder toezicht van regeerings- instanties tot stand. Ik wil hier slechts „Hitier junge Quex" noemen, waarvan ik de premier in Hitler's aanwezigheid in München meemaakte, een film, die werkelijk artistieke qualiteiten heeft. Het publiek wil de verbleekte „ster ren" niet meer, een Hans Albers, een Conrad Veidt, een Emil Jannings die na een rustperiode van twee jaren dezer dagen in Berlijn weer een nieuwe film spelen gaat en een Lilian Harvey die op het oogenblik in Hollywood vol gens bekend recept bedorven wordt wellicht uitgezonderd. Het heeft vooral genoeg van de alleen-maar-film actri ces, die nimmer iets op de werkelijke tooneelplanken, gepresteerd hebben; ze meenen de wereld in pacht te hebben, terwijl ze niets anders presteeren dan wat van regisseurs en fotografen na-ge- aapte bewegingen en onbenullige zins wendingen. Men verlangt in Berlijn tegenwoordig natuurlijk spel en natuurlijke gezichten, menschen die ook in het gewone levfei. eenvoudige, hartelijke personen zijn. omdat de boeren altijd klagen; de hand aan den ploeg; het gebed in het hart; maar het kruit droog; en, als Jeremia, een woord tot den koning! (Applaus.) Naar wij vernamen, was het gespro kene ook in dè tweede zaal uitstekend te volgen. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Muziekhouder, Smaardijk, Lazerij straat O 34; Spaarbriefje, M. Heyliger, Vischmarkt H 161; Kinderport. met in houd, Soetens, Lazerijstraat O 82; zilv. kettinkje, Lindenberg, Bree E 207; In signe, W. Kruft, Bagijnhof E 150; Kin derhandschoentje, A. Vermaare, Klein Vlaanderen M 187; Actentasch, J. Vree- ke, Seisweg R 172; Handschoen, J. Boo ne, Segeersweg V 87; Dameshandtaschje met inh„ mej. E. de Visser, Rouaansche Kade G 128; Heerenvest, J. Bliek, Lange Singelstraat N 204; Geldstuk, G. de Lan ge, Gortstraat K 31; Mantelband, Piel, Bogardstraat D 36; Dagkalender, H. Kingmans, N. Kerkstraat B 105; Zakmes, P. Koene, Langeviele K 234; Huissleutel, Bur. van Politie; Een half vat zeep, J. Schuilwerve, K. Singelstraat O 292; Re serve autoband, J, L. de Troije, Zaag molenpolder U 14; koperen gewicht, A. Reijnierse, Breeweg 't Zand D 165; man chetknoop, v. d. Driest, Kantoor Vitrite Works; Dames- en kinderhandschoen, Boone, Oostkerk O 16; Handbescher mer, J. Dunnes, Jodengang R 236; Das, A. v. Tiel, Winterstraat Q 100; Kraag sluiting van jas, Bouman, K. Delft G 24; Paar dameshandschoenen, Bureau van Politie; zilv. armbandje, v. d. Pas, Eigen- haardstraat P 234. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door H. VAN DE VREDE. Noorddijk B 70. Maar men krijgt van deze soort, waar van Victor de Kowa, Oily von Fluit, Hilde Wagner, Marie Luise Claudius. Albert Lieven e.a. te noemen waren, nog veel te weinig te genieten. De nationale regeering, die op vele andere gebieden zoo snel en zoo „ruchs- sichtslos" ingegrepen heeft, schijnt nog geen moed te hebben om groote oprui- ming onder de „wereldberoemde diva s te houden, die hier nog alle voor zoo ver ze niet van joodschen bloede zijn haar tijd uitzitten, ja zelfs door den chef der regeering of den minister voor pro paganda (en film) regelmatig op de thee uitgenoodigd worden, en zeker haar groote routine laten spelen om de hee ren ministers en hun adjudanten in de goede stemming te houden. Met het resultaat, dat nog altijd „Mia Pia", de reeds tot caricatuur geworden „ster" met villa, gegalloneerde huis knecht, luxe-cabriolet en obligate rei zen naar Parijs en Ct. Moritz, de be roemdheid, die in alle geïllustreerde kranten en tijdschriften, magazijnen en lievensfoeschrijv.irijgen onvermijdelijk te rugkeert, het Berlijnsche fihnwereldje beheerscht, en de werkelijke talenten op den achtergrond houdt. Het socialisme in de kunst, dat Hitier predikt, is althans wat de filmkunst betreft nog „graue theorie" gebleven. De „Generaldirektoren" hebben hun machtspositie nog niet: opgegeven. En Fans Albers houdt het nog altijd met den mijnv. eiker uit Gelsenkirchenl Roland. Elec. Drukkerij G. W. den Baer. M'burg.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6