GOESCHE COUQANT42*» S. WIENER SCo. ZEELAND. BINNENLAND. WEER EN WIND. NUMMER 14. TWEE BLADEN. WOENSDAG 17 JANUARI. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Een prophylactische vergadering. m m Prima kwaliteiten Lage prijzen Ledikanten, Matrassen, Dekens, Gordijnstoffen, Enz. MIDDELBURG Ziet Etalages SUPINATOR VOETVERZORGING eils M. W. van 21 j. 3>ccvu>sSchv MIDDELBUBGSCHE COURANT 'dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VHssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster; Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regejs 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of .Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bev (jsnommer» 5 cent Den reiziger, die voor het eerst in de nabijheid van onzen Oost komt, wordt dikwerf de raad gegeven, prophylactisch kinine te slikken. Hij heeft nog geen malaria, en men kan tevoren niet met zekerheid zeggen, dat hij het krijgen zal, maar het is desalniettemin een daad van wijs beleid in matige hoeveelheid kinine in te nemen, om te voorkomen, dat hij de koorts zal krijgen. Niemand zal er aan denken, over dit prophylactisch gebruik van kinine mee warig de schouders op te halen en te zeggen: dat varken schreeuwt voordat het geslagen wordt. Zoo moet men, dunkt ons, de groote crisisvergadering, die gisteren te Goes gehouden is, ook zien. Er is geen sprake van, dat men schreeuwt voor dat men geslagen wordt. Er is zelfs heelemaal niet geschreeuwd; er is slechts, zuiver prophylactisch, betoogd, en, naar 't ons wil voorkomen, is er op goede gronden betoogd. Men neemt echter kinine, als men naar den Oost gaat, en niet op een reis door het poolgebied: slechts tegen drei gende koortsen wendt men dit ge neesmiddel prophylactisch aan, Zoo zal er ook iets gedreigd moeten hebben om deze vergadering in Goes als zoo danig te rechtvaardigen; en dat er in derdaad gevaren voor de Zeeuwsche bietencultuur gedreigd hebben, of nog dreigen. wie zal daaraan nu nog twij felen? Meent men, dat de gouverneur onzer provincie als woordvoerder van het col lege van Gedeputeerde Staten van Zee land naar den minister zou tijgen, en kel om maar eens een los geruchtje, een hersenschim van een zenuwachtig ge moed te gaan weerleggen? Wij leven tegenwoordig in een tijd, waarin veel vormen veranderen. Zoo als een der aanwezigen het zoo eenvou dig maar juist tegenover ons formuleer de: „je kunt tegenwoordig er niet alleen op vertrouwen, dat je het goed recht aan je zijde hebt. Je moet er ook van getuigen, opdat anderen het weten en erkennen, anders heb je kans, dat de man die een grooten mond opzet al heeft hij ook duizendmaal ongelijk de overwinning behaalt." Zoo is het. Men moet tegenwoordig zijn stem la ten hooren. Dat wil niet zeggen: dat men harder moet trachten te schreeuwen dan de grootste schreeuwleelijk.' Allerminst zóó dwaas en verdorven is onze tijd nog niet, dat het goede woord niet meer in goede aarde zou vallen. Maar getuigen moet men, op poene van verdrongen of vergeten te worden. Er was een enorme belangstelling gis teren in Goes. Twee zalen van 't Schut tershof stampvol een derde zaal werd er in de nieuwe bioscoop, het Grand Theater, ijlings bij gehuurd. In de twee eerstgenoemde zalen met luidsprekers, in de laatste traden de sprekers zelf, in andere volgorde, op. Als eeregast was aanwezig de Com missaris der Koningin in Zeeland; bijna het geheele college van Gedeputeerde Staten onzer provincie was er met zijn griffier, en verder tal van autoriteiten, ten uiterst pijnlijke indruk maakte het j?~j:r' dat- hoewel deugdelijk uitgenoo- digd. géén enkel lid der Tw e e d e Kamer aanwezig was. erecht deed dit den voorzitter opmerken, dat de band tusschen kiezers volk en Kamerleden wel leelijk doorge- sneden was. J Er is een aantal inleidingen gehouden, allen van keurigen en weldoordachten vorm, en allen met de hoofdstrekking- aan te toonen van welk vitaal belang de bietencultuur voor Zeeland, voor den Zeeuwschen landbouw, voor den mid denstand, voor de tramwegen in dit ge west, voor de scheepvaart, kortom, voor heel Zeeland, is. Naar veler oordeel De kleine, bijna onmerkbare indruk ken, die in de teederste kindsheid op de ziel gemaakt worden, hebben groo te en duurzame gevolgen. In verband met deze opmerking van mr, Dieïeman moge hier vermeld wor den, dat een verhandeling van schr. de zes b* W. J. Thieme Cie te Zutphen ter perse is, waarin de mogelijkheid tot herstel van het oude districten stelsel met behoud der evenredige I vertegenwoordiging, wordt aangetoond.' ook het onze vormde de doorwrochte rede van den heer J. M. van Bommel van Vloten, waarin deze op zoo klem mende wijze het goede bestaansrecht van de Nederlandsche bietsuikerproduc- tie betoogde, wel het hoogtepunt dezer vergadering. Ons heeft het ook zeer getroffen, dat de commissaris der Koningin, hier liever „onze gouverneur" geheeten, ter verga dering niet alleen als zwijgzame gast luisterend aan de bestuurstafel heeft wil len blijven zitten, maar als eerste spre ker na de inleiders het podium betrad, om voor deze vele honderden te ver klaren, wat hij reeds in het belang van deze zaak te 's-Gravenhage bij 's lands regeering verricht had. De vergadering is besloten met het aannemen van een misschien wel wat langademige of over-gefundeerde mo tie, waarin met nadruk het bestaans recht der inlandsche suikerproductie ge steld, en op haar behoud aangedrongen wordt. Wij kunnen niet anders hopen, dan dat de krachtige stemmen, die ware en weldoordachte woorden spraken, ge hoord zullen worden daar waar zulks noodig is, opdat zij de prophylactische werking zullen hebben, welke men op het oog had. Onjuist Op de hier ter stede gehouden ver gadering van de N.S.B, heeft „Ka meraad" Overwijn uit Rotterdam, een kringleider nog wel, o.m. er zijn be vreemding over uitgedrukt, dat de Ne derlandsche regeering wèl haar deelne ming had laten betuigen aan de Fran- sche regeering, bij het groote spoorweg ongeluk van Lagny, maar dat zij in ge breke gebleven was zulks te doen bij den door Marinus van der Lubbe aange stoken Rijksdagbrand, In verband daar mede drukken wij hier nogmaals af het bericht, voorkomende in ons blad van 1 Maart 1933, rubriek „Buitenland": „Harer Majesteits gezant te Berlijn heeft zich naar het Ministerie van bui- tenlandsche zaken begeven om zijn deelneming te betuigen met de ramp; aan te nemen is, dat hij daarbij zijn leedwezen heeft betuigd, dat een Ne derlander bij de zaak betrokken was". Hoe zit dat, Kameraad (ingez. Med.) KLACHTEN BIJ DE WERKVERSCHAFFING.^ Op vragen van het Tweede Kamerlid Boon heeft de minister van Sociale Za ken o.m. het volgende geantwoord: Door bemiddeling van de inspecteurs voor de werkverschaffing heeft de on- dergeteekende den betrokken gemeen tebesturen laten weten, dat arbeiders, geplaatst bij van Rijkswege gesubsidi eerde werkverschaffingen, die lid zijn van een organisatie, aangesloten bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen, het R.-K. Werkliedenverbond in Nederland en het Christelijk Nationaal Vakverbond, hun wenschen en klach ten ten opzichte van de werkverschaf fing door bemiddeling van hun organisa tie aan mij moeten voorleggen. De gemeentebesturen blijven zeer ze ker ook in den vervolge bevoegd ken nis te nemen van klachten en wenschen van georganiseerde, bij de werkver schaffingen te werk gestelde arbeiders. Met het oog op de ervaring, welke in de practijk is opgedaan, is het intusschen, ook voor de gemeentebesturen, van veel waarde, dat wenschen en klachten van de hierbedoelde georganiseerde arbei ders via de organisaties der betrokke nen worden behandeld. DE RIJKSMIDDELEN IN DEC. 1933. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand December 1933 bedroeg 40.135.256 te gen f 33.568.428 over de maand Decem ber 1932. Het één twaalfde gedeelte der ra ming over het geheele jaar bedraagt 31.894.200. Wij laten hieronder volgen de op brengst over de maand December 1933, vergeleken met die over de maand Dec. 1932. 1933 1932 Grondbel. 496.994 507.461 Pers. bel. - - 312.319 Ink. bel. - 5.829.892 - 7.944.517 Verm. bel. - 1.198.655 - 1.364.021 Div. en T. - 259.511 - 366.229 Inv. recht - 9.454.584 - 4.636.500 Opc. inv.r - 1.486.342 - Stat. recht - 180.124 - 172.570 Zout - 135.046 - 218.185 Geslacht - 639.337 - 559.040 Wijn - 286.588 - 397.996 Gedistill. - 3.598.898 - 3.631.919 Bier - 809.690 - 949.691 O. ac. bier - 118.310 - Suiker - 6.606.187 - 4.631.137 O. ac. suik, - 1.311.756 - Tabak - 2.102.810 - 1.866.108 Goud, zilv. - 88.262 - 68.645 Zegelrecht - 1.085.312 - 1,266.175 Reg. recht - 1.001.467 - 916.738 Sue. recht - 2.647.573 - 3.030.188 Oomeinen - 426.111 - 323.477 Staatslot. - 24.337 - 24.337 Loodsgeld - 347.451 - 381.165 40.135.256 33.568.428 De opcenten ten bate van het Lee ningfonds gaven over December 1933 een opbrengst van 5.213.805. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over December 1933 'n opbrengst van 610.767, Rijwielbelas ting 6.505. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN, De Centrale Bond verwerpt het voorstel. In een Maandag te Utrecht druk be zocht buitengewoon congres van den centralen bond van Spoor-, Tram, A. T O. en Van Gend en Locs personeel werd het voorstel der Directie om de loonen premieën en toelagen met 4 pC. te ver lagen en den kindertoeslag, onder hand having van het minimum van 50, van 2 y« op 3 pCt. te verhoogen, aan een bespreking onderworpen, In een zeer uitvoerige rede werd door Bondsvoorzitter Cramer de tot standkoming van het voorstel toege licht, waarna door niet minder dan 28 afgevaardigden het woord werd ge voerd. Uit de discussies bleek dat door al len met groote ontstemming was ken nisgenomen van het dringen der Regee ring naar verdere loonsverlaging. Ten slotte werd uitgesproken dat het in den Centralen Bond georganiseerde personeel geen medewerking aan ver deren afbouw van de loonen van het spoorwegpersoneel wenscht te verlee- nen, waarna het voorstel der Directie met 27 stemmen voor, 50 tegen en 3 blanco werd verworpen. DE „PELIKAAN" WEER IN DE VAART. Het K. L, M. vliegtuig de „Pelikaan", is na terugkeer uit Indië met de Nieuw- jaarspost, grondig door den Technischen Dienst der K. L, M. nagezien, doch In geen van zijn organen kon men eenige vermoeidheid ontdekken. Donderdag a.s. vertrekt het vliegtuig weer voor een gewone K. L. M. vlucht naar de Oost, met als gezagvoerder den piloot K. D. Parmentier, die onlangs uit Amerika is teruggekeerd, waar hij het nachtvliegen heeft bestudeerd. Dit is weer zijn eerste vlucht op de Amster damBatavia route na zijn terugkeer. LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KON ZICH NIET BEWEGEN. „Het kwam in eens, maar 3 jaar lang was het of ik die pijn in mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij te veel. Men zei mij dat ik rheumatiek had en daarvan wel nooit meer af zou ko men. Toen werd ik opmerkzaam ge maakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan". Zoo schrijft ons de heer S. SI. te H„ wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Kloosterbalsem kost per pot van 20 gram 60 cent en van 50 gram 1.en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij rheumatiek, spit en pijnlijke spieren. (Ingez. Med.) Hij zal evenwel zijn in Amerika ver gaarde kennis niet in practijk kunnen brengen, wantde Pelikaan mag nu niet zoo snel mogelijk, doch slechts ge woon snelvliegen. De tweede bestuur der is kapitein M. P. Pattist, die des tijds van zich deed spreken door een recordvlucht van Java naar Australië. REORGANISATIE VAN VOLKENBOND. Minister De Graeff vanavond voor de radio. De Minister van Buitenlandsche Za ken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, zal he denavond om half acht, voor de radio mededeeling doen van de inzichten, die hij namens de regeering ter kennis van den Volkenbond heeft gebracht, betref fende het streven naar reorganisatie van den Volkenbond. De rede van den Minister zal over de beide Nederlandsche zenders worden uitgezonden. DE ORCHIDEEEN VOOR H. M. DE KONINGIN. Naar aanleiding van de zending van een orchideeën-geschenk per „Postja- ger" voor H. M. de Koningin heeft de resident van Batavia namens H. M. de Koningin een telegram ontvangen waar in de Koningin Hare bijzondere waar deering betuigd en hartgrondigen dank brengt aan alle gevers. RUSLAND ZAL ZWIJGEN Naar het Hbl. op grond van bij de Uni on Internationale de Radiodiffusion te Brussel ingewonnen informaties ver neemt heeft de Russische P. T. T. thans in verband met de Nederlandsche klach ten meegedeeld, dat men zich te Mos kou definitief aan het plan-Luzern zal houden, maar dat in verband met de groote afstanden in Rusland met de overschakeling der zenders op de nieu we golflengten eenige vertraging is ont staan. Doch vandaag of morgen zal alles in orde zijn en de 1875 m-golf in Neder land niet meer gestoord worden, BURGERWACHT EN FASCISME. Aan de leden van de Burgerwacht te Zwolle is een verklaring ter teekening voorgelegd, waarin zij moeten beloven geen lid te worden, te blijven of te zijn van eenigerleifascistische vereeniging. Bij niet-terugzenden of teekenen wordt verondersteld, dat men als lid van de Burgerwacht bedankt. FRUIT EN OMZETBELASTING. Oogst 1933 niet vrijgesteld. Het verbond van Nederlandsche Werkgevers deelt mede op het departe ment van financiën te hebben vernomen dat het bericht, als zou de fruitoogst '33, voor zoover nog in handen van de telers van omzetbelasting zijn vrijgesteld, niet juist is. Er is geenerlei beslissing of toe zegging in dien geest gegeven. Er is dus niets veranderd, zoodat de voorraden, die bij deze „fabrikanten" (fruittelers) bij de inwerkingtreding van de omzetbelasting op 1 Jan. j.l. aanwe zig waren, evengoed in de belasting val len als de voorraden fabrikaten bij de industrie. GEEN STEUN AAN WERKLOOZEN- SMOKKEJ.AARS. Het gemeentebestuur van Oud en Nieuw Gastel (N.Br.) heeft in verband met de buitengewone toeneming van Morgen, Donderdag, wederom zitting voetspecialist in Sociëteit »St. Joris" te Middelburg. Gratis voetonderzoek. (Ingez. Med.) Middelburg, 17-I-'34. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 7.1 °C (45 °F); laagste 4 °C (39 °F). Heden 9 h: 7.1 °C; 12 h: 8.5 °C. 6.9 mm regen. Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het af- geloopen etmaal: 765 mm; laagste 756 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.8 mm te Toulouse; laagste 729.7 mm te Stor- noway. Verwachting tot morgenavond Stormachtige tot krachtige, later af nemende Z. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, aanvankelijk regenbuien en zachter. Zon op: 8 h 03; onder: 16 h 17. Licht op: 16 h 47. Maan op: 9 h 11; onder: 19 h 10. E.K. 22 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Januari. Hoogwater. Laagwater Wo. 17 S 2.11 14.39 9.01 21.10 Do. 18 2.58 15.26 9.50 21.53 Vr. 19 3.41 16.15 10.34 22.32 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Januari. Hoogwater. Laagwater. Wo. 17 S 4.16 16.40 9.59 22.16 Do. 18 5.05 17.26 10.48 23.00 Vr. 19 5.46 18.11 11.31 23.42 den smokkelhandel in West-Brabant la ten bekend maken, dat het degenen, van wie bewezen kan worden, dat zij aan den smokkelhndel deelnemen, van steun of werkverschaffing zal uitsluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. J. L. C. van Meerwijk, wo nende te Aerdenhout, gem. Bloemen- daal, directeur van de Coöp. Vereeni ging Centraal Beheer G. A„ gevestigd te Amsterdam. B. en W. hebben bepaald, dat de Carnavalviering van Bergen op Zoom zal plaats hebben op Maandag 12 Februari, van des namiddags zes tot twaalf uur, en op Dinsdag 13 Februari van des namiddags één tot des nachts twaalf uur. Gedurende deze uren mogen zich de Carnavalvierders gemaskerd op straat vertoonen. Volgens art. 28 van de poli tieverordening is het evenwel verboden zich op straat te vertoonen in kleederen van de kunne, waartoe men niet behoort Teneinde van zijn sympathie in'de oprichting van het nationaal luchtvaart fonds blijk te geven heeft Z. K. H. de Prins, beschermheer van het Pelikaan comité een bijdrage voor het fonds ge schonken. DE SALARISSEN VAN BURGEMEESTERS, WETHOUDERS EN ONTVANGERS. De laatste maanden hebben de ge meenteraden in Zeeland hun oordeel kunnen uitspreken over salarisverlaging van de burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders met 12% pet. Ged. Staten hebben na het binnen ko men der antwoorden, thans onder nade re goedkeuring door de Kroon, tot 1214 pet. salarisvermindering besloten, behal ve voor de wethouders, voor wie 4 pet. is bepaald. HET ZUID-BEVELANDSCHE KANAAL De Rijkswaterstaat maakt thans voort gang met de voorbereiding van de wer ken van het Zuid-Bevelandsch kanaal. Woensdag 28 Februari zal de aanbe-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1