GOISCHECOUBANT£!2£ BINNENLAND. WEER EN WIND. ZEELAND. NUMMER 13. TWEE BLADEN. DINSDAG 16 JANUARI. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. rders en IS. te :dere h. >ort. be- K.N. rsch- |Ver- ''an- dat 20 10e- 65, 2 issie de lax. ian, mis. de fcs te be- jlijke chil- Jfici- 12 ^den een I wat itie. de leer, pslo- iun- t K. t 10 gn 7 de |iaal. guld ïaal Ëing, ihen vo elde ftige ian- nde ter- het .eel- vlid- [een ken pot- tus- /en- sren, aaar oet- dat te ste ge- ters zig, am. ich- red- van re sells trij- -2. an zn- :ol- MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 ICantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaar r!e der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1"i regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bevysnommers 5 cent DE KONINKLIJKE FAMILIE IN ZWITSERLAND. Men schrijft ons: Nu onze Koningin en Prinses de Prins is dezer dagen eveneens gearri veerd een wintervacantie doorbren gen in het liefelijke Zwitsersche winter sportplaatsje Unterwasser, lijkt het niet ondienstig van deze plaats het volgende mede te deelen: Unterwasser ligt op 950 m hoogte, be schut door twee indrukwekkende berg groepen, naar het Noorden door het Santis-massief, naar het Zuiden door de schoon gevormde interessante Churfir- sten-keten. Unterwasser is niet mon dain; het is er rustig en gewoon, maar het is een lieflijk oord met een onverge lijkelijk mooie omgeving. En omdat er altijd veel en goede sneeuw is, heeft het wintersportbedrijf zich daar zéér ont wikkeld. Zoozeer, dat men de behoefte heeft gevoeld aan een bergspoortje om de 450 m hooger gelegen Alp Iltios te bereiken, waar een uitgestrekt en zeer afwisselend ski-gebied de sportmen- schen aantrekt. Dit bergbaantje is in aanbouw; de opening zal in den zomer van dit jaar plaats vinden. Onze Koninklijke familie houdt ver blijf op twee om zoo te zeggen volko men afgesloten verdiepingen van de vil la Looser, die tot het Hotel Sternen be hoort. Sedert 4 Januari zijn de hooge gasten daar met een gevolg van 16 da mes en heeren. De Koningin besteedt eenige uren van den dag aan de afdoening der staats stukken, die haar worden toegezonden. Voorts onderneemt zij kleine wandelin gen en doet ook wel mee aan slede vaarten in de omgeving. De Prinses en het gevolg amuseeren zich met tailing- partijen en skikjöring. Bovendien krijgt de Prinses er ski-onderricht. De Koninklijke familie heeft eenige malen haar tevredenheid betuigd; ove rigens heeft de Koningin aller harten gewonnen door haar rustig en volkomen onbevangen optreden. HET DANSBESLUIT. In „de Komeet" komt een artikel voor van Henri Orvan, waarin gewe zen wordt op het wettelijk voorschrift dat het dansen geleid moet worden door een daartoe door den burgemees ter geschikt geacht persoon. De schrijver van het artikel zegt, dat indien de geschikt geachte personen geen waarborgen bieden ook inderdaad geschikt te zijn, in de wet zal werden opgenomen, dat slechts officieel erken de dansleeraren ails dansleider mogen dienst doen. EEN PROTEST VAN DE FAMILIE VAN DER LUBBE. De familie Van der Lubbe heeft de volgende twee telegrammen verzonden: „Van Limburg Stirum, Nederlandsch gezant te Berlijn. Familie Van der Lub be in Nederland protesteert tegen be grafenis lijk Marinus van der Lubbe in Duitschland en eischt transport naar Holland. Verzoeken ondersteuning van dezen eisch door Nederlandsche regee ring". (w.g.) J. C. van der Lubbe. „Oberreichsanwalt dr. Werner Leip- zig. Familie Van der Lubbe in Niederland protestiert gegen Beerdigung Leichnam Marinus van der Lubbe in Deutschland und fordert Transport nach Holland. Gleiche Forderung bestellt an Nieder- landischen Behörde". (w.g.) J. C. van der Lubbe. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. De bonden aanvaarden de regeling. Verschillende organisaties van spoor wegpersoneel hebben Maandag te Utrecht vergadert ter bespreking van de voorloopige regeling der loonsverla ging voor het spoorwegpersoneel, waar omtrent tusschen directie en personeel- raad overeenstemming was verkregen (een verlaging van alle loonen, toelagen, presenten enz. met 4 pet. en verhooging van de kindertoelage van 2}4 tot 3 pet. der bezoldiging onder handhaving van het bestaande minimum van 50 per kind en per jaar). De besturen van deze organisaties stelden aan de vergaderingen voor, dit voorstel te aanvaarden. De algemeene vergadering der Neder landsche Vereeniging van Spoor- en 1 ramwegpérsoneel aanvaardde deze re- gsmg met overgroote meerderheid. In de algemeene vergadering van den Protestantsch Christelijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel werd vooral geprotesteerd tegen deze verla ging voor wat de laagste loonen aangaat, doch na de verzekering van het hoofd bestuur, dat onder de bestaande omstan digheden geen gunstiger regeling was te verkrijgen werd ook hier de regeling bij meerderheid vah stemmen aanvaard. De vergadering van den r.-k. bond van spoor- en tramwegpersoneel St. Ra- phaël drukte haar teleurstelling uit, dat geen verhooging toegezegd was van de minimum-kindertoelage en droeg het hoofdbestuur op, pogingen aan te wen den het daarheen alsnog te leiden. Ten slotte heeft ook St. Raphael de regeling aanvaard. UIT DE LUCHT GEGREPEN? Naar aanleiding van een bericht dat België den invoer van varkens uit Ne derland en Denemarken, wegens het voorkomen van vlekziekte in deze lan den, met ingang van Maandag heeft ver boden, heeft het C. B. te bevoegder plaatse verzocht over het voorkomen van deze ziekte nadere inlichtingen te willen verstrekken. Verzekerd werd, dat niets bekend is van een in bijzon dere mate voorkomen van deze ziekte. VARKENS NAAR RUSLAND. Zooals men weet, heeft de Ned. Var kenscentrale 10.000 varkens aan Kup land verkocht. Omtrent deze transactie wordt vernomen, dat deze plaats heeft tegen contante betaling, met levering op korten termijn. De varkens zullen gedeeltelijk worden ingevroren en (ge deeltelijk worden ingezouten. Het betreft hier varkens van een ge wicht boven de 100 kg. In den laatsten tijd was er een dringend aanbod van zware varkens op onze markt, zoodat men door dit -kwantum naar het buiten land te experteeren, onze markt kan steunen. DE CRISIS. Verlangens van N.V.V. en S.D.A.P. In de Arbeidspers wordt onderstaan de resolutie gepubliceerd: De moderne arbeidersbeweging, be lichaamd in N.V.V. en S.D.A.P., door drongen van de noodzakelijkheid, dat in grijpende maatregelen worden geno men: a. ter voorkoming van verslechtering van den werkloozensteun, teneinde de noodige verbeteringen, met name ten behoeve van de jeugdige werkloozen, in de steunregelingen, alsmede uitbreiding van werkverruiming en van werkver schaffing mogelijk te maken; b. ter voorkoming van financieele in storting van vele gemeenten; c. ter voorkoming van verdere af braak van sociale en cultureele maatre gelen; verlangt van regeering en Staten-Ge- neraal: 1. een heffing ineens van vermogens boven de 16.000, tot een totaal be drag van ruim 100 millioen gulden; 2. herstel van de successie-belasting tot het peil van 1926; 3. progressieve crisis-heffing van mid delbare en groote inkomens; 4. maatregelen tegen belastingontdui king o.a. door opheffing van het bank geheim en tegen kapitaalvlucht; en voorts. organisatie van credietverleening en anderen steun van staatswege aan het bedrijfsleven, teneinde nieuwe werkge legenheid te scheppen en de bestaande uit te breiden.. De minister van justitie brengt ter algemeene kennis, dat in 1934 geen onderzoek zal worden gehouden naai de geschiktheid van sollicitanten vcor de betrekking van rijksveldwachter, In verband hiermede zullen de verzoeken ook voerzoover ze reeds mochten zijn ingediend, cm tot dat onderzoek in 1934 te worden toegelaten, niet in behande ling kunnen worden genomen. Werkloosheid. Op 31 December stonden bij de ge meenten, behoorende tot de districts arbeidsbeurs te Middelburg, als werk loos ingeschreven: Middelburg 1090, Vlissingen 1257, Aagtekerke 12, Araemuiden 224, Baar- De nieuwe tijd heeft een heelen boel goeds van den ouden tijd wegge vaagd. land 49, Biggekerke 26, Borssele 76, Co- lijnsplaat 144, Domburg 85, Driewegen 28, Ellewoutsdijk 36, Goes 243, 's-Gra- venpolder 60, Grijpskerke 29, 's-Heer Abtskerke 12, 's-Heer Arendskerke 173, 's-Heerenhoek 66, Heinkenszand 107, Hoedekenskerke 72, Ierseke 88, Kapel- Ie 128, Kats 18, Kattendijke 10, Kloetin- ge 59, Kortgene 47, Koudekerke 141, Krabbendijke 110, Kruiningén 162, Me- liskerke 10, Nieuwland 47, Nisse 20, Oostkapelle 28, Oüdelande 42, Ovezan- de 26, Rilland 78, Ritthem 32, Schore 47, Serooskerke 46, St. Laurens 19, Sou burg 305, Veere 29, Vrouwenpolder 29, Waarde 72, Wemeldinge 101, Westka- pelle 300, Wissekerke 180, Wolphaarts- dijk 67 en Zoutelande 30. Totaal in het district dus 6060 werk- zoekenden. De Provinciale A'manak. Bij de firma Littooij en Olthoff te Mid delburg verscheen de tiende jaargang die voor 1934, van den Provincialen Al manak vcor Zeeland. De samenstelling was als altijd bij den heer J. F. Magendans, chef der tweede afdeeling der Prov. Griffie in Igoede handen. Dit maal heeft de heer dr. B. D. H Teilegen Azn. griffier der Staten voor den Almanak een artikel geschreven over mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten, naar aanleiding van diens 60en verjaardag cp 9 November j.l. In dit artikel schetst de schrijver het leven van mr. Dieleman en zijn groote werkkracht in het belang van Zeeland, zijn geboorteland, dat hem zoo lief is «ÖELBURG, HET NEDERLANDSCH COLLEGIUM IN DE CITé UNIVERSITAIRE TE PARIJS. Provinciaal Comité voor Zeeland geïnstalleerd. Maandagmiddag had in de raadzaal alhier eene bijeenkomst plaats onder voorzitterschap van den heer M. Fern- hout, burgemeester, voor de installatie van het Provinciaal Comité voor Zee land voor de inzameling van gelden voor den afbouw van de inrichting van het Nederlandsch Collegium in de Cité Universitaire te Parijs. In de vergadering, die werd bijge woond door den heer dr. A. R. Zimmer man, voorzitter van het algemeen werk comité, waren verder aanwezig de hee ren mr. J. M. Pilaar, secretaris-penning meester van het Prov. Comité; dr. W. F. Stutterheim, mr. J. F. van Deinse, mr. G. F. Baron thoe Schwartzenberg en Ho henlansberg; jhr. F. Beelaerts van Blok land, allen te Middelburg; J. M. van tBommel van Vloten en S. A. Leopold, beiden te Goes; dr. H. de Noo Bzn. te Vlissingen, H. G. J. Gunning te Yerse- ke; jhr. mr. A. F. C. de Casembroot te Westkapelle, A. van der Have te Kapel- Ie, mr. dr. R. W. graaf van Lynden te Koudekerke en Ir. J. Ph. van Dalsum te Oostburg. Bericht van verhindering was ingeko men van de heeren C. A. van Woelde- ren en A. Staverman te Vlissingen; J. C. A. Bannink te Zierikzee; mr. A. J. van der Hoeven te Tholen; B. A. Th. M. Truffino te Hulst en A. Mijs te Oostburg. De burgemeester heette in zijn openingswoord alle heeren welkom en in het zijzonder dr. Zimmerman. Spr. zeide verheugd te zijn, dat allen zich hebben laten vinden om deel van het Comité uit te maken. Men wordt al zoo vele malen geroepen aan acties van al lerlei aard introductie te geven met een beroep op de offervaardigheid. Men moet zich als initiatiefnemer beperking opleggen, want er is zoo velerlei belang te behartigen, waarvan de geldelijke ver zorging, juist nu, bijzondere krachtsin spanning vordert. Ook van de kringen t-ot welke men zich voor dit doel zal hebben te wenden. Drieërlei overweging zal desondanks allen in dit Comité hebben bijeenge bracht. In de eerste plaats geldt het hier de bevordering van een wel hoog- gesteld, maar niet onbereikbaar ideaal, van groote algemeene cultureele betee- kenis, nl., de toenadering der ontwik kelde jongelingschap uit alle landen, met het doel tot een beter onderling begrip der volken te geraken. Een einddoel, waarnaar men reden heeft, snakkend uit te zien. Voorts betreft het eene zaak, waar mede in zekeren zin de Nederlandsche eer gemoeid is. Het is nooit Hollandsche praktijk geweest, een werk te onderne men en het onvoltooid te laten liggen. En allerminst zou men er vrede mee kunnen hebben, eene dergelijke Neder landsche tragedie zich in het buitenland te laten afspelen. Naarmate de moeilijk heden grooter zijn, naar die mate er langt de N derlandsche energie tot het volbrengen eener eenmaal aangevatte taak, krachtige aanwakkering. Recente voorbeelden van dezen Oud Hol'andschen gang van zaken, liggen voor het grijpen. De derde overweging is, dat als man nen als Hare Majesteits Gezant te Parijs als mr. D. Fock, voorzit ter van het Nationale Comité, mannen van de statuur van dr. Zimmerman, die het aanzien van Nederland in zoo be langrijke mate hebben vergroot, het ter hand nemen van deze taak, thans noodig en mogelijk oordeelen, en het de moeite waard achten, daarvoor nu tijd en krachten beschikbaar te stellen, dan plaats men zich zonder uitvoerige dis cussie naast hen en onder hunne aan voering. Spr. doet dat te gereeder, om dat men hem 'n voortreffelijk secretaris penningmeester heeft beschikt; de ad ministratie en de techniek van de werk methode, zijn in ervaren handen. Van de medewerking van de pers meent spr. zich verzekerd te mogen houden. Hierna noemde spr. het een voorrecht van dr. Zimmerman, een nadere uiteen zetting te mogen ontvangen, zoowel van de zaak, die men heeft voor te staan, als van de wijze, waarop dat het best zal kunnen geschieden. Dr. Zimmerman bracht den heer Fernhout.die zeer ju'st had uiteenge- gezet, dat het gaat om de reputatie van ons land, dank voor het genomen initia- t;ef, en stelde het op prijs, dat vooraan staande personen uit de geheele pro vincie medewerking toezegden.Spr. wees er op, dat Parijs als universiteitsstad 'n cultuur-centrum van Europa en andere werelddeelen kan zijn. Dit voelde ook de oud-minister van justitie in Frankrijk, Honora, die den wensch naar voren bracht, dat de studenten in 'n bepaald stadsgedeelte bijeen zouden wonen, wat ten goede zou komen aan de in ternationale orienteering. Het kwartier tot dusver als studentenwijk bekend, is echter verdwenen. In een nu op een 40 ha groot stuk grond verrezen wijk met groote gebouwen, plantsoenen, parken, speelplaatsen enz., kunnen de studen ten thans goede gelegenheid vinden tot huisvesting. In de gebouwen, die door verschillende landen zijn of zullen wor den opgericht zal alleen gelegenheid zijn voor gebruik van het eerste ontbijt. Voor de andere maaltijden zal een groot, in aanbouw zijnd restaurant dienen, wat den onderlingen omgang tusschen de studenten der verschillende naties ten zeerste bevorderen zal. Ten opzichte van de sportteams is be paald, dat deze nimmer uit spelers van een zélfde nationaliteit mogen bestaan. Het terrein, waarop de „stad" verrijst, ligt aan den linker Seine-oever buiten de Porte d'Orleans. Zooals gezegd, verschillende landen vo looiden hun huizen reeds en ook is er reeds een internationaal gebouw voor vrouwelijke studenten. Het is dus een wereld in het klein, die echter van de huidige wereld niet veel behoeft over te nemen. Onze gezant te Parijs, dr. Loudon, be greep, dat bij het stichten van gebou wen Nederland niet achter mocht blij ven, gezien het groot aantal Nederland sche studenten. Hij wist voor dit doel tusschen f 700.000 en f 800.000 bijeen te brengen en liet met den bouw beginnen; maar voor de volledige afwerking is 1.100.000 noodig, zoodat op dit oogen- blik nog 300.000 tot f 400.000 ont breekt. Het gebouw is inwendig voor 'n klein gedeelte gereed en er wonen nu 18 meisjes, namelijk 12 Nederlandsche en 6 Fransche; (het is de bedoeling de gebouwen zooveel mogelijk met studen ten van verschillende nationaliteit te bevolken.) De kosten hebben de raming niet overtroffen, maar de fundeering bleek duur tengevolge van het feit, dat men op verlaten steengroeven stootte. Het gebouw zal zijn een Nederlandsch instituut, met gelegenheid tot het hou den van voordrachten, het bijeenbren gen van cultuurwerken en het houden van tentoonstellingen van Nederland sche producten. Dat het werk van het Nationaal Co mité en het werkcomité van hooger Middelburg, 16-1-'34, Maandag: hoog ste lucht temperatuur 5.5 °C (42 °F); laagste 3.8 °C (39 °F). Heden 9 h: 5.3 °C; 12 h: 4.8 °C. 11.3 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 760 mm; laagste 747 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.7 mm te Biarritz; laagste 738.2 mm te Kynn, Verwachting tot morgenavond Matige tot krachtige, later tijdelijk afnemende N.W. tot W. wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, aanvan kelijk regen- of hagelbuien en iets kou der. Zon op: 8 h 04; jjnder: 16 h 16. Licht op: 16 h 46. Maan op: 8 h 52; onder: 17 h 36. E.K. 22 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Januari. Hoogwater. Di. 16 1.21 13.50 Wo. 17 S 2.11 14.39 Do. 18 2.58 15.26 Boog- en Laagwater te Januari. Hoogwater. Di. 16 3.25 15.51 Wo. 17 S 4.16 16.40 Do. 18 5.05 17.26 Laagwater 8.10 20.24 9.01 21.10 9.50 21.53 Wemeldinge- Laagwater. 9.07 21.27 9.59 22.16 10.48 23.00 hand zeer wordt gewaardeerd, blijkt wel uit het zitting nemen als eere-leden van den Minister van Buitenlandsche za- ken, den Minister van Onderwijs en van den gezant te Parijs. De vertrekken, die gereed zijn, zijn eenvoudig en practisch ingericht. Met den afbouw is de eer van Nederland ge moeid, zeker in Frankrijk, waar ons land met den bouw en den herbouw van het paviljoen op de Koloniale tentoonstel ling zulkeen goed figuur sloeg. De heer Fernhout zeide, dat de groote belangstelling voor deze uiteen zetting, zeker de sympathie voor het werk van het Comité heeft verhoogd. Op een vraag of alle aanwezigen in principe tot medewerken bereid waren, antwoordden allen met een stilzwijgend toestemmen. De heer mr. Zimmerman zeide nog, dat het werkcomité begrijpt met kleine giften de som bijeen te moeten brengen en daarom over verschillende mogelijkheden nog beraadslaagt en zich o.a. de hulp van den heer Gans, den di recteur van de Joodsche Invalide, heeft verzekerd. Bij de regeering kan men in deze tijden ni# aankloppen. Verschillende wenken zijn uit de ver gadering nog gegeven, die zoowel mr. Zimmerman als de voorzitter gaarne in overweging zouden nemen. Eerst ge noemde zeide o.a. nog, dat het doel is het geld in eens bijeen te brengen en niet in den vorm van jaarlijksche bijdra gen, die trouwens zeker niet aan de ge meenten kunnen worden gevraagd, die nu veelal bestaande subsidies intrekken. De heer Fernhout bracht dank aan mr. Zimmerman, die allen een be ter inzicht in de zaak gaf en aan de aan wezigen voor hunne tegenwoordigheid. De heer mr. Zimmerman bracht zijnerzijds nogmaals dank aan allen voor hun toegezegde medewerking. KOPEREN AMBTSJUBILEUM, Gisteren was het 12J4 jaar geleden, dat de heer J. F. Vermeulen in dienst trad als directeur van den gemeente lijken reinigings- en ontsmettingsdienst alhier. Het personeel bocd hem een electrische leeslamp aan en ook van andere zijden .mocht de heer Vermeu len blijk van belangstelling in ontvangst nemen, OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK.. Meer dan 40,000 uitgeleende boeken en ruim 13.000 be zoekers. Als een verheugend bewijs v-voor de toename van het gebruik, dat er van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek hier ter stede gemaakt wordt, vernemen wij, dat het aantal uitgeleende boeken is toegenomen van 33.554 in 1930 tot on-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1