DOUWE EGBERTS HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOd N.V. Insulaire Hypotheekbank 4'/2 pCt. Pandbrieven! 99/2 ?o f 2.25 4' 4800 Haandag kijkdag Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding ALGEMEEN ADVERTENTIEBLAD OMZETBELASTING Administratie en Advies Bureau P.M. DE KLEUN NOTARISHUIS WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachtingei In Zeeland. Sriefgeschrief tusschen «lewannes uut Walchere Jan de Smid uut Goesche Land. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI tO, 13,19,20 ets per 1/2 ons. Ook in onsen cn halfponden N.V. Zeeuwsche Wasscherij-Ververij „Volharding" GR. MARKT C 12 TELEFOON 304 MIDDELBURG 20 Bijkantoor Middelburg, ADVERTEERT IR DIT BLAD ASSCHER DIAMANT JUWELIER R. VERHOOG Telefoon 630, Middelburg Middelburg van een verbreeding van de markt voor een bepaald fonds, waartegenover staat, dat zulk een aandeel ook onderhevig wordt aan den invloed van de stemming op de buitenlandsche beurs, waar het officieel verhandeld wordt. Juist in den jongsten tijd legt de Parijsche beurs nu een meerendeels ongunstige houding aan den dag en met het oog hierop kan dan ook nauwelijks worden verwacht, dat de introductie van aandeelen Phi lips a daar tot een verlevend'ging van den handel in dit fonds zal leiden, ten minste onder de tegenwoordige omstan digheden niet. m Een ander Nederlandsch fonds, dat op de Parijsche beurs geïntroduceerd wordt, zijn de aandeelen Rubber Cultuur Mij. „Amsterdam". Deze maatschappij heeft j 3 millioen aandeelen geplaatst bij een bankierssyndicaat, waartoe eenige Pa rijsche banken behooren, die de intro ductie te Parijs bewerkstelligen. De op brengst van deze transactie zal hoofd zakelijk worden aangewend tot. aflos sing van de 6 pet. obligatiën, waarvan de Amsterdam-Rubber nog een totaal bedrag van 4.8 millioen heeft uitstaan. Aan de bankiersgroep is nog een op tie verleend tot het overnemen van nog 3 millioen aandeelen. Mocht deze op tie worden uitgeoefend, dan zal het ge- heele bedrag der uitstaande obligatie- leening vervroegd worden afgelost en zal de Mij. nog een belangrijk bedrag overhouden. In elk geval brengt de thans afgesloten transactie voor de Am sterdam-Rubber een aanmerkelijke ver laging der rentelasten met zich. Voor aandeelhouders der Mij. is zij ook in Izooverre ^unSjtig, dat bij een verdere verbetering van den rubberprijs gemakkelijker dividend zal kunnen worden uitgekeerd. Daartegenover staat, dat een eventueele winst over een ver groot aandeelenkapitaal zal moeten worden verdeeld, wat op het percenta ge der uitkeering zou moeten drukken. Voorloopig is de mogelijkheid van een hervatting der dividenduitkeering door rubbermaatschappijen intusschen nog niet aan de orde; in het algemeen zullen zij reeds tevreden mogen zijn, wanneer weer zonder verlies kan worden ge werkt, en vooral wanneer de noodzake lijke afschrijvingen weer kunnen wor den verdiend. De verbetering, die tot dusverre in den rubberprijs is ingetre den, heeft tot gevolg, dat rubberaan- plantingen, waarop de tap was stopge zet, wee'r in productie worden geno men. Eind November 1933 was 14.3 pet. van het totale tapbare areaal in Ned.- Indië buiten tap, tegen nog 19.4 pet in het begin van dat jaar. Men hoopt thans in rubberkringen. dat"door de van hoogerhand in te voeren restrictie de voortbrenging binnen beperkte grenzen zal worden gehouden. De Sumatra tabaksmijen hebben in 1933 reeds een vrijwillige oogst-beper- *>-■* WJJ king toegepast, door een veel kleiner aantal velden te beplanten dan voor oogst 1932. Van enkele mijen zal in de dit jaar te houden tabaksinschrijvingen zelfs in het geheel geen tabak worden aangeboden. De Cultuur Mij. „De Oost kust", de Holland Deli Compagnie en de Rimboen Tabak Mij. zijn de Mijen, die dit jaar geheel uitvallen. De Deli Mij. de Deli Batavia mij., de Senembah en de Arendsburg hebben tezamen in 1933, slechts 15484 velden beplant, tegen 19295 velden in 1932. Toch verwacht men, dat de oogst in hoeveelheid zeer zal meevallen, doordien het picol rende ment zeer gunstig afsteekt bij dat van den vorigen oogst. De stemming voor ta- baksaandeelen is in de afgeloopen week niettemin meerendeels lusteloos geble ven, evenals die op de overige afdeelin- gen, die geen aanleiding tot een bijzon dere bespreking geven. Op de beleggingsmarkt hebben staat- en gemeenteleeningen zich in het alge meen goed in koers kunnen handhaven. Ook Indische leeningen, waaronder de dollar-soorten, waren goed prijshoudend, terwijl pandbrieven eveneens iets meer vraag ontmoetten. Een krachtige koers stijging boekten de dollarobligatiën Ko ninklijke Petroleum, in verband met de verwachting, dat de op 15 Februari a.s. te vallen uitspraak in het proces over de goudclausule de Mij. zal nopen tot betaling van rente en aflossing op goud basis. Van buitenlandsche obligatiën wa ren Duitsche leeningen in herstel. Men hoopt thans, dat het zal gelukken, voor Nederlandsche houders van Duitsche fondsen voor het eerste halfjaar van '34 een regeling tot stand te brengen gelijk aan die, welke voor de tweede helft van 1933 geldt. Hieronder volgt een overzichht van het koersverloop: 3 pet. N.W.S. 84%,84%, 84 Youngleening 51%, 52 Koloniale Bank 46, 44% Ned. Ford 166, 165%, 166, 167 Philips' 260, 256%, 260%, 253%, 254. Unilever 92, 88, 89. Kon. Petroleum 178, 174%, 175%. Ned. Scheepv. Unie 47%, 45%, 47 Handelsver. A'dam 177%, 171%, 174% Deli Batavia Mij. 117, 118%, 118%. Amsterdam Rubber 104, 100%, 102. De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Ooster- en Wester- Schelde zendt ons de volgende aanvra gen Binnenland. UTRECHT rijwiel-wielenmaker, dade lijk, pl.m. 25.per week, voor onbe- paalden tijd. UTRECHT bekw. machine-monteur, speciaal naaimachines en speciaal be kend met machines ten behoeve van het confectiebedrijf, dadelijk, loon nader overeen te komen. GRONINGEN, etaleur, volkomen op de hoogte met de dameshoeden en pel- terijenhandel en goed bekend met lak- schrift 100 per maand. TILBURG, gasfitter, voorloopig in tij- delijken dienst, salaris 33.84 per week met 8 één jaarlijksche verhoogingen, voor ongehuwden boven 23 jaar, alsbo- ven, verminderd met 2% pet,, salaris korting momenteel 10 pet., ingaande 15 Mei a.s. vermoedelijk 15 pet., moet in 't bezit zijn van een gasfittersdiploma van de vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland, speciaal ervaring in het plaatsen, afregelen en onderhoud van alle voorkomende gastoestellen, soil, op zegel voor 20 Januari a.s. GOES, armbezoeker, tevens contro leur van de steunverleening en wellicht ook controleur der vermakelijksheidsbe- lasting, zij, die reeds als armbezoeker zijn werkzaam geweest of uit andere hoofde met dit werk bekend zijn, genie ten de voorkeur, sollicitaties op zegel, overkomst alleen na oproeping, salaris n.o.t.k. GRONINGEN voor waterleiding maat schappij drie bouwkundige opzich ters voor toezicht op aanleg van dienst en binnenleidingen en acquisitie werk zaamheden, vereischt wordt: goede alg. ontwikkeling en voldoende practische ervaring, salaris 140 tot 180 per maand, voor tijdelijk, soil, voor 22 Jan. Jan. 16 Oostkapelle, Hout Blaupot t. Cate. 16-17 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 18 Krabbendijke, Huis v. Dijke. 18 Middelburg, Heerenhuis, Blaupot ten Cate. 23 Oostkapelle, Hout, Blaupot t- Cate. 23 Duinvliet, Palmen enz. De Groot Hondius. 23 Goes, Huis en tuin, Jonkers. 25 Middelburg, Huis en tuin v. d. Harst. 26 Hansweert, Huis, Verbist. 30 Oostkapelle. Hout, Blaupot ten Cate. 31 Middelburg, Schilderijen, de Groot en Hondius. Febr. 1 Middelburg, Land, v. d. Harst. 6 Goes Huizen en Bouwterrein Jonkers 14 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 21 Kruiningen, Inspan v. Dijke. 23 Rilland Bath, Inspan. Van Dijke. 28. Middelburg, Inspan Terpstra. (Ingez. Med.) Middelburg, Jannewaorie 1934. Goeie vriend Jan! Jie stieng d'er van te kieken, da 'k nie op die vergaederienge geweest bin Dunderdags tusschen Kossemisse en Nieuwejaer. 'k Moe je zegge, Jan, da 'k gin eil zie in da gekaekel. Meestenties kom je net zo wies tuus, a je gegae bin. En noe 'k g'oord dat dien ouwen boer zó goed as in een oek gegooid is, was 'k dubbel blie, da 'k tuus was gebleve. 'k Begriepe nie, dat de man nie wiesder was. 'k Vond 't daerom wè goed oör, dat 'n gelegeneid gekregen eit om z'n meê- niengen t'uteren. Mè 'k dienke, dat de riddukteur van de krante toch ook nie gedocht zal ebbe, dat er vee menschen bekeerd zouwen oöre. Jikkemien was vee kwaed, da jie daer in een erreberrege bier gae zitte drienke in plekke van fassoendelijk bie ons om een tesje koffie te kommen. M'ope, da je daer in 't vervolg mer om dienke za. As jie 't beter vindt, dat de guus bie de Kesboóm nie getrekteerd moeten oöre, mè dat de centen daevan nae Rus land gestierd moeten oöre, dan bei jie d'er glad neffen, oör. 'k Zou 't vreêd jammer vinde, dat de guus nie blie ge- maekt wiere mi Kossemisse. Vanself moete d'erreme Kristenen in Rusland nie vergeten oöre. Nae mien meênienge moete me 't eêne doe en 't andere nie laete. Julder zü wè net as ons deu de rao- dio geluusterd nae d'ankomste van de Pelikaon. Endrik was ook net bie ons. Me zaete een stuitje vreêd in den angst. Jikkemien ao nie zenuwachtiger kunne zien as Matties en Aernoud in da vlieg- massien gezeten aode. Me krege 't wae- ter in ons oögen van blieschap, toen de vliegers wir op de grond stienge. Endrik ao wè gewille, dat Outman dat noe is ao kunnen wete. Ie zei, dat dat den ees ten Nederlander was geweest, die naer Indië was gevaere en dje ao voo die reize 446 daegen noódig g'aod. Ie zei, dat er 100 jaer gelee nog zó ommede bie 3 maenden noódig waere vè die reize. En noe kan 't werentig a in ruum 4 daegen. 'k Zien 't er nog van komme, Jan, dat 'n brief uut Indië, Vriedagsae- vens weg, gauwer in Amsterdam komt, as een brief uut Terneuzen, die op den zelfden aevend naer Axel gestierd oört. Die komt op z'n reize ook nog in Vlis- sienge en in Bredao. De menschen van de post moete vreêd vee van de kaorte leêre, mè z'en nog nie in de gaoten, dat dien brief dan een omwegt maekt. Flee weke bin Endrik en Zoetje nog is een aevendje bie ons op verziete ge weest. Me waer' op een oogenblik kom pleit uugepraot en toen bin m' een stuitje pot en bure gae spele. Endrik ao d'er nooit van g'oord. Mè mit dat 'n zö goed van annemen is, aod' 'n 't gauw begrepe. En dae kwam Jikkemien in eenst op 't idee om ook nog een stuitje op 't ganzebord te spelen. Uut 'n schuuf- je van d'er taefelkasje aelde ze 't pap pier voo den dag, da zeker wè 30 jaer oud is. M'aode leut as kleine guus, a von Jikkemien dat er peperbollen bie aode moete zien en dan liefst van die groote erremujenaers. Dien Endrik wist weren tig te vertellen, dat de menschen a voo 300 jaer op 't ganzebord speelde. J'oeft dan ook nie te vraegen, of 't een leutig spilletje is. \Dae zette dien Endrik in eênst een wies gezicht en ie zei, dat dat spilletje op 't leven liekt, wan meesten ties bin vee menschen blie as een ander in de pit zit, as z'een ander achteruut kunne gooie en as ze zelf dan mè flienk voruut kunne komme en de winst te pakken kunne kriege. En ie vond 't ook eêl goed, dat in dat spil de domme gans jes je goed voruut ëllepe, wan in 't leven is 't ook bienae aoltied stom geluk, as je schielijk voruut komt. 'k Ope mè, dat dien Endrik d'er toch geen gezaonik over za kriege mi z'n bestuur, dat 'n mit de taereliengen gespeeld eit. Zoö a je weet, moete de griffermeerde dae niks van op grond van Spreuken 16 33. Zoo ei lest die meneer van de Kriste- lijke raodio d'er ook over g'oördeêld. Over die meneer wou 'k je juust is schrieve, dat 'n nae mien meenienge vee te verre gaet: ie treedt in de rechten en plichten van de domenies en d'ouder- liengen. 'k Za dudelijker spreke, 'k Wil is een vergeliekienge maefce. As t'er is ienkelde menschen an die meneer klaeg- de over pien in ulder buuk, an alder maege of waerover ook en ze vroege dan an die man, weet je dae niks voo, dan weet 'k zeker, dat 'n zegge zou, gae mè gauw nae den dokter. Bè noe, as t'er noe menschen 'm ulder nóód klaege over aolderlei zielsbekommernissen, dan zou 'n ook moete zegge, gaen julder mè gauw nae julder domenie of naer een ouderlienk. Wi 'k daemee noe zegge, dat die man gin inzicht eit in geêstelijke noöden? Neen 'k, neen 'k. Mè bie mien staet 't toch vast, dat die man z'n pas senten nie goe kent. Mi mien boerever- stand moe 'k zegge, dat een domenie of een ouderlienk pas deur aolderlei vrae gen pursies ulder gebrek te weten kan komme. En dan nog is wat. Die man staet dae mer eest in de weke en moe vanself die erreme passenten weken lae te wachte en in aol dien tied moete die menschen dan mè loöpe kume. En noe moe 'k eerelijk zegge, da 'k nie kan be griepe, dat de domenies die meneer van 't vraegenuurtje nie is flienk op z'n vien- gers tikke, omdat 'n z'n eige bemoeit mit diengen, die ulder angae. En noe nog is wat anders. Ei jie wè geleze, da ze bie Fielips m'n raed ge- vollegd om is flienk wat meisen deu joengers te vervangen? 'k Las van 900, Jan. 'k Bin d'er vreêd blie om. Noe moete dien meisen mè zö gauw meuge- lijk gae diene, dan ze de beste kansen om goeie uusmoeders t'oören. 'k E lest geleze, dat errembezoekers in groöte plaesen drekt kunne zie in 'n uusouwen, of de vrouwe vroeger gediend eit of op 'n kantoor of 'n fabriek gewerkt eit. D'eêste bin schooner en zuniger. En dan kun d'er van mien part een eêleboel Duische meisjes opoepele. As ze somste- mes dan steun noódig moete ze die dan mè gae vraege bie de burregemeêster van Soliengen, die lest zövee Ollansche centjes in de wacht gesleept eit. 'k Zou eigelijk wè wille, dat meneer Oud mer is een flienke belastienge vroeg an iele- kendeen, die een Duische dienstbode wil ouwe. Zou 'n meschien bange zien, dè me dan eêlemaele gin rente mi zou- we kriege van de Duische pappieren? 'k Moet uuscheê. Me bedanke julder vö de goeie wenschen ml 't nieuwe jaer en me wensche julder ook veel eil en zegen. J'ebbe vanself ook de groetenisse van ons. Je goeie vriend, Jewaunes. BUZ1AU vergast ons met zijn concertina op een populair liedje uit de nieuwe Bouwmeester Revue, waarin wij nog meer om hem moeten lachen dan ook tevoren. O! O! Wat zou Nederland een saai land zijn zonder dezen geboren komiek - en zonder Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai! Trouwens, Buziau erkent het zelf: „Wanneer ik, op mijn dooie gemak, de wereld in wolken van genot zet, haal ik heel wat humor uit dat pijpje DE. En als iemand zegt: Buz', je zit zeker weer te broeden op een goeie mop^ jij met je pijpje, dan denk ik bij-mezelf: „Dat's goed bekeken 10O&&H, VUét Gedurende de maand Januari blijft de prijs voor het Stoomen en Oppersen van een Heerencostuum en we geven op de overige Stoom en Verfgoederen een korting van Afhalen en weer thuisbezorgen hierbij inbegrepen. Goederen kunnen ook worden bezorgd bij den heer OLIESLAGER Langeviele K 383 Middelburg INLICHTINGENBLADEN, TARIEVEN en VOOR WAARDEN en inlichtingen betreffende het FONDS VOOR LIJKVERBRANDING op schriftelijke aan vrage kosteloos verkrijgbaar bij het Algemeen Secretariaat, Westeinde 5, Voorburg. te Zierikxee. Koepoortstraat 27, Telefoon 488 Uitgifte van Firma H. C. REIJERS ONZE te controleeren oplaag van ruim 4800 ex. (ruim 4800 betalende abonné's) waarborgt U, dat Uwe adver tentie in dit deel van Zeeland de grootst mogelijke publici teit heeft. Betrek in Uw re clamecampagne dus ook het voor Westelijk Z.-Vlaander en. Uitgave N.V. Boekh. en Drukkerij v.h. FIRMA A. J. BRONSWIJK OOSTBURG NAGENOEG HUIS AAN HUIS Beste brillant. Zeer goedkoop. Monturen in 18 Kar. wit goud. Ringen Brochettes Hangers Dasspelden Vanaf 15.Zie etalage Agent voor Walcheren: Middelburg Telefoon 237 Wenscht U een advies Wendt U dan tot het

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6