MIJNHA Cmeen. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. BEURSTHERMOMETER van Zaterdag. RECHTZAKEN. RUWE HU/O BIOSCOPEN. VERSTOPPING BEURS- EN WISSELKOERSEN. Schra/e Lippen Gesprongen Handen Middelburg. Goes. AMSTERDAM, bietten KRABBENDIJKE. RELLETJES TE BRUSSEL. AMSTERDAM, 13 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101% Ned. 17 1000-4% 101%—101% Ned. 31 1000-4 100%—100% Ned. 33 1000-4 100%—100% Certificaten-3 83%83% O. Indië 22 1000-6 97%—97% O. Indië 32 1000-5 98—98 O. Indië 26 1000-4% 94%—94% Denemarken Oblig. 1926-5 88%87 Duitschl. 100-7 57%—58% Duitschl. 30 1000-5% 55-54-% Zwitserl. oblig. '24-5 100%—101 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 101%102 Amsterdam 1933-5 100%100%. 's-Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4% 94%—94% Utrecht, priv. 1929-4% 102% Berlijn 1925-6 26%—26 Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 99—99'/2. A Amsterd. Bank 113%116. C Rott. Bankver. 76%77%. A Twentsche Bank 76 A Pref. Gruyter Zn. A. 123% A Pref, Jurgens A 9696. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 372% A De Schelde N.B. 24% A Ver. Papf. v. Gelder 6464. C Am. Car Foundry 16%15% C Am. Smelt Ref. 27%—27% C Farbènind. I.G. 80%79% C U. States St. C. 31%—31% C North Am. Cy. 10%10% A Born. Sum. H. M. 117116 A Linde Teves en Stokv. 67%66% A Ned. Wil Mij. 109%—107. A Singkep Tin M. 83%82%. A J. C. Japan Ln. 23%24%. A Rotterd. Lloyd 44% A S. M. Nederland 50 A Amst. Thee C.M. 4345%. Geslaagd voor het Machinistendi ploma A J. C. H, Boom, A. J. C. v. d. Born en H. J. C. Bosselaar, allen leer lingen van de ,,de Ruijterschool'' te Vlissingen. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de school voor Ger. Lager Onder wijs te I e r s e k e, de heer P, C. Bo- beldijk te Zeist. Geslaagd voor het diploma boek houden bij de Ver. van Leeraren de heer D. Remijnse te W ol f a a r t s d ij k. Geslaagd aan de Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen geneeskunde, de heer H, M, Schliiiter. Concentratie van het hooger onderwijs? Naar Het Volk" verneemt, overweegt de regeering ernstig te komen tot een ingrijpende concentratie op het gebied van het hooger onderwijs, op grond van de hooge kosten welke aan dit onder wijs verbonden zijn, als gevolg van het aantal universiteiten, waarbij er zijn met een aantal slecht bezochte faculteiten, din in hun tegenwoordigen toestand niet gehandhaafd kunnen blijven. Het streven van de regeerng zou er nu op gericht zijn, de voorgenomen con centratie te bewerkstelligen of door fa culteiten die daarvoor in aanmerking komen op te heffen, dan wel deze te la ten leiden door hoogleeraren van ver schillende universiteiten. Op deze wijze zou het mogelijk zijn ,het hooger onder wijs meer efficient te organiseeren. A Houth. Alberts 28% C Baltimore Ohio 15% A aoutnern Klw. 17%16% C Union Pac. Rr. 73%73% C Int. Nickel Cy. 1414 A Koloniale Bnk. 4544% A JN.I. Hbk. 1000 50%—50% C Ned. H. M. 1000 47%—47% A Alg. Kunstz. U. 31%—31%-32 A v. Berkels Pat. 21% C Calvé-Delft 58 A C, Suiker Mpij. 2121% A Ned. bord A. M, 167/4—166%-67 A Philips Gem. B. afg. 249^-247-49% C Unilever 88%88-% C Anaconda Cop. 99% C Bethlehem St. 23%—23%-% C Kennec Copper 12%12% C Un. States Leather 5%5% A A.N.I.E.M.—N.B. 206%—206% A Kon. Petr. Mpij. 175%—175-% C Shell Union O.C. 5%5%-5% C Contin. Oil Cy. 10%10% C Tide Water Ass. Oil 66-6% (Ingez. Med.) CITY THEATER. Gold Diggers of 1933. Er is een revuedirecteur die met veel tegenslag te kampen heeft, een ver schijnsel, dat zich overal voordoet. Maar het is hard, wanneer midden in de groo- te repetitie plotseling de deurwaarder met zijn mannen den geheelen inventaris komen weghalen. De girls zien hun hoop op uitbetaling van de gage in rook ver vliegen en dus en hier komt het the ma waar „Gold Diggers" op gebouwd is, naar voren worden zij overgege ven aan de grauwe ellende van de werk loosheid en opgenomen in de naamlooze menigte, die ook in Amerika schrikba rend groot is. Gelukkig bestaan er nog millionnairs- zoontjes met artisteninspiraties. Zoo een tje wordt ontdekt en met diens geld en liedjes wordt een nieuwe show in el kaar gezet. En dat beteekent werk voor honderden menschen. De revue, die in de film vertoond wordt, is een wonder van techniek en schoonheid, óók filmisch (b.v. het vio- lenmotief en de balonnenfinale) en het verhaal dat het geheel bij elkaar houdt, is aardig gevonden. Dat de geschiedenis tenslotte op bevredigende wijze eindigt, is aangenaam, maar niet het belangrijk ste van „Gold Diggers". Want dat is hetgeen wellicht niet genoeg tot uiting komt: de harde realiteit, de wanhopige situatie, waarin een groot volk zich be vindt. De Controleur. Een arme reiziger in boterhammenpa- pier (Hermann Thimig) raakt in een ne telige positie, wanneer hij door de doch ter des burgemeesters aangezien wordt voor den regeerings-commissaris, die in spectie komt houden in het stadje waar veel met een sluier der barmhartigheid bedekt dient te worden. Papa de bur gemeester heeft het erg benauwd, want het geld van s de' belastingbetalers heeft tot andere doeleinden gediend dan het algemeen nut. En om den gewaanden controleur zand in de oogen te strooi en, wordt een grandioze comedie op touw gezet door de edele vroede va deren. De situatie van den pseudo-inspec- teur, die zich deze rol laat aanleunen (de bestellingen op boterhammenpapier loopen niet hard!) is nog al hachelijk, maar met mannenmoed slaat hij zich er door, een moed, die aangevuurd wordt door de aanwezigheid van des burge meesters dochter. Alle gegevens zijn voorhanden om een gezellige klucht samen te stellen en dat is het dan ook geworden. Tal van grap pige intermezzo's maken het verhaal hoewel onaannemelijk tot een zotte en fantastische film. De namen van de medespelenden, Jenny Jugo en Szöke Szakall, geven 'n waarborg voor goed spel. Zooals altijd: zij stellen niet teleur. ELECTRO. The way to love. Maurice slentert langs Parijs' straten, met 't bord dat hem als 'n harnas om hangt, prof Bibi aanbevelend aan den' gene, wien het geluk niet is toebedeeld Het zijn malle klanten, die prof. Bibi's affaire in stand moeten houden en loo nend maken. Doch al zijn het rare snui ters, die raad of hulp noodig hebben, Bibi's helper weet ten allen tijde de be zoekers tevreden te stellen. Dat dit meestal op vroolijke en amusante wijze geschiedt, valt licht te raden. Maurice heeft 'n goed hart, is mede lijdend en zorgzaam, en ieder is bij hem welkom; de kleine witte viervoeter en de lieve Madeleine zijn het dus zeker Madeleine mag dan het gevaarlijke be roep uitoefenen, als levende schijf te fungeeren voor den messenwerper, l'amour drijft Maurice zonder angst in deze gevaarl'jke zóne. Madeleine is dan ook een waardig tegenstandster van de vreemde allures aannemende, Anne Ma rie. De „Smile" vergezelt den chansonnier in deze film, als altijd, weer trouw, en menige song reciteert hij op zijn manier, ongedwongen en vrij. En zijn onafschei delijke strooien dakje draait successie velijk in alle denk- en ondenkbare stan den. Maurice vertolkt ditmaal eens geen onwaarschijnlijken prins, maar hij is in deze film een echte Parijsche loopjon gen, die op de straat zijn arbeidsveld heeft, en daar ook zijn avonturen be leeft. Een vroolijke Frans, met een groo- ten vriendenkring; maar ook met een ideaal: gids te worden. Als dit ideaal be reikt is, ja, dan moet men maar eens gaan zien, hoe deze gids rondgeleid en befuifd wordt, en dapper z'n mannetje staat en z'n geliefde (Ann Dvorak) mee voert uit deze gevaarlijke, naar een vroolijker omgeving. end te krijgen, want dit heeft ook de film niet; maar eenerzijds om technische redenen, anderzijds om de spanning niet te breken. Doch even tereffend als den roman schildert ook deze fi.m 't moei lijke leven van de vrouw, die niet de wettige echtgenoote van den man is, maar wel zijn grootste liefde heeft, en zich gaarne voor hem opoffert. Op werkelijk niet te overtreffen wijze worden de twee hoofdfiguren uitgebeeld door Irene Dunn en John Boles, die zich met dit werk onder de allerbeste artisten van het witte doek scharen. Een mooie film die men niet licht ver geten zal De Zeeuwsche Ath'etiekbond. De Z. A. B. houdt haar jaarvergade ring te Vlissingen in de bovenzaal van restaurant Moeliker op Zaterdag 3 Februari en niet op 20 Januari, zooals aanvankelijk was bepaald. GRAND THEATER. Vervloekt goud. In dit wild-West-drama treedt Tom- Mix niet als cow-boy op den voorgrond, waardoor het een ander karakter heeft, dan de zooveel rolprenten waarin deze stoere filmartist de hoofdrol vervulde. Want als de bank, welke de gelden be heerd van de schoone meesteres van Tom Mix, door bandieten geplunderd wordt, stelt Tom Mix zich ten taak den bankdiefstal-buit op te sporen. Hij laat zich daartoe met de bankroovers, die men zonder den buit wist in te reke nen, opsluiten. Later ontvlucht hij ook met de drie bandieten en dan volgt een spannende wedloop met de achtervol gende politie. Tom Mix wordt daarbij steeds gedwongen met de bandieten me de te doen, waardoor de politie gaat denken, dat hij het met hen eens is. Al leen zijn lieftallige meesteres blijft in de trouw van haar cow-boy gelooven. Het slot is, dat Tom Mix werkelijk de gesto len gelden in handen krijgt, waarbij een boschbrand hem te hulp komt. Dat zijn belooning o.a. de liefde van zijn mees teres is, behoeft welhaast niet gezegd te worden. Een spannende geschiedenis, met bij zonder mooie opnamen van de vlucht uit de gevangenis en den boschbrand. De vrouw in de schaduw. Deze film is gemaakt naar den beken den roman „Back street" van Fannie Hurst; men heeft in vele opzichten het oorspronkelijke werkgetrouw gevolgd; alleen het slot is eenigermate vervorxricl Dit laatste echter niet, om een happy KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. Van oordeel veranderd? Uit Brussel wordt aan de N. R. Crt gemeld, dat de Antwerpsche „Volksga zet", het blad van burgemeester Huys- mans, zich omtrent de memorie van ant woord van minister Kalff inzake de ver betering van het kanaal door Zuid-Be veland, uitlaat als volgt: „Senator Segers antwóordt op het Memorandum van den heer Kalff, minis ter van openbare werken in Nederland betreffende het kanaal van Zuid-Beve land. lo. Het is niet waar dat dit ka naal de beste en kortste weg is, be ter dan de gedempte weg van vóór 1867 2o. Het is niet waar dat de verdra gen aan België het recht ontzeggen een betere verbinding met den Rijn en Hol landsch Diep te vragen. 3o. Het is niet waar dat Nederland alléén het recht had den weg van vóór 1867 te dempen. 4o. Het is niet waar dat de Neder- landsche regeering op zeker oogenblik het goede recht van België niet heeft erkend. Wij, we denken hetzelfde. Het spijt ons dat ook deze Nederland sche regeering deze politieke positie in neemt. Maar zij durft tegen zekere Die-hards niet ingaan. En de ervaring leert ons dat met Nederland slechts te onderhandelen vall als Nederland in het gedrang is. In andere tijden is van -dit land niet veel te hopen. En het spijt ons". Deze scherpe uitlating zal des te meer bevreemding wekken waar de nieuwe Antwerpsche burgemeester zelf, niet zoo heel lang geleden, een geheel anderen toon aansloeg wat betreft de Belgisch Nederlandsche betrekkingen. Zou hij se dertdien van oordeel zijn veranderd? NATIONAAL GEVAARLIJKE PARTIJEN. Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer betreffende de Staatsbe grooting voor 1934, brachten verschei dene leden den algemeenen politieken toestand ter sprake. Verscheidene leden drongen nogmaa krachtig aan op het nemen van de noo dige maatregelen tegen het communis me en kon het zijn tot opheffing van die partij, welke opheffing hun ook hier te lande zeer wel uitvoerbaar toe scheen. Dat de regeering den ambtenaren het lidmaatschap van fascistische organisa ties verbiedt, vond bij vele leden in stemming. A K.N. Stoomb. Mij. 9%- Ned. Scheepv. U. 45%45% H.V. Amsterdam 171170%-72 Java Cult. Mij. 95 N.I. Suiker U. 7070 Deli Batavia 119%119% Deli Mij. 1000 110 Senembah 131%131 Chicago Milw. 3%3% Amst. Rubb. C. 100—99%-101% Deli-Bat. Rubb. 42%42% Hessa Rubber 30%30% Serbadjadi S.R. 29%29% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. 12 Jan. 13 Jan. - Londen 8.10 8.08% Ma Berlijn 59.10 59.06 M— Parijs 9.75 9.76% MM Brussel 34.59 34.60 Zwitserland 48.18% 48.18 Kopenhagen 36.20 36.20 NeweYork 1.59% 1.58% Rubber - Aku Unilever - Suiker Schepen Tabak Amerika Markt KoninkL De opbengst van den penning komt gedeeltelijk ten bate van het Nationale uchtvaartfonds. MINISTER OUD IN LIMBURG. Vrijdag heeft minister Oud een be zoek gebracht aan de Limburgsche grensstreek. Vergezeld van den direc teur der directe belastingen uit Maastricht en enkele andere autoritei ten heeft de Minister verscheidene grenskantoren bezocht, teneinde zich van den grensdienst op de hoogte te stellen; speciaal de toegangswegen tot de Belgische en de Duitsche grens wer den in oogenschouw genomen. Nader wordt gemeld, dat Z. E. ook een inspectie langs de grens in Noord- Brabant en Zeeland heeft gemaakt, in verband met den drukken smokkel handel en de daartegen te nemen maat regelen. EEN MIDDENSTANDSCOMMISSIE UIT DE „VRIJHEIDSBOND". De Liberale Staatspartij De Vrijheids bond heeft een middenstandscommissie ingesteld om aan het hoofdbestuur te ad- viseeren omtrent datgene, wat in den middenstand leeft. Van deze commissie welke onder voorzitterschap staat van den heer H. J. Peletier te Leeuwarden, lid van de Staten van Friesland, maken voorts deel uit de heeren L. de Groot, oud-wethouder der gemeente Rotter dam, te Rotterdam, A. Ingenool, lid van den Hoogen Raad van Arbeid te 's-Gra venhage, J. J. Korff, lid van de Staten van Noord-Holland, te Amsterdam, Ed. G. Schürmann, voorzitter van de afdee- ling kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, en dr. I. H J. Vos, lid van de Tweede Kamer, te Amsterdam, HET LIJK VAN VAN DER LUBBE. Het dagelijksch bestuur van kunste naars en intellectueelen voor den strijd tegen den Duitschen terreur verzoekt 't volgende op te nemen: Nadat eerst vol gens persberichten aan de familie van Van der Lubbe de volledige beschikking over diens stoffelijk overschot was ver leend, werd Vrijdag door den Ober- reichsanwalt medegedeeld, dat over brenging van het lijk naar Leiden niet is geoorloofd. Aangezien het duidelijk is wat deze weigering te beduiden heeft, n.l. de ver hindering van een onafhankelijk weten schappelijk onderzoek meent het comi té hiertegen ten scherpste te moeten protesteeren en alsnog op volledige vrij geving van het stoffelijk overschot met den grootsten nadruk te moeten aan dringen, aangezien anders zaï moeten worden geconcludeerd, dat de Duitsche regeering een sectie van het lijk vreest. Wettig gedeponeerd.} TEGEN Bi) Apoch. en Drogisten (Ingez. Med.) Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door H. VAN DE VREDE. Noorddijk B 70. Te Brussel hebben zich Vrijdagavond ernstige relletjes voorgedaan. De fas cistische Légion Nationale had een straatbetooging op touw Igezet, welke door socialistische en communistische tegenbetoogers werd aangevallen. Deze laatsten gooiden ruiten stuk, wierpen met steenen en flesschen. Vele personen liepen verwondingen op, terwijl 2 jon ge fascisten 'levensgevaarlijke kwetsu ren bekwamen. Ook uit Luik, Verviers, Antwerpen en Gent kwamen groote groepen betoo- gers per auto aan. Een groote politie macht moest hardhandig optreden om de orde te herstellen. Op weg naar hun lokaal werden de fascisten uit de ra men der huizen met steenen en eieren bekogeld. Te middernacht was het in de omgeving van de Beurs nog zeer woelig, en de gendarmerie chargeerde herhaaldelijk. Een 70-tal personen wei den gearresteerd. EEN PELIKAAN-LEGPENNING. Het Pelikaan-Comité heeft aan de N.V. Stichtsche Begeer te Utrecht op dracht gegeven een legpenning te ver vaardigen naar het ontwerp van den mo delleur E. Htittel, welke binnenkort in den handel zal worden gebracht. De voorzijde stelt voor een pelikaan in vlucht boven den wereldbol. Aan de achterzijde staan de handteekeningen van de bemanning van de Pelikaan. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag 12 Januari werden de volgende zaken behandeld: J, G., 34 j., loondorscher te SL Lau rens, werd ten laste gelegd dat hij op 14 October te Veere grovelijk roeke loos en onvoorzichtig heeft gehandeld, doordat hij terwijl hij bezig was met een motor van een donr«nl?jïiat?kiiie. waarmede hij van 1 uur des middags tot 4 uur met een kleine onderbreking had gewerkt, en deze motor nog draaide het benzinereservoir met benzine heelt gevuld en daarbij morschte op een knal- pijp, die zich onder het benzinereser voir bevond en die door het draaien der motor gloeiend was geworden, en bovendien met heete gassen in aanra king is gekomen, waarbij brand is ont staan in het stroo rond den motor en ook de schuur met inhoud is verbrand. Verdachte ontkende alle schuld. De getuige deskundige Vijgeboom meende dat de brand ontstaan is door het ingieten van brandstof, wat in de gegeven omstandigheden gevaar ople verde. Een tweetal getuigen deskundigen a décharge waren van meening, dat de handelwijze zooals verdachte die heeft verricht, geen brandgevaar doet ont staan. De officier van ju'stitie requisi toir nemende zegt, dat verdachte reeds lang in werking zijnde motors bijvult en is van meening met den deskundi ge Vijgeeboom dat een /werkende tril lende motor niet bijgevuld kan worden zonder te morsen, daarvoor is de ope ning te klein, bovendien was de motor gloeiend. Spr. vindt het een groote onvoorzichtigheid, die echter begrijpe- lijv is, omdat het steeds goed gegaan is. Spr. acht het ten laste gelegdfe be wezen en eischt een geldboete van 25 of 10 d.h. De verdediger van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, zegt dat iemand onvoorzich tig is geweest als iets verkeerd uitloopt. De brand is gebaseerd op vermoedens. Spr. hecht wel degelijk waarde aan de verklaringen van zijn voorgebrachte ge- tuigen-deskundigen, er zijn proeven genomen met benzine en een gloeiende buis en er gebeurde niets. Volgens plei ter kan den brand dus niet op de ma nier, d e het O. M. aangeeft, zijn ont staan. De oorzaak van den brand is, vol gens verdediger, in 't duister, bewijs is niet geleverd en verzoekt de rechtbank verdachte vrij te spreken subs, te ont slaan van rechtsvervolging. C. J. V., 43 jaar, commissionnair ia vee en vlas, te Goes, werd verdacht dat hij in Augs. te Wissenkerke J. Veruxeule heeft opgelicht voor een bedrag van 10,50 voor merkloon van biggen, zeg gende als hij dat niet deed zijn biggen oogenblikkelijk in beslag zouden geno men worden door de Varkenaceotrale, zulks terwijl hij niet het recht had om als biggenmerker op te treden. Verdachte ondervraagd, ontkende de feiten, zooals deze in de dagvaarding waren, aangegeven. K Nadat een drietal getuigen wonen jje-J

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2