OOESCHE COURANT^?- 1 BINNENLAND. ZEELAND. iSiflElRURG. IUID-BEVEUHD. Nederlandsche Tandpasta KERKNIEUWS. JECOVITOL WEER ER WIND. ONllRWIJS. u. NUMMER 11. TWEE BLADEN. ZATERDAG 13 JANUARI. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Anatole France. GOES. vussikgeh. WALCHEREN. 2E£ÖW$6MIAANBEREH 0.0. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. poetst Uw landen met <cfc/ 12 tot „Gehei- cn Ver ooi) Turn- „Wil- d. Prot. J. van der le- „Achil- rz. 8 u. uurkun- dr. M. erdam. sverga- Land- P. Die- 1 uur. -entrale ppelijke ic. van MiDDtLBURGSCHE COURANT SJag-blad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.S0 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turffcade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. niet „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bevjjsnommers 5 cent DE FINANCIëN DER GEMEENTEN. Een bespreking op het depar- raent van binnenlandsche zaken. De minister van binnenlandsche za ken heeft in zijn departement een be spreking gehouden met vertegenwoor digers van Gedeputeerde Staten der on derscheidene provincies ter bespreking van den algemeenen financiëelen toe stand, met name wat betreft de beoor deeling van de gemeentebegrootingen voor 1934. Naar wij vernemen, is besproken het leggen van een basis voor een blijvend nader overleg tusschen de departemen ten van financiën, binnenlandsche zaken en sociale zaken en de colleges van Gedeputeerde Staten. Daartoe is een commissie ingesteld van hoofdambtenaren der genoemde de partementen, die zal samenwerken met vertegenwoordigers van Gedeputeerde Staten, wanneer de begrooting van ge meenten uit de betrokken provincie wordt bezien. Omtrent deze basis van samenwerking is overeenstemming ver kregen, DE PELIKAAN-VLIEGERS TE EINDHOVEN. Vrijdagmiddag 12 uur arriveerden te Eindhoven de Pelikaanvliegers, die dr. Philips persoonlijk kwamen bedanken voor de aan hen bewezen attentie. Op reis naar Eindhoven viel de bemanning op de passeerende stations een korte huldiging ten deel, terwijl in den Bosch kistjes sigaren werden aangeboden. In Eindhoven vond de ontvangst plaats door de Philips Harmonie ter een menigte van ongeveer iOOO man de gasten enthousiast begroetten. In hotel Nypeis geschiedde de officieele ont vangst van de piloten Smirnoff en Soer verder van mevrouw Soer, Beukering, Grosfeïd en mevr. Grosfe.d, door de heeren Castendijk, Cools en F. Philips, Nadat het Wilhelmus gezongen was bracht de Philips Harmonie een aubade. Smirnoff en Soer richtten hierna een kort woord tot de aanwezigen, waarin zij hun dank betuigden voor de harte lijke ontvangst en de groote belangstel ling. Vervolgens king men naar het vlieg veld, waar in ,,het Schuurke" de vliegers o.m. door burgemeester Verdyk werden toegesproken. Tenslotte werden de bezoekers door dr. Phi.ips ontvangen, waarna een rond wandeling door de Philipsfabrieken werd gèmaakt. HET RAPPORT-IDENBURG. Zullen de marine-stations te Amsterdam en Vlissingen vervallen De Haagsche Post verneemt, dat de commissie-Idenburg, indertijd ingesteld, om te onderzoeken, hoe er nog meer op de begrooting van defensie valt te bezui nigen, o.m. voorstelt het beroepsperso- neel der marine tot ongeveer de helft terug te brengen, het aantal officieren en hoogere onderofficieren belangrijk te verminderen, het corps mariniers op te heffen, de marine in Nederland geheel in Den Helder te concentreeren, zoodat de marinenstations te Amsterdam en Vlissingen vervallen. Voorts zou de dis locatie der vloot met afschaffing van al het verouderde materieel, geheel gewij zigd worden. CONFLICT GEËINDIGD. Het conflict, dat sinds verscheidene maande» in de visscherij te IJmuiden heerscbte, is gisteren geëindigd, door dat de moderne arbeiders een nieuw voorstel der reeders hebben aanvaard. De nieuwe regeling beteekent een verhooging van 2.25 tot 3.75 per maand bij het geen eerst door de ree ders was voorgesteld, maar een verla ging der gages met 11.25—22.75 per maand. De lichtmatrozen zullen een percen- tengeld van 0.33 tot 0.50 ontvangen. BOND VOOR MINDER MARINE-PERSONEE, Van de rechtspersoonlijkheid vervallen verklaard. Bij beschikking van de arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar is uitge sproken de vervallenverklaring van de vereeniging bond voor minder marine personeel, gevestigd in Den Helder, van haar hoedanigheid van rechtspersoon wegens afwijking van haar statuten. Te vens fe> aan die vereeniging de bevoegd heid ontzegd tot het plegen van burger lijke handelingen. Bij de beschikking zijn tot curatoren benoemd de kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaassen, chef van het torpedo atelier in Den Helder, en mr. L. van Lookeren Campagne, advocaat en pro cureur te Alkmaar. Nader wordt gemeld, dat de bond van minder marine personeel in hooger be roep is gegaan van het vonnis der Alk- maarsche rechtbank. B. en W. van Bergen op Zo o-m hebben bepaald dat dit jaar de Carna val zal door gaan HARTLIJDERS, voor wie moeilijken stoelgang minder wenschelijk is, ver schaft het natuurlijke „Franz-Josef"- bitterwater dagelijks 's ochtends op de nuchtere maag genomen, aangename verlichting. Door medici aanbevolen. (Ingez. Med.) Maandag aanstaande zal ten stad- huize te Middelburg de installatie plaats vinden van het Provinciaal Comité voor Zeeland voor de inzameling van gelden voor den afbouw en de inrichting van het Nederlandsche Collegium aan de Ci- té Universitaire te Parijs. DE BOTERMARKT. Een merkwaardig werkstuk wordt in eere hersteld. De gemeente-archivaris schrijft ons: Het bericht in de Middelburgsche Courant van Donderdag 1.1., dat de (ge meentelijke) Monumentencommissie het gemeentebestuur heeft geadviseerd geen nieuwen boom op de Botermarkt te doen planten, en B. en W. hadden besloten de open plek te laten bestra ten, is op een essentieel punt niet juist, althans onvolledig. Dat het advies van genoemde commissie aldus luidde, is waar; ik heb geen vrijheid de motieven, die haar daarbij leidden, mede te deelen, doch wil slechts één omstandigheid ver melden, die overigens op een voor ieder waarneembaar feit berust, welke het be sluit van het college in een ander en juister licht stelt, en ook de voorstan ders van het aanbrengen van een boom of iets anders op dit pleintje met de voorloopig genomen beslissing moge verzoenen. Zooals blijkbaar slechts aan enkelen bekend was, bevindt zich in de bestra ting rondom de door ons allen betreur de linde een mozaiek van steen, dat bij nauwkeurige beschouwing een windroos bleek voor te stellen. Met gele steen zijn de windrichtingen aangegeven; naar het Noorden wijst een pijl, met Lo- dewijk-XIV voluten, die overeenkomst vertoont met de voormalige wijzers van den Langen Jan, die in 't eerste kwart der achttiende eeuw zijn aangebracht. Bij nasporing bleek, dat de bekende platte grond van Zehender, van 1739, de figuur vertoont; op de gravure bij Smallegange is hiervan nog niets te zien, doch ko men, gelijk destijds werd gememoreerd een aantal boomen voor. Op grond van deze gegevens meen ik te mogen conclu- deeren, dat de windroos omstreeks 1730 zal zijn aangebracht. Ook de auteur er van laat zich zon der groote moeite vinden. Stadsarchi tect in die jaren (17301758) was de be kende Jan de Munck, die niet alleen de Koepoort en de gebouwen aan de zuid zijde van het Molenwater ontwierp, doch ook een verdienstelijk beoefenaar der sterrenkunde is geweest; aan zijn huis aan 't Molenwater, laatstelijk be woond door wijlen mr. J. A. Heijse, bouwde hij een waarnemingstoren, die later is afgebroken, en in 1747 werd hij tot „astronomicus en observateur van den hemelloop en starrekunde" van den Prins van Oranje benoemd. Ook de zon newijzer, vroeger aan het stadhuis, thans aan den achtergevel der Am bachtsschool aangebracht, is door hem gemaakt. Wat is nu aannemelijker dan de veronderstelling dat de windroos op de Botermarkt, toen Heerenbeurs, door dpzen stadsbouwmeester is ontworpen Door den tand des tijds heeft deze mo zaiek geleden. Het verdwijnen van den boom heeft de mogelijkheid geschapen dit werkstuk van Jan de Munck in eere te herstellen. Wantrouwt de oude leus: dat wie den vrede wil, zich ten oorlog moet voorbereiden. Brug te Middelburg. In antwoord op een desbetreffend ver zoek ontving het Hoofdbestuur der Schippers Vereen. Schuttevaer bericht, dat uitbreiding van stopgelegenheid door verlenging van het aan de west zijde van 't Kanaal door Walcheren aan wezige remmingwerk ongewenscht wordt geacht Ier voorkom'ng van te ver op dringen van schepen tot nabij de brug. Reeds thans wordt, voor zooverre dit met het oog op een veilige vaart moge lijk is, aan daarvoor in aanmerking ko mende schepen de oostelijke doorvaart aangewezen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand December werd aan het postkantoor alhier op spaar bankboekjes ingelegd 49.721,72 en te rugbetaald 63.387.31 dus minder inge legd 13.665.59. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 35. Groot Crisisvergadering te Goes. Op verzoek verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie be treffende bovenstaand onderwerp, f Als sprekers zu.len optreden de hee ren: C. P. Vogelaar te Krabbendijke over „De bietencultuur en hare betee- kenis voor het Zeeuwsche landbouwbe drijf." Ir. D. H. Stigter te Amsterdam over „Het belang der verkeersmiddelen :bij de Suikerbietencultuur." A. H. de Milifano te Waterlandkerk je over „De landbouw en de bieten cultuur." N. J. Harte te Terneuzen over „Bie tencultuur en de Middenstand". J. M. van Bommel van Vloten te Goes over „Het bestaansrecht van de Ne derlandsche suikerproductie." Aan het postkantoor alhier werd, in den loop der maand December op spaarbankboekjes mgelr/gd 43043,50 en terugbetaald 2.7059.94. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald de som van 15983.56. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 57. „De Kleine Stem." Naar een advertentie in één onzer vo rige nummers meldde, zal „De Kleine Stem" Zondagavond in den „Prins van Oranje" een uitvoering geven-, We meenen op deze uitvoering hier even de aandacht te mogen vestigen, daar het de eerste van dit kinderzang- koor is. KINDERPOSTZEGELS, De verkoop van postzegels en brief kaarten voor het Kind heeft alhier dit jaar f 2308.89 opgebracht, (verleden jaar 2633.19). VEERE. Dinsdagavond a.s. houdt de Bijzondere VrijwiJige Landstorm alhier een jaarlijksche vergadering. Als spre kers zullen optreden de heeren H. Bier man, commandant van genoemde ver eeniging, en P. G. Laernces, wethouder van Vlissingen. Men zal een film vertoonen, die be trekking heeft op de verrichtingen van den Bijz, Vrijw, landstorm. 'S-HEER ABTSKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 433 personen (217 m. en 216 v.) Er wer den in 1933 geboren 5 jongens en 6 meisjes; vestigingen 10 m. en 8 v. pers.; overleden 1 m. en 0 v. pers,; vertrokken 5 m. en 10 v. pers. (Bevolking einde 1933 420 personen.) KAPELLE. De Varkens verzekering „Steunt Elkander" kwam onder voor zitterschap van den heer M. Bom in jaarvergadering bijeen in het lokaal Obadja. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat het kassaldo met 54.43 was gestegen. Vergoed werd voor vier gestorven varkens een bedrag van 80.78. De bestuursleden H. P. Ganseman secr., J. Ganseman-Baijens, penningm., G. van Boven, commissaris werden her kozen. De prijs voor te vergoeden varkens werd bepaald op 0.35 per kg, voor het eerste halfjaar; voor het tweede werd het bestuur machtiging verleend om naar bevind van zaken regelend te han delen en op te treden. De vereeniging telt 38 leden; twee nieuwe leden werden aangenomen. RILLAND BATH. Donderdagavond werd in het St. Jozefgebouw alhier een openbare propaganda-avond gehouden van de plaatselijke afdeel ng van den Vrijwilligen Landstorm. De burgemeester opende de bijeenkomst met een opwek kend woord, waarop vervolgens ver toond werd de film van de huldiging van H. M. de Koningin in het stadion te Am sterdam. De heer P. G. Laernoes uit Vlissin gen hield een rede, waarin hij wees op 't nut van den Vrijw. Landstorm en er op aandrong de eenheid te bewaren tegen over momenteel dreigende gevaren. Vervolgens werd vertoond de fi'm van den landdag, gehouden te Hulst, waarop verschalende bekende gezichten de aandacht trokken. Tenslotte verkreeg overste Bierman het woord; in een opwekkende rede drong spr. aan op aansluiting bij den Vrijwilligen Landstorm. Eenige brevets, scherpschutter werden door hem uitge reikt, evenals de prijzen, we.ke dezen zomer de deelnemers aan de schietoefe ningen alhier hadden gewonnen. De burgemeester sloot deze gezellige vergadering, welke zeer goed bezocht was. WOLPHAARTSDIJK. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl. 2558 personen (1250 m. en 1308 v.) Er werden in 1933 geboren 24 jongens en 24 meisjes; vestigingen 25 m. en 37 v. pers.; overleden 17 m. en 13 v. pers.; vertrokken 36 m. en 51 v. pers. (Bevol king einde 1932: 2565 personen.) RAADSELACHTIGE DIEFSTAL. TERNEUZEN. In verband met de raadselachtige diefstal o.a. van lijfgoe deren enz, welke op 17 December plaats had te Terneuzen, heeft de Justitie ter men gevonden vrouw L. N„ wonende te Terneuzen in bewaring te stellen, als verdacht zich aan die diefstal te hebben schuldig gemaakt. In verband met deze zaak vertoefde de Justitie uit Middelburg Donderdag te Terneuzen om aldaar een plaatselijk onderzoek in te stellen en getuigen te hooren. STOOMTRAM BRESKENS-MALDEGHEM. OOSTBURG. In de op Donderdag 11 Januari alhier gehouden vergadering van obligatiehouders der Stoomtram Mij. Breskens-Maldeghem, werd een defini tief comité benoemd tot behartiging van de belangen van obligatiehouders der Mij. (Ingez. Med.) Donderdagavond heeft onder groo te belangstelling te Zierikzee de officieele opening plaats gehad van het Nederduitsch Hervormde Verenigings gebouw aldaar. GereL Kerk. J. Groen Jr. cand. te Rotterdam, heeft bedankt voor het beroep naaar Krab bendijke. Geen beter middel om aan te sterken dan JECOVITOL! Geijkt op vitaminen-gehalte ooor een Nederlandsch Professor. Deze zui vere natuurlijke levertraan bevat minstens 50 eenheden Vitamine A en 250 prophyl. 125 internat) eenheden Vitamine Tezamen: een zegen voor Uw gezondheid! GEIJKTE LEVERTRAAN Bij Apofhtkerj en Drogisten a f -.75 p. Fl. MOCADES-STHEEMAN PHARMACIA (Ingez. Med.) Middelburg, 13-I-'34. Vrijdag: hoogste luchttemperatuur 8.6 °C (47 °F); laagste 4.9 °C (41 °F). Heden 9 h: 5.6 °C; 12 n: 7 °C. 6% mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stèHe, in het afgeloopen etmaal: 75 9mm; laagste 746 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.4 mm te Helsingfors; laagste 723.8 mm te Thorshavn. Verwachting tot morgenavond Meest matige Z.W. of W. later weer krimpende wind, hall tot zwaar bewolkt o! betrokken, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 8 h 06; onder: 16 h 11. Licht op: 16 h 41. Maan op: 6 h 40; onder: 13 h 09. Zondag 14-I-'34. Zon op: 8 h 06; on der 16 h 12. Licht op: 16 h 42. Maan op: 7 h 41; onder 14 h 27. N.M. 15 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) Januari. Hoogwater. Laagwater Za. 14 11.02 23.31 4.59 17.34 Zo. 14 12.03 6.13 18.38 Ma. 15 0.28 12.58 7.14 19.34 Hoog- en Laagwater te Wemelding* Januari. Hoogwater. Laagwater Za. 13 0.19 12.49 6.02 18.37 Zo. 14 1.26 13.56 7.13 19.40 Ma. 15 2.29 14.57 8.10 20.35 Jubileum aan de Ambachtsschool. Op 1 Januari was het 25 jaar geleden, dat de heer A. Kolsters leeraar werd aan de Ambachtsschool te Middelburg. Gisteren, Vrijdag, verzamelden zich bestuur en personeel der school in de bestuurskamer om hem voor net vele, wat hij als zoodanig voor de school tot nu toe deed, te huldigen. De voorzitter der commissie van On derwijs, jhr. Ir. J. L. Boreel heeft in waardeerende woorden de arbeid van den jubilaris herdacht, in het bijzonder het werk, door hem aan den machi- nisten-curus is verricht. Hij bood na mens het bestuur een mand bloemen aan. n De directeur huldigde den heer Kol sters als leeraar, die rustig en eenvoudig zijn lessen geeft en prees de orde, die al tijd in zijn klas heerscht. Namens het personeel bood hij hem 'n beknopte encyclopaedie van Brockhaus aan. De heer Kolsters bracht voor de ge sproken woorden en geschenken zijn hartelijken dank, en memoreerde in het kort de lotgevallen van de school en 'l onderwijs in de afgeloopen 25 jaar. De heer H. B. Lokerse te Eindho ven, vroeger te Middelburg, oud leerling van het Instituut voor Onder wijs aan Blinden te Amsterdam, slaag de voor het diploma Duitsche handels correspondentie.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1