KING ifige»vrü*# BURGERLIJKE STAND. BUITENLAND. AGENDA. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. FRANKRIJK. ITALIË. PEPERMUNT apotheken. MIDDELBURG. bioscopen. VLISSINGEN. GOES. zig is een goede samenleving te zoeken, maar dat tot nu toe alle stelsels faalden. Het nationalisme van vroeger eeuwen is zeker een groote kracht geweest, maar het loste het sociale vraagstuk niet op. Marx heeft zijn leer in een studie kamer in Londen opgesteld, maar had zelf nooit met arbeiders omgegaan. Toch was het te begrijpen, dat hij iets zocht tegenover het liberalisme, dat de sa menleving als 'n jachtterrein beschouw de. Men moet begrijpen, dat wij men- schen alle van elkaar afhankelijk zijn en niet naast elkaar leven als afzonderlijke korrels zand. Men kan niets bereiken zonder 't medewerken van anderen. Men moet komen tot een volksgemeen schap, waarin ieder gevoelt met ande ren te moeten samenwerken. Niet alleen de economische banden, maar ook de geestelijke moeten versterkt worden. Nu is ons volk verdeeld in 53 partijen en 35 namen er aan de jongste verkiezingen deel. En alle beloven veel en gelukken hun plannen niet, dan verwijt men het hen, die niet medehielpen. Maar ook kunnen zij veel beloven, omdat geen ha- rer ooit een meerderheid kan krijgen. De N. S. B. kan helaas niets beloven, en zij gelooft niet in een heilstaat. Wel gelooft zij in kameraadschap. Men moet het mistgordijn optrekken tusschen de menschen, die bij elkaar hooren. Het moet gaan als in een goed gezin, men moet zich geheel één gevoe len. Men moet begrijpen zonen van één volk te zijn en een deel van het volk mag niet regeeren over het andere deel- De Corporatieve staat moet naar bui ten dragen, wat men van binnen zijn wil. Haat zaaien is verkeerd, samen werking noodzakelijk. Maar daar komen zij tegen op, die hun brood verdienen met ophitsing van de deelen van het volk tegen elkaar. Zij zijn het, die hun baantjes willen vasthouden. Hitier heeft Europa bewaard voor den communisti- schen zondvloed. Zij, die zoo op hem af geven, moesten hem en Mussolini dank baar zijn, want anders stond men nu on der den knoet van Stalin. Duitschland is na het vernederende vredestractaat be handeld als een natie van de 10e rang; maar nu is het Duitsche Volk weer één geworden, waarbij spr. wijst op de jong ste stemming in dat rijk. Wat men ver der in Duitschhland zal bereiken, zal de toekomst leeren. Als er in Nederland een Nat- soc. staat was geweest zouden geen 795.000.000 in Duitsche fondsen zijn gestoken. Dat geld is aan het roo- de Duitschland gegeven en dit heeft het gebruikt om steden tot aan den rand van 't faillissement te brengen, zooals de rooden ook in Nederland met steden als Amsterdam en Rotterdam hebben gedaan. Fascisme is geen export artikel, omdat- het nationale element er zoo overheerschend in is. Met het Duitsche fascisme heeft het Nederlandsche niets te maken, men mag het ook niet na bootsen, want dit zou leiden tot een mislukking. Dat het fascisme in Neder land op verschillende plaatsen in ver schillende vormen tegelijk opkwam is er een bewijs voor, dat het hier einde lijk tot leven wilde komen. Dit is in nog sterker mate in Italië en Duitschland voorgekomen voor Mussolini en Hitier het tot eenheid brachten. Ook het libe ralisme was na de Fransche revolutie feitelijk een importartikel, maar het heeft zich voor ons land geheel aan Nederlandsche toestanden aangepast' De eerste taak der beweging is door krachtige actie der Nederlanders te doen zien, dat zij zijn één volk, met één geschiedenis en hen op te wekken het met elkaar eens te worden. Vroegere crisissen duurden veel kor ter, omdat het moraal toen niet gebro ken was en de huidige crisis is dan ook niet in de eerste plaats een economi sche, doch veel meer een geestelijke. Er is een gebrek aan vertrouwen en ener gie om uit het moeras op te komen. In de N. S. B. is plaats voor personen uit alle lagen, alle geloven, alle beroepen, alle standen, die samenwerken, zonder partijzucht. Het was volgens spr. geen wonder, dat het vast moest loopen met het par lementarisme. De Kamerleden moeten spreken over veel dingen, die zij alleen van hooren zeggen kennen, Maar bij den corporatieven staat is dat niet meer zoo, dan bespreken deskundigen, zoo wel werkgevers als werknemers de be langen van eigen bedrijven. Momenteel zijn er in de Kamer maar 5 personen, die van het platteland ko men en alle andere leden moeten toch ook over landbouwbelangen mede be slissen. Boven de Corporatieve raden van de verschillende bedrijven, zal de opperste raad staan, die beoordeelt of voor bepaalde groepen genomen beslui ten niet fataal voor andere groepen kunnen zijn. Zeker heeft men ook dan nog geen heilstaat, maar er is een begin voor eendrachtige samenwerking. Een verbrokkeld volk moet ondergaan, en men kan alleen kracht vinden als men is één volk, één natie. Ook de conferenties in Genève mis.ukten alles door wan trouwen der volken onderling, dit zou niet zoo zijn als alom het fascisme heerschte. Hierna werd gepauzeerd en deelde de voorzitter, die bij een enkele in- teruptie uit de zaal direct met klem ver zocht de zaal te verlaten, mede, dat de N.S.B. iedere week met 1000 leden toe neemt. Tijdens de pauze maakten vele aan wezigen gebruik van de gelegenheid om schriftelijke vragen aan den inleider te stellen. Bij de beantwoording daarvan heeft de heer O v e r w ij n inzake het vraag stuk der landsverdediging opgemerkt, dat het doel moet zijn en blijven het land zoo noodig te verdedigen, omdat het meer waard is dan het eigen leven. Het is dan ook verkeerd weerloosheid bo ven alles aan te bevelen. Men moet de cultuur bewaken, wat heel wat anders is dan militairisme. Naar aanleiding van een opmerking, dat een leeraar van een zeevaartschool de jongens opwekte te werken voor de N.S.B. en deze daardoor op straat mis handeld werden, zeide spr., dat dit niet zoo erg is; hij wierp de schuld op de rooden, die meenen, dat de straat al leen voor hen is om propaganda te ma ken; veelal zal er politie zijn om mis handeling te voorkomen. Het doel van de N.S.B. is zeker niet om het wettelijk gezag te ondermijnen, wat dit gezag ook tegenover de beweging doet. Men weet dat de politie toch reeds een moeilijke taak heeft. Verschillende vragen sloegen op de te rechtstelling van v. d. Lubbe. Spr. zeide, dat de N.S.B. ter dezer zake als zooda nig geen meening heeft, het gaat haar niet aan. Wel hebben de leden persoon lijk hunne meening, maar dat doet niets ter zake. De Nederlandsche regeering deed wel blijken van medeleven met de spoorwegramp in Frankrijk, maar liet niets hooren, toen een Nederlander het Rijksdaggebouw van een bevriende mo gendheid in brand stak. Toen deze ver oordeeld was, kwam zij gratie vragen. Spr. ontkende, dat men mag zeggen, dat v. d. Lubbe vermoord is, hij is terechtge steld. Behalve in Nederland en enkele andere landen, is alom de doodstraf nog in gebruik en dan kan men toch niet zeggen, dat in die landen altijd bar- baarsch wordt gevonnisd. Spr. meent ook, dat het in Nederland niet zou gaan om wetten als die in Duitschland terug werkende kracht te geven, maar tus schen het Duitsche en het Nederlandsche volk is een groot verschil. Men zou alle bijzonderheden moeten kennen om een oordeel over het gebeurde te kunnen vellen. Dit zelfde zeide spr. ook ten opzichte van de Jodenvervolging in Duitschland. In Nederland kent met het rassenvraag stuk niet; trouwens met Indië samen zijn 56 volken onder Nederlandsch gezag vereenigd. Ook Mussolini kent de rassenkwestie niet als in Duitschland. Op een vraag, hoe de N. S. B. kan we ten, dat de brand in de telefooncentrale te Amsterdam door communisten is aan gestoken, luidde het antwoord, dat spr. dat niet zeker weet, maar dat dergelijke grapjes zeker in hunne bedoeling liggen, en hij wees daarvoor naar een boek over hun optreden in Duitschland. Spr. meent, dat zij zeker meer daden van terreur zouden plegen, als de geldmiddelen be ter waren en zij goede leiders konden vinden. Als de N. S. B. aan het bewind kwam, zou zij zeker wetten maken, zoo als men dezulke thans in Duitschland vindt, al was het maar (dit op een in- terrumptie uit de zaal) om de socialisten den mond te snoeren. De niet-zuivere economische belan gen zullen ook door daarvoor bestemde corporatieve raden worden behartigd, zooals de politie, de gezondheidszorg e.d. Het karakteristieke verschil tusschen het Nederlandsche en het Duitsche Nat. Socialisme loopt parallel met het ver schil tusschen het Nederlandsche en het Duitsche volk. De verkiezingen voor de Corporatieve raden zullen spoedig de beste personen naar voren doen komen en dan komen de allerbeste in den oppersten raad. Dit kost tijd, want ook Mussolini deed er vier jaar over voor hij de besten in den oppersten raad had. Op een vraag hoe spr. kon zeggen, dat de S.D.A.P. driemaal revolutionnaire pogingen deed, wees spr. op de spoor wegstaking van 1903, op November 1918 en op het gesprokene na het gebeurde met de „De Zeven Provinciën". De S. D. A. P. is nooit een nationale partij geweest, daarin mogen de ambtenaren wel blijven, maar niet in een op en top nationale partij. Spr. achtte dit een veeg teeken. Het is volgens hem niet waar, dat kin deren van 8 jaar in Italië tot het mili tairisme worden opgekweekt, alleen leert men hen gewennen aan orde en tucht, en dit was in Italië dringend noo dig. Ook ontkent spr., dat de werk loosheid in Duitschland onder Hitier toeneemt, in tegendeel zij daalt er. Dat men veel geld in Duitsche ondernemin gen stak, is niet de schuld van de ban kiers, maar van de lust naar hooge ren ten, die toch geen stand konden houden. De N. S, B. is tegen warenhuizen, om dat zij den winkelstand stuk maken en deze is de ruggegraat der natie. Dat Mussolini contact zoekt met Rusland, zal te verklaren zijn uit dringende eco nomische redenen in het belang van zijn volk. Hij houdt van zaken doen. De V o o r z. verzorht nu hen, die niet mede willen doen aan het staande zin gen van het „Wilhelmus", de zaal te verlaten, aan welk verzoek vrij velen voldeden. De overblijvenden stonden allen op en zongen (voor een deel) twee couplet ten van het Wilhelmus mede. IN DEN MIST TE WATER. AXEL. Nabij Kijkuit onder deze gemeente hoorde de landbouwer Kerckaert Dinsdagavond een noodkreet, die kwam uit de richting van het kanaal Axel-Hulst. K. ging er op af en zag, dat iemand in het water lag. Met behulp van zijn knecht wist K. den man op het droge te krijgen; hij bracht hem in een weegbrughuisje bij de warme kachel. Het bleek te zijn de 85-jarige zwerver L. B., geboren te Koewacht. De grijsaard is vermoedelijk door de duisternis mis leid en stapte in plaats van op, naast de daar over het water liggende brug. Hij had een gapende wonde aan het hoofd. Nadat de man van droge kleeren was voorzien en van den eersten schrik was bekomen is geneeskundige hulp ingeroe pen. Hij is vervolgens naar het Liefde huis te Hulst vervoerd. Door mist en duisternis is tezelfder plaatse Dinsdagavond een vrachtauto naast den weg geraakt, en bijna in het kanaal gereden. Een boompje remde de vaart, zoodat de chauffeur en vrachtrijder v. d. B. alhier er met een geringe schade aan de carosserie van zijn voertuig afkwam. Kapelle. Bevallen: J. Blankenburgh geb. San- dee, z.; Wa. Gijzel d.; P. Eversdijk geb. Krijnsen z.; J. J. Eversdijk geb. Govers z.; J. J. Nijsse geb. Vreeke, z.; G. Ruis- sen geb. Van Koeveringe z. Overleden: G. Lokers 82 j., wed. van N. B. de Leeuw; A. Beenakker d. 1 d.; N. de Groene, 80 jr. wed. van M. Fer- dinandusse; A. A. Bosman,- 19 jr.; C. van Koeveringe 63 jr., echtgen. van G. de Waard; J. Mallakote 64 jr., wed. van E. Sinke; A. Walrave 68 jr., echtgen. van F. Sonke. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Een publicatie over den inhoud van de Fransche nota aan Duitschland. Een Engelsch blad, de „Times", geeft een overzicht van den inhoud van het geheime memorandum, dat Frankrijk verleden week aan Duitschland heeft gericht, in antwoord op de Duitsche ont- wapeningseischen. Volgens dit overzicht stelt Frankrijk voor, om via een over gangsperiode van vier jaar, tot een zoo danige beperking der bewapening te komen, dat er na dien termijn werkelijk sprake van gelijkheid zal kunnen zijn. Duitschland zal in die vier jaar zijn b e- r o e p s leger van 100.000 man, dat het thans bezit, moeten hebben omgevormd in een m i 1 i t i e-leger van 200.000 man. (De Duitschers hebben 300.000 gevraagd, doch dat is de Fransche regeering te veel.) Frankrijk verplicht zich geduren de deze periode zijn bewapening op geen enkele wijze uit te breiden en stap voor stap met de Duitsche reorganisatie soortgelijke reorganisaties in zijn eigen leger te verwezenlijken. Aangezien het doel ontwapening is, behoort Duitsch land zich te verplichten bewapenings- materieel, dat op het oogenblik verbo den is, noch te fabriceeren, noch te be zitten. Natuurlijk zal het 't recht heb ben, zich de geoorloofde wapens aan te schaffen voor de in dienst te nemen .100.000 man. Om een en ander te kunnen toetsen, wil Frankrijk een internationale con trole-commissie in het leven roepen, aan wier onderzoek alle landen zich zul len hebben te onderwerpen (tot dusver voelde men daar in Duitschland niets voor; maar dat kan natuurlijk verkee- ren). Wat de S.A. en S.S, betreft, ver langt de Fransche regeering een flinke inkrimping. (Dit lijkt een concessie aan Duitschland: men heeft eenigen tijd ge leden den eisch van opheffing der S.A. en S.S. kunnen beluisteren.) Tenslotte biedt Frankrijk aan 50 pet. van zijn militaire vliegtuigen buiten dienst te stellenals andere landen dat ook zullen doen. Alleen voor Enge land schijnt ten deze een uitzondering te worden gemaakt. De Fransche regee ring staat n.l. op het standpunt, dat bij de Engelsche luchtmacht de ontwape ning reeds zeer ver is doorgezet. Het schijnt intusschen mogelijk, dat een reeds eerder gedaan voorstel tot af schaffing van alle bombarde- me n t s vliegtuigen in het memorandum is herhaald, hoewel dat afhankelijk wordt gemaakt van de instelling eener internationale controle op de civiele luchtvaart. HET FASCISTISCHE MEISJE. Voor de physieke en geestelijke op voeding van Italiaansche meisjes, die behooren tot de fascistische jeugdgroe pen, zijn onlangs nieuwe richtsnoeren uitgegeven. De lichamelijke opvoeding moet tot doel hebben de weerstands kracht te vergrooten en de aesthetische lijnen der jonge meisjes te verbeteren maar tegelijkertijd wordt iedere neiging voor kampioenschappen, welke ongun stig is voor het karakter en het orga nisme van de vrouw verboden. Jonge meisjes moeten op waardige wijze wor den opgevoed voor hun taak als echt.ge- noote en moeder en in het huishouden, en in geval van ziekte kunnen optreden. (Ingez. Med.) ONTVANGEN BOEKEN. „Religieuze Opbouw". Een inleiding tot het verstaan van het religieuze le ven, door dr. W. Banning. Uitgave van Van Loghum Slaterus' Uitgevers Mij. te Arnhem. Van dezelfde uitgevers ontvingen wij „De krisis der Westersche kuituur", door Henriette Roland Holst. Bij van Gorcum Comp., Uitge vers te Assen, verscheen „De omzet- belastingwet 1933". Met uitvoerings voorschriften. Toegelicht door B. Schendstok, Insp. der D. B. enz. en mr. dr. E. Tekenbroek, adv. en accountant Prof. dr. G. Heijmans: „Inleiding in de Metaphysica". Op grondslag der erva ring. Naar den derden Duitschen druk vertaald door H. Tulner. Uitgave van De Wereldbibliotheek te Amster dam. „De Omzetbelastingwet 1933" II Uit voeringsbesluit en uitvoeringsresolutie, voor iedereen verklaard door mr. I. van der Spek. W. J. Thieme Cie, uitge vers te Z u t p h e n. In de nachten, begnnende met dien van Zaterdag op Zondag en op Zondag is te Middelburg geopend de apo theek van den heer M. .J. van Pien- broek, Pottenmarkt. „Electro" (Markt) Vanaf Vrijdag iederen avond twee voorstellin gen, 79 en 911 uur. Zondag, matinée. 3 uur. „The Way to love". City-theater, Noordstraat. Vanaf Vrijdag iederen avond half acht. Zondagmatinée, 3 uur. ^old-Dig gers of 1933'- en „De Controleur" (Eine Stadt steht Kopfl. Alhambra theater van Vrijdag 12 tot en met Donderdag 18 Jan,: „Walzerkrieg" en „Met voorbe dachten rade". L u x o r-t h e a t e r. Van Vrijdag 12 tot en met Maandag 15 Jan.: „Gehei men der Fransche politie" en „Leugens'5 en Liefde". Van Dinsdag 16 tot en met Don derdag 18 Jan.: „Als Londen slaapt" en „Doodende Vingers". V r ij d a g 12 Jan. Verg. Nieuw Malth. Bond. ,.De Gouden Poorte" 8 uur. Ma a n d a g 15 Januari. Lezing Natuurk. Gezelschap. Spr. Prof. dr. L. Rut ten. Utrecht. De Vergenoeging 8 uur. Dinsdag 16 Jan. Zendingsavond o. 1. v. ds. Nolle met medew. orkest en film. Luth. kerk 8.15 u. Dinsdag 16 Jan. V.A.R.A. Tooneel- Avond, o.l. Willem van Capellen. Schouwburg -1.306 u. Avond voorstelling 8 h. Woensdag 17 Januari. Winterlezing Ver. van leerl. mach. ter koop vaardij. Spr. de hr J. P. P. de Ble- court. Ambachtsschool 8 u. Woensdag 17 Jan. „M. K. T." (Mid- delb. Klein Tooneel). Avond voor Middelb. werkeloozen, De Vergenoeging 8.15 u. Woensdag 17 Jan. Filmvoorstelling Ned. Jongelingsverbond. Bogard- zaal 8.15 u. Vrijdag 19 Jan. „M. K. T." (Middelb. Klein Tooneel). De Vergenoe ging 8 Yi u. Vrijdag 19 Januari. Lezing Geschied en Letterkundige Vereeniging,. Spr. Antoon Coolen. „St. Joris." Zaterdag 20 Jan. Herdenking 10-jarig bestaan Machinistencursus ver bonden a. d. Ambachtsschool. „De Vergenoeging". Woensdag 24 Januari. Tweede Tournee van de A.V.R.O. Con certzaal 8 uur. V r ij d a g 26 Januari. Concert Ver eeniging. Ruth Posselt (viool) Concertzaal 8.15 uur. Zaterdag 27 Jan. Drie Steden Turn- wedstrijd. Turnvereen, „Wil- helmina." Donderdag 1 Februari. 2e Abonne mentsvoorstelling N.V. Amster- damsche Tooneelver. „Eindexa men" (Reifeprüfung) Schouw burg 8.15 u. V r ij d a g 16 Februari. Lezing Ned, Prot. Bond. Spr. prof. dr. L, J. van Holk, Leiden. Vrijdag 16 Febr. Jaarl, uitv. der le den Gymnastiekvereen. „Achil les" Concert- en Gehoorz. 8 u. Maandag 19 Febr. Lezing Natuurkun dig Gezelschap. Spr. prof. dr. M. W. Woerdeman te Amsterdam. „G rand Theate r," Vrij., Za„ Zon. Dinsd. „Vervloekt Goud". Iede ren avond 8 u. Zondag matinée 3 uur. Zondag 14 Jan. Uitv. Kinderzangkoor „De Kleine Stem", opv, o.a. van „Het Gouden Kleedje". De Prins v. Oranje 7.30 u. Dinsdag 16 Jan. Groote crisisverga dering uit de Zeeuwsche Land- bouw-organisaties o. 1. mr. P. Die- leman. Schuttershof n.m. 1 uur. Donderdag 8 Februari. Centrale Hengstenkeuring. Dinsdag 27 Febr. Wetenschappelijke Belangen. Declamatie Jac. van Elsacker,

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6