*2* GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. 'n Barstende Hoofdpijn WEER EN WIND. ZEELAND. Id NUMMER 10. TWEE BLADEN. VRIJDAG 12 JANUARI. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES» iuibbevelahd. NÖÖRB-BEVELAND. EwiTSiRSCHi ■JBBAL5EM ZEEUWSeH-VLAAüMREH 0.D, >ven met ren, ren- bhil- en tal ige jrs- de Ten le- ^er- ser. n - ;die is die je- lis. gt le sr It. In :o lis .provincial? H 3ccvivfichc MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-ahonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar do der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bevgsnommers 5 cent EEN GESCHENK UIT BATAVIA. Aan de Koningin. Met den „Postjager" werden Donder dag voor H. M. de Koningin, uit Batavia Indische orchideeën aangebracht, welke een geschenk zijn van de ingezetenen van Batavia. Bij deze collectie was een album gevoegd, met een opdracht van het uitvoerend comité voor deze bloe menhulde, waarin tevens de namen van de deelnemers zijn vermeld. Het uitvoe rend comité heeft aan de firma Van Houweningen en IJsselstyn te Den Haag opdracht gegeven van de orchideeën 'n bloemstuk te maken en dit zoo spoedig mogelijk aan H. M. de Koningin in Zwitserland te doen toekomen. ER WORDT MEER GESPAARD. De Spaarbankstatistiek loopende van 1 Juli 1932 tot 30 Juni 1933 laat weder om duidelijk zien hoe de crisisverschijn selen op het Nederlandsche Spaarbank wezen bleven doorwerken. Het saldo-tegoed bij de bijzondere spaarbanken nam af met 3 millioen (0.7 pet.) doch daartegenover staat een belangrijke stijging van het saldo-tegoed bij de Rijkspostspaarbank, welke 72 millioen (16,4 pet.) bedroeg. Deze toe name deed zich in alle provincies voor. De rente, gekweekt uit de beleggin gen bedroeg bij de Rijkspostspaarbank J 22 millioen (in 1931 20 millioen) en bij 281 bijzondere spaarbanken eveneens 22 millioen. Het saldo-tegoed der inleggers bij de boerenleenbanken, op het einde van het jaar 1931 bedroeg rond 457 millioen. LANDBOUWSTEUN EN WERKGELEGENHEID. De moderne, cljr. en r,-k. landarbei dersbonden hebben den minister van oeconomische zaken verzocht voor dit jaar aan de exploitanten van gesteunde landbouwbedrijven voor te schrijven, dat een bepaald aantal arbeiders moet worden tewerk gesteld, wisselende naar de jaargetijden en mede afhankelijk van de grootte der verbouwde producten. De landarbeidersbonden achten een derge- lijken maatregel praktisch uitvoerbaar, indien de voorschriften streeksgewijze worden opgesteld door commissies ge vormd uit de belanghebbenden, namelijk landbouwers en landarbeiders. Verder wordt de wenschelijkheid bepleit om voor verruiming van werkgelegenheid het machinaal maaien van koren te ver bieden. WERKGEVERS1 EN WERKNEMERS. Een poging tot samenwerking. Het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen heeft ,aan het Verbond van Ned. Werkgevers in Den Haag, het Centraal overleg in arbeidszaken voor werkgevers te Haarlem, het R.K. Ver bond van Werkgeversvereenigingen in Den Haag, aan de vereen, van Chr. werkgevers en groothandelaren in Ne derland te Amsterdam, het R.K. Werk liedenverbond in Nederland te Utrecht en aan het Christelijk Nationaal Vak verbond te Utrecht een uitnoodiging ge zonden om op Dinsdag 23 Januari e.k. te Amsterdam gemeenschappelijk een bespreking te houden in verband met den precairen toestand waarin een be- angrijk deel van het Nederlandsch bedrijfsleven verkeert en. over de maat regelen, welke o.m. van de zijde der overheid genomen zouden kunnen wor- en om daarin verbetering aan ie bren gen. Het bestuur van het Ned. verbond van vakverenigingen spreekt in de uitnoodiging als haar meening uit dat hier een terrein ligt, waarop door werk gevers en werknemers gemeenschappe lijk kan worden opgetreden. Schippers uit Yerseke in België bestolen. Op het schip van den mosselvisscher J. Bom uit Yerseke, dat te Dendermon- de m de haven lag, is des nachts inbraak gepleegd. Vermoedelijk zijn twee per sonen m de slaapgelegenheid van bet schip gedrongen en hebben daar, terwijl de schipper en zijn knecht sliepen, hun slag geslagen? 'Uit de jassen, die naast het bed hingen, werden de portefeuilles geroofd benevens een horloge en een si garettenkoker. In de geldtasschen be vond zich ongeveer 1000 frank en 60 gul den. Onmiddellijk w&xd aangifte gedaan bij de politie, die er in slaagde den 26- jarigen veekoopman P. D. uit Sint-Gilles aan te houden. Op dezen werd nog een gedeelte van het geld bevonden. Na be kentenis werd hij in de gevangenis ge zet. De politie stelt thans een onder zoek in naar den vermoedelijken mede plichtige van P. D. Verbindingsweg Zeeland-Noord Brabant Het is gebleken, dat bij den afgesloten overweg bij het station Woensdrecht in den Weg Korteven-Zeeland na het ope nen van de sluitboomen de voertuigen aan de Brabantsche zijde veelal eerder over den overweg gaan, dan die uit de richting Zeeland. Aangezien de toegangsweg zeer smal is, en bovendien in een helling is gelegen heeft dit voor het verkeer bij bet pas- seeren veel hinder. In verband hiermede hebben de A.N. W.B. en de K.N.A.C. aan B. en W. van Woensdrecht verzocht ter plaatse een verkeersregeling te willen bevorde ren, waarbij het verkeer uit weste ijke richting den voorrang heeft. Dit college heeft thans bericht, dat aan dit verzoek zal worden voldaan. N.S.B.-VERGADERING. Er was gisteravond tamelijk veel belangstelling voor de spreekbeurt van „Kameraad" J. C. Overwijn uit Rotter dam, Kringleider van de Nationaal-So- cialistische Beweging in Nederland, al gemeen leider ir. A. A. Mussert. Het verslag van de redevoering des heeren Overwijn vindt men elders in dit blad; hier slechts enkele kantteekenin- gen. Het podium was versierd met een zwart-roode en een oranje-blanje-bleu- vlag; op den achtergrond een rood-wit- blauwe. Qtit-het lessenaartje van de so- cieteitszaal, hetwelk op vergaderingen met min of meer succes als katheder pleegt te fungeeren, was een doek met het N.S.B.-wapen gedrapeerd: een zwart-roode driehoek met daarin den klimmenden leeuw op een oranje-blanje- bleu veld. Vanwege de openbare vergadering droegen de leden geen zwarte hemden, behalve één jongeman. Maar die had er een zwarte das, met een smal rood streepje er door, bij om, en we willen maar aannemen, dat dat dan mocht... De Kringleider uit Zuid-Beveland, de heer Jan Dekker uit Goes zat voor. En toen een der aanwezigen, zonder de minste herrieverwekkende bedoelingen overigens, een verduidelijkend-ontken- nende interruptie wilde plaatsen, werd hij door den voorzitter op hardhandige wijze tot zwijgen gebracht, nadat Ka meraad Overwijn den interrumpeerende in goed Rotterdamsch meer kernachtig dan beleefd verzocht had: „houd je sna vel en ga anders naar buiten, daar heb je de ruimte"-. Tja, daarmee demonstreeren de hee ren fascisten, dat zij er andere metho den op na houden dan wat tot dusverre als gewoonte in politieke vergaderingen gold. Het gehalte De heer Overwijn is een goed volksredenaar. Maar we zijn er van overtuigd, dat menige bewering van hem den toets eener scherpe en onmee- doogenlooze waarheidskritiek stellig niet zou kunnen doorstatfti. Is men van meening, dat men naar den feitelijken inhoud der stellingen en beweringen al léén wezen en waarde der N.S.B. moet beoordeelen, dan heeft de kritiek mak kelijk werk. Het mag echter bekend zijn, dat dit naar onze meening niet het ge val dient te zijn: wie meent langs dien weg alleen het na'ionaal-socialisme te kunnen bestrijden, heeft het o.i. mis. Hij zal of zou zien, dat ondanks schrijven en praten de beweging met den dag groeide. Een zuiver intellectueele verwerping van dit in den volkstoon gehouden be toog is mogelijk, maar onvolledig; de er kenning van den invloed, die er van den géést dezer beweging op de volksmassa zal uitgaan, is daarnaast noodig. En het valt. toch moeilijk te ontkennen, dat daarin, behalve elementen die ons on- gewenscht of zelfs verwerpelijk voor komen, óók zoo een en ander is waar voor men, objectief bekeken, slechts waardeering kan hebben. De vergadering had overigens een rustig verloop en de heer Overwijn wist met een latere scherpe interruptiepo ging direkt af te rekenen. Alleen: men moet niet denken, dat zij, die met den N.S.B. het Wilhelmus niet wilden zingen, daarom nog niet even van harte elders, onder vrijere om- Hef is altijd de weifelaar, die de buiten de N.S.B. ook! standigheden, ons volkslied willen mee zingen. Er zijn, dit zij in alle bescheiden heid gezegd, nog wel goede Nederlan ders, en warmvoelende vaderlanders, buiten den N.S.B. ook DE RAAD VAN ARBEID. Opheffing in zicht? „De Zeeuw" heeft dezer dagen mede gedeeld, dat er binnenkort bij de Raden van Arbeid ingrijpende bezuinigingen zouden plaats vinden „Het Volksblad verneemt thans dat t in het voornemen ligt een aantal raden op te heffen en daaronder zou ook de Raad ,-an A1 beid te Goes behooren. De voorzitter van den Raac vin \i- beid alhier, mr. J. W. Goedbloed, deel de ons bij informatie mede, dat hem van dit voornemen niets bekend was. Padvinders-revue. De Donderdagavond, door de twee Goesche groepen van de Zuid-Beve- landsche padvinders, gegeven revue trok veel belangstelling. De schouwburg zaal van Schuttershof was vrijwel ge heel bezet. Ook burgemeester Hajenius was aanwezig. De commandant, ir. Ten Bokkel Hui- ning, leidde deze voorstelling; trad op als conferencier en werkte tevens mee in verschillende tafareelen. De revue, ge titeld „Langs het spoor", toonde het padvindersleven in al zijn geledingen We zagen eerst de welpen aan den slag in spel en op kampeertocht; dan den overgang van horde naar troep, waar bij we met het verkennerswefk kènnis maakten; en vervolgens den overgang van troep naar stam. Er waren tal van komische tafareelen ingelascht, als de droom van een paar welpen, de eerste goede daad van een padvinder, e.d. De decors voor een en ander leken ons uitstekend gekozen; we willen in dit verband ook de reddingin stallatie en de middeleeuwsche costu^ mes noemen. Besloten werd met de volledige groep, die een voorstelling gaf van de wereld broederschap. Vlot en met verve er werd ook vaak passende muziek bij gemaakt werden alle scènes gespeeld, en niet al leen, dat ze steeds de aandacht van 't talrijke publiek wisten te boeien, en des wege met een hartelijk applaus beloond werden, maar het geheel was ook een bijzonder pakkende propaganda voor de padvinderij. Tijdens de pauze werden in de koffie zaal nog door de padvinders vervaardig de gebruiksvoorwerpen en padvinders gereedschappen verkocht. Hier was een drukke nering, zoodat de Goesche pad vinders het tweeledig doel van dezen avond: het geven van een indruk van de padvinderstraining, en het delgen van een schuld, waarschijnlijk wel bereikt hebben. Het was bijna twaalf uur toen ir. Ten Bokkel Huining de voorstelling met een kort woord sloot. W&IGHEREN, ZEEHOSPITIUM ZONNEVELD". Uitbreiding met 26 bedden een acccord met Rotterdam? DOMBURG. Binnen een of twee da gen zal definitief worden besloten tot de vergrooting van het zeehospitium „Zon neveld". Het aantal bedden, thans 24, wordt dan 50. Voor Zeeland zou die uit breid :ng niet noodig wezen, maar de bijkomende bedden zullen gereserveerd blijven voor patientjes uit Rotterdam; een accoord met de Rotterdamsche vereeniging tot bestrijding der tubercu lose wordt bmnenkort tegemoet gezien. De uitbreiding zal o.m. omvatten een aparte jongenszaal en meisjeszaal, les kamer, dokterskamer, en een kamer voor hoogtezon. Het plan is verder in overweging om aan „Zonneveld" een verpleegster te verbinden met diploma H.B.S., die aan gegadigden onderwijs kan geven. VEERE. Dezer dagen zijn twee vis- schersschuitjes, de hoogaarzen Arm, 16 en Ve. t, in den mist op een plaat aan den zeedijk vastgeloopen. De Arm. 16 is bij hoog water Woensdag vlot gekomen, de Ve. 1 zat echter Donderdagnacht nog vasi. VEERE. Na door den vorst langen tijd verp-icht geweest te zijn binnen de naven te blijven is men eindelijk weer aan het garnalenvisschen getogen. 462 kg kleine garnalen werden ten behoeve van de vischmeelfabriek alhier aangevoerd. ARNEMUIDEN. Bij verschillende schoolkinderen alhier is roodvonk ge constateerd. ARNEMUIDEN. Ais directeur der muziekvereeniging Arne's Genoegen heeft de heer P. Meliefste te N, en St. Joosland ontslag genomen. De leiding berust thans voorloopig in handen van den onderdirecteur den heer F. Buijs. MELISKERKE. Donderdag kwam de burgerwacht in haar eerste jaarverga dering bijeen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de burger wacht in ledental is toegenomen met 8; er zijn thans 26 werkende leden. De commandant zette uiteen wat de burgerwacht het afgeloopen jaar gepres teerd heeft. Er werden 4 medailles door hem uitgereikt en een wisselbeker ge wonnen op den prov, wedstrijd. Hierbij gaf spr. te kennen dat men op den inge slagen weg moge voort gaan. De Voorzitter, de heer J. Adriaanse werd herkozen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de rekening van het afgeloopen jaar sloot met een batig saldo, MELISKERKE, Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den landbouwer R, Boogaard reeds twee lammeren zijn geboren. KAPELLE. De heer A. SI. alhier werd gisterenavond, van het station komende, zoodanig door een fietser aangereden dat hij een hoofdwonde opliep en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. KRU1NINGEN. Donderdagavond werd in het Zondagschoolgebouw voor den Ring O. Z. Beveland vertoond de film „Van Bondsdag tot Bondsdag" van het Nea. Jongelingsverbond. Op onderhou dende wijze lichtte den heer Faber, lie van het hoofdbestuur, een en ander toe De vele aanwezigen, ook van elders, kregen daardoor een duidelijk beeld te zien van wat de C.J.V. voor de jeugd doet. Ds. De Beus van Rilland opende en sloot dezen leerzamen avond. KRUININGEN. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l.: 3979 personen (2040 m. en 1939 v.) Er wer den in 1933 geboren 45 jongens en 31 meisjes; vestigingen 76 m. en 96 v. pers, overleden 13 m. en 10 v. pers.; vertrok ken 93 m, en 106 v, pers. (Bevolking einde 1932: 3953 personen). WAARDE. Woensdag vergaderden de ingelanden van het waterschap Waarde. Deze vergadering was belegd om te bespreken hoe de Havendijk, daar waar de beide oude kaaihuizen er in staan, verstrekt kan worden. Een voorstel om genoemde huizen aan te koopen. op te ruimen en op zijn plaats versterkingen aan te brengen, werd verworpen. Besloten werd vervolgens om de bei de huizen te versterken. WAARDE. De Nationaal Socialisti sche Beweging hield Woensdag alhier een openbare vergadering, in de zaal van de wed. P. Kloet. Spreker was de heer Dekker uit Goes met het onderwerp: Het Fascisme. Tegenwoordig waren ruim 80 perso nen. Na de pauze werd de gelegenheid opengesteld tot het inleveren van vra- g'en. Voor het uiteengaan van de vergade ring werd door het meerendeel op ver zoek. staande het Wilhelmus (2 couplet ten) meegezongen, KORTGENE. Donderdagavond verga derde het muziekgezelschap „Eendracht maakt macht" in de zaal van den heer J. de Looff. Uit het jaarverslag bleek, dat er reden tot groote tevredenheid is. De rekening 1933 geeft aan inkomsten 442,41 aan en aan uitgaven 378,09; goed slot 64.32. De begrooting werd vastgesteld op inkomsten 324.32 en uitgaven 246,50. De voorzitter werd met algem. stem- die U kwel! en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis. Vannacht kunnen ze te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Ze nuwpijn, Spierpijn. Slechts 50 cenl per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. (Ingez. Med.) M'burg, 12-I-'34, Donderdag: hoogste luchttemperatuur 6.9 °C (45 °F); laagste 0.9 °C (34 °F). Heden 9 h: 3.5 °C; 12 h: 8 °C. 8 mm regen. Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het afge loopen etmaal: 763 mm; laagste 746 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.4 mm te Weenen; laagste 720.0 mm te V. Ma- noer. Verwachting tot morgenavond Matige tot krachtige Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. Zon op: 8 h 07; onder 16 h 09. Licht op: 16 h 39. Maan op: 5 h 21; onder: 24 h 11. N.M. 15 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Januari. Hoogwater. Vr. 12 9.49 22.31 Za. 14 11.02 23.31 Zo. 14 12,03 Hoog- en Laagwater te Januari. Hoogwater. Vr. 12 11.31 Za. 13 0,19 12.49 Zo. 14 1.26 13.56 Laagwater 3.43 16.28 4.59 17.34 6.13 18.38 Wemelding® Laagwater. 4.46 17.28 6.02 18.37 7.13 19.40 B^OenbOct obp doos btedfipjandsch fabrikant (Ingez. Med.) men herkozen. Besloten werd bij uitvoe ringen twee kaarten aan eiken donateur te geven, die dan uitgereikt mogen wor den aan familieleden. Er werd besloten deel te nemen aan het concours te Kruiningen. Ook werd in beginsel besloten om in den zomer een festival op Kortgene te houden naar aanleiding van het 55-jarig bestaan der vereeniging. AXEL. De bevolking dezer gemeen te bedroeg op 31 Dec. j.l,: 6319 perso nen (3225 m. en 3094 v.) Er werden in 1933 geboren 55 jongens en 56 meisjes; vestigingen 140 m. en 149 v. pers.; over leden 31 m. en 28 v. pers.; vertrokken 152 m. en 152 v. pers. (Bevolking einde 1932: 6255 personen).

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1