KUNST EN WETENSCHAP LANDBOUW. ONDERWIJS. VERKEERSWEZEN P. T. T. SPORT. MARKT8ERIGHTEN. BEKENDMAKINGEN. i SCHETSEN VAN DE HOEVE. DE STERRENHEMEL 10—17 JANUARI 1934, 20 h MT. ZUIP MIDDELBURG. Een nieuw tijdschrift- Wij ontvingen het eerste nummer van „De Zwerver in Gods vrije natuur", R K. Tijdschrift voor Natuur-historie, fo k.óre, buitenleven, sport. Vlotte artikelen en heel veel foto': willen in dit tijdschrift de jeugd meer liefde voor de natuur bijbrengen. Verschillende bekende personen zul len hiertoe hun medewerking verleenen maar ook de jongens en meisjes zelf zul len aan het woord worden gelaten. Bo vendien zal nauw contact met de Vla mingen worden gezocht. TEELTBEPERKING VAN TUINBOUW- GEW ASSEN. Naar wordt vernomen, zullen de voor bereidende maatregelen, t.a.v. de teelt beperking van tuinbouwgewassen, zeer spoedig gereed komen. Het definitieve plan voor de beperking van de teelt van tuinbouwgewassen zal niet veel ver schillen van het schema van den regee ringscommissaris, dat reeds in Novem ber is gepubliceerd. Het aanplanten en de teelt van pit- en steenvruchten, kan voorloopig worden vrijgelaten. Een uit zondering op dezen regel is de cultuur -van druiven, waarbij het aantal trossen per boom zal behooren te worden be perkt. Behoudens de hieronder nog nader aangegeven beperkingspercentages, is de teelt van groenten vrij. De teeltbe perking van tuinbouwgewassen wordt gezocht in de inperking van de opper vlakte, die met tuinbouwgewassen mag worden beteeld. Onder dezen algemee nen regel valt ook de teelt van aardbei en en frambozen. Een uitzondering moet worden gemaakt, voor de teelt van groenten onder glas. Onder platglas (één-ruiters) zal geen grooter aantal dan 20 stuks sla per raam mogen worden uitgepplant. De teelt van sla in rijen za: worden toegestaan tot een aantal van 15 stuks onder één raam, zonder teelt van bloemkool; van 12 stuks onder één raam met teelt van bloemkool, en van 9 stuks onder één raam met teelt van bloemkool in enkele rijen. Het aantal kroppen sla in de broei mest verwarmde rijen, zial niet meer mogen bedragen dan 24 stuks voor den voorkant en 20 stuks voor den achter kant van de zgn. dubbele rijen. Het platte glas zal slechts eenmaal voor de teelt van sla mogen worden aangewend,. Het teelen van sla of spi nazie in druivenkassen. die ouder zijn dan zes jaar, is verboden. De teelt van bloemkool en andere groenten in kassen of warenhuizen blijft geheel vrij. De teelt van vroege aardappelen voor den verkoop is in bedrijven, waar tot nog toe geen vroege aardappelen werden verbouwd, verboden. Voor bedrijven, waarin vroege aardappelen zijn ge teeld, dient tenminste het volgens de beperkingsschaal voorgescheven per centage ten volle te worden toege past, op de in 1933 met vroege aardap pelen beteelde oppervlakte. De beper kingspercentages voor de onderschei dene bedrijfsgenooten zullen de volgen de zijn: bedrijven van 0 tot 2 ha: be perking 5 pet. van de met tuinbouwge wassen beteelde oppervlakte; 2 tot 3 ha: beperking 5 tot 10 pet.; 3 tot 4 ha beperking 1,0 tot 15 pet,; 4 tot 5 ha: 15 tot 20 pet,; 5 tot 6 ha: 20 tot 25 pet.; 6 tot 7 ha: 25 tot 30 pet.; 7 ol 10 ha: 30 tot 35 pet.; 10 tot 11 ha.: 36 peet.; 11 tot 12 ha: 37 pet.; 12 tot 13 ha: 38 pet.; 13 tot 14 ha: 39 pet.; 14 tot 15 ha: 40 pet,; 15 tot 16 ha: 42 pet,; 16 tot 17 ha: 44 pet.; 17 tot 18 ha: 46 pet,; 18 tot 19 ha: 48 pet.; 19 tot 20 ha: 50 pet.; 20 tot 21 ha: 52 pet.; 21 tot 22 ha: 54 pet.; 22 tot 23 ha: 56 pet.; 23 tot 24 ha: 58 pet.; 24 tot 25 ha: 60 pet.; boven 25 ha: beper king eveneens 60 pet. Tinus en het haksel. „Aar, aar-aaraar zeg ik, kreng," snauwde Tinus tegen het hand- paard. Tinus was nijdig en uitte nu een woord, dat hij niet verantwoorden kon, want een kreng was zeker wel 't laatste waar 't harmonisch gevormde, edel ge lijnde en goed gevleeschde raspaard ge lijkenis mee toonde. Het was niet 't gure, buïege najaarsweer, noch het moeiza me zwoegen door de vette klei, dat hem uit Izijn humeur had gebracht..,. Deze dingen waren dagelijksche kost voor hem. Maar, hoorDaar klonk weer het schelle schreeuwen van de drijvers: Piro...., Porto....!! Het kwam nader. O, Tinus wist precies hoe ze zouden loopen. Ze dreven het wild tot aan het Weeltje. Daar konden de hazen niet over, die zwenkten dan rechtsaf langs den oever, en daar, bij dat lage wei tje, ja, zie je wel, hij zat er al, op z'n vouwstoeltje, „de schutter", dacht Tinus smalend, „want un jaeger kan ik dat nie noeme," Hij kreeg straks de hazen allemaal vlak voor zijn neus, en hoefde alleen maar zijn geweer op te lichten, en ze neer te schieten. f— F-» Op de voorvloer zat Tinus, op z'n Het aanleggen van nieuwe tuinbouw bedrijven in 1934 is onder iedere om standigheid verboden, (In ons nummer van gisteren hebben wij een beschouwing overgenomen uit het ,,Zeeuwsch Landbouwblad", waarin de Tuinbouw-commissie der Z. L. M. bezwaren opwerpt tegen de voorne mens, om den tuinbouw via den weg der tee.tbeperking te steunen. In de eerste plaats op het beginsel der progressie, dat in bovenstaande maaatregelen ech ter scherp tot uiting komt, richt de com missie haar critiek.) UITBUITING VAN ONBESCHUTTE BEDRIJVEN. Geen uitbuiting in klassen, zooals de socialist meent, maar in standen Het is altijd prettig, te ervaren, dat men in intellectueelen krink hetzelf de beginsel propageert, dat men zelf, door practijk en ervaring geleerd, als het meest juiste erkent. Zoo hebben we met groote instemming kennis genomen van een artikel van ir. K. F. Mallie in het Polytechnisch weekblad van 4 Jan. j.l, „Over de verhouding tusschen de in- dustrieele- en landbouwloonen," De schrijver begint al dadelijk te zeggen, dat bij 't zoeken naar de oorzaken van de werelddepressie, te weinig aandacht wordt besteed aan de argumentatie van hen, die deze wijten aan de wanverhou ding, welke bestaat tusschen de hooge (stedelijke) industrie-loonen en de lage loonen, welke op het platteland gelden. De mensch werkt om in zijn levens onderhoud te voorzien. Zonder voedsel is zulks onmogelijk. Reeds uit deze een voudige waarheid volgt, dat de „voed selproductie" onder de takken van be drijf één der eerste, zoo niet de aller eerste plaats in moet nemen. Bovendien is verreweg de grootste helft van de be volking onzer planeet in den landbouw werkzaam. Daarom is het standpunt van hen, die het wereldbelang met dat van den boerenstand vereenzelvigden, min stens even goed verdedigbaar als de huidige zienswijze welke sterk onder socialis'tischen invloed, „arbeidersbe lang" en „algemeen belang" min of meer als twee namen voor een zelfde zaak beschouwt. Ook historisch gezien is de landbouw primair; pas later kwam er eenige verdeeling van werkzaamhe den. Op den duur leidde dit tot een beroep, toen het mogelijk bleek ook op deze wijze in het levensonderhoud te voorzien. De talrijke beroepen, die we nu kennen, zijn door voortdurende af splitsing uit het eene „oer-beroep" ont staan en wel steeds als het nieuwe beroep een zelfde mate van welstand kon bieden. Juist daarom is het princi pieel onjuist de fabrieksloonen geheel los van die op het platteland te be kijken. Tusschen de loonen in de verschil lende beroepsklassen behoort een nau we relatie te bestaan; is deze verbroken dan is er maar één diagnose mogelijk: De dan heerschende toestand is abnor maal. Leefden we nog zooals vroeger in een beperkt gebied, dan zou een der gelijke fout zich eerder wreken dan nu, omdat toen de verschillende beroeps klassen rechtstreeks op elkander waren aangewezen. Nu zijn de verhoudingen zoo verknoopt, dat onze, meest stede- ijk georiënteerde, economen ze niet kunnen (of willen) zien. Nu heet het, dat de arbeider recht heeft op een ze ker bestaansminimum, waarbij niet wordt gevraagd, of zijn belooning in overeenstemming is met het gepres teerde werk, waarbij ook niet iwordt gevraagd, of onze wereld-economie aan deze eischen kan voldoen. De vakver- eenigingen stellen eischen en de oude „tegenstander", de ondernemer, ook voortreffelijk georganiseerd, sluit een overeenkomst op dit „rechtmatig loon", maar zorgt tevens voor zijn „billijke winst", en dat alles wordt dan gevonden in den prijs van het eindproduct. Wan neer zoo iets mogelijk ware over de heele linie, dan zou hier mede niets zijn bereikt, dan zou men wat men met de eene hand ontvangt, met de andere hand moeten uitgeven. Maar in een beroep kan het zoo niet, vandaar, dat derge lijke „col ectieve contracten" in wezen neerkomen op uitbuiting der onbeschut te beroepen. En dit is geen uitbuiting in „klassen", zooals de socialist die ziet, maar een in „standen". Bedrijven, welke onderhevig zijn aan internationale con currentie (en dat is speciaal met den landbouw het geval) kunnen dergelijke prijsafspraken niet maken, zij zijn langs allen kant de dupe van voornoemd sy steem. Hierbij komt nog, dat de in de steden toegekende „steun" een natuur lijke loonsverlaging tegenhoudt, zoodat de arbeiders in de beschutte bedrijven een zeer bevoorrechte positie innemen, in de allereerste plaats ten koste van den boerenstand. Ster v/d 3* grootte, of kieiur Ster *{i 2' grootte. Ster v/d 1® gr. 11^ Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau "U Industrieelen Eigendom onder No. 64222 Geslaagd voor het machinistendi ploma A, de heeren C. W. de Wit, E. Zwart, F. R. van Rosevelt en W. Tave- nier, alle leerlingen van de De Ruijter- school te Vlissingen, Geslaagd voor het examen boek houden van de vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen, de hees M. Verdonk, te 's Heer Hendriks kinderen. De post van de Pelikaan en het postpersoneel. De directeur-generaal der P.T.T heeft zijn bijzondere tevredenheid betuigd aan het betrokken personeel, waardoor het ondanks Zondagsdienst en Nieuw- jaarsdrukte mogelijk is geweest, dat de luchtpostcorrespondentie, welke Zater dagavond 30 Dec. j.l. met 't vliegtuig Pe likaan werd aangebracht, reeds vóór de jaarwisseling of althans op den Nieuw jaarsdag aan de geadresseerden hier te lande uitgereikt kon worden. O EERSTE K\^ VOLLE MMN. (I LAATSTE KVftEIlER NIEUWE MAAN VENUS© MARS© JUPITER Q> SATURNUS (S) Sterretijd 3 h 19 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Orion staat al geruimen tijd boven den horizont; de Groote Hond, met S i r i u s, de helderste der vaste sterren, komt nu in het OZO op. Dit kaartje is maanloos. cnieën, mangels af te krauwen. Af en toe wierp hij een blik door het open staande klinket, naar de dreigende re genlucht... De wind was nu bedaard, maar: „dat a j' uu|t 't Noord-westen criegt, dat is nie vee soeps", zei Tinus, ,zö trek komt er wee un schip mie zure appels". En Tinus had goed gezien, even "ater kletterde er een fiksche bui naar omlaag. Snelle stappen klonken bui ten, twee heeren in jagerscostuum do- ten haastig door het klinket. De bree- de gestalten onderschepten hjet licht, Tinus keek op. „Moggumoggu," srauwden de heeren. „Goeiemiddag", zei Tinus effen, en sloot de lippen weer vast opéén. Doch de heeren lieten het niet meer stil worden. „Hè, hè, dat was net op tijdkijk het toch eens gie ten geweldig, wat een bui. U vindt wel goed, dat we even schuilen, Baas?" ~"inus pikte een nieuwe mangel op zijn mes, en zei laconiek: „dat za wè h6ed we ze, mêr ik bin den Baes nie," „O, een arbeder zeker", veronder stelde een der heeren, „Ik bin hin er- rebeier", verwierp Tinus, „ik bin tnecht". „Nou ja," zei de jager „dat is toch vrijwel betzelfde, een boeren- cnecht is toch ook een landarbeider". „Net nie", bleef Tinus op zijn stuk staan, „een knecht rie mie te paeren, di weel un errebeier klad nie mie om te haen, en di tehenover verstae ik awee hin Btiljarten, De uitslag der voorwedstrijden, wel ke te Vlissingen gehouden werden om het Kampioenschap van Nederlanc 3de klas Klein Biljart, zulks onder lei ding van A. B. C. te verspelen op da tum 20 en 21 Jan. 1934 in Grand-Hote Britannia te Vlissingen is als volgt', (leden A.B.C.) p brt gm. hs. w.g. tot M v. Boekhorst 783 98 7,99 53 0.80 8.79 C. Hoomick 885 87 7,87 67 0,80 867 R, Peeman 797 124 6.43 36 1,20 7,63 (lid B. C. Breda.) Jac. Saes 688 98 7.02 37 0.40 7.42 Waar op verschillende plaatsen in het land voorwedstrijden plaats heb ben, moet men eerst de verdere uitsla gen afwachten cm te kunnen medelee len wie in de finale geplaatst zijn. De wedstrijden zullen op Zaterdag 20 Januari des morgens te half twaalf ge opend worden door den burgemeester van Vlissingen, den heer C. A van Woel- deren. Z, V. B, Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 13 Januari 1934. OtheneDriewegen. Hoeksche BoysZ. S. C. 14 Januari 1934. Wedstrijdprogramma voor Zondag le klasse A: Goes IIDe Zeeuwen II. Eiland BoysVlissingen III. le klasse B: Breskens IIHoofdplaat. Terneuzen IIISasput. F. C. SluisBiervliet. errebeierswerk", gaf hij toe. ,,0, juist. Ja, al die fijne nuances zijn ons natuur lijk minder bekend", zei de jager ach teloos, en stapte naar hel klinket, waar voor hij bleèf staan, kijkend naar den neerstroomenden regen. Tinujs keek even op, krauwde toen weer verder aan z'n pee. Hij duwde zijn pruim naar de andere wang, en zei toen afgemeten: „zou je hin bitje uut de lichte wille hae, asjeblieft?" Verwonderd keerde de ja ger zich om en stapte terzijde, terwijl hij, met een geamuseerden glimlach vroeg: „sta ik hier goed, zeg het anders maar gerust hoor, dat neem ik je vol strekt niet kwalijk," „Zo is 't hoed," zei Tinus kort, maar hij dacht: „nee-e man, je bin bekaaid: Ik neme 't joe nie kwel- luk, da je in m'n licht hieng stae, om- da 'k weet, da je noe eenmael nie wies der bint." Zwijgend werkte Tinus ver der, en, eveneens zwijgend nu, keken de beide jagers toe, naast elkaar, met hun rug tegen de pui. Toen voelden ze plotseling tegelijk, hoe dwaas ze daar stonden, als twee stoute jongens, die door een booze kindermeid verboden zijn om bij de open deur te komen. Glim lachend zagen ze elkaar aan, toen gaf Jonker Otto zijn neef een teeken, dat hij een poging wou doen, den stroeven knecht wat gunstiger te stemmen. „Kijk", zei hij opeens met goed ge veinsde belangstelling, „dat is zeker le klasse C: StoppeldijkSluiskil. le klasse D: Zierikzee IIIZonnemaire, RenesseNoordgouwe. BurghSchouwen. 2e klasse A: De Zeeuwen IIIVeere. E. M. M.—R. C. V. Eiland Boys IIZeelandia III. Middelburg IVDomburg. 2e klasse B: IersekeGoes III. 's-Heer ArendskerkeKattendijke. Kruiningen's-Heerenhoek. 2e klasse C: Corn BoysB. K. V. V. Terneuzensche BoysWestdorpe. 2e klasse D: Oostburg IIBreskens III. IJzendijke IIZeeduivels. Hoofdplaat II—N. G. D. 2e klasse E: Zierikzee IVZonnemaire II. 3e klasse A: Middelburg VEiland Boys. R. C. S. IIIDe Zeeuwen IV. Domburg IIVlissingen V. Zeelandia IVDe Zeeuwen V. De NoormannenVlissingen VI. 3e klasse B: Steen IIAxel III, Westdorpe IISluiskil II. Hontenisse IIZuiddorpe. B. K. V. V. II—Corn Boys II. Goes, 10 Jan. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. Groentenveiling. Sprui ten 9—14, witlof 26—29, id. 2e 9—17, wortelen 2.604.60, wijnpeen 3.20 3.50, karoten 3.50, uien 2.30, koolrapen alles per 100 kg; savoije kool 1505.10, andijvie 0.80 beiden per 100 stuks; prei 38. per 100 bos; noten 0.30 per 100 f.tuks; azalia's 0.30 per pot; wilde konij ven 0.60 per stuk. Oostburg, 10 Januari. Veilingsver. „Avicultura", Aanvoer 37 kg boter. Prijs 0.981,69 per kg. haksel van mangels en hooi?" „Ja", zei Tinus, „Haksel," zei Otto peinzend, „dat noemen wij haksel, maar hoe is het Zuid-Bevelandsche woord? Hoe noemt U dat?" Even keek Tinus opzij, naar den berg gesneden voer, en zei: „dat- te? Dat is paerevoer". „Jawel, maar het heeft toch nog een andere naam. Ik meen dit: als de Baas wil, dat je de paarden van dat voer geeft, dan zegt hij: „geef de paarden eens....?" „Vre ten" vulde Tinus aan. „Goed", hield de Jonker vol, „maar nu vraag jij welk vre ten: haver of hooi of mangels of....?" „Dat vraeg ik nie", zei Tinus „dat wéét ik." „Maar stel nu eens" begon de Jon ker weer, voor wie het nu een eere zaak werd, dat woord uit den mond van den onwilligen knecht te wringen, „stel nu eens, dat jij een paar dagen ziek bent, en er is een ander in je plaats, die het niet weet, dan moet de Baas al les duidelijk bij den naam noemen, dus dan zegt hij: geef eerst de paarden eens....?" „Nou, ik in hin euhen 's tieden mi wat emukkeerd" antwoordde Tinus, „mè a 't onhelok diene most, dan zou 'n hin aar neme, mè 't voe die paer daehen zellefst roe-e". „Wat", vroeg de Jonker ongeloovig, „zou dan de Baas zelf het knechtenwerk doen?" Tinus voelde de geringschatting, en sloeg direct terug. „Di za d'n nie fan wéte oor", zei hij scherp, ,,'t is oal van he- ■- ONTVANGEN BOEKEN. Bij de N.V. Uitgeverij „De Toren trans" te Zeist verscheen: „De Schil der Hendrik Wiegersma". Inleiding en gegevens, door A. Plasschaert. Met tal rijke afbeeldingen, waaronder eenige gekleurde. Twee lezingen over het Verkeers wezen, gehouden door prof. mr. F. de Vries en S. A. Reitsma, op den 7en accountantsdag van de Ver. van Ge meente-accountants te Utrecht. Over druk uit Financieel Overheidsbeheer. (G, W. van der Wiel Co. te Arn- h e m). De in de Zeeuwsche boomgaarden aan te planten variëteiten. Verslag Va riëteiten-Commissie, afdeeling Zeeland van de Nederlandsche Pomologische Vereeniging. „Wat is dat?" Een encyclopedie voor jongeren. Bij deze encyclopedie is niet de groote-menschen-encyclopedie tot voorbeeld genomen, doch zij wil aan vullend werk verrichten, waarbij men zich beijverd heeft de kinderen le boeien door korte levendige informatie en uitvoerige illustratie. Het boek is compleet in 24 Afleveringen, die ieder op zichzelf een boek vormen. Deze leer zame en nuttige uitgave verscheen bij de N.V. Hollandia Drukkerij te Baarn. HINDERWET. B. en W, van Middelburg maken be kend dat bij hun besluit van heden aan de N. V. Bataafsche Import Maatschap pij te 's-Gravenhage en hare rechtver krijgende voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een on- dergrondsche ben'zinebewaaTplaats Sn perceel kadastraal bekend gemeente Middelburg in sectie D no, 1705, plaat selijk gemerkt wijk Q 105, gelegen aan de Winterstraat alhier. Middelburg, 9 Januari 1934. B. en W. voornoemd, M. FERNHOUT, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. zonde beesten; di bin in de stad henoegt fijne 'eertjes, die a wè viesder kurwei- tjes opknappe".. Hij stond op, en raad pleegde zijn horloge, ,,'t Is olluf twelle- ve", zei hij, „ik hae om de petaten". „Maar man, door dat weer, je spoelt van den weg als je niet oppast". „Vast hin nóód" zei Tinus koppig, „lied is tied- Smakeluk". „Uw knecht scheen iets tegen ons te hebben, Baas van Hoeve", zei Jonker Otto, en vertelde uitvoerig het heele gesprek. Vermaakt luisterde de boer toe. Toen maakte hij hun de houding van Tinus begrijpelijk. Een drijfjacht, en al wat daarbij betrokken was, haat hij, als zijnde zelf een volbloed strooper- En het geven van ontwijkende ant woorden beoefent hij als een sport, na dat hij eens onder kruisverhoor geno men is. Na drie kwartier verklaarden toen de advocaten: „spreek dien man maar vrij, want die is nu zóó dom, hij besef absoluut niet, waar het om gaat. Toen heeft Tinus drie dagen zitten schokken van 't lachen: „oei, oei, oei,., die man is zoo dom,en zulder bin zo slum,el, el el Tenslotte: onze naam voor haksel is „kort". De Vrouwe van d'Oeve.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6