DIAMANT DE DOCHTER VAN ALVA. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. f msntifs w Bak- en Braadvet Dit is een kwetsbaar punt. fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M IDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.T.) VAN DONDERDAG 11 JANUARI 1934. No. 9. Een vijfjaren-plan der Belgi sche socialisten. Nationali satie van het credietwezen en de belangrijkste industrie ën. DE PELIKAAN-BEMANNING GEHULDIGD. Rede van Generaal Snijders over de stichting van een Na tionaal Luchtvaartfonds. De huldiging. DE MAATREGELEN TEGEN DE N. S. B. Bijeenroeping der Tweede Ka mer gevraagd door de Com- munüsten. DE TERECHTSTELLING VAN VAN DER LUBBE. STICHTING BIO-V AC ANTIEOORD. De Kérstcollecte. VERHAAL VOOR EIGEN PENSIOEN. DE RIJKSWERKVERSCHAFFINGEN. Er valt den laatsten tijd een zeer bij zondere activiteit van de socialisten in België waar te nemen. Zij hebben het ondanks hun oppositioneele positie niet gemakkelijk (als hun partijgenoo- ten elders in de wereld) en zoeken dus naarstig naar middelen, om meer grond onder de voeten te krijgen. De buiten de grenzen bekende theoreticus Henri de Man speelt in dit concert de eerste vi ool. Zijn meening is, dat zoolang de cri sis het menschdom teistert, er niet de minste kans op verwezenlijking der so cialistische doeleinden bestaat. En daar om heeft De Man een vijfjaren-plan ont worpen, dat, gespeend van Marxistische beginselen, er op berekend is de partij door dezen moeilijken tijd heen te hel pen. Men verwacht er heel wat van, vanwege zijn vermoedelijke aantrekke lijkheid op niet-socialisten; en het is ge lukt, het door een speciaal congres der Belgische socialistische partij goedge keurd te krijgen. Het plan beoogt, naar onze Brussel- sche correspondent meldt, een economi sche en politieke hervorming van het land en wil een gemengde economie in' voeren met, naast het particulier initia tief, een nationalisatie van de crediet organisatie en de belangrijkste industrie ën. Deze nieuwe economie moet aan het algemeen belang dienstbaar worden ge maakt door verbetering van de binnen- landsche markt. Ten slotte moet in po litiek opzicht een hervorming tot stand komen van den Staat en van het parle mentaire regiem op een basis van ware economische en sociale democratie. Het plan stelt de nationalisatie voor van het crediet, door instelling van een crediet- instituut met opdracht de bankverrich tingen ondergeschikt te maken aan de doeleinden van het plan. Er zal een financieel commissariaat tot stand komen, dat afhangen moet van de wetgevende macht en dat het alge meen bestuur van het credietwezen in handen moet hebben om de productie aan te passen aan de behoeften van een uitgebreide binnenlandsche markt. Wat de nationalisatie van de basis industrieën betreft, stelt het plan voor, dat alle industrieën, die grondstoffen of kracht voortbrengen, hierin worden be trokken. In elke industrie zal een con sortium worden gevormd om de indus trie aan het plan te onderwerpen. Deze zullen eveneens op dezelfde wijze als het credietinstituut, de noodige aandee- len verwerven om een overwegenden invloed uit te oefenen in de leiding der zaken en zij zullen zelf leiding ontvan gen van een industrieel comité, dat van de wetgevende macht afhankelijk is. Er wordt ook een transportcommissariaat ingesteld voor regeling van het trans portwezen. Wat de rest van het bedrijfsleven be treft, dat zal overgelaten blijven aan het particulier initiatief. Aan het eigendoms recht wil men dus niet tornen. De indi- vidueele spaarzaamheid wordt zelfs be schouwd als een noodzakelijkheid in het plan om de noodige credietverming te bekomen. Aan het erfenisinstituut zal slechts een beperking worden opgelegd om de vorming van een financieele oli garchie te voorkomen. Als algemeene doeleinden worden tenslotte nog ge noemd vermindering van den arbeids duur, en erkenning van Sovjet-Rusland. De Man en zijn partijgenooten geven toe, dat het plan vrijwel niets met de leer van Marx te maken heeft. Zij stel len zich op het standpunt, dat de socia listische beweging ook andere dan in ternationale opvattingen kan aanvaar den en zijn bereid, met elke partij in zee te gaan, die het plan wil onderschrijven. Blijkbaar verwachten ze er wonderen van, gelijk de Sovjets en de fascisten het van hun projecten doen. De praktijk zal wel uitwijzen, wat daarvan komt. door ARCHIBALD CLAVERING GUNTEK. 87). ,,Wel neen, uitstekende berichten. Ze eten nu het gras, dat in de straten groeit. We hebben Oranje op het meer verslagen en zijn daar nu heer en mees ter. Neen, Haarlem is het niet." Dan ge last hij in eens: „Laat mijn escorte voor komen, Kan Gomez paardrijden?" „Ja, uwe Hoogheid." „Laat hij zich dan bij 't escorte voe gen." En door dertig man gewapend met lans en haakbus, draaft Alva terug naar de woning van zijn dochter. Onderweg roept hij Gomez bij zich en ondervraagt hem: „Hoe zag die Guido Amati er zoowat uit?" „Slank, goed gebouwd, donker krul haar, zeer zwarte en brutale oogen, en een huid zoo donker als van een 'ge- bleekten Moor." „Natuurlijk had hij de manieren van een edelman?" vraagt de onderko ning verder. „Voorzoover een soldaat als ik daar over kan oordeelen, was dat inderdaad het geval, uw Hoogheid, en hij was goed ter tale. Men zei, d'at hij het Castili- ■aansch zoo zuiver sprak als een pries ter." In het Koloniaal Instituut te Amster dam was gistermiddag een groot aantal belangstellenden bijeengekomen voor 'n tweeledig doel: le de installatie van het Pelikaan-comité, hetwelk zich ten doel stelt het oprichten van een fonds, om daaruit bijzondere proefnemingen of ondernemingen ter bevordering van het luchtverkeer te bekostigen; en een huldiging van de bemanning van de „Pelikaan" na de door haar volbrach te roemrijke heen- en weervlucht tus-( schen Nederland en Indië. Onder de talrijke genoodigden wa ren ir. Damme, directeur-generaal van P. T. T„ de heer A. Plesman, directeur van de K. L. M,; luit.-generaal A. H, Seyffardt, chef van de Generale Stat; ir. de Vogel, voorzitter vein de Kon. Ned. Vereen, v. d. Luchtvaart en Edo Bergs- ma, voorzitter van den A. N, W. B,. Toen de vier leden der „Pelikaan"-be manning de zaal binnentraden in hun vliegeruniform, de borst gesierd met de teekenen der onderscheiding, hun door de Koningin voor hun roemrijke vlucht verleend, en cp het podium plaats na men, mei de leden van het uitvoerend comité en het eerecomité stonden alle aanwezigen in de zaal op, en hebben hun een geestdriftige ovatie gebracht, die minutenlang duurde. Ook het pu bliek, dat op het ruim plein voor het gebouw van het Koloniaal Instituut te hoop was geloopen, heeft den vier hel den van den dag zeer hartelijk toege juicht. Vervolgens hield generaal b.d. C. J. Snijders een rede, waarin spr. in de eerste plaats constateerde dat het j staatkundig en economisch verband tus- schen Nederland en Nederlandsch-Indië een onmisbare levensvoorwaarde is j voor beide. Indien men voorts bedenkt, j dat de grootsche wereldtaak, welke Ne- j derland als koloniale mogendheid te volbrengen heeft aan ons land in het algemeen statenverband een vooraan- j staande plaats en eene belangrijke m- ternationaal-oeconomische en -politieke beteekenis verleent, dan treedt wel duidelijk naar voren, welk een ingrij pende en gewichtige rol in ons staat kundig, oeconomisch en maatschappelijk leven wordt vervuld, door de organisa tie van de gemeenschap, de betrouw bare, gemakkelijke, snelle en goedkoope verbinding tusschen de beide rijksge bieden in Oost en West. In het verloop van zijn rede toonde spr. aan, dat de ontwikkeling dezer ge meenschap in den loop der eeuwen ge lijken tred heeft gehouden met den pols slag van den tijd en den vooruitgang der 45 ets p. pond - 22^ ets p. half pond (Ingez. Med.) „Nu, 't is goed, ik dank u, sergeant" zegt de onderkoning. Kort daarna be reiken zij het landhuis. techniek. Na de zielvaart en de mail booten kwam het vliegtuig en spr. herinnerde aan den vliegtocht van Van der Hoop en zijn bemanning, welke vlucht destijds groote geestdrift en be wondering afdwong. De technische mo gelijkheid eener luchtverbinding tus schen Nederland en Nederlandsch-Indië was daarmede aangetoond en de K. L. M. is er op voortreffelijke wijze in ge slaagd deze gedachte technisch en or ganisatorisch volledig uit te werken en te verwezenlijken. Vooral de duur van de reis werd steeds meer bekort, het geen van overwegend belang mag wor den geacht. De K.L.M. heeft met voor- uitzienden blik reeds bij de bestelling van de laatste vliegtuigen vergrooting der snelheden geëischt, terwijl zij het nachtvliegen in het groote afstandsver keer tot een onderwerp van studie en voorbereiding maakte. Dit was de aan leiding tot de heen en weer vlucht naar Batavia van de „Zilvermeeuw" welke, onmiddellijk voor zijn vertrek, wegens motorstoring door de „Pelikaan" moest worden vervangen. De „Pelikaan'-reis is een schitterende triomf der Nederland- sche luchtvaart geworden, de afstand tusschen Amsterdam en Batavia werd zoowel op de heen- als op de terugreis tot ruim vier etmalen teruggebracht. Spr? roemde de K.L.M.-organisatie en de onovertroffen eigenschappen der be manning. De vlucht heeft bij het Neder- landsche volk ontroering en bewondering gewekt en een bezielende geestdrift. Het is een nieuwe glorie der Nederlandsche luchtvaart, welke het zelfbewustzijn der natie versterkt. Spr. bracht hulde en dank aan de vier dappere en bekwame mannen, die hun plicht onversaagd, be leidvol en met onkreukbare trouw heb ben volbracht. Maar met deze welver diende en indrukwekkende hulde, mag deze episode in de historie der Neder landsche luchtvaart niet naar het ver- ledene worden verwezen. De geestdrift en dankbaarheid der natie dienen in iets blijvends te worden omgezet, dat niet slechts de herinnering aan dezen ge denkwaardige daad tot in de verre toekomst zal levendig houden maar dat tevens zal strekken ten belange der Ne derlandsche luchtvaart. Op grond de zer overwegingen hebben enkele perso nen zich vereenigd tot een voorloopig comité, dat zich beijverd heeft om te geraken tot de vorming van een ,.Peli- kaan"-comité. Het doel dezer organisatie zal zijn door bijdragen van" alle Nederlanders 'n Nationaal Luchtvaartfonds te vormen, bestemd tot het bevorderen en steunen van de Nederlandsche luchtvaart, hier te lande en in de rijksgebieden buiten Euro pa, teneinde den Nederlandschen onder nemingsgeest aan te wakkeren en te steunen. Niet altijd zal de regeering, in staat of bereid zijn de noodige fondsen beschikbaar te stellen. In zulke gevallen kan een nationaal fonds van onbere kenbaar nut zijn, waarbij voorop staat, dat slechts bevordering van algemeen nationale of wetenschappelijke belangen beoogd wordt, door b.v. het steunen of financieren van bijzondere vluchten, voor den vooruitgang der luchtvaart van bijzonder belang zouden kunnen zijn. Voorts zou hier gedacht kunnen wor den aan het doen verrichten van studie reizen op luchtvaartgebied, het steunen of financieren van belangrijke weten schappelijke of technische proefnemin gen, het uitschrijven van prijsvragen, het toekennen van onderscheidingen voor bijzondere verdienste op luchtvaartge bied, enz. Het Pelikaan-Comité mocht reeds da delijk instemming, sympathie en steun van vele zijden ontvangen. Z. K. H. Prins Hendrik aanvaardde het beschermheer schap over het Comité, De minister-pre sident en de ministers van Binnenland- strak gezicht als u thans zet." En het meisje drukt een kus op Alva's gelaat. „Vertel mij eens, hoe je hem hebt Maar Alva is een voorzichtige oude leeren kennen." tacticus en hij zegt geen woord over de j Aldus aangemoedigd gaat donna Her- wonderlijke onthullingen, die men hem moine, die als alle .verliefden graag op fort Lillo heeft gedaan. Hij gaat praat over haar beminde, zitten en Hermoine's vertrek binnen, zeggend: biecht alles op aan haar vader. Hij doet „Ziezoo, dochter, we zijn volgens belof- haar daarbij een paar vragen, die zij te teruggekeerd om den edelen Guido Amati, dien je liefhebt, te leeren ken nen. De man moet een wonderbaarlijk sterk gestel hebben." „Hoe dat zoo?" vraagt het meisje. „Hij werd doodelijk gewond bij den slag op het ijs." „Dat zal waar wezen! Ik heb zijn erg dwaas vindt, maar hij van groot gewicht acht. „Zei je niet, dat je hem voor het eerst ontmoette tijdens den springvloed van 1572?" „Ja, vader. Dat was in den nacht, waarvan ik u reeds verhaalde, toen hij mij tegen de Watergeuzen beschermde." wonden gezien! Ze waren verschrikke-j „Zoo zoo; heeft je beminde donker lijk!" Dit laatste zegt zij met een dui-jhaar en zwarte oogen?" Uw keel I De werkzame bestanddeelen van Pan flavin-pastilles dringen tot in de diepste plooien van den mond en van het slijmvlies van de keel. Gebruik daarom vooral in dezen tijd van het jaar Panf la vin pastilles. Zij beschermen tegen verkoud heid, keelontsteking en griep. (Ingez. Med.) sche Zaken, Waterstaat en Defensie hebben bereidwillig het eere-voorzit- terschap aanvaard. Spr. bracht dank aan de leden van het eere-comité en aan de dames- en heeren leden van het Algemeen Comité, voor hun bereidver klaring om samen te werken. Het heeft H. M. de Koningin behaagd haar volle instemming met het doel van het Comité te betuigen onder aankondi ging van een aanzienlijke bijdrage voor het Fonds. Het Comité vleit zich, dat de deelne ming aan den arbeid en den steun aan 't te vormen fonds algemeen mogen wor- •den en dat allen zich bereid zullen too- nen, tot de vorming van het nationaal luchtvaartfonds bij te dragen. Met een beroep op aller steun ter ver wezenlijking van dit groote nationale doel, besloot spreker zijn rede. Vervolgens werd het woord gevoerd door ir. Damme directeur-generaal van P. T. T„ die aan zijn beste wenschen voor een voorspoedige werkzaamheid van het Pelikaan-comité uiting gaf. En tenslotte nog door den heer Wallaardt Sacré, algemeen secretaris van dat co mité, die meedeelde, dat aan de burge meesters in Nederland het verzoek is gericht, om elk in hun gemeente de op richting van kleine Pelikaan-comité's te bevorderen; voorts dat er een commis sie tot beheer der gelden van het op te richten fonds is benoemd, en dat het Pe likaan-comité zal worden opgeheven zoodra het zijn doel, het bijeenbrengen van het fonds, bereikt heeft. De vergadering ter installatie van het Pelikaan-comité was hiermede geëin digd. De genoodigden bleven bijeen, om aan de leden van de bemanning van den „Pelikaan" voor hun schitterende daad hulde te brengen. Achtereenvolgens werden de vier koene vliegers toege sproken door de heeren E. Th. de Veer, directeur van den Luchtvaart dienst bij het departement van Water staat; W. de Vogel, voorzitter van de Kon. Ned. Ver, voor de Luchtvaart, die hen een zilveren herinneringsmedaille aanbood; luitenant-generaal Seyffardt; De Kanter, algemeen voorzitter van het Alg. Ned. Verbond; Vattier Kraane namens de Fok ker-fabrieken; Overste De Best namens de luchtvaartafdeeling Soester- berg; de burgemeesters van Enschedé en Havelte; Kolff van de Rotterdam- sche Aeroclub en Verbeek namens de Kamer van Koophandel te Den Haag, In de groote wit-marmeren hal van 't gebouw is daarna het publiek toegela ten, dat gedurende langen tijd langs de vier Pelikaan-vliegers gedefileerd heeft. Honderden en honderden waren er die, al kenden zij hen niet, de gelegenheid aangrepen om hun persoonlijk de hand te drukken; dat in die lange rijen van gelukwenschers de jeugd, ook de nog tamelijk prille van de lagere en mid- delijke rilling, „Heb je de piekwonden in zijn lijf ge zien?" „Neen, maar een wond aan het voor hoofd, die ieder ander dan een Pala dijn van het leven zou beroofd hebben. „Hm! Men zegt, dat je Paladijn nog al een doordraaier is," „Dat is een leugen! Een of andere mededinger verspreidt telkens dat praatje over hem. Zelfs in het huis van Bodé Volcker", gaat Hermoine voort, „heeft die leugenaar van een koopman „Weineen! mooie blauwe oogen en voor een Spanjaard is zijn haar erg blond. Dat heb ik u toch al gezegd!" „Och ja, ik bedoelde heldere oogen, J ik had het vergeten. Licht kastanje bruin haar, niet waar? en een gemak kelijke manier van bewegen. Hij loopt als een echte zeeman." „Wel neen, als een ruiter!" „Och ja, ze schommelen allebei wat bij het loopen. Niet waar, de dag, waar op je hem voor het eerst ontmoette, was die waarop ik zoo gehaast van mij verzekerd, dat hij dronken was, en Brussel naar Antwerpen reed?" een oogenblik later komt Guido bij mijl „Ja, u had groote haast. Het was de zoo nuchter als u en heel wat gelukki- j dag, waarop Floris de schilder "dien ger kijkend en niet met zoo'n ijselijk drinkwedstrijd had en zelfs een zijner tegenstanders zich dood deed drinken," „Ja, dat herinner ik mij heel goed," antwoordt de hertog langzaam. „Het was de dag, dat Guerra mij onthullin gen zou doen, doch stierf. En die edel man, dien je zegt lief te hebben," gaat Alva voort op gewrongen luchthartigen toon, „spreekt het dialect van Hispanio- la?" „Ja, mooi Spaansch is het niet, maar het klinkt mij liefelijk in de ooren." „Hm! Nu, als die edelman komt, breng hem dan bij mij," En de kamer verlatend geeft Alva eenige stellige in structies aan den luitenant, die het be vel heeft over het escorte. Dan keert hij naar de eetzaal terug en daar het bijna acht uur is, wordt het avondmaal opgediend. Om hem te bedienen, snelt zijn doch ter binnen, met een gelaat, stralend als de zon. Zij die hem eerst deed den ken aan een lelie, bloost thans als een roos. Terwijl hij aan tafel zit, komt er een zeer eigenaardige uitdrukking op zijn gelaat en als hij drinkt heeft hij een brok in de keel, die hem bijna t doet stikken, hoewel hij zeer matig is, zoo als zijn dochter opmerkt, terwijl zij hem met liefderijke hand had bedient. „Het doet u toch niet al te veel leed, dat u me verliest? vraagt zij zacht, terwijl een bezorgde trek zich op haar gelaat vertoont. „Neen, neen, dat is het niet." Zijn ge delbare schoolbanken, niet ontbrak, laat zich denken; en dat gaf er nog een bij zonder, buitengewoon aardig karakter aan. De communistische Tweede Kamer fractie heeft den Voorzitter van de Tweede Kamer verzocht, de Kamer ter stond in vergadering bijeen te willen roepen, teneinde de regeering in de gele genheid te stellen, de Kamer in te lich ten omtrent de maatregelen, die zij denkt te nemen in verband met de aan kondiging van terreur-maatregelen door den leider van de N. S. B., ir. Mus- sert, in een interview met de „Tele graaf" en tevens over de stappen door haar bij de Duitsche regeering gedaan om de executie van M. van der Lubbe te voorkomen en waarom deze stappen niet tot het gewenschte resultaat heb ben geleid. Het Corr. Bureau voor Dagbladen in Den Haag meldt: Bij navraag ter bevoegder plaatse vernamen wij, dat het aan Van der Lubbe voltrokken doodvonnis de Ne derlandsche regeering, die alles gedaan heeft wat mogelijk was om de straf ver anderd te krijgen, zeer heeft te leurgesteld. Het bestuur van de stichting Bio-Va- cantieoord deelt mede, dat de collecte tijdens de Kerstweek, in nagenoeg alle Nederlandsche bioscooptheaters gehou den, in totaal heeft opgebracht 49.105.02. Deze schitterende opbrengst maakt de stichting mogelijk, ook dit jaar weer een groot aantal kinderen van de meest behoeftigen in ons land onderdak te verleenen in het Bio-Vacantieoord „Het Russenduin" te Bergen aan Zee, Naar de N. R. C. ter oore komt, is in voorbereiding een wijziging van de Pen sioenwet, waarbij alle openbare licha men worden verplicht het maxi mum-verhaal voor eigen pensioen op hun ambtenaren toe te passen. Naar wij vernemen, zullen Maandag a.s. alle rijkswerkverschaffingen, die in verband met de vorst langen tijd geslo ten zijn geweest, weer geopend worden. laat vertoont een uitdrukking, die Her moine niet begrijpt. „Intusschen, vadertjelief", zegt zij, „heb ik u nog een belofte te vragen." „En dat is?" „Laat den prijs, die op het hoofd van den Engelschman is gesteld, intrekken. U herinnert u toch, dat ik u vertelde, dat hij mijn Guido het leven heeft ge red?" „Overmorgen; dan is het misschien niet meer noodig", bromt zijn (Hoogheid, hoewel zijn oogen niet die van het meisje ontmoeten en gestaag op den beker zijn gevestigd. „-Dank u wel, vadertjelief", antwoordt de jonge dame. Maar dan zegt zij in eens: „En nu moet ik weg." „Waarom?" „Om toilet te maken voor mijn aan staanden echtgenoot." „Hm!" „Ik zal me kleeden als een bruid.' „Heb je dien man dan zoo lief, mijn Hermoine?" Er is iets van een snik in zijn stem. „Met mijn gansche hart", antwoordt zij. Maar plotselng roept zij uit: „Mis schien heb ik vanavond nog een verras sing voor u als u het veroorlooft, maar u veroorlooft mij alles! Och, u is toch zoo'n goede, lieve vader, die vanavond het geluk van zijn dochter grenzenioos groot wil maken." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5