Louis Davids Platen J. A. P. Producten LAATSTE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. BUITENLAND. MARKTBERICHTEN. m ADVERTENTIEN. 2 DAMES, belgie. frankrijk. duitschland. balkan. vereenigde staten. kloetinge. K. P. BRUSKET M. VAN LOO U leS2e"- He' HEDEN ONTVANGEN zijn eene delicatesse op de boterham. LEEREN JEKKERS GUMMI PIJPEN DE „POSTJAGER" TERUG. De bemanning werd o. m. be groet, namens de „Pelikaan- bemanningdoor den heer Smirnoii. Enkele minuten over half twaalf van ochtend is de „Postjager" op Schiphol gearriveerd. Het laatste deel van de Indiè-route heeft het vliegtuig met groo- te snelheid afgelegd. Twintig minuten over 8 stond men nog in Marseille in Zuid-Frankrijk, Slechts ruim drie uur heeft men dus noodig gehad, om dezen geweldigen afstand af te leggen. Uit Amsterdam seint men ons het vol gende: Opnieuw ging vanochtend de belang stelling dergenen, wier werkzaamheden liggen binnen de begrenzing der hoofd stedelijke luchthaven, welke in een lich ten nevel was gehuld, en van anderen, die naar dit afgelegen, maar toch zoo bedrijvige en uitermate interessante plekje Amsterdam waren gekomen, uit naar een bijzondere gebeurtenis, in de geschiedenis der Nederlandsche lucht vaart'. de thuiskomst van den „Postja ger". het nieuwe Pandervliegtuig, welks motoren toen nog hun machtig lied zon gen boven vreemd grondgebied. Het meerendeel van hen, dat in afwachting was, van wat straks te gebeuren stond, had zich terug getrokken in de warme beschutting van het restaurant en in de ruime hall van het stationsgebouw. De mindere bevoorrechten trotseerden van de 30 cents staanplaatsen de luimen van vader Winter. De luchthaven toonde wel een geheel ander beeld, dan het geval was bij den terugkeer van de „Pelikaan". Zooveel duizenden als er toen in het nachtelijk duister bijeen waren, zooveel honder den waren er thans in het matige licht van dezen wintermorgen. De Amster- damsche politie had wederom de noo- dige maatregelen getroffen. De toegan gen tot de luchthaven waren geblok keerd, door met oranjestrikken gesier de jongelui, die zich beijverden, dat geen onbevoegden het gereserveerde terrein betraden. Onder de aanwezigen waren behalve vele familieleden, vrienden en bekenden van de bemanning van den „Postjager", o.a. luit. generaal Seyf- fardt, chef van den generalen staf en zijn adjudant;-een afvaardiging van het mi litaire vliegveld Soesterberg met zijn commandant en zijn adjudant; de leden van het Studiecomité Snelpost Neder landIndië en vele anderen. De Posterijen hadden speciale maat regelen genomen voor een snelle expe- dieering van de poststukken van den „Postjager". Te 11 h 07 was het vliegtuig ter hoog te van Brussel. En te ruim 11 h 35 was de „Postjager", die met enorme snel heid vloog, reeds boven Schiphol. Na een ronde boven het veld te hebben ge maakt, werden de motoren afgezet, en daalde hij op prachtige wijze op het grastapijt. Onder luid en langdurig ge juich van het publiek, klom de beman ning uit het toestel, waarna zij in een oogwenk was omgeven door verwanten en vrienden. Met kransen omhangen en met bloemen beladen, begaf het drietal zich naar het houten platform, waar zich de officieele huldiging zou voltrekken. Hier voerden het woord de heer Bron sing, voorzitter van het Studiecomité Snelpost NederlandIndië, die het drie tal gelukwenschte met hun behouden terugkeer. Daarna sprak de heer Pan der, en verder generaal Seyffardt, die hulde bracht namens het Nederlandsche leger. Tenslotte volgden nog enkele spre kers, waarna Smirnoff het podium be klom om de bemanning namens de Peli kaan-bemanning geluk te wenschen met hun volbrachte vlucht. Luitenant Asjes bracht dank voor de huldiging. „Wij zijn niet zoo vlug ge weest als wij hadden gedacht, maar wij hebben onderweg gemerkt, dat de naam van de Nederlandsche aviatiek in het buitenland hoog in aanzien staat. De heer Geyssendorffer zeide: „Ik heb niet veel te zeggen. Wij hebben pech gehad, maar het goede voorbeeld van de Pelikaan heeft ons aangespoord. Wij brengen u allen hartelijk dank voor deze ontvangst. Veel studiemateriaal hebben wij verzameld, en wij hopen dat dit ten goede zal komen aan de Neder landsche aviatiek." Tenslotte sprak ook nog de heer Van Mraaten, de marconist, enkele woor uj jVan ^ank- In het douanekantoor had daarna een intieme huldiging van de bemanning plaats. NATIONAAL CRISIS-COMITE. H. K. H. Prinses Juliana heeft aan het Nationaal Crisis-comité wederom een maandelijksche bijdrage van f 5000 doen toekomen. Reeds mocht het Comité w0v een bedrag van 120.000 van u ontvangen. Het Secretariaat van het Nat. Crisis omite deelt mede, dat van het Leid- sche Studentencorps een gift van Uoes. Getrouwd: A. jr\. Verburgh, jm. en E. van Oost, jd. 33 j. 33 j. HET SCHANDAAL BIJ DE POLITIE. Terwijl het onderzoek in de zaak van den vroegeren pastoor Vereecke, die a raison van een paar duizend francs iedereen, die in voorloopige hechtenis was genomen of een gevangenisstraf had uit te zitten, zijn vrijheid wist terug te geven, nog steeds met onverminderden ijver wordt voortgezet, blijkt ook het onderzoek inzake de affaire der com missarissen van politie inmiddels verde ren voortgang te hebben gemaakt. De rechter van instructie heeft n.l. naar het Handelsblad meldt de commissa rissen van politie Vein der Meulen, Hae- sebrouck en De Leu, die alle reeds eeni- gen tijd geleden in vrijheid waren ge steld, in het paleis van justitie bij zich ontboden en hun medegedeeld, dat ook zij, evenals de Brusselsche hoofdcommis saris van politie Angerhausen, thans van omkooperij worden beschuldigd. Tot dusver waren deze drie heeren slechts beschuldigd van valschheid in geschrif te. Het gevolg van de uitbreiding der beschuldiging is, dat de genoemde com missarissen te zamen met den heer An gerhausen zich voor de Eerste Kamer van het beroepshof zullen hebben te verantwoorden. WIJZIGINGEN IN DE REGEERING. Op hun verzoek is ontslag verleend aan burggraaf Poullet, minister van Bin- nenlandsche Zaken en P.T.T., en Graaf Carton de Wiart, minister van Sociale Voorzorg. Laatstgenoemd departement zal ver dwijnen en vervangen worden door een departement van economische zaken. Aan het hoofd daarvan komt, naar de N. Rott. Crt. meldt, mr. dr. F. van Cau- welaert, voorzitter van de katholieke Vlaamsche Kamerfractie en gewezen burgemeester van de stad Antwerpen. Het is de eerste maal, dat mr. van Cauwelaert in de regeering treedt. De Waalsche katholieke senator Pierlot, rapporteur voor de begrooting van landsverdediging in den Senaat, zal in de plaats van minister Poullet tot mi nister van binnenlandsche zaken en hy giëne worden benoemd. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat graaf Carton de Wiart als gezant naar Parijs of als per manent gedelegeerde van de Belgische regeering bij den Volkenbond naar Ge- nève zal gaan. HANDELSOVEREENKOMST MET RUSLAND. Woensdagmiddag is in het ministerie van handel de voorloopige handelsover eenkomst tusschen Frankrijk en de Sow- jetunie geparafeerd. De overeenkomst is bestemd om een aanvang te maken met de algemeene re geling van de tusschen de beide landen hangende kwesties. De Fransche regee ring staat voor alle Russische produc ten, die niet met het Fransche product concurreeren, het minimum-tarief toe. Als de kans op concurrentie zich voor doet, blijft er dé mogelijkheid van con- tingenteering. De Sowjetregeering verplicht zich daarentegen, binnen een jaar in Frank rijk voor 250 miljoen francs bestellingen te plaatsen. Daarentegen zal Frankrijk credieten verleenen voor de discontee ring van de uit de bestellingen voort vloeiende wissels. De wissels zullen een looptijd van 22 maanden hebben. Frankrijk en de Sowjetunie zullen voorts wederzijds officieele handelsver tegenwoordigingen benoemen. DE TERECHTSTELLING VAN VAN DER LUBBE. Bijna overal in de wereld buiten Duitschland heeft de onthoofding van Van der Lubbe een onaangenamen in druk gewekt. Over 't algemeen is men van meening, dat er uit deze daad der Duitsche overheid een verwerpelijke dorst naar wraak spreekt. Zoo oordeelt de Nw. Rott. Crt. als volgt: „Wij kunnen nu den indruk niet van ons afzetten, dat de machthebbers in Duitschland zich met bijzonderen ijver aan de vernietiging van den stakkerigen Van der Lubbe gelegen hebben laten liggen, om hun woede te koelen over het feit, dat anderen, veel belangrijker dan hij, die zij in de eerste plaats hadden willen treffen, aan hun greep zijn ont glipt; tenminste op het gebied van het recht. Er moest toch één slachtoffer zijn; Hitler had reeds een ophanging in het openbaar aangekondigd, vóór nog een rechter in de zaak gemengd was ge weest. Zonder bloed ging het niet. Nu heeft er bloed gevloeid. Maar wat voor bloed!" „Menigeen zoo schrijft het blad verder zal deze daad verklaren uit een totaal reikt. bedrag van 6862.50 be- de Duitsche regeering moeilijk vallen zich geheel schoon te wasschen van deze j verdenking; in veler oog heeft de ge- u M 1 schiedenis nu een somber geheim te r' if' orjDedobootjagers, „Banc-meer. Wij zien de noodzakelijkheid niet er en „Van.Nes zijn Donderdag van in om deze gevolgtrekking te maken, enm vertrokken. Had Van der Lubbe iets te verraden, dan was hij het gevaarlijkst tijdens den duur van zijn proces. Men kan over zijn afstomping denken zooals men wil, hij heeft daarbij heldere oogenblikken ge had. In de gevangenis was hij ongevaar lijk, en een lang leven was hem ternau wernood nog beschoren. Had men hem uit den weg wi len ruimen, dan had dit op minder aanstootwekkende wijze kun nen geschieden. Was tot zwijgen bren gen het doel geweest, dan was de te rechtstelling van alle methoden wel de minst „practische". Wij gelooven daar om niet, dat men aan een andere be weegreden tot de voltrekking van het vonn's hoeft te denken dan die wij hier boven aanvoerden: Een politieke drift om bloed te zien; een drift die te feller was, omdat men zich in zijn voornaam ste wenschen op dat punt te kort ge daan achtte." S. A. EN POLITIE. Naar de officieele Pruisische persdienst mededeelt, heeft de Pruisische minister van binnenlandsche1 zaken, Göering;, draadloos aan de bevoegde instanties medegedeeld:. Verscheidene gevallen nopen mij er op te wijzen, dat de politie niet alleen het recht, doch ook de plicht heeft, vol gens de bekende politievoorschriften ieder lid van S.A. en S.S., enz. over te brengen naar een politiebureau om daar de identiteit vast te stellen, voor zoover zulks niet ter plaatse mogelijk is. Aan de sommatie der politie mede te gaan naar de politiewacht moet onvoorwaar delijk gevolg worden gegeven. Ieder verzet hiertegen wordt vervolgd als ver zet tegen de staatsmacht. TITULESCOE AFGETREDEN. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Roemeensche minister van buitenland- sche zaken Titulescoe na een onder houd van drie uren met koning Carol zijn ontslag heeft aangeboden. Hij zou van plan zijn Roemenië zoo spoedig mogelijk te verlaten. In welingelichte kringen neemt men aan, dat het besluit van Titulescoe hier aan toe te schrijven is, dat de koning geweigerd heeft, het leger en de politie ter beschikking van de verantwoorde lijke ministers te stellen, om daarin een groote zuivering te doen plaats hebben. Het is namelijk zeker, dat het leger en de politie vele aanhangers van de IJze ren Garde tellen. Dinsdag hebben wij er in onze kro niek op gewezen, dat Titulescoe's aan wezigheid in de Roemeensche regeering een geruststelling kon zijn voor dege- en, die ernstige dingen vanuit Roemenië vreezen, nu Titulescoe, die niet heele- maal onsympathiek tegenover het na- tionaal-socialisme der IJzeren Garde staat, minister-president is geworden, nu Titulescoe onverwacht is afgetreden, neemt de kans op minder prettige ver wikkelingen in Zuid-Oost Europa aan zienlijk toe. Zijn heengaan kan nauwe lijks iets anders beduiden, dan dat Roe menië een politiek zal willen volgen, die slechts Duitschland welgevallig kon zijn. EEN MELKOORLOG. Zondag zijn de boeren rondom de stad Chicago een melkoorlog begonnen, aan gezien zij van meening zijn, dat ze een te geringen prijs voor hun product ont vangen. Zij hebben den aanvoer vrijwel geheel afgesloten, zoodat er een nijpend gebrek aan melk in de stad heerscht. De reserves zijn bijna uitgeput: hotels en café's rantsoeneeren hun gasten en dui zenden families in de stad moeten het zonder melk stellen. De hospitalen en families met kleine kinderen kunnen melk krijgen aan distributie-bureaux. Het departement van landbouw te Washington tracht een einde te maken aan de staking, maar de pogingen daar toe hebben geen succes. De stakers oefenen een zware terreur uit langs de wegen naar Chicago. Of schoon de politie meer dan honderd ar restaties heeft verricht, schijnt zij niet in staat te zijn de terroristen in bedwang te houden, De stakers maakten zich de laatste dagen meester van duizenden liter melk, op transport naar Chicago, en goten al les op den grond uit. Zij hielden goede rentreinen aan en doorzochten de wa gons of daarin ook melk werd vervoerd Vrachtauto's met melk werden in het water gereden of in brand gestoken Eenige niet bij de organisatie aangeslo ten firma's en particulieren zijn intus- schen begonnen de melk in vliegmachi nes naar de stad te brengen. OP EEN EILAND GEÏSOLEERD!. Uit Middletown in Pennsylvanië wordt gemeld, dat drie mannen sedert Kerst mis geïsoleerd zijn op een eiland in de Susquehanna-rivier. Tegen Kerstmis hadden zij zich met een boot naar het eiland begeven om jachthonden te trai nen. Toen zij naar hu<s wilden terugkee ren, bleek de rivier te zijn dichtgevro ren, zoodat zij hun boot niet meer kon den gebruiken, doch tegelijkertijd was het ijs van zoodanigen aard, dat het onbegaanbaar was. Zij redden zich op het eiland zoo goed het ging, doch kre gen weldra gebrek aan voedsel en vol doende dekking. Tenslotte slaagden zi; erin de aandacht te trekken en aange zien het eiland nog steeds op geen en kele wijze te bereiken is, heeft vaii de joven" pen week èen leger-vJegtuig de noodige evensmiddelen, brandstof, en dekking het eiland naar beneden gewor- Middelburg, 11 Jan, Boter en eieren aangevoerd door Walchersche joerinnen (officieele prijsnoteering) Boter 0.77%. Kipeieren 4. Poelje ƒ3.—. Aangevoerd door handelaren: Boter ƒ0.80. Kipeieren 3.75. Poelje 3 Particuliere prijs: Boter 0.85, kipeie ren ƒ5.—, poelje ƒ4.—. De Vereeniging van Boter- en Eier- ïandelaren neemt met deze noteering geen genoegen en zal dit nader per ad vertentie bekend maken. Middelburg, 11 Jan. Op de graanmarkt zijn .'J'een i.ioonuwten ge noteerd, en wel van 9.5010. Van de overige artikelen was de aanvoer te gerirg om noteering op te maken. Middelburg, 11 Jan, Op de eieren- veiling waren heden aangevoerd 14000 stuks. Witte kipeieren: 5052 kg 2.58. 52— 54 kg 2.80, 54—56 3.06—3.11, 56—58 kg 3.43—3.50, 58—60 kg 3.59—3.72, 60—62 kg 3 873.95, 62—64 kg 4.03. Bruine: 54—56 kg 3.49, 56—58 kg 3.69, 58—60 kg 4 03, 60—62 kg 4.12, 64—66 kg 4.37, K a p e 1 1 e, 10 Jan. Kleine veiling. Appels: Goudreinetten 820, zure Bel etleur 414, Sterappels 1014, Court Pendu 38, Hollands zoet 27, Campagnezoet 38, Armgaard 310, zure Armgaard 4—7, Pomme d'Orange 28, zoete Ruster 45, Bijenkorf 38, Bramley Seedling 4—-10, Reine d Or 6 9, Huismanzo et 35, Fransche Reinet- ten 813, zoete Aagt 48, Keien 3. Reinette de Cok 48 alles per kg. Peren: Comtesse de Paris 1522, Gieser Wildeman 615, St. Remy 8; 11, Pondsperen 610, Kleiperen 614, winter Louwtjes 312, winter Suikerij 38, Dorothea Royal 6, Souvenir de Vacheur 28, Jodenperen 612, Bre- derode 811, alles per kg. Diversen: Wijnpeen 2, witlof 327, spruiten 1015, karoten 1 alles per kg.; ko'o rapen 1, savoijekool 13. roode kool 5, boerenkool 2, alies per stuk; prei 25, per bos; noten 48 per 100 stuks; honing 41—42 per flacon. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE. Geboren: ELIZABETH MARIA, Dochter van W. C. CALLIBER en M. F. CALLIBER—DE MUNCK, Middelburg, 11 Januari 1934. Oostkerkplein N 159. Op 15 Januari a.s. hoopt onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer L, MAAS zijn 80sten geboortedag te her denken. Zijne dankbare Kinderen, Be huwd-, Klein- en Achter kleinkinderen. Oostkapelle, Januari 1934. De Heer en Mevrouw HAMPE NENGERMAN, Rouaansche Kaai G 157, Middelburg, zullen gaarne bezoeken ontvangen op Zondag 14 en Zondag 21 Jan. van 35 uur namiddag. Voor introductie Nutricia artikelen kunnen geplaatst worden vast salaris en provisie, jj Inlichtingen en aanmelding 's avonds 78 uurK. MEERTENS Jr., Korte Delft Middelburg, Agent voor Zeeland. Muziekhandel Lange Delft B 118 Middelburg. de geheel nieuwe Moeder heeft haar rijbewijs J Restanten S Wat de geesten ervan zeggen Het is mal, maar toch hou je van mij f De Voetbalmatch j De Sweepstake Enz. Enz. Enz. Speciale aanbieding in bruin en zwart 21.50 24.50 29.50 3.25 3.50 3.75 K. Noordstraat, Middelburg. 4- A MET INGANG VAN 1 JANUARI GELDEN ONDERSTAANDE PRIJZEN 1/1 bussen fl. 2.00 1/2 bussen fl. 1.10 1/4 bussen fl. 0.60 Het haastige, jakkerende leven heeft Ovomaltlne als bijvoeding onont* heerlijk gemaakt Ovomaltine beval in aangenomen, lichtverteerbaren vorm de meest waardevolle be standdeelen uit eieren, melk. het voedzame Dr. Wander's Mout extract enz. Slechts een gezonde geest en gezond lichaam zijn instaat de ongekende moei lijkheden van't dagelijksch leven te trotseeren. Ga ook Ovo gebruiken I VERSTERKT OOK II

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3