VI 1 Cl ro R 1 A-WATER LANDBOUW. KERKNIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. BEURSTHERMOMETER van Donderdag. KUNST EN WETENSCHAP. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. OMZETBELASTING GEEN PRIJSVERHOOGING AMSTERDAM, 11 Januari. Het eerste getal is de vorige notee- ling, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 33 1000-4 100%—100%. Certificaten-3 83%83%. O. Indië 22 do lar 1000-6 97%—97%. O. Indië 32 1000-5 97%—98 O. Indië 26 1000-4 94% 94% Denemarken Oblig. 1926-5 89%89% Duitschl. 100-7 59—59% Duitschl. 30 1000-5 54%—55-% Zwitserl. oblig. '24-5 101 Zwitserl Staatssp. '27-4100%100% Amsterdam 1933-5 100100%. 's-Gravenhage 1929-4% 101 Rotterdam 1926-1930-4% 9494Vs. Utrecht, prov. 1929-4Vs 102%102%. Berlijn 1925-6V» 26—26%. Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 99 A Amsterd. Bank 110%111%, C Rott. Bankver. 76%76%. A Twentsche Bank 77 A Pref. Gruyter Zn. A 123% A Pref. Jurgens A 9495. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 377—375% A De Schelde N.B. 241/2 A Ver. Papf. v. Gelder 62^262%. C Am. Car Foundry 15%16V». C Am. Smelt Ref. 27%—28%. C Farbenind. I.G. 81%80%. C U. States St. C. 31%—32. C North Am. Cy, 9%10%. A Born. Sum. H.M. 118118. A Linde Teves en Stokv. 6768. A Ned, Wol Mij. 109—110%. A Singkep Tin M. 83%89%. A J. C, Japan Ln. 2524. A Rotterd. Lloyd 45% A S. M. Nederland 4950. A Amst. Thee C.M. 42%41%. De tafeldrank van kwaliteit (ATDDRLÜK BRONWATER A Houth. Alberts 30 C Baltimore Ohio 15%15% A Southern Rlw. 16%-17% C Union Pac. Rr. 71% e.d.73% C Int. Nickel Cy. 13%—13% A Koloniale Bnk. 44%44% A N.I. Hbk. 1000 50%—50 C Ned. H. M. 1000 47%—47% A Alg. Kunstz. U. 31%— 32%-31% A v. Berkels Pat. 20%20% C Calvé-Delft 5958 A C. Suiker Mpij. 20%20% - A Ned. Ford A.M. 166—166% -67 A Philips Gem. B. afg. 254%—256-53 C Unilever 88%88%-89% C Anaconda Cup, 99%-9%. C Bethlehem St. 22%—23%-% C Kennec Copper 1212%-% C Un. States Leather 5%5% A A.N.I.E.M.—N.B. 210—208. A Kon. Petr MMpij. 174%—176-77. C Contin. Oil Cy. 10%10%-%, C Shell Unions O.C. 5%5%-5%. C Tide Water Ass.. Oil. 5%5%-6. venfuncties vervulde, o.a. bij 't omroep bedrijf, die het hem onmogelijk maakten zijn journalistiek werk langer naar be- hooren te verrichten. Dr. Ritter treedt thans in vasten dienst bij de A.V.R.O. (Ingez. Med.) o.a. nog een schuld van 19.000 had. De advocaat-generaal zeide, dat hij de juistheid dezer verklaring in twijfel trok. Immers zoo betoogde hij toen verdachte bij u kwam, had hij nog drie maanden tijd om af te lossen. Er was geen enkele aanleiding om dit geld zoo maar onmiddellijk aan verdachte te ge ven, te meer waar getuige zelf had be toogd, dat er in de gegeven omstandig heden niemand te vinden zou zijn om den verdachte nog financieel te helpen. Vervolgens werd de vader van den vorigen getuige buiten diens tegenwoor digheid gehoord. Deze zeide, dat hij des tijds ziek te bed lag, doch dat hij op aan dringen van zijn zoon er toe overgegaan was de 2500 aan verdachte te geven. De adv.-gen. zeide het vreemd te vin den, dat er zoo'n haast bij de zaak ge maakt werd, omdat er nog een broer van verd. in Indië was, die binnen den ge stelden termijn van 3 maanden wel te bereiken zou zijn geweest. Daarna werden gehoord de getuigen Th. J. N. Permentier en diens echtge noote, die als buren een gesprek met de eerste getuige over haar financieele aan gelegenheden hebben gehad. Daarbij was ook ter sprake gekomen de kwestie van de kolen-aandeelen en getuige P. had naar hij verklaarde aan N aangera den niet op deze zaak in te gaan. Ook had getuige een kwitantie gezien aan de achterzijde waarvan twee aflossingen voorkwamen, die evenwel niet afgetee- kend waren. Getuige had mevr. N. aan geraden dit alsnog te doen. Tenslotte werd nog gehoord de des kundige J. E. A. van Waegeningh. Deze betoogde aan de hand van foto's en in strumenten, dat de kwitantie ad 2603.12%, vervalscht was en dat met andere inkt dan de oorspronkelijk ge bruikte, op den balk de woorden twee duizend in blokletters en op den cijfer- balk het cijfer 2 was bijgeschreven. Tusschen deskundige en verdachte ontstond een dispuut over de wijze waarop het onderzoek door eerstge noemde zou zijn verricht. Getuige toon de daarop ieder van de leden van het Hof en den advocaat-generaal aan, dat overduidelijk uit de foto's bleek dat de overhaling van cijfers en letters niet al leen niet onmiddellijk na het schrijven, doch ook met een andere soort inkt plaats heeft gehad. Incident. Mr. Heijse trad hierop naar voren om mede te deelen dat de deskundige in dertijd voor de Middelburgsche Recht bank een deskundige verklaring zou hebben afgelegd, waarop hij later is moeten terugkomen. Deskundige antwoordde dat de door mr. Heijse genoemde zaak hem geheel onbekend was en hij protesteerde tegen de wijze waarop de verdediger hem in openbare terechtzitting aanviel. Het Hof schorste hierop de zaak tot de namiddagzitting. Alvorens requisitoir te nemen heeft mr. baron Spyart van Woerden, die in- tusschen naar de juistheid van de bewe ringen van mr. Heijse telefonisch inlich tingen had ingewonnen, een verklaring daaromtrent gegeven. Uit het audientie- blad der zitting bleek niet, dat de vrij spraak in casu gewogen iets uitstaande had met de verklaring van den deskun dige. Requisitoir. Vervolgens requisitor nemend, heeft de advocaat-generaal op uitvoerige wij ze de verschillende transactiën, die er tusschen verdachte en mevr. N. plaats vonden uiteengezet. De zaak in quaestie gaat over de vervalsching van de quitan- tie van f 603.12%, waarvan naar spr.'s meening onomstootelijk is komen vast te staan, dat zij vervalscht is. Naar spr. verder uiteenzette, is er geen enkele aanwijzing dat mevr. N. de haar toekomende gelden, zijnde 2500, heeft ontvangen. Toen zij daaraan dringend behoefte had, is verdachte er toe kunnen komen om aan hem te goeder trouw afgegeven kwitanties te vervalschen. Spr. achtte verdachte dan ook schul dig aan valschheid in geschrifte en aan gebruikmaking van een valsch geschrift en vroeg, met vernietiging van het von nis der Rechtbank, verd.'s veroordeeling] tot 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Heijse, de verdediging voerend, betoogde, dat den advocaat-generaal moet worden toegegeven, dat er zich in deze zaak veel zonderlinge dingen voor doen. Ook hier komen twijfelachtige za ken in onderdeelen naar voren, en veel kan ook na het opnieuw hooren van de getuigen niet worden opgehelderd. Hier is derhalve twijfel, die ten gun ste van verdachte moet gelden. Ook de kwestie van de 2 inktsoorten is, naar pleiter meende, niet tot klaarheid ge bracht. Dit zou alsnog een deskundig onderzoek vereischen. Pleiter concludeerde tot bevestiging van het vrijsprekend vonnis der Middel burgsche rechtbank. Na re- en dupliek bepaalde het Hof het arrest op 24 Jan. a.s. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond Dinsdag terecht een 19-jarige si garenmaker te Drachten, verdacht van WELKE STIKSTOFMESTSTOF? (KVoor de stikstofvoeding van de gewassen kan men gebruik maken van sta mest en (of) stikstof-bevattende kunstmeststoffen. Bij gebruik van deze laatste heeft men dan nog de keuze uit verschillende soorten. In ons land mogen als de voor naamste hiervan worden genoemd meststoffen, die de stikstof bevatten, in uitsluitend ammoniak-stikstof, of uit sluitend in salpeterstikstof en meststof fen met beide stikstofvormen, Verschillende factoren, als grondsoort, weersinvloeden, aard van het gewas oefenen invloed uit op de werking van een bepaalden stikstofvorm. Geen en- ke'e stikstofmest zal onder alle om standigheden altijd de beste uitkomst geven. Nu eens zal men met salpeter stikstof, dan weer met ammoniak-stik stof de beste resultaten verkrijgen. De weersinvloeden (temperatuur en voch tigheid) oefenen invloed uit op de werk zaamheid van een bepaalden stikstof- vorm. De land- en tuinbouwer heeft in de meeste gevallen, deze factoren niet in de hand. In het algemeen zal in droge, zonrijke jaren de salpeterstikstoï, in regenrijke jaren met minder zonneschijn de ammo niakstikstof beter werken. Salpeterstikstof lost, zooals men A Ned. Scheepv. U, 4647. A K.N. Stoomb. Mij. 9%10. A H.V. Amsterdam 172%174-175. A Java Cult. Mij. 9596. A N.I. Suiker U. 69—70%. A Deli Batavia 118%118%. C Deli Mij. 1000 109—110. Senembah 131130. Chicago Milw. 3%3%-3%. A Amst. Rubb. C. IOOV2—IOP/2-IO2. A Deli-Bat. Rubb. 42—42%. A Hessa Rubber 30%31. A Serbadjadi S.R. 28%29%. 'rolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 10 Jan. 11 Jan. Londen 8.12 8.11% Berlijn 59.14 59.10 Parijs 9.74% 9.74% Brussel 34.56% 34.58 Zwitserland 48.17% 48.1672 Kopenhagen 36.30 36.25 New-York 1.59% 1.59%. Bij beschikking van den Minister van Defensie is met 10 Jan. 1934 de lui tenant ter zee 2e kl. D. J. van Door- ninck Azn. geplaatst a. b. van Hr. Ms, van Speyk. Ds. W. H. A. Nelck, van IJsselmon- de, die het beroep naar Amsterdam heeft aangenomen, hoopt Woensdag 14 Febr. in de Nieuwe kerk zijn intrede te doen, na Zondagavond d.a.v. door ds. T. Kloosterman van Amsterdam, beves tigd te zijn. Ned, Herv. Kerk, Ds. A. Luteijn te Vlaardingen heeft 't beroep naar Nijkerk aangenomen. 1Afzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort I JOODSCHE BELANGEN. De Financieele Commissie van het Comité voor Bijzondere Joodsche Be langen schrijft ons: Onherroepelijk knoet over 14 dagen de hulpverleening gestaakt en moeten de Duitsche Vluchtelingen aan hun lot overgelaten worden, daar de kas van „Noodfonds 1933" dan uitgeput is. Deze ramp moet worden voorkomen Aku Philips Unilever Amerika Suiker Rubber Markt KoninkL Obl.Markt— - Tabak Schepen (Wettig gedeponeerd.) letsel door schuld. Hij hkd in de buurt wee| ^makkelijk in het bodemvocht op I on hon Hrtnt* no n anton rltfOPt urnrHötl van Leeuwarden als onervaren bestuur- der van een auto met een snelheid van 60 a 70 km door een bosch gereden, ten gevolge waarvan de wagen tegen de boomen botste en drie inzittenden ernstig werden gewond, van wie den zelfden dag twee overleden, De eisch luidde zes weken gevange nisstraf en één jaar ontzegging. Brandstichting in ouderlijke woning. Het O.M. bij de rechtbank te Roer mond, heeft tegen den 34-jarigen grond werker Th. v. S., te Heeze, verdacht van opzettelijke brandstichting in woning van zijn vader, vier jaar vangenisstraf geëischt. CHEMISCHE STRIJDMIDDELEN Voordracht van heer W. Feikema in het Zeeuwsch Genootschap. In de gisteravond gehouden gewone vergadering van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen heeft de heer W. Feikema, arts te Middelburg, een voordracht gehouden over „Chemi sche Strijdmiddele n". De gif gassen en hunne werking op het men- schelijk lichaam vormden den hoofdin houd van het betoog. Aangezien dit onderwerp de belang stelling van velen heeft, volstaan wij thans met deze summiere mededeelingj binnenkort vangen wij aan met de pu blicatie van een serie artikelen, uit den tekst van bovengenoemde voordracht samengesteld. De lezing genoot groote belangstel ling en de voorzitter des Genootschaps, Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, heeft den heer Feikema na afloop dank ge zegd voor zijn belangwekkende voor dracht, Enkele gasmaskers en gifgasstoffen waren voor de aanwezigen tentoonge steld. Dr. en kan door de planten direct worden opgenomen. Een bezwaar van deze stikstof is evenwel, dat hij in het bo demvocht opgelost blijft en niet in den grond wordt vastgelegd. Bij een regenachtigen tijd zal er uit spoeling kunnen plaats vinden en stik stof verloren kunnen gaan. Ammoniakstikstof gedraagt zich in den bodem eenigszins anders, omdat ammoniak in de klei en humusdeelen wordt vastgehouden. Terwijl deze dan later weer wordt omgezet in salpeter stikstof. De omzetting neemt, binnen 'n bepaalde grens toe, naarmate de bodem- de I 'temperatuur stijgt. Bfj toeneknende ge-| warmte zal in den regel het gewas ook sterker gaan groeien en meer stikstof voor de ontwikkeling noodig hebben. De omzetting van ammoniakstikstof houdt dus. tot op zekere hoogte althans, ge lijken tred mei de stikstofbehoefte van het gewas. Door dus een stikstofmest stof te kiezen, die de stikstof voor de helft in salpetervorm, voor de helft in ammoniakvorm bevat, wordt het risico van de wisselende, niet te beïnvloeden of te voorspellen weersinvloeden ver minderd. Een meststof met beide stik stofvormen in gelijke hoeveelheid is dus van beteekenis. Zij waarborgt door de aanwezigheid van direct opneembare salpeterstikstof een goede stikstofvoeding in het vroege voorjaar, terwijl de ammoniakstikstof iets later geleidelijk voor de stikstof voeding van het gewas beschikbaar komt. Moet men evenwel directe wer king van den stikstofvorm hebben, dan is men aangewezen op uitsluitend een meststof met salpeterstikstof, welke voor de plant dadelijk opneembaar is. Vooral in 't vroege voorjaar zal men op deze meststof aangewezen zijn, ter wijl meer in den zomer de ammoniak vorm kan worden gebruikt, In ieder geval is het van belang, dat men deze stikstofvormen nauwkeurig naagaat, en zich regelt naar de te be mesten gewassen. 1925 bij het Havenbedrijf Vlaardingen- Oost in werking. Men was bezig erts over te slaan en de loopkat met den grijper liep geregeld van de „Baldur" naar de beide lichter- schepen. Terwijl men daarmede druk bezig was is door onopgehelderde oorzaak plot seling de trekband gebroken, waardoor den uitlegger al e steun werd ontnomen. Het 380 ton zware gevaarte knikte dan in de scharnieren die het met het op den wal liggende stuk verbinden en met donderend geraas viel de uitlegger dwars over de „Baldur" op het langszij liggende lichterschip ,-Alstadt". De loop- hut, die onder den uitlegger hangt raakte dit schip het eerst en yerdween vervolgens tusschen den lichter en het s.s „Ba.dur" onder water. Een wonder mag het wel heeten, dat noch aan boord van de „Baldur", noch op het lichterschip iemand door het val lende gevaarte werd getroffen. De men- schen die zich aan boord van het lich terschip bevonden zijn in allerijl op den naast liggenden lichter overgesprongen. Een scheepsknecht kon zich met een snelle sprong nig juist bijtijds in veilig heid stel en. De lijken van de verongelukte arbei ders zullen eerst geborgen kunnen wor den als de loopkat boven w-.ter is ge haald. DE GOUDDIEFSTAL. Een van de Zondag te Tilburg aangehouden ver dachten van de inbraak in den goud smidswinkel der fa. W. aan den Gin- nekenweg te Breda, heeft tegenover de justitie een bekentenis afgelegd. Hij en dit" is mogelijk, wanneer in ons land heeft daarbij verteld, dat hij in Tilburg van de honderdduizenden couranten le-1 bij een bepaalden persoon, die in een zenden slechts 7000 zich verbinden elke winkel woonde, een aantal van de ge- week één gulden voor de Vluchtelin gen bij te dragen. Duizenden en nog eens duizenden stolen gouden ringen had verkocht. De Tilburgsche politie werd van een en ander in kennis gesteld en na een Christenen niet minder dan Joden zul- streng onderzoek is zij thans overgegaan len verontwaardigd zijn wanneer zij ver tot de arrestatie van den 33-)arigen an- nemen dat de vluchtelingen aan hon-1 tiquair-opkooper N. L. de G. aldaar, ger en ellende prijsgegeven worden om- Deze de G. woont pas sinds enkele we- dat in het gastvrije Nederland voor dit ken in TLburg, Vroeger nee ij n handje vol menschen geen voedsel en Breda gewoond. De man b ij cv en we pertinent ontkennen de ringen te neb ben gekocht. eerste levensbehoeften zijn bijeen te brengen. Zonder twijfel zullen er wel 7000 per sonen bij het lezen van dit ontstellende DE GELEENDE SMOKKELAUTO.— suneu uij 11*51 IC2.CU van un uuwiwuciiuv tt t-» J 1 U A 1 bericht onmiddellijk het besluit nemen Een zekere H uit Roosendaal had s- en den daad bij het woord voegen door nachts de vrachtauto van zijn vroege- wekelijks 1.— voor de Joodsche ren patroon uit de garage gehaald om - ermede te gaan smokkelen, thans ver neemt de N.R.C. dat de jongen 'n volle dige bekentenis heeft afgelegd. Hi) Vluchtelingen bij te dragen, en dit be drag per postwissel over te maken of opdracht te geven tot automatische UUUtÜWH IC gCVï-U LUI «uiwiuuwowiivcs «7 j gireering op postrekening 221605 of ge- heeft in den nacht van Maandag op entegiro A A 43, beide rekeningen Dinsdag een partij van 1200 kg suiker me P. H, Ritter Jr. treedt af als hoofdredacteur van het „Utrechtsch Dagblad." Met ingang van 1 Februari a.s. zal dr. P. H. Ritter Jr. zijn ambt als hoofdre-1 De minister van defensie heeft als dacteur bij het „Utrechtsch Dagblad" I verboden geschrift aangewezen: „Neen! neerleggen. I orgaan van de Internationale Socialis- Dit besluit houdt verband met de tische Anti-Oorlogsliga, verschijnende omstandigheid, dat dr. Ritter tal van ne-te Gent Verboden geschriften. De minister van defensie heeft ten name van de Bank-Associatie N.V., Bijkantoor Stadhouderskade, Amster dam. LAADBRUG NAAR BENEDEN GESTORT. Twee dooden. Dinsdagmiddag is aan de V.ilcaanha- •n te V 1 a a r d n g c r l 4 het <errein uit België over de grens gesmokkeld. De suiker was bestemd voor een afne mer boven den Moerdijk; de politie heeft de verblijfplaats opgespoord en den heelen voorraad in beslag genomen. Men vermoedt dat men hier te doen heeft met een heele bende. NIEUWJAARSKAARTEN WEGGE WORPEN. Spelende kinderen te Eindhoven vonden bij het nieuwe ka naal te S t r ij p half verbrande Nieuw jaarskaarten, welke zij mee naar huis namen. Hier bleek alras, dat deze ven te laaroingcr i.| u'-i kaarten niet door de post bezorgd wa- van de N.V. Havenbedrijf Vlaardingen- ren geworden. Een onderzoek heeft Oost, tengevolge van een breuk in den pjaats gehad, aarbij de hulpbesteHer J- trekband een 48 m. lange laadbrug, die pontje in verhoor is geweest, over het s.s. „Baldur" naar het lichter- pe Nieuwjaarskaarten zouden in één schip „Alstadt" voerde naar beneden pakket in ééns weggeworpen zijn om komen zetten. De loopkat die onder den uitlegger van den laadbak hing,, ver dween onder water en de twee men schen, die zich in deze loopkat bevon den, de 48-jarige machinist D. S. en de 35-jarige smeerder M. v. d. K-, beide te Vlaardingen, zijn door verdrinking om 't leven gekomen. S. laat een vrouw met vier kinderen, v. d. K. een vrouw met twee kinderen na. Het lichterschip, dat nagenoeg in tweeën brak en op zijn waterdichte schotten bleef drijven, werd totaal ge ruïneerd. Het s.s. „Baldur' dat even eens door de vallende laadbrug werd getroffen werd niet ernstig beschadigd. aan den last der bestelling te ontko men. DE GEHEIME ZENDER, roeper technicus" van den tronen weru mei emsug ucsuiauigu. Met een, scl De laadbrug, waarmee het ongeluk is diepe ruim gevallen iekenhuis gebeurd, is een van de twee grootste breuk is hij naar he machinale bruggen voor het grijperbe- j voerd. Bij aan drijf in Europa. Het gevaarte was sedertreeds te zijn overieaeu. De „om- geheimen zender te Heerlen heeft medege deeld, dat besloten is het zenden te sta ken in verband met de nasporingen van de P. T. T. en dat de zender reeds gesloopt is. Ongelukken. Aan boord van het in de Waalha ven te Rotterdam 1 iêéea.dc 33. aansche stoomschip Aleardi, 's t_r M G. in het 8 ,mC, hedel- ver- hü jarige matroos 'i Enke ochtend gearriv Indiè-rc te snel over 8 J Zuid-Fj heeft geweld Uit gende: Opnit stellingj liggen stedelijl ten nev die na: bedrijv| plekje naar e| geschie vaart; ger", h. motorej gen meerer was, v<j had zie beschul ruime mindert de 30 vader De lij ander terugke duizenc duister 1 den wa van de damschl dige m: gen toj keerd, de jong onbevo betrade behalve bekenc „Postjal fardt, cl adjudai] litaire commai van he land1| De- regeler dieerinj „Postje Te Ij te van de „Pc heid een ron maakt, I daalde grastap juich ning oogweij en vrie met bij zich na de o! Hier sing- Snelpol tal gef terugkt der, ei hulde leger. Tens kers, klom c kaan-b hun vc Luitt huidigi weest hebbex van d< buiten De heb pech 3 van de Wij br deze hebbex dit ten landscl Tens Straatt den had da beman N7 H. E Nationj maand toekon giften H. K- Het Comité sche 442.Ï de per thans een tc reikt. kerf Perim

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2