GOESCHE COUBANT - pms W.9dc BINNENLAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. RECHTZAKEN. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 9. WEE BLADEN. DONDERDAG 11 JANUARI. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG. ifülüHËREK. MOQRD-BEVELAHD. M1DDELBUBGSCHE COURANT Öagclad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en ■Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per- regel, Ingez. mededeeiingen 60 ct. p. r. Bij eentr voor beide veel lager; tar op aanvr. Uitgeefster; Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postreken ing no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen X1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. aaoS „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bevjjsnoramers 5 cent. OPGELEGDE SCHEPEN. B. en W. van Rotterdam willen de tarieven verlagen. Sinds toestemming is verleend, dat schepen in Rijkswater ligplaats mogen nemen, zijn een aantal schepen, welke in de Rotterdamsche haven waren opge legd, naar de Oude Maas vertrokken. Om een uittocht van opge egde sche pen te stuiten en zoo mogelijk op te leg gen schepen aan te trekken, stellen B. en W. van Rotterdam voor, het tarief voor opgelegde schepen te verlagen en als volgt vast te stellen: in de derde maand 1,6 ct. per m3 bruto inhoud, in de vierde maand 1,4 per m3 bruto inhoud, in de vijfde en volgende maand 1,2 per m3 bruto inhoud. Bij den huidigen omvang der opgeleg de tonnage in de haven zou dit een ver mindering aan inkomsten van 1400 per maand beteekenen, waartegenover echter gerekend is op 't behoud van op gelegde schepen. RUSLAND KOOPT SCHEPEN. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sovjetregeering, volgens een door haar gepubliceerde officieele mededeeling, in Nederland, Noorwegen en Frank rijk een aantal handelsschepen met een totale tonnage van 20.000 ton heeft ge kocht. De Russische bemanning heeft zich voor het overnemen van de sche pen naar Havre en Rotterdam begeven. TRAM EN TAXI. De Haagsche tram heeft groote finan- cieele schade van de taxi's. De schade wordt blijkens officieele mededeeling in den Haagschen gemeenteraad op 90.000 gulden per maand geraamd of ruim 1 millioen per jaar. DE POSTVLUCHTEN OP INDIë. Hedenmorgen is het K.L.M. vliegtuig de Rijstvogel van Schiphol naar Indië vertrokken. Een pasagier voor Rome, en een voor Bangkok zijn aan boord. Dl ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. Een radiostation in Ylissingen In Haamstede komt er ook een. Dezer dagen is op het vliegveld Vlis singen een Rijksradiostation van de be richtendienst voor de luchtvaart geves tigd; marconist daarvan is de heer A, J. Valk, voorheen van het radiostation Twenthe. Dit radiostation ressorteert onder het Bureau luchtvaart van het departement van waterstaat; het bestaat uit een ont- vanginrichting en een kristalgestuurde korte golf zender van 107 m, en voor te lefonie is het niet ingericht. De radio- telefonische gemeenschap met vliegtui gen welke trouwens steeds afneemt, omdat het meerendeel der vliegtuigen tegenwoordig een radiotelegrafist aan boord heeft wordt in Nederland uit sluitend door de radiostations Schiphol en Waalhaven onderhouden. Het rijksradiostation Vlissingen werkt hoofdzakelij' met Waalhaven; een be langrijk deel van zijn dienst is het door geven en ontvangen van weerbe richten. Om het half uur worden er de weersomstandigheden van hier naar Waalhaven en verder doorgeseind. Boyendien verzendt het station start telegrammen en berichten van aan komst; ook voor spoedboekingen kan er door de K.L.M, en andere luchtvaart maatschappijen gebruikt van gemaakt worden. Het is vrij zeker, dat reeds zeer bin nenkort een aanvang gemaakt zal wor den met den bouw van een radioba ken te Vlissingen; dat zou voor het binnenkomen van vliegtuigen bij mist een hoogst belangrijke verbetering be loven. De bouw van een radiopeilinrich- ting te Vlissingen is, naar wij vernemen, nog in overweging. Ook te Haamstede op Schouwen- Duiveland zullen soortgelijke voorzienin gen getroffen worden: vermoedelijk zal in Februari de bouw van een rijksradio station aldaar ter hand genomen wor den. Wij verheugen ons uiteraard zeer over deze teekenen, die wijzen op een voortgaande consolidatie en verderen uitbouw van de Zeeuwsche Lucht Lijn, De smokkelhandel aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Volgens een mededeeling van het Be stuur der Belgische douane werd in het afgeloopen jaar door de verschillende Belgische grensposten van Cadzand tot Clinge voor een waarde aan smokkel waar van ruim 2.000.000 frank in beslag genomen. Deze smokkelwaar was hoofd zakelijk afkomstig uit het vierde en vijf de District. De smokkelwaar bestond voor het overgroote deel uit koeien, varkens, koffie en boter. DE BOTERMARKT. Geen nieuwe boom. Het is vandaag drie maanden geleden, dat de 250-jaren oude boom op de Bo termarkt door een hevigen storm werd geveld oals men aal hebben or gen erk wordt er momenteel op de plaats waar de boom heeft gestaan 't een en ander verricht. Bij informatie vernamen wij, dat de monumenten-commissie heeft ge adviseerd, om geen nieuwe boom op het plein te plaatsen. B. en W. hebben daarop besloten de open plek te laten bestra ten. en eens aan te zien of het boom- looze plein in de toekomst zal voldoen. In vrijheid gesteld. De Rechtbank alhier heeft de invrij heidstelling gelast van A. B., koopman te Vlissingen. die eenige maanden gele den werd aangehouden als verdacht van oplichting bij de levering van cocaïne aan een inwoner uit Yerseke. Zeeuwsch Genootschap der W etenschappen. In de gisteravond gehouden gewone vergadering van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen heeft de voor zitter medegedeeld, dat den heer N. Schoolmeester, concierge in het gebouw des genoothchaps, op zijn ver zoek eervol ontslag uit die betrekking is verleend met ingang van 1 April 1934. Het bestuur heeft tot opvolger van den met pensioen gaanden congierge be noemd den heer W. van den Driest te Middelburg. V. D. B. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt spreekt op Maandag 29 Janu ari a.s. mr. A. M. Joekes voor de af- deeling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond. De jaarlijksche collecte tenbehoeve der Joodsche armen heeft alhier opge bracht 109.52. V1JSS9NGEH. EEN PELIKAAN-COMITé. Alhier is een Pelikaan-Comité opge richt, waarvan de burgemeester voor zitter en de heer J. M. Smits, vertegen woordiger der K.L.M., secretaris is. Zeeuwsch-Vlamingen onderwerpen aan visitatie. Men schrijft aan 't Dagblad v. Noord Brabant: Naast de vele inconvenienten, welke men dagelijks als Zeeuwsch-Vlaming on dervindt, is er nog eene gevoegd bij de reeds zeer talrijke. Bij aankomst der Prov. boot van Bres- kens te Vlissingen, welke reis men als inwoner van Z.-Vlaanderen al niet voor zijn genoegen en voordeel maakt, wor den den laatsten tijd aldaar herhaalde lijk auto's en passagiers aangehouden door belasting-ambtenaren, die opening der koffers vragen en een soortgelijke visitatie verrichten, alsof men van het buitenland ons vaderland betreedt. Nu voelt ieder Zeeuwsch-Vlaming zich gelukkig nog Nederlander en is in het algemeen gemoedelijk genoeg van aard om zich ook dezen last nog eens te la ten welgevallen. Maar de vraag rijst of het wel tactisch te noemen is, mede met 't oog op den nog te versterken band met Noord-Ne derland, dat men van de eene Neder landsche haven naar de andere aan een altijd onaangename visitatie bloot staat. Het is bekend, dat in Vlissingen rei zigers van aankomende schepen mogen worden gevisiteerd, maar 't is o.i, toch gewenscht hier een redelijke uitzonde ring le maken. Toen het geld op was. Woensdag meldden zich bij de politie te Bergen op Zoom een tweetal jon gens, een afkomstig uil Souburg en een uit Vlissingen, die zeiden ten nadee'e van een coöperatie alhier een geldsbe drag va;. v,nfeeveer 60 te hebben ont vreemd en daarvan goeden sier te heb- Wie met lust zijn werk verricht valt het zwaarste zelfs vrij licht. ben gemaakt in België. De politie te Bergen op Zoom heeft de jongens, nadat haar de juistheid der feiten was geble ken naar Vlissingen getransporteerd en ter beschikking van de marechaussee gesteld. AAGTEKERKE. Woensdagmiddag had de begrafenis plaats van wijlen den heer C. Minderhoud in leven gemeente ontvanger alhier. Het stoffelijk over schot werd door de leden van den ge meenteraad grafwaarts gedragen, burge meester en secretaris bevonden zich in den lijkstoet. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door den burgemeester waarna de oudste zoon van den over ledene dank bracht voor de bewezen eer. Bijna 20 jaar heeft de overledene de functie van ontvanger dezer gemeente waargenomen. VEERE. Op lofwaardig initiatief van enkele ingezetenen alhier is onder lei ding van den heer P. C. J. de Graaf, te Middelburg, die o.a. directeur is van de plaatselijke muziekvereeniging, een da- meszangvereeniging opgericht. De vereeniging stelt zich ten doel een of meer uitvoeringen in het wintersei zoen te geven, waarbij ook een operette op het programma staat. KORTGENE. Onder leiding van den technischen ingenieur van den Water staat, den heer A. L. de Jong alhier, is de Noord Bevelandsche Brug met paal tjes en vlaggetjes uitgezet. Er werd zoowel aan de rechter- als aan de linkerzijde van den veerdam ge werkt om het punt van de te leggen brug vast te stellen. Aan den Zuid Be- velandschen kant werkt de heer Pau wels, technisch opzichter te Goes, KORTGENE. De veerboot Kortgene- Wolphaartsdijk is Dinsdagavond om 7 uur vlot gekomen. De provinciale boot ZierikzeeKortgene zat echter Woens dagavond nog aan den grond. TH01EN. THOLEN. Alhier overleed in den ouderdom van ruim 72 jaar de Wed. M. Lindhout. Gedurende de laatste elf ja ren haars levens sliep zij voortdurend. Vast- en vloeibaar voedsel werd gedu rende al dien tijd slapend opgenomen meldt de Zeeuw. Zoowel doktoren als professoren stonden verwonderd over dit unicum in Nederland. lEEIfWSOH-VLAANDEREH 0.D, DE POST VOOR Z. VLAANDEREN. TERNEUZEN. Naar aanleiding van de herhaalde stagnatie in de verzending der post naar Zeeuwsch-Vlaanderen, bij de tegenwoordige regeling heeft jl. Zater dag de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen tele grafisch den Directeur-Generaal der P. T. T. daarop gewezen en voorziening verzocht, meldt te „Tern, Crt." J.l. Maandag is deze zaak door den burgemeeste van Ter Neuzen en den Secretaris der Kamer voornoemd, bij uitstedigheid van den Directeur-generaal met een der hoofdambtenaren bespro ken. Daarbij bleek, dat de verzending naar deze streek de- aandacht van het hoofdbestuur heeft, doch dat men er blijkbaar niet geheel mee op de hoogte was, dat de tegenwoordige nachtver zending zoo menigvuldig hapert. Drin gend is verzocht om maatregelen te nemen teneinde te zorgen, dat althans de voor Zeeuwsch-Vlaanderen bestem de post die met de avondtreinen wordt aangevoerd, en die naar schatting onge veer 75 pet. uitmaakt der eerste bestel ling, met de eerste gelegenheil des mor gens naar Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden overgebracht. De vertraging ontstaat, dat men daarin ook wil begrij pen hetgeen de nachttrein aanbrengt, en dit te laat aankomt om met de auto ij- dig de eerste boot te bereiken. Aange zien dan daarin ook geladen is de den vorigen avond voor Zeeuwsch-Vlaande ren aangebrachte post, ontvangen we de geheele zending te laat. Het was Woensdag weer evenzoo. De postauto van Zuid-Beveland kwam te laat te Hansweert, zoodat de postzen- ding pas met de tweede boot is overge- j komen. Bovendien kreeg de Zeeuwsch- V.aamsche auto waarmede voor poste rijen het vervoer wordt uitgevoerd na te 10 uur van Axel te zijn vertrokken weer eens pech, met het gevolg, dat die van 10 uur tot kwart voor één uur heeft gereden om te Ter Neuzen te komen, en toen krukkend den tocht nog moest voortzetten naar achtergelegen plaat sen. De beschikking over steeds ten dienste staand reservematerieel zou voor het uitvoeren van een dienst waar aan voor het publiek zooveel vast zit geen overbodige luxe zijn. Ook hieromtrent heeft de K. v. K. het hoofdbestuur opnieuw ingelicht. Smokkelaars. CLINGE. Dezer dagen hielden op sur- veil ance zijnde marechaussées onder deze gemeente in den Emmapolder, des nachts een persoon staande die blijk baar dienst deed als zgn. voor ooper van een smokkeltroep en die bij zijn ont dekking, poogde een zaklantaarn te doen ontbranden, blijkbaar gedoeld om de achterkomers te waarschuwen. Ter wijl een der marechaussee den man on der bewaking hield, ging de andere in de richting waaruit deze gekomen was en ontdekte weldra 3 personen op een rij wiel gezeten, die toen zij den politieman zagen van de f'ets sprongen en de bee- nen namen. Niettemin gelukte 't een hun ner te grijpen. Op de achtergelaten rij wielen bevonden zich respectievelijk 50, 50 en 35 kg suiker, die in beslag werd genomen, nadat uit het verhoor geb'e- ken was dat het in de bedoeling lag de suiker ongedekt in te voeren. Gesmokkelde reuzel. PHILIPPINE. De kommiezen hebben dezer dagen onder deze gemeente een beruchten smokke'aar aangehouden, d e verdacht werd smokkelwaar te vervoe ren. Er is evenwel niets op den man be vonden, waaruit de kommiezen conclu deerden, dat hij als voorlooper van een smokkeltroep dienst deed. Zij stelden in de omgeving een nader onderzoek in en hoorden weldra eenige personen wegkropenOp eenigen afstand von den zij twee pakken, die bij onderzoek ieder een emmer gesmolten reuzel be vatten, blijkbaar bedoeld om frauduleus over de grens te brengen. Een wolindustrie? Insiders vestigden er de aandacht op, aldus het Dagblad van N, Brabant, dat momenteel onderhandelingen worden gevoerd voor de vest:ging van een wol industrie in Oost- v laanderen, waarop 400 mannelijke arbeidskrachten te werk gesteld kunnen worden. De onderne mers bezitten in het buitenland een industrie met 3000 mannelijke arbeids krachten. £ÊE!JW$0H=¥LMEDESlESi W.D. AARDENBURG. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl.: 2097 personen (1026 m. en 1071 v.) Er werden in 1933 geboren 13 jongens en 12 meis jes; vestigingen 44 m. en 50 v. pers.; overleden 8 m. en 14 v, pers; vertrok ken 59 m. en 49 v. pers. (Bevolking einde 1932: 2108 personen) OOSTBLJRG. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl. 2711 per sonen (1306 m. en 1405 v.) Er werden in 1933 geboren 29 jongens en 12 meisjes; vestigingen 91 m. en 81 v. pers.; overle den 26 m. en 12 v. pers,; vertrokken 63 m. en 82 v. pers. (Bevolking einde 1932: 2681 personen). Te Overslag hebben de Bel gische douanen een vrachtauto met 25 schapen en eenzelfde voertuig met 6 koeien in beslag genomen. De smokke laars konden ontvluchten op Neder- landsch gebied. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 31 Dec. '33 tot en met 6 Januari '34, in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea: Arnemuiden 1. Roodvonk: Arnemuiden 6 (w.o. 2 gevallen in één gezin); Krabbendijke 1, Nieuw- en St. Joosland 1, (het 2e geval in één gezin), Sluis 1, Neuzen 1, Vlissingen 3 (w.o. 2 gevallen in één gezin), Zaamslag 1. Diphtherie: Clinge 1. M'burg, ll-I-'34. Woensdag: hoogste luchttemperatuur 3.6 °C (38 °F); laagste 0.8 °C (34 °F). Heden 9 h: 1 °C; 12 h: 4 °C. 0.1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 773 mm; laag ste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774.3 mm te Weenen; laagste 721.9 mm te Reyk javik. Verwachting tot morgenavond Matige tot zwakke Z.O. tot Z.W. wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, meest lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. Zon op: 8 h 08; onder 16 h 08. Licht op: 16 h 38. Maan op: 15 h 52; onder: 11 h 34, N.M. 15 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Januari. Hoogwater. Laagwater Do. 11 8.35 21.21 2.30 15.18 Vr. 12 9.49 22.31 3.43 16.28 Za. 14 11.02 23.31 4.59 17.34 Hoog- en Laagwater te Wemeidinge Januari. Hoogwater. Laagwater. Do. 11 10.06 22.56 3.35 16.14 Vr. 12 11.31 4.46 17.28 Za. 13 0.19 12.49 6.02 18.37 VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De zaak De T. Behandeling voor het Hoi. Weder een jaar gevorderd. Het O. M. bij de Middelburgsche Rechtbank, is in appel gekomen van het vonnis dier Rechtbank waarbij de 34- jarige directeur eener Tramweg Maat schappij, A. C. O. E. R. de T. is vrijge- sproken van de hem ten laste gelegde valschheid in geschrifte. In hooger beroep voor het Haagsche Hof werd verdachte gisteren weer bijge staan door mr. J. J. Heijse, die alvorens het onderzoek een aanvang nam, aan het Hof mededeelde, dat ingevolge art. 230 W. v. St. de rechter commissaris den verdachte of diens raadsman, in kennis had behooren te stellen van de aanwijzing van een deskundige in deze zaak, hetgeen in casu niet was ge schied, zoodat verdachte geen gelegen heid zou hebben gehad een deskundige van zijn zijde te benoemen. Mr. Baron Speyart van Woerden, adv.- generaal, voerde hiertegen aan, dat krachtens art, 238 W. v. St. verdachte de bevoegdheid heeft de heropening van het onderzoek te verzoeken en een des betreffend verzoek noch van hem, noch van den raadsman is uitgegaan. De eerste getuige in deze zaak Mevr. J. A. N., geb. H. verklaarde dat wijlen haar echtgenoot een vordering op den vader van verdachte had. Deze heeft de schuld, na diens overlijden overgeno men en heeft ook aanvankelijk eenige termijnen afgelost. Getuige had hem te kennen gegeven dat zij de leening ver der wenschte op te zeggen en dat over drie maanden het restant moest worden afbetaald. Intusschen waren door haar voor het bedrag van aflossing en rente twee kwitanties afgegeven. Voorts was door haar met den verdachte 'n transac tie aangegaan over de overname van aandeelen èener brandstiffenhandel. De president toonde getuige een kwi tantie waarop haar handteekening voor kwam. De kwitantie vermeldde een be drag van 2603.12 K- Getuige erkende, dat de handteekening de hare was. Het bedrag was op de kwitantie in bloklet- ters gesteld en zulks was, naar get. ver klaarde niet het geval, toen zij deze kwitantie onderteekende. Zij wist niet beter of het bedrag aan aflossing en ren te was toen 603.12 H. Het restant van de nog te betalen schuld bedroeg 2500. De getuige A.- J. Bronswijk uit Oost burg, verklaarde als getuige dat hij aan verdachte op diens verzoek een bedrag van 2500 namens zijn vader zou heb ben gegeven. Getuige wist dat verdach te in groote moeilijkheden verkeerde en

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1