DE DOCHTER VAN ALVA, HONIG'S VERMICELUSOEP 6 borden voor 15 ets. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. Rentelooze leening voor operatiekosten ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.T.) VAN WOENSDAG 10 JANUARI 1934. No. 8. ROTTERDAM aart verzekerden WALCHEREN. IüiD°iEVELAM®. Komt er klaarheid in het schan daal van Bayonne Het Fran- sche publiek vertrouwt de zaak niet, maar Chautemps neemt maatregelen. Het schandaal van Bayonne blijft de aandacht vragen. Men krijgt thans den indruk, dat er toch machten werkzaam zijn, die niet voor ontmaskering zullen terugdeinzen, wie daarvan dan ook het slachtoffer mogen worden. De minister president Chautemps vooral toont zich actief. Hij heeft eindelijk den minister van koloniën Dalimier tot aftreden we ten te krijgen en kondigt verder aan, dat het geheele schandaal tot klaarheid zal worden gebracht. Dalimier blijft in- tusschen beweren, dat hij onschuldig is. Dat hij de valsche bons van de bank van leening te Bayonne aanbeval, zou op aanraden van anderen gebeurd zijn - en was in overeenstemming met wat mi nisters in Frankrijk wel meer doen. Hoe dit zij, zijn naam heeft op 't oogenblik in elk geval een deuk te pakken en zoo lang die er in blijft zitten, lijkt het in derdaad beter, dat hij niet langer aan de regeering deelneemt. Bij name niet, nu die regeering groote schoonmaak zegt te willen houden. Het Fransche publiek schijnt dit in- tusschen nog maar half te gelooven. Het vertrouwt den zelfmoord van Stavisky niet; gelooft veeleer dat achter diens onverwachte dood een manipulatie van de politie schuilt. Hij zou levend te ge vaarlijk geweest zijn. Stavisky zou meer geweten hebben dan de politie lief is en een kat in het nauw kan rare spron gen doen. Heelemaal onbegrijpelijk is dit wantrouwen niet. De historie is daar, om te bewijzen, hoe zeer het publiek in Frankrijk om den tuin geleid kan wor den. De Dreyfus-affaire vergeet men ginds niet licht. Maar ook daarin is tenslotte klaarheid gekomen. Ze bevat zoodoende een geduchte les voor de huidige machthebbers in Frankrijk. Chautemps lijkt er den man niet naar, om dat uit het oog te verliezen. Men mag dus zonder meer zijn verklaringen, die van daden vergezeld worden, niet voor leugens uitmaken. Chautemps heeft buiten de onmid dellijke voorzieningen voor het geval van Bayonne, nog heel wat meer maat regelen in petto. Provisorische, om her haling van derge ijke schandalen den pas af te snijden. Binnenkort zullen voor stellen worden gedaan ten aanzien van de organisatie der politie, de controle van de correctioneele rechtbanken, de bescherming van de spaarders, de con trole op bepaalde beroepen, en de on derdrukking van het oneerlijk invloed oefenen op openbare diensten. Chau temps heeft zich verder bereid verklaard Donderdag in de Kamer de interpella ties over het schandaal te Bayonne te beantwoorden. Er schuilt in het wantrouwen jegens de oprechtheid der regeering en in de veronderstelling, dat de zelfmoord van Stavisky geen zuivere koffie zou zijn, tenslotte ook al weer een politiek ele ment. Zoowel van rechts als van links grijpt men het schandaal Van Bayonne gretig aan, om de regeering een hak te zetten. Men heeft er in Frankrijk een handje van, om politiek dingen uit te spelen, die slechts in verwijderd ver band met de politiek staan, of er heele maal niets mee te maken hebben. El ders in de wereld komt dat ook wel voor, maar toch niet in zoo sterke mate. Vooral de royalistische „Action Fran- 9aise, die er steeds als de kippen bij is, om de republiek zwart te maken, slaat thans op den trommel. Het zou geen onaardig succes voor Chautemps zijn, indien hij deze muziek als ketelmuziek aan de kaak kon stellen. Al wil men de door ARCHIBALD CLAVERING GUNTEK 86). ttJa, ik herinner het me. Dat was een heldendaad, den Cid waardig", zegt Alva, die in de eerste plaats militair tacticus is." „Nu, schenk mij dan aan den Cid; de Cid zou zelfs de dochter van Alva waardig geweest zijn. Als Guido den Cid waardig is, dan is hij mijner waar dig!" En met smeekingen en liefkoozin- gen weet Hermoine van den man, die haar, naar zij meent, niets kan weige ren, de belofte te verwerven, dat hij haar hand zal schenken aan kolonel Guido Amati de Medina, „Nu moet u niet weggaan", vleit zij, „Hij komt hier vanavond. U moet hem ontmoeten. U moet hem even gelukkig maken als ik ben. Vader, ik heb u nog nooit zoo lief gehad als op dit oogen blik." „Hoho! Als ik neen gezegd had, zou je me vermoedelijk haten." „Ik denk bij u nooit aan haat; maar bovendien u weigert mij nooit iets. En daar u nooit neen tegen me zegt, zult u hier blijven om hem te ontmoeten. Geef hem uw zegen; vader, als u me lief heeft beloof mij da» mij Guido Ama- royalisten dan als een minderheid be schouwen, die niet veel meer dan een quantité négligeable is, ze plegen lawaai genoeg te maken en lawaai is vaak on- noodig en dus hinderlijk. Indien Chautemps doorzet zal hij ver moedelijk een lawine in beweging bren gen. Het is nu zoo langzamerhand duide lijk genoeg geworden, dat er heel wat menschen, die een naam hebben op te houden, in de diverse ondernemingen van den heer Stavisky zekere interes sen hebben. Te noodiger juist daarom een flinke schoonmaak, 't Is beter, dat er wat namen gekraakt worden dan dat nieuwe Stavisky's een kans krijgen, op hun beurt een snood spel te spelen. BURGERWACHTEN. En verboden politieke ver- eengingen. De leden van de vrijwillige burger wacht te Haarlem hebben mededeeling ontvangen, dat zij met ingang van gis teren verplicht zijn een individueele verklaring te onderteekenen, dat zij geen lid zijn of zullen worden van de politieke vereenigingen vermeld op de bestaande lijst van vcor rijksambtena ren verboden vereenigingen. REGELING VAN UITVERKOOP EN OPRUIMINGEN. De bedoeling lis excessen te keeren en den bona fide win kelstand te beschermen. In aansluiting op hetgeen wij Maan dag me.dden over het voor-ontwerp van wet betreffende het uitverkoopen en opruimen in den detailhandel, ont- leenen we aan de Tel, de voornaamste artikelen, die lu'den als volgt: Het is verboden in den detailhandel een verboop als uitvervoop aan te kon digen zonder een daartoe van de Ka mer van Koophandel, b'nnen weiker ge bied de verkoop zal worden gehouden, verkregen vergunning volgens de wet en anders dan in verband met: a. de opheff:ng van een winkelnering en b- de opheffing van den verkoop van een of meer soorten goederen, tot een win kelnering behoorende. Voorts is het verboden in den détail- handel een verkoop als opruiming aan te kondigen, zonder daartoe van de K. v. K vergunning te hebben verkregen en anders dan: a. ten hoogste tweemaal per kalenderjaar, in verband met jaars- of seizoen-wisseling en b. in verband met bijzondere omstand gheden, als ver plaatsing of overdracht eener winkel nering. Een als uitverkoop aangekondigde verkoop mag niet langer dan drie maan den duren en een opruiming niet lan ger dan een maand. Het zal verboden zijn, in een verkoop, als uitverkoop of als opruiming aange- kond:gd, andere soorten van goederen te verkoopen dan gewoonlijk in de be treffende winkelnering worden verkocht. Met een hechtenis van ten hoogste 2 weken of geldboete van ten hoogste 300 wordt gestraft hij, die een ver koop als uitverkoop of als opruiming aankondigt in strijd met de wet. In zijn toelichting bij het voor-ont werp zegt minister Verschuur, dat de bezwaren op 'iet gebied van uitverkoo pen en opruimingen zich niet richten te gen 't houden daarvan in het algemeen, doch bepaaldelijk die gevallen betreffen, (Ingez. Med.) waarin de uitverkoop en opruimingen ontijdig worden aangekondigd of wel on der voorwendselen welke aan het pu bliek ten onrechte den indruk van een bijzonder voordeelige aanbieding geven. Op deze wijze, zoo gaat de minister voort, worden in den feilen concurren tiestrijd, zooals de détailhandel dien sinds jaar en dag kent, ongewenschte elementen geïntroduceerd, waartegen z, i. de bona-fide winkelstand terecht ernstig gezwaar maakt. 25 JAAR GEMFENTE-SECRETARIS. De heer P. J. Terwoert jr. gehuldigd. KOUDEKERKE, Op 1 Januari van dit jaar was het een kwart eeuw geleden, dat de heer P, J. Terwoert jr. in functie trad als secretaris dezer gemeente. Dinsdagmiddag kwamen in de raad zaal, die in de bloemetjes was gezet, het gemeentebestuur en de gemeente-amb tenaren te zamen, om den jubilaris, ver gezeld van zijn 88-jarigen vader, een zuster, en zijn vier jongens, te huldigen. Ook bij de burgerij bestond heel wat belangstelling voor deze huldiging, ter wijl verder de secretarissen der ge meenten Souburg en Biggekerke hun collega kwamen geluk wenschen. De raadzaal was zoodoende ongewoon dicht bevolkt, toen burgemeester A. Bak ker de bijeenkomst opende en in zijn woord van welkom in 't bijzonder den heer P. J. Terwoert sr. betrok, wien het gegeven werd dezen' voor zijn zoon zoo gedenkwaardigen dag te beleven, nadat hij zelf jaren geleden ook als ge meente-secretaris had mogen jubileeren. „Wij verheugen ons er van harte in, al dus spr., u hier in ons midden te zien. Zich vervolgens tot den jubilaris rich tende, releveerde spr. hoe de heer Ter woert jr. zijn geheele leven in dienst van de gemeente is werkzaam geweest. Ruim een halve eeuw geleden begon hij zijn loopbaan als volontair ter secreta rie; in 1901 werd hij benoemd tot len ambtenaar en met ingang van 1 Januari 1909 tot secretaris. Destijds had de ge meente-administratie heel wat minder te beteekenen dan op den huidigen dag. Het zielental der gemeente bedroeg nog niet de helft van het tegenwoordige aan tal en haar bemoeiingen strekten zich uit op een veel beperkter gebied, Al lengs is de gemeente gaan groeien en navenant moest de secretaris zijn ken nis van alles en nog wat uitbreiden. Een zeer moeilijken tijd vormden de mobili satiejaren, toen er zeer intensief, vaak tot laat in den avond, diende te worden gewerkt. En daarna heeft men het zien gebeuren, dat het administratief appa raat der gemeente steeds nauwer be trokken werd bij den wetgevenden ar beid; het kreeg voortdurend omvangrij ker taak, maar de uitbreiding van het personeel hield daarmee geen gelijken tred. Het gemeentebestuur heeft ge meend, vervolgde spr., den heer Ter woert in het openbaar zijn dank te moe ten zeggen voor den grooten lust en de strikte eerlijkheid, waarmee hij in al die jaren zijn werk volbracht. Op die eer lijkheid «venschte spr. in 't bijzonder den nadruk te leggen. Men kon den secreta ris steeds in alles volkomen vertrou wen. Hij stond voor de gemeente op de bres en schroomde niet zoo noodig een waarschuwing te laten hooren; noch in het college vr.n B. en W,, noch tot de raadsleden individueel. „U hebt u een goed opvolger van uw vader getoond," aldus spr. „In uw vader leerde ik de zelfde eigenschappen waardeeren. Ik feliciteer hem met dit mooie jubileum van zijn zoon." „Er is helaas ook een schaduw over dezen dag gevallen. Wij hadden hier in ons midden nog zoo graag uw vrouw ge zien. Maar God heeft dat anders gewild; en wij moeten het Goddelijk bestel eer biedigen." Spr. memoreerde verder, hoe de heer Terwoert zich ook op maatschappelijk terrein verdienstelijk heeft gemaakt; als secretaris-penningmeester van de plaat selijke landbouw-vereeniging, als secre taris van verschillende comité's met een meer of minder officieel karakter, en als secretaris van de Commissie van Toe zicht op het L. O. Persoonlijk bracht spr. den jubilaris in dit verband een woord van dank voor hetgeen deze bij zijn in stallatie als burgemeester had meenen te moeten doen. Na er nog op gewezen te hebben, dat den laatsten tijd de gemeentelijke be moeiingen in bijzondere mate zijn ver zwaard in verband met de volkshuis vesting, de volksgezondheid, de werk- loozenzorg en de crisismaatregelen, be sloot spr. met den wensch, dat het God moge behagen, dat de heer Terwoert zijn werk voortzette tot den pensioenge rechtigden leeftijd en dat hij daarna nog lange jaren de herinneringen aan de zen dag zal mogen bewaren. Als stoffelijk blijk van erkentelijkheid bood het gemeentebestuur den jubilaris een staande electrische leeslamp aan. De heer J. W. van Visvliet, ont vanger der gemeente, complimenteerde vervolgens den heer Terwoert namens het gemeente-personeel, dat als aanden ken aan dezen dag een foto van het ge meentehuis, in een vergulde lijst gevat, offreerde. De heer I. A. d e Moor, ge meente-secretaris van Biggekerke, sprak namens de onderafdeeling Walcheren van den Ned. Bond van Gemeente-amb- (Ingez. Med.) ti als mijn echtgenoot te geven. „Nu dan, als ik dan moet doen wat jij zegt," zegt de hertog met tri.lende lippen en een siddering van zijn oogle den, „moet ik eerst even naar Lilio rij den om vandaar een boodschap naar Sancho d'Avila te zenden." „Komt u heuselijk terug? Hij is hier tegen negen uur. komt dus terug.... be.oof het me, bezweer het me!" „Ik beloof het met dezen kus." „Geef me er dan voor alle zekerheid twee," scherst Hermoine met een on- ondeugenden blik. Daar het escorte klaar staat, stijgt de hertog, terwijx zijn dochter hem kushand jes toewerpt, te paard en rijdt van de vi.la van zijn doerter weg, wie de tra nen van geluk langs de wangen glijden, terwijl zij prevelt: „Vader en aanstaan de man samen. Het zal een heerlijke avond voor mij zijn!" Alva rijdt naar Lillo, en draagt aan den bevelhebber, Mondragon op om da delijk een bode naar Antwerpen te zen den met een briefje van hem aan San cho d'Avila, bevelhebber van de Cita del van Antwerpen. Met begrijpelijke nieuwsgierigheid van een vader ten op zichte van zijn aanstaanden schoon zoon, maakt Alva met den bevelhebber een zijner gunstelingen een praatje, en zegt: „Mondragon, kent ge zekeren Gui do Amati, kolonel in Romero's leger?" „Natuurlijk, Excellentie; hij stond on der mij, voor hij naar Holland ging." „Zoo? Vertel me eens iets van hem." „Och, dat is niet veel goeds, behalve dat hij de dapperste der dapperen was, en het zwaard wist te hanteeren als slechts weinigen. Maar ik heb nooit iemand ontmoet zoo bandeloos, zoo'n speler, drinker en doordraaier als hij, en ik heb toch heel wat meegemaakt." „Een doordraaier, een bande.ooze dronkaard," mort de hertog, terwijl zijn wangen nog bleeker worden dan ge woonlijk. „Je bent wel zeker van wat je me vertelt, Mondragon?" „Zeker, ik heb hem goed gekend. Maar wat doet het er toe? Guido Amati is dood." „Onmogelijk; intusschen heb ik het ook bij geruchte vernomen." ,,'t Staat aangeteekend in de regis ters van Romero's regiment." „Weet je dat zeker?" „Vast en zeker." „Maar als hij leefde, zou hij op de rol van zijn regiment staan?" „Zoo zeker als dat er een betaal meester bij het leger is. Guido Amati was geen heer, om zijn soldij uit on achtzaamheid ongeind te laten. Maar hij is bepaald dood. Ik meen zelfs dat er onder de bezetting hier krijgslieden zijn, die hem hebben zien vallen." „Zoo, bij den slag op het ijs?" „Ja, de jonge de Busaco, een luite nant mat ziekteverlof, an sergeant Go mez. „Laat ze dadelijk hier komen", be veelt Alva, met stomme verbazing ge- s.agen door deze wonderlijke verkla ringen. De Busaco salueert bij het binnenko men. „Luitenant de Busaco, als ik het wel heb?" zegt Alva. „Ja, uw Hoogheid, pas bevorderd." „U was bij den slag op het ijs?" „Ja, uw Hoogheid," „Wie was daar bevelhebber?" „Kolonel Guido Amati." „Is hij daarbij gesneuveld?" „Ik zou het wel denken, uwe Hoog heid, ik zag hem ten m:nste vallen." „Toch wel zeer wonderlijk, daar mijn dochter zegt, dat hij leeft," zegt de on derkoning op een toon van verbazing- Mondragon en De Busaco kijken ver baasd en de laatste begint te begrijpen, dat de catastrophe, die naar hij soms vermoedde, eenmaal zou plaats hebben, nu niet meer uit zal blijven, „U zag hem vallen?" vraagt Alva, alsof hij zijn ooren niet vertrouwt, „Ja, uwe Hoogheid." „En u denkt dat hij dood is?" „Ja, uwe Hoogheid, de Hollanders hebben al onze gewonden afgemaakt". „Zooals hun gewoonte is,' bromt Alva. „Ik vrees, dat ik hun dat kunstje ge leerd heb. Zij zijn goedleersch. Is Go mez daar?" tenaren, woorden van groote waardee ring voor hetgeen de heer Terwoert als lid en vice-voorzitter dier afdeeling had gepresteerd. En de heer Kramer, oud wethouder van Koudekerke, betuigde zijn dank voor den bijstand, dien de ju bilaris hem steeds zoo welwillend had verleend. Nadat er 't een en ander was gepre senteerd, nam de heer lerwoert zelf het woord, om zijn erkentelijkheid te betui gen voor de prettige samenwerking, die hem steeds was ten deel gevallen van een ieder, met wien hij als ambtenaar zaken had af te doen. Ook naar vroe gere colleges van B. en W. gingen spr.'s gedachten hierbij uit. Den beiden amb tenaren ter secretarie dankte spr. voor den grooten steun bij zijn dagelijksch werk, waarbuiten hij niet in staat zou zijn geweest zijn taak te volbrengen. Tenslotte uitte spr. zijn groote erkente lijkheid voor de hem gebrachte hulde en de fraaie cadeaux. De wethouder J. A. Contant, voer de uiteindelijk nog het woord. Spr. be toogde, dat in het medeleven van an deren, dat de jubilaris op dezen dag zoo overvloedig deelachtig was geworden, een altruïstische strekking zat, welke de beteekenis der huldiging luister bijzette. Hij hoopte, dat deze genegenheid en vriendschap den heer Terwoert op zijn verderen levensweg zullen blijven ver gezellen. HANSWEERT. Het sleepschip „Wil ly 2" dat hier sinds 23 Dec. 1.1. aan de ketting lag, is thans weer vrijgegeven. Het schip zal de reis naar Duitschland zoo spoedig mogelijk voortzetten. HANSWEERT. De Belgische sleep boot „Seolto" is door deurwaarder De Kok uit Goes aan de ketting gelegd. HANSWEERT. De veerdienst tus- schen Hansweert en Walsoorden onder- vondt Dinsdag tengevolge van den mist zeer veel vertraging tot groot ongerief van het postvervoer en de reiziers. De boot is eerst om 2 uur 's middags voor de eerste maal uitgevaren. KAPELLE. Dr. W. F. Pfeiffer heeft een cursus in eerste hulp bij ongelukken geopend. Eén der lokalen van de Openb. school werd hiervoor afgestaan. 21 deel nemers hebben zich opgegeven, onder wie 14 meisjes. Dr. Pfeiffer geeft de theoretische lessen; zuster Kuijper de practische. KLOETINGE. Dinsdagmorgen om streeks 10 uur is de heer S. alhier die met zijn auto uit de richting Kapelle over den Kapelschen weg kwam gereden ter hoogte van de hofstede van de V, door de gladheid van den weg in de aan grenzende sloot gereden. De auto kwam met de wielen naar Loven in de sloot te liggen en- werd licht beschadigd. Geen persoonlijke on gelukken. „Ja, uwe Hoogheid." „Vraag hem binnen te komen." De kranige sergeant treedt binnen, salueert met de stramheid van den mi litair en antwoordt op de desbetreffen de vraag: „Ja, ik zag Guido Amati vallen. Ik heb nog getracht hem bij te springen, doch sloeg met het hoofd tegen het ijs; door Gods zegen ben ik echter nog den dans ontsprongen." „Weet je zeker, dat de kolonel is ge sneuveld?" „Ja, geen tien heiligen zouden hem hebben kunnen redden." „Spreek eerbiedig over onze kerk! Hoe weet je het," „Omdat ik zag, dat hij met drie pie ken werd doorsteken." „Dat is voldoende", bromt Alva door die antwoorden overbluft. „Je kunt gaan, Gomez." „En drie pieken door het lichaam, zouden zelfs een taaier krijgsman dan Guido Amati afgemaakt hebben," merkt Mondragon op. Nadat echter de sergeant is verdwe nen, wendt hij zich haastig tot Alva: „Hoe is het, uwe Hoogheid, heeft u slechte tijding omtrent Haarlem ontvan gen?" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5