KRONIEK van den DAG. LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. SPORT. RECHTZAKEN. GEHENGB NIEUWS. BUITENLAND. CHRONISCHE/ /eRONCHlT^ $Wo©l> Faiiief Het nieuwe bewind in Roe menië en zijn beteekenis voor de politieke verhoudingen in Europa. Er is de laatste dagen in Frankrijk eenige ongerustheid merkbaar over de politieke situatie in Roemenië. Zooals men weet, heeft koning Carol den lei der van de jonge liberalen, Tatarescoe, een nieuwe regeering laten vormen (waarin intusschen de markantste figu ren uit het vorige kabinet zitting heb ben genomen) en men schijnt nu in Frankrijk van meening, dat deze regee ring zich wel eens op Duitschland zou kunnen gaan oriënteeren. In elk geval is het bekend, dat Tatarescoe niet hee- Iemaal onwelwillend tegenover de IJze ren Garde staat, die we wezen er in een vorige kroniek op een ideaal in het Duitsche nationaal-socialisme ziet schemeren. Sedert den oorlog heeft Roe menië, evenals Zuid-Slavië en Tsjecho- Slowakije (anders gezegd: de Kleine En tente) steeds aan den Franschen leiband geloopen en er moet Frankrijk veel aan gelegen zijn, om dezen toestand te con- tinueeren. Hoezeer men op 't oogenblik te Parijs vreest, dat 't echter wel eens een anderen kant uit zou kunnen gaan, moge blijken uit een artikel in de „Echo de Paris", van de hand van den beken den Franschen journalist Pertinax. „De vorming van het ministerie Tatarescoe is wel het ergste, wat kon gebeuren schrijft hij. Tatarescoe is een kletser, die geen werkelijke capaciteiten bezit. In het verleden heeft hij steeds een wel willende houding tegenover de verwek kers van de wanorde aangenomen. Als bij toeval is zijn broer een der hoog- waardigheidsbekleeders van de IJzeren Garde, en in die functie heeft die broer onlangs een reis naar Berlijn gemaakt, waar hij door Hitier werd ontvangen, voor de radio sprak enz. De vrienden vein Roemenië willen nog hopen, dat koning Carol niet volkomen bezweken is voor de intriges van zijn omgeving, dat hij de ware strekking er van nog niet begrepen heeft, en dat hij nog kracht en tijd zal hebben om zicb van de banden, welke hem steeds sterker binden, los te maken." Het lijdt vermoedelijk geen twijfel, dat Pertinax de dingen een beetje erger ziet dan ze in werkelijkheid zijn. Maar men krijgt toch ook den indruk, dat koning Carol inplaats van een sterken man, die de IJzeren Garde tot rede zou moeten brengen, iemand aan het bewind heeft laten komen, die het met het Roemeen- sche nationaal-socialisme eerder op een tam akkoordje zal gooien. En daaraan zitten voor Frankrijk inderdaad minder prettige vooruitzichten vast. Wanneer Roemenië zich werkelijk op den duur met Berlijn zou willen verstaan, zou de geheele politieke situatie in Europa daarvan den weerslag ondervinden, niet bepaald ten voordeele van Parijs. De Kleine Entente, waarvan nog wel eeni- gen invloed pleegt uit te gaan, zou dan waarschijnlijk uit elkaar spatten, en men kan niet weten, waar de vliegende stuk ken terecht zouden komen. Merkwaardig is, dat de Duitsche pers zich zoo goed als niet over 't geval uit laat. Dat kan beteekenen, dat ze in 't Roemeensche gebeuren voorloopig nog geen voordeel voor Duitschland ont waart. Maar 't kan ook beteekenen, dat ze van hoogerhand den wenk tot zwij gen heeft gekregen. Een hoera-stemming zou indien Berlijn inderdaad met Roemenië aan 't aanpappen is de boel leelijk kunnen bederven. Een omstandigheid is er tenslotte nog, die deze laatste mogelijkheid momen teel niet erg waarschijnlijk maakt. N.I., dat Titulescoe, eindelijk uit Zwitserland teruggekeerd, opnieuw de portefeuille van buitenlandsche zaken heeft aan vaard. Titulescoe is een ouwe rot in de politiek en tot dusver tenminste een groot vriend van Frankrijk en een groot voorstander van de Kleine En tente. Zijn zitting nemen in het nieuwe kabinet kan nog een geruststelling zijn voor hen, die in den moord op minister president Duca het begin van een hoop ellende zagen, niet louter voor Roeme nië, maar ook internationaal, voor ge heel West- en Zuid-Europa. Het is hier bij alleen maar de vraag, hoe groot de invloed van Titulescoe zal zijn en welke motieven koning Carol hebben bewo gen, om hem opnieuw voor de porte feuille van buitenlandsche zaken te win nen, Een antwoord daarop is thans nog niet te formuleeren. Maandag slaagde voor het praktijk examen boekhouden de heer Is. P. Geense te Goes, Geslaagd voor het machinisten di ploma A de heer F. M. Ruizenaar, leer ling van de „De Ruyterschool" te V 1 i s- s i n g e n. Naar de Tern. Crt. verneemt heb ben Ged. Staten van Zeeland tegen het einde van het thans loopende cursusjaar de sluiting gelast van de openbare school te O t h e n e, Maandagnacht is te Wassenaar in den ouderdom van 86 jaar overleden prof. dr. S. Hoogewerff, oud-hoogleeraar van de Technische Hoogeschool te Delft, Prof. Hoogewerff, stond in de schei kundige wereld bekend als „de vader der technologen". Hij was ridder in de orde van den Nederlanschen Leeuw, Groot-officier in de .orde van Oranje Nassau enz. tijdstip, dat de behandeldte boomen en struiken spoedig kunnen oddrogen. BESPUITING VAN VRUCHTBOOMEN EN SIERHEESTERS MET CARBOLINEUM. Nu het geëigende seizoen weer is aan gebroken, wordt aan alle boomkweekers bezitters van vruchtboomen en van tui nen met heesters aangeraden hun boo men met carbolineum te bespuiten. Deze behandeling, mits op tijd en vak kundig uitgevoerd, bevordert zeer de ontwikkeling van gezond, krachtig blad en doodt een aantal parasieten (o.a. bladluis, bladvloo, wintervlinder), die vooral voor de jonge bladeren en scheu ten schadelijk zijn. De bespuiting van pruimen, indien uitsluitend tegen bladluis, kan uitge voerd worden met een 5 pCt. emulsie en ter voorkoming van knop- en blad beschadiging moet deze in het algemeen vóór begin Februari zijn geëindigd. Voor appel- en pereboomen gebruikt men een 1% pCt. emulsie en spuit pe ren voor eind Februari, appels voor 't midden van Maart. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat de carbolineumbespui- ting niet de eenige moet zijn, maar doör ajndere, met andere miiddelen, in den loop van het voorjaar en van den zo mer moet worden gevolgd, om prima, onbeschadigd fruit te telen. De bespuiting met carbolineum moet met zorg worden uitgevoerd. Ajanwijzin- gen voor de uitvoering vindt men jn Mededeeling No. 33 van den Plartten- ziektenkundigen Dienst. „Sproeien en Sproeiers en Vlugschrift 8, carboline um. Ook op bessestruiken heeft een car- bolineum-bespuiting een zeer gunstigen "vloed; zij kan met een 7 emulsie uiterlijk tot het midden van Februari worden aanbevolen. Alle bespuitingen moeten bij vorstvrij weer worden uitgevoerd en op zoodanfg GEVONDEN VOORWERPEN. TE MIDDELBURG. Damestasch met inh., De Paauw, Hoogstr. I 130; Vulpenhouder, Wiegel, K. Geere, Broederband; Huissleutel, J Arnoldus, Breestraat O 146; Tortelduif, C. Kleinepier, Vlasmarkt L 22; Belas- tingmerk, v. d. Berge, Spuisstraat F 102; Sliklap en wollen Handschoen, Gem. Veldwachter, St. Laurens; paar Kinder handschoenen, Timmermans, Potten- Pottenmarkt K 173; Pet en rol zakdoe ken, N. Landbouw, Markt; Dameshand schoen, J. Roskam, Lambrechtsstr, L98; Kinderport. met inh., Allewijnse, Jacob Catsstraat W 85; Knipmes, Vulpotlood en Want, P. Lenselink, Hendrikstr. W 68; koperen Gewicht, W. Philipse, L. Gortstraat K 27; Motorbuitenband, Bod bijl, Noordweg S 225; sleuteltje, De Vos, Nieuwstr. H 47; handschoen, Provoost, Seisweg R 125; sleutel, Melse, Rouaan- sche kade G 159; muts, But, Schoor- steenvegerssingel Q 85; bos sleutels, A. Waltman, Wilhelminastraat; ladder, M. Fiegen, Vischmarkt H 164; honden zweep, Goudswaard, K. Noordstraat E 4; sleuteltje, Wed. Wattel, Pottenbak kerssingel Q 58< belastingmerk, J, v. d. Berge, Jasmijnstraat W 127; ring sleu- teels, Bur. van Politie; haarkam, Den Hollander, Segeersweg V 118; heeren handschoen, Brakman, Gortstraal K 12; kinderport., De Rijke, N. Oosterschestr N 79; muts, Stenhuis, L. Gortstraat I 320; p. wollen handschoenen, Hercules, Vliss. straat K 48. Stroopersdrama, De Hooge Raad heeft Maandag ver worpen het cassatieberoep van C. N., die in de duinen onder Wassenaar, aan het stroopen zijnde, werd aangetroffen door een jachtopziener, op wien hij eeni- t ge schoten zou hebben gelost en die des- wege door het Hof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot 3 jaar en 6 maanden. Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hen- drk" aan boord waarvan zich bevindt de minister van defensie, is Maandagmor gen 10 uur van Nieuwediep vertrokken voor de oefeningsreis naar de Middel- landsche zee met bestemming Valencia. 11 (Ingez. Med. Voetbal. Z. V. B. Wedstrijduitslagen van Zaterdag 6 Jan. OtheneHoek 31. DriewegenZ.S.C. 32. Wedstrijduitslagen van Zondag j.l. Ie Klasse A. De Zeeuwen IIGoesche Boys 23. Ie Klasse C, SteenStoppeldijk 21. HontenisseAxel II 45. Ie Klasse D. ZonnemaireZierikzee III 02. NoordgouweZierikzee II 27. 2e Klasse A. Middelburg IVDe Zeeuwen III 25. R.C.V.—Eiland Boys II 1—2. Domburg IZeelandia III 91. VeereVlissingen IV 131. 2e Klasse B. KattendijkeKruiningen 03. 's HeerenhoekHeinkenszand 13. Zeeuwsche B. IIHansw. Boys 04. 2e Klasse C. WestdorpeCorn. Boys 28. 2e Klasse D. Breskens IIIHoofdplaat II 41. N.G.D.IJzendijke II 21. 2e Klasse E. Zonnemaire IIZierikzee V 15. 3e Klasse A. Vlissingen VIMiddelb. 5 15. De Zeeuwen 5E.M.M. II 28. De NoormannenDomburg II 11. 3e Klasse B. Sluiskil II—B.K.V.V. II 5—2. ZuiddorpeOranje II 22. Corn. Boys IISteen II 47. Nederlandsche zwemmers naar Denemarken. In de eerste week, van Februari zal 'n aantal Nederlandsche zwemsters en zwemmers een toer naar Denemarken maken. Het zijn de dames: Willy den Ouden (R. D. Z.); Fr. Hessel (Het Y); J. Selbach (A. D. Z.). Verder zal de zwem mer J. Scheffer (D. J. K.) de toer mede maken. Er zal gezwommen worden op 4 Fe bruari te Aarhuus en op 7 Februari te Kopenhagen. Kantongerecht Oostburg. De gewone openbare terechtzittingen van bovengenoemd kantongerecht zullen naar de „St. Crt." meldt thans als volgt worden gehouden: voor burgerlijke en handelszaken en voor buitengerechtelijke werkzaamhe- derdag van elke maand, des voormid dags te 10 uur; voor strafzaken op den vierden Don derdag van eiken maand, des voormid dags te 10.30 uur; voor crisis-pachtzaken op den eersten en den derden Donderdag van elke maand, na afloop van de zitting voor burgerlijke en handelszaken en buiten gerechtelijke werkzaamhedlen. Op den Nieuwjaarsdag, den Hemel- vaarstdag, de beide Kerstdagen en den verjaardag der Koningin worden geen zittingen gehouden. Wanneer Hemel vaartsdag, één der beide Kerstdagen of de verjaardag der Koningin op den vier den Donderdag der maand valt, dan wordt de gewone openbare terechtzit- ting voor strafzaken gehouden op den i derden Donderdag dier maand, des voormiddags te 10.30 uur. Dit reglement treedt in werking op 15 Januari 1934. AFLOOP VERK00PINGEN. Maandag heeft te Wolphaarts- d ij k notaris H. Jonkers ten verzoeke van de familie Van de Linde-Barendse, verkocht: een woonhuis met tuin, samen groot 7 A. 80 ca. Kooper C. Sinke Jz. voor 2005 plus 8 pet. onkosten 100 voor schuur, en f 34 voor andere kost ten. ONTSPORING OP HET STATIONS EMPLACEMENT. Maandagavond heeft op het emplacement van het sta tion Delftsche Poort te Rotterdam een ontsporing van een aantal goede renwagens plaats gehad. Drie hoofdspo ren, w.o. twee electrische werden voor het verkeer versperd. De ontsporing, die op zichzelf slechts weinig had te beteekenen, geschiedde precies op een hoofdwissel, welke verkeerd werd om getrokken. De materieele schade is slechts gering. BRANDSTICHTING? Een paar da gen geleden brandde aan den Parallel weg te Hilligersberg een boerderij af. Bij het ingestelde onderzoek naar de oor zaak van dezen brand is komen vast te staan, dat de vrouw een lekke, bran dende lamp in het stroo in den sta heeft laten vallen waardoor deze wel dra in lichte laaie stond. Hoewel de gelegenheid daarvoor vol doende was, heeft de vrouw nagelaten het vee los te maken. Gebleken is nu dat, hoewel de man, vrouw en knecht verklaarden dat het vee kerngezond was, 4 koeien ernstig ziek waren aan schurft, terwijl een tiental andere koeien eveneens door deze ziekte wa ren aangetast. De koeien hadden dus een belangrijke waardevermindering on dergaan. Na het „ongeval" met de lamp heeft de vrouw, terwijl de stal lustig brandde, en niettegenstaande het geToei der koeien en paarden, uit haar woning, waar nog geen gevaar dreigde, verschil lende voorwerpen, brandpolis en ande re paperassen, in veiligheid gebracht. De hofstede was op beurspolis verze kerd, naar de landbouwer L. verklaarde, voor 9000; dit bedrag bleek evenwel 15000 te zijn. De man en vrouw zijn voorloopig in arrest gesteld, terwijl de knecht in overspannen toestand naar 't ziekenhuis moest worden overgebracht. LOODS VERMIST. Sinds eenige dagen wordt te Maassluis een loods vermist, die in een brief, welke hij heeft achtergelaten, mededeelde, niet meer terug te komen. De loods zou over enkele dagen voor den Raad van Scheepvaart moeten ver schijnen, in verband met een aanvaring, welke onlangs tijdens mist op de Maas bij Rotterdam, heeft plaats gehad. Bij deze aanvaring is een kok van het aan gevaren schip zoodanig gewond, dat hij is overleden. RIKA HOPPER ERNSTIG ZIEK. De bekende actrice Rika Hopper te Amsterdam, heeft Woensdag een ernstig ongeluk gekregen, meldt „Het Volk". Even nadat zij zich ter ruste had begeven, brak haar waterkruik, met het gevolg, dat zij hevige brandwonden opliep. De dokter verbood haar op te treden. Zij sloeg echter den raad van den medicus in den wind en trad den daar- opvolgenden dag toch driemaal op. Maandag was haar toestand dusdanig verergerd, dat zij onverwijld in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Haar toestand wss heden redelijk wel. VALSCHE RIJKSDAALDERS. Als verdacht van het vervaardigen en in omloop brengen van valsche rijksdaal ders, heeft de rijks- en gemeentepolitie te Ter Apel aangehouden zekeren T. te B a r n f I a i r. Verschillende voorwer pen, die vermoedelijk gediend hebben bij de vervaardiging, zijn in beslag geno men. T. is naar het huis van bewaring te Groningen overgebracht. GESCHORST. Op het kantoor der registratie en domeinen te Ooster hout is de ambtenaar K. voorloopig ge schorst. Er wordt vermoed, dat hij gel den heeft verduisterd. EEN KERKDIEF. Te Beek, ge meente Princenhage, is opnieuw een kerkdief aan het werk geweest. Zater dag bemerkte de dienstbode der pasto rie bij de Kerstkribbe een man, die een beeldje in de hand hield, doch dit neer zette, toen hij het meisje zag. Heel ge woon vroeg hij haar of de koster ook in de kerk was, of de pastoor. Toen de dienstbode den pastoor met het voorval in kennis stelde begaf deze zich direct naar de kribbe en zag dat het offerblokje, dat als voetstuk aan het beeldje was bevestigd, was opengebro ken. Er was niets meer in. IN ARREST. De 32-jarige A. Z. die Zondagmiddag te S o m e r e n H, B. doodschoot, heeft zich Maandag bij ze keren Van D. aldaar, die van verre nog familie van Z. is, gemeld. De politie heeft Z. in arrest gesteld. OP VRIJE VOETEN GESTELD. Maandagmiddag is d'e heer A. B. te Wervershoofd, die gearresteerd was, verdacht van fraude met regee- ringsgelden voor aardappelsteun, na verhoor, door den rechtercommsisaris van Alkmaar op vrije voeten gesteld. De andere verdachte in deze affaire, de heer R. te Hoogkarspel, is in voorloo- pige hechtenis gehouden. HET VLIEGTUIG BRA1CHT RED DING. Bemand met den vlieger Vi- ruly, den marconist Oolgaard en 'n me canicien is Maandagmiddag de PH-AGR bevracht met een flinke hoeveelheid poststukken en andere zaken, naar U r k vertrokken, welks bewoners door het ijs nog steeds van den vasten wal zijn geïsoleerd, de komst van het vliegtuig in spanning tegemoet zagen. Het vliegtuig had 34 zakken post aan boord. Bij den terugtocht naar Schiphol nam het toestel 3 zakken post en 3 pas sagiers mede. Verdronken. De 26-jarige bakkersknecht J. K. uit Nieuwebrug (gem. Aengwirden) is Maandagochtend met zijn fiets te water geraakt en daar het ongeluk niet werd opgemerkt, verdronken. FRANKRIJK. STAVISKY PLEEGT ZELFMOORD Of werd hij doodgeschoten? Het ontbreekt niet aan verrassingen in het schandaal van Bayonne. Terwijl men gisteren nog moest aannemen, dat de oplichter Stavisky ook dit maal evenals vroeger zoo vaak reeds wel buiten schot zou blijven, werd vanoch tend gemeld, dat de Fransche politie er in geslaagd was, de schuilplaats van den man te vinden. Toen ze hem wilde ar resteeren, trok Stavisky echter een re volver en joeg zich een kogel door het hoofd. Hij is vannacht bezweken. In den loop van Maandag kwam de politie tot de ontdekking, dat de op lichter vermoedelijk verblijf zou houden op een villa te Chamonix. Maandagmid dag probeerden eenige agenten tever geefs zich toegang tot de villa te ver schaffen. Nadat zij eenige malen hadden geklopt, hoorden zij plotseling een schot vallen. Toen zij de deur forceerden von den zij Stavisky met een hoofdwonde bewusteloos op den vloer liggen. Stavisky had zich de laatste dagen in gezelschap van een ongustig bekenden en eenige keeren tot gevangenisstraf veroordeelden man, wiens naam even wel nog niet bekend is geworden, be vonden. Terwijl hij zich reeds in het be zit had gesteld van een vervalscht pas poort, hetgeen zijn vlucht vergemakke lijkte, reisde zijn metgezel op eigen naam. Politieambtenaren volgden derhalve eerst het spoor van den laatste. DitYeid- de naar de genoemde villa te Chamonix, waar men, zooals boven is gezegd, ook Stavisky aantrof, echter rochelend met een kogel in zijn hoofd. Toen de gearresteerde directeur van de bank van leening te Bayonne, Tis- siers, die een handlanger was, in de ge vangenis van den zelfmoord van Stavis ky hoorde, zou hij uitgeroepen hebben: „dat is onmogelijk; een man als Stavisky brengt zich niet om". Ook de advocaat van Tissiers deelt deze opvatting en wacht het justitieel geneeskundig onder zoek af. Het bericht van den zelfmoord wordt lang niet overal geloofd. In vele kringen spreekt men heimelijk, doch ook open lijk, over een manoeuvre van de politie, die naar men beweert een voor vele per sonen compromitteerenden man heeft willen laten verdwijnen. Vooral het socialistische blad „Popu laire" en het communistische „Humani- té" spreken zich openlijk in dien zin uit. Deze bladen beweren o.a. dat Stavis ky ook als politiespion heeft gewerkt en dientengevolge van zeer veel op de hoogte was. Thans nu hij gevaarlijk werd, wilde men hem echter uit den weg ruimen. Er wordt zelfs beweerd, dat twee politiebeambten een geheime op dracht zouden hebben gehad, Stavisky onschadelijk te maken. De Populaire schrijft: „Zooals de zelf moord van baron Reynac het Panama schandaal niet heeft verhinderd, en de zelfmoord van overste Henry, de Drey- fus-affaire niet kon verbergen, evenmin mag de zgn. zelfmoord van Stavisky het schandaal van Bayonne verhullen. De minister van Koloniën afgetreden. De door het schandaal gecompromit teerde minister van Koloniën, Dalimier, is tenslotte toch nog voor den op hem uit geoefenden aandrang om af te tre den, bezweken. Maandagavond heeft hij zijn portefeuille beschikbaar gesteld. Algemeen gelooft men, dat zijn opvol ger de tegenwoordige minister van ar beid, Lamoureux zal zijn, terwijl de mi nister voor de koopvaardij, Frot, mi nister van arbeid zal worden, en de te genwoordige onderstaatssecretaris van het ministerie van binnenlandsche za ken, Bertrand, minister voor de koop vaardij. De „Petit Parisien" acht de mo gelijkheid van nog andere belangrijke wijzigingen in het kabinet niet geheel uitgesloten en spreekt in dit verband wederom van de overname van de por tefeuille van buitenlandsche zaken door Herriot. DUITSCHLAND. DE KERKSTRIJD. Verzet tegen Hitier. Zooals men weet, is er sinds gerui- men tijd een strijd gaande tusschen de orthodoxe Duitsche geestelijkheid en de nationaal-socialistische invloeden in de evangelische kerk. Zondag schijnt deze strijd tot een hoogtepunt gekomen te zijn. Honderden gematigde predikanten hebben openlijk den handschoen toege worpen aan rijksbisschop Müller door het van den kansel voorlezen van een manifest, waarin geprotesteerd wordt tegen zijn „dictatorschap en incompe tentie". In een Zaterdag uitgevaardigde order verbood rijksbisschop Müller de bespreking op den kansel van politieke kwesties en aangezien men aanneemt, dat dit bevel op wensch van Hitler is gegeven, beschouwt men algemeen het voorlezen van het manifest als verzet tegen den rijkskanselier zelf. In het ma nifest wordt er op gewezen, dat het evangelie in het grootste gevaar ver keert. Het „streven naar een dictatorschap", dat de oppositioneele geestelijken den rijksbisschop verwijten, houdt verband met een bericht in de Deutsche Allgem. Ztg. van Zaterdag, behelzende dat in het I Siroop Famel geeft -/ 'j f dadelijk Lvèrlich-. j ting, maakt het slijm los en kal meert de hoesf ORIG. FLACON IN PRIJS VERLAAGD TOTJ THANSQOK1N KLEINE FLACONS (lil. 1Q5l

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3