KORT ZEEUWSGH NIEUWS. BEURSTHERMOMETER van KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. LAATSTE BERICHTEN. ONOERWIJS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. TH0LEN. 2EEUWS0H-VU&NDEREN W.D. KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND Houdt V aan het BAYER-KRUIS [BA* AMSTERDAM, 9 Januari. Het eerste getal is de vorige notee- ïing, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000- 101%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 33 1000-4 100%—100%. Certificaten-3 8484. O. Indië 22 1000-6 96%—97. O. Indië 32 1000-5 97%—97%. O. Indië 26 1000-4 93%—94%. Denemarken Oblig. 1926-5 89%90. Duitschl. 100-7 60—58%. Duitschl. 30 1000-5% 54%—54%-55%. Zwitserl. oblig. '24-5 101 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 1001/2-1001/2 Amsterdam 1933-5 100100%. 's-Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4% 94—93%. Utrecht, prov. 1929-4% 102% Berlijn 1925-6% 26%—27%. Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 9999. A Amsterd. Bank 109%—110%. C Rott. Bankver. 76% A Twentsche Bank 77 A Pref. Gruyter Zn, A. 124123%. A Pref. Jurgens A 92%93%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 370% A De Schelde N.B. 24% A Ver. Papf. v. Gelder 6564%. C Am. Car Foundry 1615% C Am. Smelt Ref. 27%27% C Farbenind. I.G. 82%—83% C U. States St. C, 30%—30% C North Am. Cy. 9%9% A Born. Sum. H.M. 119%118 A Linde Teves en Stokv. 68%67% A Ned. Wol Mij. 105—107. A Singkep Tin M. 8483% A J. C. Japan Ln. 2625 A Rotterd. Lloyd 45%44% A S. M. Nederland 4950 A Amst. Thee C.M. 42% commissie van veilingen in Zeeland voerde het woord. Spr. wenschte de 120 cursisten, waaronder 20 meisjes, geluk met het behalen van het diploma; en wees op het noodzakelijke van een goe de sorteering, en een degelijke verpak king, wil men den goeden naam van on ze fruitteelt hoog houden. De cursussen, welke werden gegeven te Kapelle (een voor jongens en een voor meisjes) te Goes (een voor jongens en een voor jongens en meisjes) een te Lewedorp (voor jongens), te Wemeldinge (voor jongens) te Krabbendijke (voor jongens), te Hoedenkenskerke (voor jongens) te Kloetinge (voor jongens), 10 in totaal, bewijzen dat er veel interesse bestaat. Spr. drong er op aan, het geleerde nu ook in de praktijk toe te passen. Vervolgens had de wedstrijd plaats. De jury bestond uit de heeren: A. W. van der Plassche, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, C. Lenshoek en C. van der Vliet. Men hadden een zware taak te vervullen; niet alleen werd gelet op een goede verpakking, maar ook en vooral op vlugheid. De vlugste was in 11 minuten klaar. De eerste prijs behaalde Jacob Wiels uit Goes, de tweede Nico v, d. Klink te Wemeldinge en de derde J. Walhout te Wilhelminadorp. De rijkstuinbouwconsulent deelde na mens de jury den uitslag mee, daarbij met nadruk uiteenzettende, wat een voordeelen goede verpakking met zich mee brengt. Dank werd gebracht aan 't veilingsbestuur te Kapelle voor de be toonde medewerking. WOLPHAARTSDIJK. In het gebouw Tavenu alhier voerde de Rederijkerska mer „Bellamy" van Dreischor, een too- neelstuk in 3 bedrijven op, zulks op verzoek van het departement „Wol- phaartsdijk" van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Er werd zeer ver dienstelijk gespeeld; alleen kon men soms het gebeuren niet heelemaal vol gen, doordat enkelen wat te vlug spra ken. De avond1 werd met een gezellig bal besloten. THOLEN. De minister van Binnen- landsche Zaken bracht Zaterdagmorgen naar de Zeeuw meldt een officieus be zoek aan deze gemeente. Hij werd ten stadhuize ontvangen door den burge meester. Ongeveer 12 uur vertrok hij weer per auto. De actie tegen de tram BreskensMaldegem. Wij hebben, aldus het „Dagbl. v. N. Br.", eenigen tijd geleden gemeld, dat er bij 'n groote groep obligatiehouders van de tram Breskens-Maldegem, te Bres kens, groote ontstemming bestond. Dit heeft thans geleid tot de stichting van een Comité tot behartiging van de belangen der obligatiehouders in die Maatschappij. Het comité was slechts voorloopig, doch we vernemen, dat dit thans bestendigd zal worden, ten einde actie te voeren, tot verdere algemeene behartiging van de belangen der aan deelhouders, Deze maand nog zal een algemeene vergadering worden gehou den van obligatiehouders te Oostburg, waar belangrijke zaken aan de orde komen. BRESKENS. De Autoschool te Gent geeft in verschillende plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaanderen autocursus sen. Zij omvatten o. a. de kennis van den motor en de opleiding voor het rijvaardigheidsdiploma. Er bestaat veel belangstelling voor. AARDENBURG. De kerkeraad der Doopsgezinde kerk alhier heeft besloten het ambt van voorzanger op te heffen. De heer Jac. Beun, die op 31 Dec. 1.1. zijn 40-jarig jubileum als zoodanig her dacht en ter gelegenhéid daarvan door ds. Mulder werd toegesproken, is ge- pensionneerd. AARDENBURG. Het aantal werkloo- zen in deze gemeente bedraagt 85. EEDE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec, j.l. 1114 personen (583 m. en 531 v.). Er werden in 1933 geboren 15 jongens en 4 meisjes; vesti ging 23 m. en 15 v. pers.; overleden 4 m. en 5 v. pers.; vertrokken 24 m. en 17 v. pers. (Bevolking einde 1932 1107 personen). SINT KRUIS. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl. 666 per sonen (354 m. en 312 v.). Er werden in 1933 geboren 10 jongens en 4 meisjes; vestigingen 18 m. en 22 v. pers.; overle den 2 m. en 2 v. pers. vertrokken 31 m. en 28 v. pers. (Bevolking einde 1932 675 personen). Katten vergiftigd. IJZENDIJKE. In de laatste veertien dagen werden niet minder dan tien doo de katten gevonden in de kom dezer ge meente meldt de Vliss. Crt. Naar het schijnt zijn de dieren allen aan vergif tiging gestorven. Het vermoeden wint dan ook algemeen veld, dat hier de laffe hand van een dierenbeul aan het werk is. Onder de gestorven dieren waren er meerdere zeer schoone exemplaren. Men hoopt, dat de dader ontmaskerd zal worden. Gedurende het afgeloopen jaar zijn te Terneuzen in totaal opgeschut 2111 zeeschepen metende 1.991.659 N.R. T. De cijfers voor het jaar 1932 bedroe gen: opgeschut 2510 zeeschepen met een tonnenmaat van 2.169.058 N.R.T. A Houth. Alberts 30 C Baltimore Ohio 14%14%. A Southern Rlw.. 15%15%. C Union Pac. Rr. 72%71% e.d. C Int. Nickel Cyy. 13%13%. A Koloniale Bank 4644%. N.I. Hbk. 1000 51—50%. Ned. H. M. 1000 48-^7%. A Alg. Kunstz. U. 31%—31V2-31%. A v, Berks Pat. 20% Calv4-Delft 59%59%. A C. Suiker Mpij. 20%20%. A Ned. Ford A.M. 165%165%. Philips Gem. B. 259%—255%-257. Unilever 91 %288%-90. Anaconda Cop. 8%8%-8%. Bethlehem St. 22%—22%-22%. Kennec Copper 12%12%. Un. States Leather 5%öVs- A.N.I.E.M.—N.B. 212—211%. A Kon. Petr Mpij 177—174%-75% C Contin. Oil Cy. 10%—10%. C Shell Union O.C. 5%—5%. Tide Water Ass. Oil 5%— 5%-5%. ne, waarop mei. wachten wil, blijft zelfs A Holl. Amer. Lijn A K.N. Stoomb. Mij, 9%9 A Ned. Scheepv. U. 4745% A H.V. Amsterdam 175—171%-73 A Java Cult. Mij. 9694% A N.I. Suiker U. 69%—69 A Deli Batavia 117—117% C Deli Mij. 1000. 108%—108%-09 A Senembah 129% C Chicago Milw. 2%2% A Amst. Rubb. C. 104%102%-01% A Deli-Bat. Rubb. 4442% A Hessa Rubber 31 31 A Serbadjadi 3.R. 30%29% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 8 Jan. 8.12% 59.17 9.74 34.58 48.17 36.32% 1.59% 9 Jan. 8.11% 59.14 9.74% 34.56% 48.16% 36.30 1.59% Rubber Koninkl. Unilever Amerika Markt Suiker Aku Philips Schepen Tabak sche Alvarez'sen zouden aan hem ver in het allergunstigste geval veel te lang wailj zjjn over een bastaard van Don uit, om den bestaanden toestand te be- Frederik de Toledo, Alva's zoon, ook stendigen; ook na de eventueele opening njet onbekend in de Nederlanden, De van een anderen vaarweg, behoudt de jater door zijn vader gewettigde bast' voorgestelde verbetering recht van be staan (dit argument valt thans moeilijk op zijn juiste waarde te schatten); technisch bestaat er verband tusschen de beide voorgestelde verbeteringen. Wij lieten het reeds doorschemeren: ook bij groote bewondering voor het objectieve standpunt van de regeering, kan men toch alle verband met hetgeen later nog geschieden kan moeilijk uit het hoofd zetten. Toch voelen wij, zij het met eenige aarzeling, de meeste neiging om ons aan te sluiten bij het standpunt van een re geering, die weet wat zij wil, bij wie ons recht veilig is, en die zelfbewust en fier zich rustig laat leiden door louter zakelijke argumenten. Geref. Gem, Ds. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid is beroepen te Bruinisse. aard zou dein drie zoons gehad heb ben: Pieter, Bartholemeus en Guilliaem Alvarez, van welken de beide eersten officieren in het leger der Republiek ge_ weest zouden zijn. In een boekje: „De afstamming van eenige Axelsche land- ieden uit den hertog van Alva" be wijst de oud-rijksarchivaris dr. J. de dullu te Cadzand, dat deze familietra ditie totaal ongegrond is. Wel meent hij, dat de Alvarez'sen als bakermat het Py- reneesche Schiereiland zullen gehad lebben; Alvaez is niet anders dan een patronymicum en beteekent zoon van Alvaro. En veel Spanjaarden en Portu- geezen hadden zich al vroeg in de Ne derlandsche koopsteden gevestigd; tus schen 1400 en 1500 waren er al Arne do's; Hiniosa's; Lopez'; De la Palma"s; 9e Valladolid's, poorters van Middel- lurg en kregen er in de zestiende eeuw zitting in de regeering, de De la Palma's zelfs tot ver in de zeventiende eeuw. De nakomelingen van het in 1775 gehuwde echtpaar Dees-Alvarez behoo- ren hun pretentie op afstamming van Alva te laten varen, zegt dr. J. de Hul lu. „Zij zullen dit geen schade achten maar gewin." (N. R. Crt.) De „Maasbode" schrijft: De Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland en de verhooging van de spoorbrug over dat kanaal is een fier en kloek stuk. Er klinkt een toon in, zooals ons volk dien gaarne hoort: rustig, krachtig, ze ker. Zuiver zakelijk en objectief kiest de regeering haar standpunt, zich basee rend louter op den eigen aard en de eigen belangen van de te beoordeelen kwestie, zonder zich bij haar aldus ver kregen inzicht te laten beïnvloeden, of wel door vraagstukken daarbuiten ge legen, ofwel door redeneeringen en da den van anderen, die de zaak, waarop het aankomt, volgens haar niet raken. Wij erkennen gaarne, dat een derge lijk standpunt voor ons altijd een on' gemeene bekoring heeft gehad, al dient hieraan meteen toegevoegd, dat het volstrekt afwijzen van ieder verbanc met andere aangelegenheden toch niet de sterkste zijde is van dit fiksche staatsstuk. Toejuiching zonder voorbehoud ver dient de uitdrukkinge verklaring, dat de plannen der regeering, louter gebas- seerd op zakelijke overwegingen, door niemand of niets zijn beïnvloed en reeds dateeren van vóór den oorlog; dat de Nederlandsche regeering tot een noo- dig geoordeelde verbetering van 'n ver- keerstoestand overgaat, onafhankelijk van de wenschen van derden betreffen de een rechtstoestand; dat zij intus- schen elke vreemde medezeggingschap over Nederlandsche Tusschenwateren „energiek en categorisch" afwijst; dat Nederland voldaan heeft aan alle verplichtingen en dat, wanneer het te eeniger tijd nog iets meer zou willen doen, dit zou geschieden „uit vrijen wil"; dat Nederland echter ook, wan neer het eigen belangen bedreigd acht, kan „denken aan tegenmaatregelen". Dit laatste is voor diplomatieke taal vrij duidelijk. Deze Memorie van Antwoord moet iedereen de rustige zekerheid geven, dat bij onze regeering 's lands rechten onaantastbaar veilig zijn. Dat is wel de hoofdzaak. Of er toch niets te zeggen zou zijn voor het standpunt, om thans wel tot de brugverhooging, niet tot verbreeding van het Kanaal over te gaan De regeering wijst dit af: ook de ver breeding is noodig voor de scheepvaart, zoowel ten bate van de Nederlandsche als van de Belgische schippers; datge- SCHOUWBURG MOLENWATER. Louis Davids met zijn Nationaal Cabaret. Louis Davids zal vermoedelijk als Ne- derlandsch conférencier zijn weerga niet hebben. Hij bezit een persoonlijke stijl, die 'n enkele maal herinneringen oproept aan den revue-komiek Buziau, doch overigens voor ons land vrij wel eenig lijkt. Zijn lenige rhetoriek glijdt met een verbluffende gemakkelijkheid van het eene onderwerp op het andere; zijn geestigheid boeit door haar onverwach te wendingen en wordt voldoende ge varieerd, om niet eentonig te zijn; zijn komische uitingen gaan nimmer over de schreef. En dit alles bij een verschijning, die een zekere goedmoedigheid demon streert: de kleine man met zijn confec tie-pakje 'an. Geen wonder, dat hij po pulair geworden is; en dat zijn „Natio naal Cabaret", waarvoor hij een vijftal voortreffelijke medewerkers uitkoos, op slag een goeden naam wist te vestigen. Stuk voor stuk zijn deze medewerkers voor de hun opgelegde taak van zessen klaar; het trio Fientje de la Mar, Joh Kaart jr. en Jan van Ees in zijn drama tische schetsen, Han Beuker en H. Da vids als uitstekende begeleiders. En dan nog Fientje de la Mar in haar voor drachten en Han Beuker als virtuoos musicus. Jammer slechts, dat laatstge noemde gisteravond gehandicapt werd door een instrument, dat in deze omge ving niet op zijn plaats was. Een vrijwel uitverkochte zaal heeft haar waardeering voor deze cabaret kunst niet onder stoelen en banken ge stoken. In de eerste plaats kreeg Louis Davids natuurlijk telkenmale een gul ap plaus voor zijn liedjes en praatjes. Niet minder appreciatie werd echter be toond voor het tooneelspelende trio, dat zich o.i. het meest onderscheidde met het kluchtige „Zoo zie je me, zoo zie je me niet". Een kolfje naar de hand van deze geroutineerde acteurs. En dan nog oogstte Fientje de la Mar veel succes met haar voordrachten, w.o. het beken de: „Onder de boomen van het Rem- brandtsplein". De voorstelling werd be sloten met een kostelijke persiflage op de vereenigingswoede van een bepaald soort Amsterdammers, waarin Joh, Kaart het leeuwen-aandeel had. Hij bracht 't er keurig af. Afstammelingen van Alva. In Oostelijk Zeeuwse h-V laan deren verkeeren velen, voortgespro ten uit 't in 1775 gesloten huwelijk van Pieter Dees en Catharina Cornelia Al varez, dochter van den Ter Nerfeen schen burgemeester Pieter Alvarez, in de meening, dat zij afstammen van Don Fernando Alvarez de Toledo grande van Spanje, hertog van Alva en Hues- co, enz. enz., onzen vaderlandschen „ijzeren hertog". De Zeeuwsch-Vlaam- ONTVANGEN KALENDERS. De kalender van de Fa. D. Katz handel in antiquiteiten en oude schilde rijen, te Dieren-Amhem, bevat op elk maandblad een fraaie fotoreproductie van oude schilderijen van bekende meesters uit de zeventiende eeuw, (Jan Steen, Pieter de Hoogh, Rembrandt Frans Hals e.a.) De kalender is goec verzorgd. Van de Boek-, Steen-, Staal- en Offsetdrukkerij C. Chevalier te Rotter dam, ontvingen wij een kalender voor 1934, die een beeld geeft van de geheele technische inrichting van dit bedrijf Achter ieder geïllustreerde pagina be vindt zich een aparte bladzij voor noti ties, die aldus niet zichtbaar aan den wand hangen. ONTVANGEN BOEKEN. „De logische bieding bij contract bridge" door F, H. Knapp en C, J. War ren. Beoogd wordt die spelers te berei ken, welke tot dusver van elk biedsy' steem afkeerig zijn. Uitgave van de N. V. Uitgevers Mij. -A. E. E. Kluwer te Deventer. Van (ie N.V. Van de Garde Co'; Drukkerij te Zaltbommel ontvingen wij de 35ste jaargang, verbeterd en ver meerderd,- van Pyttersen's Nederland schen Staatsalmanak voor iedereen Jaargang 1934. Dit bekende handboek betreffende zaken en personen in be trekking tot Nederland, Nederlandsch- Indië, Suriname en Curasao is als van ouds overzichtelijk samengesteld, naar officieele opgaven door L. J. van Dijk, gebonden in stevigen band en ziet er goed verzorgd uit. Bij Valkhoff Co., Amersfoort verscheen het eerste nummer van den tweeden jaargang van „Meisjesleven", maandblad voor meisjes, onder redac tie van Willy Pétillon, Cissy van Marxveldt, Titia de Hartog e. a. werk ten hieraan mede. (Wettig gedeponeerd.) Als U een geneesmiddel koopt, weiger dan elk risico 1 Als men U Aspirin aanbiedt beneden den prijs, bedenk dan, dat men, waar men met den prijs knoeit, wellicht ook met liet geneesmiddel heeft geknoeid. Weiger beslist Aspirin beneden den prijs of met geschonden ver pakking 1 Let goed op het Bayer- kruis en op den oranje band l oranjêbMw»- SbviisJOB van Sd *f«W. 70 c*. oranivztkfea. van 2 ta&A 10 c*. (Ingez. Med.) gemeld, dat in perceel Bloemstraat T3 genoemde Gr. woont, die daar samen leefde met de 29-jarige gescheiden vrouw A. de H„ met wie de verslagene in Egmond ongeveer anderhalf jaar in concubinaat had geleefd. O. kwam he dennacht aan de woning met het boven genoemde gevolg. De dader legde een volledige bekentenis af. ERNSTIG ONGELUK. Gisteravond is de 515-jar^ge echtge- ncote van den heer J. v. R., toen zij te Wateringen uit de autobus stapte, door een juist passeerende vrachtauto gegrepen en zoo ernstig ge wond, dat zij spoedig overleed. MARKTBERICHT. Goes, 9 Januari. Op de graanmarkt was de aanvoer ruim en de handel flauw. Haver 6, kookerwten ƒ78,50, kroonerwten 910, schokkers 1213, bruine boonen 78, maanzaad 16.50 17, mosterdzaad 12. REORGANISATIE FRANSCHE POLITIEWEZEN. Minister-president Chautemps heeft aangekondigd, dat hij plannen heeft tot reorganisatie van het Fransche politie wezen. De Parijsche politieprefectuur zal ge voegd worden bij onder het ministerie van binnenlandsche zaken staande vei ligheidspolitie. Te Assen is hedennacht plotse ling op 54-jarigen leeftijd overleden jhr, mr. A. W. van Holthe tot Echten, advo caat en procureur te Assen. De overle dene was Kamerheer in b.d. van H. M. de Koningin. De overledene was osa. voorzitter van de Drentsche Prae-His- torische Vereeniging. Het is de bedoeling der D u i t- s c h e Rijksregeering het standpunt der overige regeeringen te hooren alvorens een nieuwe betalingsovereenkomst te sluiten met Zwitserland en Nederland. Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat 't niet de bedoeling is een nieuwe trans ferconferentie te houden. DE POSTJAGER. Volgens telegrafisch ontvangen be richten uit Damascus, werd de Postjager hedenmorgen 9 h Greenwich tijd te Bas- ra verwacht. DOODGESLAGEN. Hedennacht is in de Bloemstraat te Alkmaar de 36-jarige J. O., wonen de te Egmond, door den 33-jarigen D. Gr., vroeger wonende te Egmond aan Zee, doodgeslagen. De verslagene, een weduwnaar, laat drie kinderen achter. De dader heeft zich bij de politie aangemeld. Over de toedracht kan nog worden Voor het examen Engelsche Han delscorrespondentie afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen, slaagde de heer 1. F. Rijkaard te Middelburg. Geslaagd voor het diploma boek houden van de vereeniging van Je®""®' ren de heeren J. Post en C. de Voogd, beide te Vlisaingen. Voor het diploma Engelsche Handels correspondentie slaagde de heer J. Anderiesse te Mid elburg. Geslaagd voor het diploma boek houden vanwege de vereeniging van leeraren in de Handelswetenschappen de heer A. Imandt, te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2