DE DOCHTER VAN ALVA. BINNENLAND. „Parodie" ap de Opera „Carmen" ZEELAND. WEER EN WIND. m NUMMER 7. DINSDAG 9 JANUARL 177e JAARGANG. MIDDELBURG. $r<mnei«*U MiDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct- p. r. jjjj conti- voor beide veel lager; tar. op aanvv. GOISCK COUPANÏ^H Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postreken ing no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaaifde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriel „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bevysnommers 5 cent DE MAATREGELEN TEGEN DE N.S.B. Lijnrecht gehandeld tegen, een door dev regeering uitgevaar digd voorschrift. Op de vragen van het Tweede Ka merlid Westerman inzake het plaatsen van de N.S.B. op de lijst der voor amb tenaren verboden vereenigingen, heeft minister Colijn o.m. het volgende geant woord: De simpele verklaring, dat een ver eeniging staat op den bodem van het wettig gezag, is niet voldoende ter be paling van het standpunt der regeering met betrekking tot de vraag, of een ambtenaar lid van die vereeniging kén zijn. De daad moet ten deze met het woord in overeenstemming zijn. Dit is bij voor beeld niet het geval met de Nationaal Socialistische Beweging. T e r w ij 1 deze zich wel in bedoelden zin heeft uitgesproken, zijn nochtans vanwege haar lei ding instructies gegeven in lijnrechten strijd met een door de regeering uitgevaar digd voorschrift. 0 De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" weet nog te melden, dat de reden van 't verbod deze is, dat onlangs in een ver gadering van leden van een plaatselijke Burgerwacht uit een mededeeling van een lid der N.S.B. gebleken is, dat de heer Mussert, leider van de N.S.B. aan de leden van zijn beweging verboden had om als lid van de Burgerwacht ont slag te nemen. Naar men weet, had reeds de vorige minister van binneplandsche zaken het lidmaatschap van de N.S.B. onvereenig- baar verklaard met het lidmaatschap van de Burgerwacht, waardoor deze in dit opzicht gelijk komt te staan met le ger, vloot en den bijzonderen vrijwilli- gen landstorm. Hieraan is nu, in verband met de hierboven vermelde mededeeling omtrent het bevel van den leider der N. S. B. uitbreiding gegeven voor alle rijks ambtenaren, omdat de regeering daarin een instructie van een partijleider ziet aan ambtenaren om een bepaalde hou ding aan te nemen en een goede uitoefe ning van het ambtenaarschap onver- eenigbaar wordt geacht met het lid maatschap eener zoodanige partij. Andere partijen, wier leiders zich aan hetzelfde schuldig zouden maken, zou den door den zelfden maatregel getrof fen worden. LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Voorloopi/ge overeenstemming over een nieuwe verlaging van 4 pCL In de gister gehouden besprekingen tusschen de directie en personeelraad van de Nederlandsche Spoorwegen is voorlocpig overeengekomen, dat een nieuwe verlaging van alle loonen en bij slagen en premies, groot vier pCt. zal wrprden toegepast. Omtrent den datum van invoering van deze loonsverlaging heeft de raad aan de directie verzocht, deze te bepalen op 1 Juli 1934. Verder is verzocht na invoering van deze verlaging de loonregeling onaange tast te laten voor de geldigheidsduur •van het Reglement Dienstvoorwaarden Om dan in 1935 na te gaan, welke her ziening dit reglement dan zal behoeven. De directie heeft zich bereid ver klaard deze wenschen bij de regeering te steunen. De organisaties zullen uiterlijk 15 de zer hun beslissing hebben te nemen. DE „POSTJAGER". V"S- Vanavond! te Athene? Het is waarschijnlijk dat de „Post- jager" Woensdag op Schiphol zal arri- veeren. Het Studiecomité Snelpost Ne- derland-Indië, deelt mede, dat de Post- jager Maandag te 12 h 08 Greenwich Tijd te Karatsji is aangekomen. Te 12 h 's nachts vertrok het toestel. De be manning hoopt vanavond te Athene aan te komen. DE ZILVERMEEUW. Een mislukking Het Utr. Nieuwsbl. meldt omtrent de Zilvermeeuw, het vliegtuig van de K.L. M., dat aanvankelijk de Kerstvlucht naar Indië had willen maken, dat het toestel thans grootendeels gedemon teerd is. „Niet alleen zijn de drie moto ren verwijderd, maar ook heeft men het geheele landingsgestel en de stoelen weggenomen. Het is dus niet te ver wachten, dat de Zilvermeeuw binnen af- zienbaren tijd in de geregelde diensten van de K.L.M. zal worden opgenomen. Betwijfeld moet zelfs worden of dit ooit zal geschiedih;" In aansluiting hierop hebben wij thans van deskundige zijde vernomen aldus het blad dat het vliegtuig technisch een mislukking geacht moet worden en dat het in zijn aanvankelijken vorm on bruikbaar is. MUZIEK IN FABRIEKEN. „De R. K. Werkgever" bevat het be richt, dat in ae bestuursvergadering der Kath. Radio Omroep-Stichting een plan is besproken, om ten behoeve van ar beiders en arbeidsters speciale muziek te gaan uitzenden, op het tijdstip, waar op een nieuwe prikkel de werkers in de fabrieken over het doode punt moet heenzetten, dat door de eentonigheid van veler arbeid dreigt te ontstaan. Uit de praktijk van een groot bedrijf bleek dit reeds een goede uitwerking te hebben, ook t. a. v. de productiecapaci teit. Een enquête zal aan de werkgevers in de verschillende fabrieken worden gezonden, waarin o.a. wordt verzocht mede te deelen, of zij bereid zijn mede te werken, welke muziek het doelma tigst wordt geacht (marsch-, opera-, ope rettemuziek, filmschlagers etc.), welke tijden van uitzending, enz. Ware spaarzaamheid vindt hare kracht in de wijze van uitgeven. door ARÊHIÖALD CLAVERING GUNTER. 85). Deze zoo terloops medegedeelde tij ding had Alva inderdaad doen beslui ten om uit Nijmegen te vertrekken, waar hij zich onledig had gehouden met het verschaffen van ammunutie aan het leger om Haarlem. Een uur na ont vangst van den brief was Alva, met een paar gesmoorde vloeken, te paard! gestegen en met zijn lijfwacht van Nij megen vertrokken over 's-Hertogen- 'bosch, Breda en Bergen op Zoom, waar hij telkens van paarden verwisselde, naar Antwerpen gereden. Daar de route liep langs Sandvliet en het slechts vijf minuten rijden was naar haar die hem het liefst op aarde was, had Alva de teugels gewend om haar te omhelzen. „Lang kan ik niet blijven, ik moet vanavond te Antwerpen zijn," zei hij haastig. ,,'t Is veel beter, dat u morgenoch tend gaat. Uw kamer is altijd klaar om u te ontvangen. Niemand anders heeft er intusschen gebruik van gemaakt." Bij deze woorden bloost het meisje ech ter ineens, daar zij zich herinnert, dat haar Guido er een kwartiertje heeft vertoefd. „U moet bepaald met mij het avondmaal gebruiken." „Onmogelijk. Ik moet weer weg." ,,'t Zal niet gebeuren, vader, het zal niet! U is zoolang niet onder mijn be velen geweest, dat u opstandig en tuch teloos is geworden." Daarmede behandelt zij Alva op een wijze, die hem aantrekt. Maar van geen ander op aarde, man of vrouw, zou hij iets dergelijks dulden. Terwijl zij zoo met hem praat, heeft donna Hermoijie trots zijn protest, hem den helm alge- nomen, streelt zijn grijze haren en trekt aan de punten van zijn zilverkleurfgen baard, en roept uit: „Nu is u mijn ge vangene! Tien kussen als losgeld!" „Santos y demonios," je bent de erg ste rebel van de Nederlanden," roept dé hertog lachend uit. „Ja, de eenige, die u durft trotseeren en die de hand op u waagt te leggen." Alva heeft daar plezier in: hij is voor zijn doen in goed humeur en zegt: „Je hebt gelijk: Haarlem kan mij niet meer ontsnappen. Mijn troepen zijn zoo goed als reeds in die weerbarstige stad. De Bossu heeft Marinus Brandt op het meer verslagen, de stad is nu van allen foe voer van levensmiddelen afgesneden, zij moet mij in handen vallen. En wanneer ik dan eindelijk die rebellen onder den voet heb en dit land, gezuiverd van onrust en opstand, weder kan overge ven aan mijn vorst, koning Philips, M. K. T. (Middelburg's Klein Tooneel) Vrijdag 19 Januari-Sociëteit Markt (Ingez. Med.) CRISIS COMITé. Ontvangsten Plaatselijk Crisis-Comité van 2 tot en met 6 Januari 1934. L. de N. 5, I. f. J. d. G. 25. We gens den verkoop van 3 lepeltjes Nat. Crisis Comité 125, Middelburgsche Courant, de door dat blad van 1 Oct. 1933 t./m 2 Januafi 1934 verantwoorde giften 30.95. Maandelijksche Ibijdragen: Van een gedeelte van het Personeel ten stadhui- ze 9.60, Kantoorpersoneel N.V. P.Z. E.M. 2 maandelijksche bijdragen 8.14. Wekelijksche collecten 92.38. Het gironummer van den Penning meester is 188020. Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven: Geheel werkloos 920 mannen en 7 vrouwen. Gedeeltelijk werkloos 132 mannen en 4. vrouwen. Niet werkloos 7 mannen. Algemeen totaal vorige week 1090 bijgekomen 39, afgegaan 59, over 1070. GOES. DE GASTHUIS KWESTIE. De ontslagaanvrage van het bestuur. Het schrijven waarbij het bestuur van het Gasthuis zijn ontslag aanvraagt is da. 5 Januari tot B, en W. gericht en luidt als volgt: Na het verschijnen in Juni 1932, van het rapport der Vereeniging van Neder landsche Gemeenten waarin de door Uw college voorgelegde vraag of de ge meente Goes zonder meer voor de te korten van de gemeentelijke instelling van Weldadigheid „Het Gasthuis" aan sprakelijk is, ontkennend werd beant woord, was de eerste opwelling van al de leden van het Gasthuisbestuur om ontslag te vragen, doch onmiddellijk kwamen allen daarop terug. In het be lang van de instelling moest stelling ge nomen worden tegen de volgens de meening van het Gasthuisbestuur on juiste conclusie in dat rapport neerge legd en moest de kwestie zoo noodig aan het oordeel van de Kroon onder worpen worden. Toen dan ook de Raad der gemeente Goes op advies van B. en W. en over eenkomstig de conclusie in gemeld rap- gaan wij samen terug naar Spanje, ver weg van den mist dezer noordelijke lan den, inaar onze granaatboomen, wijn gaarden, kurkeiken en olijfboomen, en vergeten, dat er ooit oorlog is geweest." „Ja," roept het meisje, „en we ne men hem mede!" „Hem? Wien?" „Mijn aanstaanden echtgenoot."' „Je aanstaanden echtgenoot! Over wien heb je het, kind?" vraagt Alva verbaasd. „Ik heb nog nimmer een vrouw ontmoet, die zich zoo weinig bekreunde om aardsche liefde!" Dan begint hij te lachen: „Wat een wonder lijke ommekeer! In den laatsten tijd was je erg kwijnend. Je had altijd een psalm of gebedenboekje in de hand en dacht er over in het klooster te gaan." „Maar dat is allemaal anders géwor dén." „Dat doet me plezier, ofschoon ik je niet zou tegengehouden hebben. Mijn Hermoine zou een wonderlijk non- nentje geweest zijn," „Ja, ze zal een beter figuur maken als bruid," gaat het meisje voort, om weer op haar onderwerp terug te ko men. „Maar ik deel u niets verdér mede als u niet het middagmaal met mij ge bruikt, en dan eerst na het eten." Zie, uw eskorte is ook afgestegen. /rij hebben een langen rit achter den rug en krijgen nu ververschingen. Zal mijn port zich bij besluit van den 12 Decem ber 1932 onder I uitsprak „dat de Ge meente Goes, noch krachtens eenige wettelijke bepaling, noch uit anderen hoofde verplicht is om de te korten op de exploitatie van het Gasthuis, met name die welke betrekking hebben op de afdeeling Ziekenhuis te dekken" heeft het Gasthuisbestuur zich gewend tot Hare Majesteit de Koningin met ver zoek, om dat raadsbesluit te vernieti gen. Aan eene uitnoodiging van Zijne Ex cellentie den Minister van Binnenland- sche Zaken, aan den Raad der Gemeen te Goes, om het bepaalde onder I van gemeld raadsbesluit in te trekken, werd op advies van Uw college niet voldaan. Nu H. M. de Koningin op voordracht van Z. E. den Minister van Binnenland- sche Zaken en gehoord den Raad van State bij Koninklijk besluit van 4 De cember 1933 het besluit van den Raad der gemeente Goes van 12 December 1932 ten opzichte van het onder num mer I vermelde, wegens strijd met de wet, heeft vernietigd, is het Gasthuisbe stuur dus in zijne opvatting omtrent de wettelijke aansprakelijkheid der ge meente in het gelijk gesteld. Na hetgeen het Gasthuisbestuur on dervonden heeft, ziet het in, dat samen werking met of uitvoering van ver ordeningen vastgesteld door een ge meentebestuur, dat een ander inzicht heeft zij het ten onrechte omtrent de rechtspositie van een Gemeentelijke instelling van weldadigheid en hare ver houding tot de gemeente, zoo goed als onmogelijk is, geven al de leden van het Gasthuisbestuur hierbij overeenkomstig artikel 14 der verordening voor het Be stuur van het Gasthuis in de gemeente Goes kennis, dat zij als zoodanig ontslag verlangen met ingang van 1 Februari a.s. De onderteekening luidt) Joh. Pilaar, W, Kakebeeke, M. Hajenius-Smit, S. RothuizenAardse, A. van Poelgeest Ten Bokkel Huinink, A. D. F. van der Wart. Crisiscollecte. De wekelijksche collecte voor het plaatselijk crisiscomité heeft vandaag 61.42 opgebracht. ÏÜSSIMGEG. De mist. Hedenmorgen is de Harwich boot Bru ges weder op de haven alhier gekomen. De 72 passagiers zijn te half zeven ge- debarkeerd en hebben de reis met den ochtendsneltrein voortgezet. vJVkfcenJöOucl (Ingez. Med.) Middelburg, 9-I-'34. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 6.1 °C (43 °F); laagste 1,1 °C (34 °F). Heden 9 h: 1.1 °C; 12 h: 1.1 °C. 0.3 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand *e dééer stede, in het afgeloopen etmaal: 775 mm; laagste 769 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.7 mm te München; laagste 729.2 mm te V. Ma- noer. Verwachting tot morgenavond Meest matige, wellicht toenemende, Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk eenige regen, iets kouder, vooral des nachts. Zon op: 8 h 90; onder 16 h 05. Licht op: 16 h 35. Maan op: 1 h 01; onder: 10 h 52. N.M. 15 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) Januari. Hoogwater. Laagwar®-" Di. 9 6.31 19.06 0.32 13.14 Wo. 10 7.24 20.05 1.29 14.12 Do. 11 8.35 21.21 2.30 15.18 Hoog- es Laagwater te Wemeldinge. Januari. Hoogwater. Laagwater Di. 9 8.08 20.38 1-38 14.10 Wo. 10 8.56 21.36 2.36 15.09 Do. 11 10.06 22.56 3.35 16.14 Werkloosheid. Het aantal wërkloozen daalde van 1225 tot 1221, van wie 131 bij de werk verschaffing te werk zijn gesteld. lyiB-BEVEL&MB* BORSSELE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl.: 1461 per sonen (729 m. en 732 v.) Er werden in 1933 geboren 16 jongens en 12 meisjes; vestigingen 9 m. en 23 v. pers.; overle den 5 m. en 5 v. pers.; vertrokken 13 m. en 21 v. pers. (Bevolking einde 1932: 1445 personen). BIEZELINGE. Voor de bestaande va cature in de Chr. Herv. Schoolvereeni- ging te Biezelinge hebben zich 64 sollici tanten aangemeld. KAPELLE. Zaterdagmiddag had in het Veilingsgebouw te Kapelle een wed strijd plaats in het verpakken van fruit, waaraan 120 personen hebben deelgeno men, die in den afgeloopen cursus een diploma ten deze behaalden. De belangstelling was groot. Onder de aanwezigen merkten we op de besturen van de Veilingsvereenigingen „Kapelle", „Goes" en „Tholen". De heer H. A. Hanken, voorz. van de vader zich niet hetzelfde genot ver schaffen, dat hij aan zijn mannen gunt? Bovendien ziet u er slecht, vermoeid uit." „Volstrekt niet. Ik denk maar aan één ding en dat is het werk, dat mij wacht en dat, hoe belangrijk ook, naar ik hoop niet onmiddellijk voorziening eischt." „Blijf dan eten! Ik heb reeds het noo- dige bevolen, toen ik u op het huis zag afkomen." Zij klapt in de handen, de gordijnen worden weggeschoven en de hertog neemt den arm zijner dochter om haar naar den disch te geleiden. Voor de eerste maal sinds den vorrgen avond ziet Hermoine de gravin weder, en haar aanziende, begrijpt zij, dat de oude vrouw, trots alle eeden maken zal, dat Alva te weten komt, wat er den vorigen avond is voorgevallen. Maar tot Hermoine's onbeschrijflijke vreu/gde wenscht Alva, door nieuwsgierigheid geprikkeld, alleen te zijn met zijn be minde dochter en tot verbazing en woede van de gravin zegt hij tamelijk kort af tot haar: „Gravin, het is mij aangenaam te kunnen constateeren, dat het u wel gaat. Mijn dochter en ik heb ben gewichtige zaken te bespreken en wenschen daarom alleen te zijn. Goe den avond, donna de Parisa, ik kus u de hand," en met een buiging geleidt 'hij haar naar de stijve Spaansche eti quette naar de deur. Dan zegt hij, terug- keerend: „en nu je verhaal, Hermoine. Is het een grao wat je zeide over je verloofde, kind?" „Volstrekt niet." „Nu, vertel dan op." „Na het middagmaal papa; eerst moet de wijn uw gemoed in vriendelij ke stemming gebracht hebben. Het is in Holland stuursch géwordén." „Niet tegenover jou. Kom, vertel me nu de zaak, lieveling." „Als ik dan op uw eerwaardge knie ën mag zitten." Meteen zet zij zch op zijn schoot en met vriendelijk streelende gebaartjes en liefkoozende woorden en kussen, en „Lieve papaatjes" verhaalt zij hem van haar beminde. Hij zet daarbij groote oogen op: „Maar je Guido Aimati, kind is, daar bericht werd, .gesneuveld bij den sïag op het ijs!" „Ja, maar hij is van zijn wonden her steld. Het kost heel wat moeite dien man om het leven te brengen! Denk maar eens aan zijn tocht door het Ver dronken Land' daarginds. U is er van daag haast voorbij gekomen," zegt zij met een gebaar van haar ha'nd de richting aangevend. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1