BINNENLAND. ZEELAND. „EEN GEZONDE SEEST ere: WEER EN WIND. NUMMER 6. TWEE BLADEN. MAANDAG 8 JANUARI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Duidelijk en stellig. dnïLTlï^^"hieromtrent laten aan duidelijkheid en stelligheid ditmaal ge lukkig niets te wenschen over. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ISTIZIN-TABLETTEN ZUID-BEVELAND. twittcihu 3ccvu<gch« eldurgsche courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. *2* goesche courant Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Pos treken ing no. 43255 - Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarae der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriei „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con- rant" 10 ct. extra Bevysnommers 5 een! Men kan de verbreeding van het ka naal door Zuid-Beveland, van Hans- weert naar Wemeldinge, uit tweederlei gezichtshoek bezien. Het doodnuchtere standpunt is: 't ka naal voldoet niet meer aan de scheep- vaarttechnische eischen welke daaraan door de praktijk gesteld worden, welnu, dan zullen we het zoo verbreeden, of verdiepten, of veranderen, dat het daar aan wèl voldoet. Dit standpunt is bekoorlijk door z'n eenvoud, maar het is desniettemin, schoon waar, toch te beperkt. Want er zit bijna ontstellend veel méér vast aan dit kanaal, dan enkel wat de scheepvaart, puur technisch bekeken, er van vindt, of eischt. En de andere gezichtshoek is dan die, waaruit men het Kanaal door Zuid-Be veland ziet als onderdeel van het ge- heele complex vraagstukken, waarover België en Nederland al jaren lang hak ketakken, en waarover ze het voorloo- pig nog wel niet heelemaal eens zullen worden ook. Dat is de juiste gezichtshoek. Kennende de voorgeschiedenis van deze zaak, in aanmerking nemende de houding van België en zijn groote broer Frankrijk, vooral zooals deze tot uit drukking is gekomen in de beruchte be sprekingen in de Rijnvaartcommissie, waarvan het „Dbl. v. N. Brabant" de protocollen publiceerde, is deze memo rie van antwoord een staatsstuk, waar uit een verheugend-besliste toon spreekt ten aanzien van enkele tot dusverre pu bliekelijk min- of meer ongewisse zaken. In de eerste plaats wijst zij er op, dat de plannen tot verbreeding en verbete ring al dateeren van vóór den wereld oorlog (1913). Vervolgens legt de regeering zulks naar aanleiding van hetgeen zich rond om de bovenaangehaalde Rijnvaartcom missie afspeelde de stellige verkla ring af, dat zij vreemde medezeggen schap over de Nederlandsche Tusschen- wateren energiek en categorisch van de hand heeft gewezen en zal blijven afwij zen. Daar is geen woord Fransch bij, ge lukkig. Dat is rond Nederlandsch, zoo als wij dat gaarne hooren. En tenslotte stelt deze memorie van antwoord klaar een punt van twijfel: kan België op grond der tractaten van 1839 eischen, dat Nederland voor Ant werpen een anderen of beteren weg naar den Rijn aanlegde, of late aanleggen, dan het huidige Kanaal door Zuid-Beve land Ook daarop wordt kort en krach tig geantwoord: niemand heeft een an deren weg te eischen," daar Neder land voldaan heeft en blijft voldoen aan de verplichtingen, welke het in 1839 op zich heeft genomen, om, als een der tus- schenwateren in casu het Kreekrak „door natuurlijke gebeurtenissen of werken van kunst onbruikbaar zou wor den", een anderen weg aan te w ij - z e n, welke even veilig en even goed en gemakkelijk zou zijn, als de afgesloten weg. Daaraan heeft Nederland voldaan, want het kanaal door Zuid-Beveland biedt een weg, die niet alleen even vei lig, even goed en gemakkelijk is, maar een weg, die veiliger, beter en gemak kelijker is, dan de in 1867 afgeslotene. Dit zijn voor ons wel de twee voor naamste punten uit deze memorie van antwoord: de categorische afwijzing van fe v[eemde medezeggenschap over de tusschenwateren, en de duidelijke ver- j Hg, dat niemand ten aanzien van ezen of een anderen vaarweg van Ant werpen naar de Rijn, voorzoover deze g oor onze tusschenwateren loopt of zal loopen, iets te eischen heeft. HET UITVERKOOPWEZEN. Wettelijke regeling in voorbereiding. De Minister van Economische Zaken heeft een voor-ontwerp van wet, hou dende regeling betreffende het uitver- koopen en opruimen in den detailhandel aan verschillende adviescolleges, w.o. de Kamers van Koophandel en Fabrie- ken, ter beoordeeling toegezonden. Bij de ontworpen regeling is een rui me plaats ingeruimd aan de Kamers van Koophandel, zoowel wat de uitvoering der wet als wat de aanvullende maatre gelen betreft. Het ligt in de bedoeling een scherp onderscheid te maken tusschen uitver- koopen (tot opheffing van het geheele bedrijf of een gedeelte er van) en op ruimingen (tijdelijke speciale aanbiedin gen wegens jaars- of seizoenwisseling, verplaatsing of overdracht). Men stelt zich voor zoowel de tijdvakken als den duur te regelen en het inbrengen van goederen achteraf te verbieden. Ook uit- verkoopen of opruimingen onder een andere benaming vallen onder de wet. PRINS HENDRIK NAAR ZWITSERLAND. Prins Hendrik zal zich Vrijdagmiddag a.s. naar Zwitserland begeven. Zooals men weet, vertoeven de Koningin en Prinses Juliana sinds Vrijdag in de Zwitsersche Alpen. 1875 M-GOLF VIA KOOTWIJK. Naar het Handelsbl. verneemt, zullen de omroepzendingen op de 1875m-golf ook na 15 Januari a.s. via Kootwijk ge schieden, zoodat de toestand van de laatste maanden wordt bestendigd. Voorts is in overweging de uitzendingen overdag (dus vóór 4 uur n.m.) eveneens over Kootwijk te doen gesclreden. De noodige technische voorbereidingen worden daartoe getroffen. TWEE LUCHTVAART-SPELDJES. Naar wij vernemen, verzendt de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart dezer dagen aan al haar leden een speld je, dragende het embleem der Z. V. L. Dit embléém is door den heer W. Abeleven ontworpen: het stelt voor een vliegende meeuw, die den bovenkant van een blauwen, krullenden golftop raakt; op den achtergrond een stijgende zon van oranjekleur. Het dagelijksch bestuur der Z. V. L. heeft uit overweging dat hiervan zeker een propagandistische werking verwacht mag worden, besloten, dit insigne kos teloos uit te reiken aan alle leden, wel ke vóór 31 Dec. 1933 tot de vereeniging waren toegetreden. En van de Zeeuwsche Kolen Mpij al hier, agente der K. L. M., ontvingen wij een fraai uitgevoerd speldje, in zilver en blauw, voorstellende een Pelikaan met uitgespreide vleugels, staande op een wereldbol; dit speldje is een ver kleinde afbeelding van dat, hetwelk de K. L. M. in goud heeft doen uitreiken aan de wakkere bemanning van het vliegtuig „Pelikaan". HET BEWAARSCHOOLONDERWIJS. B. en W. stellen voor een mini mum leeftijdsgrens en verhoo ging van het schoolgeld. Bij de behandeling van de begrooting voor 1933 heeft de gemeenteraad over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten de subsidie voor de bijzondere bewaarscholen te bepalen op 30 per leerling met een maximum van 3000 per school. Ofschoon B. en W. daarvan een bezuiniging hadden verwacht, is toch het volle bedrag van 9000 noodig gebleken. In de vergadering van 1 Febr. 1933, waarin de behandeling van de begroo ting plaats had, heeft de toenmalige voorzitter, de heer Onderdijk,, toegezegd de geheele materie van het bewaar- schoolonderwijs, zoowel openbaar als bijzonder, in vollen omvang onder het oog te zullen zien, doch niet met aan vaarding van een financieele gelijkstel ling, zooals voor het lager onderwijs geldt. Ampel is deze aangelegenheid sinds dien door B. en W. besproken, waarbij ook de Rijksinspectie van het bewaar- schoolonderwijs van voorlichting heeft gediend en de besturen der betrokken bijzondere scholen met groote bereid willigheid de van hen verlangde inlich tingen hebben verstrekt. Vanzelfspre kend hebben B. en W. daarbij ook den financieelen toestand der gemeente, die precair genoemd moet worden, in be schouwing moeten nemen. Deze be schouwing leidde afgezien van hetgeen in de toekomst ten aanzien van het be- waarschoolonderwijs, bij voortgaande toeneming van de financieele zorgen, nog verder zou moeten gebeuren, tot de vaststaande slotsom, dat de gemeen- De kinderleer is een schat darte lend ontvangen, onnadenkend wegge legd, maar later met belangstelling weer opgezocht. telijke uitgaven zoowel voor het open baar als voor het bijzonder bewaar- schoolonderwijs moeten worden omlaag gebracht, wat te minder kan verwon deren omdat immers die uitgaven tot de onverplichte behooren. B. en W. meenen, dat daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komt het stellen van een bepaalde leeftijdsgrens voor de toelating. Dit beteekent voor de openbare bewaarschool een niet onbe langrijke vermindering van het aantal leerlingen, waardoor op de personeels bezetting belangrijke bezuiniging moge lijk is. Tegenover de bijzondere scholen wil len B. en W. wat" de leeftijdsgrens be treft niet dwingend optreden, al zal de ontworpen wijze van subsidieering in de praktijk tot dien maatregel leiden en ook voor het overige, ook ter vermij ding van onderlinge concurrentie tus schen de verschillende bewaarscholen, wel zeer gewenscht zijn. Het is B. en W. bekend, dat bij de besturen zelf het verlangen leeft, om te dezen opzichte één lijn te trekken. B. en W. erkennen gaarne de bezwa ren, ingebracht tegen het v.oorstel om de leeftijdsgrens te bepalen op 4 jaar en de subsidie aan de bijzondere scholen ook alleen voor kinderen van 4 jaar en ouder uit te keeren; maar noodzaak dwong hen bij hun standpunt te volhar den. Bovendien achten zij 30 per leer ling te veel om de gewenschte bezuini ging te verkrijgen; zij stellen voor het bedrag op f 25 te bepalen. Een vergelijking is gemaakt tusschen de schoolgelden van het bijzonder en het openbaar onderwijs; de conclussie is, dat het schoolgeld voor het openbare, thans 3 per leerling per jaar zal kun nen worden verdubbeld. Het resultaat zal zijn, dat het aantal leerlingen der openbare bewaarschool met 21 kan worden verminderd en het personeel met twee onderwijzeressen, van wie mej. Sanderse met pensioen kan gaan en mej. Van Meten met wachtgeld. De netto-kosten zullen in 1934 voor de ze school bij aanneming van het voor stel dalen van 6842 tot 5662, (een vermindering dus van 1180). Voor de bijzondere scholen willen B. en W. een limiet bepalen van 2500; dit zal alleen de school-Bree kunnen berei ken; de andere scholen (Schuitvlotstraat en Vlasmarkt) zullen J 1775 en j 1925 vragen. Het totaal bedrag van 9000 kan zoodoende met 2800 verminderen. De totale kosten van het bewaarschool onderwijs worden dus 3980 minder. Naar aanleiding van het verzoek van de Vereeniging tot instandhouding van eene voorbereidende klasse aan de rijksleerschool om subsidie van 10 per leerling tot een maximum van 300 merken B. en W. op, dat zij er weinig voor gevoelen om, waar door vele re- geeringsmaatregelen de budgetaire zor gen van de gemeente doorloopend wor den vergroot, thans, al ware het ook maar gedeeltelijk, lasten, die voorheen op het Rijk drukten, te gaan overnemen. Doch ook al ware het anders, dan nog zouden zij inwilliging van het verzoek ontraden, vooreerst omdat de gemeente eene openbare bewaarschool heeft, die voor elkeen openstaat, en daarnaast, omdat nu een beperking van uitgaven is voorgesteld, het verleenen van een nieuw subsidie toch niet wel te verde digen zou zijn. Zij stellen dan ook voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Nadat het bovenstaande voorstel was ontworpen, kwam de aanschrijving van de groote vermindering van den rijks- steun in de kosten van steunverleening enz. De minderheid van B. en W. is on der deze moeilijke omstandigheden van oordeel, dat de gemeentelijke uitgaven terzake van het bewaarschool-onderwijs die niet wettelijk verplicht zijn, be zwaarlijk langer zijn te handhaven. Waar 1935 nog meer moeilijkheden zal opleveren, is het h. i. onafwijsbare plicht niet alleen door verlaging van noodza kelijke, maar door staking van niet- noodzakelijke u'tgaven te komen tot de vereischte besparing. Zij meent dan ook, dat tijdig voor den nieuwen cursus 1934- 1935 de vraag beantwoord dient te wor den of niet het gemeentelijk bewaar school onderwijs dient te worden opge heven en de subsidieering der bijzonde re bewaarscholen dient op te houden. Zij ontveinst zich niet, dat zoodanige maatregelen ingrijpend en in hooge ma te betreurenswaardig zouden zijn. Niet temin acht zij het noodzakelijk. Deze handelwijze zou bijv. op 1 Mei reeds 1714 en 4133 voordeel geven en elke maand later resp. 130 en ƒ516. UITVOERING P.T.T.-PERSONEEL, De tweede uitvoering van het P.T.T- personeel Zaterdagavond gegeven in de St. Joris, was slechts matig bezocht. Zooals de heer E. J. Pitlo in zijn ope ningswoord reeds voorspelde heeft dit echter geen invloed gehad op de uitvoe ring, want evenals de vorige maal zetten alle medewerkenden hun beste beentje voor. Muziek, zang, voordracht en too- neel hebben de aanwezigen ook nu vol op doen genieten. De opbrengst van de uitvoering en van het rad van avontuur was ditmaal be stemd voor de Commissie voor Ontwik- ke.ing en Ontspanning van Werkloozen. Namens deze commissie heeft de secre taris, de heer J. Lorier jr., dank ge bracht aan alle medewerkende dames en heeren. Spr. wees er op, dat voor de ontwikkeling voldoende geld aanwezig is, doch voor de ontspanning moeten de fondsen langs dezen en soortgelijke we gen bijeen worden gebracht. Aardappelen in beslag genomen. Vrijdag en Zaterdag 1,1. zijn alhier twee partijen aardappelen in beslag ge nomen, totaal 4000 kg, die frauduleus werden vervoerd. Nadat de betrokken personen een volledige bekentenis hadden afgelegd, zijn de auto's waarmede het vervoer plaats had, vrij gegeven..- - Nat, Soc. Beweging. Op verzoek wijzen wij op de adver tentie in dit nummer, betreffende de Donderdag te houden vergadering van de Nat. Soc. Beweging op de bovenzaal van de sociëteit De Vergenoeging met als spreker de heer Overwijn uit Rot terdam. DE GASTHUIS-KWESTIE. Naar wij vernemen heeft heden het Gasthuisbestuur en bloc aan B. en W. ontslag uit zijn functie gevraagd. Deze 'ontslagaanvrage schijnt verband te houden met de moeilijkheden die het Gasthuisbestuur ondervindt in zijn samenwerking met den Gemeenteraad, welke telkens blijkt geeft, andere opvat tingen te hebben, dan het Gasthuis voor staat. BEVOLKING GEDURENDE 1933. Het aantal inwoners is in 1933 ver meerderd met 164 personen. Op 1 Januari 1933 bedroeg de bevol king 4467 m. en 4893 vr„ totaal dus 9360 personen. Deze vermeerderde door geboorte met 101 m. en 85 vr. en door vestiging met 214 m. en 301 vr. Een vermeerde ring dus van 315 m. en 386 vr., samen 701 personen. De bevolking verminderde door over lijden met 45 m. en 45 vf. en door ver trek met 181 m. en 266 vr. De vermin dering was derhalve 22 m. en 311 vr., samen 537 personen. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat de totale vermeerdering in 1933 be droeg 89 m. en 75 vr., samen 164 pers. De bevolking per 31 December 1933 bedroeg dus 9524 pers. (4556 m. en 4968 vr.) EEN VERSTEKELING. Van een van Antwerpen komend schip is een 20-jarige Pool aan wal ge zet, die als verstekeling trachtte de reis mede te maken. De politie zal den man over de grens zetten. ARNEMUIDEN. Vanwege de „Gere formeerde Drankbestrijding" werd on der leiding van den heer P. Loof uit Middelburg een propaganda-avond ge houden in de School met den Bijbel. De leider en de heer P. J. de Jonge spraken over: ,.De Drankbestrijding van gereformeerd standpunt af bezien. Beide sprekers schetsten in het kort het misbruik van den drank en de daar- in 'n gezond lichaamGeen goede gezondheid zonder ge- regelden stoelgang. Gebruik bij trage ontlasting Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten (Ingez. Med.) Middelburg, 8-I-'34. Zaterdag en Zon dag: hoogste lucht temperatuur 5.1 °C (41 °F) laagste 1.9 °C (36 °F). Heden 9 h: 3.5 °C; 12 h: 6 °C. 1.3 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 776 mm; laag-- ste 769 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.1 mm te München jlaagste 726.5 mm te Ingö. Verwachting tot morgenavond Meest matige Z.W. tot W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, mogelijk enkele regen- of hagelbuien, iets kouder des nachts. Zon op: 8 h 10; onder 16 h 03. Licht op: 16 h 33. Maan onder: 10 h 40. L.K.: 8 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Ma. Di. Wo. 8 9 10 Januari. Hoogwater. 5.43 18.13 6.31 19.06 7.24 20.05 Laagwatev 12.24 0.32 13.14 1.29 14.12 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge Januari. Hoogwater. Ma. 8 7.27 19.50 Di. 9 8.08 20.38 Wo. 10 8.56 21.36 Laagwater 0.53 13.22 1.38 14.10 2.36 15.09 uit voortvloeiende gevolgen voor hun zelf en hun huisgezin. C. Minderhoud. f AAGTEKERKE. Op 78-jarigen leef tijd is alhier overleden de heer C. Min derhoud, sedert 1914 gemeente-ontvan ger. Een kwart eeuw secretaris. KOUDEKERKE. Naar wij vernemen zal morgenmiddag twee uur een bijzon dere bijeenkomst van den gemeenteraad met het gemeentepersoneel gehouden worden, teneinde den heer P. J. Ter- woert jr. te huldigen in verband met 't feit, dat hij 25 jaar geleden in functie trad als secretaris dezer gemeente. Ook het publiek zal toegang tot deze bijeen komst hebben. OVEZANDE. Zaterdag j.l. had alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Landbouw Vereeniging „Helpt U Zelve", die door 26 leden werd bijgewoond. In het dienstjaar 1933 zijn blijkens 't verslag van den secretaris penningmeester, driemaal aankoopen van verschillende soorten kunstmest ge daan ter grootte van 1.585.200 kg en tot een gezamenlijk bedrag van 59.720,38. De rekening sloot met een batig saldo van 48.34. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren N. A. Remijn en Jac. Verdonk Cz. beiden te Nieuwdorp. SCHORE. Bij gelegenheid van het burgemeestersfeest, werd door de afd. Schore van den Bijz. Vrijw. Landstorm een schietwedstrijd gehouden, waarvoor door den burgemeester prijzen beschik baar waren gesteld. De uitslag luidt als volgt: le prijs W. in 't Anker; 2e J. Wal- hout; 3e M. Nieuwenhuzen: 4e C. Dor- repaal; 5e G. F. J. Bal; 6e J. van Liere;

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1