BUITENLINO. INGEZONSEN STUKKEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN. BEKENDMAKINGEN. MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. FRANKRIJK. een financieel schandaal. ENGELAND. de aanhouder wint, een schrijnend geval. DENEMARKEN. ZUID-AFRIKA. het monster-tuchthuis van europa. DE MOEILIJKHEDEN DER BRITSCHE SCHEEPVAART. MIDDELBURG. bekendmaking. WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachting» In Zeeland. Zwendelaar pleegt fantastische oplichterijen. In Frankrijk, dat op dit gebied al een zekere reputatie had, worden de ge moederen de laatste dagen bezig ge houden door een financieel schandaal van bijna ongekenden omvang. Een ge naturaliseerde Rus, Alexander Staviski geheeten, is er in geslaagd de goege meente benevens een aantal verzeke ringsmaatschappijen van naam, voor millioenen op te lichten. En dat, terwijl onze vriend,-vóór hij met dit zaakje ,begon reeds een staat van dienst achter denri^g had, die hem tot een in ternationaal oplichter van groot kaliber stempelen. Vooral voor het vervalschen van geldswaardig papier scheen hij een specifieke knobbel te hebben. Eenmaal kwam hij smet de politie in aanraking, doch op geheimzinnige wijze wist hij het zoover te brengen, dat geen vervolging werd ingesteld. Naar thans gebleken is, moeten toenmaals het was in 1926 machtige beschermers (uit hooge krin gen) hem geholpen hebben. De wijze, waarop hij thans de men- schen voor millioenen oplichtte, was .zeer uniek. Te Bayonne, een klein stadje in het Zuiden van Frankrijk, stichtte hij een bank van leening. Hij wist autori satie van zijn instelling te verkrijgen en werkte onder „toezicht en garantie" van de gemeente. Direct vanaf haar op richting deed de Bank grootscheeps za ken. Volgens de wet mocht zij bons uit geven, om aan het geld te komen, dat ze voor haar werkzaamheden behoefde. De ter beleening afgegeven panden dienden als waarborg voor rénte 'en af lossing. Alle banken van leening in Frankrijk werken op deze. wijze. Stavis- kv nu gaf bons uit voor geweldige be dragen, zoo geweldig, dat er geen spra ke van dekking kon zijn. Hoe hij het klaar speelde, om die papieren aan den man te brengen, is een raadsel, maar hij speelde het klaar. Zelfs gerenom meerde verzekeringsmaatschappijen na men ze; bedragen van tientallen milli oenen worden in dit verband genoemd. In de boeken werd ér intusschen maar op los geknoeid, zoodat de zaak naar den uiterlijken schijn in orde was. Kor ten tijd geleden vloog hij echter door een toeval toch tegen de lamp en toen bleek spoedig met welk een ontzaglijk schandaal men hier te maken had. Zonderling in deze geschiedenis is ten slotte nog, dat Stavisky kans gezien heeft er (met zijn millioenen vermoede lijk) vandoor te gaan, hoewel er alle gelegenheid was geweest hem in te re kenen. Geruchten doen nu de ronde, dat hij nog steeds hoege beschermers heeft, ook bij de politie. Talrijke namen van Kamerleden, burgemeesters enz. wor den reeds openlijk genoemd. En in het Fransche parlement zijn reeds interpel laties over de zaak aangekondigd. Wel licht zal op den duur blijken, hoever dit schandaal zoo ongeveer om zich heen grijpt. Maar het is natuurlijk ook mo gelijk, dat het zaakje voor zoover dat maar kan r in den doofpot wordt gestopt. De geschiedenis leert, dat men in dit opzicht in Frankrijk goed „bij" is, STUWDAM DOORGEBROKEN. Negen personen verdronken. Nabij Orbey, ten W. van Colmar (Elzas-Lotharingen), is bij een water werk een ernstig ongeluk gebeurd. De stuwdam in het, bij 'een elec- trische centrale behoorend kanaal, brak door, waardoor de geheele omgeving werd overstroomd. Negen personen zjjn verdronken, waaronder de directeur en de hoofdingenieur der centrale. Slechts twee arbeiders konden op het laatste moment worden gered. De schade,_aan. de centrale en de bij- behoorende waterwerken wordt geschat op eenige, millioenen francs. Het dak van het gebouw werd door het water ingedrukt. Het gevaar bestaat, dat ook de in het dal gelegen huizen door het water wor den bereikt. De onmiddellijke ontrui ming vein de huizen is gelast. Het red dingswerk wordt belemmerd door de sneeuw, die ongeveer een meter hoog ligt. Fe Rethscar Wést, een dorp in Vic toria, heeft een 78-jarige metselaar ge heel alleen een kerk voor de Methodis ten gebouwd. De man heeft aan deze kerk meer dan 20 jaar gebouwd, doch zijn gezond heid heeft er niet onder geleden en hij is zelfs dikker geworden. In de Loftdensche couranten staat *n schrijnend geval vermeld. Zekere Ba ker, te Uford, was wegens belasting schuld gegijzeld. De man was werkloos, met zijn financiën achterop en er wa ren twee jonge kinderen (4 en 2 )aar) en een derde op komst. De arresfatie was geschied op Boxing Day, een feest- dat de eerste werkdag na Kerstmis; er worden dan fooien en presentjes gege ven). Terwijl de man gevangen zat stierven de kinderen van ondervoeding en het nuttigen van ondeugdelijke viscn. Na daarvan te hebben gegeten waren de k'nderen ziek geworden en in het hospitaal bezweken. De vader werd op het laatste moment vrijgelaten. De di recteur van de gevangenis, waar Baker was opgesloten, was zoo met het geval beigaan, dat hij zelf de achterstallige belastingschuld 'van dezen betaalde. De gevangennemnig van Baker was ge schied terwijl de kinderen al in levens gevaar verkeerden. De vader was te laat gekomen; de kinderen waren al ge storven toen hij zich in het ziekenhuis aanmeldde. (N. R. C.) EEN IJSBAAN OP EEN TOREN. Aan de oevers van het Pebling-meer bij Kopenhagen zal een toren gebouwd worden, welke 320 meter hoog wordt, dit is 20 meter hooger dan de Eifelte- ren in Parijs. Hiertoe is een maatschap pij gevormd, welke mededeelt dat op het eerste platform een ijsbaan zal worden aangelegd en zaaltjes voor sportvereenigingen. In het bovenste gedeelte van dezen reusachtigen toren zal een café-restau rant worden ingericht. SPRINKHANEN-PLAAG. Groote zwermen sprinkhanen richten ernstige schade aan in geheel Noord- Transvaal. Uit alle deelen van dit gebied komen berichten over door deze insecten aan gerichte verwoestingen en in een der districten is het land over een uitge strektheid van 125 mijlen met sprinkha nen bedekt, De vogels, die zich met deze insecten voeden, zijn te géring in aantal, om iets tegen deze plaag uit te richten. Boven dien zijn talrijke vogels reeds gestor ven, daar zij te veel sprinkhanen gege ten hadden. Andere zijn zoo dik ge worden, dat zij niet meer vliegen kun nen. Het departement van landbouw heeft op verzoek der boeren, een krachtige campagne tegen deze plaag geopend. Met gift-sproeiers en andere midde len is de strijd tegen de sprinkhanen begonnen. Het grensgebied van Transvaal wordt scherp bewaakt, teneinde het verplaat sen der sprinkhanen naar het Noorden te voorkomen. Mevr. H. Roland Holst schrijft in het maandblad „Bevrijding" over licht en schaduw van Sovjet-Rusland. Daarin haalt zij o.m. het volgende aan uit een brief te Moskou geschreven in Sep tember van het vorig jaar. „Een ongeschoolde arbeider, een kapster, verdienen per maand 60 roebel. Machine-arbeiders krijgen ten minste 80, gemiddeld 120 roebel. Slechts de toppen der arbeidersklasse (b.v. machinebank- bewerkers) verdienen 250 roebel (een roebel heeft een waarde van plm. 30 cent). Alle arbeid is stukwerk. De arbeider, die in de coöperatieve winkels zoo goed als niets krijgt, heeft absoluut geld voor de vrije markt noodig en is daarom gedwongen zooveel mogelijk te pres- teeren. Daarbij stoot hij echter op de grootste moeilijkheden. Hulpwerktuigen ontbreken geheel; schroevendraaiers, schroefsleutels, oliekannen enz. Op zoek naar deze voorwerpen rent hij in de werkplaats rond, vindt gewoonlijk niets en gaat, nadat hij veel tijd verloren heeft aan den arbeid, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, d.w.z. zonder het allernoodzakelijkste, alleen met de vingers. Soms moet aan een boorma chine een stuk verwisseld worden, doch de arbeider heeft niets anders. Hij vindt op den grond een stuk ijzer en maakt daaruit het noodige onderdeel. Ook hebben wij bijna geen boormachines, die ronde gaten of in het algemeen gaten naar maat kunnen-maken. Vandaar het afval en de minderwaardige kwaliteit. Als het stuk af''is, moet de arbeider naar de controle. 'Hij heeft zich afge beuld en bloed gezweet, doch uit gebrek aan gereedschap en uit haast (wegens den met het zoeken verloren tijd) slechts afval voortgebracht. Afval wordt echter niet betaald. Wat blijft hem anders over dan de fouten te verber gen? Voor de controle staat steeds een lange rij: daar wordt lang en hardnek kig afgedongen en gestreden; dat uren lang duurt en dat een niet gering deel van den arbeidstijd verslindt. Het toenemen van het afval gaf den bureaukraten aanleiding tot invoering van een systeem van straffen. Materiaal- verlies werd van het loon afgetrokken. In plaats van den arbeider met gereed schap te helpen, drukt de bureaukraat met straffen op hem, waardoor hij hem in nog grootere moeilijkheden brengt. Dikwijls krijgt de arbeider door het strafsysteem 7, 15, 30 roebel voor twee weken, Welke stemming bij een derge- liiken arbeider heerscht, behoeft men niet te melden. Den geheelen dag spreken de arbei ders over het slechte eten of over ge brek aan eten. De gedachten over de voeding houden hen geheel bevangen. De uitdeelingen leveren zeer winig: in den zomer gaven zij in de beste Mos kovische bedrijven om van de provin cie maar niet te spreken 400 gr. boter per maand, soms 400 gr. suiker (of zoe tigheden). En op de vrije markt koopt men voor een arbeidersloon niet veel. Waren er in 1930 niet genoeg waren voor het loon, thans is dikwijls (uitge zonderd bij levensmiddelen) het omge keerde het geval. Kleeding, zij het dan ook slechte, is thans aanwezig. Zon ontstaat een relatieve overproductie, die men met kampagnes voor betere waren of zooals b.v. bij meubelen door de invoering van het afbetalingssysteem tracht tegen te gaan. In de fabriekskeuken krijgt de arbei der eenmaal per dag middageten. Zelfs in de grootste en belangrijkste bedrijven. In de andere fabrieken krijgt hij dikwijls in plaats van middageten een stuk brood met een appel of een gedroogden visch. Doch ook daar, waar middageten is, is het slecht en geheel zonder vet. Uit de eetzaal komen de arbeiders hongerig of onvoldoende gevoed terug. Als er groepsgewijze gegeten wordt, vraagt de tweede groep, voor zij de eetzaal bin nengaat „wat of er is". En als het eten erg slecht is, gaat dikwijls meer dan de helft, der arbeiders in het geheel niet in de Stolowaja, doch geeft er de voorkeur aan hongerig te blijven en het geld te behouden, om ergens iets op de vrije markt te koopen. Onze Londensche medewerker schrijtt ons: Engeland is begonnen zijn scheep vaart te subsidieeren door financieelen steun tce te zeggen aan vrachtbooten in ongeregelde vaart. Het gaat dus denzelf den kant op als met de tariefwetgeving en de rechtvaardiging voor een politiek, die geheel in strijd is met gezonde eco nomische inzichten, wordt, als bij de ta riefwetgeving, gezocht in de houding der buitenlanders, die met hun gesubsi dieerde scheepvaart de Engelsche boo ten van de zeeën dreigen te drijven. Of de bescherming, welke de regeering aan dit voor Engeland zeer zeker hoogst belangrijke bedrijf heeft' toegezegd, ai- leen den vorm zal aannemen van recht- streekschen financieelen steun is twij felachtig. Indien zij te rade gaat met de adviezen, welke haar gratis zijn ver- schalt door de scheepvaartorganisaties van het land, dan zal zij dwangmaatre gelen nemen om van buitenlanders te eischen, dat zij hun in Engeland inge voerde handelswaar vervoeren in Brit- sche schepen en zal zij buitenlandsche scheepvaart op Engeland verder treffeft door extra hooge tarieven vast te stel len voor haven-faciliteiten enz. De concurrentie van Nederiandsche schepen figureert herhaaldelijk in de Britsche pers. Veel hartzeer is onlangs gewekt door mededeelingen in de „Ti mes", volgens welke twee Nederiand sche schepen waren gecharterd om tim merhout uit Britsch-Columbia naar En geland te vervoeren. Verder is sedert lang een aanzienlijk deel van de kust vaart van Groot-Brittannië, in het bij zonder kolentransport van New-Castle naar Zuidelijke havens, in handen van Nederlanders, Het verwijt, dat men hier te doen heeft met buitenlandsche ge subsidieerde vaart, kan in dit geval niet gelden. Het zijn veelal kleine mo torschepen, die zeer economisch worden geëxploiteerd. Ze zijn gewoonlijk de eenige broodwinning, en geen slechte, van ondernemende schippers, die in hun gezinnen voldoende bemanning hebben. De oude superioriteit der Engelschen is, momenteel althans, weg. Niet alleen op den Atlantischen Oceaan, maar op alle zeeën nemen meer en meer bui tenlanders (vracht- en passagiersvaart van de Britten weg. Het aantal ongere gelde vrachtvaarders van Britsche na tionaliteit is na den oorlog geleidelijk verminderd, zoodat .het thans |tot de helft van vroeger is teruggebracht. Daarentegen is het aantal buitenland sche schepen in deze vaart met 33 pet. tolegenomen. Onlangs bekendgemaakte cijfers van de Peninsular and Oriental Company vertellen, dat vrijwel de Brit sche scheepsruimte van alle klassen in de gansche wereld de laatste tien jaren met 21.000.000 ton is toegenomen, die van Groot-Brittannië alleen met 300.000 ton is verminderd. Zulke cijfers getui gen treffend van de verplaatsing van scheepsruimte van Britsche vlag naar vlaggen van andere nationaliteit, welke zich de laatste jaren heeft voorgedaan. Aangezien de scheepvaart voor Enge land een soort Achilleshiel is, laat zich wel begrijpen waarom men in dat land zoo ongerust is over de verschijnselen. Vele zeehavens zijn verlaten. Harwich, eens een bloeiende haven, is als de ha vens aan de Zuiderzee een doode stad gelijk geworden. Duizenden zeelieden in het land zijn werkloos. Eens groote scheepvaartmaatschappijen zijn tenon- der gegaan. Engeland schrijft het uit sluitend toe aan de gesubsidieerde con currentie van Duitschland. Frankrijk, Hal'ë, Japan en Amerika, die wat hun scheepvaart betreft, de winst- en ver- l'esfactoren eenvoudig niet doen gelden en, die tezamen, vc'gens Engelsche cij fers, 30.000000 pd.st. per jaar op hun scheepvaart toeleggen. Eén scheep- vaarloorlog, is aan dén gang, en dat in een tijd van algemeen inkrimpenden wereldhandel Intusschen hééft Enge land althans een deel van zijn scheep vaartruiten zelf ingegooid met zijn nieuwe handelspolitiek, welke interna tionaal handelvèrvoer nog meer be perkte dan reeds had plaats gehad on der den fnuikenden invloed van het eco nomisch nationalisme van andere lan den. T-r- ■■■iiwiiiiiiMMiiiii—uiinmi i I. Afzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2, Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort 1 NATIONAAL CRISISCOMlTé AFDEELING B MIDDELBURG. Het is ons een behoefte onzen harte- lijken dank te betuuigen, voor de krach tige en spontane hulp en steun, van zoo- velen onzer medeburgers genoten, in verband met onze publicatie in de Mid- delburgsche Courant van 13 Decem ber j.l. Niet alleen uit onze gemeente, doch ook uit Koudekerke en St. Laurens be reikten ons berichten van hen die aan het goede doel wenschten mede te wer ken. Wat vooral verheugend stemt, is het feit, dat verscheidene btirgers onzer stad wier garderobe waarschijnlijk reeds was nagezien, ons nieuwe dekens en kleeding verstrekten en in een enkel ge val ook geld deden toekomen voor zoo ver dit mogelijk was is alles op zorg vuldige wijze besteed en met medewer king van deskundigen op dit gebied aan het goede adres bezorgd. Wat bijzondere vermelding verdient is dat verscheidene winkeliers hun win kelvoorraad hebben nagezien en ons hebben verblijd met een zending nieuwe dekens, winterjassen en wintermantels. Menig gezin kon op de^e wijze met nieuwe kleeding en dekking worden ge holpen. Naar schatting zullen omstreeks hon derd gezinnen op een of andere wijze gesteund worden. Voor al de medewer king, en ook voor den krachtigen steun van onze plaatselijke pers, met name de Middelburgsche Courant nogmaals on zen welgemeenden dank. Al is de heerschende nood hiermede niet vol komen gelenigd de wetenschap dat on ze medeburgers het goede adres weten doet ons hopen dat ook bij voortduring aan ons comité wordt gedacht. Namens het Crisis-comité B. J. Onderdijk, Voorzitter. Mr. P. v. Empel, Secretaris, Namens den Minister van Defen sie zijn aan den heer J. J. Jansen te M i d d e 1 b u mg, de volgende werken opgedragen: Het maken van een hek rond het ka zerneterrein te Deventer; het eenjarig onderhoud der Militaire Gebouwen en Werken te Deventer; id. te Harskamp; id. in de Legerplaats bij Milligen; id. het Wapen der Kon, Maréchaussée te Apel doorn en die op Walcheren en Zuid- Beveland en te Neuzen. Totaal voor de som van 27100. Ged. Staten van Zeeland hebben hei 3-jaarlijksch onderhoud van de we gen MiddelburgWestkapelle en Mid delburgAbeele gegund aan de heeren L. G. J. van de Ven en M. Wandel te Middelburg en Oostburg. De Burgemeester van Middelburg brengt ter kennis, dat vóór 1 Februari 1934 aangifte moet worden gedaan door eigenaars of houders van een hengst van twee jaar of ouder; dat eigenaars of houders van een tweejarigen of ouderen hengst verplicht zijn hiervan aangifte te doen binnen een maand nadat de hengst twee jaar gewor den is of in hun Bezit is gekomen. Middelburg, 3 Januari 1934. De Burgemeester voornoemd, M. FERNHOUT. ■—Ml, Middelburg, 5 Jan. Op de veiling deden: Baksla 6672, veldsla 38, spinazie 33 37, spruiten 1024, witlof 1531, koolrapen 14, peen 210, uien 12, karoten 23, roode kool 26, bruine boo- nen 614, witte id. 1020. spruitkop- pen 10, sjalotten 2, alles per kg. cycla- me 29, honing 3537, beide per pot; ra pen 3, prei 1—5, selderie 1,56,5, knol- selderie 17, alles per bos;, savoije kool 14,5, roode kool 16, boerekool 2,5 4. bloemkool 414, andijvie 12,5, al les per stuk; tomaten 819 per kg: Goes, 5 Jan. Veiiingsvereeniging Z. Beveland. Groenten:: spruiten 1218, witlof 28, id. 2e soort 910, tomaten 11, wijnpeen 1.70, karoten 3.10, uien 2.70, al es per 100 kg; prei 79, id. 2e 35. beide per 100 bos; roode kool 3.50, groene savoije- kool 2.402.5Ó, bcerekool 3.30, andijvie 1.902 83, knolselderie 45.70, kipeie ren 3, allés per 100 stuks; hazen 1.51, wilde ganzen 0 691 05 beide per stuk. ONTVANGEN KALENDERS, De Wijnhandel „De Vergulde Le lie", L, Roose te Middelburg, zond ons een maandkalender. Het schild van deze kalender, in kleurendruk, bevat een aardig tafereeltje in de bloembol lenstreek. Henri Vlek's Wijnhandel N.V. te Den Haag, gaf een „Nederland In beeld" kalender uit. E!k maandblad geeft een foto uit de verschillende pro vincies te zien. Van F. Maljers en Zoon, grossiers te Middelburg ontvingen wij een kalen der met dagblok. Tevens was hierbij een door deze fjrma uitgegeven kamerther mometer, welke fr.aai is uitgevoerd. De weekkalender van de Drukkerij AJtorffer ziet er weder goed verzorgd uit. Achter eiken datum is een flinke ruimte voor aanteekeningen gelaten. Serooskerke (W.) Van 131 Dec. Bevallen: M. J. Pas- senier, geb. Dronkers, d. C. Matthijs- se, geb. Hoefkens, z. J. Boone, geb. Cijvat, z. Overleden: M. Melse, 69 j„ vrouw van P. Joziasse. J. Sanderse, 86 j„ man van E. Wisse. Levenloos kind van A. Polderman en C. van der Meule. Cadzand. Van 131 December. Overleden: Mv Toussajnt 47 j„ vrouw van A. A. Brevet. De districts-arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Ooster- en Wester Schelde zendt ons"de volgende aanvra gen Binnenland LEEUWARDEN voor Heerenveen een bekwaam meubelstoffeerder, zelf standig alle voorkomende meubelen kunnende stoffeeren, als fauteuils-cra- peaux e.d„ dadelijk, pl.m. 50 cent per uur, voor geruimen tijd. AMSTERDAM, directrice of be kwaam le coupeuse b. m. tricotage of lingerie voor blouses, overhemden, enz., dadelijk, loon nader overeen te komen. TILBURG, vrouwelijke kantoorbedien de die accuraat kan werken, zij moet vaardig in het opnemen en uitwerken van stenogrammen in het Nederlandsch en goed typiste zijn. Bovendien moet zij zelfstandig kun nen correspondeeren in de Duitsche- en Engelsche taal en eenige kennis van boekhouden hebben, tegen 1 Februari a.s. loon nader overeen te komen, voor vast, sollicitaties onder opgave van ver langd loon. ZWOLLE, machinist, volkomen op de hoogte met koeltechniek, alleen zij die over voldoende ervaring beschikken, komen in aanmerking, indiensttreding vermoedelijk 1 April a.s. salaris 2300 tot 2750 met 3 éénjaarlijksche verhoo gingen van 150 met aftrek van. pen sioenpremie en tijdelijke kortingen, soil, op zegel. MIDDELBURG, dienstboden voor dag en nacht, moeten kunnen koken. Aanbiedingen uitsluitend aan de Districts-Arbeidsbeurs te Middelburg, Jan. 8 Wolfaartsdijk, Huis, Jonkers. 9 N. en St. Joosland, Inboedel, Blaupot ten Cate. 10 Midd.-Grijpskerke, Hout, Blaupot ten Cate. 16 Oostkapelle, Hout Blaupot t. Cate. 16-17 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 17 Kortgene, Hofstede, Oele. 18 Middelburg, Heerenhuis, Blaupot ten Cate. 23 Oostkapelle, Hout, Blaupot t- Cate. 26 Hansweert, Huis, Verbist. 31 Middelburg, Schilderijen, de Groot en Hondius. Goes, Hu:s en tuin, Jonkers. Febr. 1 Middelburg, Land, v. d. Harst. 28 Middelburg, Inspan, Terpstra.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7