1 F odT piJJS HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOci ZEELAND. RECHTZAKEN. Voor kleine tuinen. nO MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. IUID-BEVELAHD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Briefgeschrief tusschen Jewannes uut Walchere en Jan de Smid uut Goesche Land. tl hij m-ec roei heel hij griji gesl in 1 kwaliteit gunstiger was, geen hoogere prijs worden bedongen dan over het voorafgaande jaar, nl. 123 cents per had kg. De totale waarde van den Sumatra tabaksoogst, die in 1928 82 34 mill, bedroeg, is voor het afgeloopen jaar ge daald tot f 26% mill. De besparingen op de productiekosten zuLen eerst langzaam doorwerken en van uitkeering van dividend is dan ook geen sprake. Voor petroleum was het bedrijfsver- loop ook teleurstellend, vooral omdat het nog niet gelukt is, de productie In de Ver. Staten onder controle te krijgen. Eerst in den laatsten tijd laten de vooruitzichten daar te lande zich iets gunstiger aanzien. Toch konden aandee- len Koninkl ke Petroleum het jaar op een verhoogd niveau afsluiten. In het koersverloop van scheepvaart- aandeeien weerspiegelt zich de aanhou dende depressie op de vrachtenmarkt, waarin eerst een algemeene opleving van den wereldhandel verandering kan brengen. Ook de scheepvaart heeft te kampen mét het euvel van bescherming van het eigen bedrijf, door toekenning van regeerïngssubsidies. Hieronder volgt een overzicht van 't koersverloop in 1933, vergeleken met dat aan het eind van het vorige jaar. eind laagste hoogste eind den 1932. 1933. 1933. Kol. Bnk. 59 33 80 34 4634 N.I. Hand.bk. 55% 397, 72 50'/2 A'dams. R. 107 10234 125 107 N. Gist en Spir.fabr. 315 292 390 380 Philips 130 (99 34 112) 261 (203 265) Unilever 107 7434 115 92 Aku 39 21 41 3134 Ned. Ford lt6% 97 185 165 Kon. Petr. 151 13334 198 176 A'dam Rubb. 62 49 111 10434 Scheepv. U. 59 3534 73 4834 H.V.A. 172 138 248 178 Java Cult. 104 65 150 100 Deli Bat. 148 88 16834 118 Senembah 135 112 168 133 Het strand bij Oostkapelle De heer J. P. Tetterode te Oostkapel le vestigt onze aandacht op een beziens waardigheid aan Walcherens Noorder- strand. Hij schrijft ons: „Met den laat sten storm, in October, is er een mas sa zand van het strand te Oostkapelle weggespoeld en nu strekt zich van den duinweg af tot 't eerste paalhoofd bij laag water 'n strand uit zooals men wei nig of nooit in Nederland ziet. De klei is nl? weer bovengekomen en nu ziet men de vroegere kanalen, slooten, slenken, wegen, zelfs de afdruksels van koeien en paardenhoeven van de beesten, die eeuwen geleden daar geweid hebben Op sommige plekken steekt de klei ruim 1 meter recht naar boven, 't Ge heel geeft den indruk van een rots- strand. Men moet echter bij laag water komen (Zondag omstreeks 12 uur), met goede dichte schoenen en een flinken stok, want de klei is glibberig. Men kan hier bij opmerken aldus vervolgt de heer Tetterode, hoe noodig het is om de kust te verdedigen. Er ligt ten N. van den Duinweg een betonnen blok op 't strand. Vier jaar geleden kwam het duin tot aan 't blok, nu is de duinrand al 25 m teruggegaan en t strand is er zoo laag, dat 't blok bij el- ken vloed in zee ligt. Men ziet hieraan ook het groote nut van 't vastleggen en het bebosschen van de duinen. Dit in verband met het gerucht dat Middel burg uit bezuiniging ophoudt met duin beplanting. Wanneer men van het rij wielpad, langs de nieuwe ammunitie bergplaats naar zee wandelt, kan men een zoogenaamd wandelduin zien, dat bezig is een boschrijk gedeelte te over- stuiven. Indien men 38 jaar geleden de duinen vastgelegd had, dan zou er nu heel wat meer mooi bosch zijn, maar dat bosch ligt nu onder 't zand begraven. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Jaarvergadering Departement Middelburg. Het badhuis Maandags en Dinsdags gesloten Gisterenmiddag vergaderde in het Spaarbankgebouw het departement Middelburg van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen onder voorzitter schap van mr. H. Pleijte. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de Commissie voor ont wikkeling en ontspanning van Werkloo- zen, om weder een subsidie te mogen ontvangen. Besloten is, evenals verleden jaar 10 toe te kennen. De vergadering keurde de rekening van het departement over 19321933 goed. Deze rekening wijst in ontvang aan 9140 en in uitgaaf J 8857. De rekeningen der spaarbank en der hulpbank over 1932 werden aangehou den tot de volgende vergadering, die van het Badhuis, aanwijzend in ontvang 2185 en in uitgaaf 2339, keurde de vergadering goed. In het bestuur waren 5 vacatures, drie door het overlijden van de heeren mr. J. W. Zijlstra, mr. F. J. Sprenger en mr. J. A. Heijse, een door het vertrek van den heer P. Dumon Tak en een we gens het periodiek aftreden van heer mr. J. A. Dumón Tak. De voorz. wees er op, dat wel nim mer de bestuursverkiezing zoo tragisch was, nu het departement binnen één jaar drie bestuursleden verloor. Spr. bracht hulde aan de overledenen, die echte Nutsmenschen waren en in verschillen de functies veel voor het departement en zijn instellingen deden en zeker nog gaarne veel hadden willen doen. De vergadering koos tot bestuursle den de heeren dr. B. D. H. Teilegen Azn.; jhr. F. Beelaerts van Blokland, mr. J. H. C. Heijse en F, A. Rosendaal; zij herkoos den heer mr. J. A. Dumon Tak. i In de Commissie voor de Spaarbank zijn gekozen de heeren mr. Th. Porthei- ne (aftr.), mr. J. H. C. Heijse, A. van Westreenen en mr. G. W. A. de Veer. In de Commissie voor de Hulpbank de heeren mr. W. H. T. C. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, en mr. J. G. Veltman Fruin. In de Commissie voor het Badhuis de heeren mr. W. H. T. C. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg en W. L. Heijboer. In de Commissie voor de Bewaarscho len mevrouw B. Boasson—Sanders (aftr.). In verband met het tekort van het Badhuis besloot de vergadering de Com missie te machtigen een saldo van 144 van een spaarbankboekje geheel te ge- truiken. De penningmeester kreeg machtiging tot 200 voorschot aan de Commissie indien zij gebrek aan kas geld zou hebben. Nog keurde de vergadering goed, dat het Badhuis bij wijze van bezuini ging op de stilste dagen, Maandag en Dinsdag, gesloten zal zijn. De rijksklerk J, J. van Antwerpen ter inspectie der directe belastingen te Goes is met ingang van 4 dezer gedeta cheerd ter inspectie der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen. SEROOSKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l, 1654 personen (831 m, en 823 v.) Er werden in 1933 geboren 20 jongens en 10 meis jes; vestigingen 24 m. en 34 v. pers.; overleden 8 m. en 7 v. personen; ver trokken 31 m. en 30 v. personen. (Be volking einde 1932: 1642 personen). ZOUTELANDE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l.: 875 personen (466 m. en 409 vr.) Er werden in 1933 geboren 18 jongens en 7 meisjes; vestigingen 28 m. en 28 vr. pers.; over leden 4 m. en 8 vr. pers.; vertrokken 24 m-, en 13 vr. pers. (Bevolking ginde 1932: 843 personen). 'S GRAVENPOLDER. De b~olking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jLr 1162 personen (581 m. en 581 v.) Er wer den in 1933 geboren 15 jongens en 11 meisjes; vestigingen 17 m. en 27 v. pers; overleden 4 m. en 7 v. pers.; vertrokken 14 m. en 17 v. pers. (Bevolking einde 1932: 1134 personen.) OVEZANDE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl,: 1336 per sonen (622 m. en 674 v.) Er werden in 1933 geboren 10 jongens en 18 meisjes; vestigingen 8 m. en 19 v. pers.; overle den 2 m. en 7 v. pers. vertrokken 18 m. en 25 v. pers. (Bevolking einde 1932: 1325 personen). AXEL. Naar we vernemen, is aange wezen als directeur van het postkantoor te Axel de heer J. F. van de Ven, com mies bij de posterijen, te Arnhem. CADZAND. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl.: 939 per sonen (486 m. en 453 vr.) Er werden in 1933 geboren 8 jongens en 6 meisjes; vestigingen 21 m. en 24 vr. per.; over leden 3 m. en 4 vr. pers.; vertrokken 17 m. en 14 vr. pers. (Bevolking einde 1932: 918 personen). Sloan1 Is zoo Gelukkig, de pijn is verdwenen Liniment pijnstillend. Verwaarloos een versnukiiiL' nimmer. Wendt onmiddellijk een beetje Sloan's. Liniment aan. Dit dringt door en de gewenschte verliet1 ting volgt snel. Van pijn is niets meer te bespeuren. Millioenen slachtoffers van Verstuikingen, Kneuzingen, Rheumatiek, Lendejicht, Ischias, enz. verkrijge» verlichting en rust door Sloan's Liniment. Zij zorgen, dat zij het steeds onder hun bereik hebben. Inwrijven onnoodtg. Sloan's dringt door en doodt pijn. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag 5 Januari werden de volgende zaken behandeld: J. F. E., 30 jaar, landbouwer te Stop peldijk, werd ten laste gelegd dat hij in het tijdvak tusschen 18 April en 4 Sep tember te Stoppeldijk een circa 6 jaar oude koe en een bont varken, waarop krachtens verlof van den President der Arrondissements-Rechtbank te Middel burg beslag was gelegd door deurwaar der Huineman, en van welke dieren hij als bewaarder optrad, aan dat beslag heeft ontrokken, zoodat zij op 4 Sep tember niet meer aanwezig waren. Eisch: 25 b. s. 10 d.'h. J. L. H-, 38 jaar, bakker, te 's Graven polder, was op 10 November door den Kantonrechter te Goes veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis, en toewij zing der civiele vordering tot een be drag van 25 wegens als bestuurder van een auto den linkerkant van den weg houden, zonder dat dit noodzakelijk was, gepleegd op 19 October te Kruinin- gen. De veroordeelde was in hooger be roep gekomen, Eisch: bevestiging van'het vonnis van den kantonrechter. A, J. V., 47 j., landbouwer en hande laar te Westdorpe, was op 21 November door den Kantonrechter te Ter Neuzen veroordeeld tot 40 of 10 dagen hech tenis, wegens overtreding van de Crisis- Varkenswet te Westdorpe op 2 Aug. De verdachte was in hooger be roep gekomen. Eisch: 25 b. s. 10 d. h. S. B., 25 jaar, volontair ter Gemeen te-secretarie te Aagtekerke, yras op 15 November door den Kantonrechter te Middelburg, veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis, wegens het als be stuurder van een auto daarmede te Mid delburg op de Markt rijden en niet de rechterzijde heeft genomen in een bocht, gepleegd op 8 Juli. De verdachte was in hooger be roep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. M. C. v. d. L„ 21 jaar, fruitkweeker te Kloetinge, was op 10 November door den Kantonrechter te Goes veroordeeld tot 100 of 50 dagen hechtenis, met last tot verbeurdverklaring van het geweer, terzake van overtreding van de Jacht wet ten Kloetinge op 4 November. De verdachte was in hooger be roep gekomen. Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en oplegging van de zelfde straf. De verdediger, mr. A. H. Kuipers, be pleitte een lichtere straf. C. G„ 30 jaar, caféhouder te Zoute- lande, was op 15 November door den Kantonrechter te Middelburg veroor deeld tot 0.50 of 1 dag hechtenis ter zake van het niet sluiten van zijn café op Zondag 16 Juli. De verdachte was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. De behandeling is uitgesteld tot 9 Feb. G. P., 45 jaar, pensionhouder te Zoute- lande, was op 27 November door den Kantonrechter te Midelburg veroor deeld tot 0.50 of 1 dag hechtenis we gens het zich bevinden in het Café van G. G. te Zoutelande op Zondag 16 Juli. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Ook deze zaak is uitgesteld tol 9 Februari. J. M. F., 50 j., slager te Souburg, was op 8 November door den Kantonrechter te Middelburg veroordeeld wegens over treding van de Vleeschkeuringswet (het slachten van een aan keuring onder worpen slachtdier) veroordeeld tot een hechtenis van 14 dagen, met last tot openbaarmaking van het vonnis in de Middelburgsche Courant w.o. de Goe- sche Courant en in de Vlissingsche Cou rant op kosten van den veroordeelde. (Ingez. Med.) Poeldurp, Jannewari 1934. Vriend Jewannes! Om te begunnen mo'k zegge, da'k 'r spiet van da'k je nie ezien op die vergaderienge in Middelburg, dae a dien landbouwkundige medewerker van de Middelburgsche krante en dien oud landbouwer-pachter 't mie mekare an de stok egad Je weet, wae da 't over gieng. Den eesten, „de geachte spreker aan m'n linker zijde", zoooas de riddekteur van de krante zei, was vöè steun en d'n aren a eschreve, dat 'n d'r vierkant tegen waer en da ze mè 't beste zouwe doe as ze d'r sebiet mie op-ieuwe. De riddekteur openden de vergade rienge en 'k mo zegge, dat 'n t'r eel netjes öf brocht. Ie sprak eel bedaerd en 'k a d'r nog erg in, dat z'n aer zoo butengewoon mooi uutereed was. As je dae dan mien verwarde grieze kop is bie bekeken a. Affijn, nae Jan de Smid ei nelurelik geen mensch ekeke en 'k zat 'r rustig in 'n oeksje tusschen 'n stik of wat Walchersche boeren en die ieuwe, net liek as ik, d'r pett' op d'r ood. Over de rest van de vergaderienge za'k mè zwiege, daer ei j'in de krante over kunne leze. 'k A a gauw in de gaten, dat de meeste a van begun of an nie vee óp a mie dien oud-landbouwer en a 'k eerelik mo' weze, dan kan 'k nie anders zegge, as dat 'n beter tuus a kunne bluve. Ie was nie bekwaem om goed z'n woord te doen en daerom was 't geen groote kunst voe dien landbouw- kundegen om 'n glad in de slik te slaen en dat was eigentlik jammer, 't Was bie mien mooier ewist as t'r twee estaen a, die mekare goed an kuste, 't Was noe zoo ies as van 'n grooten erdersond te gen 'n klein taksje. Dal kleine taksje a beter edae as 'n stilletjes in z'n bennetj' ebleve was. Affijn, m'n 't awee egad en toen da 't klaer was bin 'k gauw nae Van der Arst estekkerd om 'n glasje bier mie m'n neef Arjaen van Schras- kerke. want 'k was mie z'n mee eree in z'n auloo. Zoo'n dienk is toch mè 'n groot gemak. Zeit, Jewannes, a 'k van z'n leven gae renteniere (mè zoo varre bin 'k nog nie) dan zou 'k 'r sterk over dienke om op Meliskerke te gae weunen. Van- weges de verdraegzaamheid en de vre de. Want a 'k 't onderlesten goed be grepen uut de Middelburgsche krante, toen a d'n schreef over 'n zittege van de gemeenteraed, leve de menschen daer erg genoegelik onder mekare. Nae da'k meene, was t'r eest 'n geriffermeerde schole, mè dae wier 't onderwies nie egéve op 'n goeie oud-geriffermteerdlc meniere. Nie „in de lijn der vaderen" stieng d'r. En toen ze d'r zeker 'n are schole bie op-ericht, wèl in die liene. Waeröm ok nie! 't Kost de menschen ommers geen cent en daer is geld ge noegt in 't land. En oe kan noe 'n scho le goed weze, dae 't nie persies gaet in „de lijn der vaderen-" Ik voe mien vipde, dat de voorstanders van die oud- gerilfermeerde schole gróót geliek a zegge die van d'n aren ok, dat de „grondslag" van die van ulder wè dege- lik geriffermeerd is, zooas „onze vade ren dat beleden in 1618 en '19". Geliek ze! Want wae zou 't nae toe motte as de kinders nie net persies liepe in die liene. 'n Liene is 'n liene en die t'r an vriengt maekt 'n krom en 't is geen stiksje iesderdraed da j'op j'n aembeeld even rechte slaet Geen aer breedte d'r Ge hebt toch wel gelezen, goede vriend, dat „het kleine taksje" zijn te genstander tot dit gevecht heeft uitge daagd? De Riddekteur. buten. Zoo oort 't. En as t'r op Melis kerke bin, die nóg 'n bitje anders wouwen dan zou ik ze anraaie: bouwt 'r nóg gauw 'n schole bie en laet je 'n eigen nie dwienge. Vrie-eid-blie- eid en gebrek an geld is t'r nie Nee nee, ze wete daer in de gemeen teraed goed oe da't mot. Geen pertij- belangen, mè ienkeld de belangen van de gemeente, dae vechte ze voe en zoo oort 't. Ik vinde dat die boot, die ze pas „Meliskerk" noemden, groosch mag weze op z'n naem. 'k Bin mie Jaonetje nae 't Kersfeest wiste kieke. Me zie dat nog al is graag: dien mooien boom en dan aol die guus. Ze dronke sukelade melk mie krente- koeken en ze krege aol 'n appelsiene en 'n geschenkje. Weet je, wat of 'k noe docht, Jewannes Ik docht: „as aol die centen, die ier noe verdae worre an. noe ja, lae 'k zegge an vermaek, noe is bie mekare eleid wazze voe die erme flikkers in Rusland En ier op Poeldurp nie alleeneg, mè in aol de kerken van 't land, dae ze Kersfeest ieuwe". Ienkeld en alleeneg 'n boom en dan 'n vertelsel over d'n toestand daer in Rusland. Dan a de domenies tegen de guus kunne praote over de Liefde, de waere Liefde en dan durf ik joe te verzekere Jewan nes, dat zónder sukelademelk en zón der krentekoeken de meeste guus mee gevoel in d'r artjes egad zouwen Want wat me d'r an, al oore me ielke keer praote over de Barm-artege Sam- meritaan, as me de gelegend-eid nie an griepe om „desgelijks" te doen De menschen bin zoo beroerd nie en de guus zeker nie, mè ze motte d'r op ewe- ze worre. Menschen en guus bin aol. guus. Mochte me dat in 't Nieuwe jaer goed leere verstae: „doe gij desgelijks". Dat en nog 'n eelen boel goeds d'r bie wenscht Jaonetje voe julder, voe iede- rendeen en dat wenscht ok Je vriènd, Jan de Smid. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. J. V., 38 jaar, commissionnair te Kam perland, was op 10 November door den Kantonrechter të Goes veroordeeld tot 15 of 10 dagen hechtenis, wegens over treding van de Motor- en Rijwièlwet, gepieegd te Kortgene op 12 October. De verdachte was in hooger beroep komen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. 1 f AJ. i. J. K„ 37 jaar, landbouwer te St. Lau rens, werd ten laste gelegd dat hij op 19 October te St. Laurens met het oog merk om zich of een ander te bevoor- deelen door listige kunstgrepen en een samenweefsel van verdichtselen de be- drijfsvereeniging de Centrale LandbouW- onderlinge ten behoeve van C. Corbijn, die in zijn dienst was, heeft bewogen 'n geldsbedrag dan Corbijn af te geven, of te doen afgeven wegens een ongeval dat C. Corbijn had opgeloopen door opzet telijk, listiglijk, bedriegelijk en valsche- lijk tot A. Abrahamse, secretaris der Plaatselijke Commissie te zeggen dat zijn voornoemde knecht een voer suiker bietenkoppen had gelost en dat deze daarbij was komen te vallen en bij dien val in de tanden van een riek was te rechtgekomen en daardoor was gewond aan het voorhoofd en even boven het rechteroog, en dat geneeskundige be handeling noodzakelijk was, en de ver dere uitvoering van het misdrijf alleen niet is voltooid, omdat voornoemde Abrahamse van andere menschen had vernomen, dat de verwondingen waren ontstaan door dat Corbijn met andere jongens had gevochten. Eisch 50 b. s. 10 d. h. ewasis* ar*-- v- Het voorjaar in de huiskamer. Als het nieuwjaarsdag geweest is, krijgen we zoo den indruk dat het voor jaar ons al weer toelacht. Wel weten we dat het koudste gedeelte van den winter meestal zoo omstreeks half Ja nuari te wachten is, maar als het niet of weinig vriest, zien we buiten van sommige heesters en boomen de knop pen al zwellen. De katjes van Wilg, Els en Hazelaar zijn al flink ontwikkeld. Knip nu een paar takken met deze kat jes af en plaats ze in een verwarmd ver- trek. Na eenige dagen zijn ze in voor- jaarstooi en ge hebt reeds lente in uw huis. Van de wilgen moeten we de knopschubben gewoonlijk voorzichtig verwijderen, zoodat de katjes niet te voorschijn kunnen komen. Buiten ko men enkele knopjes van de winterjas mijn of Jasminium nudiflorum al open. Als het echter streng koud wordt, zijn de open bloempjes direct weer verloren. Knip ook daarvan eenige takjes af en laat ze binnen in de warmte open ko men. Binnen eenige dagen hebt ge dan een vaasje met zachtgeel bloeiende heerstertakjes die in deze donkere da gen de somberheid van de huiskamer opvroolijken. We probeeren ook al tak jes van de rose of roode Ribes, gele kor noelje of Cornus Mas, en Chineesche klokjes of Forsythia in bloei te krijgen. Dit duurt wat langer en vooral voor deze heestertakjes in het nOodig ze een paar maal daags met een fijne bloemen- spuit te bevochtigen. De in het najaar in potten geplaatste bloembollen wor den nu geleidelijk aan in bloei getrok ken. Hyacinthen komen eerst op 'n don kere warme plaats totdat de bloemtros sen flink ontwikkeld zijn, pas dan ko men ze in het daglicht. Ook van tulpen moeten de neuzen flink ontwikkeld .zijn^ en een lengte van 6 tot 8 cm hebbep, voor we ze in het daglicht plaatsen. Zorg voor voldoende vocht want de ka mertemperatuur is droog en de jonge, teer-groene blaadjes en stengels ver dampen veel. De in kiezelsteenen en wa ter geplaatste Narcissoort „Paperwhite" welke zeer gemakkelijk binnenshuis in bloei te krijgen is, zien we zoo hier en daar al bloeien. Met het in bloei trek ken van de andere Narcissen wachten we liever tot half Februari., nu is de kans van mislukken nog te groot. De kleinere bol- en knolgewasjes als: Cro cus, Sneeuwklokjes, Sneeuwroem en Scilla sibirica laten zich ook niet zoo snel vervroegen. Met deze soortjes moe ten we vooral voorzichtig aan doen. Plaats ze direct in het volle licht bij een kamertemperatuur van 50 graden F. A. G. 'ja a: !>-•* r '1 EI In zeke moed houd van naturi gehet meen ringsj tnillii onze bego ach t< ten stei van speel kw doe hl zooJ werJ moe roacl gen)l sch zeer in hl een sati wei ff'; van riet l| ken gev ze De diei loss Fr a kv dra; ke kla: oen Ia op den ten een biet sch< slod lijk geld ken ook Kan denl Fral latil lich dit 1 gelS dat (Eli wei trial doo wei ver de I twJ mo\ bet opl vaij ind d all def snè Hgl dar hel

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6