iMj OE DOCHTER VAN ALVA. r* m KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ■MNI TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M IDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.T.) VAN ZATERDAG 6 JANUARI 1934. No. 5. CORPULENTE MENSCHEN kunnen door een nauwgezet gebruik van het natuurlijke „Franz-Josef"-bitterwater een goeden stoelgang verzekeren zon der eenige inspanning. Door med. aanbev. LIJNRECHT TEGENSTRIJDIG. De anti-revolutionaire partij en de N, S, B. HULDIGING PELIKAAN-BEMANNING. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. at' A - Goudzegel 80 ct Gr oenzegel 65 cl. Roodzegel 50 ct (Wordt vervol^dj Sir John Simon, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, is bij Musso lini op visite geweest. Vandaag keerde hij naar huis terug en nu vraagt ieder een zich af, wat of die twee bekokstoofd zullen hebben. Er is een officieel com muniqué verschenen, maar dat zegt niet meer dan de heeren kwijt wilden zijn en dat is niet veel. Zonder dat communi qué zou men ook wel geweten hebben, dat, er 't een en ander betreffende „de kwesties der internationale politiek" is bepraat en dat in 't bijzonder het ont- wapeningsvraagstuk en dat van van den doodzieken Volkenbond onder de loupe werden genomen. Aan dergelijke mede- deelingen heeft men precies niks, maar het gebruik wil nu eenmaal, dat de krantenmenschen voor hun geduldig wachten op nieuws, dat niet komt, met zoo'n communiqué blij worden gemaakt. Het behoort immers tot het vak, een be minnelijke snuit te kunnen trekken, als je met kluitje in het riet wordt gestuurd. En dan blijft je tenslotte altijd nog over 't een en ander te verzinnen, dat mis schien wel eens zoo zou kunnen zijn. Wij moeten ons zegje over de dingen hebben, zij het dan vaak in den vorm van een zeker soort weerberichten: 't kan vriezen en 't kan dooien. Simon en Mussolini hebben dus over de ontwapening en den Volkenbond ge^ sproken. Geen prettige onderwerpen in dezen tijd, zij moeten zich gevoeld heb ben als doktoren aan de ziekbedden van een paar patiënten, die er heel min netjes aan toe zijn. En daarbij zullen ze wellicht ook nog gedacht hebben, dat ze eigenlijk heel goed de middelen kennen, om die patiënten weer op de been te helpen, als ze een paar andere heel meesters (uit Frankrijk en Duitschland en zoo) er maar toe krijgen konden het met hen eens te zijn. Maar die heel meesters houden er nu eenmaal heel an dere ideeën op na; die willen de pa tiënten met heel andere èn dan nog lijn recht met elkaar in strijd zijnde midde len cureeren en hebben 't zoo druk met debatteeren over hun diverse inzichten, dat de patiënten worden vergeten en op apegapen blijven liggen. Simon en Mus solini staan met gebonden handen, zoo lang Frankrijk en Duitschland geen kans zien, om wat meer wederzijdsch ver trouwen op te doen; en hun onderhoud zou van groot belang kunnen worden, als het op de eerste plaats ter bevor dering daarvan kon strekken. Het staat voor ons trouwens als een paal boven water, dat de beide staatslieden in dit opzicht eventueele ondernemingen nauwkeurig hebben uitgestippeld. Eigen lijk is er momenteel geen ander pro bleem dan de Fransch-Duitsche betrek kingen. Als die maar konden worden verbeterd, liep de rest wel los. Wij ver wachten daarom, dat, als het overleg tusschen Simon en Mussolini gevolgen zai hebben, deze zichtbaar zullen worden in gezamenlijke bemiddelingspo gingen. s H In dit verband kan het zijn nut hebben nog even te herinneren aan de over handiging van de Fransche antwoord nota op de Duitsche bewapenings- eischen, welke overhandiging een paar dagen geleden plaats vond. Het trok dé aandacht, dat de Fransche gezant Poncet een dag eerder dan was be- paald, bij Hitier verscheen, om dezen het stuk ter hand te stellen. Men wilde het laten voorkomen, alsof de nieuwjaarsreceptie, die de Rijkskanse lier hield, er een ongezochte gelegen heid voor bood, maar zulke recepties plegen alleen voor bloote formaliteiten gebruikt te worden en dat was de overhandiging der nota zeer bepaald met. Daar moest wat anders achter door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER S3). HOOFDSTUK XXI. Alva en zijn dochter. Onbekend met Hermoine's plannen voor zijn geluk, is l^ar aanbidder als 'n verstandig man druk in de weer, om 't fortuintje, waarmede hij zijn huishou ding wil opzetten, bijeen te garen. Den volgenden morgen blijft hij te Antwer pen op zijn schip, zorgende voor de la ding en de zakken met goud controlee rend, welke een'ge uren vroeger toebe hoorden aan zijn toekcmstigen schoon vader, maar nu onder zijn berusting zijn. Ze worden aan boord gebracht, goed verpakt in wol gestopt in de beddetij- ken der matrozen en alleen hun gewicht zou kunnen doen vermoeden, dat zij niet zijn wat zij schijnen. Ze worden echter alle aangebracht door Chesters eigen volk en hoe zwaarder een zak weegt, des te vroolijker kijkt de zeeman, die hem draagt. Slechts door de streng ste bevelen en bedreiging met den dood van den eersten, die een juichtkreet doet hooren, kan Chester verhinderen, dat in de buurt liggende schepen op merkzaam werden gemaakt op de opge- zitten en er bleek ook wat anders achter te zitten. Men heeft thans van Fransche zijde erkend, dat „een ver tegenwoordiger van een bevriende mo gendheid" op het laatste nippertje nog stappen had gedaan, om eenige ver zachting in de antwoord-nota aan te brengen. Om als 't ware van 't ge zanik af te zijn, heeft de Fransche re geering haar gezant te Berlijn toen dus opdracht gegeven, Hitier het stuk zoo spoedig mogelijk in handen te duwen. Het is vrijwel zeker, dat die „ver tegenwoordiger van een bevriende mo gendheid" niemand anders is geweest dan de Engelsche gezant. En het kan zijn, dat de vrees voor nog dringender stappen, nu Simon met Mussolini aan het praten ging, de Fransche regeering mede haar plotselinge liefde voor tempo in gaf. Erg bemoedigend voor gunstige resultaten van eventueele Engelsch- Italiaansche bemiddelingspogingen lijkt dat dan niet. (Ingez. Med.) Te Leeuwarden heeft de heer J. Schouten, leider van de anti-revolutio naire partij gesproken over: de anti-re- volutionnaire partij en het nationaal- socialisme. De spreker zeide daarbij o. m. het volgende: „Het gaat om de vraag: gezag ot macht. Voor gezagsuitoefening is macht noodig, doch deze is niet meer dan een der attributen van het kezag. Gezag en vrijheid zijn twee kanten van hetzelfde gezag. Het fascisme staat staatsabsolu- tisme voor, be.ichaamd in één man, den leider. Ik begrijp dat 'n revolutionair 'n aanhanger van zulk 'n dictatuur kan zijn een anti-revolutionair kan dat niet. 't program van de N. S. B. stelt de vrij heid van godsdienst ondergeschikt aan de eenheid van den staat. Dit is lijn recht in strijd met de beginselen van de anti-revoiutionaire partij." Op Woensdag 10 Jan. a.s. zal te Am sterdam in het Koloniaal Instituut, een huldiging van de „Pelikaan"-beman- ning plaats vinden* tegelijk met de plechtige installatie van het Pelikaan comité, welke te 2 h 15 n.m. zal aan vangen. Voor deze bijeenkomst wordt een beperkt aantal kaarten op schrifte lijke aanvraag beschikbaar gesteld door de Directie der K. L. M. Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam: In ons vorig weekoverzicht hebben wij het jaar 1933 aan een beschouwing on derwerpende reeds gewezen op het stre ven van verschillende industriëele on dernemingen, om het bedrijf weer op 'n loonender basis te brengen door reduc tie van het aandeelenkapitaal, teneinde dit in overeenstemming te brengen met den tegenwoordigen omvang van zaken, terwijl tevens bij het sterk verlaagde prijsniveau met minder bedrijfsmiddelen kan worden volstaan. Verwacht moet worden, dat dit reeds aangevangen pro ces in den loop van het nieuwe jaar nog verdere vorderingen zal maken. Als een gunstig verschijnsel mag wor den aangemerkt, dat de aanpassing der productiekosten aan de lagere prijzen in vele gevallen reeds ver is voortge schreden. Terwijl in 1932 de verdere prijsdaling het in dit opzicht reeds be reikte vaak illusoir had gemaakt, mag worden aangenomen, dat het betrekke lijk stabiele prijsniveau van verschillen de artikelen in het afgeloopen jaar de desbetreffende pogingen in de hand heeft gewerkt. Zoo is 't prijzenpeil in de kunstzijde-industrie in het afgeloopen jaar slechts weinig verder ingezakt, zooals blijkt uit het hieronder volgende staatje van den gemiddelden prijs per kg, uit ons land geëxporteerde kunst zijde-garens: 1933. 1932. Januari 1.97 2.23 Februari 1.97 2.14 Maart 1.95 2.14 April 2.03 2.08 Mei 1.99 2.11 Juni 1.99 2.02 Juli 2.02 1.93 Augustus 2.04 1.95 September 1.93 1.89 October 1.96 1.85 November 1.94 1.85 Gemiddelde 11 mnd. 1.98 2.01 De Nederlandsche kunstzijde-industrie heeft haar afzet op de wereldmarkt goed kunnen handhaven. De export in 1933 heeft gemiddeld 682 ton per maand be dragen, tegen 686 ton in 1932. In den jongsten tijd zijn echter moeilijkheden ontstaan door de houding der Duitsche regeering, die de bij overeenkomst aan de buitenlandsche producenten toege stane invoercontingenten heeft verlaagd. Verwacht moet worden, dat de Alge- meene Kunstzijde Unie, de „Aku", in het nieuwe jaar met reorganisatie-voor stellen zal komen, wat, gezien het koers- peil van tusschen de 20 en 40 pet., waar op zich de aandeelen in het afgeloopen jaar hebben bewogen, geen verwonde ring kan baren. Tot de maatschappijen, die lijden on der de in Duitschland genomen maatre gelen ter bescherming van binnenland- sche bedrijfstakken behoort ook de Uni lever. Deze heeft trouwens ook den na- deeligen invloed ondervonden van der gelijke maatregelen in andere landen, o.a. van het menggebod van margarine met boter, in ons land. Reeds is de Uni lever overgegaan tot verlaging van haar interimdividend van 3 tot 2 pet. Zij be hoort intusschen nog altijd tot de wei nige dividenduitkeerende ondernemin gen, en ook haar finantiëele positie kan, vooral wat haar liquiditeitsverhoudingen betreft, gunstig worden beoordeeld. Ook omtrent de Unilever hebben in den jongsten tijd geruchten geloopen ten aanzien van de mogelijkheid van een terugbetaling op het aandeelenkapitaal, zonder dat kan worden nagegaan, in hoeverre hierbij de wensch de vader van de gedachte is. Naar men weet, is op de aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken in het na jaar reeds 25 pet. terugbetaald, door mid del van afstempeling, zoodat de nomi nale waarde der aandeelen van 1000 thans 750 is. Deze afstempeling is het sein geworden voor een belangrijke koersstijging, welke tevens in de hand gewerkt is door berichten betreffende een aanmerkelijke uitbreiding der be drijvigheid, tot uiting komend in een toe neming van het aantal arbeiders. In de eerste elf maanden van 1933 heeft Phi lips voor een waarde van 34.96 mil- lioen aan radio-artikelen kunnen expor teeren, tegen 32.86 millioen in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Tegelijkertijd kon de uitvoer van gloeilampen van 6.71 tot 7.69 milli oen worden opgevoerd, Over het geheel dus geen ongunstig resultaat, vooral wanneer men in het oog houdt, dat door nieuwe overeenkomsten met buiten landsche geliëerde ondernemingen ver dere besparingen op de onkosten kon den worden verkregen. Ook de nieuwe vinding van het concern, de natrium- lamp, die op tal van belangrijke ver keerswegen in binnen- en buitenland met succes wordt aangewend, opent thans nog niet geheel te overziene perspectieven. Het is echter weinig waarschijnlijk, dat deze zich reeds in het dividend over het afgeloopen jaar zullen weerspiegelen en het is dan ook de vraag, of dit hooger zal zijn dan over het voorafgaande jaar, toen 6 pet. werd uitgekeerd, gelijk staand met 8 pet. op het gereduceerde kapitaal. Het door de Nederlandsche Ford in het vooruitzicht gestelde dividend van 10 pet. over het gereduceerde aandeelenkapitaal, gelijk staande met 6 pCt, op het oude kapi taal tegen 5 pet. vorig jaar, doet wel zien, dat men zijn verwachtingen, wat de dividendvooruitzichten zelfs voor de goed werkende ondernemingen betreft, niet al te hoog mag spannen. Voor de Ned. Indische cultuuronder nemingen komt de uitkeering van een dividend natuurlijk in het geheel niet in aanmerking.. Deze ondernemingen zul len zich in de meeste gevallen gelukkig mogen achten, wanneer zij hun hoofd boven water kunnen houden, in afwach ting van een periode van were'dmarkt- prijzen, die tenminste eenigszins in overeenstemming zijn met de productie kosten. 11 Lg Vooral de Java-suikerindustrie maakt een moeilijke periode door. De suiker- noteering te Soerabaja is sedert het be gin van het jaar nog verder gedaald van f 6.02% tot ƒ5 40 per 100 kg. en de Nivas, de verkooporganisatie van de Java-suikerproducenten, heeft herhaal delijk nieuwe prijsconcessies te doen teneinde den afzet in Britsch-Indië, een van de belangrijkste markten voor Ja- va-suiker, tenminste eenigszins te kun nen handhaven Britsch-Indië behoort tot de landen, die door een kunstmatige opkweeking van een eigen suikerindus trie door middel van hooge beschermen de rechten de eigen productie voortdu rend vergrooten Het is niet te verwach ten, dat op de wereld-suikermarkt een wijziging ten goede zal intreden, zoolang de landen, die tot nu toe de uitvoersui- ker van de grootste producenten afna men, bij hun autarkische beginselen vol harden, Alle berekeningen van produc tie en verbruik, waarop de internatio nale regeling tot beperking van produc tie en uitvoer, bekend als de „Chad- bourne-overeenkomst" giebnseerd was, zijn hierdoor omvergeworpen en het is zelfs de vraag, of de .laatstgenoemde overeenkomst gehandhaafd zal kunnen blijven. De productie van Java-suiker zal in 1934 beperkt worden tot niet veel meer dan het binnenlandsche verbruik, ter wijl de meeste ondernemingen voor 1935 in 't geheel geen aanplant in den grond zullen brengen Men hoopt, dan inmid dels schoon schip te kunnen maken door verkoop van den ouden voorraad, die ongeveer drie millioen ton bedraagt, gelijk staande met de productie in een normaal jaar. Het spreekt vanzelf, dat onder deze omstandigheden aanzienlijke afschrijvingen op de kapitaalsinvestee- ringen der suikermij.en onvermijdelijk zijn. Gelukkig beschikken vele onderne mingen over groote reserves en zij zijn ook lang niet van vlottende middelen ontbloot. Al zal de Java-suikerindustrie dan ook niet ongeschonden uit de crisis te voorschijn komen, aan het voortbe staan van deze geperfectioneerde be drijfstak behoeft vooralsnog niet te worden gewanhoopt. De rubberondernemingen sluiten het jaar onder gunstigere omstandigheden af dan waarin zij het zijn begonnen. Dank zij de hervatting van de besprekingen omtrent een productiebeperking en de toeneming van de kans, dat het hiertoe ook werkelijk zal komen, kon de rub- berprijs te Londen, berekend op goud basis, van een gemiddelde van 1 5/8 pence in 1932 verbeteren tot 2 7/32 pence in 1933, waardoor de meeste on dernemingen hun kosten dekken of zelfs weer met een geringe winstmarge wer ken. Deze prijsstijging heeft echter reeds tot een uitbreiding der productie geleid, vooral van de inlandsche rubber. Af te wachten blijft, of de laatste vol doende onder controle zal kunnen wor den gebracht. Voor de Sumatra tabaksmijen is 1933 weder zeer onbevredigend geweest. Voor den totalen oogst kon, hoewel de ÉM t A A A »v n 'A- 1 f - (Ingez. Med.) wonden stemming van zijn pikbroeken. Corker zelf brengt den eersten last aan boord. „Die Volcker is al een even groote zeeschuimer als ooit over een scheeps- plank kwam," fluistert hij, Chester ver slag doende, „Voor de zakken met goud is hij bereid zijn leven te geven. Hij heeft al tweemaal vrouw Sebastian 'n flesch rum verschaft en het zal er om houden of zij niet stikt in den drank vóór wij een laatsten zak uit het huis hebben. Volcker heeft touw bij zich om j haar te binden als de toestand kritiek mocht worden. Dat zij geen geluid kan geven maakt ons het zaaakje wel ge- j makkelijker. Een prop in den mond is niet noodig, stevig aan een bedstijl ge bonden kan zij geen kwaad meer doen." Gedurende den ganschen dag wordt het goud geregeld aaan boord gebracht en daar zijn mannen hard werken, be cijfert Chester des avonds, dat hij in 't ruim onderjde kajuit van de „Esperan- *a" honderd negen en zventig zakken goud, verzegeld met Alvva's wapen, heeft l'ggen. Rekenend, dat zij ieder twintig duizend kronen inhouden, komt hij tot een eindcijfer van drie millioen vijf honderd tachtig duizend kronen. Dit klopt precies met Corkers telling van de zakken. i Chester laat nu aan Volcker over om door de matrozen het zilver en het ijze ren kistje met onbekenden inhoud over te laten brengen, terwijl aan Corker de bewaking van het schip wordt toever trouwd, daar de „Esperanza". met al dat goud aan boord, nu een kostbaar bezit is. Zelf scheept hij zich weer in zijn boot in en zakt de Schelde af naar Sandvliet, met gansch zijn ziel verlan gend naar zijn geliefde. Ook donna Hermoine schijnt zeer naar hem te verlangen. Blijkbaar op den uitkijk naar zijn boot, snelt zij met stra lende oogen naar beneden om Guy aan de aanlegplaats te begroeten en met blijdschap in haar stem roept zij hem tce; „Goed nieuws! Goed nieuws!" „Wat voer nieuws?" vraagt Chester ongerust, daar eigenlijk elke tijding een slechte tijding voor hem is „Papa is op komst, hij zal spoedig hier zijn. Dan zal je hem mondeling om mijn hand vragen." „Wanneer verwacht je den hertog hier?" „In drie cf vier dagen, volgens zijn brief." "Aha!" Dit is een diepe zucht van verademing want Guy weet nu, dat in den eerstvolgerden nacht op de eene of andere wijze zal beslist zijn in wel ke verhouding hij zal staan tot het 1 e- felijke wezen, dat aan zijn arm hangt, terwijl hij het pad naar 'het landhuis volgt en haar voeten twee stappen ma ken, tegen hij een. Hij is het met zich- zelven eens geworden, dat voor de nacht ten einde is beslist zal zijn, of zij zijn vrouw de vreugde zijns levens zal worden, of wel hij haar voor het laatst zal gezien hebben, Deze gedach te doet hem zeer innemend voor haar zijn, want er gebeure wat wil, hij weet. dat zij hem bef heeft. In het erkervenster met uitzicht over de Schelde zitten zij gezellig samen te keuvelen, hoewel hij haar heeft mede gedeeld, dat hij ditmaal slechts kort kan blijven, „Kcrt? Waarim?" pruilt zij bij die mededeeling. „Omdat ik zaken te regelen heb be treffende mijn fortuin; ik wil, zooals je weet, fatsoenlijk tegenover je vader staan." „O, ja, dat heb je me al eerder ver teld. Mijn vader is altijd lief en toegeef lijk voor me geweest, en ik ben daar om niet bang, dat hij mijn verzoek zal weigeren. Ik heb gehoord, hoe hij over je. sprak, mijn Guido, als van den dap- perhten man van het Spaansche leger. Dat beteekent heel wat, omdat er veel dappere soldaten in het leger zijn. Die tocht, dien je gemaakt hebt, zal reden vcor hem zijn om je even lief te heb ben als ik je daarom doe." Deze lof aan den doode, in wiens schoenen hij staat, doet Guy een beken tenis op de tong branden, welke in de laatste twee dagen telkens en te.kens weer zich naar voren heeft gedrongen. Hij vreest echter voor den invloed, weke de onthulhng van de waarheid op zijn ge'iefde zal hebben en met vreezen en beven denkt hij: „God helpe mij als zij n et mij maar slechts mijn naam lief heeft," Misschien zou hij later op den avond zijn geschiedenis aan Hermoine ver haald hebben, want hij acht 't recht en billijk dat zij de waarheid kent, wan neer niet een voorval, oogenschijnlijk vcor hem van geen beteekenis, was tusschenbeide gekomen, dat van grooter invloed op hun lot was dan zij vermoed den, Guy had lachend gevraagd naar de gravin de Parisa. „Zij heteft sinds Jgisterenavond geen woord meer tegen me gezegd. Ze blijft hardnekkig in haar eigen apartemijten. Als ze maar durfde zou d;e vrouw mij verraden; onder deze omstandigheden beklaag ik haar Mc-orsche slavinnetje. Je weet, dat toen vader mij Iora schenk, hij Alida aan de gravin de Parisa gaf. Maar ik gevoe'de meer voor Alida en cm haar aan de handen van haar tïran te ontrukken want dat is mijn duen na voor haar personeel je behoeft mij niet bij elk woord te kussen, mijn Gui do, wat ik intusschen niets onaange naam vind ben ik er in geslaagd de diensten om te ruilen; Alida is nu in mijn d:enst, Iora in dien van de gravin. Het was een afspraak, maar niet op schrift. Dc-ch vanmorgen legde zij weer beslag op de diensten van Alida. Wil zij zich op haar wreken?" gaat zij op gewonden voort. „Laat zij dan zich in acht nemen voor Hermoine de Alva, wanneer zij de hand naar het meisje uit steekt!"

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5