BEURSTHERMOMËTËR" van Zaterdag. LAATSTE BERICHTEN. KERKNIEUWS. BEURS- EK WISSELKOERSEN. Goes. AMSTERDAM, 6 Januari. Het eerste getal is de vorige notee* ting, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 33 1000-4 100%—100%. Certificaten-3 84%84%. O. Indië 22 1000-6 96% O. Indië 32 1000-5 97—97. O. Indië 26 10004 93—93%. Denemarken Oblig. 1926-5 90 Duitschl. 100-7 59%—60%. Duitschl. 30 1000-5%—53%—54%. Zwitserl. oblig. '24-5 100% Zwitserl. Staatsp. 1927-4% 100%100%. Amsterdam 1933-5 100%100. 's-Gravenhage 1929-4% 101J/a Rotterdam 1926-1930-4%—94—94%. Utrecht, prov. 1929-472 102% Berlijn 1925-67a 25—25%. Zeeuws. Hyp. B-5 100100 Zeeuws. Hyp. B-4% 99 A Amsterd. Bank 110110. C Rott. Bankver. 76%76% A Twentsche Bank 7877 A Pref. Gruyter Zn A. 124 A Pref. Jurgens A 9292% A Ned. Gist- en Spiritusf. 370%370% A De Schelde N.B. 24% A Ver. Papf. v. Gelder 64%64. C Am. Car Foundry 15%16%. C Am. Smelt Ref. 28%—27%. C Farbenind. I.G. 81%—81%. C U. States St. C. 30%—30%. C North Am. Cy. 9%9% ex div. A Born. Sum. H.M. 119%1197a. A Linde Teves en Stokv. 687a—68%. A Ned. Wol Mij. 100102. A Singkep Tin M. 8584. A J. C. Japan Ln. 26% A Rotterd. Lloyd 46%46%. A S. M. Nederland 5049. A Amst. Thee C.M. 42%42%. A Houth. Alberts 30- C Baltimore Ohio 1514%. A Southern RIw. 16%15%. C Union Pac. Rr. 72% C Int. Nickel Cy. 13%13%. A Koloniale Bank 4646%. A N.I. Hbk. 1000 51—51%. C Ned. H.M. 1000 48—48. A Alg. Kunstz. U. 31%—31%-32%. A v. Berkels Pat. 20% C Calvé-Delft 597,—59%. A C. Suiker Mpij. 20%20%. A Ned. Ford A.M. 166%—165%-166%. A Philips Gem. B. afg. 26025672-261. C Unilever 9291%-92%. C Anaconda Cop. 9%9. C Bethlehem St. 22%—22%-22%. C Kennec Copper 12%12%. C Un. States Leather 5%5%. A A.N.I.E.M.—N.B. 212—212. A Kon. Petr. Mpij. 179—177%-78% C Contin. Oil Cy. 10%10% Shell Union O.C. 5%51/2-5%. C Tide Water Ass. Oil. 5%5%-6 A Holl. Amer. Lijn A K.N. Stoomb. Mij. 1110% A Ned, Scheepv. U. 47%47% -46% A H.V. Amsterdam 177%—175%-77 A Java Cuult. Mij. 98—% A N.I. Suiker U. 70%—69% A Deli Batavia 116%—117% C Deli Mij. 1000 109-108%-% A Senembah 128% C Chicago Milw. 2%—3-2% A Amst. Rubb. C. 104103%-04% A Deli-Bat. Rubb. 4442% A Hessa Rubber 3231% A Serbadjadi S.R. 28%29% Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 5 Jan. 6 Jan. Londen 8.10% 8.11 Berlijn 59.11 59,15 Parijs 9,76 9.74% Brussel 34,58 34,60 Zwitserland 48.20 48.17% Kopenhagen 36,25 36.30 New-York 1,58% 1.58% DE „POSTJAGER" OP DE TERUGREIS. Tweemaal gestart. Gisteravond om 8 uur Amsterdam- sche tijd (pl.m. 3 uur Indische tijd) is de „Postjager" van het vliegveld Tjililitan bij Batavia vertrokken. Na korten tijd moest het vliegtuig echter terugkeeren wegens een defect aan de benzine-lei- ding. Men slaagde er gelukkig in het euvel spoedig te verhelpen en startte toen voor de teede maal, te ruim 10 u. (Amsterdamsche tijd). Er bestond voor deze gebeurtenis ginds in Indië niet zooveel belangstel ling als voor het vertrek van de „Peli kaan". Het late uur zal daarop ook in vloed hebben uitgeoefend. De „Postjager" heeft in totaal 240 kg post aan boord. Bij het vertrek werd achtereenvol gens het woord gevoerd door den resi dent L. G. C. A. van der Hoek, den heer Nauta Lemke, afdeelingschef van de P-T.T., en den heer De Boer namens het studie-comitg-Snelpost Nederland-Indië Alle drie sprekers spraken de noodige dankwoorden en wenschten de beman ning van dg „Postjager" een voorspoe dige reis. Tenslotte kwamen de beide bestuur ders luit. Asjes en de heer Geijssen- dorffer nog even voor de microfoon. Eerstgenoemde zeide het volgende: „Wij zuulen trachten van deze reis te maken, wat er van te maken valt. Wij hebben het voorbeeld voor ons van 'n schitterend geslaagde reis, die dank zij een bestaande organisatie zoo prachtig is afgeloopen. Wij verwachten van deze organisatie ook op dezen tocht het al ler mogelijke en wij weten ook, dat de genen, die onderweg aanwezig zijn zul len helpen, waar zij kunnen. Ik dank hen voor hetgeen zij gedaan hebben en bij voorbaat reeds voor hetgeen zij zul len doen. Wij gaan nu zoo meteen ver trekken, wij zullen trachten alles zonder ongelukken te volbrengen". De heer Geyssendorffer sprak in den zelfden geest. Volgens een door het Comité-Snel- post Nederland-Indië ontvangen tele gram, kwam de „Postjager" vanochtend om 4 uur 20 (Amsterdamsche tijd) te Aiostar aan; om 5 uur vertrok men van daar naar Rangoon. Unilever Obl.Markt Aku Amerika Schepen Philips Industrie Suiker Markt Rubber KoninkL Wettig gedeponeerd.) kostelijk amuseeren en wellicht tot de conclusie komen, dat er in den grond van de zaak nog een beetje humor aan wezig is ook; werkelijke humor met haar wortels in de droeve ernst van dit leven, CITY. Een droom van geluk. Mooie dagen zijn het in Aranjuez, maar ook dagen vol angstige spanning, althans voor Olga en haar handlangers. De avonturierster, slim en handig, een tikje brutaal zooals het behoort, slaat op geraffineerde wijze haar slag; den juwelier tot wanhoop, den professor tot verbazing en haar handlangers tot vol doening brengend. Olga, de mondaine vrouw,, waarvoor de mannen zeer ge dienstig en gewillig blijken te zijn. Hoe naïef typeert Brigitte Helm deze avonturierster. Eenvoudig, doch met raf finement slaat zij zich door alle moei lijkheden heen, opgejaagd van stad tot stad, op de hielen* achtervolgd door po litie, overal gesignaleerd, leeft zij tus- j schen hoop en vrees. Achtervolgd daar nevens door liefde: Alexander, de jon- ge ingenieur, onder bekoring van de schoonheid en charme der dievegge. Een nieuwe hulp, maar eveneens een liefdevolle zorg in haar rustelooze leven, waarvan zij zich wil, doch niet kan los maken. Zoo jaagt zij voort, zoo wordt zij achtervolgd: door de liefde en door de wet. Wel een van Brigitte Helm's beste rollen Daarbij zijn de opnamen van Spaansche landschappen van een bui tengewone schoonheid. Een lust voor de oogen. Autobandieten, In razende vaart snellen de racewa gens over de baan, door de bochten en langs de tribunes waar de toeschouwers hun favorieten enthusiast aansporen tot nog sneller tempo. Maar 't is niet altijd de snelheid die zegeviert; een sluwe streek, een gevaarlijke manoeuvre, en de tegenstander maakt vele salto's. Buck Jones heeft met zoo'n onsympa- thieken renner te kampen. Hij wacht zijn dag af tot hij langs legalen weg den bandiet kan pakken en zijn wagen over de eindstreep zal brengen. De belooning is dan wel verdiend. Spannend zijn de races en kwiek is de rennende Bill. GRAND THEATER. Susan Lenox. Kind van een moeder zonder trouw ring; niet gewenscht door een grootva der; wees van de geboorte af; zoo groei" de Susan op; er scheen geen plaats voor haar in deze wereld. Maar ze had de schoonheid van haar moeder, en nauwelijks was ze volwassen, of de grootvader had reeds een man voor haar. Een oude, zinnelijke kerel, maar alles beter, meende de grootvader, dan wat de moeder overkwam. Het zou in 't bloed kunnen zitten! Susan ontvlucht te, vol walging, en vond liefde bij een jongen, krach tig en kerel. Tot ook haar het noodlot trof, en een ander meer van haar nam dan zij geven wilde. De jonge man, die haar liefde won, begrijpt het niet, wil het niet begrijpen. Hij breekt met haar en voorspelt haar einde in de goot. „Dan", zegt Susan „zal het een ge riefelijke goot zijn!," en ze aanvaardt de weelde die zoovele anderen haar bie" den. Maar, hoewel beiden voor zichzelf kozen, ze blijven daarbij alleen, onbe vredigend, met een gewonde ziel. Op nieuw komt er een kans om elkaar te begrijpen, maar voor de tweede maal botsen jeugd, trots, en vooroordeelen, en weer gaat elk zijn eigen weg. Tot Susan alleen nog aan den geliefden man denkt, zichzelf wegcijfert, hem zoekt, en dan beider geluk verdedigt tot ook de man het hoofd buigt en den band er kent, die hun levens bindt en niet meer te breken is. Slechts twee personen dragen deze film, Greta Garbo en Clark Gable, en het pleit wel voor hun groot en veelzij dig talent, dat de toeschouwer al deze gevoelsconflicten even sterk medeleeft en tot de laatste scène geboeid wordt. Een gaaf en schoon kunstwerk! ,Het journaal, een muzikale film, een weergave van den dans over de geheele wereld en een zeer goede tweeacter met Stan Laurel en Oliver Hardy, waar danig om gelachen wordt voltooien het programma. We schreven boven het woord debat tusschen aanhalingsteekens.Wellicht, dat de lezer hieruit afleidt, dat we daarme de willen doen uitkomen, als zou hier sprake zijn van een debat, waaraan een of ander haperde. En wanneer hij zulks doet, heeft hij het inderdaad bij het juiste eind. De overredingskracht der beide woordvoerders, de opbouw hunner be- toogen, de door hen aangevoerde bewijs gronden toch, liepen dermate in peil, deugdelijkheid en omvang uiteen, dat moeilijk meer sprake kon zijn van een debat in den gewonen zin, d.w.z. een debat, waarbij partijen vrijwel aan el kaar gewaagd zijn. Kwam de pro-partij ï.c. de land bouwkundige medewerker der Midd. Crt, met een goed gedocumenteerd betoog, logisch van opzet, conséquent van lijn en samengesteld uit heldere goed te volgen zinnen, de contra-partij daarentegen, t.w. de „oud-landbouwer- pachter", stelde daar tegenover slechts wat algemeenheden van welke de an tipathie jegens de amtbenarij wel de klap op de vuurpijl was bleef niet zelden in gebreke argumenten bij te brengen, terwijl de logische draad in 's mans beweringen tamelijk zoek was. Zeggen debater's stell'ng. dat de land bouw geheel vrij gelaten moet worden en zijn daarmee totaal in strijd zijnde bewering ter vergadering, dat hij niet tegen steun is, omtrent dit laatste al niet meer dan genoeg? ONZE DEBATVERGADERING. Het Zeeuwsch Landbouw Blad schrijft, naar aanleiding van onze openbare de batvergadering over de regeeringssteun aan den landbouw, ter inleiding van het vergaderingsverslag, o.m.: „De belangstelling voor dit „deBat", hetwelk vorige Donderdagmiddag onder de uitstekende leiding van den Hoofd redacteur der Midd. Crt., te Middelburg werd gehouden, was zoo groot, dat de bovenzaal van de „Vergenoeging" ge heel bezet was. Niet alleen door land bouwers, doch ook door ongeveer even veel „bij den steun niet belanghebben den." Wie heeren debaters wel waren? Och, laten wij in deze het voetspoor van den leider der bijeenkomst drukken en de anonymiteit der beide sprekers geen ge-, weid aandoen. Laat ons enkel mogen opmerken, dat het beeld, hetwelk de artikelen van „oud-landbouwer-pachter" in de Midd. Crt. voor ons geestesoog hebben doen opkomen we schreven daarover reeds volkomen hetzelfde was als dat van den persoon, die ter vergadering het contra-standpunt inleidde. Het is zeker jammer, dat de twee de baters van zoo verschillend formaat waren, gelijk dit hier het geval was. Want wat is nu het resultaat van het debat? Dat feitelijk alleen de pro-zijde iets aan de „buitenwacht" te vertellen heeft gehad. Zeker, gez:en de voortreffelijke wijze waarop de pro-in'eider zich van zijn taak gekweten heeft, mogen we de be- teekenis daarvan niet te gering schat ten. Echter is dit toch wel zeker, dat hij met zijn beschouwingen en conclusies nog heel wat meer overtuiging zou hebben gewekt, indien hij eens een tegenstan der van gelijke kracht verslagen had. Iels waartoe we den pro-inleider met zijn onuitputtelijk en goed arsenaal ze ker in staat mogen achten. Doch zoo is een en ander nu niet ver- loopen. We moeten dus tevreden zijn met wat thans voor het front is ge bracht." CALIFORNISCHE PAP. Tot dusver werd in ons land de Cali- fornische pap, die voor de ziektebestrij ding bij ooftboomen en andere gewas sen verkocht werd, afgeleverd als pro duct met een soortelijk gewicht van 20 gr. Beaumé. Op deze concentratie waren de adviezen voor de in verschil lende gevallen en op verschillende tijd stippen toe te passen verdunningen met water van het handelsproduct geba seerd. Het is om verschillende redenen wen- schelijk gebleken de concentratie van het handelsproduct te verhoogen. Voor eerst zal daardoor weinig of geen ver warring meer kunnen ontstaan met bui- tenlandsche producten, daar in vele landen (o.a. Engeland en Amerika) reeds lang uitsluitend Californische pap van hoogere concentratie werd gebruikt en verder wordt het van zeer veel be lang geacht, dat daardoor een aanzien lijke besparing aan vracht verkregen zal worden, doordat van het meer gecon centreerde product aanzienlijk minder behoeft te worden gebruikt dan van het geen tot nu toe gebruikt werd. In ver band daarmede is in overleg met de be langrijkste fabrikanten van Californi sche pap besloten, dat het product dat voortaan afgeleverd zal worden, een soortgelijk gewicht zal hebben van 30 gr. Beaumé. Daardoor zullen alle advie zen voor de verdunning van Californi sche pap moeten worden herzien, In het algemeen moet de pap nu met 1 3/4 a 1 9/10 maal zooveel water verdund worden als tot nu toe gebruikelijk was. In het zoo juist als mededeeling No. 73 van den Plantenziektenkundigen Dienst verschenen: „Sproeischema voor ooftboomen" zijn de voortaan geldende verdunningen vermeld, terwijl in den eveneens juist verschenen nieuwen druk van Mededeeling No. 50 „De Schurft- ziekte bij appel en peer" daarmede eveneens rekening is gehouden. Aan allen, die Californische pap in het volgende seizoen zullen gebruiken voor hun ooftboomen en andere gewas sen, wordt aangeraden zich er van op de hoogte te stellen, welke verdunnin gen in het aanstaande seizoen moeten worden toegepast. Alle adviezen, uit gaande van d'en Plantenziektenkundi gen Dienst en van de Rijkstuinbouwcon- sulenten, zullen dus voortaan geba seerd zijn op Californische pap van 30 gr. Beaumé. polderlasten over de overige ingelanden, acht de minister dergelijke maatregelen minder gewenscht. Daarbij komt, dat be doelde maatregelen zouden moeten steu nen op een wet, welker voorbereiding en totstandkoming eenigen tijd zou vor deren. Het is op die gronden, dat de mi nister van oordeel is, dat het vraagstuk der achterstallige polderomslagen moet worden bezien in het kader van de meer algemeene wettelijke regeling ter voor koming van executie van landelijke' eigendommen, welke in voorbereiding is, ONDER DEN TREIN. Vanmorgen is op den spoordijk tus schen Ruurlo en Borculo de heer A. ten H.', die hardhoorend is, door den trein van de locaal spoorweg Mij. Enschedé- Doetinchem, gegrepen en gedood. GEESTELIJKEN NAAR HET CONCENTRATIE-KAMP. De politieke politie te Stuttgarft heeft twee Katholieke geestelijken ge arresteerd en overgebracht naar 't con centratiekamp te Kuberg. Ingevolge de politieke activiteit van geestelijken in Duitschland heeft men moeten beslui ten tot tegenmaatregelen, aldus wordt medegedeeld. VLIEGONGELUK. Een der eerste Amerikaansche vlieg- sters, en de eenige buitenlandsche vrouw, die in het bezit is van een Fransch luchtvaartbrevet, miss Evelyn Graham Frost, vertrok Vrijdag met haar vliegtuig, vergezeld van 'n Engelsch pi- oot, uit Parijs naar Egypte. Tengevolge van den mist verongelukte 't toestel bij bevers en werd geheel vernield. Miss Frost werd gedood, terwijl de piloot zwaar werd gewond. EEN MERKWAARDIGE EISCH. Een congres van Engelsche onderwij zeressen te Blackpool heeft bij accla matie een resolutie aangenomen, waarin wordt geëischt, dat de door het verdrag van Versailles voorgeschreven ontwape ning van Engeland, onmiddellijk ten uit-- voer zal worden gebracht. HET SCHANDAAL TE BAYONNE. Naar uit Parijs wordt gemeld, zou de Fransche minister van Koloniën Dali- mier gecompromitteerd zijn in verband met de oplichterijen van den genatura- liseerden Rus Stavisky. Men verwacht, dat de minister zijn ontslag zal nemen. Hij heeft gisteren een onderhoud gehad met den president der republiek. ROOFMOORD. Vrijdag hebben te Bazel (Zwitserland) bandieten een overval gepleegd op een Bank. Daarbij werden twee bankbe dienden door de roovers neergescho ten en zwaar gewond. Beiden zijn aan de gevolgen overleden. ACHTERSTALLIGE POLDERLASTEN De minister acht maatregelen ongewenscht. Op de vragen van den heer Cramer betreffende het nemen van maatregelen van regeeringswege ter voorkoming van executie van tuinders in Noord-Hollanc die niet in staat zijn de polderlasten te betalen, antwoordde de minister van Justitie: Met het oog op de consequenties, die maatregelen ter voorkoming van exe cutie zonder meer van sommige ingelan den zouden hebben op den omslag van LOOP DER BEVOLKING. BAARLAND. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl.: 773 per sonen (395 m. en 378 vr.) Er werden in 1933 geboren 7 jongens en 5 meisjes; vestigingen 15 m. en 21 vr. pers.; over leden 4 m. en 4 vr. pers.; vertrokken 18 m. en 19 vr. pers. (Bevolking einde 1932: 770 personen). HOEDEKENSKERKE. De bevolking •dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l.: 1422 personen (716 m. en 706 vr.) Er werden in 1933 geboren 14 jongens en 15 meisjes; vestigingen 19 m. en 30 vr. pers; overleden 9 m. en 4 vr. pers.; ver trokken 23 m. en 44 vr. pers. (Bevolking einde 1932: 1424 personen). YERSEKE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl.: 4262 per sonen (2125 m. en 2137 vr.) Er werden in 1933 geboren 44 jongens en 32 meisjes; vestigingen 30 m. en 50 vr. pers.; over leden 14 m. en 16 vr. pers.; vertrokken 25 m. en 60 vr. pers. (Bevolking einde Cand. C. v. Nes, zal thans gaaf06 een eventueel beroep van een der ue- Kerken in overweging nemen. Zijn au is Scheldekade 24. Terneuzen. O £3

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2